Puin enDoppie Het huis der conflicten RYNBENDE'S NIEUW ROOD Agenda voor Haarlem Aambeien? HEMOTABS levensv televisie Teveel van het goede De radio geeft woensdag Televisieprogramma Geschenk van koningin Elizabeth for Efong drinks Zwaar weer kost 12 mensen het leven in Spanje Residentie Orkest gaat in juni naar Noorwegen Autobus ïn Griekenland in ravijn gestort: 28 doden Watersnood kost 46 mensen het leven in Brazilië Tito, Fanfani, N'Kroemah en Castiella naar Cairo Noodkabinet in IJsland tot verkiezingen in de lente Amerikaans verdrag met Muskat en Oman h&T hele Jaan, titeuio/ Sanering van de Belgische spoorwegfinanciën Gehele transportsysteem komt op de helling Nieuw lid Eerste Kamer Amerikaanse universiteiten verdedigen vrije discussie DOOR IRIS BROMIGE Noorwegen beslist weldra over walvisconventie Z waarde maker DINSDAG 23 DECEMBER 1958 - X yX v. Advertentie Elk onderdeel van het K.R.O.-televisie- programma van maandagavond was zo danig overladen, dat het menige kijker moeilijk zal zijn gevallen zijn aandacht bij alles te blijven bepalen. Het begon al bij het sportoverzicht van Jan Cottaar, dat zich niet, zoals aangekondigd was over het afgelopen weekeinde uitstrekte, maar over het hele afgelopen jaar met een rij ke sortering van kampioenschappen en re cords, waarin overigens een paar aardige vraaggesprekken met dr. Max Euwe en de biljarter Tegelaar voorkwamen. Het was op zichzelf een voortreffelijk# sport- documentatie over 1958, maar als conse quentie daarvan had men een ander pro grammaonderdeel bijvoorbeeld de ru briek „Voetlicht en Camera" van Jan Wil lem Hofstra en A. van Domburg wat kun nen inbinden, maar daarin was zelfs nog als extra een bespreking door Leo Rie- mens van Smetana's opera „De verkoch te bruid" toegevoegd, die weldra voor de televisie van deze omroep zal worden uit gevoerd. De behandelde film was „De jonggehuwden" van Renato Castellani. Daarnaast moest ook het theaterseizoen in al zijn geschakeerdheid tot zijn recht komen, in welk overzicht we de verfilming van een scène uit „Mercadet" van Balzac zeer gewaardeerd hebben. Maar had men het onderhoud met Conny Stuart nu niet voor een kalmere tijd kunnen bewaren? Documentaires over de tegenwoordige staat van Israel zijn er zeel veel, maar „Bethlehem en Nazareth" van de Duitse televisie bepaalde zich niet alleen tot een mijmerende terugblik, maar verhief zich tevens tot een treffend appèl tot hulp aan de talrijke Arabische vluchtelingenkinde ren, twintigste-eeuwse lotgenoten van het Kind in de kribbe. Verscheidene liederen en gedichten, die dit Kind bezingen, werden vervolgens op voortreffelijke wijze ten gehore gebracht door Lea de Boer, die zichzelf aan de harp begeleidde, en in voordrachten door Ank van der Moer. In dit programma onder de titel „Nu zijt wellecome" was ook een kerstepiloog van pater Leopold Verhagen vervat. Beeldschermer Advertentie neem Hemotabs de nieuwe behande* ling van binnen uit. Een simpel vrijwel smaakloos tabletje plus een grlas water ls alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief te verlichten. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de zwellingen slinken en bevorderen .zo de genezing. Ze zMn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen. Zo belangrijk voor volkomen herstel van Aambeien en lang durige vrijwaring van pün. hl Complete kuur f. 1.47 Bij Apothekers en Drogisten, HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.20 Tussen twee avonden ligt de dag, hoorsp. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamerork., omroepkoor en solist. 12.37 Kerstwij- dingsdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Amus.conc. 13.50 Gram. 14.10 Oude muziek. 15.00 Kerstwij dingsdienst voor de zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Vocaal dubbelkwartet. 17.40 Beursber. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Mo lukse kerstviering. 18.35 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Kamerkoor. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Volkskerst zang. 21.30 Het land waar Jezus woonde, report.- klankb. 22.00 Muz.lessen. 22.30 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.45 Beiaardconc. 24.00 1.00 Kerstnachtdienst. HILVERSUM II. 198 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.00 VPRO. 20.0 VARA. 24.00—1.30 KRO. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Een handvol spij kers. causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de huisvrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lich te muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en ten toonstellingsagenda. 13.20 Orgel en zang. 13.50 Medische kron. 14.00 Kerstconcert door de jeugd. 14.30 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitz.Rijksdelen overzee; Paskoe-Kerstfeest op Curagao, door Frank Marti- nus Arion. 18.00 Nieuws en com. 18.20 Hammond- oigelspel. 18.30 VARA-Varia. 18.35 Beginsel of ge dragslijn?, toespr. 18.50 Voor de kinderen. VPRO: l'J.OO kerstfeest voor de kinderen. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Strijkorkest en harp. 20.50 Brieven van het front, hoorsp. 21.50 Act. 21.55 Mijn naam is hond. 22.15 Pianorecital. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50 Soc. nieuws in Esperanto. KRO: 24.00 1.30 Plech tige nachtmis. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 en 14.00 Gram. 15.00 Ork.concert. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Idem. 16.45 Koorzang. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamêr- muz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Voor de ieugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Koorzang. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nieuws. 22.15 Weinkchts-orato- rium. 23.40 Gram. 23.45—24.00 Nachtmis. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.0017.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Weekoverz. NCRV: 20.30 De geest van Kerstmis, TV-spel. 21.50—22.00 Dagsluiting. NTS: 23.55—1.15 Eurovisie: Nachtmis in de Abdij Mont St. Michel. Ter herinnering aan haar bezoek aan de kerk van St. Mary te Rotterdam in maart en ter gelegenheid van het 250-jarig be staan van deze kerk heeft koningin Eliza beth van Engeland een op zilver vergulde kelk aan de kerk geschonken. De kelk draagt het koninklijk wapen en het sym bool van de „Missions to Seamen", de zwevende engel, in basreliëf. De kelk is bezet met twaalf turquoise juwelen en draagt de inscriptie: „Presented by Her Majesty Queen Elizabeth II to commemo rate her visit to St. Mary's Church, Rot terdam, in the 250th year of its foundation, march 27th 1958". Het zilver is aan de predikant van de kerk door de ambassadeur van Engeland in Nederland, Sir Paul Mason, overhan digd. MADRID (Reuter) In Spanje zijn als gevolg van zware stormen en hevige re genval tenminste twaalf mensen om het leven gekomen en zesduizend personen dakloos geworden. De havenstad Malaga werd getroffen door een storm met wind snelheden tot 150 km. per uur. Verschei dene kleine vissersschepen zonken in de haven. De spoorlijn van Malaga naar Ma drid is door aardverschuivingen versperd. Te Sedes bij El Ferrol werden vier men sen door de bliksem gedood. De stad Mur- cia werd opgeschrikt door een aardbeving, maar er vielen geen slachtoffers en er zijn geen meldingen van schade binnen gekomen. In Granada en in de provincie Cuanda kwamen ten gevolge van het instorten van huizen twee personen om het leven. In de haven van Almeria vergingen twee vis sersboten en in het stadion daar werd door de wind zware schade aangericht. Voor de kust van Huelva zonk de trawler „Gabrie- lito". De bemanning werd door een Finse boot aan boord genomen. Voor de kust van West-Afrika zwalkt de trawler „Sarita" al drie dragen lang stuurloos rond. In Sevilla, waar zondag zesduizend per sonen wegens overstromingen werden ge- evacueerd is het water in twee kleinere rivieren nog verder gestegen, maar de gro te rivier de Guadalquivier bleef rustig. Ook in Portugal is het weer slecht. Plaat selijk hebben zich overstromingen voorge daan. In de havens zijn veel visserssche pen beschadigd. Talrijke wegen zijn on begaanbaar. Schuimende rivieren spoelden gisteren over hun oevers in het doorweekte Frank rijk, maar aan de geteisterde Rivièra liep het water terug. Er is voor miljoenen schade aangericht aan eigendom en zes duizend stuks vee zijn verdronken. Voor de tweede maal deze herfst is de heuvel van het nationale laboratorium voor kern energie bij Marcoule ten noordwesten van Marseille, geheel en al door water om ringd. In Midden-Frankrijk stijgt het wa ter van de Loire. In en bij Parijs stijgt de Seine nog langzaam, maar het niveau is nog ongeveer een meter beneden het peil, waarop het varen op de rivier gevaarlijk wordt. Over het algemeen treedt er snel verbetering in de situatie in. Reeds eerder is medegedeeld, dat het Residentie Orkest een uitnodiging had ont vangen om in het festival van de Noorse stad Bergen op te treden. In dit festival trad in 1957 het Orchestre National uit Frankrijk op en in 1958 het Philadelphia Orchestre uit de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Het is thans zeker, dat het Residentie Orkest op 8 en 9 juni 1959 in het festival van Bergen zal concerteren, beide keren onder leiding van Willem van Otterloo en met solistische medewerking van de pia nist Cor de Groot, de violisten Herman Krebbers en Thêo Olof en de alt-violist José Stordiau. ATHENE, (Reuter/UPI) Een bus be laden met vakantiegangers en bruilofts gasten is gisteren in Noord-Griekenland in een diep ravijn gestort, waardoor 28 per sonen om het leven kwamen. Het ongeluk gebeurde bij Janina, in het noordwesten van Griekenland. Slechts zes personen overleefden de val in het 800 meter diepe ravijn. Zij werden zwaar gewond. Overbelast OAXACA, (Reuter) Bij het autobus ongeluk aan de zuidwest kust van Mexico dat aan zeventig inzittenden het leven heeft gekost blijkt ook de chauffeur, die met grote snelheid over de Pan-American Highway reed, het leven te hebben ver loren. De bus die veertig passagiers mocht vervoeren, had 72 inzittenden. Bij Morelia in de Mexicaanse staat Michoacan zijn maandag een vijftig men sen gewond, van wie 27 ernstig, toen in een der wagons van een trein een lading vuurwerk ontplofte. Twee wagons met passagiers vlogen met de wagon vuurwerk de lucht in. RIO DE JANEIRO (Reuter/AFP) Volgens de politie in Rio de Janeiro zijn als gevolg van twee hevige onweersbuien in en om de stad 46 personen om het leven gekomen. De slachtoffers kwamen om in ingestorte woningen, verdronken of wer den geëlektrocuteerd door de afgeknapte hoogspanningsdraden. Laaggelegen delen van de stad kwamen onder water toen de regens gedurende het weekeinde vielen. Het verkeer werd gestagneerd. Het avond blad „Ultima Hora" kon niet verschijnen daar de drukkerij was overstroomd, en kele radio-omroepstations konden niet uitzenden wegens schade aan de zenders. De slagregens, die acht uur aanhielden, maakten een einde aan een hittegolf die een week had geduurd. Op sommige gedeelten van laag liggen de wegen staat twee meter water. Het reddingwerk wordt hierdoor bemoeilijkt. In een van de grootste ziekenhuizen staat de benedenverdieping blank. De burge meester heeft het stadion van de stad opengesteld voor de duizenden daklozen. Meer dan tienduizend gezinnen moesten hun woningen verlaten omdat het water naar binnen drong. Mensen zaten op de daken van autobussen, waarin het water was binnengespoeld. Honderden voertui gen zijn gestrand. Talrijke huizen zijn door aardverschuivingen bedolven. In een ervan vonden zeven personen de dood. CAIRO (AFP) Radio-Cairo heeft maandagochtend melding gemaakt van een bericht van het dagblad „Al Sjaab" inhoudend dat de Joegoslavische presi dent maarschalk Tito, de Italiaanse pre mier en minister van buitenlandse zaken, Amintore Fanfani, de Soaanse minister van buitenlandse zaken Fernando Maria Castiella en de eerste minister, van Ghana, N'Kroemah, in de loop van de volgende maand Cairo zullen bezoeken. Volgens een ander bericht van radio- Caïro, dat Egyptische dagbladen als zijn bron noemt, zal president Nasser dinsdag middag ter gelegenheid van „overwin ningsdag" te Port Said een „belangrijke rede" houden. Duits aanbod CAIRO (AFP) De regering van de Verenigde Arabische Republiek bestu deert een WestduitS aanbod voor deelne ming aan de financiering van de bouw van de Dam van Assoean, zo verneemt het blad „Al Sjaab" van een officiële woord voerder. Volgens dit blad zal de bondsregering een lening van 200 miljoen d.m. verstrek ken aan ondernemingen, die kredieten aan de Verenigde Arabische Republiek toe staan. REYKJAVIK (UPI) —De IJslandse president Asgeir Asgeirsson heeft Emil Jonsson, voorzitter van het parlement, opdracht gegeven een minderheidsrege ring van een partij te vormen die het land moet regeren tot de nieuwe verkiezingen van het volgend voorjaar. WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten hebben een verdrag van „vriendschap, economische betrekkingen en consulaire rechten" getekend met de sultan van Muscat en Oman. Amerikaan se functionarissen verklaarden maandag, dat het een zuiver commercieel verdrag is zonder politieke betekenis. In het sultanaat, dat onafhankelijk ls, werken drie Amerikaanse oliemaatschap pijen. De Imam van Oman, Ghalib Bin Ali, is in juli 1957 in opstand gekomen tegen de sultan, Said Bin Taimoer. Nou, die boterhammetjes gingen er best in. Daar hadden ze echt trek in gekregen. Na die maaltijd zaten ze rustig nog wat in het ronci. te kijken. Maar al gauw begon de een na de ander te geeuwenze hadden er slaap van gekregen. „Weet je wat", zei Pum. „Ik zou er wel wat voor voelen naar bed te gaan!" „Ik ook!", zei Doppie. „Laten we de slaapzakken maar klaarmaken!" 2425 Advertentie 4'- Y ;r>. •>-. (Van onze correspondent in Brussel) Het economisch kernkabinet van de Bel gische regering heeft een begin gemaakt met het opstellen van een programma ter sanering van de spoorwegfinanciën, waar toe de minister van Verkeer, P. W. Segers, een uitvoerig plan heeft opgesteld. In de eerste plaats zal er een coördinatie ko men van alle transport branches, doch voornamelijk tussen de spoorwegen en de lokale tram- en buurtspoorweg maat schappijen. Het lastige bureau van het wegvervoer, dat ondermeer het transport voor eigen rekening beperkte tot 25 kilo meter wordt afgeschaft. De subsidies voor de Belgische spoorwe gen zullen over 1959 nog acht miljard frank 600 miljoen), waarvan de helft zal worden besteed voor nieuwe diesel en elektrische locomotieven en investe ringen in ander modern materieel. Van 1960 af zal de staatssubsidie" aan de spoorwegen echter in belangrijke mate worden verminderd. Om de last van de pensioenen te verminderen zullen ambte naren, die na het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd van 55 tot zestig jaar, in dienst blijven, in een hogere sa larisklasse ingedeeld worden. Er zijn mo menteel bijkans evenveel gepensioneer den als actieve arbeiders en functionaris sen, namelijk tachtigduizend. De perso- neelskaders zullen aan de werkelijke be hoeften worden aangepast. Op het gebied van het binnenvaartver- keer voorziet het plan in een betere ver houding tussen de binnenlandse en inter nationale tarieven, ondermeer in het raam van de concurrentie met Nederland. Het vernieuwingsplan omvat het gehele Belgische transportsysteem. De minister legde er in een gesprek met journalisten de nadruk op, dat het Belgisch verkeers systeem aan de vooravond van de gemeen schappelijke markt dringend moet wor den gemoderniseerd. Prof. dr. H. J. Witteveen heeft zijn be noeming tot lid der Eerste Kamer voor de V.V.D. aanvaard in de vacature, ontstaan door het overlijden van prof. mr. A. N. Molenaar. (Van onze correspondent in Washington) Het gebeurt in de Verenigde Staten nog al eens dat een professor een verzoek om -inlichtingen ontvangt omtrent een van zijn oudleerlingen. Toonde een bepaalde jon gen zich op college conservatief of libe raal? Had hij ongewone politieke denk beelden? Het is heel gebruikelijk dat er tijdens de college-uren discussies ont staan tussen hoogleraar en student, en de professor kan daarom wel het een en an der weten omtrent de inzichten van zijn studenten. Wanneer een jongeman na zijn studie een betrekking zoekt bij de rege ring, dan wenden speciale onderzoeks- ambtenaren zich soms tot zijn vroegere professor om inlichtingen. Tegen deze praktijken is verzet gerezen in universi teiten. De Columbia University in New York, de universiteit van Californië en het Haverford college in Pennsylvania hebben resoluties aangenomen, waarbij het onge wenst wordt genoemd dat hoogleraren in formaties verstrekken omtrent discussies die gevoerd zijn in college-verband. Men wil op die manier een openhartige, vrije discussie beschermen. Een voortreffelijk streven. Het zou be droevend zijn, indien studenten op college zouden moeten oppassen wat zij zeggen, omdat zij dat later wel eens „op hun brood konden krijgen", indien zij solliciteren naar een regeringsbetrekking. De Griek Plato heeft reeds aangetoond hoezeer het vraag en antwoordspel kan leiden tot het ontdekken der waarheid en het is een ge zond verschijnsel, dat befaamde Ameri kaanse universiteiten zich verzetten tegen regerings-speurders die een vrije discus sie in gevaar brengen. Gestapo-methodes (UPI) Het hoofd van de Amerikaan se federale recherche (de F.B.I.), legt in zijn jaarrapport aan de minister van Jus titie verband tussen de critiek die het af gelopen jaar op de Amerikaanse politie werd uitgeoefend en een groeiende activi teit van communisten en handlangers, die volgens Hoover, worden aangemoedigd door een groter wordende apathie onder het Amerikaanse volk tegen het commu nisme en nu aanvallen doen op de instan ties aan wie het behoeden van de vrijheid is opgelegd. Hoover doelt waarschijnlijk op de critiek die dit jaar in verscheidene bladen is uitgeoefend op de F.B.I. waarin soms werd gesproken van Gestapo- methodes. Advertentie Ti ;'-.:- 1 - y«PL.ï?-- 4. „Hallo juffrouw Avon. Prettig u hier te zien en wel kom in ons huis. Liggen, Dora. Maak je niet zo druk". En terwijl Pauline de stoep van Avallon voor de eerste maal opklom en de uitgestoken hand van me vrouw Cedar in de hare nam, dacht zij, dit is het dus. Dit is het begin van wat? Zij zaten slechts met hun drieën aan de lunch, die opgediend werd door een magere, naargeestig uitzien de vrouw, die, naar Pauline aannam, wel de dagelijk se hulp zou zijn. Het was een prettig en gezellig maal. Daarna liet mevrouw Cedar Pauline het huis zien, dat ook inwendig in overeenstemming was met het be koorlijk uiterlijk. Het meubilair was weliswaar vrij ouderwets en zwaar, maar de licht gekleurde vloer kleden en gordijnen kwamen er des te beter door uit en de hoge ramen lieten die dag het herfstzonlicht in over vloed naar binnen, terwijl ieder raam op zichzelf de lijst vormde van een verrukkelijk uitzicht. Pauline's slaapkamer was aan de zijkant van het huis en keek uit over de vallei van de rivier, welke zij die morgen overgestoken waren. De kamer, die haar als werkka mer was toegewezen, lag aan de voorkant van het huis en keek uit op de takken van de wilde kers. „Wat een heerlijke kamer om in te werken. En u heeft aan alles gedacht", voegde Pauline er aan toe, kijkend naar de gemakkelijke armstoel en de radio, het bureau, dat zó voor het raam geplaatst was, dat het licht op de schrijfmachine viel, de lege boeken kast, die voor haar boeken bestemd was en de vaas met rozen op het kleine tafeltje. „Het doet me plezier, dat het u bevalt. Dit zal uw eigen domein zijn. De studeerkamer van mijn man is recht hier tegenover, Hetgeen met het oog op het werk voor u beiden gemakkelijk zal zijn". „U bent buitengewoon vriendelijk, mevrouw Cedar. Ik begin te geloven, dat dit een droom is en dat ik zo aanstonds met een schok wakker zal worden. Het huis is zo mooi en het landschap kijkt door ieder raam naar binnen. Na Londen is dit iets heerlijks. En deze kamer..". Pauline schudde glimlachend het hoofd. „Neen, het is te mooi om waar te zijn. Ik droom, ge loof ik. Het leven is nooit zo volmaakt. Ik zal nu met een wel wakker worden". „U zult wel tot dé ontdekking komen, dat het leven ook hier niet volmaakt is. Maar het doet me plezier, dat Avallon u bevalt. Ik heb er altijd veel van gehou den." „Wie zou dat ook niet doen?" Mevrouw Cedar glimlachte een beetje verdrietig. „Mark is de enige van onze familie, die om de plaats geeft. Voor Judy is het een gevangenis en voor Derek een tijdelijke basis, maar niets meer." „En uw man? Die denkt er toch zeker wel net over als u?" „Ik geloof niet, dat mijn man veel om iets, wat het ook zijn mag, gegeven heeft sedert John omgekomen is en dat is nu zesentwintig jaar geleden. Nu zal ik u eerst maar eens aan uzelf overlaten om u te installe ren en eens rond te kijken. Mijn man is vandaag op de fabriek om een paar nieuwe machines te bekijken, die Mark heeft opgesteld, maar hij zal wel voor de thee terug zijn. De jongens komen eerst na zes uur thuis. We eten om zeven uur. Laat u het mij even we ten, als er nog iets is, wat u nodig heeft." Pauline werd zich wel bewust van een licht gevoel van angst op de achtergrond van haar nieuwsgierig heid, toen een uur later mevrouw Cedar haar in de tuin, waar zij zich met Judy bevond, kwam opzoeken en haar mededeelde, dat meneer Cedar op zijn stu deerkamer was en haar daar graag zou ontmoeten. Hij was bezig met het rangschikken van een aantal papieren op zijn lessenaar, toen zi,, naar binnen gin gen en nadat mevrouw Cedar hen aan elkaar had voorgesteld, liet zij hen spoedig alleen. Hij was een lange man met gebogen schouders en een goed ge vormd hoofd, dat met dik wit haar bekroond was. Zijn ogen lagen diep in hun kassen onder zware wenkbrau wen en toen zij haar aankeken, hadden zij een staal grijze kleur. Hij had een grote neus en hier vandaan liepen diepe groeven naar zijn mond, die nogal smal en ingevallen was." „Gaat u zitten, juffrouw Avon". Hij wees op een stoel. „Ik ben een man van weinig woorden. Mijn vrouw zegt dat u behoorlijk op de hoqgte bent van steno en ty pen, evenals van de Engelse taal en dat is ..dan meer dan ik zeggen kan van de meeste jongedames, waarme de ik in mijn zakelijk leven in de laatste tijd in aanra king ben gekomen. Zij zegt, dat u ook vrij veel erva ring hebt inzake secretariaatswerk. Niet nodig, om daarover uit te weiden", ging hij door, toen Pauline haar mond open deed om iets te zeggen. „Dat zullen we gauw genoeg zien. Ik zou graag willen dat u iedere morgen om tien uur hier komt, zodat ik u het werk voor die dag kan opgeven. Mijn vrouw heeft u al mee gedeeld, waar dat uit bestaan zal. Ik moet gewoonlijk 's middags rusten, maar ik zal u dan om vier uur weer graag bij mij zien voor het tekenen van eventue le brieven en het beantwoorden van vragen. Klinkt dat redelijk?" „Volkomen" „Mooi. Ik geloof wel, dat u voor mijn doel geschikt zult zijn. Ik wens geen drukte. Alleen maar iemand, die rustig en op een intelligente manier het werk doet. We zullen morgen beginnen. Ik heb brieven, school rapporten, dagboeken en andere papieren gesorteerd die op mijn zoon betrekking hebben. En ik heb een in leiding geschreven. Die kunt u misschien beter meene men, want die zal u enig idee geven van wat wij ter hand nemen". „Dank u. Hoeveel exemplaren wilt u getypt heb ben?" „O, één voor de uitgevers en één voor mij. Hebt u er enig idee van op wat voor manier die dingen moeten worden opgezet?" „Ja. Ik typte wel eens korte verhalen, als hij in tijd nood zat, voor een schrijver, die een vriend van mijn vader was, en van hem heb ik heel wat van die uitge verij geleerd, o.a. hoe men een manuscript wel en hoe men het niet moet opzetten" „Uitstekend" Pauline keek naar het portret, dat boven de schoor steenmantel hing en de richting van haar blik volgend, voegde meneer Cedar er kortaf aan toe: „Dat is mijn zoon, John. Geschilderd toen hij negen tien jaar was; drie maanden voor zijn dood". „Wat een fijn gezicht!" „Hij was een fijne jongen, juffrouw Avon. U kunt mij geloven, als ik u zeg, dat het werk, dat wij zullen doen, waard is om gedaan te worden. Als u mij nu ex cuseren wilt, zal ik het sorteren van deze papieren kun nen afmaken." (Wordt vervolgd) OSLO, (UPI) De Noorse minister raad heeft een bijzondere bijeenkomst ge wijd aan de problemen, welke zijn gerezen door de vaststelling der vangstcontingen ten voor de walvisvaart. Vandaag wordt een regeringsverklaring over deze kwes tie tegemoetgezien. Het wordt niet uitge sloten geacht, dat Noorwegen zich nog vóór het eind van dit jaar terugtrekt uit de internationale overeenkomst, waarbij de vangsten geregeld worden. De Sovjet-Unie heeft voor zich 20 per cent opgeëist van de totaal toelaatbare vangst in het komend seizoen, die 15.000 eenheden blauwe walvis groot is. De res terende 80 percent moeten verdeeld wor den door Engeland, Noorwegen, Neder land en Japan. Men heeft, hoewel reeds lange tijd overlegd is, nog geen overeen stemming kunnen bereiken over deze ver deling. De Noorse regering vreest, dat het Noorse aandeel in de vangst kleiner zal zijn dan zij gewenst acht. Zou Noorwegen de conventie loslaten, dan is het aan niets meer gebonden. Of het van deze vrijheid gebruik zal maken is een twijfelachtige vraag, zo wordt in regeringskringen te Os lo vernomen, maar in ieder geval zal zijn onderhandelingspositie tegenover Enge land, Nederland en Japan dan sterker zijn hetgeen wellicht kan leiden tot de gewens te uitslag van het overleg. Advertentie DINSDAG 23 DECEMBER Stadsschouwburg: Puck met „Taloelah", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie Henk Broer, tot 22 uur. „Galerie Etroit" (Klein Heiligland 41): Expositie „Konkrete kunst", tot 20 uur. FILMS Cinema Palace: „De vlieg", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Hoera een jongen", 18 jaar, 20 uur. Lido Theater: „Le Lit", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Der schönste Tag meines Lebens", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: Kerstspel „Het wonder in de garage", 20.15 uur. Rembrandt Thea ter: „Alleen op de wereld", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Daar ko men de tanks", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Mon Oncle", alle leef tijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Zeven jaar pech", alle leeftijden, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Klassiek grammofoonplatenconcert van werk van Schubert, 21 tot 22 uur. Pinksterkerk: Kerstfeest Leger des Heils, 19.30 uur. WOENSDAG 24 DECEMBER TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie Henk Broer, tot 22 uur. „Galerie Etroit" (Klein Heiligland 41): Expositie „Konkrete kunst", tot 20 uur. Brinkmann: Foto-expositie, de gehele dag geopend. „Galerie Espace" (Klein Heiligland 36): Expositie Hans Wiesman, 11 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp in Amerika" (tweede deel), alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Sieben mal in der Woche", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De vier kante recruut", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De mooi ste dag van mijn leven", alle leeftijden, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: Ge sloten. Rembrandt Theater: „De meisjes uit Wenen", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De wraak van Zorro", 14 jaar, 14.30. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Mon oncle", alle leef tijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Wien bleibt Wien", alle leeftijden, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo foonplatenconcert van werk van Schubert 21 tot 22 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9