Hinkley Point, centrale waarbij Calder Hall museumstuk is Indonesië heeft op elke 45 inwoners één ambtenaar Amerikaans Congres gaat een nieuwe koers inslaan Een van de twaalf projecten, die binnen zes jaar klaar moeten Communes doen verschillen in staatsbestuur verdwijnen Vrijbuiters in de Amerikaanse Senaat voelen zich bedreigd IJmond-agenda VOORTVAREND KERNENERGIE-PROGRAM Met de steden wordt nog gewacht tot twijfelaars zijn overtuigd" Arm en slecht gedisciplineerd Wetsontwerpen te verwachten over de burgerrechten en de kernenergie DINSDAG 23 DECEMBER 1958 5 CHINESE PARTIJMOTIE: ft1 Kerstspel in Santpoort Uw beste wensen voor 1959 NIEUWJAARS ADVERTENTIES Aanslag op de eenheid onder de Democraten Zuidkoreaanse oppositie in sitdownstaking (Van onze correspondent in Londen) HINKLEY POINT, SOMERSET, november. Vele toeristen kennen het lief lijke graafschap Somerset, een vredig golvend land met vrolijke riviertjes, een schat van prachtige, antieke dorpjes en genoeglijke badplaatsen aan de voet van steile rotsen. Somerset, en het aangrenzende Devon, zijn beroemd om hun appel boomgaarden, welke een heerlijke cider opleveren. De woeste heidegronden van Exmoor met hun herten en pony's beslaan een groot deel van de provincie. Temidden van deze idylle, op een kale landtong, even ten noorden an het plaatsje Bridgewater, worden de vloeiende lijnen van het heuvelpanorama verbroken door een massief bouwwerk, dat in snel tempo bezig is te verrijzen aan de oever van het kanaal van Bristol, de zee-inham, welke Wales van Zuid- west-Engeland scheidt. Dit verlaten oord heet Hinkley Point en is gekozen voor de vestiging van de grootste atoomkrachtcentrale ter wereld. Trouwens: radio activiteit is deze romantische landstreek niet eens vreemd. Daarvan getuigen de geneeskrachtige warmwaterbronnen van de oude romeinse kuurstad Bath en ook in het nabije Bristol zijn er enkele te vinden. De nieuwe centrale, welke pas over vier jaar geheel gereed zal zijn, heeft na tien maanden al aanzienlijke vorderingen gemaakt, zodat men zich een goed beeld kan vormen van de toekomstige aanblik. Zeer indrukwekkend is de beton nen kolos van het eerste reactorgebouw, dat een hoogte bereikt van ruin: zestig meter en dus iets zou uitsteken boven Nelson's zuil op 't Londense Trafalgarplein. De manier van constructie van de bei de reactorgebouwen werd vooral bepaald door het besluit om een speciale Goliath- kraan te vervaardigen, welke ook de groot ste ter wereld zal zijn en gebruikt zal wor den om de in tijdelijke fabriekshallen te lassen staalplaten voor de drukcylinder, welke de atoombrandstof zal bevatten, op haar bestemming te brengen. De kraan heeft een hoogte van ruim 80 meter en kan 400 ton gewicht tot een hoogte van 70 meter heffen. Ook de bekleding van de hitte-uitwisselaars, welke aan de buiten kant van het reactorgebouw komen, zul len door de kraan worden getranspor teerd. Een zwaar betonnen loopvlak voor deze kraan is over de lengte van het ter rein aangelegd, een ware fortificatie. Elke centrale: nieuwe stap In de eerstkomende zes jaar wordt een programma van niet minder dan twaalf nieuwe atoomkrachtcentrales voor de ge wone elektriciteitsvoorziening voltooid. Hiervan zijn er op het ogenblik vier in aan bouw. Zo snel schrijden wetenschap en techniek voort, dat zodra een ontwerp ge reed komt, het op de keper beschouwd al weer verouderd is! Het is nog maar twee jaar geleden dat de eerste atoomcentrale ter wereld Calder Hall „A" in gebruik ge nomen werd, welke met haar vermogen van 75.000 kw. nu eigenlijk al een „mu seumstuk" is. Maar de ervaring van Cal der Hall en van volgende centrales was nodig voor elke nieuwe stap. De nieuwste reactors zijn niets anders dan een verbe terde vorm van het „oer"-project. Zo snel gaat de atoomontwikkeling, dat de Hinkley Point-centrale, hoewel het con tract voor de bouw minder dan een jaar na de voorgaande drie centrales tot stand kwam, deze al weer een stuk achter zich laat. Dank zij verbeteringen in het ont werp van de reactor en tal van nieuwe technische vondsten, onder meer dikkere bekleding van de drukcylinder en een an dere opstelling van de atoombrandstof, is de verwachting, dat Hinkley Point „A" goedkoper dan enig ander in aanbouw zijnd atoomstation stroom zal kunnen af leveren. Bovendien zal de kostprijs per kw. uur lager worden dan het tegenwoor dige nationale gemiddelde. De netto-pro- duktie zal zestig percent groter zijn dan die van andere reactors van vergelijkba re grootte. In 1960 hoopt men te beginnen met de bouw van een zustercentrale op het zelfde 500 hectaren grote terrein. De ont werpen daarvoor verzekeren reeds, dat Hinkley Point „B" weer 15 tot 20 percent efficiënter zal worden dan „A"! Er zit muziek in de atoomenergie. Hinkley Point „A" zal zevenmaal zo- voerd. Dit bevat niet minder dan veertien centrales met een totale capaciteit van 5 tot 6 miljoen kw. Alleen op deze manier zal Engeland in staat zijn de energievraag te dekken, welke elke tien jaar verdub belt: Ook indien dit niet zo zou zijn, is er toch alle reden voor opschieten, omdat de tot nu toe gebruikelijke krachtbronnen steenkool, olie en waterkracht begrensd zijn. Van groot belang hierbij is, dat er in Engeland een vruchtbare samenwer king tot stand is gekomen tussen de drie leidende wereldconcerns op het gebied van constructiebouw en atoomtechniek, name lijk English Electric, Babcock en Wilcox en Taylor Woodrow, welke door hun ge zamenlijke ervaring in reactorbouw thans ook in het buitenland hun diensten aanbie den. Wateraanvoer De wateraanvoer voor de centrale brengt de bouw mee van een reusachtige caisson, welke in een tijdelijk droogdok wordt geconstrueerd om naar diep water 700 meter uit de kust te worden gesleept. Het 3000 ton wegende betonnen gevaarte zal op de zeebodem worden neergezet om te dienen als inlaat voor de 158 miljoen liter water per uur, welke vervolgens naar de centrale wordt geleid ten behoeve van het koelsysteem en de opwekking van stroom voor de turbines» Deze capaciteit kan nog meer dan worden verdubbeld, wanneer de tweede centrale in de eerst volgende tien jaar tot stand komt, waar- veel stroom opleveren als Calder Hall, na melijk ruim 500.000 kw., welke aan het net zal worden afgeleverd, terwijl nog een ex tra 160.000 kw. voor eigen gebruik van de centrale beschikbaar is. De meeste boer derijtjes in de omgeving zijn nog altijd van elektriciteit verstoken en zullen het waarschijnlijk nog geruime tijd met olie lampen moeten stellen, hoewel ze onder de slagschaduw van de nieuwe hoogspan ningsmasten komen te liggen Een conventionele energiecentrale op deze plek zou niet economisch kunnen werken omdat men er te ver van de ko lenmijnen verwijderd is. Voorzichtiger Men is na het ongeluk in Windscale te ruggekomen op de aanvankelijke mening, dat er geen enkel bezwaar behoefde te zijn tegen de bouw van atoomkrachtcen trales in of bij de grote steden. Engeland bezit, dank zij een schier eindeloze kust strook, gelukkig nog ruimte genoeg om zich in de produktie van atoomenergie op grootse wijze te ontplooien. Wat dit be treft zijn de Britten, die in vele opzichten nog zoveel achterstand moeten inhalen, werkelijk pioniers. Het Hinkley Point-station vormt een be wijs te meer voor het élan, waarmee het Britse atoomprogramma wordt uitge- PEKING (AFP). In de motie over de „volkscommunes" die het centrale comi té van de Chinese communistische partij in plenaire zitting heeft aangenomen, wordt gezegd: „De volkscommune is de basiseenheid van de socialistische struc tuur van China en van de organisatie der macht van de socialistische staat. Zij zal het tempo van de sociale opbouw versnel len en vormt het beste middel om in ons land de volgende twee veranderingen tot stand te brengen: de overgang van de col lectieve eigendom van de grond naar de eigendom van de gehele bevolking en daar na de omzetting van het socialisme in het communisme. Het is te voorzien, dat in de de volkscommune de basiseenheid van de maatschappelijke structuur zal blijven". De vervulling van die reusachtige taak, aldus de motie, zal misschien nog vijftien a twintig jaar in beslag nemen. Die omzet ting zal etappegewijze en groepsgewijze geschieden en pas na aanzienlijk verloop van tijd zal zij op nationale schaal verwer kelijkt kunnen worden. Volgens de motie zal de instelling van volkscommunes geleidelijk verzachting brengen in en tenslotte de algehele ver dwijning bewerken van de verschillen tus sen stad en platteland, tussen arbeider en boer, tussen hand- en hoofdarbeid en ten slotte de functies van binnenlands bestuur van de staat geheel doen verdwijnen. Wat de stedelijke vokscommunes betreft, deze zullen volgens de motie een instrument zijn voor het van gedaante doen veranderen van de oude steden en voor het bouwen van nieuwe socialistische steden. (Reuter) „In de grote steden dienen de communes pas te worden ingevoerd, indien er veel ervaring is verworven en twijfelaars en sceptici zijn overtuigd van de waarde ervan", aldus de motie. Zij werd aangenomen op een zitting van het centrale comité van de partij, waarop ook het af treden van Mao Tse Toeng werd goedge keurd. Onvoldoende ervaring (UPI) In een causerie voor radio- Peking werd donderdag gezegd, dat 99 per cent van de agrarische bevolking van Chi na thans in communes leeft en dat men in de steden begonnen is te experimenteren. De ontwikkeling op grote schaal van stads- communes is echter pas waarschijnlijk, wanneer de sceptici en twijfelaars over tuigd zijn. „In de steden hebben de intel lectuelen nog steeds bezwaren tegen de op richting van communes. De urgente taak van het ogenblik is om snel eenheid van inzicht te bereiken onder alle leden van de partij en onder het volg". „De communes op het platteland hebben nog niet voldoende tijd gehad om hun or ganisaties te consolideren, hun werksyste- men te perfectioneren, en de nieuwe vraag stukken, die op de produktie, distributie, leiding en administratie betrekking heb ben, te regelen. Dit komt doordat de com munes pas onlangs zijn opgericht. De par tij heeft nog niet voldoende ervaring er mee", zo werd in de causerie verteld. Maar ondanks deze tekortkomingen, zo werd ge zegd, heeft het centrale comité op de zit ting van 19 december, op welke Mao Tse Toeng besloten heeft als regeringsleider af te treden, het systeem der communes ge steund. De Hinkeley Point in aanbouw door de totale energieproduktie meer dan 800.000 kw. zal bedragen. Tunnels onder de zeebodem zorgen voor de verbinding met het betonnen kunstmatige eiland en een diepe inlaatsluis vormt de schakel met het pompstation. De harde rotsbo dem waarop Hinkley Point verrijst, vormt een prachtig natuurlijk fundament. Maar het maakt de zwaarste machines nodig om de meer dan 200.000 kubieke me ter grond en klei te verwijderen en rots weg te hakken. Alleen een combinatie als de genoemde is tot een dergelijk werk, dat door 1300 man wordt uitgevoerd, in staat. Het is trouwens de eerste maal, dat, waar ook, een aantal atoomkrachtcentrales in serie wordt gebouwd. Hinkley Point zal een jaarlijkse besparing van anderhalf miljoen ton steenkool met zich meebrengen. De beide gasgekoelde reactors zullen totaal 750 ton natuurlijke uranium bevatten, waarvan jaarlijks 125 ton zal worden vervangen. Uranium kost op het ogenblik 170.000 gulden per ton. De Britse regering koopt echter de af gewerkte brandstof voor 50.000 (vijftigdui zend) gulden per ton terug, omdat deze het hoogst waardevolle plutonium bevat, welke tijdens het verbrandingsproces ont staat. Dit plutonium vormt zoals men weet, de grondstof voor de h-bom, welke ook bij burgerlijke projecten als deze al tijd om de hoek komt kijken. De jeugdgroepen „Het Bosvolk" en „Vrije Vogels" hebben in de hervormde kerk aan de Burgemeester Enschedélaan te Santpoort opnieuw een wijdingsvolle bijdrage geleverd tot de voorbereidingen van het komende kerstfeest, door maan dagavond in het geheel gevulde kerkge bouw een opvoering te geven van het kerstspel „Haast U naar de stal". Deze avond werd ingeleid met samenzang en gebed, waarna ds. D. ter Steege een toe passelijk gedeelte uit het Lucas Evange lie las. De openingsceremonie werd ge volgd door een kerstverhaal, waarmee de heer W. Doevendans zich weer van een aandachtig toeluisterend publiek wist te verzekeren. Het lekenspel „Haast u naar de stal," dat vervolgens door de leden van de reeds genoemde jeugdgroepen werd opgevoerd leent zich voortreffelijk voor een kerkge bouw, omdat de handeling zo uiterst sober en toch veelzeggend is. Het aloude kerst verhaal kreeg hierin een bijzonder eenvou dige vorm, waardoor de handeling zich volkomen op één punt concentreert, op de kribbe, met als omlijsting de bezoeken van de herders en de drie koningen. Het spel bestaat voornamelijk uit eenvoudige dia logen, welke slechts een sobere ondersteu ning van gebaren vereisen, zodat het bij uitstek geschikt is voor kinderen, die ge heel op hun ernst en toewijding zijn aan gewezen. De opvoering geschiedde bij sfeervol kaarslicht, dat een ideale belich ting vormde voor de eenvoudige decoratie welke voor de preekstoel was aange bracht. Ondanks de beperkte ruimte werd de jeugdige spelers toch voldoende bewe gingsvrijheid vergund. De frisse samen zang, de smaakvol uitgevoerde kostuums en de opvallende overgave, waarmee de kinderen hun diverse rollen uitbeeldden, hebben een stemmingsvolle opvoering ten gevolge gehad. zult u ongetwijfeld ter kennis willen brengen van uw relaties. Welnu, in ons blad van WOENSDAG 31 DECEMBER is daartoe ruimte gereserveerd. Kosten 115 mm 1.80 Iedere mm meer0.12 U kunt ze opgeven aan ons kantoor: Lange Nieuwstr. 427, IJmuiden of aan onze bezorgers. (Van onze correspondent in Washington) De nieuwe Amerikaanse senaat, die op 7 januari voor het eerst bijeenkomt, zal veel meer vooruitstrevende Democraten tellen dan voorheen. Tezamen met een aantal progressieve Republikeinen zullen zij een poging doen om een einde te maken aan de zogenaamde vrijbuitertactiek van de conservatieve Democraten uit het zuid oosten. Die tactiek kwam in feite neer op een door de spelregels toegelaten sabota ge van pogingen om rasgelijkheid te be vorderen. Voor het eerst sedert jaren lo pen de „vrijbuiters" gevaar hun privelege te verliezen. DJAKARTA (ANP) De Indonesische regering heeft 1,9 miljoen mensen in dienst, dat wil zeggen een ambtenaar op elke 45 inwoners van dit uitgestrekte ge bied. Zij worden niet bijzonder goed be taald, integendeel, zij moeten worden ge rekend tot de slechtst betaalde gouverne mentsambtenaren ter wereld, maar hun aantal is zo enorm, dat hun schrale sala rissen en lonen een derde deel van de jaarlijkse landsbegroting opslokken. De 880.000 ambtenaren en de meer dan een miljoen arbeiders, die de regering in dienst heeft, kosten de Indonesische be lastingbetalers 7.400 miljoen rupiah per jaar. De Indonesische staatsbegroting voor 1959, waarin de inkomsten zijn geraamd op 21 miljard, vertoont een tekort van acht miljard rupiah. Zonder dit ambtena renkorps zou Indonesië dus vrijwel quit te spelen, en de Indonesische zakenlieden die menen dat een vlotte bedrijfsvoering in hun ondernemingen in grote mate ge hinderd wordt door de stroom van vra genlijsten, formulieren en andere docu menten die dit nog steeds uitdijende korps weet te produceren, hameren dan ook voortdurend op dit punt. Evenals in alle andere landen klagen de Indonesische handelaren en industrië len, im- en exporteurs en de vervoerders erover, en dan ook niet zo zacht, dat de bureaucraten nooit van het woord „effi ciency" schijnen te hebben gehoord, dat zij volslagen vergeten de dienaren van het volk te zijn in plaats van de oorzaak van gezwellen onder de gelederen der be drijfsleiders. En als men op de talrijke regeringsinstanties de troepen zakenmen sen ziet wachten, handtekeningen en ze gels verzamelend, vragenlijsten invullend en de nooit eindigende stroom van nieu we bepalingen doorlezend die in de meeste gevallen werkelijk meesterstuk ken van ingewikkeldheid zijn dan zou men geneigd zijn toe te geven, dat er in die klachten wel iets zit. En in dit oor deel wordt men gesterkt door een recente verklaring van de eerste vice-premier mr. Hardi, in een causerie tijdens een cursus over de „Arbeidsefficiency in het open baar bestuur". „Er zijn mensen", aldus mr. Hardi, „die hebben gezegd, dat er een teveel aan regeringsambtenaren is, omdat hun aantal vier keer zo groot is als tijdens het Ne derlandse bestuur. Tal van regeringsdien sten klagen evenwel over gebrek aan per soneel, in het bijzonder aan geschoolde en deskundige krachten. Dit is een tegenstrij digheid, maar er schuilt een beetje waar heid in". De vice-premier, die de „poli tieke benoemingen" in het ambtenaren korps een der oorzaken van de ondoelma tigheid in het openbaar bestuur noemde, gaf tevens uiting aan zijn toenemende be zorgdheid over de „symptomen van een slechter wordende discipline" in de gele deren der ambtenaren. „Ondanks de omstandigheid, dat de werktijden in ons land korter zijn dan in de werkelijk socialistische landen (Indone sië voerde onmiddellijk na het verkrijgen der onafhankelijkheid een 40-urige werk week in), zien we tal van ambtenaren, en ook hoofdambtenaren, die te laat op hun bureau komen, vroeg weer weggaan en die tijdens de kantooruren doen wat zij willen en in het geheel niet werken. Deze toestanden staan de ontwikkeling van het land in de weg. Men heeft beweerd, dat zolang er voor regeringsambtenaren geen voldoende sociale voorzieningen zijn ge troffen, zij hun taak niet naar behoren kunnen uitvoeren, doch deze redenering kan de regering niet accepteren". Tegelijkertijd maakte mr. Hardi bekend dat de regering de eisen der ambtenaren tot verhoging der minimum-salarissen met vijftig percent zal afwijzen. „Dat zou een additionele uitgave betekenen van vier miljard", aldus de vice-premier, die aan deze mededeling de vraag koppelde „of een dergelijke verhoging van het staatste- kort niet een groter probleem zou opleve- SEOEL (UPI) In verband met een sit- downstaking van tachtig leden van de op positie in het Zuidkoreaanse parlement is in het gehele land de politie in staat van paraatheid gebracht. Het parlementsge bouw wordt door een sterke politiemacht bewaakt. De staking gaat zondag de derde dag in. Zij is gericht tegen een wetsont werp van de regering, dat volgens de op positie beoogt een één-nartij dictatuur in te stellen en de persvrijheid te besnoeien. Zaterdag kwam het tot een gevecht, toen twintig politiemannen trachtten de bedden van de stakers te verwijderen. Deze waren namelijk in de vergaderzaal gesleept. De oppositie is bijzonder ontstemd over de wijze waarop de regering het ontwerp tracht aangenomen te krijgen. Vrijdag werd het namelijk in de commissie goed gekeurd, vóórdat vertegenwoordigers van de oppositie waren gearriveerd. Zaterdag kwam het opnieuw tot een ge vecht, waarin zich ook afgevaardigden van de regeringspartij mengden. Maar tot op heden is de oppositie er in geslaagd het spreekgestoelte te behouden. Men vreest dat morgen weer stevig zal worden gevochten. Dan wordt namelijk de plenaire zitting geopend. 'ren dan dat voor de ambtenaren om de eindjes aan elkaar te knopen". Deze vraag werd onder de tegenwoordi ge alarmerende financiële situatie in de jonge republiek terecht gesteld, maar zij deed evenzeer aan de redelijkheid der ambtenareneisen geen afbreuk. Indien de 1,9 miljoen ambtenaren tezamen 7.400 miljoen ontvangen, betekent dit dat het gemiddelde maandsalaris 300 rupiah be draagt. Met een zwartemarkt-koers van 100 rupiah voor één Amerikaanse dollar, betekent dat armoede, zelfs al zou het waar zijn dat de koopkracht van de ru piah in het eigen land aanzienlijk hoger is dan uit de koers op de open deviezenmarkt zou zijn af te leiden. Een salaris van tien Amerikaanse dollars per maand is heus niet benijdenswaardig. Werkloosheid Vrijwel alle achtereenvolgende kabinet ten hebben een massa-ontslag onder de ambtenaren in overweging genomen, maar geen enkele regering is ook maar tot een begin van uitvoering van dit idee geko men. Kennelijk zijn er politieke redenen, die het plan verhinderen. Doch er is nog een andere, zelfs dringender reden. Mas sa-ontslag zou toeneming der werkloos heid betekenen. En het werkloosheidspro bleem is al bijna onoplosbaar. Tijdens een kortgeleden gehouden weten schappelijk congres heeft een vooraan staand ambtenaar de volgende angstwek kende cijfers onthuld: van de 83 miljoen zielen tellende Indonesische bevolking heb ben er slechts 13,4 miljoen een betrekking en een inkomen dat is zestien percent der bevolking (tegen 48 percent in Japan en 38 percent in België). Volgens een of ficiële schatting zijn 3 miljoen Indone siërs werkzaam in particuliere bedrijven, 1,9 miljoen in dienst der regering, terwijl er 8,5 miljoen werkzaam zijn in de land bouw. De spreker, dr. Arifin Abdul Rachman, stelde het aantal werklozen op 15 miljoen: 10 miljoen in cultuur en landbouw en 5 miljoen anderen. „Dit is een nationale ver kwisting", riep hij uit. En er is nog nie mand geweest, die hem heeft tegenge sproken. Men zou verwachten, dat die vrijbuiters jongelieden waren, doch het tegendeel is het geval. Het zijn juist de vergrijsde, soms waardig uitziende senatoren uit het zuidoosten, die zich schuldig maken aan het onwaardige gedoe, dat men hier „fili buster" noemt, een woord dat van Neder landse oorsprong zou zijn en eens „vrij buiter" is geweest. Als regel mag een se nator net zo lang aan het woord blijven als hij wenst. Wanneer een bepaalde wet hen niet aanstaat praten de vrijbuiters die let terlijk dood. Zij houden redevoeringen, die wel 24 uur kunnen duren en rekken daar door de zaak zo lang tot de Senaat op re ces gaat en het wetsontwerp in de doofpot Redevoeringen zijn dat eigenlijk niet eens. Soms gaan zulke senatoren eenvou dig stukken uit de krant voorlezen, die nauwelijks iets met het onderwerp te ma ken hebben. Tegen dit soort sabotage was tot dusverre geen kruid gewassen. Wel bepaalt het reglement, dat tweeder den van het totaal aantal senatoren een einde kunnen maken aan het debat, maar bij de oude samenstelling van de Senaat bleek het niet mogelijk om een liberale meerderheid van tweederden te vinden voor dat doel. Thans is er echter veel ver anderd en de conservatieve Democraten uit het zuidoosten proberen dan ook de aanval die zij duchten „op te vangen" door vrijwillig terug te krabbelen. Zij hebben te kennen gegeven, dat zij bereid zijn die regel wat te veranderen. Niet tweederden van het totale aantal senatoren zouden meer nodig zijn om het debat te doen ein digen, doch een tweederde meerderheid van de aanwezigen zou voldoende zijn. Concessie Dit is een concessie, temeer daar juist de oude, conservatieve senatoren nogal eens absent zijn. Die concessie achten de liberalen echter niet voldoende. Zij wen sen, dat een gewone meerderheid van de aanwezigen het recht zal krijgen het debat te sluiten. Dat gaat de vrijbuiters te ver en de strijd (die juridisch heel ingewikkeld is) kan fel worden in januari. Winnen de liberalen het, dan zou het congres eindelijk eens steun kunnen verle nen aan de pogingen om minderheden ge lijk te stellen in hun rechten. Maar niet alleen de vrijbuiters worden bedreigd. Wanneer deze kwestie op de spits wordt gedreven, dan zou zij een scheuring teweeg kunnen brengen in de Democratische partij. De leider van de Democraten in de Senaat, Lyndon John son, zal zeker proberen een compromis te vinden, waarbij de eenheid in de partij wordt bewaard. Gelukt hem dat, dan zou zijn partij weieens ongehoord machtig kunnen worden in de Senaat. Na de ver kiezingen in Alaska hebben de Democra ten een meerderheid van 64 tegen 34 zetels. En wanneer in 1959 Hawaii als vijftigste staat zou worden toegelaten, kan de ver houding 66-34 worden. Dit zijn cijfers, die een Amerikaanse president rillingen kunnen bezorgen. De president bezit een veto-recht over alle wetgeving die hem onwenselijk lijkt, maar een tweederde meerderheid in Se naat en Huis van Afgevaardigden kan dat veto ongedaan maken. Wordt de verhou ding 66-34 in de Senaat, dan behoeft er maar één Republikein ziek te worden en de president loopt kans zijn veto te verlie zen. Van onze correspondent in Washington) Op 7 januari komt er een Amerikaans congres bijeen, dat in samenstelling be langrijk zal verschillen van het voorgaan de. Het aantal Democraten is aanzienlijk gestegen ten koste van dat der Republi keinen en in beide partijen is het accent verlegd in liberale richting. Sommige Con gresleden hopen, dat acties, waarmede zij tot dusverre geen succes hebben ge had, in het nieuwe Congres kans van sla gen zullen hebben. Zij zullen hun energie verdubbelen en zo kan men bijvoorbeeld in 1959 nieuwe pogingen tegemoet zien om een verstrekkende wet op de burgerrech ten erdoor te krijgen. Bovendien zijn som mige Congresleden van plan actie te voeren voor een energieker toepassing van kern energie. In geen van beide gevallen zal het echter van een leien dakje gaan: een vér strekkende wet op de burgerrechten be dreigt de eenheid in de Democratische partij en ontwikkeling van kernenergie kost veel geld. Senator Johnson, de leider van de Demo craten in de Senaat, krijgt het in de ko mende twee jaren niet gemakkelijk. Zijn partij is zo sterk geworden, dat de kie zers terecht actie van de Democraten kun nen verwachten, maar bepaalde acties, die de noordelijke Democraten graag zou- zouden zien, bedreigen de eenheid van de partij. Wij doelen op het streven om de rasgelijkheid in de zuidoostelijke Staten te bevorderen, rasgelijkheid op de scho len, in bussen, in parken, op sportvelden, enzovoort. Senator Johnson heeft een hele lijst van onderwerpen genoemd, die zijns inziens aangepakt moeten worden, maar het ras probleem is daar niet bij. Waarschijnlijk zal de leider der Democraten deze kwes tie op de lange baan trachten te schuiven. Pas in september moet de senaatscom missie voor de burgerrechten met een rapport voor de dag komen en Johnson zal wel betogen, dat men eerst dit rapport moet afwachten. Johnson, een vertegen woordiger uit Texas, is geen aartsconser vatief, maar een man van de middenweg, die de eenheid in de partij wil bewaren. In het algemeen heeft een Democraat uit het zuiden niet veel kans kandidaat voor het presidentschap te worden, maar de bekwame Johnson zou een uitzondering kunnen vormen op die regel. Wil hij ech ter een kans maken, dan moet de partij bijeen worden gehouden. Voor Johnson een reden te meer geen brokken te maken. Pressie Sommige Democraten uit het noorden 'trappelen echter van ongeduld om wetten in te dienen, die krachtiger maatregelen beogen tegen het leggen van bommen in scholen, negerkerken en synagogen, wet ten, die de stembus-belasting afschaffen, enzovoort. Zij zullen hun leider Johnson ongetwijfeld tot actie proberen te pressen. Nu admiraal Strauss weg is als voor zitter van de federale Commissie voor kernenergie en nu de senatoren Know- land en Bricker verdwenen zijn uit de Congrescommissie voor kernenergie, zul len sommige Congresleden zeker po gingen wagen, meer vaart te zetten ach ter diverse kernenergie-projecten. Mei vin Price, een belangrijk Democraat in de ze commissie, heeft al aangekondigd, dat hij grote belangstelling heeft voor de bouw van tankschepen, die met behulp van kernenergie aangedreven kunnen worden. Met zulke schepen, die snel zijn en geen bunkerhavens behoeven aan te doen, zou men gemakkelijk om de Kaap kunnen va ren en minder afhankelijk worden van pijpleidingen en het Suez-kanaal. Men moet echter één ding niet verge ten: het Congres kan gelden toewijzen voor bepaalde projecten, maar de uitvoe rende macht behoeft die gelden daarom nog niet uit te geven. En Eisenhower is van plan uiterste zuinigheid te betrachten. Het instellen van studiegroepen voor kernenergie-projecten wordt in het Witte Huis altijd met instemming begroet, maar plannen die werkelijk geld gaan kosten, vinden een veel minder hartelijk onthaal. VELSEN DINSDAG 23 DECEMBER Thalia: „Ontsnapt", 20 uur. Rex: Geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Heidestr?at 40: Expositie „Felison", 19 tot 21 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. WOENSDAG 24 DECEMBER Thalia: Als dinsdag. Rex: „Liane, het meisje uit het oer woud", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. Heidestraat 40: Expositie „Felison", als dinsdag. Dorpskerk Santpoort: Kerstnachtspel, 23 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van so ciale zaken, 10 tot 12 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5