TIP Bankbiljettencirculatie en de deviezenpositie op recordhoogte Panda en de olie^boerties v J Wereldnieuws Vrij rustig kerstweer VAN Noren kondigen uittreden uit walvisconventie aan NAAIMACHINES WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 2 WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK petroleum DE HAARDOUE Bestuur Soda-Industrie Faillissementen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De E.E.G.-zetel De Afrikaanse gebieden en de Euromarkt het vanouds bekende aperitief Japanse stem: poging tot positieverbetering" KPM-directeur Lucas dient ontslag in Soedanese opdracht voor machinefabriek Alkmaar Nieuw hoofdkantoor van Van Leer geopend te Amstelveen Hogere belasting op olie in Venezuela onaanvechtbaar Aanhoudende geruchten over devaluatie Franse frank Oogst van aardappelen sterk gestegen Amsterdam wil nog 33 gelede trams aanschaffen Bijslag op premie A.O.W. „Goede reis" gaat in Rotterdam niet door Ruim f 33 miljoen tekort op Amsterdams begroting Verbouwing Hollandse Schouwburg goedgekeurd Syngman Rhee gooide 80 man oppositie eruit President Eisenhower heeft De Gaulle uitgenodigd Doordat Kerstmis ditmaal in de tweede helft van de week valt en de bankwereld op zaterdag gesloten is, zijn de opvra gingen vrijwel geheel geconcentreerd ge weest op de afgelopen week en op maan dag. Vandaar dat het bedrag der opge vraagde bankbiljetten per 22 december blijkens de weekstaat van de Nederland sche Bank, zeer hoog is namelijk 261 miljoen. Hierdoor is de circulatie gestegen van 4146 miljoen tot 4407 miljoen. Een dergelijke hoge circulatie, is nog nooit be reikt. Dat deze opvragingen de geldmarkt niet in ernstige mate hebben verstoord, komt door een recordaanwas van de deviezen. Deze bedroeg 168 miljoen. De overige betalingen welke de banken te verrichten hadden waren niet groot, terwijl zij door het surplus, hetwelk op de kasreserve was gekweekt, vorige week toch nog over ruime middelen beschikten. Zij hebben hiervan 21 miljoen belegd in schatkistpapier, hetwelk zij van de Neder landsche Bank overnamen. Hierdoor is de rekening schatkistpapier overgenomen van de staat, ingevolge de overeenkomst van 26 februari 1947, tot nul gereduceerd. Met ingang van de nieuwe kasreserveperiode op 22 dezer, werd de positie van de banken iets moeilijker en hebben enige instel lingen voor een bedrag van 5,7 miljoen voorschotten bij de Nederlandsche Bank opgenomen. Per saldo is de stand van de banken op 22 dezer ad 562 miljoen, vergeleken bij 15 dezer, 78 miljoen lager. Het is moei lijk te zeggen, of met dit bedrag het kas- reservebedrag veel wordt overschreden. Dit wordt berekend naar de balanscijfcrs van 31 december a.s. Men taxeert op het ogenblik, dat het renteloos aan te houden bedrag ongeveer 540 miljoen zal be dragen. De deviezenaanwas De deviezenaanwas heeft de totale goud en deviezenvoorraad doen aanzwellen van 5299 miljoen tot 5467 miljoen, hetgeen eveneens een recordstand betekent. De Ne derlandsche Bank heeft een deel der de viezen ten bedrage van 75 miljoen om gezet in goud, waardoor de goudvoorraad steeg van 3882 miljoen tot 3.957 mil joen. Advertentie voor oliehaarden mef hel hoogste rendement zuinig - geen roef - meer warmte De directie van de n.v. Koninklijke Ne derlandsche Zoutindustrie te Hengelo, tevens uitoefenende de directie van de n.v. Koninklijke Nederlandse Soda-In- dustrie te Delfzijl, deelt mede dat zij deze laatste functie per 31 december 1958 zal neerleggen. Met ingang van 1 januari 1959 werd tot directeur van de n.v. Koninklijke Nederlandse Soda-industrie benoemd ir. J. B. Nieman, tot nu toe bedrijfsdirecteur. De heren ir. H. M. van Mourik Broekman, president-directeur van de n.v. Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie en C. H. van den Houten, president-directeur van de N.V. Electrozuur- en Waterstoffabriek te Amsterdam, zullen toetreden tot de raad van commissarissen van de n.v. Konink lijke Nederlandse Soda-industrie. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: B. Italiaander, koopman, handelende onder de naam Exclusifa, Patrijzenstraat 3 te Zand- voort. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Fer- werda en curator: mr. A. J. Colijn, advo caat en procureur, Heemsteedse Dreef 183 te Heemstede. E. C. Landaal, van beroep handelaar, handelende onder de naam Haarlemse Verhuurcentrale, Ursulastr. 19 te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda en curator mr. A. J. Colijn, advocaat en procureur, Heemsteedse Dreef 183 te Heemstede. Wegens gebrek aan actief werd opge heven, het faillissement van: J. Jansen, koopman, Iordensstraat 10 te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. J. D. Vink. Cu rator: mr. J. Spreij, advocaat en procureur, Ged. Oude Gracht 65 te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de slotuitdelingslijst is geëindigd, het faillisse ment van: C. Kamerman, van beroep grondwerker, Bennebroekerdijk 185 te Hoofddorp. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda en curator mr. J. C. Smit- huysen, advocaat en procureur, Ged. Oude Gracht 65 te Haarlem. Pletter!) Enthoven Met algemene stemmen heeft de tweede bui tengewone vergadering van aandeelhouders in de n.v. Pletterij v/h L. I. Enthoven en Cie. te Delft een statutenwijziging goedgekeurd, waarbij een regeling wordt ingevoerd betreffende een uitke ring, afhankelijk van de bedrijfsinkomsten, de winst of de dividenden, ten behoeve van het per soneel dat onder de C.A.O. in de metaalindustrie valt. In de op 19 november gehouden eerste ver gadering kon geen beslissing worden genomen, omdat het vereiste quorum ontbrak. Huurverhoging in Frankrijk De regering-De Gaulle heeft besloten tot een belangrijke verhoging van de huren voor alle percelen die vóór 1948 werden gebouwd. De na 1948 gebouwde onroerende goederen hebben over het algemeen veel hogere huren. De huurverho ging voor de onroerende goederen van vóór 1948 zal 5 tot. 25 percent per halfjaar bedragen. Tot de huurverhogingen werd besloten, om de huur opbrengst in overeenstemming met de onder houdskosten te brengen. Spaanse olie Het Spaanse parlement heeft een wet aangeno men welke buitenlandse maatschappijen toestaat in Spanje naar olie te zoeken en de exploitatie van olielagen ter hand te nemen. Deze wet geldt tevens voor de Spaanse koloniën. Als winstver deling is 50 percent voor de maatschappijen en 50 percent voor de regering vastgesteld. Daartegenover liep de voorraad conver- tibele valuta terug van 890,5 miljoen tot 872 miljoen. Omtrent de aard van de deviezenaanwas neemt men aan. dat de moeilijke deviezenpositie van Frankrijk hierin een grote rol heeft gespeeld. De po sitie van de schatkist is slechts met 1 22 miljoen gedaald en bedraagt thans 547 miljoen. Hoewel de laatste twee dagen de geldmarkt verkrapte, bleef de daggeld- rente op IV» percent gehandhaafd. Van autoriteiten, die in nauw contact staan met de Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.) werd dinsdag te Luxemburg vernomen, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen waarschijnlijk op 20 januari te Brussel besprekingen zullen voeren over de aan wijzing van de zetel van de E.E.G. Zoals bekend is werd Brussel als voorlopige zetel aangenomen. De directeur-generaal van de afdeling Overzeese Landen en Gebieden van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.), die pas is teruggekeerd van een reis door Afrika, heeft dinsdagochtend op een voorlichtingsbijeenkomst zijn indruk ken medegedeeld. Hij bezocht Italiaans en Frans Somaliland, Madagascar en de Commoren. Hij zal nog 24 landen, die deel uitmaken van de gemeenschap, be zoeken. Directeur-generaal Allardt constateer de oprechte samenwerking tussen de Franse en Italiaanse regeringen en de plaatselijke overheid en geneigdheid tot samenwerking met Europa op grond van gelijkheid. De belangstelling voor de Euromarkt, die op de jongste economische conferentie te Cairo tot uitdrukking kwam, bewijst het belang dat Afrika aan de E.E.G. hecht. De heer Allardt staat gunstig tegenover een gemeenschappe lijke markt der Arabische landen, op voorwaarden dat zij steunt op dezelfde beginselen als de Euromarkt. Hij herin nerde eraan, dat het optreden van de E.E.G. in Afrika vooral ten doel heeft de economische omstandigheden te verbete ren en dat daarom technische bijstand noodzakelijk is. Advertentie OSLO (Reuter) Een woordvoerder van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag bekendgemaakt, dat de Noorse regering mededeling zal doen, dat Noorwegen zich met ingang van 1 januari aanstaande onder voorbehoud uit de internationale conventie voor de wal visvaart zal terugtrekken. De woordvoer der wees er nadrukkelijk op, dat de terug trekking slechts van kracht zal worden, als geen overeenstemming wordt bereikt over de verdeling van de totale vangst van 15.000 blauwe-walviseenheden, welke voor het komende seizoen werd vastge steld. Ingeval daarover wèl overeenstem ming wordt bereikt, zal Noorwegen de aanzegging van terugtrekking annuleren. Zoals bekend werd tijdens onlangs te Londen gevoerde besprekingen overeen gekomen, dat het aandeel van de Sovjet- Unie in de vangst van het komende seizoen 20 percent zou bedragen. Over de ver deling van de overige tachtig percent tus sen Noorwegen, Engeland, Nederland én Japan zouden nog onderhandelingen ge voerd worden. Tot dusverre werd over deze verdeling nog geen overeenstemming bereikt. TOKfO (Kyodo), De.president, van,.de Japanse vereniging voor de Walvisvangst heeft medegedeeld, dat Japan mogelijk ge dwongen zal worden zich uit de, intecnatio-f nale overeenkomst voor de walvisvangst terug te trekken wanneer Noorwegen, Engeland en Nederland tot een dergelijke stap zouden besluiten. De president sprak de mening uit dat Noorwegen door een eventuele uittreding zijn onderhandelings positie voor de komende besprekingen over de walvisvangstcontingenten wil verbete ren. Als Noorwegen zich uit de overeen komst terugtrekt zullen volgens de presi dent Engeland en Nederland dit ook doen. Het zal dan voor Japan de vraag worden of het nog voordelig zou zijn deel uit te maken van een overeenkomst, waaruit drie belangrijke landen zich hebben terug getrokken. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat mr. W. A. J. Lucas, directeur van de Koninklijke Paket-Maatschappij, op eigen verzoek aan de raad van commissarissen ontslag heeft gevraagd per 1 april 1959. Commissarissen hebben dit verzoek inge willigd. Omtrent de beweegredenen van het ontslag kon niets worden meegedeeld. De Nederlandse Machinefabriek „Alk maar", die tengevolge van de bestedings beperking de laatste tijd het aantal op drachten uit ons land belangrijk zag terug lopen, heeft zo deelt zij mede een be langrijke opdracht gekregen tot het fabri ceren van spoorwegbeveiligingsmaterieel voor Soedan. De directie verwacht dat uit Soedan nog meer opdrachten zullen vol gen. Een dreigend ontslag voor nóg een deel van het personeel is hierdoor ver hoed. Schepping van Breuer Het nieuwe hoofdkantoor voor Neder land van Van Leer's Vatenfabrieken n.v. tevens centrum van dienstverlening aan de groepsmaatschappijen van dit we reldconcern te Amstelveen is dinsdag door de weduwe van Bernard van Leer, mevrouw P. van Leer-Rubens, op symbo lische wjjze geopend. Zij drukte op een knop waarna overal in dit door de Ameri kaanse architect Marcel Breuer bij de opening aanwezig ontworpen gebouw de lichten aanflitsten. De bouw van dit nieuwe hoofdkantoor was een der laatste grote besluiten die Bernard van Leer nam. Kort voor zijn dood was hem de belofte gedaan, zo rele veerde zijn zoon Oscar, dat het vóór 27 de cember 1958, de dag waarop hij 75 jaar zou zijn geworden, voltooid zou zijn. Namens de gezamenlijke personeien van het concern bood de heer A. M. Monne- reau het door de beeldhouwer J. G. Wert- heim vervaardigde borstbeeld van Bernard van Leer aan. De directeur-generaal voor Handel en Nijverheid, drs. J. H. D. van der Kwast, wees in zijn toespraak onder meer op het belang voor Nederland, dat in dit nieuwe gebouw de centrale dienstverlening als mede de centrale voor de uitwisseling van (commerciële en tephtjmehr' -eryfiringen tussen de groepsmaatschappijen geves- r-, sum A merikaanse deskundigen: In Amerikaanse regeringskringen neemt men de door Venezuela genomen belastingmaatregel, waardoor de olie maatschappijen 60 percent van hun win sten aan de staat zullen moeten afstaan, juridisch onaanvechtbaar. De maatregel is, zo zegt men, niet in strijd met de over eenkomsten die tussen de regering te Ca racas en de buitenlandse oliemaatschap pijen zijn gesloten, zelfs niet wanneer men overweegt, dat hij in feite genomen is om langs een omweg verandering te brengen in de winstverdeling en deze te brengen van de verhouding 50/50 op 60'40. Men wijst er in dezelfde kringen op dat de belastingmaatregel de Venezolaanse maatschappijen in dezelfde mate treft als de buitenlandse en dat hij genomen werd na overleg met buitenlandse economen, waarbij ook Amerikaanse deskundigen. De president-commissaris van de Stan dard Oil of New Jersey, E. Holman, heeft echter een verklaring over het nieuwe be- lastingbesluit van de voorlopige regering van Venezuela gepubliceerd, waarin hij zegt, dat het bijzonder verontrustend is de voorlopige regering een dergelijke maat regel te zien nemen zonder dat zij zelfs de sterke verhogingen van de belastingen met de belanghebbende industrieën heeft besproken. Hoewel het nog te vroeg is om te voorspellen, wat er zal gebeuren, zal het resultaat zijn, dat het werkelijke in komen van Venezuela op grond van de bepalingen van de overeenkomsten, waar in gelijke winstverdeling is opgenomen, zal afnemen. Volgens Holman zal de maat regel van de voorlopige regering zeker van invloed zijn op andere investeringen dan die van de olie-industrie. Te Parijs De notering van de dollar en die van het pond sterling bereikten dinsdag op de Parijse beurs de hoogste stand van dit jaar doordat de waarde van de Franse frank daalde als gevolg van nieuwe ge ruchten over een mogelijke devaluatie. De geruchten worden in verband gebracht met de veronderstelling, dat de vérgaan de reorganisatie van de Franse economie waartoe de Franse regering naar verluidt het voornemen heeft, mogelijk ook een of andere vorm van monetaire herziening zal inhouden, welke vroeger of later zal plaatsvinden, in het bijzonder met het oog op de handelsconcurrentie waarvoor Frankrijk zich op de gemeenschappelijke markt gesteld zal zien. Dinsdag stegen de goudprijzen door aan kopen van hamsteraars en de prijs van een staaf van 1 kg. ging met 8.000 frank omhoog tot 547.000 frank. De koers van de dollar steeg op de onofficiële markt met 9 frank tot 472 frank en die van het pond sterling steeg 15 frank tot 1300 frank. Een soortgelijke ontwikkeling leidde de vorige week tot een verklaring van een woord voerder van het Franse ministerie van Fi nanciën, waarin herinnerd werd aan de belofte van de minister van Financiën, Pinay, dat er zolang hij in functie zou zijn geen devaluatie zal komen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de definitieve oogstraming 1958. De totale graanproduktie bedraagt thans 1.731.000 ton tegen 1.763.000 ton in 1957 (-2 pet.). De totale opbrengst van tarwe en gerst wordt ondanks een lagere opbrengst per ha. resp. 10.000 2 pet.) en 14.000 ton 8 pet.) hoger geraamd, zulks op grond van een uitbreiding van het areaal. De schokker-erwten leveren een hogere produktie op, namelijk rond 23.000 ton te gen 16.000 ton in 1957 47 pet.). Voor groene erwten liep deze terug van 94.000 tot 65.000 ton (- 31 pet.), voor kapucijners en grauwe erwten van 6.400 ton tot 5.300 ton (-17 pet.). De produktie van bruine en witte bonen alsmede van veldbonen daal de met resp. 12 en 8 pet. De totale nettoproduktie van klei-aard- appelen wordt thans geraamd op 1.287.000 ton wat 43 pet. hoger is dan verleden jaar. Bij de zand- en veenaardappelen steeg de netto-opbrengst tot 947.000 ton 2 pet.). De produktie van fabrieksaardappelen daalde ten opzichte van verleden jaar met 119.000 ton tot rond 929.000 ton (- 11 pet.). De totale opbrengst van suikerbieten wordt thans geraamd op 3.878.000 ton, d.i. 1.189.000 ton 44 pet.) meer dan in 1957. Dit cijfer moet nog als voorlopig worden beschouwd. Voor de zaai-uien blijkt de totale op brengst t.o.v. 1957 met 58 pet. tot 234.500 ton te zijn gestegen. 9§0 Advertentie tsö nr.o; - f-K Alle 'merken, dus ruime kéuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Daar de ervaring met het drieledige tramwagentype alleszins bevredigend is geweest stellen B. en W. van Amsterdam de gemeenteraad voor een bedrag van 12.500.000 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van 33 driedelige, gelede tram wagens met de daarbij behorende reserve onderdelen. In 1955 werd besloten over te gaan tot aanschaffing van 70 gelede tweedelige tramwagens. Sindsdien zijn 37 gelede tram wagens besteld. Wegens de verhoging van de inkomens grens tot welke volgens de Algemene Ouderdomswet premie verschuldigd is, heeft het College van Rijksbemiddelaars bepaald, dat aan werknemers beneden 65 jaar door de werkgever over het gedeel te van het loon, dat boven 575 gulden per maand uitgaat, een bijslag moet worden uitgekeerd tot 5,6 pet. van het loon boven genoemd bedrag. Deze bijslag zal niet meer bedragen dan 30.80 per jaar. Met het oog op de voorbereidingen voor de nieuwjaarsvoorstelling is het Rotter dams Toneel genoodzaakt de voorstelling van „Goede reis" op zondagmiddag 28 de cember geen doorgang te laten vinden. 47. Een stevig gebouwde marinier trad op Groova toe, en beval: „Doe weg dat geweer!" „Huh?" bromde Groova, „mijn geweer wegdoen? Niet zo haastig, stads- broekje. Een Joppe gooit geen oude ge weren weg, voor hij nieuwe heeft. Ik wil dus eerst wel eens zien, of jullie iets beters voor ons hebben". „Daar heb je het al", dacht Panda. „Groova denkt, dat die mari niers zijn komen om hun wapens te ver kopen. Dat loopt weer mis!" „Wacht, Groo va!", riep hij, Groova aan de mouw trek kend, „die geweren zijn niet„Niks wachten!", gromde Groova, terwijl hij Panda ongeduldig opzij schoof, „we hebben al lang genoeg gewacht. Ik wil nu dadelijk weten, of die wapens goed zijn". En voor de mariniers begrepen, wat de bedoeling was, begonnen de Joppe's hun wapens te onderzoeken. Groova blies zo krachtig in de loop van een geweer, dat de kogels er uit spatten. „Rommel", bromde hij. „Waar deloos", beaamde Moeke, een geweer in tweeën scheurend, „moeten we daar onze goeie olie voor geven? Zo stads laten we ons niet fratsen!" „Nu zul je het hebben!", dacht Panda, terwijl hij zich uit de voeten maakte. Nog juist voor het begin van het nieuwe jaar veel later dan andere jaren het ge val is hebben B. en W. van Amsterdam de raad de ontwerp-begroting der ge meente voor 1959 aangeboden met een to taal aan inkomsten en uitgaven van ruim 421 miljoen of f 32,6 miljoen meer dan in 1958. Het ongedekt tekort op deze nieuwe begroting bedraagt ruim 33 mil joen, dat is 4,5 miljoen meer dan vorig jaar. B. en W. verwachten echter dat het be rekende tekort aanzienlijk zal kunnen wor den teruggebracht door nog te realiseren uitkeringen en regelingen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring verleend aan het raadsbesluit van de gemeente Amsterdam, waarbij een krediet van tweehonderdveer tigduizend gulden beschikbaar was ge steld ten behoeve van de verbouwing van de voormalige Hollandse Schouwburg aan de Plantage Middenlaan als „Plaats van gedachtenis" voor de vele Joodse stad genoten, die tijdens de bezettingsjaren van hieruit werden gedeporteerd naar de ver nietigingskampen. Volgens de plannen zal het voorgebouw van het gehavende pand worden gehand haafd, de achterbouw zal worden afgebro ken. Óp de plaats van het voormalig toneel komt een plateau met een eenvoudige obelisk en een eeuwig brandende lamp. Op de plaats van de achterbouw komt een met galerijen omsloten hof. Het werk zal niet eerder kunnen worden uitgevoerd, dan nadat een bouwvergun ning is verleend. SEOEL (UPI) Verscheidene honder den politiemannen hebben vandaag het ge bouw van de nationale vergadering om ringd en een voor een de tachtig heftig tegenstribbelende afgevaardigden van de democratische partij uit de vergaderzaal weggesleurd onder een fel misbaar van de aldus van haar rechten beroofde opposi tie die zes dagen lang het spreekgestoelte had bezet en daardoor elke normale ar beid onmogelijk had gemaakt. Drie kwartier, nadat de liberale rege ringspartij deze politie-versterking had geroepen, was de laatste afgevaardigde van de oppositie uit de vergaderzaal ver wijderd, niet zonder met handen en voe ten weerstand te hebben geboden en het parlement, nu zonder de democratische partij in zijn midden, nam daarop met al de stemmen der aanwezigen de nationale veiligheidswet van president Syngman Rhee aan. De wetgevende maatregel was op grote tegenstand van de oppositie gestuit, om dat de veiligheidsmaatregelen, die toch al streng zijn in Zuid-Korea, er nog door werden verscherpt en zij er een poging in zag om haar optreden aan banden te wil len leggen. Ook de pers zal door de nieuwe wetge ving minder vrij zijn. PARIJS (UPI) Het kabinet van de Franse premier heeft meegedeeld dat ge neraal De Gaulle, de gekozen president van de vijfde republiek, nog geen beslis sing heeft genomen over de reis naar de Verenigde Staten waartoe president Eisen hower hem heeft uitgenodigd. Hij heeft nog niet beslist of hij de uitnodiging kan aanvaarden, en evenmin aangenomen dat hij de reis kan maken wanneer hij zal gaan. "WASHINGTON (UPI) James Hager- ty, de woordvoerder van Eisenhower, heeft verklaard dat de uitnodiging aan De Gaulle nog niet is aanvaard. Evenmin is bericht ontvangen van afwijzing. Het Witte Huis houdt er rekening mee dat De Gaulle, wanneer de binnenlandse toestand in Frankrijk dat toelaat, de uitnodiging zal aanvaarden. De uitnodiging is door mi nister Dulles overgebracht, bij gelegen heid van de NAVO-vergadering te Parijs. PARIJS (UPI) De Gaulle heeft giste ren met president Coty, die hij op 8 ja nuari zal opvolgen, gedejeuneerd in het Palais de l'Elysée, de officiële residentie van de Franse presidenten. Bedlegerig. Te Hamlin, een gehucht in de Amerikaanse staat West Virginia, is de 71-jarige George Lacy overleden, die 42 jaar zijn bed niet heeft verlaten. Men zegt dat George in 1916 naar bed is gegaan omdat zijn vader een kalf verkocht waar hij erg aan gehecht was. Volgens zijn zuster was George nimmer hersteld van de mazelen en had hij bo vendien zijn spraakvermogen verloren. Ongeldig. Volgens dr. Zwicky van de technische hogeschool van Californië gelden in de wereldruimte de zwaar- tekrachtwetten van Newton niet meer als de afstanden tussen sterrengroepen groter zijn dan vijf miljoen lichtjaar. Men zal dan ook de relativiteitstheorie van Einstein moeten herzien, zo meent dr. Zwicky. Dank u. Na een oproep van een Franse particuliere radio-omroep hebben meer dan vijftigduizend mensen in Frankrijk een kaartje met de woorden „Dank u, mijnheer Coty" gezonden aan president Coty, die spoedig zal aftreden. De Fran se posterijen hebben speciale voorzienin gen moeten treffen om de nog steeds toenemende stroom van deze kaartjes te verwerken en op het Elysée te be zorgen. Autoboom. Onder de kerstversieringen in Parijs bevindt zich een 56 meter hoge „kerstboom", die is opgebouwd uit on derdelen van auto's. De „boom", die 120 ton weegt, is door Renault op het Rond Point de la Muette gebouwd. Er zijn onder meer chassis van acht auto's, koplampen en spiegeltjes in verwerkt. Hexadeconal. Amerikaanse specialisten zijn er in geslaagd de verdamping van het water van een meer te voorkomen door 't oppervlak met hexadeconal, een onzichtbaar en reukloos chemisch mid del, te bedekken. Deze proef, die ge nomen werd op het Hefmer-meer in de staat Oklahoma, wordt zeer belangrijk geacht met het oog op het conserve ren van water in woestijnachtige gebie den. Droogte en sprinkhanen. De streek van Bethlehem en het gehele zuiden van Jordanië hebben te lijden van droogte waardoor de gerst- en de tarwe-oogst gevaar lopen. Volgens meteorologen zal de droogte voorlopig nog aanhouden. In alle kerken en moskeeën wordt gebe den om regen. Genoemde gebieden wor den ook bedreigd door grote zwermen sprinkhanen die van Saoedi-Arabië in noordelijke richting trekken. Rivalen. De voormalige radicale Franse premier Mendès-France, die bij de al gemene verkiezingen van de vorige maand zijn parlementszetel verloor, is afgetreden als een der gouverneurs van het Internationale Monetaire Fonds en als een der plaatsvervangende gouver neurs van de wereldbank. De directeu ren van de Canadese kranten hebben bij een enquête generaal De Gaulle uitgeroepen tot man van het jaar. De Gaulle won het met een kleine meer derheid van Kroesjtsjev. Heelhuids. Bij een busongeluk in de om geving van Pulaski in de Amerikaanse staat Tennessee zijn acht mensen om hgt leven gekomen. Een aantal anderen werd gewond. De bus raakte in brand. Naar verluidt zijn alleen enkele negers, die vanwege de voorschriften betref fende rassenscheiding in Tennessee achter in de bus moesten zitten, er heelhuids uitgekomen. Overtuigd. De eerste Westduitse officier die aan het NAVO-hoofdkwartier in Kopenhagen zal worden toegevoegd is kolonel Oscar Hubert Dennhardt, die van 1935 tot 1945 in de Wehrmacht diende. Tussen 1941 en 1945 werd hij aan het oostfront twaalf keer gewond. Volgens het Westduitse ministerie van Defensie heeft hij nimmer connecties met de nazi's gehad en is hij een over tuigd democraat. Heropend. Een voormalig „heiligdom" der nazi's, de „Bürgerbraukeller", een der grootste bierkelders in Mün- chen welke sedert het einde van de tweede wereldoorlog als club van de Amerikaanse strijdkrachten werd ge bruikt, is heropend In deze kelder be raamde Hitier een staatsgreep tegen de Beierse regering in 1923. Nadat de nazi's aan de macht waren gekomen kochten zij de kelder en hielden er op 8 november hun jaarlijkse bijeenkom sten. In de algemene circulatie is de afgelo pen dagen een belangrijke verandering opgetreden. Nabij de Britse eilanden, waar enkele dagen geleden nog een diepe de pressie lag, is namelijk een rug van hoge luchtdruk tot ontwikkeling gekomen De ze vormt nu een verbinding tussen het Azorenhogedrukgebied en een maximum nabij Nova Zembla. Zowel ten westen als ten oosten van de rug worden depressies aangetroffen. De storingen op de oceaan volgen een baan, die in de richting van IJsland wijst, terwijl een depressie boven Italië zich in hoofdzaak in noordoostelijke richting naar de Balkan uitbreidt. De laat ste veroorzaakt in het Alpengebied en in Italië overvloedige regenval. Aangezien de rug van hoge luchtdruk vermoedelijk dicht in de buurt van ons land blijft, is de kans dat de depressies het weer gedurende de kerstdagen zullen verstoren niet groot. Overwegend droog en tamelijk rustig weer is dan ook het meest waarschijnlijk. Vorst van betekenis is niet te verwachten. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste- SP ren. Binnenland beden *3 3 7 uur. Neerslag laatste 24 uur. iS-g Donderdag 25 december Zon op 8.48 uur, onder 16.32 uur. Maan op 16.33 uur, onder 7.39 uur. Vrijdag 26 december Zon op 8.48 uur, onder 16.33 uur. Maan op 17.28 uur, onder 8.28 uur. Zaterdag 27 december Zon op 8.48 uur, onder 16.34 uur. Maan op 18.31 uur, onder 9.11 uur. Maanstanden 26 dec. 04.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 24 december Hoog water 2.40 en 14.53 uur. Laag water 10.35 en 22.45 uur Donderdag 25 december Hoog water 3.18 en 15.30 uur. Laag water 11.11 en 23.29 uur. Vrjjdag 26 december Hoog water 3.54 en 16.05 uur. Laag water 11.48 en uur. Zaterdag 27 december Hoog water 4.30 en 16.39 uur. Laag water 0.07 en 12.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Vpenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers wnw windst. n no geheel bew. ono geheel bew. nno geheel bew. nno geheel bew nno geheel bew nno zwaar bew n geheel bew n motregen n geheel bew mist geheel bew regen onbewolkt geheel bew geheel bew. motregen regen geheel bew. geheel bew. regen geheel bew. mist geheel bew. sneeuw motregen geheel bew. geheel bew. geheel bew. sneeuw regen licht bew. zwaar bew onbewolkt geheel bew. d 5 6 5 5 5 4 4 4 4 1 1 -3 3 windst. -1 3 5 4 3 5 7 5 8 2 5 0 2 4 9 8 0 10 5 0 12 12 nw nno n n n nnw nw n no no w w no windst. ozo windst. z no windst. nw w - 2£ 0 0,1 0 0,1 0,1 0,1 0,1 0,3 0,2 0 0 2 0 0 0 0,6 0,4 0 3 1 3 0 0 30 4 0 7 5 7 50 2 0 0,1 6

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2