Pavnes Nasser deed felle aanval op Syrische communisten Radio-Moskou liet deze uit verslag weg Communes in Tsjekiang worden „gestroomlijnd" ^"Hoe is het ontstaan?^. WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 Hammarskjoeld naar Gaza en Addis Abeba handen hamea-geleiEEUID Ds. J. C. Remijn aanvaardt beroep naar Santpoort Debat over de regeringsverklaring Ik deed mee aan komedie van zondagavond" Koninklijke familie vierde kerstfeest met het personeel Prof. Romme lijstaan voerder bij de K.V.P. President N.S. commandeur Oranje Nassau Drie doden in het verkeer Voorschot op premie voor woningbouw Kerstboodschappen van de Paus en Eisenhower Zwaar weer in Zuid-Europa Storm in het gebied van de Middellandse Zee IJslands minderheidskabinet onder de socialist Jonsson Voortaan evenredige vertegenwoordiging Jeruzalem verwacht een record-aantal pelgrims Betrekkelijke rust in het grensgebied Dp de CPraatótoel Dit woord: NERING vü__y LONDEN (Reuter) President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft dinsdag in een rede te Port Said de communisten in Syrië ervan beschuldigd niet mee te willen doen aan de poging van de Verenigde Arabische Republiek „een natie te bouwen". Verder zei Nasser tot zijn gehoor, dat de vroegere Britse minis ter-president Eden de wereld heeft mis leid wat de Brits-Franse actie in het ge bied van het Suezkanaal in 1956 betreft. De rede van Nasser werd uitgesproken ter gelegenheid van de verjaardag van het terugtrekken van de Brits-Franse strijdkrachten uit Port Said. Met luide stem riep Nasser: „Wij zullen iedereen neerslaan, die tegen het Arabische natio nalisme is". De president noemde als tegenstanders van het Arabische nationalisme de com munisten in één adem met reactionairen en zionisten. „In het verleden hebben wij tegen Israel en de grote mogendheden ge streden. In de toekomst zullen wij ook strijden voor de zaak van het Arabische nationalisme", ook zullen de Arabieren te gen „opportunisten" strijden. De commu nistische partij in Syrië verzet zich tegen het Arabische nationalisme en de Arabi sche eenheid, omdat het ervan overtuigd is, dat het Arabische nationalisme oppor tunisme niet zal dulden, aldus Nasser. President Nasser zei in zijn rede, dat enkele leden van de Syrische communisti sche partij vorige week hebben meege deeld, dat zij streven naar afscheiding van Syrië van de Verenigde Arabische Repu bliek. „Uw kracht heeft hen doen vluch ten", zei Nasser in verband met het ver zet van de communistische partij in Syrië tot zijn gehoor. Nassers aanval op de Brits-Franse „agressie" in 1956 was bijzonder fel. Hij zei, dat de toenmalige Franse minister president, Mollet, hem had vergeleken met Hitier. Het is bekend, zei Nasser, dat Mollet in 1942 als spion voor Hitier heeft gewerkt in Egypte, waar hij „echter geen werk heeft kunnen vinden." Radio-Moskou gaf dinsdagavond in de Arabische uitzending een samenvatting van 75 woorden van Nassers rede. In die samenvatting werd geen melding ge maakt van Nassers aanval op de Syrische communisten. BONN (AFP) De Duitse ondernemin gen, die bereid zijn deel te nemen aan NEW YORK (UPI) Secretaris-gene raal Hammarskjoeld die de kerstdagen doorbrengt bij de troepen van de UNO in het Nabije Oosten, gaat daarna naar Ad dis Abeba in Ethiopië waar hij op maan dag 29 december de opening zal bijwonen van de eerste zitting van de economische UNO-commissie voor Afrika (E.C.A.). De E.C.A. werd op 29 april opgericht en is de vierde economische commissie, die de UNO heeft ingesteld voor bepaalde ge bieden. Er bestonden reeds zulke commis sies voor Europa, Azië en Europa. De zit ting in Addis Abeba zal ongeveer tien da gen duren. I MAMFA.r Advertentie ruw of schraal (Vervolg van pag. 1) mens is het ook met betrekking tot soeve reine staten een feit, dat egoïsme en niet- willen-samenwerken tot vereenzaming leidt, zelfs tot vereenzaming „in eigen kring", zoals Koningin Juliana het heeft genoemd. Ook staten kunnen zich verloren gaan voelen als de menigte om hen heen groter en dichter wordt. En de „eenzaam heid en angst", waaraan zij dan gaan lijden, kan grote gevaren inhouden, voor henzelf en anderen. Ook voor staten geldt het, dat zij „het enige verlossende gevoel" kunnen putten uit het samen met anderen werken voor een doel, dat een groter en hoger belang dient. Zulke doelen zouden er in onze tijd te over kunnen zijn: men denke slechts aan het scheppen van menswaardige levensomstandigheden voor vele miljoenen medemensen die nog altijd honger en ont bering lijden (en waarlijk niet alleen in de onderontwikkelde gebieden), men denke aan de dringende noodzaak, afdoende be scherming tot stand te brengen tegen tel kens terugkerende natuurrampen in tal van landen; aan de mogelijkheid, de on metelijke schatten aan delfstoffenreserves en andere natuurlijke hulpbronnen in nauwelijks bewoonde gebieden gemeen schappelijk te ontginnen i te exploiteren; aan de nog steeds onvoldoende bestrijding van besmettelijke ziekten in de tropen; aan ons aller plicht de talloze nog altijd niet maatschappelijk geïntegreerde vluch telingen in zo menig land te helpen een redelijk bestaan op te bouwenDoelen genoeg. Hogere en grotere belangen genoeg. De mens haat het, te vereenzamen; hij vraagt om leiders, die hem uit zijn een zaamheid verlossen. Hoe komt het toch, dat soevereine staten en vaak ook poli tieke partijen juist een eer schijnen te stellen in hun vereenzaming? Voelen wij in iets groter verband nog zó weinig de noodzaak, of zijn wij nog zó weinig rijp, voer het samen met anderen werken voor grotere en hogere belangen dan die van onszelf? Daar zouden we ons in deze dagen wel eens ernstig op mogen bezinnen. Simon Koster de bouw van de dam van Assoean, hebben, naar in bevoegde kringen te Bonn wordt vernomen, een consortium gevormd, dat onder leiding staat van de Hock-Tief-A.G. te Essen en waarvan onder meer de Dort- munder Union Brückenbau deel uitmaakt. Dit consortium heeft de bondsregering een garantie gevraagd voor de verstrekking van een particulier krediet van 200 mil joen d.m. Ondernemingen uit andere Wes terse landen hebben doen weten, dat zij zich gaarne met het Duitse consortium willen associëren. Een woordvoerder van de Duitse regering heeft bekendgemaakt, dat er zeer spoedig een beslissing zal wor den genomen, zeer waarschijnlijk vóór het einde van dit jaar. De woordvoerder merkte op, dat de tijd dringt, waarmede hij doelde op de onderhandelingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Arabische Republiek over mogelijke Russische deel neming aan de bouw van de Dam. Vacature ds. D. ter Steege Ds. J. C. Remijn uit Geertruidenberg heeft een beroep naar de Nederlands hervormde wijkgemeente Santpoort-dorp (toezegging) aangenomen. Het gold hier de predikantsplaats, die door het vertrek van ds. D. ter Steege als lyceumpredi kant naar Haarlem op 4 januari, vrijkomt. De nieuwe predikant zal pas tegen Pasen zijn intrede in Santpoort kunnen doen. Ds. Remijn is in 1924 in Gouda gebo ren. Zijn gymnasiale studies deed hij in Utrecht, in welke stad hij aan de rijks universiteit theologie heeft gestudeerd. Bovendien heeft ds. Remijn in Basel ge studeerd. Van september 1953 tot juni 1954 was hij als vicaris werkzaam in Eindho ven. Vandaar werd hij als predikant in Geertruidenberg beroepen. Advertentie (Vervolg van pag. 1) Op de redevoeringen van de Kamerle den, die ruim vijf uur in beslag hadden genomen, antwoordde prof. Beel in nau welijks zeven minuten. De personen van het kabinet bepalen niet het karakter er van, zei hij. Uitstel van sociaal-economi sche maatregelen gaat niet ten koste van de minder draagkrachtigen. Belangrijke beslissinge op dit terrein kunnen niet wor den genomen zonder het advies van de S.E.R., al zal de regering geen verant woordelijkheid afschuiven op de S.E.R. Alleen mr. Burger en de communisten repliceerden. De andere sprekers zagen van repliek af. Na het afleggen van korte verklaringen werden vervolgens zonder hoofdelijke stemming de wetsontwerpen aangenomen tot verlenging voor één jaar van de ven nootschapsbelasting en de vermogensbe lasting, de benzinebelasting en de omzet belasting, alsmede de wetsontwerpen tot wijziging van de investeringsaftrek en de vervroegde afschrijving, plus de verlen ging van de. tijdelijke, vrijstejlipg' var> om zetbelasting'voor sigaren. Alleen de heren Welter. (K.V.P.), Dui^stee. (K.V.P.), de le den vanae S.G.P. en c(e "communisten ver zochten aantekening dat zij geacht willen worden tegen de verlenging van de verho gingen te hebben gestemd. Hulde aan dr. Drees Het nieuwe kabinet heeft gisteren hulde gebracht aan dr. Drees in de eerste pas sages van de regeringsverklaring. Dat de den ook vrijwel alle sprekers, evenals de voorzitter, dr. Kortenhorst. Dr. Drees heeft sedert 24 juni 1945 onafgebroken als mi nister en sedert 7 augustus 1948, wederom zonder onderbreking, als minister-presi dent de last van het regeringsbeleid ge torst. Men verheugde zich er over dat de Koningin hem heeft benoemd tot minister van Staat, een bijzonder eerbewijs. In zijn gebruikelijke afscheidsrede vóór de kerstvakantie heeft de voorzitter hem namens de Kamer hartelijk gelukgewenst met deze benoeming. „Mocht hij niet in ons midden terugke ren, dan weten wij echter dat de Koningin ook in de toekomst een beroep zal kunnen blijven doen op zijn ongeëvenaarde erva ring en op zijn bezonken oordeel. Wat ook onze eigen politieke inzichten mogen zijn, wij zijn overtuigd dat hij, die zich zijn le ven lang met volstrekte onbaatzuchtig heid in dienst van het algemeen belang heeft gesteld, zich ook bij zijn toekomsti ge adviezen uitsluitend door dat belang zal laten leiden. Er zijn in ons midden," zo besloot dr. Kortenhorst, „soms vrij scherpe opmerkingen gemaakt. Het is het recht en de plicht van de volksvertegen woordiger sommige dingen duidelijk te zeggen, wanneer hij meent dat het lands belang dat meebrengt. Moge dit echter niet beletten, dat de vrede van Kerstmis in ons aller harten neerdaalt. Laten wij onze gedachten in de komende dagen al lereerst richten op de betekenis van het kerstfeest, dat van alle tijden is. Daarbij vergeleken zullen onze eigen moeilijkhe den zo niet wegvallen, dan toch wel sterk verbleken." Het ligt in de bedoeling van de voor zitter de Tweede Kamer pas weer bijeen te roepen op 3 februari 1959. „Ik heb meegedaan aan de komedie van zondagavond. De man, die wij ln de auto gesleurd hebben, is niets overkomen. Het bloed, dat op de straat is gegooid, kwam uit een plastic zakje". Deze mededeling deed een onbekende gisteravond telefo nisch aan de politie te Voorburg. De politie acht het onderzoek naar de „moordaanslag" hiermee echter niet af gesloten. Men acht het evenwel niet on waarschijnlijk, dat één der daders is inge gaan op de suggestie, door de officier van Justitie gedaan, om zich te melden en daardoor een einde te maken aan deze on verkwikkelijke historie. Gistermiddag heeft de koninklijke fami lie met de leden van het paleispersoneel woonachtig in Apeldoorn, Elspeet, Uddel, Niersen-Gortel en Hoogsoeren, in de to neelzaal van paleis Het Loo het kerstfeest gevierd. In de zaai stond een hoge kerst boom in de nabijheid waarvan de konink lijke familie plaats had genomen. Terwijl de genodigden de zaal betraden klonk een bandopname van Kerstliederen, gespeeld op het carillon van het paleis in Amsterdam. De bijeenkomst, welke werd bijgewoond door ongeveer zeshonderd per sonen, werd geopend met samenzang, be geleid door het fanfarekorps uit Niersen- Gortel, onder leiding van de heer D. Don- derwinkel. Nadat het mannenkoor van het paleis onder leiding van de heer J. van Beek, had gezongen „O Heiland, open wijd de poort", speelde de 18-jarige Hongaarse vluchteling Istwan Papp pianomuziek, waarna de Koningin het kerstevangelie voorlas. Prins Bernhard hield, nadat al len „Stille Nacht, Heilige Nacht" hadden gezongen, een kersttoespraak. Istwan Papp speelde vervolgens: „No velle" van Kabalevsky en het mannenkoor zong daarna „De Liefde Gods". Door mid del van de radio hebben de luisteraars tot en met deze koorzang de kerstviering kunnen meemaken. De wijkverpleegster uit Niersen, zustei H. Scheppink, decla meerde „De Poort van het Paradijs" en daarna werd het kerstspel „Vrede op aar de" gespeeld door twaalf kinderen. Zij traden een voor een naar voren, een kaars in de rechter en een letter in de linker hand. Die letters vormden samen de woor den „Vrede op Aarde". Zuster Scheppink declameerde voorts „De herders" van Wil lem van Merode en „Kerstfeest" van W. A. P. Smit, waarna de 13-jarige Dinie Bronkhorst uit Uddel met een helder stem metje het „Kindeke Jezus met oogkens klaar" zong. Zuster C. van Westreenen, wijkverpleeg ster te Uddel, declameerde „De heilige nacht." Na afloop van de kerstviering heb ben de Koningin en de Prinsessen versna peringen, Oranjekalenders van „Pro Ju- ventute" en Kerstbrood uitgereikt. De koninklijke familie heeft dinsdag middag in paleis Het Loo met het per soneel van dat paleis kerstfeest ge vierd. Prinses Beatrix, geholpen door Prinses Marijke serveerde de gasten chocolademelk. Het partijbestuur van de K.V.P. heeft bepaald, dat de groslijststemming in alle afdelingen van de K.V.P. gehouden zal worden op zyndag 18 januari. De verkie- zingsraad zal vergaderen op 6 januari. De K.V.P. zal met vier lijsten aan de verkiezingen deelnemen, één voor Lim burg, één voor Brabant, één voor de sa mengevoegde kringen Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht, Den Helder, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Middelburg en één voor de samengevoegde kringen Leeuwarden, Groningen, Assen, Zwolle en Arnhem-Nijmegen. Prof. Romme zal lijst aanvoerder zijn. V.V.D. Het hoofdbestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie is telegrafisch in vergadering bijeengeroepen op zaterdag 27 december in Den Haag ter bespreking van de politieke toestand in ons land. De buitengewone algemene vergadering van de V.V.D. ter vaststelling van de kandida tenlijsten voor de Tweede-Kamerverkie zing op 12 maart zal gehouden worden op zaterdag 10 januari 1959. De Koningin heeft de president der Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F- Q. den Hollander, bij bevordering benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nas sau, Dr. Den Hollander zal op 29 decem ber afscheid nemen als president der Nederlandse Spoorwegen. De 67jarige W. J. Jannes uit Eierland is overleden aan de gevolgen van een val van zijn bromfiets. De man reed maandagavond op de Kogerweg te Den Burg, toen hij plot seling door onbekende oorzaak kwam te vallen. De 66-jarige heer J. Dankers uit Hel mond is dinsdagavond nabij het Gemeen telijk Slachthuis te Helmond bij het pas seren van de onbewaakte overweg aange reden door de trein Venlo-Eindhoven en op slag gedood. Op de Lochemseweg bij Harfsen zijn twee mannen aangereden, waarschijnlijk door een auto, waardoor één van hen om het leven is gekomen en de ander zwaar werd gewond. Het ongeluk is gebeurd bij een bushalte, waar de twee slachtoffers kennelijk in de berm van de weg op de bus hebben staan wachten. Het ongeluk werd pas enige tijd nadat het was gebeurd ontdekt. Het ene slachtoffer, de 60-jarige H. de N., was toen reeds overleden. De gewonde is de 60-jarige H. S. uit Harfsen. Het is niet aan te nemen, dat de bestuur der van het voertuig, die na het ongeluk is doorgereden, niets van het ongeluk heeft gemerkt, temeer daar uit gevonden scherven blijkt, dat één van zijn koplam pen is gebroken. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de mogelijkheid tot het verkrijgen van een voorschot van 50 pet. op de toegezegde premie uitgebreid tot alle premies met uitzondering van die, welke zijn toegezegd op grond van de pre miebeschikking woningbouw 1957. Deze uitzondering moest worden gemaakt, om dat de premies, die op grond van die re geling zijn toegezegd, zullen worden uitbe taald aan hen die ten tijde van de eerste bewoning eigenaar van de woning zullen zijn. De rechthebbende op de premie is in deze gevallen pas bekend nadat de wonin gen gereed en bewoond zijn. De aanvragen om voorschot moeten bij de gemeentebesturen worden ingediend als de woningen glas- en waterdicht zijn. VATICAANSTAD (UPI) Paus Joan nes XXIII heeft dinsdag via radio-Vatica- na zijn jaarlijkse kerstboodschap uitge sproken met een oproep tot „eenheid en vrede". Radio-Vaticana zond de boodschap in dertig talen uit. De Paus deed een be roep op de dissidente oosterse kerken „tot de moederkerk terug te keren". „De ge boorte van Onze Heer betekent de bood schap van vrede en eenheid op aarde, een hernieuwd blijk van goede wil in dienst van de orde, het recht, van broederschap tussen alle christelijke volken. In vele de len van de wereld wordt deze boodschap niet gehoord, namelijk waar de meest ge heiligde naties van de christelijke bescha ving worden vervolgd of uitgeroeid, waar de geestelijke en goddelijke orde wordt verstoord. De Paus voegde hieraan toe dat er vele torens van Babel worden ge bouwd, doch dat deze „alle zullen eindi gen als de eerste." Paus Joannes zal de tweede kerst dag een bezoek brengen aan de ge vangenis „Regina Coeli" (koningin van de hemel) te Rome. Het laatste bezoek van een paus aan deze Romeinse gevangenis dateert van vele jaren her. De Paus be denkt voorts alle employé's van het Vati- caan, die vier of meer kinderen hebben, met een kerstpakket. Washington (UPI) President Eisen hower heeft dinsdag in een kerstbood schap aan de wereld, uitgesproken bij het ontsteken van de nationale kerstboom bij het Witte Huis, getuigd van Amerika's wil tot vrede. Hij zei bij Amerika's nationale eer plechtig te kunnen beloven, dat volk noch regering van zijn land oorlog wil of slavernij van welk volk ook. Amerika zal sterk blijven, zo ging hij voort, omdat dit de enige manier is om de vrede te be schermen, maar het zal zijn macht nooit aanwenden om de vrede te verstoren. Hoe wel het niet zal vluchten voor geweld of dreiging daarmee, zal het altijd graag in gaan op ernstige en eerlijke voorstellen om over internationale geschillen te on derhandelen. LONDEN, (Reuter) IN vele delen van Europa heerst slecht weer. In het Middel- landse-Zeegebied, tussen Frankrijk en de Noordafrikaanse kust, staat een zware storm. Bij Oran is een Franse zeeman ver dronken die maandag door een stortzee van de brug van het Franse vrachtschip „Regina Pacis" werd geslagen. Hij hield zich drijvende met behulp van een red dingsboei, maar schepen vlak in de buurt konden hem niet helpen als gevolg van de hoge zeegang. Bij Mostaganem aan de Al gerijnse westkust zijn dertig kleine sche pen die voor anker lagen, gezonken. Ostia bij Rome werd getroffen door een zware storm die daken van huizen rukte. Verscheidene mensen werden gewond. In Venetië is het San-Marcoplein over stroomd. In Zwitserland is veel sneeuw gevallen. Noordelijker heerst mist. Het scheeps verkeer tussen Keulen en de Nederlandse grens was gisteren verscheidene uren on mogelijk. Het vliegveld van Brussel kon de gehele dag als gevolg van de dichte mist niet gebruikt worden. Italië (UPI) Wolkbreuken, stormen en sneeuwstormen teisterden heel Italië. Ve le, door aanhoudende regens gezwollen, rivieren traden buiten hun oevers en over het gehele land kwamen aardverschui vingen voor. Op het St. Marcusplein in Ve netië stonden sterke Venetianen gestoken in hoge rubberlaarzen gereed om toeristen over te dragen. In sommige winkels dreven radio-en te levisie-toestellen rond, voor zover ze niet reeds gezonken waren. Grote hoeveelhe den textiel zijn bedorven door het zoute water van de Lagune. Een hevige sneeuwval in de Alpen blok keerde tien bergpassen, die toegang tot Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk ge ven en negen verkeerswegen. Op een ver keersweg mocht men alleen met kettingen om de banden rijden. Tien andere wegen werden verboden wegens gevaar op sneeuwlawines, aardverschuivingen en overstromingen. Portugal Stormen en overstromingen hebben in Portugal aan vijf mensen het leven gekost en voor miljoenen escudo's schade aan gericht. Duizenden hectaren land in het dal van de Taag nabij Lissabon zijn over stroomd. In Faro en Tavira werden tien tallen vissersvaartuigen vernield door de overstromingen en hoge zeeën. Boomgaar den werden verwoest en duizenden sinaas appelen werden weggespoeld, huizen ver nield of zwaar beschadigd. REYKJAVIK (Reuter) De sociaal democraten in IJsland hebben, met steun van de Onafhankelijke partij, een min derheidsregering gevormd, die in het par lement slechts kan rekenen op een krappe meerderheid. Hierdoor is een einde geko men aan de kabinetscrisis die op 4 decem ber begon. Premier van de nieuwe rege ring is de socialist Emil Jonsson, tevens minister vatf Verkeer en Elektriciteit. Gudmundsson blijft minister van Buiten landse Zaken en krijgt er de portefeuille van Financiën bij Gislason, minister van Onderwijs in de vorige regering, wordt minister van Cultuur, Industrie en Buiten landse Handel. Skarphedinsson wordt mi nister van Justitie, Kerkzaken, Landbouw, Huisvesting en Volksgezondheid. De com munistische partij neemt geen deel aan de nieuwe regering. Premier Jonsson heeft in een radiotoe' spraak gezegd, dat zijn regering zal trach ten de dringendste economische vraag stukken zo snel mogelijk op te lossen. Er zal een nieuwe kieswet worden opgesteld, die voorziet in evenredige vertegenwoor diging. In het voorjaar moeten er naar zijn mening verkiezingen worden gehou den. Volgens de premier zal de buiten landse politiek gelijk zijn aan die van de vorige regeringen. Uit het feit dat hij hier het meervouw gebruikte, leiden waarne mers af, dat de regering van Jonsson niet zal toegeven aan de eis, dat de Amerika nen hun basis op IJsland verlaten. JERUZALEM, (UPI) In Jeruzalem verwacht men met Kerstmis de grootste toestroom van pelgrims van de laatste tien jaren. Zij vormen de grote bron van inkomsten voor deze stille stad, die tien jaar geleden op tragische wijze door de oorlog, waaruit Israel geboren werd, werd gedeeld. De stad ligt op slechts een paar honderd meter van een niemandsland van prikkeldraad-versperringen en nog altijd niet opgeruimde verwoeste huizen. De meeste schrijnen van het erhisten- dom bevinden zich in het Arabische ge deelte van Palestina, dat bij Jordanië is gevoegd. Die verdeling is zo nauwgezet doorgevoerd, dat de kanonnen van Is rael de weg naar Bethlehem bestrijken. Er is een gevechtspauze, na twee jaren van gespannen strijd onder de Arabieren, waarin herhaalde pogingen om koning Hoessein van zijn troon te werken, misluk ten. De autoriteiten hopen, dat die betrek kelijke rust de pelgrims zal aantrekken. Naar schatting zullen er zevenduizend pelgrims en bezoekers naar Jeruzalem komen voor de Latijnse Kerstmis en voor de Griekse en Armenische Kerstmis in januari. Meer dan vierduizend worden er verwacht uit de naburige Arabische lan den, uit Europa, de Verenigde Staten en Zuid-Amerika. Ongeveer drieduizend zul len er uit Israel komen, onder wie zich Is raëlische Arabieren, buitenlandse diploma ten en leden van de buitenlandse gemeen schap in Israel bevinden. Vele pelgrims en bezoekers zijn er al. Er is geen plaats, in welke herberg ook, zoals 1958 jaren geleden. De hotels van Je ruzalem, die vijfhonderd gasten kunnen opnemen, zijn al sedert september volge boekt. Het Jordaanse toeristenbureau heeft schikkingen getroffen met vele particu lieren in de oude stad, die slaapkamers in logeerkamers hebben veranderd. Jeruza lem is in feeststemming. De etalages zien er vrolijk uit met speelgoed, kerstboom pjes, colliers, rozenkransen en allerlei sou venirs. De zaken gaan goed en de handels lui zijn tevreden, Iets anders Hosteleria Elias (het eethuysje voor wie eens wat anders willen dan ieder jaar, levenslang, hetzelfde). Onze menu's voor beide kerstdagen: Lunch bordje griesmeelpap ou bordje havermout ou bordje lammetjespap broodje kaas ou broodje ham ou broodje rookvlees kop koffie ou glas melk ou glas karnemelk speculaasje ou jan hageltje ou bitterkoekje Diner prix fixe 15, kop erwtensoep ou kop tomatensoep ou kop soep gestoofde kalfslap ou hutspot ou haché rode kool ou spruitjes ou salade de ramenas flens ou appel ou ramenas glas spuitwater ou glas water ou glas grenadine toffee ou zuurtje ou maria'tjes prix fixe 22,50 zonder drank 22,40 Gegarandeerd: geen muziek, geen artiesten, geen sparregroen, geen hulst, geen bran dende (of niet-brandende) kaarsen, geen rode lampekapjes. Kortom: anders dan overal! Prière de rêserver votre table. ('s morgens bij de werkster, 's middags bij de rijwielstalling op de hoek, 's avonds bij onze dépendance The house of Noblemen, 's nachts: dokterstelefoon). beleefd aanbevelend, namens de directie, de gedelegeerd commissaris Elias Advertentie cabyderm^zeep HONGKONG (Reuter-AFP) Radio- Peking heeft bekendgemaakt, dat men be gonnen is met de reorganisatie van volks communes in Tsjekiang, een provincie in Oost-China. Daartoe zijn 92 communes uitgezocht. Op belangrijke plaatsen wordt gewerkt aan de consolidatie van de be staande organisaties. Een en ander ge schiedt overeenkomstig de besluiten van het centrale comité der communistische partij, aldus radio-Peking. Partijsecretarissen zullen er op toe moe ten zien dat „het stroomlijnen" van de communes „juist" geschiedt Nadruk wordt gelegd op de produktie. Het station deelde voorts mede, dat de arbeidsdiscipline van de communes op het platteland van de provincie Kwantoeng is verzacht. De indeling is nu acht uur wer ken, acht uur slapen, vier uur voor de maaltijden en vier uur ontspanning. In verscheidene communes organiseert de leiding culturele en sportmanifestaties om de mensen in hun vrije tijd bezig te hou den. De vermindering van de arbeidstijd zou het arbeidsvermogen van de arbei ders met twintig percent doen toenemen, aldus de radio. Nering is: middel van bestaan, inzon derheid de kleinhandel. Men spreekt van winkeliers als neringdoenden. Be kend zijn uitdrukkingen als: de tering naar de nering zetten, ieder is een dief in zijn eigen nering enz. Bij het zelfstandig naamwoord nering behoort het werkwoord generen (uitge sproken met een Hollandse harde g!): in zijn onderhoud voorzien, maar oor spronkelijk: redden, gezond maken. Ge neren hoort dus bij genezen: gezond worden, zoals drenken bij drinken, vel len bij vallen, leggen bij liggen, zogen bij zuigen enz. Een heel ander woord is zich generen waarin de g als zj wordt uitgesproken. Dit is ontleend aan het Franse gêner, oorspronkelijk: folteren, later: hinderen. Se gêner is: zich schamen. Men leidt het woord wel af uit het oorspronkelijk Hebreeuwse, gelatiniseerde gehenna:

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3