Unanieme protesten tegen een eventuele annexatie r 1 COUPONS (1TAC Vanmorgen in de vishal en op zee tegen zeer lage prijzen DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs KRACHTIGE TAAL IN HEEMSKERK K.V.P. in Beverwijk en Velsen stelt kandidaten Beverwijk: bezwaren Heemskerk ongegrond verklaren Beperkte dienstregeling van N.Z.H. op oudejaar MAAKT DAT U ER BIJTIJDS BIJ BENT Paard op hol ramt bestelauto Duo-passagiere na botsing naar het ziekenhuis Laatste veilingdag met zeer goede pri jzen in Castricum Vlam in de pan tijdens het oliebollenbakken Scheepvaart Hond drijft inbreker(s) op de vlucht HANDELSCREDIETEN DiiNSDAG 30 DECEMBER 1958 De leden van de Heemskerkse gemeen teraad hebben tijdens de maandagavond op het raadhuis gehouden begrotingsver gadering menig woord gewijd aan de ko mende bestuursrechtelijke maatregelen, waarbij onder meer een eventuele samen voeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk ter sprake kwam. Er is dan ook tijdens de algemene beschouwingen practisch geen spreker geweest, of hij heeft in soms krachtige termen tegen een dergelijk voornemen gefulmineerd. De heer T. N. Bruin van de K.V.P. wek te. het college zelfs op te vechten voor de zelfstandigheid van Heemskerk; een strijd, welke met alle ten dienste staande middelen moet worden gevoerd, doch met open vizier. Een bewogen peroratie, die spreker besloot met de woorden van vader Cats: „Beverwijk, De Rijp en Scha- gen, behoren tot de grootste plagen". Waarbij hij dan thans gaarne een bewus te uitzondering wilde maken voor de twee laatstgenoemde gemeenten. De algemene beschouwingen werden in gezet door de heer Beentjes (K.V.P.) die er in de eerste plaats zijn vreugde over uitsprak dat de begroting van Heemskerk sluitend kon worden gemaakt, zonder dat dit bewust behoefde te ge schieden. Hetgeen spreker een unicum in Nederland noemde, dat getuigde van een uitstekend gemeentebeleid. Verder ver trouwde hij erop, dat de bestuurlijke in deling van de IJmond niet zou geschie den, zonder dat Heemskerk hierin volle dig wordt gekend. Wat de memorie van antwoord betreft achtte spreker het enigszins teleurstel lend, dat B. en W. zich bereid verklaarden te zullen trachten de wethouderssalaris sen te verhogen, in plaats dat zij aankon digden hier met alle krachten naar te stre ven. Want de heer Beentjes noemde het een landsbelang, wanneer de wethouders in dit ontwikkelingsgebied voor hun veel omvattende taak op een redelijke sala riëring kunnen rekenen. Voorts vermeldde het verlanglijstje van deze spreker een verbetering van de ver lichting voor de Rijksstraatweg „een situatie welke sinds twintig eeuwen nog weinig veranderd is"de stichting van een cultureel centrum en subsidie voor de noodzakelijk geworden restauratie van het K.S.A.-gebouw. Ten slotte bepleitte de heer Beentjes de bouw van een katho liek ziekenhuis, informeerde hij naar de mogelijkheden voor een eigen gemeen telijk ziekenvervoer en verzocht hij aan dacht voor de diverse agrarische proble men. O penluchtzwem bad De heer M u y e n (Arbeid) vroeg op zijn beurt de stichting van een openluchtzwem bad te willen bevorderen, evenals het sti muleren van het verenigingsleven en de aanleg van nieuwe recreatieoorden: dit alles in overeenstemming met het feit, dat Heemskerk in het komende jaar waar schijnlijk een inwoneraantal van twaalf duizend zal omvatten. Ook toonde spreker zich bevreesd voor de rust van de begraaf plaats, nu in deze omgeving een vijver is geprojecteerd, zodat hij een verplaatsing naar de duinstrook meende te moeten aan bevelen. Ten slotte sprak hij er zijn ontstemming over uit, dat de directie van de Hoog ovens bij contractuele verplichting de ar beiders uit een gemeentewoning kan ver drijven, wanneer zij om de een of andere reden het dienstverband wensen te beëin digen. Advertentie Voor Oudejaarsavond Appelbollen - Appelbeignets Appelgebakjes - Sneeuwbal len met slagroom - Saucijze broodjes - Moorkoppen Bitterballen - Kaassoesjes Zoute pinda's - Zoute aman delen - Pasteitjes Zoute koekjes enz. Steeds iets fijner bij KENNEMERLAAN 88, UMUIDEN, TELEFOON S520 De afdeling Beverwijk van de Katholieke Volks Partij heeft zich maandagavond in een spoedvergadering beraden over de kandidatenlijst voor de in maart 1959 te houden verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Na ampele bespreking heeft men de kandidaten gesteld, zoals het kringbestuur deze had opgemaakt. Het zijn: prof. C. P. M. Romme, C. J. van der Ploeg, mr. J. Luns, dr. A. Lucas, mej. dr. C. de Vink, Th. Koersen, mr. J. van Doorn, C. Weiter, mr. T. Brouwer, C. M. Wijters, E. J. M. Kolfschoten, M. K. van Rijckevorsel, J. van Dongen, mej. A. H. Nolten, mr. Bach, C. J. Kleisterlee, mr. Th. de Graaf, drs. B. Boo- gaars, dr. J. Odelfgauw, mevr. Bijaard, mr. W. J. Schuit, J. A. Meerwijk, B. M. Smul ders, mr. P. A: Mijssee, A. P. Hilhorst, Th. van der Himst, mr. G. A. A. Boot,, mej. C. H. Strings, Th. Laan, A. J. Neefs en dr. Krielaars. In Velsen Ook in Velsen hield de K.V.P. een ver gadering, waarin men zich beraadde op de \andidatuur voor de verkiezing van de eden voor de Tweede Kamer. De Velsense entrale van de K.V.P. conformeerde zich ian het advies van het Kringbestuur en voegde het Velsense raadslid W. N. Koop man toe aan de kandidatenlijst. De heer A. P. Derriks, voorzitter van de centrale, wees er in zijn openingswoord op, dat er mogelijk een felle verkiezingsstrijd zal ontstaan. De K.V.P. in Velsen zal ech ter trouw blijven aan haar principe, dat deze strijd eerlijk en fair moet worden ge voerd. De heer Van Tuinen (Prot.Chr.) verheugde zich eveneens over de gezonde financiële positie van Heemskerk, welke aldus van een wijs beleid getuigt. Een sa menvoeging van de gemeenten zou naar zijn mening slechts remmend kunnen wer ken op een verdere vruchtbare ontwikke ling, zodat spreker een dergelijke gedach te volstrekt uit den boze achtte. Heems kerk moet volkomen zelfstandig blijven, met in de toekomst een gezellig winkel centrum, waardoor ook de particuliere woningbouw waarschijnlijk zal worden gestimuleerd. Voorts wees de heer Van Tuinen op de dringend noodzakelijk geworden restaura tie van de toren, hetgeen zo langzamer hand in het belang van de openbare vei ligheid moet worden geacht. Zijn verlang lijstje bestond uit een christelijke kleuter school, subsidie voor het godsdienstonder wijs op de lagere school, een cultureel centrum en een modern zwembad. Geen goed woord De heer Kramer (K.V.P.) had even min een goed woord voor een eventuele annexatie met Beverwijk en hij adviseer de tot het zenden van een lijst met pro testbetuigingen aan de betreffende minis ter. „Wel samenwerking, geen samenvoe ging". luidde zijn devies. Deze spreker besloot met een verzoek om subsidie voor de plaatselijke toneelverenigingen, wier bestaan door de toenemende belangstel ling voor de televisie stellig in gevaar wordt gebracht. Na de eerste ronde van de algemene be schouwingen werd de vergadering door de voorzitter, burgemeester H. Nielen voor een half uur geschorst, opdat het college zich op de antwoorden zou kunnen voor bereiden. Na de heropening fungeerde de burgemeester als woordvoerder, waarbij hij tot een uitvoerige behandeling over ging van de te verwachten bestuursrechte lijke maatregelen inzake de IJmond. Uiteraard bepleitte, de voorzitter een harmonische samenwerking tussen de be treffende gemeenten; echter onder voor behoud van een geheel eigen verantwoor delijkheid. Hierbij was de burgemeester niet zuinig met zjjn critiek op de houding van Beverwijk, welke gemeente onder meer bouwvolume liet verlopen, alleen om dat men het niet eens was met de plan nen voor Oosterwijk. Deze halsstarrige ge dragslijn was men volgens spreker meer dan beu en hij vestigde er de aandacht op dat er nog een Heemskerk bestond, „echter een ander Heemskerk dan drie jaar geleden". Daarom wenst het college een samenvoeging zelfs niet in overweging te nemen en kan annexatie pas worden aanvaard, wanneer door de politici is aan getoond dat 's lands belang hiermee wordt gediend. Maar het kan onmogelijk van alge meen belang zijn, indien een bloeiende ge meente met een eigen gezond financieel beleid zou worden opgeofferd aan een zaak' die door de burgemeester niet anders dan als een utopie kon- worden beschouwd. Vandaar dat het college uiterst waakzaam zal blijven bij de verdediging der zelfstan digheid van huis en haard in Heemskerk. Vervolgens ging de burgemeester over tot de beantwoording der individuele vra gen, hetgeen hij begon met. een toezegging voor de spoedige samenkomst der fractie leiders, ten einde een verhoging van de wethouderssalarissen te kunnen bespre ken. Ziekenhuis Wat de bouw van een eigen ziekenhuis betreft vestigde spreker er de aandacht op, dat zich in Heemskerk reeds een co mité met deze kwestie bezighoudt, welk comité nog geen officieel contact met het gemeentebestuur heeft opgenomen. De bouw van een ziekenhuis is dus wel inte ressant, maar nog niet urgent. Het ziekenvervoer is in IJmondverband geregeld, zodat een verandering hierin door het college niet als gewenst wordt be schouwd. Liever zou men deze regeling willen aanvullen met materiaal, dat in Heemskerk wordt gestationeerd. Ook kon digde de burgemeester aan, dat voor de brandweer een hogedruknevelspuit in aan bouw is, welk materiaal straks nog met een lagedrukspuit zal worden uitgebreid. Ten slotte stelde spreker vast, dat de di rectie van de Hoogovens zoveel voorwaar den in haar contracten kan opnemen als zij wil, maar de gemeente Heemskerk be slist toch over het al of niet uitzetten van arbeiders uit gemeentewoningen. Daarom zou de burgemeester met interesse een eventuele uitspraak van de kantonrechter tegemoet willen zien. Wethouder De Ruyter (K.V.P.) ver klaarde op zijn beurt, dat de verlichting van de Rijksstraatweg allerminst aan zijn aandacht is ontsnapt, zodat over deze kwestie binnenkort een nieuw contact met Rijkswaterstaat zaï worden opgenomen. Ook de plannen voor het nieuwe zwembad verkeren in een vergevorderd stadium; de stichting is reeds gevormd, de lening werd aangevraagd en een plaats is bovendien al toegewezen. Spreker kon hier nog aan toevoegen, dat het complex zal worden uitgebreid met een tennis- en een hockeyveld, zulks in over leg met het Nederlands Olympisch Comi té. Een verplaatsing van de begraafplaats naar de duinstrook is echter onmogelijk, omdat het hier in verband met de water voorziening verboden terrein betreft. Wethouder Roozen (K.V.P.) leverde zijn aandeel in de beantwoording der vra gen door de raad een voorstel in het voor uitzicht te stellen, dat een subsidie voor het herstel van het K.S.A.-gebouw betreft. Ook zegde hij een onderzoek toe naar de mogelijkheid voor een christelijke kleu terschool, waarbij spreker evenmin be zwaren had tegen een subsidie voor gods dienstonderwijs. Dit was echter een pre caire kwestie, waarmee wel enige voor zichtigheid is geboden. Steun aan de plaat selijke toneelverenigingen zou volgens de wethouder ook instemming verdienen, mits uit een dan noodzakelijk overleg de wil tot samenbundeling zal blijken. Aangenomen De laatste woordvoerder van het colle ge, wethouder Wentink (Prot. Chr.) kon na al deze antwoorden met een korte ver klaring volstaan. Deze betrof het vervan gen van gronden ten behoeve van gedu peerde tuinders, hetgeen echter een niet gering probleem oplevert. Want in de duinstrook kunnen deze, ook al weer in Plan „Meerestein" Heemskerk heeft bezwaren tegen het uitbreidingsplan in onderdelen „Meere stein" van Beverwijk, dat van 10 juni tot 8 juli ter visie is gelegd. Een gedeelte van het plan is gelegen op het grondgebied van Heemskerk. Deze gemeente is van mening, dat het plan stedebouwkundig niet aansluit op het in Heemskerk ter visie gelegde gedeelte van het ontwerp-uitbrei- dingsplan „Meerestein". Heemskerk is van oordeel, dat het ge deelte van het plan, gelegen in de gemeente Heemskerk ten noorden van de Maerten van Heemskerckstraat en de Jan Kuikweg niet op redelijke wijze in exploitatie kan worden gebracht en dus niet realiseerbaar is. Met het weglaten van deze bebouwings- strook zal bij het Beverwijkse deel van het plan rekening moeten worden gehouden. B. en W. van Beverwijk hebben zich be reid verklaard tot een wijziging van het plan voor zover betreft het gedeelte aan sluitende aan de Maerten van Heemskerck straat, indien hierdoor een goede aanpas sing kan worden bevorderd en mits dit op korte termijn zal kunnen geschieden. B. en W. van Beverwijk kunnen zich echter niet neerleggen bij het niet tot stand komen van de bebouwing op het gebied van Heemskerk. Deze bebouwing is in het streekplan opgenomen en maakt daarvan een essentieel deel uit. Het is onverant woord in deze een afwachtende houding aan te nemen, omdat daardoor de realisatie van het streekplan dan niet zou kunnen worden voortgezet en alle plannen op losse schroeven zouden komen te staan, aldus B. en W. van Beverwijk. Zij geven de gemeenteraad van Bever wijk in overweging het bezwaar van de raad der gemeente Heemskerk ongegrond te verklaren en het uitbreidingsplan „Mee restein", voor zover dit gelegen is op het grondgebied der gemeente Beverwijk, on veranderd vast te stellen. Op oudejaarsavond onderhoudt de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschappij op haar lijnen een beperkte dienstregeling. Op ljjn 70 zullen van Haarlem af slechts bus sen rijden om: 21, 21.20, 22.40 en 0.00 uur en van IJmuiden om: 21.40, 22, 23.20 en 0.40 uur. De laatstgenoemde bus gaat slechts tot aan de garage Soendaplein. Ljjn 75 (IJmuiden-BeverwijkVelsen-Noord) rijdt van IJmuiden om: 20.45, 21, 22 en 23.15 uur en van Velsen-Noord om: 21.05, 21.20. 22.35 en 23.50 uur. Vanmorgne aan de markt Vier trawlers en drie loggers voerden vanmorgen 985 schelvis, 560 wijting, 288 gul en kabeljauw, 238 koolvis, 100 haring, 600 makreel, 58 schol, 190 varia aan. Bo vendien verschenen er 100 stuks stijve ka beljauwen en 2500 kilo tong aan de markt. De Dirk Marie KW 80 (16 dec.) zorgde voor 300 schelvis, 30 haring, 120 makreel, 45 gul en kabeljauw, 200 wijting, 45 kool- vis, 10 diversen, 40 stijve kabeljauwen. De Golfstroom KW 4 (17 dec.) kwam de pieren binnen met 100 schelvis, 275 makreel 65 gul en kabeljauw, 150 wijting, 65 koolvis, 5 diversen en 30 stijve kabeljauwen. De Job Gouda IJM 79 (17 dec.) meerde af met 200 schelvis, 75 makreel, 130 gul en kabel jauw, 90 wijting, 80 koolvis, 25 diversen, 'de KW 76 Excelsior 2 (13 dec.) loste 325 schelvis, 90 wijting, 100 diversen, de SCH 171 (8 dec.) had aan boord: 45 haring, 10 wijting, 5 gul en kabeljauw, 5 diversen. De SCH 117 kwam de pieren binnen met 60 schelvis, 25 haring, 130 makreel, 45 gul en kabeljauw, 110 wijting, 45 koolvis, 35 diversen, de HD 87 kwam de vissershaven binnen met 2500 kilo tong, 60 schol en 30 varia. Wat er komt Morgen lossen de IJM 28 Amsterdam en de Ariadne IJM, 18. Eerstgenoemd schip heeft 170 schelvis, 15 haring, 100 makreel, 410 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 230 wij ting, 60 kleine haring aan boord. De Ariadne heeft 170 schelvis, 125 makreel, 200 wijting, 175 gul en kabeljauw, 25 kool vis en 10 diversen aan boord. Stomende zijn thans de Polderman en de Jacoba Gezina. Vermoedelijk zullen deze schepen vrijdag lossen. Zoals het was Ondanks de devaluatie van de Franse frank en de liberalisatie van de handel blijft de contingentering van de vis voor Frankrijk zoals zij was. Voor het buitenland In guldens werd vanmorgen betaald voor: grote regels kabeljauw 90100, kleine regels 5760, kisten grote kabel jauw 102138, kisten kleine kabeljauw 84100, grote schelvis 2944, grootmiddel 3037, grootmiddel tong 3,202,90, klein- middei 32,80, tong 1 2,80, tong 2 1,60, grote schol 30, middelschol 33. zetschol 35, schol 1 35. Voor het binnenland In guldens werd vanmorgen betaald voor: grote gul 2841, middelsoort 2127, torren 1720, zwarte koolvis 6582, kool vis 1 2125, koolvis 2 1319, witte kool vis 90, kleinmiddel schelvis 3035, pennen 2933, braad 2227, wijting 2127, grote tong 3,303,50, schol 2 4037, schol 3 33— 40, haring 3035, makreel 2028. Op de visgronden De trawlers en grote loggers om de noord kampten gisteravond en vanmorgen nog altijd met slecht weer: windkracht 7 tot 8. De trawlers hebben echter nog een paar trekjes kunnen doen. Zij gaven dagvang sten door van 40 tot 50 manden schelvis en Advertentie WOENSDAGMORGEN om half 9 begint de verkoop van een grote partij van alle soorten stukgoederen uit alle afdelingen, o.a. JAPONSTOFFEN, FLANEL, WERKKLEDING en VOERINGSSTOFFEN, VITRAGES en OVERGORDIJN- STOFFEN en VLOERBEDEKKING LANGE NIEUWSTRAAT - MARKTPLEIN Telefoon 5205 - IJmuiden verband met de waterwinning, moeilijk ter beschikking worden gesteld. Na de re plieken door de raadsleden werd de begro ting daarop, nadat het middernachtelijk uur reeds ver was overschreden, met al gemene stemmen aangenomen. Deze begrotingsvergadering begon met de behandeling van een agenda, die on danks de zeventien punten, nauwelijks een half uur in beslag heeft kunnen nemen. En daarbij bevond zich zelfs nog een besloten zitting. Onder meer werden de volgende voorstellen aangenomen: aankoop van een perceel bouwterrein aan de G. van Assen- delftstraat, ten behoeve van woningen voor leden van de rijkspolitie, verkoop van een perceel bouwterrein aan de n.v. Huizenbezit „Breesaap" voor de bouw van tweehonderdvijftig E.K.S.G.-wonin- gen, aankoop van een in Castricum gele gen perceel bouwterrein ter verplaatsing van de tuindersweide en de overdracht aan het katholiek kerkbestuur van enige percelen grond, ten behoeve van scholen bouw. Nieuw verenigingsgebouw Ten slotte was een nieuw voorstel aan de agenda toegevoegd, dat een voorzie ning in het gebrek aan ruimte voor ver enigingswerk behelsde. B. en W. vroegen hierin namelijk een krediet van 99.042 voor de stichting van een verenigingsge bouw, dat kan verrijzen aan de Bachstraat nabij de „Titus Brandsmaschool". Van dit gebouw zal dan gebruik gemaakt worden door op diverse terreinen werk zaam zijnde verenigingen, waarbij even eens een de plaatselijke gymnastiekvere nigingen is gedacht. Een voorstel, dat door de raad unaniem en met grote instemming werd aangenomen. Maandagmorgen is het paard van een schillenophaler in IJmuiden op hol ge slagen. Het dier stond voor de schillen- kar op de Velserduinweg. Toen de voer man op de wagen wilde stappen schrok het dier en ging er vandoor. In de Fazan tenlaan ramde het een bestelauto. Het dier belandde door de schok op de motorkap en werd danig aan zijn knieën gewond Een dierenarts en enige mensen van het asiel moesten er aan te pas komen om het paard eerste hulp te verlenen. De bestelauto werd zwaar beschadigd. Op de Beverwijkerstraatweg te Castri cum is de motorrijder v. d. L. uit Amster dam ingereden op een vrachtwagen, waar door een vrjj ernstige botsing ontstond, v. d. L. en diens echtgenote werden over het wegdek geslingerd en mevr. v. d. L. liep hierbij een zeer ernstige gecompli ceerde beenbreuk op. Op advies van een dokter uit Beverwijk, die de eerste hulp verleende, is de vrouw per ziekenauto naar het ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Op dezelfde weg nagenoeg op dezelfde hoogte is ook een personenauto bestuurd door De J. uit Castricum in botsing ge komen met een vrachtwagen bestuurd door R. uit Beverwijk. Hierbij werd geen per soonlijk letsel bekomen ook al werden de beide voertuigen dan aanzienlijk be schadigd. wijting, de Elie meldde zelfs een trek van 40 manden schelvis, de Beatrice IJM 72 gaf een trek door van 20 manden schelvis. De bemanningen van de trawlers Deining KW 8, Haarlem IJ M9, VIOS IJM 24 en de Postboy IJM 35 zullen de oudejaarsavond op zee doorbrengen. Deze schepen zijn naar zee vertrokken. Besommingen heden De trawler Job Gouda IJM 99 besomde vanmorgen 15.600, Golfstroom KW 4 15.600, SCH 171 1980; SCH 117 10.900 KW 80 1630, KW 76 1220, HD 87 9300 en de Claesje 150. De laatste veilingdag van het jaar 1958 te Castricum bracht voor andijvie nog zeer goede prijzen. De heus niet zo grote kroppen brachten tot 78 cent per kilo op. Ook voor spruiten bleef deze laatste dagen van het oude jaar goede belangstelling bestaan; deze liepen op tot 0.90. Boerekool en prei behielden hun vrij goede prijzen van de afgelopen weken en zelfs de groene en gele kool kwamen deze laatste veilingdag tot redelijke noteringen. De prijzen waren: spruiten 3090, sprui ten b 29, gele kool 15, groene kool 717V2, boerekool 1025, prei 1820, andijvie 78, Maandagmorgen om kwart voor zes werd de brandweer gewaarschuwd voor een brand in de keuken van een woning aan het Gijzeveltplantsoen in IJmuiden Bij het oliebollenbakken was de vlam in de pan geslagen. De spuitgasten had den niet veel moeite het vuur te blussen De schade was gering. Alleen de gordijnen werden wat geblakerd. Aagtedijk, pass. 29 Finisterre n. Duinkerken. Aalslijk. 30 te Djibouti. Abbekerk, 30 v. Amsterdam n. Oost-Azië. Acila, 31 te Punta Cardon verwacht, n. Algiers. Aldabi, 29 te Antwerpen. Alkes, 29 115 m. w. Calicut n. Aden. Almkerk, pass. 29 Finisterre n. Botterdam. Alnati, 30 te Montevideo. Amstelkroon, 29 450 m. n.o. Flores n. Jacksonville. Amstelpark, 29 420 m. n.w. Sabang n. W.-Austr. Amstelsluis, 29 460 m. z.w. Rangoon n. Sydney. Amstelveen, 30 v. Aden n. Karachi. Angolakusl, 30 v. Lagos n. Freetown. Argos, 29 te Izmir. Astr. Naess. 29 200 m. w.z.w. Medina n. Rastanura. Attis, 29 v. Philadelphia n. New York. Bali. 29 v. Tjirebon n. Semarang. Balong, 30 v. Suez n. Aden. Banggai, 29 300 m. n.o. Wake Island n. Manilla. Batjan. 30 te Kohsichan verwacht. Baud, 30 te Penang. Bloemendael, 30 te Trinidad. Borneo,. 29 v. Amsterdam n. Hamburg. Calamares. 29 v. Bolivar n. Los Angeles. Caltex Arnhem. 29 127 m. w. Algiers n. Sidon. Caltex Delft., 29 44 m. z. Ras Al Hadd n. R'dam. Caltex Leiden. 30 te Bahrein. Caltex Nederland, pass. 29 Cochin n. Hongkong. Caltex Pernis, 29 te Singapore. Caltex Utrecht, 30 te Auranga verwacht. Camitia. pass. 29 Fernando Noronha n. Curasao. Castor, 29 v. Emden n. Amsterdam. Ceronia, .29 v. Bangkok n. Singapore. Cinulia, 30 te Brisbane, fistula. 30 te Devonport verwacht. Cleodora, 29 v. Balikpapan n. Singapore. Coolsingel. 29- v. Barta tv. ^Puerto Ordazir Cradle of Liberty 29 v. Mena n. Philadelphia. Daphnis, 30 te Kp. Hait.ien. 'Delft, "29 30 m." ft'.if.w. 'OuesS'a'nt. n. La Guaira. Dinteldijk, 30 te Panama. Dierite. 29 v. Penang n. Belawan. Duivendrecht, 29 15 m. n. Kp. M.atifu v. P. Said. Eenhoorn, 30 te Bremen verwacht v. Ceuta. Elizabeth B. pass. 29 Kp. Bougaroni n. Ceuta. Ena. 29 te Vitoria verwacht v. Bahia. Eos, 29 v. Eleusis n. Cartagena. Fsso Nederland, 29 te Port Said verw. v. FSwley. F.trema, 29 v. Istanbul n. Iskenderun. Fravizo, pass. 30 Gibraltar n. Rotterdam. Oaasterkerk, 2.9 t.e Kobe. Gaasterland, 30 v. Bahia n. Las Palmas. Ganymedes, 30 v. Port Au Prinée n. Gonaives. Garoet. 29 te Le Havre. Giessenkerk, 29 te Djibouti. Gooiland, pass. 29 Ouessant n. Amsterdam. Groote Beer, 29 230 m. z.z.o. Suez n. Suez. Hathór KNSM. 29 v. Rhodes n. Kavalla. Heelsum, 29 v, Brownsville n. Mobile. Heemskerk. 30 v. Rotterdam n. Bremen. Helder. 29 900 m. w.z.w. Madeira n. Trujillo. Hera. 29 420 m. w.z.w. Landsend n. Liverpool. Hilversum, pass. 29 Wight n. Hamburg. Holendrecht 29 330 m. z.w\ Ouessant n. A'dam. Houtman. 29 670 m. n.o. Amsterdam eiand naar Mauritius. Isis, 29 te Curacao verwacht v. Amsterdam. Ivoorkust. 29 80 m. z.z.w. L. Palmas rt. Le Havre. Jacob Verolme, 29 te Baltimore. Japara KRL, 29 v. Kuwait n. Tandjong Friok. Kaap Hoorn. 29 te Dar Es Salaam. Kabylia, 29 v. Rotterdam n. Stockholm. Kalinga, 29 470 m. w. Finisterre n. Rotterdam. Kara, 29 450 m. w.z.w. Finisterre n. Landsend. Karachi, 29 te Norfolk, v Ne\y York. Karakorum 29 v. Probolingo, 30 te Surabaja. Kellia, 29 te Shellhaven. Kenia, 29 100 m. n.w. Azoren n. Curagao. Kerkedijk, 29 500 m. o.n.o. Kp. Race n. N. York. Kermia, 29 te Rotterdam. Khasiella, 29 100 m. o.n.o. Madeira n. Napels. Koningswaard, 29 240 m. n. Finisterre n. Curagao. Kosieia, 29 te Curagao. Krebsia, 30 te Rotterdam. Kreeft 29 v. Monrovia n. Rotterdam. Laarderkerk, 29 240 m. n.w. Perim n. Ummsaid. Larenberg, 29 45 m. z.w. Ouesant n. Amsterdam. Lekhaven, 29 te Rotterdam. Lekkerkerk, 30 te Suez. Lelykerk, 30 v. Port Said n. Rotterdam. Leopoldskerk, 30 v. Amsterdam te Rotterdam. Liberty Bell, 29 200 m. n.w. Ras Al Hadd naar Philadelphia. Lieve Vrouwekerk, 30 v. Genua n. Port Said. Limburg, 29 720 m. o. Sokotra n. Port Said. Lindekerk, 29 te Gibraltar. Maas, 29 85 m. o.n.o. Malta n. Algiers. Maetsuycker, 30 te Port Swettenham. Malea, 29 te Sydney. Memnon. 29 450 m. n. Mona n. La Guaira. Merwede, 29 te Sapele. Mijdrecht. 29 135 m. o.n.o. Kiel n. Rotterdam. Moordrecht, pass. 30 Kuria Muria eiland n. Suez. Munttoren, 29 te Genua v. Berre. Naess Lion, 29 650 m. z.z.w. Azoren n. Houston. Nieuw Amsterdam, 29 te Cristobal v. Curagao. Nijkerk, 29 60 m. z. Formosa n. Shanghai. Noordam, 29 300 m. w. Scillys n. New York. Nooröwijk, 29 dw. Kp. Blanco n. Las Palmas. Noordzee. 29 v. Port of Spain n. Gulfport. Omala, 30 te Stockholm. Oostkerk, 29 210 m. o.n.o. Mogadiscio n. Suez. Oranjefontein, 30 t.e Kaapstad. Oranjestad, 29 te Amsterdam. Orion, 29 te Messina v. Kalamata. Ouwerkerk, 29 200 m. z.o. Str. Messina n. Genua. Overijsel, 29 v. Manilla n. Hongkong. Palend recht, 30 te Istanbul n. Novorossisk. Pendrecht, 29 v. Piraeus n. Napels. Polyphemus, 29 te Hongkong v. Manilla. Prins Alexander, pass. 29 Gibraltar n. Antwerpen. Perna, 29 460 m. z.o. Ras Al Hadd n. Abadan. Pr Will. Ill, 29 90 nr. n.o. Kp. Villano n. Valencia. Prins Willem V, 29 te Alexandrië. Prins Willem George Frederik. 29 35 m. n.n.w. St. Vincent n. Sevilla. Provenierssingel, 29 te Philadelphia verwacht. Pygmalion, 28 200 m. w.z.w. Flores n. Pt. a Pitre. Rempang, 29 te Penang. Ridderkerk, 29 280 m. o. Madras n. Rangoon. Riouw, 29 v. Kuwait n. Kharg eiland. Rijndam, 29 v. Rotterdam n. New York. Roepat, pass. 29 noordp. Banka n. Tandj. Priok. Rotti, 29 v. Alexandrië n. Gibraltar. Salatiga, 30 te Iskenderun. Scheldelloyd, 30 te Penang. Senegalkust, 29 v. Freetown n. Le Havre. Sibajak, 29 te Tahiti v. Balboa. Silindoeng, 29 140 m. n.o. Southcape n. Hollandia. Slamat, 29 te Aden verwacht v. Sydney. Sloterdijk, 30 te Philadelphia. Stad Arnhem, 29 30 m. o.z.o. Cagliari n. Bagnoli. Stad Rotterdam, pass. 29 Dakar n. Pepel. Stad Schiedam 29 te Rotterdam. Stad Vlaardingen, 29 te Amsterdam. Stanvac Benakat, 29 210 mijl n.o. Sabang naar Chittagong. Stanvac Riau, 29 in Straat Doerian n. Buatan. Stanvac Talangakar, 30 te Tandjong Uban. Statue of Liberty, 29 v. Mena n. Philadelphia. Stentor, pass. 29 Cuba n. La Guaira. Steven, 30 te Malta. Str. Banka, 29 840 m. w. Str. Torres n. Brisbane. Bij de familie Lute op de Zanderij weg te Castricum is zondagavond tussen ongeveer 8 en 9 uur een poging tot inbraak gedaan. Het grote voorraam van het alleenstaande huis werd verbrijzeld, maar binnen zijn of is de dader(s) niet gekomen, omdat de hond van de bewoners, die afwezig waren, aan sloeg en de ongenode gast(en) op de vlucht dreef. Advertentie nv Slavenburg's Bank Nieuwe Gracht 98 Schoterweg 3 Tel. 12580 - 16942 Tel. 15370 AMSTERDAM De devaluatie van de Franse frank en de monetaire maatregelen van vele Europese landen waren maandag op het Damrak het gesprek van de dag. Hoewel deze maat regelen geen directe invloed hebben op de aandelen, werd een en ander ter beurze gunstig ontvangen. Na het lange week einde, wegens Kerstmis, waren de koersen voor de eerste beursdag van deze week over de gehele linie aan de vaste kant. De handel bleef echter binnen nauwe grenzen. In verband met valutamoeilijkheden kon de arbitrage vrijwel niet tot zaken komen en gaf er tevens de voorkeur aan om de posities glad te stellen en de kat eerst eens uit de boom te kijken. De vaste stemming op het Damrak dient hoofdzakelijk te wor den toeg schreven aan de hogere slotkoer- sen van Wall Street van woensdag. De oliewaarden aldaar lagen goed in de markt, in het bijzonder die van Royal Dutch (Ko ninklijke Olie). De koers van deze papieren schommelde om de 180,60 tegen 176 vorige slotprijs. De aandelen lagen pari teit New York. In overeenstemming met de vaste stemming voor de oliewaarden lag Philips op circa 474, 9 punten hoger, terwijl de certificaten Unilever op 407 ruim 7 punten beter in de markt lagen. A.K.U. was ruim een punt beter, doch K.L.M. werd lager geadviseerd. De scheepvaarten ontmoetten lichte vraag, waardoor de prijzen merendeels bo ven die van woensdag uitkwamen. Van de cultures opende Amsterdam Rubber op 92. Dit bleek wat te hoog gegrepen, waardoor een reactie volgde tot 88V2. In het verdere beursverloop schommelde de koers rond de 90, waardoor een koerswinst ten op zichte van de vorige slotprijs kon worden behaald van circa 4 punten. Deli's en Se- nembahs ontmoetten goede vraag, waar door de prijzen hoger kwamen te liggen. H.V.A. goed prijshoudend. Staatsfondsen aan de vaste kant. Heineken's werd zowel voor de nieuwe als voor de oude aandelen een paar punten hoger geadviseerd. Op dit fonds wordt door een bekend commissiehuis ter beurze nog eens de aandacht gevestigd. De Vries' ijzerhandel werd hoger geadviseerd we gens het voorgestelde dividend van 9 per cent (7Vs percent). De intrinsieke waarde voor aandelen Amsterdam Rubber, volgens beursgeruch- ten geschat ver boven de 100 percent, wordt door de directie van de maatschap pij als ..óverdreven optimistisch" aange merkt. Prolongatie 3% percent. (ANP). Slotkoers Voorbeurs- gisteren koersen 3-3 %9/n Nederl. '47 90i/ie 3"/# Nedl. 1962/64 94% Woningbouw 6 X 107% Pr. A'dam '56 I.. 86% Pr. A'dam '56 II 96 Pr. A'daru '56 III 95% Pr. R'dam '52 I.. 96% Pr. R'dam '52 "X.. 95 Pr. R'dam '57 106% A.K.U 246% 247 Calvé Delft 400 Van Gelder Zonen 189% K N Hoogovens 330% 204 N. Kabelfabriek. 298 gew.Philips Gloeil. 475 476 Pref.PhilipsGloeil. 190 Unilever 407% 408 Wilton Fyenoord 197% Werf Gusto 148 Dordtsche Petrol. 711% Kon. Petroleum.. 180,60 179,50 Billiton 175 A'dam Rubber 89% K.L.M 101,— Holl. Amer. Lijn. 15914 K.N.S.M 158% N. Scheepv. Unie 138% v. Nievelt Goudr. 131% Phs. v. Ommeren 238 H.V.A 128% Delimaatschappij f 136, Amsterd. Bank. 246 Nat. Handelsbank 133 Ned Handel Mij 183 Rotterd. Bank.... 205% Twentsche Bank. 178 Anaconda Copper 60 Bethlehem Steel 48% U.S. Steel 90% General Motors 47% Shell Union 82% 22% Straat. Cook, 31 te Port Elisabeth verwacht. Straat Madura. 29 v. Tanga n. Dar Es Salaam. Str. Magelhaen, 29 150 m. o.z.o. Mahe n. Singapore. Straat Mozambique, 29 te Kobe. Sumatra, 29 v. Sorong n. Manokwari. Talisse, 29 pass. Minicoy n. Djibouti. Tamo, 29 te Hamburg verwacht v. Rotterdam. Tankhaven I, 30 te Sungeigerong v. Belawan. Tappanzee. 29 te Bandar Shapour. Tarakan, 29 v. Beyrouth n. Port Said. Taria, 29 20 m. n.w. Alor n. Port Moresby. Tawali, 29 60 m. z.z.w. Finisterre n. Port Said. Teiresias. 29 Scillys n. Liverpool. Telamon, 29 in Straat Yucatan n. Mobile. Themis, 28 325 m. w.n.w. Key West n. Maracaibo. Tiba, 29 v. Buenos Aires n. Santos. Tjiluwah, 29 v. Makassar n. Buleleng. Tjimenteng, 29 200 m. w. Anderhalf Gr.kanaal naar Mombasa. Trompenburg, 29 11 m. n.w. Bizerte n. Port Said. Tweelingen, 30 v. Rotterdam n. zee (proefvaren) Van Heemskerk, 29 v. Singapore n. Kaapstad. Van Linschoten, 29 te Hongkong. Van Noort, 29 100 m. w. Formosa n. Shanghai. Vasum, pass. 29 Algiers n. Le Havre. Waal, 29 v. Piraeus n. Alexandrië. Westertoren, 29 v. Punta Cardon n. Buenos Aires Willemstad. 29. v. Demerara n. Paramaribo Zuiderkerk, 31 te Port Said verwacht. SLEEPVAART Cycloop, 28 570 m. w.z.w. Flores Az. n. Perz G Loire, 30 te Belem. Maas. 30 v. Gibraltar te Genua. Noordholland, 28 160 m. n.o. Madeira n. Maracaibo Oostzee. 30 100 m. o.z.o. Vittoria n. Houston, Rode Zee. 30 100 m. z.z.w. Pass. Mona n. Europa Tasmanzee, 30 te Karachi. Tyne, 30 150 m. z.w. Ouessant n. Trinidad. Titan, 27 740 m. w.z.w. Flores Az. n, Perz. Golf Zeeland, 28 150 m. w. Gibraltar n. Khorromshar.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7