P.v.d.A.-motie tegen Kamerontbinding met 86 tegen 54 stemmen verworpen Ö.'ih.^ttrïtuma Hoop voor achttien werkers in champignonkwekerij verloren GRIT BRIL «.WMORRIS HET WEER Nederland stabiliseerde stijgende conjunctuur ROYAL Haarlems Dagblad Mr. Opticien J. GRIT Groene kerstdagen Tijdelijke belastingverhogingen voor de duur van een jaar verlengd i Gebraden kip f 1.95 Tijsseling Neutraal of „rechts" kabinet? DAT IS GOED GEZIEN Droog weer Het woord is aan Samen met anderen DEBAT OVER REGERINGSVERKLARING Verkiezingen op 12 maart DE INSTORTING IN ZICHEM CAFETARIA SC HAGEN Succesrijke behandeling van Joegoslavische kernfysici 73e JAARGANG No 143 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 0~3 e JAARGANG No Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman W[j xyn xó bly... dat wij al onze meubelen hebben van Tijsseling in Nijkerk Levering rechtstreeks van de fabriek Catalogus G gratis op aanvraag De bewering dat het kabinet-Beel een „rechts" kabinet is, wezen dr. Bruins Slot (A.R.) en dr. Tilanus (C.H.U.) van de hand maar zij zegden het kabinet wel steun toe. Dr. Bruins Slot voegde er nog aan toe, dat de Anti-Revolutionairen bereid zouden zijn geweest mede te werken aan de vorming van een kabinet zonder socialisten en zon der vervroegde verkiezingen. Het gaat er bij deze verkiezingen om, al dus de A.R.-fractieleider, hoe het staat met de groei van de Pacifistisch-Socialis- tische Partij, voorts of Nederland zijn woord tegenover Nieuw-Guinea gestand zal doen en of we berusten in de verwording van de democratie, waardoor de P.v.d.A.- Kamerfractie ministers naar huis stuurt, met inbegrip van dr. Drees. Dr. Tilanus verklaarde dat de politieke onrust is begonnen na de verkiezingsneder- Advertentie alles voor het kantoor (Van onze weerkundige medewerker) De laatste vijftien jaar heeft het weer op de kerstdagen maar zelden een win ters karakter gehad. In 1944 was het op beide kerstdagen zonnig, vriezend winter weer, evenals in 1950, toen het ook enkele graden vroor. Witte kerstdagen zijn zeld zaam. Zij kwamen bij ons in de laatste vijftien jaar maar vier keer voor. De groot ste sneeuwval op de kerstdagen kwam voor in 1938. Ook waren dit de koudste kersi dagen van deze eeuw: meer dan 10 graden vorst. Strenge vorst is de laatste honderd jaar op Kerstmis maar driekeer voorge komen. Vooral van Kerstmis tot Driekoningen komt er in West-Europa meestal een pe riode van zacht en onbestendig weer voor met veel neerslag, dikwijls ook met storm achtige winden- Winterse perioden met vriezend weer en sneeuw zijn veel zeld zamer. Er heeft zich in de laatste 48 uur een hogedrukgebied ontwikkeld, dat zich van Zweden tot Spanje uitstrekt. Hierdoor zul len ons geen depressies kunnen bereiken en blijft het weer overwegend droog en rustig. Een matige noordoostelijke wind voert iets koudere lucht aan, maar ook in Zuid-Scandinavië en Duitsland komt daar in nog geen vorst voor. De kerstdagen zul len dit jaar in bijna alle landen groen blijven. (Van onze correspondent in Brussel) De grondverzakking, welke het ineen storten van een championkwekerij nabij Ziehen, Zussen en Bolder in de Belgische Kempen veroorzaakte, heeft aan de voor avond van Kerstmis een schok doen gaan door België en Nederlands Limburg. In 1952 hebben daar eveneens grondverzak kingen plaats gevonden, zonder echter mensenlevens te kosten. Thans vermoedt men, dat de achttien bedolven arbeiders en meisjes reddeloos zijn verloren, daar men honderdduizenden kilo's aarde zal dienen te verplaatsen om de ongelukkigen te kunnen bereiken. Er is nog een kleine kans, dat de bedolvenen in een van de nog ondersteunde galerijen in de heuvel zijn ingesloten, maar die kans wordt met het uur kleiner. Koning Boudewijn en zijn broer, prins Albert, de voorzitter van het Rode Kruis, de gouverneur van Limburg, reddings ploegen uit Maastricht en Aelders waren reeds gistermiddag ter plaatse. De catastrofe is daarom zo groot, om dat de championkwekerij in een heuvel is uitgegraven en het de heuvel zelf is, die door een onderaardse grondverzakking in beweging is gekomen. Die grondverzak kingen zijn in Belgisch Limburg overigens niet nieuw. In de zeven Belgisch-Lim burgse kolenmijnen immers moeten de galerijen met betonnen muren of stalen stukken worden gestut. Naast de grond verzakkingen is ook het doorsijpelende water een grote vijand van de bodem. Gro te brokken mergelaarde, die de gaanderij en steunden, werden gisteren honderden meters ver geslingerd en deden enorme stofwolken opstijgen. Men vraagt zich af, waarom de eige naars van de kwekerijen, een hunner de heer P. Heynen, bevindt zich onder de slachtoffers, niet meer voorzorgen heb ben genomen toen zij hun kwekerijen enorm uitbreidden. De in de heuvel uitge graven galerijen zijn honderden meters lang en zo breed, dat de heer Heynen er dinsdagochtend met een kleine vrachtwa gen binnenreed. Het onderzoek zal moe ten uitmaken, in hoeverre de verantwoor delijkheid bij de eigenaars ligt. Men herinnert er verder aan, dat bij de ineen stortingen van 1952 grote materiële scha de werd aangericht. Momenteel is de voor naamste taak van de redders met de dorpsbewoners in de heuvel de plaatsen te vinden, waar de arbeiders en meisjes Advertentie Voor HETZELFDE GELD heeft u een echte SPECIALISTEN IN BRILLEN - HOORBRILLEN EN HOORAPPARATEN Gouda - Zwijndrecht - llmuiden In IJMUIDEN gevestigd: KENNEMERLAAN 92 - TELEFOON 5072 De nieuwe minister-president, prof. dr. L. J. M. Beel, had zijn kabinet gekarakte riseerd als een politiek neutraal kabinet, teneinde alle mogelijkheden open te hou den voor de kabinetsformatie na de ver kiezingen. Maar mr. Burger heeft, even als de communisten, het kabinet-Beel reeds gekenschetst als een „rechts" kabi net, althans als de voorloper daarvan. „Alleen de voorgevel zou twijfel kunnen wekken of het definitief is", zei hij. „Bij deze kabinetsformatie, aldus mr. Bur ger, is prof. Romme's onvermogen een ka binet te vormen, gecompenseerd door het offer van prof. Beel, die nu niet meer neu traal is en na de verkiezingen niet meer de hand kan uitsteken ter verzoening, als een „rechts" kabinet niet mogelijk blijkt. De ministers noemde hij „zaakwaarnemers van het conservatisme" en stekelig noem de hij prof. Romme reeds „de nieuwe baas van prof. Oud". De juiste oplossing van de kabinetscrisis zou volgens prof. Romme (K.V.P.) zijn geweest, indien het kabinet- Drees met een andere minister van Fi nanciën de taak en de verantwoordelijk heid op zich had genomen, die nu op 't ka binet-Beel rust. De breuk tussen de partijen met de kabinetscrisis als gevolg, is niet ontstaan in de Kamer, maar in het kabinet door de socialistische ministers, die geza menlijk ontslag vroegen. Op hen en niet op de K.V.P. zou dus de plicht hebben gerust de crisis op te lossen, aldus prof. Romme, die over de vorming van een kabinet na de verkiezingen zei, „dat hij persoonlijk de beste oplossing nog altijd zou vinden de brede samenwerking met de P.v.d.A. Het gezamenlijk standpunt van de K.V.P.- fractie is, dat zij van samenwerking geen enkele democratische groepering, dus ook niet de P.v.d.A. of de V.V.D., bij voorbaat wil uitsluiten, die zich bewust is van haar minderheidpositie en bereid is dienover eenkomstig te handelen. Advertentie A MERRY CHRISTMAS Advertentie EEN BRIL VAN K E I P GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt en droog weer. Matige noordelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UHJ TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ In een overzicht van de economische ont wikkeling in 1958 door het ministerie van Economische Zaken, wordt gezegd dat het terugdringen van de overbesteding in de eerste maanden van het nu aflopende jaar gepaard ging met een enigszins teruglopen van de bedrijvigheid, hetgeen tot uitdruk king kwam in een lichte teruggang van de produktie en in een verdergaande ontspan ning op de arbeidsmarkt. Het sterkst was de teruggang in de werkgelegenheid in de ontwikkelingsgebieden. Voor de regering was een en ander aanleiding om de beste- dingsbeperkende maatregelen op sommige punten te verzachten. De achteruitgang kwam in het algemeen reeds in het tweede kwartaal tot staan. In de daarop volgende maanden dienden zich de eerste tekenen van een omhooggaande conjunctuur aan. In verschillende bedrijfstakken viel wederom een toeneming van de bedrijvigheid te con stateren. De werkloosheid daalde. De particuliere consumptie, die onder meer als gevolg van een daling van de totale loonsom, in de eerste helft van 1958 enige vermindering te zien gaf in verge lijking met 1957, vertoonde daarna weder om een tendens tot stijgen. In het derde kwartaal lag het indexcijfer voor het ver bruik per hoofd van de bevolking gemid deld weer iets boven het niveau van de zelfde periode van 1957. Wat de investeringsuitgaven betreft kan worden opgemerkt, dat het totaal van alle investeringen in vaste activa, dus van over. heid zowel als van bedrijfsleven, in het eerste halfjaar ongeveer 12V2 percent be neden het niveau van 1957 lag. Voor het gehele jaar zal de vermindering naar schatting ongeveer 10 percent belopen. Het volume der industriële investeringen (vaste activa) was in de eerste helft van 1958 ongeveer 13 percent lager dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Verwacht wordt, dat voor het gehele jaar 1958 de daling ongeveer 10 percent zal zijn. Zowel de groothandelsprijzen-index als het indexcijfer van de kosten van levens onderhoud vertoont vooral in de laatste maanden een grote stabiliteit. De verhouding tussen invoer en uitvoer onderging in het afgelopen jaar een aan merkelijke verbetering. Het dekkingsper centage van de invoer door de uitvoer steeg van 75 percent in de eerste elf maanden van 1957 tot 89 percent in dezelfde periode van 1958. De gunstige handelsbalans be werkte in 1958 aanzienlijke overschotten op de lopende rekening van de betalings balans. Óp kasbasis bedroeg het overschot over het eerste halfjaar van 1958 827 mil joen gulden tegenover een tekort van 458 miljoen gulden in het eerste halfjaar van 1957. Deze overschotten op lopende reke ning leidden tezamen met mutaties op de kapitaalrekening tot een sterke aanwas van onze goud- en deviezenreserves. Een nieuwe reddingsploeg zit gereed om naar het bedolven gedeelte van de champignonkwekerij in Zichem-Zus- sen-Bolder te rijden en neemt instruc ties in ontvangst van een zojuist terug gekeerde ploeg. aan het werk waren. Het reddingswerk wordt voornamelijk door de geoefende mijnwerkers van de kolenmijn van Win- terslag verricht. De gouverneur van Lim burg, de heer Roppe, richtte reeds gis teren een stichting op „Limburg Helpt", en de Belgische bevolking wordt opge roepen om bijdragen te gireren op de postrekening van deze stichting. Het is een van de grootste rampen, die het anders zo rustige Limburg heeft ge troffen. Het reddingswerk werd de gehele nacht voortgezet. Hedenochtend had men echter nog geen succes mogen boeken. BRUSSEL (UPI) Een woordvoerder voor de gendarmerie deelde kort na negen uur hedenochtend mee, dat alle reddings ploegen uit de galerijen teruggetrokken waren, omdat er voor nieuwe instortingen werd gevreesd. „Wij zullen weer van het begin af aan moeten beginnen", zei hij. „Wij zullen de galerijen steviger moeten schragen dan totnutoe is gedaan. Daar zal direct een aanvang mee worden genomen". Advertentie IJohannes5:20: ....wij weten, dat de Zoon van God gekomen is en ons inzicht heeft ge geven om den Waarachtige te kennen". „De mens in onze tijd vereenzaamt in eigen kring. Hoe groter en dichter de menigte om hem heen wordt, hoe ver- lorener hij zich voelt. Een enkeling, alleen in de woestijn, is even eenzaam als een naamloos nummer in de massa." Deze woorden sprak Koningin Juliana drie jaar geleden in haar Kerstboodschap. En daarmee toonde onze vorstin dat zij, die zelf toch allerminst „een naamloos nummer in de massa" is, een van de benauwendste problemen van onze tijd bijzonder goed aanvoelt. Het is een probleem, dat voort durend dringender wordt, want hoe langer hoe vaker en in steeds grotere kringen kan de klacht over vereenzaming worden ver nomen. Onze huidige maatschappij maakt het immers voor het individu zo uiterst gemakkelijk, te vereenzamen. De moderne samenleving is dermate ge mechaniseerd en geautomatiseerd dat er van de gewone, alledaagse, menselijke vor men van echt „samen leven" maar heel weinig is overgebleven. Hoe meer machines de mens tot zijn beschikking krijgt, hoe minder hij andere mensen nodig heeft of liever: denkt nodig te hebben. En juist in deze tijd van zenuwslopende span ningen op elk gebied is vereenzaming moeilijker te verdragen en te verwerken dan ooit tevoren; want zonder vrij en open hartig contact met anderen is het overwin nen van die spanningen dubbel zwaar. Vandaar dat bij het zoeken naar een ont komen aan de vereenzaming soms de vreemdste wegen worden ingeslagen. Men herinnert zich blijkbaar niet zo gemakkelijk, wat de Koningin destijds op haar woorden over de vereenzaming liet volgen: „Het enige verlossende gevoel, dat hij (de mens) in zijn leven soms ervaart, is het samen met anderen werken voor een doel, dat niet zijn eigen maar een groter en hoger belang dient. Vreemd genoeg voelt hij zich dan door de voldoening, die het geeft, weer tot zijn recht komen; zijn eenzaamheid en angst verzwakken en hij heeft het gevoel, dat zijn wezen verruimd is geworden." Hoe nuttig en opbouwend niet alleen, maar ook hoe hartverwarmend zou het zijn als meer mensen de onomstotelijke waar heid van deze uitspraak zouden erkennen. En dat zouden dan in de eerste plaats de leidende figuren in onze maatschappij moeten zijn, want ook met betrekking tot de vereenzaming en de bestrijding daarvan kan goede leiding uitermate belangrijk zijn. Maar het lijkt wel alsof juist die leidende figuren althans vele van hen de donkere dagen voor Kerstmis van dit jaar hebben gekozen om zich uit te spreken tegen het samen met anderen werken voor een doel dat niet hun eigen maar „een groter en hoger belang" dient. Op nationaal niveau hebben wij de politieke strijd feller zien oplaaien dan in ons land gebruikelijk is en hebben wij juist een abrupt einde zien komen aan een jarenlange samenwerking die dit moet worden erkend weinig nuttig effect meer sorteerde. In het vuur van die politieke strijd is er echter met het „groter en hoger belang", dat politici vaak zo hartstochtelijk beweren te dienen, op de meest on barmhartige wijze omgesprongen. Buiten onze grenzen hebben wij, in Frankrijk, de stemmen van nieuwe macht hebbers gehoord, die zich verzetten tegen de zo bitter noodzakelijke internationale samenwerking in het kader van de Euro pese eenwording, ondanks het feit dat men er door de jongste Russische uitdaging inzake Berlijn juist opnieuw aan herinnerd was hoe onontbeerlijk en zelfs urgent die eenwording is. En de totnogtoe vruchte loos gebleven discussies over de Vrij handelszone hebben aan beide kanten van het Kanaal een wederzijdse animositeit doen ontstaan, die ook wel in scherpe tegenstelling staat tot de geest van samen werking waaraan West-Europa zo drin gend behoefte heeft. Dat gemis aan samenwerking, dat ont breken van het „samen met anderen wer ken voor een doel, dat een groter en hoger belang dient" was ook kenmerkend voor de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties, die pas is geëindigd. Helaas is dat niet anders dan vanzelfsprekend, want in onze zogenaamd verlichte twin tigste eeuw wordt door verreweg de meeste landen nog geen groter en hoger belang dan hun eigen nationaal belang erkend. Maar evenals bij de individuele (Vervolg op pag. 3, eerste kolom) Drie momenten uit de Kamerzitting van dinsdag: drie tegenstellingen. De katholieke Kamerfractie (midden) heeft goed lachen tijdens de interpel latie van mr. Burger. Minister Luns echter, vermoeid van het reizen, ver moeid ook van de lange duur der de batten, is in slaap gevallen. Minister president Beel volgt gespannen het verloop van de zitting, die over het lot van zijn kabinet beslist. Het belang van het land vordert geen Kamerontbinding. Een motie met deze strekking diende mr. Burger (P.v.d.A.) gistermiddag in tijdens het debat over de regeringsverklaring in de Tweede Kamer. De motie kreeg in de avondvergadering, aan het slot van het debat, alleen de steun van de P.v.d.A. en de communisten, zodat zij met 86 tegen 54 stemmen werd verworpen. Als de motie wordt aan genomen, had prof. Oud (V.V.D.) gezegd, zou het nieuwe kabinet direct al moeten aftreden. En wat dan, met verkiezingen over drie maanden? Minister president Beel had de motie van de hand gewezen op grond van de regerings verklaring, waarin gezegd wordt dat een behoorlijk kabinet bij de huidige ver houdingen niet is te vormen. In antwoord op de vraag van mr. Burger of het kabinet van plan is op korte termijn politieke beslissingen te nemen, bijvoorbeeld over de voetbalpool of het stakingsrecht, antwoordde prof. Beel, dat wanneer er in 's lands belang voorzieningen nodig zijn die geen uitstel dulden, het kabinet maatregelen zal treffen en eventueel voorstellen zal doen. Indien de Kamer het te verwachten rapport over de helmenaffaire zou willen behandelen, is het kabinet daartoe bereid. lagen van de P.v.d.A. Om interne redenen wilde de P.v.d.A. zich losmaken van de re gering uit partijoverwegingen. Wat de ver kiezingen betreft, was p ro f. Oud (V.V.D.) van mening dat de kansen van de V.V.D. gunstiger zouden zijn geweest indien de regeringscombinatie nog tot 1960 had door gesukkeld. Daarom heeft hij vervroegde verkiezingen niet gewild, maar in de hui dige omstandigheden is het de beste oplos sing. Hij was er erkentelijk voor dat de niet-socialistische ministers zich voor de overgangstijd beschikbaar hebben ge steld en hij dankte prof. Beel voor het of fer, zich aan het hoofd van het rompkabi net te willen stellen. Principiële en praktische bezwaren had d s. Zandt (S.G.P.) tegen het kabinet omdat aan het hoofd iemand staat die de soevereiniteitsoverdracht aan Indonesië heeft bevorderd. (Vervolg op pag. 3) Het gisteren uitgegeven Staatsblad bevat het Koninklijk Besluit tot ontbinding van de Tweede Kamer met ingang van 19 maart 1959. De kandidaatstelling voor de verkiezing van de nieuwe Tweede Kamer is voor alle kieskringen gesteld op 28 januari 1959. Volgens de Kieswet moeten de verkiezin gen gehouden worden 43 dagen na de kan didaatstelling, dat is dus in dit geval op donderdag 12 maart. Donderdag 19 maart om drie uur 's mid dags zal de minister van Binnenlandse Za ken in een verenigde vergadering der beide Kamers de zitting van de Staten-Generaal sluiten en de dag daarop, vrijdag 20 maart, zullen de Eerste Kamer en de nieuwe Tweede Kamer in een verenigde vergade ring voor het eerst bijeenkomen. HOTEL - CAFé - RESTAURANT Kennemerlaan 93 - llmuiden Telefoon 7452 1e en 2e Kerstdag THé-DANSANT vanaf 2 uur Aan de vleugel TAN WAGENVOORT Advertentie ONZE SPECIALITEIT Bik en Arnoldkade 43-44 - Tel. 6564 De vier Joegoslavische technici, die in oktober na een ongeluk in een atoomlabo ratorium bij Belgrado naar de Curie stichting in Parijs waren overgebracht, hebben goed gereageerd op de beender- merg-transplantatie, die daar is toege past ter bestrijding van de ernstige stra ling waaraan zij hadden blootgestaan. Zij hebben de kritieke periode nu achter de rug, zo is dinsdag bekendgemaakt. Bij het ongeluk waren- zes mensen betrokken. Een van hen is overleden, een andere behoefde niet met beendermerg behandeld te wor den. Advertentie MEUBELFABRIEKEN NIJKERK

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1