Nieuwe bloedbaden op Cuba na vlucht van dictator Bonn tevreden over de nota's aan Moskou HET WEER Rebellen eisen alle macht op; gepeupel plundert hoofdstad J. J. v. Kooten Hkwil Bolletje/" Downing Street 10 wordt gesloopt Gevaarlijke uitsteeksels Op de bon Hazenberg's Mikojan's reis heeft nu alle aandacht Communisten gearresteerd in Egypte en in Syrië Gelukkig 1959 voor iedereen! Buiïg KLM-kantoor in Havana „volkomen verwoest" Bekeerde ambassadeur De twee rivalen Staking geproclameerd Verbroedering op Cyprus Dodencijfer met 37 tot 60 gedaald in Amsterdam Het woord is aan Spaanse treiler zoek Voorgevel en huisdeur blijven gespaard VRIJDAG 2 JANUARI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 44e JAARGANG NUMMER oo Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman CAïRO (Reuter) Er zijn in Egypte een honderd communisten gearresteeerd. Een grote drukpers is in beslag genomen en drie links uitgeverijen gesloten. De gearresteer den zouden zich aan tegen de regering ge richte daden hebben schuldig gemaakt. Op de geheime pers zou communistisch pro pagandamateriaal zijn gedrukt. Volgens latere berichten zou de actie zowel Egypte als Syrië omvatten. In Caïro zijn 68 arres taties verricht. Onlangs heeft president Nasser de Sy rische communisten gelaakt. De Egyptische communistische partij heeft slechts een vierhonderd leden. (UPI) Naar verluidt, zullen alle ambte naren van wie bekend is dat zij commu nistisch gezind zijn worden ontslagen. Enkele dagen terug beschuldigde president Nasser in Port Said de Syrische commu nisten van sabotage van de Egyptisch- Syrische Unie. Nasser zei ook dat commu nisten in de regering van Irak zijn ge ïnfiltreerd. De Egyptische pers citeert „buitenlandse persbureaus" dat het in Bag dad tot botsingen tussen communisten en nationalisten is gekomen. BAGDAD (Reuter) Het Iraakse „na tionale front" heeft westelijke „imperia listen" beschuldigd van samenzwering tegen Irak, de Verenigde Arabische Repu bliek en de Arabische beweging. Het be zoek dat de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Rountree aan het Nabije Oosten heeft gebracht wordt in ver band gebracht met pogingen om verwijde ring te scheppen tussen lak en de V.A.R. LONDEN (Reuter) Volgens de „Daily Herald" (socialistisch) is Nasser bereid voor dertig miljoen gulden Britse straal vliegtuigen van het type Comet IV te be stellen, als de besprekingen over de finan ciële moeilijkheden tussen Groot-Brittan- nië en Egypte een bevredigende oplossing zouden opleveren. Nasser zou de voorkeur aan Britse toestellen geven boven Toe-104 en Toe-114 toestellen die Rusland heeft aangeboden. De president van de Wereldbank, Eugene Black, voert te Caïro besprekingen in zijn hoedanigheid van bemiddelaar in de finan ciële onderhandelingen tussen Groot-Brit- tannië en Egypte. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 CAMEL MONTYCOATS ƒ45.— Advertentie MODEHUIS LAILA GEN. CRONléSTRAAT 120 geeft ter gelegenheid van degelijk namige film in het REMBRANDT THEATER te Haarlem iedere koopster gedurende de draaitijd i» 10% KORTING -4Mi zodat van het bespaarde geld een bezoek aan de film LAILA gebracht kan worden. Mantels ƒ19.75 tot ƒ59.75 Wollen V-hals Pullovers ƒ12.50 Verwachting tot morgenavond: Nu en dan buien. Krachtige, nu en dan stormachtige wind tussen west en noordwest. Iets kouder. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UTE VEERTIEN PAGINA'S. Op nieuwjaarsdag zijn de eerste be keuringen gemaakt tegen gevaarlijke uitsteeksels. Bij de aanvang van 1959 is namelijk de nieuwe wet in werking getreden, die de automobilisten ver plicht uitsteeksels en scherpe voorwer pen van hun auto's te verwijderen. In Artis worden de kamelen en drome darissen ook „op de bon geslingerd", maar daar is men bezig aan een inven tarisatie. De oppasser vervult er de rol van de proces verbaal opmakende politie-a gent. Cuba's dictator, president Fulgencio Batista, is gisterochtend om vijf uur met zijn ministers, zijn generaals, zijn familie en zijn zelfbenoemde opvolger Aguero, in drie vliegtuigen naar het buitenland uitgeweken. Vóór zijn vlucht naar Ciudad Trujilli in de Dominicaanse republiek droeg hij het bewind over aan een militair driemanschap onder leiding van generaal Cantillo, die onmiddellijk een voorlopige president (de 73-jarige opperrechter Carlos Piedra) benoemde en een verzoek om een wapenstilstand uitzond naar de opstandelingenleider Fidel Castro. In dezelfde boodschap werd Castro naar de hoofdstad Havana genodigd om daar een nieuwe regering te vormen. Fidel Castro is op dit aanbod niet ingegaan. Inplaats daarvan benoemde ook hij een voorlopige president, zijn medestander Urrutia Lleo, en verklaarde hij, de strijd te zullen voortzetten totdat al zijn eisen (volledige capitulatie van de regeringstroepen en volledige machtsoverdracht aan de rebellen) ingewilligd zouden zijn. De gevechten in de provincies duren dan ook voort. Inmiddels is het in de hoofdstad tot bloe dige ongeregeldheden gekomen. De vlucht van de regering en vele lagere functiona rissen was voor de voorstanders van Castro aanleiding, in opstand te komen Een enorme volksmenigte trok schreeuwend en schietend door de straten, plunderde win kels, hotels en bioscopen en stak deze ge bouwen vervolgens in brand. Dit gebeurde nadat de politie op de betogers had ge schoten. Ook in de Principe-gevangenis in Hava na was een oproer uitgebroken, dat geleid heeft tot de vrijlating van vierhonderd gedetineerden, die verdacht werden van sympathie voor de opstandelingen. Twee van hen waren Amerikaanse vliegers, die na hun vrijlating aan een verslaggever van UPI vertelden, dat de muitende gevange nen zeker honderd bewakers, alsook de gevangenisdirecteur op de meest weerzin wekkende wijze vermoord hadden. De bei de Amerikanen waren volkomen overstuur door de martelingen, waarvan zy getuigen geweest waren. Zij weigerden te vertellen, waarom zij gearresteerd waren. UPI meldt verder uit Havana, dat het vliegveld van die stad gesloten is. De gebouwen van de K.L.M., de Vene zolaanse luchtvaartmaatschappij en de Air France zijn volledig verwoest door de woedende massa betogers, evenals in het centrum van de stad de luxe Biltmore- en Plaza-hotels, waar vele hoge functionarissen van Batista's regiem een toevlucht gezocht hadden. De K.L.M had vanochtend nog geen bevestiging van dit UPI-bericht ont vangen. Andere medestanders van de ex-dictator hebben een heenkomen gezocht naar het buitenland. In de Venezolaanse hoofdstad Caracas heeft een menigte pro-Castro- Cubanen de Cubaanse ambassade bestormd, Advertentie RIJWIEL SOLEX DE LUXE NU ƒ575.— HOUTPLEIN 20 GROTE HOUTSTR. 140 TELEFOON 12000 TELEFOON 12349 Advertentie te klas banketbakkerij CENTRUM GALERIJ wenst clientèle, vrienden en bekenden een voorspoedig 1959. Dr. Manuel Urrutia die door de opstan delingen op Cuba uitgeroepen is tot voorlopige president van de eiland- republiek. waarbij de politie genoopt was van haar vuurwapens gebruik te maken. Een elfjarig dochtertje van een der demonstranten werd door een schot gedood. Ook in Miami (V.S.) kwam het tot opgewonden tafrelen bij de aankomst van een vliegtuig met vol gelingen van Batista, die door andere Cu banen lastig gevallen werden. Het kwam tot een handgemeen, waarbij vele harde klappen vielen voordat de politie de be togers kon verwijderen. De ambassadeur van Cuba in Buenos Aires is afgetreden, evenals zijn collega in Washington. De Cubaanse ambassadeur in Frankrijk, Hector de Ayala, heeft op een persconferentie in Parijs verklaard, dat hij de Franse regering zal verzoeken, het be wind van de voorlopige opstandelingen president Urrutia onmiddellijk te erken nen, omdat de beweging van Fidel Castro „het ideaal van de vrijheid en de democra tie van het Cubaanse volk belichaamt." De ambassadeur in Londen zal vandaag zijn standpunt bepalen. Fulgencio Batista, die zijn carrière be gonnen is als kappersbediende en korpo raal, kwam na een militaire coup in 1952 aan het bewind. Hij ontpopte zich al spoe dig als dictator en schafte de verkiezingen af, hoewel hij zijn positie later „legaliseer de" door het houden van een schertsver- kiezing. Fidel Castro, de 32-jarige zoon van een rijke suikerplanter, voert nu al twee jaar een meedogenloze strijd tegen deze usurpator. Hij is de leider van de „26 de Julio"-beweging, die haar naam ontleend aan de aanval op de Moncada-kazerne in Havana op 26 juli 1953. Deze actie vormde de eerste openlijke verzetsdaad tegen het regiem van Batista. Ongeveer honderd stu denten en soldaten kwamen erbij om het leven. Castro werd gegrepen en tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Later kreeg hij gratie en vertrok naar het buitenland. Daar bereidde hij samen met Prio Socorras de in 1952 door Batista verjaagde presi dent de „bevrijdingsoorlog" van Cuba voor, die echter pas in 1956 werkelijk een aanvang nam. Na wisselende successen en tegenslagen kreeg Castro in de loop van dit jaar, door steun van de bevolking en uit het buitenland o.a. door wapen leveranties de overhand in enkele pro vincies van de eilandrepubliek. De laatste weken zijn vele officieren en manschappen van de regeringstroepen naar het opstan- delingenleger overgelopen, zoals door een gisteren gedane uitlating van de gevluchte Batista nog eens duidelijk onderstreept wordt. Bij zijn aankomst in Ciudad Trujillo erkende deze n.l., dat hij niet langer ver trouwen had in de onvoorwaardelijke trouw van zijn troepen en daarom „ten einde verder bloedvergieten te voorkomen" het bewind had overgedragen aan een militaire junta. Volgens de laatste berichten uit Cuba wegens het uitvallen van vele verbindingen komt het nieuws slechts zeer spaarzaam door wordt er in Havanna nog steeds geschoten en verkeert de stad in een heil loze chaos. De Batista-gezinde politie is goeddeels ondergedoken, de militie van de opstandelingen probeert de orde te her stellen. De rebellen hebben gisteren de tweede stad van het land, Santiago de Cuba en de stad Santa Clara bezet. Er werd vrijwel geen weerstand geboden. Fidel Castro heeft zijn troepen nu opdracht gegeven op te rukken tegen alle steden in de provincie Camaguey. (UPI, Reuter, AFP.) In Havana is een burgercomité gevormd dat zal trachten te bemiddelen tussen de twee partijen om tot een spoedig bestand te komen. Een „revolutionaire raad" heeft een algemene staking geproclameerd die zal voortduren tot Urrutia de macht heeft overgenomen en het regeringsleger volledig onder controle van Castro staat" NICOSIA (Reuter) De gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft nieuw jaarsbezoeken afgelegd bij de godsdien stige leiders van de Griekse en de Turkse gemeenschan c 5 het eiland, bisschop An- thimos en Moefti Mehmed Dana. Het was de eerste maal, dat de gouverneur een on derhoud had met de bisschop. Zij spraken een half uur met elkaar en verschenen daarna glimlachend in het openbaar en drukten elkaar de hand. Bisschop Anthi- mos is de plaatsvervanger van de ver bannen aartsbisschop Makarios. ATHL.TE (AFP) Voor de eerste keer sedert het ontstaan van het conflict over Cyprus hebben de Griekse en Turkse re gering besprekingen over Cyprus gevoerd zonder Britse deelneming, zo is te Athene uit diplomatieke bron vernomen. De Griek se minister van Buitenlandse Zaken Ave- roff heeft gewaarschuwd tegen voorbarig optimisme over Cyprus. „Wij zijn nog altijd ver verwijderd van het stadium, waarin een serieus optimisme en voorspellingen gerechtvaardigd zijn". De contacten van de laatste tijd tussen Groot-Brittannië, Turkije en Griekenland hebben een oriën terend karakter en hebben ten doel vast te stellen of besprekingen mogelijk zijn, al dus Averoff. NICOSIA, (UPI) De leider van de Turkse gemeenschap op Cyprus, Raouf Denktasj, heeft gezegd, dat de internatio nale besprekingen over Cyprus wellicht al binnen een week of tien dagen zullen be ginnen. Hoezeer de invoering van de maximum snelheid in de bebouwde kommen van in vloed is geweest op het aantal slachtoffers van verkeersongevallen is wel bijzonder duidelijk tot uiting gekomen in Amster dam. In 1955 overleden 82 personen ten gevolge van ongelukken. In 1956 was dit cijfer iets gedaald namelijk tot 75. In 1957 gaf een verontrustende stijging te zien: 97 doden; en in 1958 met de maximum snelheid zijn in Amsterdam 60 mensen bij verkeersongelukken om het leven geko men. KeizerNintoku: Als mijn volk arm is, ben ik de armste. MALAGA (UPI) Sedert 23 december is niets meer vernomen van de Spaanse treiler Nuestra Senora del Carmen, die 28 man aan boord heeft. Men hoopt dat het schip ergens beschutting heeft gezocht voor slecht weer. Er is geen radio aan boord. (Van onze correspondent in Bonn) In Westduitse regerings- en oppositie kringen toont men zich by zonder tevreden over de drie westelijke antwoorden op de Russische nota van 27 november nopens Berlijn. Maandag zal de Westduitse nota te Moskou worden overhandigd. In de Amerikaanse, Britse en Franse nota wor den de Russische eisen verworpen en wordt vastgehouden aan de vryheid van de Westberlyners, maar de deur wordt opengehouden voor overleg. Bewondering heeft men in het bijzonder voor de tac tische manier, waarop het Russische ulti matum wordt genegeerd. Bondskanselier Adenauer heeft steeds geëist, dat het Russische ultimatum, vol gens hetwelk binnen zes maanden een akkoord moet worden bereikt over de wij ziging van de vier mogendhedenovereen- komst nopens Berlijn, ronduit zou worden verworpen. In de nota wordt gedaan, als of de Russen zich met het ultimatum heb ben „vergist" en niet in ernst dwang heb ben willen uitoefenenOp deze wijze zo meent men, wordt het Kroesjtsjev een voudig gemaakt het ultimatum terug te nemen zonder zijn gezicht te verliezen. De westelijke antwoorden hebben een mild accent, aldus zegt men, in overeenstem ming met de verzachting van de Russische buitenlandse politiek der laatste dagen. Men meent, dat de Russen zich in de komende weken rustig zullen houden met betrekking tot Berlijn, in het bijzonder door Mikojan's reis naar Washington. Men gewaagt zelfs van een voorlopige adem pauze voor de Westberlijners. Daarbi, wordt gewezen op een beschouwing in het Zwitserse blad „Neue Züricher Zeitung" waarin het volgende betoogd werd: Dulles zou er te Parijs tijdens de NAVO-vergade- ring op hebben aangedrongen, nadat hij op de hoogte was gebracht van Mikojan's reis, dat de westelijke antwoorden op de Russische nota zo snel mogelijk in zee zouden gaan, opdat het Kremlin in het bezit van de westelijke antwoorden zou zijn vóór Mikojan, die op 8 januari te New York wordt verwacht, zijn reis zou beginnen Daardoor krijgt de Russische regering vol doende tijd om deze te bestuderen en haar houding nader te bepalen. Op deze basis zou Dulles bereid zijn met Mikojan te con fereren een basis, die dus mede dooi de inhoud van de westelijke antwoord nota's en niet alleen door de Russische nota over Berlijn van 27 november zal worden bepaald. En dat acht men voor het Westen een gunstig uitgangspunt. Van Russische zijde te Berlijn, aldus het Zwit serse blad, zou er op gewezen zijn. dat het aanbeveling zou verdienen met het beant woorden van de Russische nota te wach ten tot na Mikojan's bezoek. De Russen wilden kennelijk, dat Mikojan zou onder handelen op de grondslag van de eenzijdige opzegging van de vier mogendhedenover- eenkomst nopens Berlijn en de Russische aankondiging, dat West-Berlijn binnen zes maanden tot een vrije stad moet worden verklaard. Met andere woorden: de Rus sen wilden het NAVO-overleg te Parijs het liefst negeren. Nu zij in het bezit van de westelijke ant woorden ziin, kunnen zij Mikojan echter niet naar Washington sturen, alsof er sedert 27 november niets is gebeurd in de westelijke wereld. Gaat de Russische plaatsvervangend minister-president met de Amerikanen praten om alleen een „neen" te laten horen, dan zal zijn gehele missie van nul en gener waarde worden. En dat is kennelijk niet de bedoeling van het Kremlin. Voor Bonn is hierbij van groot belang, dat de situatie met betrekking tot Berlijn bepaald rustiger is geworden en dat Mikojan met de Amerikanen niet kan onderhandelen, alsof de Russische behan deling van de Berlijnse zaak een vol dongen feit is geworden. Advertentie (UPI/Reuter) Volgens het Oostduitse nieuwsbureau ADN is het westelijke ant woord „bruusk en een verdraaiing van het geschiedkundige beeld". Partijleider U1- bricht zei in zijn nieuwjaarsboodschap, dat dit jaar een operatie moet worden uitge voerd op het „kankergezwel" West-Ber lijn. President Pieck voorspelde in zijn nieuwjaarsboodschap, dat de pogingen van het Westen om West-Berlijn te behouden, geen succes zullen hebben. De Oostduitse ministers van Binnenlandse Zaken en van Defensie Karl Maron en Willy Stoph, heb ben de strijdkrachten in nieuwsjaarsbood- schappen opgeroepen tot paraatheid met het oog op de uitvoering van het Rus sische plan voor Berlijn. (Van onze correspondent in Londen) Sinds jaren is de Britse minister-presi dent in een bouwvallige woning gehuisvest Het beroemdste historische adres in En geland, „10 Downing Street", is volgens deskundigen van bouw- en woningtoezicht niet veel meer dan een wrak. Het oude houtwerk is vergaan, de vloeren kraken en opknappen is niet meer mogelijk. Het gebouw gaat tegen de grond tegelijk met de aangrenzende nummers 11 en 12. waar, respectievelijk, de Kanselier van de Schat kist en de Chief Whip (opperste zweepdra- ger) het lid van de regering, die tot taak heeft ervoor te zorgen dat de eigen frac- ne parlementaire werkzaamheden uit te voeren, hun kantoren hebben. Dit zal ge beuren na de volgende algemene verkie zingen, die uiterlijk in de zomer van 1960 10 Downing Street moeten worden gehouden, maar waar schijnlijk nog in de loop van dit jaar zul len plaats hebben De gebouwen zullen in juli worden ont ruimd. Premier Macmillan, of zijn opvol ger, verhuist dan tijdelijk naar het admi raliteitsgebouw in Whitehall. Met hem verhuizen tienduizenden geheime stuk ken. De bouw van de nieuwe moderne re geringszetel, inclusief een nieuwe kabi netszaal, ontvangst- en eetzalen en de drie ambtswoningen, zullen een bedrag van een miljoen pond sterling vergen. Downing Street, waar het onooglijke ze ventiende eeuwse woonhuis het zenuwcen trum van het Britse gemenebest vormt, is genoemd naar Sir George Downing, die in de burgeroorlogen uit die tijd een belang rijke, doch twijfelachtige rol heeft ge speeld door Cromwell, die hij diende, te verraden en voor de verbannen Karei II te spioneren. Downing werd verteerd door eerzucht en had Cromwell's aandacht getrokken door een fanatieke predikatie op de avond van de onthoofding van Karei I. Na een mislukt avontuur in Amerika was hij in Londen in een afgedankte kerk gaan pre ken. Downing werd de grondlegger van de Britse geheime dienst. Toen hij begreep dat Cromwells bewind ten einde liep, ging hij twee meesters dienen. Na Cromwell's dood werd hij in Breda door de jonge Char les Stuart in de adelstand verheven. Hij was als ambassadeur naar de verenigde Nederlanden gezonden om de bewegingen van prins Karei gade te slaan. Downing verried allen, die een rol hadden gespeeld bij het uit de weg ruimen van zijn vader. Hij legde daarmee de grondslag voor zijn financieel fortuin en bouwde de huizen in Downing Street, waarvan er nu nóg drie over zijn om een soort pleintje, dat hij met 's konings toestemming Downing Street noemde.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1