„De Hoop" deed veel en goed werk tijdens afgelopen jaar ÏÏ3& 13.95 Vanmorgen in de vishal en op zee Havenberichten VERTEGENWOORDIGER 6 ZELFS TRAWLER VLOTGESLEEPT DCIJ-reserves kampioen tweede klasse Kennemerland Bromfiets aangereden door een visauto Tweede kerstdag receptie voor Pater A. Kellner Bejaarden genieten van optreden „IJmond-cabaret" Geen voorrang verleend J. v. Zutphen ving grote vis „Vogelvreugd" organiseert nationale tentoonstelling Een goede gewoonte NIEUWJAARS ADVERTENTIES Hogere jaarwedde voor de wethouders van Beverwijk Gunstig jaar voor Rode Kruis in Beverwijk Veel vraag naar witlof Liane, het meisje uit het oerwoud Jerry Zeven wegen in Oud- IJmuiden afgesloten voor het verkeer „Assistent" voor Wijsmuller Keurig nummer van „Samen" Bijzondere lagere school in Oosterwijk Raad Heemskerk komt 29 december bijeen Aanvullend krediet voor Titus Brandsmaschool Goede (kerst)priizen bij Ons Belang in Castricum Jeugd voert kerstspel op WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 Aan boord van het hospitaalkerkschip „De Hoop", dat thans tot 2 januari ligplaats heeft gekozen aan de De Ruyterkade in Amsterdam, zjjn in het afgelopen jaar 1469 patiënten behandeld, waarbij 548 Noren en 53 Duitsers. In het hospitaal van „De Hoop" werden 118 patiënten, waarbij een Frans man, opgenomen. Het aantal verpleegdagen bedraagt 690, het aantal afgegeven recep ten 544 en het aantal radio-medische ad viezen 256. Uit deze cijfers blijkt, dat „De Hoop" weer een uitermate druk jaar achter de rug heeft. De radio-technische dienst van „De Hoop" verrichtte aan boord van vissersschepen 143 reparaties. In 179 gevallen kon met een technisch advies, via de radiotelefoon, wor. den volstaan. De technische dienst moest 97 maal hulp verlenen door het verrichten van noodreparaties in machinekamers. Het K.N.M.I. in De Bilt ontving ruim 900 weerrapporten van „De Hoop". Als bij zondere diensten vermeldt het logboek van „De Hoop", het naar een haven slepen van een Duitse en twee Nederlandse trawlers, die machineschade hadden opgelopen tij dens de visserij. Voorts leverde „De Hoop" een bijzonder knappe prestatie met het vlot slepen van een Katwijkse trawler van de rotsen op de Engelse kust. Geestelijke verzorging Voorgangers van „de kerk op de Noord zee" waren gedurende 1958: van 18 febr.— 6 maart ds. Andersen, predikant te Kval- vik (Noorwegen); van 6 tot 20 maart ds. H. Helberg van Stamsund (Noorwegen); van 20 tot 29 maart ds. H. Mitgaard van Vaeroy (Noorwegen); van 16 april tot 7 mei ds. J. van Lokhorst, van Zwolle; van 19 mei tot 17 juni ds. J. A. Tiemens, van IJmuiden; van 25 juni tot 18 juli ds. A. J. de Jong, van Scheveningen; van 4 tot 28 aug. ds. J. Wol ven, van Urk; van 3 tot 26 sept. ds. D. van Heyst, van Ommen; van 2 tot 29 okt. ds. Th. Swen, van Vlaardingen; van 8 tot 20 nov. ds. T. Offeringa, van Katwijk; van 1 tot 5 dec. ds. D. Bouman, van Katwijk. De kerkdiensten werden via de scheeps- Advertentie an per vierkante meter Wat is de functie van tapijt als vloerbedekking? Tapijt schept sfeer Tapijt doet uw meubelen beter tot hun recht komen Tapijt eist geen aandacht voor zichzelf maar vormt het „decor" voor uw inferieur Felta lusbouclé schept een sfeer van voorname gezelligheid Alleen verkoop Na spannende strijd De Haarlemse damclubreserves en DCI.T- ers hebben in het clublokaal van de HDC de beslissende wedstrijd gespeeld om het afdelingskampioenschap van de tweede klasse van de Kennemerland damcompe- titie. Beide tientallen stonden na negen wedstrijden gelijk en ongeslagen aan de kop. In een spannende strjjd vol emotie ge lukte het de IJmuider dammers met 128 te winnen. Door deze uitslag behaalde de DCIJ-reserves het kampioenschap en promoveert DCIJ naar de eerste klasse. De uitslagen luiden: Haarlemse Dam club—DCIJ: 1. G. Valkema—G. Postma 11, T. ElzingaJ. de Boer 02; 3. A. Smit—W. van Wort 2—0, G. de La Rie—D. Ott 11; 5. W. J. van LooyL. Binkhorst 1—1; 6. B. J. Kroes—C. Kaan 0—2; 7. C. H. LeenaarstG. van Bakkum 02; 8. N. SchoutenK. v. d. Steen 02; 9. J. van HouwelingenJ. Apeldoorn 11; 10. J. El zingaH. Leeuw 11. De DCIJ-overwinning is geen moment in gevaar geweest. Van Bakkum en Kaan waren de eerste DCIJ-ers, die de score openden met 40. Na de remisepartij aan 9 en 10 was het aanvoerder J. de Boer welke op geestige wijze won en de stand op 82 bracht. Van Wort verloor daarna (84). Toen Van de Steen de stand op 104 bracht, behaalden Ott en Postma remise. Kaan en Van de Steen wisten al hun partijen voor DCIJ in deze competitie te winnen. De 59-jarige mevr. A. S.-E. uit IJmui den, die dinsdagmiddag tegen kwart over vier op een bromfiets van de Julianabrug naar de Kennemerlaan in IJmuiden reed, is aangereden door een van de Havenkade komende visauto. Zij moest met een zware hersenschudding in het Anthoniuszieken- huis worden opgenomen. zender, op een golflengte van 130 m uitge zonden: des zondags van 10.3011.30 uur en van 18.4519.30 uur en op de woensdag avonden van 19.30^20 uur. Talrijke bezoe ken werden door de scheepspredikanten aan boord van de vissersschepen gebracht. Zilveren jubileum Pater A. Kellner, kapelaan van de St. Gregoriuskerk van Utrecht in IJmuiden, viert tweede kerstdag zijn zilveren jubi leum als priester. In de St. Gregoriuskerk zal tweede kerstdag des morgens te half tien een heilige mis uit dankbaarheid voor het bereiken van deze mijlpaal in het leven van pater Kellner worden opgedragen en in de middaguren is er om twee uur een receptie in de „Jeugdsluis" in IJmuiden. Pater A. Kellner is een bekend missio naris geweest. Hij werkte als priester onder meer aan de Goudkust van Afrika en in Indonesië deed hij zijn geestelijke arbeid als aalmoezenier. In Velsen-Noord De leden van de Noordvelsense afdeling van de Bond voor Ouden van Dagen heb ben zich dinsdagavond in het St. Jozefhuis aan de B- njaertstraat plezierig vermaakt met het optreden van het „IJmond-caba ret", dat de revue „Voor de dag met die lach" opvoerde, waarvan Nico Out de samenstelling en leiding had. De afdelingsvoorzitter, de heer L. v. d. Wal, merkte bij de opening op niet als lid van de Velsense bejaarden ontspannings commissie te spreken, doch namens zijn bestuur, dat deze avond kon organiseren wegens de donaties en de vrijgevigheid van de Noordvelsense inwoners. Het IJmond-cabaret bracht een veelheid van muziek, zang en tekst in een uitge breid programma, waarin Nico Out en Ge rard Niesten als „idem en dito" tot aardige prestaties kwamen. Gré Penninx wist met haar vlot gezongen liedjes de handen op elkaar te krijgen, vooral in het duet met Jo Stafford op de grammofoon. Een kostelijke imitatie van Henk Out als „Dorus" en later als Corrie Brokken en de Barbier van Sevilla, alles op de grammofoonplaat uitmuntend getimed, werd zeer geapprecieerd. Cees Eyking had eveneens groot succes met zijn Westfriese praatjes en liedjes. Een goed verzorgd programmadeel was het in fraaie kleding uitgevoerde „Weense" optreden. Een be langrijk deel van het succes kwam op re kening van Non Verschoor, die als pianist, de uitvoerin" de nodige vaart gaf. Op het' kruispunY VV'ijkerstraatweg en Melklaan verleende de bestuurder van een volksbestelwagen uit Beverwijk die met zijn voertuig van deze plaats kwam, dins dagmiddag tegen half een, geen voorrang aan een kleine, nog nieuwe personenauto, waardoor de linkerzijde van dit wagentje ernstig werd vernield. Ook de bestelauto kreeg flinke schade aan het front. Het schijnt in het algemeen nog niet tot alle weggebruikers te ziin doorgedrongen, dat de Wijkerstraatweg al sinds ruim een jaar geen voorrangsweg meer is. De voorzitter van de Beverwijkse hengel sportvereniging „De IJmond Vissers" kon een groot aantal jeugdleden welkom heten tijdens de feestelijke bijeenkomst die werd belegd om de prijzen uit te reiken aan de winnaars van het afgelopen seizoen. J. van Zutphen werd „prins" van het jaar. omdat hij erin slaagde in vier wedstrijden 292 punten te verzamelen. Tweede werd S. Waterlander met 134 pnt.; 3. H. Butter 122 pnt. J. van Zutphen ontving tevens de prijs voor de grootste vis, die een lengte had van 25 cm. Duizenden schakeringen De bestuursleden van de volièrevereni ging „Vogelvreugd" te Beverwijk waren dinsdagmiddag in de H. Hartschool aan de Galgenweg druk bezig met de voorberei dingen van de op 27 en 28 december te houden nationale tentoonsteling van kleine gevederde zangers. Burgemeester J. G. S. Bruinsma zal deze tentoonstelling officieel openen op tweede kerstdag te half drie. De plantsoenendienst heeft zijn mede werking verleend door met veel groen de lokalen een aantrekkelijke aanblik te geven. Een groot aantal kooien staat reeds opgesteld en enkele keurmeesters waren dinsdag al druk in de weer om de ge vederde zangers naar lichamelijk uiterlijk te rangschikken en te waarderen. Naast een groot aantal kooien met kleurkanaries ziet men een veel groter aantal zebra- vinken, waarbij volgens de heer W. Lan- genberg uit Boskoop één der keurmees ters wel duizend schakeringen mogelijk zijn. Het aantal parkieten is nóg groter, het geen ook mogelijk is als men weet, dat voor deze vogelsoort drieduizend schake ringen bestaan, die allen zijn voortge komen uit de groene grasparkiet. Voor een buitenstaander is het onbegrijpelijk, dat het de keurmeesters niet duizelen gaat bij zoveel variaties. Japanse nachtegalen zagen we in grote getale en volgens de heer Langenberg is het alleen maar mogelijk met succes nieuwe kleurschakeringen te kweken, als men rekening houdt met de Wet van Men del een Oostenrijks augustijnermonnik en botanicus de leer over erflijkheid der eigenschappen en daarnaast ook een grote dosis ervaring heeft. Het bestuur verwacht dat heel velen deze mooie tentoonstelling zullen bezoeken. Is hst bij de jaarwisseling ook uw relaties uw beste wensen aan te bieden. Welnu, In ons blad van WOENSDAG 51 DECEMBER Is daartoe ruimte gereserveerd kosten 115 mm ƒ1.80 Iedere mm meer ƒ0.12 U kunt ze opgeven aan ons kantoor: Lange Nieuwstr. 427. Dmuiden of aan onze bezorgers Voorstel burgemeester Bjj besluit van 14 februari 1957 zijn de jaarwedden van Beverwjjks wethouders van 5.500.tot 6.250.verhoogd. Burgemeester J. G. S. Bruinsma is tot de overtuiging gekomen, dat verhoging van deze jaarwedden andermaal overweging verdient. De omvang van de werkzaam heden der wethouders neemt nog steeds toe en vergt een groot deel van een vol ledige dagtaak. Dientengevolge wordt ook het gebied, waarvoor zij verantwoordelijk zjjn, steeds groter. Daarbij mag niet uit het oog worden ver loren, dat de gemeente Beverwijk nog in de aanvang van de ontwikkeling staat. Dit vergt meer van het dagelijks bestuur der gemeente dan bij voltooiing ener ontwik keling. Ook de intense samenwerking met de nabuurgemeenten in IJmond-verband kan beschouwd worden als een bijkomende taak van niet geringe omvang. Naar zijn mening dient met deze facto ren bij het bepalen van de jaarwedden der wethouders rekening te worden gehouden en behoren deze te worden gesteld op het voor de gemeenten van 30.000 tot 40.000 inwoners geldende maximum ad 7.500. Hij geeft de raad thans in overweging aan Gedeputeerde Staten van Noordhol land te adviseren de jaarwedden van de wethouders dezer gemeente, te rekenen in gaande 1 september 1958, op genoemd be drag vast te stellen. De afdeling Beverwijk van het Neder landse Rode Kruis heeft dinsdagavond in het Colonnegebouw aan de Beeckzanglaan haar jaarvergadering gehouden. De belang stelling van de leden voor deze vergade ring was zeer gering. De bestursleden, de heren J. Waardijk en T. Winter werden herkozen. De begroting voor 1959 leverde niet veel stof tot spreken op. De voorzitter, de heer G. W. P. Stouten- beek, deelde mee dat de Colonne het afge- lcjpen jaar zeer actief is geweest. Van het hoofdbestuur was bericht binnen gekomen, dat men een dergelijke grote activiteit in Noordholland nog niet had meegemaakt. De leden van de Colonne hebben zich ook op andere wijze zeer sympathiek gemaakt. Men heeft presentiegelden allemaal opge spaard en hiervan het Rode Kruis een grote tent cadeau gedaan. Het Welfarewerk slaagde goed en het verloop in het Rode Kruis ziekenhuis is zeer bevredigend te noemen. Er zijn deze week twee groentenveilingen gehouden; op maandag en dinsdag. De aan voer van dinsdag had niet veel te beteke nen. De vraag naar glas-andijvie en witlof was heel groot, voor de andijvie werd tot 93 cent per kilo betaald, witlof ging tot 80 cent per kilo. Bospeen is er weinig meer, waspeen nog voldoende. Deze werd voor 10 en 20 cent per kilo verkocht. Spruiten gingen weg voor prijzen, die tussen de 31 en 76 cent per kilo lagen. Prei en knollen brachten van 10 tot 23 cent per kilo en per stuk op. Er was weinig animo voor de verschillende koolsoorten; de prij zen draaiden rond de 10 cent per kilo. Prijzen van 23 december: andijvie 49-93, bloemkool 26-62, witlof 51-80, waspeen 10- 21, prei 10-22, knollen 7-23, spruiten 31-76, boerekool 7-13, groene kool 7-12, tode kool 7-12. Advertentie Uw kostuum binnen 1 dag gereec Zonder prijsverhoging. OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TEL 4886 Voor het buitenland In guldens werd vanmorgen betaald voor: grote regels kabeljauw 96112, kleine regels 3548, kisten kleine kabel jauw 88, kisten grote kabeljauw 96100, grote schol 3132, grootmiddel 3233, zet- schol 3235, schol I 3236, grootmiddel tong 2.703.00, kleinmiddel 2.402.70, tong I 2.603.20, tong II 2.603.00 en tarbot 3.70—4.00. Voor het binnenland In guldens werd vanmorgen betaald voor: grote gul 3031, middelgul 2527, torren 2123, zwarte koolvis 7072, koolvis I 26, koolvis II 20, schol II 3235, schol III 25 32, makreel 2528, grote tong 2831, pen nen 2530, braad 2428, wijting 2526 Een goed jaar Het goedverzorgde nummer van „De Visserijwereld" waarmee het jaar wordt afgesloten in het visserijbedrijf, staat in het teken van het afsluiten van een rede lijk tot goed jaar. Tevredenheid over de behaalde resultaten overheerst, ook al zijn de vangsten van de schepen, vooral waar het het haringseizoen betreft, niet meege vallen. Daartegenover stond echter het mislukken van het haringseizoen van de Westduitse vloot, waardoor de export voor een stevige bodem in de IJmuidense markt zorgde. De haringprijs bereikte een onge kende hoogte. Als gevolg van het feit, dat er vrijwel het gehele jaar door haring is aangevoerd, zij het dan niet in de grote hoeveelheden van enige jaren geleden, en de omstandigheid, dat de markt steeds goed gesorteerd was, behaalden de traw lers, grote loggers en kotters uitstekende besommingen. Aan de zuidzijde van IJmui- dens visserhaven is men dan ook tevreden over de resultaten. De handel klaagt ook n'et. De conservenindustrie heeft het ech ter, waar het de aanvoer van haring be treft moeilijk gehad. De prijzen voor ha ring waren voor deze industrie eigenlijk te hoog om op de internationale markten goed mee te kunnen doen. Maar de vis- conservenindustrie profiteerde ook van een goed makreeljaar. In IJmuiden werd ruim 12.000 ton makreel aangevoerd. Sa menvattend kan men dan tenslotte nog de aandacht vestigen op de vismeelindustrie. die heel wat minder haring, beter gezegd vrijwel geen haring, te verwerken kreeg. Voor de vismeelindustrie was het jaar dus niet zo goed. Op de visgronden De trawlers, op 58 tot 60 graden noorderbreedte visten, hadden geen last van slecht weer. De vangsten varieerden van 120 tot 200 manden schelvis, makreel en haring, alsmede van 100 tot. 150 stuks stijve kabeljauwen per etmaal. De Toron to deed een trek van 40 manden schelvis en makreel, de Job Gouda gaf een trek door van 30 manden schelvis en koolvis alsmede 15 stuks stijve kabeljauwen. De Jacoba Gezina had in één trek 40 manden schelvis en 25 stiive kabeljauwen weten te vangen. De loggers en kotters op de kust vingen gemiddeld 150 tot 200 kilo tong en 10 tot 15 manden schol ner etmaal. Toch nog aanvoer Er werd vanmorgen veel meer vis aan gevoerd dan aanvankelijk werd verwacht De Nederlandse zeevisgroothandelvereni- ging kocht normaal. Gisteren hebben wij abusievelijk vermeld, dat deze vereniging -vandaag niet zou kopen. Dit gold echter niet voor vandaag, maar voor de komende zaffesdag. Dan kopen de leden van deze vereniging dus beslist geen vis. Vanmor gen kwamen er twaalf loggers, een traw ler en een kotter aan de markt met een totale aanvoer van 1350 kisten verse vis aan boord. De Machiel HD. 108 zorgde voor 200 schelvis, 70 wijting, 90 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 30 makreel, 40 stijve kabeljauwen. De kleine vaart zorgde voor 13.500 kilo tongen, 480 kisten schol, 175 diversen, 145 stijve kabeljauwen, 12 kabel jauw en gul en 19 wijting. En voor zaterdag? Er valt thans niet bij benadering te voorspellen, wat er zaterdag na Kerstmis aan de markt komt. De Toronto IJM. 97 is nog op zee en men vermoedt, dat dit schip zaterdag niet lost maar maandag omdat de Nederlandse zeevisgroothandel niet koopt. De rederij Vrolijk laat mis schien een logger met haring aan de markt komen. Dat hangt echter af van de aan voer van haring in Ierland. De Vrolijk- Advertentie De Onderlinge Verzekering-Maat schappij Vlaardingen n.v. zoekt een te IJmuiden ter assistentie bij schade- opname en -afwikkeling, getuigenon derzoek enz. Schriftelijke sollicitaties: Postbus 465, Rotterdam. (R e x) Tot zaterdag draait in dit theater deze film. Het meisje Liane onderscheidt zich van de wilden in het oerwoud, d ie haar zo'n beetje als hun koningin beschou wen, slechts door haar blanke huidskleur. Zij dartelt, slechts gekleed in weinig meer dan een omvangrijke haardos, door het oerwoud, spartelt in 't water rond en dar telt wat met leeuwenwelpjes. De komst van een aantal blanken maakt aan dit on bezorgde leventje een einde: Liane wordt met een net gevangen en meegenomen naar de beschaafde wereld, waar men dank zij een penning, die tot haar schaar se kledij behoorde, ontdekte dat zij de kleindochter is van een schatrijke groot vader, die haar in zijn riante villa op neemt. Dat wil in het begin nog wel eens tot vreemde situaties aanleiding geven, om dat de zeden en gewoonten uit 't oerwoud er niet op prijs worden gesteld. Maar het moet gezegd worden dat Liane zich snel aanpast. Als beloning daarvoor mag zij van grootpa een vakantiereisje maken naar.het oerwoud waar zij door de wil den met vreugdegehuil wordt begroet. Be halve van Liane kan men in deze kleuren film ook fraaie opnamen zien van de oer woud-fauna. Vrijdag, zaterdag en zondag vertoont dit theater de filrp „Een liefde in Rome." Zon dagmiddag kunnen wij de verrichtingen van Tarzan weer van nabij volgen in „Tar- zan en de Wazuridiamanten". (Thalia) Beide kerstdagen draait in dit theater een soldatenklucht onder de ti tel „Jerry, de schrik van het bataljon". Wanneer men weet dat Jerry Lewis de titelrol vervult, betekent dat een heleboel plezier om zijn dwaze streken. Als sol daat is Jerry alleen maar geschikt om al les in de war te sturen wat zorgvuldig is voorbereid. De theorie kent hij op zijn duimpje, maar o, de praktijk. Hij ver zeilt zelfs in Afrika voor straf. Daar moet hij het met zijn vrienden opnemen tegen een stel bandieten. Gelukkig schiet Jerry dan raak. Hij verovert nog een knappe danseres en keert met buit en roem bela den terug. „Revolvergevecht in Montana" wordt in de middaguren van eerste kerstdag ver toond. Het is het verhaal van een jonge man, die de sheriff van zijn stad met hand en tand verdedigt tot hij eindelijk ontdekt dat de schurk een troep bandieten aan voert. Dan is het meteen met die sheriff gedaan. Tweede kerstdag presenteert Danny Kaye zijn vrolijk gezicht in de middag met de film „Knock on wood". Een allerplezie rigste manier om die tijd te besteden, vin den wij. logger zal namelijk als carrier fungeren en in Ierland gekochte haring naar IJmui den brengen. Kerstdagen op zee Er zijn 16, 17 en 18 december flink wat schepen uit IJmuiden naar zee vertrok ken: Toronto IJM. 97, Emma IJM. 15, KW. 80, HD. 87, Ariadne IJM. 18, Job Gouda IJM. 99, Golfstroom KW. 4, SCH. 153, Am sterdam IJM. 28, KW. 32 en KW. 81. De bemanningen van deze schepen zullen de twee kerstdagen wel op zee moeten door brengen. Altijd weer een hard gelag voor de visserman. Prijzen van dinsdag Gr. tong 4.00 —3.90, grm. tong 3.20—2.80, kim. tong 3.00-2.70, kl. tong I 3.40—3.20, kl. tong II 3.40—3.00, tarbot I 4.80—3.50 per kg. Tarbot III 112, tarbot IV 5534, gr. schol 3028, grm. schol 3026, kim. schol 30—27, kl. schol I 32—30, kl. schol II 35—23, schar 36-S, bot 24—19, v. haring 28, makreel 26—23, gr. schelvis 34, grm. schelvis 3431, kim. schelvis 31 28, kl. schelvis I 28—27, kl. schelvis II 30—27, wijting 36-14, gr. gul 30, mid. gul 2825, kl. gul 21, kl. haai 16; kl. kool vis zw. 2619 per 50 kg. Gr. kabeljauw 228—90, gr. koolvis zw. 76—75 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 174 kisten tong en. tarbot, 250 k. schol. 60 k. schar, 25 k. bot, 15 k. haring. 90 k. makreel, 200 k schelvis, 120 k. wijting, 85 k. kabeljauw en gul, 5 k. haai, 15 k. koolvis en 11 k. diversen. Totaal 1050 kisten vis. Besommingen van dinsdag 1 trawler met f 12.600, KW 126 9920, KW 89 5800, KW 28 6150, KW 46 6930, KW 161 7490. B. en W. van Velsen brengen ter open bare kennis, dat met ingang van 5 januari 1959 de volgende straten en straatgedeelten te IJmuiden: de Kadestraat; het gedeelte van de Bloemstraat, tussen de Kadestraat en de Keizer Wilhelmstraat; de Cronjé- straat; het gedeelte van de President Krii gerstraat, tussen de Bothastraat en de Kei zer Wilhelmstraat; de Braamstraat; het gedeelte van de President Steijnstraat, ge legen tussen de de Wetstraat en het Ko ningsplein; de Helmstraat, wegens de uit voering van rioleringswerkzaamheden in de genoemde volgorde en naar gelang van de vordering der werkzaamheden voor alle verkeer zullen worden afgesloten- Voor rekening van de n.v. Essem te Krimpen aan de Lek is met goed gevolg een havensleepboot te water gelaten. De ze sleepboot, die de naam „Assistent" zal krijgen, zal voorlopig worden ingedeeld bij de havenvloot van het Bureau Wijs muller in IJmuiden. De hoofdafmetingen van deze sleper zijn: lengte 23,36 meter, breedte 6 meter en holte 2,69 meter. In dit schip zal de eerste van een nieuwe serie Bolnes V-motoren van 600 pk., 430 toeren en acht cilinders worden geplaatst. Het vaartuig wordt voorts uitgerust met een kortstraat roer buis. Het maandblad „Samen" voor directie en personeel van Hoogovens en aangeslo ten bedrijven een van de best verzorgde personeelsbladen, komt ditmaal bijzon der goed voor de dag. In het nieuwe num mer is vanzelfsprekend grote aandacht be steed aan het afscheid van ir. A. H. Ingen Housz als voorzitter van de directie. Er staan bijdragen in van de naaste mede werkers van de scheidende directeur. Daarnaast treft men talrijke foto's in het nummer aan, die een beeld geven van de activiteiten van deze „captain of industry". Het is tevens een aardige gedachte van de redactie geweest om een overzicht van het leven in Beverwijk en IJmuiden in het jaar 1917 te geven. Het jaar, waarin ir. A. H. Ingen Housz voor „halve dagen" bij de pas opgerichte Hoogovens kwam wer ken. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: M. P. H. van Houwelingen- Nabben, d., Kalverstraat 6, IJmuiden-Oost; P. A. H. van Beusekom-Bakker, z. En schedestraat 35. IJmuiden; G. J. M. Pi- lanen-Hooibrink, d., Ladderbeekstraat 1, Velsen-Noord; D. A. Bogaart-Zwaanswijk d., Zwaluwstraat 25, Haarlem; L. M. Pe ters-Zandbergen, z., Middenhavenstraat 11, IJmuiden; J. Hollema-van der Meer, z., Gijzenveltplantsoen 165, IJmuiden; D. Len- ting-Buding, d., Le Mairestraat 11, IJmui- den-Oost; S. M. Goejer-Waagmeester, d., J. T. Cremerlaan 46, Santpoort; M. G Böhm-Kramer, z., Esdoornstraat 1, IJmui- den-Oost; E. A. Ch. Koelemeijer-Ruloffs, d., Bloemstraat 64, IJmuiden; H. Schoon- Wennis, z., Spaarnestraat 7, IJmuiden; J M. Braam-van der Velden, d., Vergierde- weg 29, Haarlem; J. A. O. Westerwal- Brands, d., Enschedestraat 44, IJmuiden; C. H. van Baekel-Launy, z., Radarstraat 90. IJmuiden; N. E. van de Water-Prins, z., Delftlaan 443 II, Haarlem; E. Luntz-Sto- ker, d., Lange Nieuwstraat 106, IJmuiden; J. Galenkamp-van Unen, d., Vechtstraat 33, IJmuiden; K. Piet-Romeyn, d., de Ruyter- straat 61, IJmuiden-Oost. OVERLEDEN: P. Hoogland, 79 jaar, we duwnaar van M. Bogaard, Ladderbeek straat 33, Velsen-Noord. Dinsdag arriveerden in IJmuiden: Fauvette van Londen; Marie, Kopenhagen; Greta, Workington, blokvormen voor Hoogovens; Herm, Kotka; Rien Teekman, Ljusne; Jop, Harsens; Tim S, Söder- tal;ie; Dorothea Siemering, Harsens; Calvrjn, Karl stad; Hennie, Sundsvall, hout lossen Zaandam; Repeto, Swansea; Twee Gebroeders, Bremen; Wischhafen, Stettin; Lucas Bols II, Karlsvik; Startpoint, Borton; Marcopolo, Karlstad; Oranje stad, Sydney Histotian, Glasgow; Egofy, Las Pal- mas; Kuutsalo, Pitersalaa; Zaanstroom, Londen; August Thijssen, Kirkeness; Wubbiena, Rotter dam; Wexford, Boston; Dicky, Hamina; Giada, Pepel, erts voor Hoogovens; Hinde, Londen; Zwer ver, Otterbacken; Waterland, Hamburg; Teheran, Sheerness, proviand. IJmuiden; Barken, Noord zee, zout, laden IJmuiden. Woensdag arriveerden in IJmuiden: Gronitas van Londen; Aardenburg, Rotterdam, ijzer laden Hoogovens; Paloma, Gruvon, bijlegger provian deren; Lireco, Wunneborg; Congo, Antwerpen; Westland, Las Palmas; Neuwid, Londen; Raket, Boston. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Ivan Polsu- nar naar Gdynia; Hvideklint, Esbjerg, ijzer van Hoogovens; Dotterdal, Rotterdam; Hinrich Wil helm, Rendsburg; Canopus, Rotterdam; Fauvette, Harlingen; Geertruida Margaretha, Rouaan, aan nemersmateriaal van Spaarndam; Stepen Khal- turin, Riga; Joseph Swenden, Antwerpen; Thea- nö, Rotterdam; Nusakan, Londen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Morbihan naar Le Havre; Hildegard Peters, IJsrad; Wis- hafen, Antwerpen; Fogdoe, Halmstad. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). RAAD BEVERWIJK BIJEEN. Beverwijks gemeenteraad komt maan dag 5 januari 1959 om half acht ten stad- huize „Scheybeeck" in openbare vergade ring bijeen. De agenda vermeldt: Notulen; voorstel tot onbewoonbaarverklaring van het pand Havenstraat 63; voorstel tot vast. stelling van het uitbreidingsplan „Meere- stein"; voorstel inzake huurverlaging van enkele bejaarden woningen aan de Pieter Verhagenlaan e.o.; voorstel van de burge meester inzake de jaarwedden van de wet. houders; voorstel inzake beschikbaarstel ling van een krediet voor de aanschaffing van. zes hulplokalen voor huisvesting van scholen in plan Oosterwijk; pre-advies naar aanleiding van een ingekomen aan vrage ex artikel 50 van de Kleuteronder wijswet, en een aanvrage ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920; benoemingen; mededelingen en ingekomen stukken; nieuwjaarsrede van de burgemeester. Bij het bestuur van de stichting tot voor bereiding van de St. Jozefparochie in het Beverwijkse Oosterwijk bestaat het voor nemen om een bijzondere school voor ge woon lager onderwijs in het Heemskerkse gedeelte van Oosterwijk op te richten. B. en W. van Heemskerk stellen de raad voor tot het bouwen van een demontabel gebouw met twee lokalen te besluiten. Het gebouw zal dan aan het bestuur van de stichting tot voorbereiding van de St. Jo zefparochie in Beverwijk in bruikleen ge geven worden. Voor de stichting van het gebouw is een krediet nodig van 52.000 en voor de inrichting ervan 14.000. B. en W. verzoeken de raad deze kredieten toe te staan. Maandag 29 december om 19 uur komt de gemeenteraad van Heemskerk bijeen om de volgende agenda te behandelen: I. Notulen; 2. Ingekomen stukken en mede delingen; 3. Voorstel tot herbenoeming van een lid in de commissie van advies inzake de toekenning van studiebeurzen en stu dietoelagen; 4. Voorstel tot overdracht in eigendom van enige percelen grond aan het r.-k. kerkbestuur alhier, benodigd voor scholenbouw in deze gemeente; 5. Voor stel tot het verlenen van medewerking ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijs wet 1920 aan het r.-k. kerkbestuur te Be verwijk, voor stichting van een r.-k. school voor g.l.o. in het plan „Oosterwijk", als mede tot beschikbaarstelling van de be nodigde kredieten ten behoeve van de stichting van een tweelokalige demontabele school in het plan „Oosterwijk"; 6. Voor stel tot het beschikbaarstellen van een krediet, benodigd voor de eerste inrichting van de „Titus Brandsmaschool" in het plan „De Oosterzij"; 7. Voorstel tot vast stelling van de verordening, regelende de heffing van een rioolbelasting in de ge meente Heemskerk; 8. Voorstel tot wijzi ging van de verordening regelende de be zoldiging van ambtenaren in dienst der gemeente Heemskerk; 9. Voorstel tot ver hoging van het bedrag, gegarandeerd voor. rente en aflossing van opgenomen gelden ten behoeve van de stichting van een wijk- gebouw voor het Witte Kruis alhier; 10. Voorstel tot het verlenen van een krediet, groot 84.210 ten behoeve van levering en plaatsing van 600 Fasto drukautomaten; II. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening; 12. Voorstel tot aankooo van een perceel bouwterrein, gelegen aan de G. van Assendelftstraat; 13. Voorstel tot aankoop van een perceel bouwterrein, ge legen te Castricum; 14. Voorstel tot ver koop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Karshoffstraat; 15. Voorstel tot ver koop van een perceel bouwterrein aan de n.v. Huizenbezit „Breesaap"; 16. Voorstel tot wijziging van de begroting voor het jaar 1958; 17. Behandeling der begroting 1959, bedrijfsbegrotingen 1959 en de be groting Fonds Armengoederen 1959. Voor de bouw van de Titus Brandsma school aan de Bachstraat in Heemskerk is een aanvullend krediet nodig van f 10.500. Uit het advies van de inspectie van het lager onderwijs in Alkmaar blijkt dat aan de leermiddelen en het meubilair 46 500 moet worden besteed. Er werd reeds een krediet van 36.000 verleend. B. en W. van Heemskerk stellen de raad voor het aan vullende krediet te verlenen. De kerstveiling van Ons Belang noteer de hoge prijzen voor andijvie en spruiten; zelfs de gele kool bleek in trek te zijn, want er werd tot 15 cent per kilo voor be taald. Overigens was de keus niet bijzonder groot, want buiten genoemde produkten was er alleen nog waspeen, die ook een re delijke prijs opbracht. Op de peenveiling, die dinsdagmiddag gehouden werd, be stond ook nu weer voor de kwaliteit O. (ongeschikt voor export) goede be langstelling. Weliswaar waren de prijzen iets lager dan eind vorige week, doch alle aangevoerde partijen gingen van de hand en de totale aanvoer, minder dan voor gaande veilingen, bedroeg toch altijd nog 38 ton. De noteringen waren van groenten: spruiten f 0,45-/ 0,96; ongeschoonde sprui ten 0,25-f 0,42; grove spruiten 0,15- 0,26; andijvie (0,72; waspeen 0,10- 0,14; gele kool f 0,15. De peen prijzen waren als volgt: peen b. 7,00-/9,10; peen c. f 7,00-/ 9,70; peen d. 6,60; peen 6,50-/ 8,30. Nadat zij maandagmiddag het kerstspel voor hun klasgenootjes ten tonele hadden gevoerd, hebben dinsdagavond de kinde ren van de St. Cuneraschool te Bakkum ditzelfde spel voor hun ouders op de plan ken gezet in hotel Borst te Bakkum. Het kerstverhaal met de herders, de wijzen uit het Oosten en Jozef en Maria die naar on derdak zoeken, werd door hen op overtui gende wijze uitgevoerd. De leerlingen gingen geheel op in het spel, dat zij onder leiding van het hoofd der school de heer C. Bodewes en de onderwijzer de heer Brug man hadden ingestudeerd.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6