PICKN|CK Dichterlijk BLOKSCHRIFT E B cms E B B a B a EB B B BB B S H an B a a a BBB B H BB a BS SE B B a a U BE a E SE EBQ B HB a B BH QB H H a H BH B B BGI a a H aa B a EB a BBB QB B B B an B B a B B a B a E HE a ONDERWIJSHERVORMING IN DE OPPERSTE SOVJET T. GRIEK r L Draaierig r Driemaal Stille Nacht Arbeid iri het belang der opvoeding Fa. A. EVERTS SSSSS PROBLEEM J Rekenkundige VERJARING DANSSCHOOL Geen avondklok tijdens kerstviering in Irak Acht doodvonnissen geveld in Tunesië Vier nieuwe ministers van staat in België Oppositie boycot parlement van Ghana NIET INZENDEN VOOR 4 JANUARI! GERECHT No. 2 GERECHT No. 3 I GERECHT No. 4 3 A A R W I S S E LING R A A 3 3 A A R W I S S E L ING 10 0 0 W I s S E G I N L Jordanië zet achttien bedrijven op zwarte lijst door Ben M. Koster WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 MOSKOU (Reuter/AFP) Het nieuwe plan voor het middelbaar onderwijs in de Sovjet-Unie, dat onder meer voorziet in de tewerkstelling van kinderen in onder nemingen van de staat, is niet bedoeld om kinderarbeid in te stellen, doch is alleen ontworpen „in het belang van de opvoe ding der kinderen". Dit heeft professor Ivan Kairov, voorzitter van de Russische Academie voor Opvoedkunde in de Opper ste Sovjet verklaard, toen hij het rapport indiende over de onderwijsherziening, die premier Kroesjtsjev in september heeft aangekondigd. Kairov zei dat het middelbaar onderwijs in twee trappen verdeeld zal worden en wel verplicht onderwijs, dat acht jaar duurt, en daaropvolgend onderwijs in di verse schooltypen. Tijdens de duur van dit laatste onderwijs moeten de leerlingen van hun vijftiende tot hun achttiende jaar echter ook in staatsbedrijven wer ken. Men moet de Russische kinderen al van het eerste schooljaar af, inprenten, dat zy deel moeten, nemen aan nuttige, sociale activiteit, aldus Kairov. Hy wees er echter met nadruk op dat een en ander niet betekent dat het onderwijs in de humanio ra of de esthetische of lichamelijke vor ming ingekrompen zal worden, want aldus Kairov dit onderwijs en deze vorming zijn van grote betekenis voor het marxistische inzicht. Professor Kairov zei voorts dat er in 1965 45 miljoen kinderen onderwijs zullen volgen op de diverse typen scholen. On derwijs in vreemde talen moet gegeven worden, aldus Kairov, maar men be steedt op het ogenblik te veel tijd aan het onderwijs in de grammatica. Hij verwierp de opvatting dat uitvoering van het nieu we plan het onderwijs op een lager niveau zal brengen. Leraren, zo vervolgde Kairov, moeten zelf een praktische opleiding in de industrie volgen om de jonge mensen te kunnen leren hoe zij met hun handen moe ten werken. Het hoofd van de afdeling handarbei dersreserve van de ministerraad, Zelen- ko, voegde hieraan toe dat de technische en ambachtsscholen voortaan een type zullen vormen. Het onderwijs op deze scholen zal in de steden een tot drie jaar en op het platteland een tot twee jaren duren, aldus Zelenko. De minister varï Hoger Onderwijs, Jel- joetin, verklaarde dat de invoering van de onderwijshervorming drie tot vijf jaar zal vergen. In 1965 zullen er volgens de bere keningen twee miljoen leerlingen zijn die hun middelbare opleiding combineren met produktieve arbeid. Minister Jeljoetin verklaarde voorts dat men het plan heeft om tussen 1959 en 1965 2.300.000 specialisten op te leiden. Tussen 1952 en 1958 zijn 1.700.000 specialisten op geleid. De grootste toeneming van deze specialisten wodt verwacht in de volgen de technische sectoren: chemische techno logie, rekenmachines, en radiotechniek. Voorgesteld is jongens en meisjes drie dagen per week te laten werken in de in dustrie of landbouw en de overige drie da gen van de week onderwijs te laten vol gen. Kroesjtsjev heeft kortgeleden gezegd, dat de kinderen betaald moeten worden voor hun werk. Hoewel Kroesjtsjevs on derwijshervorming de steun heeft van de partij en de regering, zijn niet alle Rus sen onverdeeld voorstander van het nieu we systeem. Vooral de ouders, die hun kinderen willen laten voorbereiden op een wetenschappelijke, academische of amb telijke loopbaan op hoog niveau, hebben bezwaren tegen de hervorming, die in een onderbreking van de studie voorziet. De eerste Russische nobelprijswinnaar, Niko lai Semonov, heeft in het openbaar gepleit voor ononderbroken studie voor de bui tengewoon begaafde leerling. Beide kamers van de Opperste Sovjet hebben de begroting voor 1959 goedge keurd, waarin zeer grote bedragen zijn uitgetrokken voor wetenschap en onder wijs. De raad van de Unie en de raad der Nationaliteiten hebben de ontvangsten en Advertentie ZI1LWEG 49 - HAARLEM - TEL. 14441 De school voor heter dansles BAGDAD (UPI) Premier Kassem van Irak heeft de al sinds de staatsgreep van 14 juli geldende avondklok in Bagdad voor de kerstnacht en oudejaarsavond bui ten werking gesteld ten einde de christe nen de gelegenheid te geven deze feesten vrij te vieren. Hetzelfde geldt voor de kerstviering van de orthodoxe christenen op 5 en 6 januari. de uitgaven in vergelijking met de aanvan kelijk geraamde cijfers respectievelijk met 696 miljoen roebel en met 430 miljoen roebel werden verhoogd. Volgens de defi nitieve begroting worden de ontvangsten op 723.369.159.000 robel en de uitgaven op 707.637.887.000 roebel geschat, een batig saldo van 15.731.272.000 roebel. De minister voor Culturele Zaken, Mik- hailov, heeft in de raad der Nationalitei ten verklaard dat 't 21ste congres der Rus sische communistische partij een „zeer belangrijke gebeurtenis" wordt, die van grote politieke betekenis zal zijn voor de ontwikkeling op binnen- en buitenlands politiek gebied". Hij verklaarde, dat er in 1959 zestigduizend boeken in de Sovjet- Unie zullen worden uitgegeven, met een totale oplage van 1.117.000.000 exempla ren. De afgevaardigde Sobrofnikov, burge meester van Moskou, deelde mede dat er in 1959 meer woningen in zijn stad zullen worden gebouwd, dan in welke andere hoofdplaats ook ter wereld. Het eindcij fer der begroting 1959 wijst voor Mos kou een bedrag van acht miljard roebel aan, een miljard meer dan in 1958. Voorts zullen er in 1959 in Moskou 1.700 winkels en talrijke wasserijen bijkomen. Advertentie Hofdjjkstraai 32 - Haarlem Tel. 12181 dördensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12730 GASFORNUIZEN - GEYSERS TUNIS (Reuter) Het Tunesische hoge gerechtshof heeft dinsdag acht doodvon nissen geveld in het proces tegen 57 men sen, die verdacht worden van een samen zwering tegen president Bourguiba. Vier van de ter dood veroordeelden werden bij verstek berecht. Voorts werden drie be klaagden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Anderen kregen lichtere straffen. Verscheidene verdachten werden vrijgesproken. Het proces was op 24 november begon nen. De openbare aanklager heeft ver klaard, dat de beklaagden volgelingen wa ren van Salah Ben Joessef, de vroegere secretaris-generaal van de Neo-Destoer- partij, die een verbitterd tegenstander van president Bourguiba is. Ben Joessef leeft in Egypte in ballingschap. Hij is in Tune sië bij verstek ter dood veroordeeld. President Bourguiba heeft onlangs ver klaard, dat de samenzweerders hem heb ben willen vermoorden en dat Egyptische officieren naar Tunesië waren gekomen om „ondermijnende elementen en bepaal de Algerijnen" over te halen zijn regime omver te werpen. 15 r ~n arru??i ó.-.i- BRUSSEL (Belga) In regeringskrin gen in Brussel wordt vernomen, dat de voorzitter van de Senaat, Struye, de voor zitter van de C.V.P., Lefèvre, de voorzit ter van de liberale partij, Motz en de vroe gere socialistische premier Van Acker tot minister van staat zijn benoemd. ACCRA (Reuter/UPI) De Verenigde oppositiepartij van Ghana heeft besloten het parlement te boycotten, tot de 46 par tijleden, onder wie twee parlementsleden, die zich in preventieve hechtenis bevin den, terecht zullen staan. De afgevaardig den van de oppositie zullen alleen de eer ste bijeenkomsten van het parlement bij wonen om hun zetels te behouden. Daar na zullen zij, tot het parlement op reces gaat, verstek laten gaan. Het parlement is, wegens dit besluit, voor heden in spoedvergadering bijeenge roepen. Dr. Busia, de oppositieleider, verklaar de dat de arrestatie en internering van leidende oppositieleden zonder proces een stap is in de richting van dictatuur door een partij. „We kunnen niet meedoen aan deze schertsvertoning van democratie, waarin parlementaire tegenstanders zon der proces gevangen worden gehouden, al dus dr. Busia. De twee oppositieleden, R. Amponsah en M. K Apaloo zijn gearres teerd op beschuldiging dat zij een aanslag beraamden op premier N'Kroemah, die op het ogenblik een bezoek aan India brengt. In een puzzelhutspot mag een geheimschrift evenmin ontbreken als de ui in de gewone hutspot. Hier ziet u een dicht.strofe neergeschreven in „blokschrift". Verschil lende tekentjes stellen verschillende letters voor en gelijke tekens steeds gelijke letters. De strofe bestaat uit de vier aangegeven regels, waarin de woorden door spaties zijn gescheiden. Hoe luidt deze dichtstrofe? Deze wonderlijke figuur is samen gesteld uit drie halve cirkels, waar van de middelpunten op één rechte lijn liggen. De uiteinden van de twee kleine evengrote aan elkaar sluiten de halve cirkels worden verbonden door een tweemaal zo grote halve cirkel waarvan het middelpunt precies tussen de middelpunten der kleine cirkelbogen ligt op hun ont moetingspunt. Nu gaat het er om, deze wonder lijke figuur door één lijn (recht of gebogen, dat moet u zelf maar uit vinden) in twee precies even grote gelijkvormige stukken te verdelen, dus twee congruente stukken die precies op elkaar passen. Hoe moet die lijn worden getrok ken? Als rekenpuzzel zetten wij u in deze serie enige optellingen in letters voor. Het gaat in de eerste plaats om de optelling In dat geval zijn er zes optellingen mogelijk. Maar we houden niet van rekenopgaven met meer dan één op lossing, dus beperken we het aantal nog verder. Bij gelijk blijvende waarde der verschillende letters klopt namelijk ook de volgende op telling: De tien verschillende letters stel len de tien verschillende cijfers voor, gelijke letters gelijke en ongelijke letters ongelijke cijfers. Wij willen u niet vragen, alle mo gelijke oplossingen voor deze letter- optelling te geven; het zijn er te veel. veel meer dan honderd. Het aantal mogelijkheden wordt veel minder wanneer we alleen die oplossingen zoeken waarin de eerste en laatste letters van het bovenste en het onderste getal verwisseld kunnen worden zodat bij gelijk blij ven van de waarde der letters ook deze tweede, optelling klopt, namelijk de optelling Nu is er nog maar één oplossing mogelijk. Hoe moeten de letters in alle optellingen op gelijke wijze door cijfers worden vervangen, zodat alle drie optellingen kloppen Het cijfer 0 komt uiteraard niet als linker cijfer van een getal voor. AMMAN (UPI) De regering van Jor danië heeft negen Europese en negen Ame rikaanse ondernemingen op een zwarte lijst geplaatst en hen derhalve uitge sloten van leveranties aan Jordanië aangezien deze firma's handel hebben ge voerd met Israel, en zich daarbij niet heb ben gehouden aan de „Arabische boycot- wetten". Ook de I. G. Farben staat op de ze nieuwe lijst. De Jordaanse boycot van de achttien ondernemingen gaat in Op 1 ja nuari 1959. Advertentie -^asSBSg» f sSiS WE MOCHTEN thuis nooit vóór kerstavond de versierde boom zien. Vader liep scheef als hij met de boom van kan toor kwam. Het enige, dat wij waarnamen voor het grote moment, was de hoogte van de boom en de soms merk waardige vorm ervan. Vader en Moeder bereddërden alles. Ik geloof, dat tegen woordig de pedagogische won derdoeners verlangen, dat ou ders en kinderen in gezamen lijke vlijt orde op vele zaken stellen. Ook al klinkt het mis schien triviaal, ik heb vooral vroeger een neiging gehad om alles en iedereen aan een be paalde geur te onderscheiden. Vermoedelijk zou ik als hond geen slecht figuur slaan. Kerstmis rook devoot, St. Ni- colaas rommelig en oude jaarsavond naar „laten we toffe jongens zijn" in olie ge dompeld. Het roken van siga retten en pijp zal vermoedelijk de scherpte van mijn reuk orgaan hebben aangetast. Ik ruik het allemaal niet meer zo. Maar goed, als vroeger hét moment was aangebroken, stonden vader en moeder dus danig opgesteld, dat zij zich konden verlustigen in de ver bazingwekkende taal, dié onze ogen spraken. Voor die luttele minuten hadden zij al het werk gedaan en al het geld uitgegeven, ofschoon we nooit geschenken kregen, omdat onze ouders dat onchristelijk en te materialistisch vonden. Kerstmis staat dieper in mijn geheugen gegrift dan alle andere feesten. St. Nicolaas was al vroeg voor mij dood, toen ik vaders schoenen ont dekte, waarin groene kouse benen geplant stonden en toen ik oom Harry's angst voor de tandarts herkende tussen de watten omheining van de mond. Oudejaarsavond was mij te rumoerig. Misschien is het ge luid van de oorlog en het leven zelf dusdanig afmattend, dat de herinnering aan het „jeugd- oud en nieuw" het verliest van elke nieuwe ervaring, instede van te winnen aan glans. Vader moest altijd de kaarsen aansteken. Wij vochten op het feest van de vrede, wie ze mocht uitblazen. Ook dat werd geregeld. Ieder van ons mocht er vier uitblazen. Wanneer er per ongeluk vijf doofden, een rokerig pluimpje nalatend, dan stak vader er weer een aan. Er werd één lijn getrokken bij ons thuis. Ik ben er nog dank baar voor, omdat ik tenminste een periode in het leven heb meegemaakt, die slechts één maatglas behoefde. We zongen het „Stille Nacht, Heilige Nacht" elk jaar even vals. De laatste regels werden snel afgewerkt, omdat vader voorzong en dorst had. Hij dronk moeder toe, die aan het glas nipte.' Vader dronk alsof hij juist van een lange reis door de woestijn was terug gekomen. We kregen gevulde kransen, krentebrood. chocolademelk en dikwijls maagzweren. AAN NIETS denk ik met zo veel weemoed als aan Kerst mis thuis, vooral het jaar toen ik met Charley aan het front vertoefde. We zaten in de commando post en roosterden een kip, die ons een uur geleden kakelend in de weg liep. Het dier wilde niet gaar worden, omdat het niet vet genoeg was en het vuurtje onder het deksel van een crackersblik niet vol doende heet was. Bovendien brachten artilleriebinnenko mers ons steeds uit de eer biedige contemplatie, die de culinaire kunst behoeft. Op den duur begonnen we toch maar aan de kip en uren later waren we met afgepunte lucifers nog bezig de resten tussen de tan den en kiezen weg te werken. Charley had met prikkeldraad, verbandwatten, met guirlandes patronen en handgranaten een groen struikje versierd en we zaten er omheen als gelukkige kinderen. Maar de vijand gun de ons het kerstfeest niet. Er is geen vijand, die zijn vijand het kerstfeest gunt. Mortier granaten en ander kwalijk ge tuig spatten onze vredelieven de gedachten uiteen. U kunt me geloven of niet, ik ver- wenste niemand en kankerde niet, toen ik aan thuis dacht. Het werd mij duidelijk, dat op dit moment vader en moeder te toasten stonden met de anderen, want ook al waren wij lichamelijk volwassen ge worden, het kerstfeest werd thuis gevierd Vader behoefde slechts hulp bij het vervoer van de kerstboom, overigens deden onze ouders nog alles. Ik weet, dat moeder nu net zal doen alsof zij nipt aan het glas om vader een plezier te doen en ik weet ook, dat zij tranen in de ogen zal hebben, omdat ik er niet bij ben. Vader zal zeggen, dat iedereen zijn offer aan het vaderland moet brengen en dat ik er best goed van af zal komen. Liever een zoon aan het front, met alle gevaren van dien, dan een laf bek thuis, die zich aan alles tracht te onttrekken. Mijn oudste broer zal dan moeite hebben vader niet tegen te spreken. Het staat vast, dat vader alles gehaast zal doen, omdat hij nog moet voorzingen en de dorst lessen. VADER heeft indertijd gelijk gekregen. Ik ben er goed van afgekomen. De jaren hebben intussen plooien in het gezicht getrokken en wat haren uit de schedel. De kerstboom staat er weer. We zijn allen reeds vroeg gekomen dit jaar. Ook de kinderen van mijn broers en zusters. Er is veel lawaai en veel spanning. Ik onderga het als een lichamelijke gewaar wording. Moeder loopt als gewoonlijk bedrijvig door hst huis. De glazen staan klaar. De gevulde kransen, de tulbanden en de krentebroden ook. Ik ruik warempel weer de chocolade melk. Precies als vroeger. Deze Kerstmis heeft moeder alles alleen gedaan. Vader is er niet meer sedert vorig jaar. Het protocol is aangehouden als vroeger. Alleen heeft dit jaar een zoon van de buurman de kerstboom opgezet. Moeder heeft voor de rest ge zorgd. Zij zet „Stille Nacht, Heilige Nacht" in. De kinderen van mijn broers en zusters nemen het over. Het klinkt niet vals dit keer. Nu de gla zen intussen gevuld zijn, be merk ik, dat moeder zich ver teld heeft. Er is één glas teveel ingeschonken. Maar moeder toast ons toe met in iedere hand een glas. Wij kijken per plex toe. Zij ledigt in één teug een der glazen en kan nauwe lijks haar afgrijzen verbergen. Aan het andere nipt zij even. IK DENK aan vader, die het gesprek in de ogen van zijn kinderen en kleinkinderen niet meer volgen kan en ik denk aan Charley, mijn frontkame raad, die zo mooi een struikje versieren kon, één dag voor hij viel. Wij allen zien moeder ver weg, omdat cr nevel voor onze ogen gekomen is.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7