Nederlandse turnploegen naar Olympische Spelen Adenauer viert zijn 83ste verjaardag Pittig duel tussen leiders Aalsmeer en Niloc onbeslist Australiërs boekten opnieuw overwinning op Engelsen Onverwachte zege van Concordia op AHC Dankzij bijdrage uit KNVB-toto ook in Europese titelstrijd Door slecht batten der Britten 9 De handbalcompetitie Géminiani en Rivière akkoord over Tour Koppel Frischknecht Plantaz laatste in Bazel Toernooi om de Europese zaalhandbalbeker Alleen Sugar Ray won in Aalborg Gevechten om wereld titels West-Indië won de derde testmatch tegen India Sport in hél kor Duitse oefenmeester voor turners Hein van der Zee verloor op punten in Parijs Archie Moore bokser van het jaar voor NBA Ashley Gooper prof DE TWEEDE TESTMATCH Busje met vergif gevonden op IJmuidens strand Koe schenkt leven aan vierling Oostenrijk kampt nu reeds met lawinegevaar Afgerichte honden speuren naar slachtoffers Populair, ondanks critiek pp zijn autoritair optreden MAANDAG 5 JANUARI 1959 H- 1 v 'WÊ, ||i I In de Apollohal in Amsterdam zagen wjj zondagmiddag enkele spectaculaire zaalhandbal wedstrijden, waarvan de ont moeting tussen de leiders in de eerste klasse Aalsmeer en Niloc de hoofdschotel vormde. Maar ook het duel tussen het Haarlemse Concordia en net Amsterdamse AHC vroeg de volle aandacht. In een opwindend duel, spannend van het begin tot het eind, hard maar fair startte Aalsmeer met een overwicht, doch een uitval van Niloc bracht het eerste doelpunt. Fouten van de Amsterdamse doelman stelde Aalsmeer in staat om de kansen te doen keren en tot 3-1 uit te lopen. Hierna kreeg ook de Aalsmeer- doelman de internationaal Nol Martini handen vol werk maar hij kweet zich voortreffelijk van zijn taak. Via 3-2 (strafworp) en 4-2 brak de rust op de stand 4-3 in het voordeel van Aalsmeer aan. Na de pauze domineerde Niloc nam de leiding (5-4) maar moest weer snel de eer aan Aalsmeer laten waar bij de doelman van Niloc weer niet vrij uitging. Tegen het eind keerde de span ning weer volledig terug toen Niloc de achterstand tot 7-6 reduceerde. In de laat ste seconde ten slotte kreeg Niloc loon hard schot, de bal kwam van het doel naar werken. Nol Martini keerde een hard schot, de bal kwam van het doel terug en vallend scoorde Frans v. d. Heide het ge lijkmakende doelpunt; 7-7. Een paar dui zend toeschouwers waren getuigen van dit boeiend duel. Concordia won Concordia speelde een frisse partij zaal handbal, hield de verdediging goed dicht, speelde doortastend voor het Amsterdamse doel en schoot veel en zuiver. Jan Bruis en Fred Siere verdedigden om beurten het doel en de jongeren v. Arkel, Klooswijk en v. d. Lande kwamen goed mee in het selecte gezelschap. AHC scoorde het eerst maar moest spoedig de leiding aan de Haarlemmers afstaan die via 3-1 de Am sterdammers op enige doelpunten afstand hielden, zodat de rust aanbrak op de stand 7-4 in het voordeel van de Concordianen. Na de pauze kwam de Haarlemse zege in gevaar toen AHC met $og ongeveer tien minuten te spelen de achterstand reduceerde tot 8-7. Concordia had toen geen haast meer, liet de bal in het mid denveld van man tot man gaan, waarna Nottrot plotseling op het doel afschoot en de bal via de handen van de verdedigers in de touwen joeg,(9-7). Nogmaals kwam de overwinning in gevaar toen AHC uit een strafworp scoorde, maar Hoogendoorn verrruimde de marge weer tot twee doel punten (10-8). Door een fout van de Am sterdamse verdediging kwam Nottrot al leen voor de cirkel en profiteerde ervan en even later vormde een keurige aangek- geven bal de basis voor het laatste doel punt van Nottrot (12-8). De onverwachte Haarlemse zege heeft WVGV uit Weesp nu op de laatste plaats gebracht, want ook Blauw Wit verraste met een zege. Ploegleider Marcel Bidot heeft met Ra phael Géminiani en Roger Rivière over eenstemming bereikt over hun deelneming aan de Tour de France-1959. Beiden zullen voor de Franse nationale ploeg starten. Hel gesprek, waaraan ook de verzorger Ray mond le Bert en officials van de ronde deelnamen, werd zaterdag in Clermont Ferrand gehouden. Rivière zei na afloop, dat hij, evenals Géminiani, geen enkel voorbehoud heeft gemaakt. Ook Jacques Anquetil en Loui- son Bobet kunnen voor de nationale ploeg worden gekozen, uiteraard op dezelfde voorwaarden als Rivière en Géminiani. Zaterdagavond is in het wielerstadion in Bazel een internationale wielerwedstrijd om de Scheideggerprijs gehouden voor kopnels over zes uur. Het Zwitsers-Neder landse koppel Frischknecht en Plantaz moest in dit internationale veld, waarin renners uit zeven landen waren vertegen woordigd, met een negende plaats genoe gen nemen. Winnaar werd het Zwitsers- Duitse duo Roth-Gieseler. De uitslagen luidden: 1. Roth-Gieseler (Zwits.-Dld.) 176 pnt. totaal in zes uur 238.666 meter (gemidd. 39.777 km per uur), 2. Decorte-De Baere (Belg) 110 pnt., 3. op één ronde Junkermann-Reineke (Did.) 33 pnt., op vier ronden: 9. Frischknecht-Plan- taz (Zwits.-Ned.) 27 pnt. De standen in de eerste klasse luiden nu: Dames Zeeburg Sagitta Amstel Niloc Athleta DSG 5-10 4-6 5-4 5-4 4-2 5-2 Heren Aalsmeer Niloc AHC Blauw Wit Concordia WVGV 5-9 5-9 5-4 5-3 5-3 5-2 Uitslagen, dames, eerste klasse: Amstel DSG 3-5; NilocZeeburg 1-5. Tweede klasse: AVALaren 3-1. Heren eerste klasse: AalsmeerNiloc 7-7, AHCCon cordia 8-12; Blauw Wit—WVGV 13-10. De wedstrnd tussen Olympia uit Hen gelo en de Westduitse kampioen „Frisch Auf" uit Göppingen voor de eerste ronde van het zaalhandbaltoernooi om de Euro pese beker, zal op zaterdag 10 januari in Göppingen worden gespeeld. Het Duitse team is zeer sterk vijf spelers zijn inter nationals en de kansen voor de Twente naren om de volgende ronde te bereiken zijn dan ook gering. Op zondag 11 januari staat voor het toernooi in Brussel de wed strijd Flemallois (België)Aspom Bor deaux (Frankrijk) op het programma. Een spelmoment uit het zaalhandbal duel tussen de beide leiders in de eerste klasse Niloc en Aalsmeer, zondag in de Apollohal in Amsterdam gespeeld. Een der Niloc-spelers tracht langs de Aalsmeer-verdedigers op doel te schieten. Boksen De Nederlandse professionals hebben zondag weinig succes gehad tijdens het internationale boksprogramma in de Deense stad Aalborg. Alleen de nationale kampioen in het bantamgewicht Sugar Ray won, Hennie van Berkum, Theo Baars en Jan Nijenkamp daarentegen verloren. Van Berkum en Nijenkamp zelfs door k.o. Sugar Ray had weinig moeite met de trage en weinig geroutineerde Deen Frede Peterson. De West-Indiër had vrij wel voortdurend het initiatief, scoorde re gelmatig met beide vuisten en bleek vooral sterker in de clinch. Slechts in de vijfde en voorlaatste ronde viel de Deen fel aan, in een poging een beslissing te forceren, maar Sugar Ray slipte steeds behendig weg en over de uitslag een ze ge op punten bestond bij de 4000 toe schouwers dan ook geen enkele twijfel. De hoofdpartij, over 10 ronden, was die in het weltergewicht tussen Theo Baars en Chris Christensen, de officiële uitdager van de Europese kampioen Marconi. Baars verdedigde zich goed, maar ver loor uiteindelijk toch op punten. Hennie van Berkum ging in de vijfde ronde k.o. tegen de Deense middenge wicht Martin Hansen. Het geVecht was af gesloten op acht ronden. Ook voor de licht gewicht Jan Nijenkamp was de vijfde ron de fataal. Toen plaatste Sander Bonde na melijk de stoot, die de strijd besliste. Joe Brown zal op 11 februari in New York zijn wereldtitel in het lichtgewicht verdedigen. De tegenstander wordt zijn landgenoot Johhny Busso. Ook de wereldkampioen in het half- zwaargewicht, Archie Moore, zal zijn titel weer op het spel zetten. De Amerikaan heeft zich er in principe reeds mee akkoord verklaard om weer uit te komen tegen de Canadees Yvon Durelle, van wie hij kort geleden in een „slopend" gevecht door k.o. in de elfde ronde won. Westindiërs sloten dc eerste tunings op 614 voor vijf West-Indië heeft de derde testmatch tegen India met innings en 336 runs ge wonnen. India kon met een achterstand van 490 runs op de eerste innings de fol- low-on niet vermijden en ging in de twee de all out op 154 runs. De eindscore was: West-Indië eerste in nings 614 voor vijf gesloten (Kanhai 256, Sobers 106 n.o., Butcher 103, Solomon 69 n.o.). India eerste innings 124 (Umrigar 44, Gilchrist 3 voor 18), tweede innings 154 (Manjrekar 58 n.o.; Gilchrist 6 voor 55). BOKSEN. De Italiaan Piero Rollo zal de Europese titel in het bantamgewicht, die hij vorig jaar op zijn landgenoot Mario d'Agata veroverde, op 15 maart in Cagliari verdedigen tegen de Spanjaard Cardenas. Het contract, is zaterdag getekend. Wint Cardenas, dan krijgt hij het recht om eind juli tegen de Fransman Iialimi te boksen om de wereldtitel. BOKSEN. Tijdens internationale boks wedstrijden voor profs, op woenslagavond 7 januari in het Sportpalast in Berlijn, zal de Arnhemmer Baby de Voogd over 6 ronden uitkomen tegen de Duitse zwaar gewicht Walloschek. BOKSEN. Het staat thans vast, dat de landen wedstrijd voor amateurboksers Wa lesNederland in Cardiff doorgaat, en wel op donderdag 12 februari. HOCKEY. De herenploeg van EMHC (Eindhoven) heeft in een vriendschappe lijke hockeywedstrijd met 52 (rust 11) van het elftal van het Britse Rijnleger ge wonnen. HANDBAL. Zweden heeft de handbal wedstrijd tegen Finland met 2615 ge wonnen, na bij rust met 119 te hebben voorgestaan. WATERPOLO. Het officieuze Neder landse waterpolozevental, de Kikvorsen, heeft een internationaal waterpolotoernooi in Amersfoort gewonnen. De Kikvorsen hebben de „Van Haselenbeker" opnieuw beschikbaar gesteld. VOETBAL. De wedstrijd tussen het voetbalelftal van Suriname en de Zweedse ploeg Malmö is met 61 door de Zweden gewonnen. De ruststand was 21 voor Malmö. De Italiaanse wereldkampioen wiel rennen op de wegErcole Baldini, heeft door de technische directeur van de merkenploeg Ignis voor ongeveer 1.200.000 zijn benen laten verzekeren. Onlangs tekende hij met Ignis een con tract voor drie jaar. De kampioen brengt thans met zijn verloofde en zijn wielervriend Baffi een wintersport vakantie in de Italiaanse Alpen door. Als de geruchten op waarheid be rusten, zal hij dezer dagen in het huwelijk treden. Dankzij het Nederlandsch Olym pisch Comité kunnen de Nederlandse turners (sters) zich voorbereiden op de Olympische Spelen in Rome, en dank zij een bijdrage uit de KNVB- pool is het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond in staat om deel te nemen aan de Europese keurturn- kampioenschappen, die voor de dames op 31 mei iii Krakau en Voor dë heren op 18 oktober in Kopenhagen zijn vastgesteld. Dit was ongetwijfeld de belangrijk ste en verheugendste mededeling, die de voorzitter van het technisch be stuur van de KNGV, de heer J. D. de Jong deed, tijdens de technische bondsraadsvergadering in Tivoli in Utrecht. Nu de beschikbare gelden het mogelijk maken heeft de t.c. dan ook een trainings plan opgesteld, dat het KNGV in staat stelt de training van het dameskeurkorps en jeugdturnsters intensief ter hand te ne men. Elke veertien dagen zal nu worden geoefend in de turnhal in Amsterdam. Ge lukkig hèeft de heer De Jong na een ge sprek met Riek Leibbrand deze jonge veelbelovende, zij het veelal te spectacu laire, KDO-turnster aan de Olympische training kunnen toevoegen. Een 25-tal turnsters zal het gehele jaar door worden getraind met het oog op Rome. In het be gin van 1960 zal de eerste selectie plaats vinden en tot het formeren van een voor lopige Olympische ploeg worden overge gaan. Deze ploeg zal steeds meer worden in gekrompen tot tenslotte acht turnsters overblijven. Naast de normale training die voor de dames onder leiding staat van Annie Fieseler en die voor de jeugdturn sters door Rie Swart wordt verzorgd, zal aan de onderdelen springen, ritmische en grondgymnastiek meer aandacht worden besteed. Mevrouw Jeanne van der Most en de heer Wickel zullen hieraan mede werken. De heren en jeugdturners zullen om de drie weken in Utrecht bijeen komen, aan gezien er een mogelijkheid bestaat dat een of twee individuele turners zullen worden afgevaardigd. De leiding van de training is in handen van de heren Van der Berg en Van Galen, maar het bestuur voert momenteel onderhandelingen met een Duitse, internationaal zeer bekende keurturner om tijdelijk als oefenmeester de leiding van onze herenkorpsen bij te staan. Het ligt in de bedoeling dat (^eze oefemeester tevens in diverse plaatsen van ons land les geeft aan turners met toe komst, teneinde een bredere basis in het keurturnen te verkrijgen. Bij de individuele wedstrijden voor da mes en heren in 1959 wordt het gehele in ternationale programma en reglement ge- WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE VOETBAL. Japan heeft zondag in Se nang de derde wedstrijd tegen de natio nale ploeg van Malakka met 31 gewon nen. Het was een revanche voor de neder lagen in de beide voorgaande ontmoe tingen. volgd. Dit houdt in dat bij alle oefeningen een z.g.c.-element (een zeer moeilijk on derdeel) moet worden opgenomen, waar door het peil zal worden opgevoerd. Het in Amerika zo populaire trampolinespringen zal door het KNGV op het programma van de herenbondskeurwedstrijden worden geplaatst. Voor de nationale wedstrijden zijn de volgende data vastgesteld: 6 september: Amersfoort: keurturndag. 11 oktober: districtswedstrijden turnen in 5 verschillende plaatsen. keur- 8 november: Rotterdam: verenigings kampioenschappen keurturnen. 15 novem ber: Deventer: halve finales dames en heren Nederlands kampioenschap. 29 no vember: Alkmaar: Nederlands kampioen schap heren. 13 december: Leiden: Ne derlands kampioenschap dames. De volgende internationale ontmoetin gen staan op de agenda: dames: België Nederland en West-DuitslandNederland. Heren: NederlandWinterhur op 3 of 10 oktober in Rotterdam en BelgiëNeder land en RijnlandNederland. De Amsterdamse bantamgewicht Hein van der Zee heeft zondag in het paleis de la Mutualité in Parijs op punten verloren van de Franse vedergewicht Antoine Martin. Het gevecht ging over tien ron den. Dank zij zijn vakkennis kon de Neder lander zich uit tal van moeilijke situaties redden, met name in de laatste ronde toen hij zwaar op de proef werd gesteld. Martin was van het begin af aan het meest in de aanval. Bij het lijf-aan-lijf gevecht zondigde hij enkele malen tegen de regels, maar hij plaatste toch de hard ste en zuiverste treffers. In de zesde ronde kwam Van der Zee voor het eerst in moeilijkheden, en in de volgende kreeg de Nederlander het eveneens hard te verdu ren. Hij werd toen door een vinnige hoek tegen de linkerwenkbrauw getroffen. De bokser uit Martinique bleef fel aan vallen. Niet al zijn stoten waren zuiver, maar sommige kwamen hard door en in de negende ronde werd Van der Zee danig geteisterd. De laatste ronde werd een ware beproe ving voor Van der Zee. Martin bestookte hem met harde hoeken tegen de lever. Hij moest al zijn moed en reserves aan spreken om het einde van de ronde te ha len. Maar hij bleef zich verdedigen en al leed zijn nederlaag geen twijfel, hij kan toch terug zien op een eervolle prestatie. De twee hadden elkaar reeds ontmoet toen zij beiden nog amateur waren en wel tijdens de Europese kampioenschappen in 1951 in Milaan. Bij die gelegenheid won Van der Zee op punten. Na ruim 7 jaar heeft de Fransman dus revanche geno men voor deze nederlaag. De National Boxing Association heeft zaterdag de wereldkampioen halfzwaarge- wicht, Archie Moore, uitgeroepen tot bok ser van het jaar 1958. Hij kreeg deze on derscheiding, volgens voorzitter Fred Sad- dy, voor zijn laatste titelgevecht tegen zijn uitdager Yvon Durelle (Canada). Moore won door knock-out in de elfde ronde, na dat hij in de eerste ronde driemaal door Durelle was neergeslagen. Tevens heeft de NBA haar ranglijsten bekend gemaakt. Interessant is dat in de zwaargewichtklasse, twee Europese bok sers achter de wereldkampioen aan de top van de ranglijst staan, namelijk de Zweed Ingemar Johansson en de Brit Brian Lon don. Beiden komen in aanmerking voor een gevecht om de wereldtitel tegen de Ameri kaan Floyd Patterson. De ranglijsten zien er als volgt uit: Zwaargewicht: wereldkampioen Floyd Patterson (V.S.), 1. Ingemar Johansson (Zweden), 2. Brian London (G.B.). 3. Nino Valdes (Cuba), 4. Zora Folley (V.S.), 5. Willie Pastrano (V.S.), Eddie Machen (V.S.), 7 Henry Cooper (G.B.). 8. Roy Harris V.S.), 9. Mike de John (V.S.), 10. Sonny Liston (V.S.). Halfzwaargewicht: wereldkampioen Ar chie Moore (V.S.), 1. Tony Anthony (V.S.), 2. Harold Johnson (V.S.), 3. Yvon Durelle (Can.), 4. Eric Schöppner (Did.), 5. Sonny Ray (V.S., 6. Mike Holt (Zuid Afrika), 7. Jesse Bowdrey (V.S.), 8. Johnny Halafihi (G.B.), 9. Eddie Cötton (V.S.), 10. Jerry Lue- dee (V.S.). Wimbledon-v-'innaar Ashley Cooper, se dert enkele dagen gehuwd met Helen Wood, miss Australië 1957, heeft maandag in Melbourne een contract als professional getekend. Cooper heeft zich voor drie jaar ver bonden aan het tenniscircus van Jack Kramer, waarvoor hij een bedrag van 358.000 gulden ontvangt. De derde dag van de tweede testmatch AustraliëEngeland in Melbourne is voor de Engelsen teleurstellend verlopen. Op een uitstekend bespeelbare pitch ging En geland in de tweede innings all out voor.... 87 runs. De Australische cricketploeg heeft nog geen uur nodig gehad om op de vierde dag van de tweede testmatch tegen Engeland de overwinning te behalen. De afgebroken stand van 9 voor 1 werd gebracht op 42 voor 2, waarmee Australië dus evenals in de eerste wedstryd met 8 wickets won. De stand is nu 20. Vrijdag begint in Sydney de derde testmatch. De eindscores luiden: Engeland 259 en 87, Australië 308 en 42 voor 2. Engeland 259 (P. May 113, Davidson 6 voor 64) en 87 (Meckiff 6 voor 38). Australië 308 (Harvey 167, Statham 7 voor 57). De match begon overigens niet zo slecht voor de Engelsen. Brian Statham nam drie van de vier resterende Australische wickets en Loader het vierde. De cijfers van Statham kwamen daarmee op 7 voor 57. Australië ging all out voor 308 runs als antwoord op de 259 van Engeland. Alles was nog mogelijk, maar de links handige pace-bowlers Meckiff en David son kregen zo'n zwak battingteam tegen over zich dat vooral Meckiff nog fraaiere cijfers (6 voor 38) bereikte. Het werd een komen en gaan van batsmen. Het scoring- bord sprak duidelijke taal: 1 voor 3, 2 voor 14, 3 voor 21, 4 voor 27, 5 voor 44, 6 voor 57, 7 voor 71, 8 voor 75, 9 voor 80. Peter May was met 17 topscorer Engeland, tweede innings: Richardson c Harvey b Meckiff2 Bailey c Burke b Meckiff 14 Watson b Davidson 7 Graveney c Dividson b Meckiff3 May c Davidson b Meckiff 17 Cowdrey c Grout b Meckiff12 Evans run out Lock c en b Davidson Laker c Harvey b Davidson Statham not out Loader b Meckiff Extra's Totaal 11 6 3 8 0 4 87 3-21, 4-27, Val der wickets: 1-3, 2-14, 5-44, 6-57, 7-71, 8-75, 9-80. Bowlingcijfers: Davidson 15 - 2 - 41 - Meckiff 15.2 - 3 - 38 - 6; Benaud 1 - 0 - 0. Australië, tweede innings: McDonald lbw b Statham Burke not out Grout not out Extra's Tweede innings (afgebroken stand voor 1): McDonald lbw b Statham Burke not out Grout stumped Evans b Laker 12 Harvey not out 7 Totaal (voor 2 wickets) 42 Val der wickets: 1-6, 2-26. Bowling: Statham 5-1-11-1; Loader 5-1-13-0; Laker 4-1-7-1; Lock 3,1 - 1 - 11 - 0. Zaterdagmiddag is op het IJmuidense strand een groen gekleurd busje met rood opschrift gevonden. Het busje bevatte een aantal ampullen, die slechts in heel uit zonderlijke gevallen (bij zware verwon dingen bijvoorbeeld) als pijnstillend mid del worden gebruikt. Het middel bevat on der meer opium. Het is niet onmogelijk dat er nog meer van dergelijke busjes aanspoelen. Volgens de politie kan het busje niet uit de tweede wereldoorlog af komstig zijn, daar de inhoud kersvers is. Degene die de komende dagen een der gelijk busje vindt, wordt verzocht het on middellijk naar het hoofdbureau van poli tie aan het Brinioplein in IJmuiden te brengen, of indien dit niet mogelijk is de politie van de vondst te verwittigen. Op een boerderij bij Binfield in Engeland is een kans van één op de 14.000.000 wer kelijkheid geworden, toen een vierjarige melkkoe aan een vierling het leven schonk. De jonge kalfjes maken het goed en wor den met de fles gevoed. (Van onze correspondent in Wenen) Ten gevolge van het opvallend zachte weer rollen nu reeds lawines van de berg hellingen in Oostenrijk en vinden hun slachtoffers vooral onder de skilopers. Vijf Oostenrijkse skiërs, van wie drie meisjes, zijn waarschijnlijk door een lawine bedolven. Het vijftal wordt sedert een week in het Totesgebergte vermist. Op de bergen liggen „sneeuw- planken" van twintig tot dertig meter breedte, die bij dooiweer losraken. Een enkele stap kan tot gevolg hebben dat zo'n plank losraakt en een lawine veroorzaakt Wie door een lawine wordt achterhaald, mag zich in geen geval krampachtig ver zetten, want dan raakt men onherroepe lijk bedolven. Tracht men echter met han den en voeten zwembewegingen te ma ken, waardoor men zoveel mogelijk bo ven de sneeuw uitkomt, terwijl men zich tevens laat meerollen, dan bestaat er kans dat men zich kan loswerken, zodra de lawine tot stilstand is gekomen. Daar een lawine tenminste een kilome ter breed is en gewoonlijk vier tot zes meter diep, kunnen de slachtoffers moei lijk worden gevonden, anders dan door de speurzin van een hond. Deze moet er voor worden afgericht. De „baas" wordt daartoe in een sneeuwgat gestopt van an derhalve meter diep, voorzien van warme thee en toegestopt met dekens. Twintig minuten later wordt de hond losgelaten om hem te zoeken, want de uitwaseming van het menselijk lichaam heeft geruime tijd nodig om door de sneeuw heen te drin gen. Na deze proef wordt het gat telkens dieper en verderaf gegraven tot een diepte van zes meter toe. Pas wanneer de proe ven met de „verongelukte" baas zijn ge lukt, begint men met een slachtoffer dat de hond niet kent. Een van de beste speurhonden in Oosten rijk is de herdershond Tin. aan wie vijf tien rqensen hun leven te danken hebben. Op het ogenblik worden in Tirol tweeën tachtig honden voor deze speurdienst op geleid. Tijdens de speuractie doen de hon den soms dingen die hun niet zijn bijge bracht. De meeste proberen dadelijk het hoofd van de verongelukte vrij te krijgen en wanneer het lichaam geheel vrij is, gaan de honden er op liggen om het te ver warmen. INNSBRUCK (UPI) In de Tiroler al pen zijn zaterdag, op de hellingen van de Gilfertberg op 2500 meter boven het dal, twee jonge Oostenrijkse skiërs door een lawine gedood. Hiermee is het aantal men sen dat het leven door lawines heeft ver loren, deze winter tot achttien gestegen. (Van onze correspondent in Bonn) Met een aubade van een muziekkorps van het leger begon vanmorgen te Bonn de 83-ste verjaardag van bondskanselier Adenauer. Er is weer een hele optocht: van het personeel van de bondskanselarij tot fa milieleden, de president van de Bondsdag, partij-vertegenwoordigers, weeskinderen en het diplomatieke korps toe. De pers werd slechts tot een klein deel van deze ontvangsten toegelaten. Adenauer zou nog altijd boos zijn op journalisten, die het vorige jaar berichtten, dat hij tijdens festiviteiten een vertrouwelijk gesprek had met de Russische ambassadeur Smirnov. Dat zou volgens Adenauer, die daarvóór interviews aan de lopende band verleen de, een indiscretie Lijn geweest. Men verwijt Adenauer de laatste tijd op nieuw zijn autoritair optreden, ook tegen over zijn ministers. Vlak voor Kerstmis werd de minister van Financiën, Etzel, naar Parijs gezonden met het oog op het vrij inwisselbaar maken van frank en Duitse mark. zonder dat de minister van Economische Zaken Erhard er van op de hoogte zou zijn geweest. De minister van Binnenlandse Zaken Schroder zou tot zijn verrassing hebben gemerkt, dat zijn wets ontwerp over de mogelijkheden van het uitroepen van een noodtoestand door Adenauer in de ijskast is gestoptDit lijkt de anecdote te bevestigen, die het voormalige C.D.U.-lid van de Bondsdag, thans minister-president van Würtemburg- Baden, Kieslinger, onlangs vertelde. Het ging over een C.D.U.-fractielid, dat tegen Adenauer zei: „U wilt, dat wij op alles wat u doet „ja en amen" zeggen". Daarop antwoordde de bondskanselier droog: „O nee, voor mij is uw „ja" voldoende....". Geen managerziekte Desondanks kan Adenauer zich verheu gen in een zekere populariteit, die onge twijfeld ook een gevolg is van zijn sobere levenswijze. Hij spaart zich echter niet met werken. De „managerziekte" is hem onbekend. Een bril draagt hij niet, zelfs niet tijdens het lezen. Iedere dag wandelt hij met zijn rechterhand, staatssecretaris Globke, een uur in de tuinen van zijn amblspaleis te Bonn weer of geen weer. „Der Alte" is overigens de laatste tijd twee maal ziek geweest, hetgeen enige ongerust heid heeft veroorzaakt. Tenslotte heeft het autoritaire optreden van de bondskanse lier er en dat ontkent niemand in West- Duitsland in belangrijke mate toe bijge dragen. dat de bondsrepubliek het in de tien jaar van haar bestaan zo ver heeft gebracht. Hoe het zonder hem moet gaan, is voor velen een raadsel. De man-van-1876 zal vandaag te Bonn met zijn bekende ironie de feestelijkheden over zich heen laten gaan op 25 januari evenwel zal hij met hetzelfde ondoorgrondelijke ge zicht een carnavalsorde te Aken in ont vangst nemen (UPI) Blijkens een enquête, is de bondskanselier nog steeds de populairste man in West-Duitsland. Op de vraag wie hun meest bewonderde tijdgenoot is, wees 44 percent der Westduitsers Adenauer aan, met een grote voorsprong op zijn concur renten: Albert Schweitzer, Theodor Heuss en Eisenhower. Bij de vraag „Wie is uw favoriete Duitse politicus", steeg zijn per centage tot 53.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3