GLASPLATEN i DDD FEIL Litouwse regering in ballingschap protesteert bij het Vaticaan DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HUIDUITSLAG 6 Twee kolonels in Djakarta uit functie ontheven n.v. Slavenburg's Bank Goederen-financiering Ondergrondse kernproeven moeilijk te onderkennen VS. wensen uitgebreider stelsel van inspectie Plaatsvervanger van Van Cliburn is Pat Boone Recht en koude oorlog zijn onverenigbaar, meent Nehroe Raad van Zeist vraagt: Beperk het overvliegen van straaljagers „Henri J. Dunant" zal half april van stapel lopen Heemstedenaar wilde burenruzie met bijl beslechten Kort nieuws Nieuw UN O-orgaan Intergouvernementele zee- vaartraad bijeen Lijk van sinds zes weken vermiste vrouw gevonden Hospitaalschip „De Hoop" naar de Ierse Zee IJmond slaat raak in Alkmaars toernooi Nieuwjaarsbijeenkomst van P.v.d.A. in Heemskerk Lijsttrekkers van de Partij van de Arbeid Vanmorgen in de vishal en op zee Scheepvaart p geneest uw huid J DINSDAG 6 JANUARI 1959 DJAKARTA (UPI) Twee hoge officie ren uit het Indonesische leger zullen heden van hun functie worden ontheven, omdat zij zich zouden hebben beziggehouden met ruilhandel, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen. Het zijn luitenant-kolonel Doch jar, chef van het stadscommando, en kolo nel Ibnu, „assistent-stafchef" bij het hoofdkwartier van het leger. Volgens de zegsman zullen de officieren alleen uit hun functie ontheven worden. Er zouden geen andere strafmaatregelen tegen hen geno men worden. Bijzonderheden over de ge noemde overtredingen van de beide offi cieren werden niet gegeven. In een telegram aan de Paus heeft de Zwitsers-Litouwse hulporganisatie in Zü- rich maandag uitdrukking gegeven aan haar leedwezen over het besluit de ambas sadeur van de Litouwse regering in bal lingschap niet langer te erkennen. De or ganisatie bepleit handhaving van de diplo matieke vertegenwoordiging ten Vaticane van het vrije Litouwen. De „Osservatore Romano" zegt in een toelichting dat de vertegenwoordigers Po len en Litouwen niet in staat zijn interna tionaal rechtsgeldige geloofsbrieven te overhandigen. „De heilige stoel is de eer ste om deze pijnlijke situatie te betreuren maar zij kan de hoofden dezer missies niet als zodanig blijven erkennen". Het blad legt er de nadruk op dat dit geen „politieke" maar een „technisch juridi sche" kwestie is. De ambassade van de Poolse regering in ballingschap en het gezantschap van Li touwen zullen, met een zaakgelastigde aan het hoofd, geopend blijven. De „Osserva tore Romano" maakt niet duidelijk of dit toch een bepaalde erkenning van de rege- ringen-in-ballingschap betekent. Advertentie Nieuwe Gracht 98 Tel. 12580- 16942 Schoterweg 3 Tel. 1337C AMSTERDAM Met een vrij levendige handel in de in ternationale waarden, vooral voor A.K.U. en certificaten Unilever, zette de beurs de eerste dag van deze beursweek in met een vaste tot zeer vaste stemming. Hiervoor waren verscheidene faktoren aan te wijzen, die de markt gunstig beïnvloedden, onder andere de reis van de Russische vice- president Mikojan naar Amerika waardoor mogelijk enig licht wordt gebracht ten aanzien van de kwestie Berlijn. Hierop waren de Duitse beurzen vast gestemd. Verder de verklaring van de NAVO-opper- bevelhebber generaal Norstadt die van mening is, dat de kans op een nieuwe wereldoorlog thans zeer gering is. De in houd van de nieuwjaarsrede van de presi dent-directeur van het A.K.U.-concern werd als een haussefaktor ter beurze op gevat. Het bedrijf heeft ten aanzien van nieuwe produkten nog vele pijlen op haar boog. De rayon-aandelen werden voor Duitse rekening uit de markt genomen, terwijl daarnaast flinke speculatieve locale vraag aanwezig was. Hiertegenover waren de verkooplimites zeer dun gezaaid, met als gevolg dat de opening geschiedde op 281, ongeveer 20 punten hoger vergeleken bij de vorige slotprijs. Even volgde een reactie tot 278 doch bij het scheiden van de markt werd weer tegen de 280 gedaan. Dat certificaten Unilever de hoge prijs van 467 in de niet-officiële ochtendhandel gedu rende de officiële beurs niet konden halen, dient op rekening geschreven te worden van Londen, vanwaar de verkopen kwa men. Hiertegenover stond goede vraag voor Duitse rekening met de wetenschap, dat de margarinepapieren zeer binnenkort op de Westduitse beurzen zullen worden genoteerd. De certificaten bleven op 457 ruim 4 punten boven de vorige slotprijs. Aandelen Philips konden niet goed los komen. Gezien de koersstijgingen voor deze aandelen van de vorige week kon de stemming toch vrij vast genoemd worden. Aandelen Kon. Olie werden voor Parijse rekening aangeboden in een betrekkelijk dunne markt. Dit had een koersdaling van ongeveer 1,50 tot gevolg. K.L.M. was vrij wel onveranderd. De scheepvaarten voeren in goed vaarwater. De vraag had hier in een kalme markt de overhand waardoor avances werden geboekt van 2 tot 4 pun ten. De stemming voor de leidende cul tuurwaarden was verdeeld. Amsterdam Rubber iets luier, waartegenover HVA wat hoger. Staatsfondsen gemakkelijk. Prolon gatie 334 percent. (ANP) NEW YORK De voornaamste industriewaarden wa ren willig in een over het algemeen vast- gestemde markt. Het industriegemiddelde steeg van 587.59 tot 590.17. Na een korte inzinking toen Eisenhower zijn defen siebegroting bekend maakte die door de democraten onvoldoende wordt geacht ten opzichte van Rusland herstelde de markt zich onder leiding van de spoorweg fondsen, waarvan het gemiddelde steeg van 159.72 tot 161.86. Enkele individuele fondsen, vooral American Tel. and Tel., stegen opmerkelijk. Eastman Kodak be hield een halve dollar van een stijging van twee. De autowaarden waren vast. Col gate Palmolive steeg aanvankelijk 5 dol lar op geruchten over een aandelensplit- sing of een hoger dividend. Een deel hier van werd behouden. De activiteit concen treerde op een aantal laag in koers zijnde fondsen en enkele erkende leiders. Santé Fe en New York Central waren actief door blokken van respectievelijk 15.000 en 12.000 aandelen. De beurs sloot onregelma tig. Het gemiddelde openbare nutsbedrij ven kwam van 91.22 op 91.33. De aandelen- omzet steeg van 3.380.000 tot 4.210.000. Van de 1279 verhandelde fondsen sloten er 654 hoger en 433 lager. (UPI). WASHINGTON (Reuter) Amerikaanse geleerden hebben vastgesteld, dat het veel moeilijker is ondergrondse kernexplosies van natuurlijke aardbevingen te onder scheiden dan aanvankelijk was aangeno men, aldus heeft het Witte Huis te Washington meegedeeld. Er zal waarschijn lijk een uitgebreider inspectiestelsel ver eist zijn voor het geval van een internatio naal verbod van kernproeven, aldus zei de woordvoerder van het Witte Huis, Ha- gerty. De trillingen in de aardkorst tenge volge van proeven zijn minder sterk dan was verwacht. Het gevolg is dat er onge veer tweemaal zoveel natuurlijke aard bevingen van dezelfde sterkte als aard bevingen door kernontploffingen van een bepaalde kracht voorkomen, als de des kundigen te Genève hadden geschat. Dit betekent, aldus de bekendmaking van het Witte Huis, dat er veel meer aardbevingen voorkomen, die niet van ondergrondse proefontploffingen zijn te onderscheiden. De nieuwe gegevens^ die zijn verkregen bij ondergrondse proefontploffingen in Ne vada, worden toegezonden aan de Britse en de Russische afvaardiging op de con ferentie te Genève over een verbod van proeven met kernwapens. Deze conferen tie heeft maandag zijn werkzaamheden hervat na een reces van twee weken. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse senator Humphrey heeft, na afloop van een gesprek met Mikojan, gezegd wat minder hoopvol te zijn ten aanzien van een eventuele Russische aanvaarding van de westelijke voorwaarden voor een ver bod op het houden van kernproeven. De Russische vice-premier heeft te kennen gegeven dat zijn regering vasthoudt aan haar eis dat zij in de organisatie voor toe zicht op de naleving van een verbod het recht van veto krijgt. OKLAHOMA (UPI) De crooner Pat Boone is zondag gekozen als plaatsver vanger van de concertpianist Van Cli burn op de juniorenlijst van de Ameri kaanse Kamer van Koophandel van de tien meest vooraanstaande jonge mensen van 1958. Cliburn, die in april van verleden jaar met de hoogste prijs ging strijken op het Tsjaikofskyfestival in Moskou, moest zich va.n de Iaten schrappen, omdat hij de prijs niet persoonlijk in ontvangst kon ko men nemen. De dag waarop de prij zen worden uitgereikt, 17 januari, moet de pianovirtuoos optreden in Birmingham. Een woordvoerder van het organiserend comité verduidelijkte dat de tien gekoze nen persoonlijk in Fort Lauderdale (Flo rida) de onderscheiding in ontvangst moe ten komen nemen en dat Van Cliburn met „tegenzin" van de lijst was afgeschreven. Pat Boone, de vijfentwintigjarige popu laire zanger, heeft een verhandeling ge schreven over puberteitsproblemen. Boo ne's naam was al eens op de lijst ge weest, maar ook hij had toen moeten ver zoeken om afschrijving omdat zijn werk schema niet toeliet dat hij persoonlijk naar Fort Lauderdale kon komen. Boone heeft het comité niet meer moeilijkheden willen bezorgen en het nu zo geregeld dat hij alsnog verschijnen kan. NIEUW DELHI (Reuter/UPI) De in ternationale commissie van juristen („De rechten van het individu en de waardig heid van de mens") is in Nieuw Delhi een congres van vijf dagen begonnen ter op stelling van een ontwerp van de rechts beginselen. Er nemen 150 juristen uit 53 landen aan deel. Communistische verte genwoordigers zijn niet uitgenodigd om te voorkomen, zoals de secretaris van de com missie meedeelde, dat er politieke propa ganda wordt gemaakt. Premier Nehroe van India zei in een openingstoespraak, dat recht en koude oorlog onverenigbaar zijn. De koude oorlog, zei hij, stompt de objectiviteit van de men sen af. Nehroe zei ook dat het recht aan het zich wijzigende karakter van de maat schappij moet worden aangepast. Slotkoers Voorbeurs vrijdag koersen 3-3 Yi Nederl. '47 90)4 3% Nedl. 1962/64 95^ Woningbouw 6 110 Pr. A'dam '56 I.. 86)4 Pr. A'dam '56 II. 96)41 Pr. A'dam '56 III 95 Vt, Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. 95 a Pr. R'dam '57 108 A.K.U 279 277 Calvé Delft 432 Van Gelder Zonen 197 K. N. Hoogovens. 341 Nederl. Ford 220 N. Kabelfabriek. 304 gew.Philips Gloeil. 492 491 Pref.PhilipsGloeil. 191 Vk Unilever 450 445 Wilton Fyenoord 200)4 Werf Gusto 147 Dordtsche Petrol. 728 Kon. Petroleum 181,30 181- Billiton 183 A'dam Rubber.... 87)4 K.L.M 105,- Holl. Amer. Lijn.. 162 K.N.S.M 163 !4 N. Scheepv. Unie 142 v. Nievelt Goudr. 136)4 Phs. v. Ommeren 246 H.V.A 133)4 Delimaatschappij 135,40 Amsterd. Bank. 265 Nat. Handelsbank 143)4 Ned. Handel Mij.. 187)4 Rotterd. Bank..— 225 wentsche Bank. 195 Anaconda Copper 60l8/i8 Bethlehem Steel— 5254 U.S. Steel 97)4 General Motors— 49'5/,„ Shell Union..-- 83 Yk Tidewater 247/i8 De gemeenteraad van Zeist heeft de burgemeester gemachtigd, de regering, de minister van Defensie en de chef van de Luchtmachtstaf te verzoeken, het vliegen van straaljagers boven de dichtbevolkte omgeving van Soesterberg tot een mini mum te beperken en het gevaar en de hinder van het overvliegen zoveel moge lijk te voorkomen. De raad heeft voorts uiting gegeven aan zijn ontzetting over de ramp van 2 januari, waarbij twee inwoners van Zeist het leven verloren. Het nieuwe hospitaalschip van het Neder- landsche Roode Kruis, de „Henri J. Du nant" zal, indien zich geen tegenslagen voordoen, ongeveer half april van stapel lopen. Het schip kan dan medio mei in gebruik worden genomen. Het schip wordt momenteel gebouwd op de scheepswerven van v.h. H. H. Bodewes te Millingen aan de Rijn. De „Henri J. Dunant" zal een compleet drijvend hospi taal worden, met ruim 70 bedden en plaats voor minstens 100 nood-ligplaatsen. Schenkers van dit schip zijn het Natio naal Rampenfonds en het Nederlandse bedrijfsleven. Het schip zal „Het Kasteel Staverden" opvolgen, waarmede het Rode Kruis gedurende vele zomers tochten over de Nederlandse wateren organiseerde voor chronische zieken en invaliden. Haarlemse politierechter Een bijl boven zijn hoofd zwaaiend had een bewoner van Heemstede op zaterdag middag 25 oktober zijn buurman de drei gende woorden toegeroepen „Ik sla je hartstikke dood". Beschuldigd van po ging tot doodslag of bedreiging stond maandag een 30-jarige chauffeur voor de Haarlemse politierechter terecht. Verdachte beweerde thans dat hij het allemaal niet zo ernstig had bedoeld. „Ik wilde hem alleen maar flink bang ma ken," legde hij de politierechter uit. Hij was die middag opgewonden thuis geko men omdat zijn vrouw en haar buurvrouw weer eens onvriendelijk tegen elkaar wa ren geweest. Dat gebeurde de laatste tijd nogal eens. Het was begonnen met een vechtpartij tussen beide buurmannen. Plotseling was verdachte weggelopen en even later teruggekomen met een bijl waarbij hij de gewraakte woorden had ge uit. De bedreigde, een 30-jarige autohande laar, bevestigde dat de verstandhouding tussen beide vrouwen te wensen overliet. Volgens hem was verdachte met vechten begonnen. Nadat deze hem met de bijl had gedreigd was getuige zijn huis bin nengegaan om een hamer te halen om, naar hij zei, zich te verdedigen. Op een vraag van de politierechter deelde de auto handelaar mee tevoren nooit moeilijkhe den met verdachte te hebben gehad. ,Hoe is de verstandhouding tussen bei de vrouwen nu", wilde mr. Petersen we ten. „Die is een stuk beter", antwoordde de getuige. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, wilde aannemen dat hier poging tot doodslag een te zware be schuldiging was. Hij achtte de zaak ech ter bedenkelijk genoeg temeer omdat hij de indruk had dat verdachte het gebeur de te simpel zag. De officier herinnerde eraan dat verdachte reeds eerder wegens mishandeling terecht heeft gestaan. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf waar van twee voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. Verdachte's raadsman, mr. J. H. van Wijk, meende dat zijn cliënt al zwaar ge noeg was gestraft met de twee maanden, die deze reeds in voorarrest heeft door gebracht. Voor de poging tot doodslag be dreiging of poging tot zware mishandeling achtte de verdediger overigens geen vol doende bewijs aanwezig. De politierechter vex-oordeelde de chauf feur tot een gevangenisstraf van vijf maan den, waarvan twee voorwaardelijk, met af trek van voorarrest en een proeftijd van drie jaar. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE CCCCCOCCOCOCCOCCCOCCOCCCCCOCXXXCOCCCOCOXCOOOCOOCCCPOCCCO Steunfraude. Controleurs van de so ciale verzekeringswetten hadden bemerkt, dat in Winschoten transportarbeiders, die een uitkering krachtens de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering ontvingen, zo nu en dan aan het werk waren tijdens de periode, waarin zij opgaven werkloos te zijn. Tien personen, die uitkeringen ont vingen, werkten onder valse namen bij vier ondernemingen te Winschoten. Het ontvangen loon werd door de arbeiders niet vermeld op hun weekbriefje. In en kele gevallen ontvingen de arbeiders ook steun van Sociale Zaken. Prijs voor prof. Hertzsprung. De 85- jarige Deense professor Ejnar Hertzsprung heeft de Ole Roemermedaille en een be drag van 10.000 kronen gekregen die ver bonden zijn aan een prijs, die de gemeente Kopenhagen in 1944, drie eeuwen na de dood van de Deense astronoom Ole Roe mer, in het leven heeft geroepen. Prof. Hertzsprung werd in 1919 benoemd tot adjunct-directeur van de sterrenwacht te Leiden. In 1935 werd hij directeur. Hij werd in 1920 buitengewoon hoogleraar in de sterrekunde aan de rijksuniversiteit te Leiden. Van 1935 tot 1944 was hij gewoon hoogleraar. LONDEN (Reuter) Van de Scandi navische landen zal waarschijnlijk alleen Noorwegen officieel vertegenwoordigd zijn op de eerste bijeenkomst van de inter gouvernementele consultatieve organisatie op zeevaartgebied (IMCO) van de UNO, die vandaag in Londen begint. Zweden en Denemarken zijn nog niet toegetreden. Volgens een woordvoerder van de IMCO zou de aarzeling van Zweden en Denemar ken om toe te treden worden veroorzaakt door de vrees, dat deze organisatie zich met de commerciële zijde van de inter nationale zeevaart zal gaan bezighouden. „Deze vrees is echter althans voor het ogenblik, niet gerechtvaardigd", zo ver klaarde de woordvoerder. „Men is algemeen van opinie, dat de IMCO zich in de eerste jaren van haar bestaan hoofdzakelijk zal bezighouden met technische vraagstukken als de veiligheid ter zee, het voorkomen van olievervuiling, regelingen voor de tonnagemeting voor schepen en de internationale signalencode. Zweden en Denemarken zullen uitgenodigd worden waarnemers te zenden." De Duitse Bondsrepubliek en India hebben te kennen gegeven toe te willen treden tot de IMCO. De toelating van West-Duitsland, dat geen lid van de UNO is, zal met een meer derheid van tweederden door de vergade ring van de IMCO moeten worden goed gekeurd. Volgens de woordvoerder zullen zeker 28 aangesloten landen vertegenwoor digers naar de bijeenkomst zenden, waar onder ook Nederland. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van de heer W. L. de Vries, direc teur-generaal van Scheepvaart. Zij omvat voorts enkele ambtenaren van de mi nisteries van Verkeer en Waterstaat en van Buitenlandse Zaken, een vertegen woordiger uit rederskringen en een uit de kring der zeeliedenorganisaties. In het water van de Loosdrechtse plas sen is het stoffelijk overschot gevonden van de 43-jarige mejuffrouw M. J. de Boer. Mejuffrouw M. J. de Boer bezocht op 24 november haar broer in Bussum en is daarna niet meer in haar woning in Huizen teruggekeerd. In haar handtasje werd ondermeer een op 27 november in Hilversum afgegeven buskaartje aange troffen. Een op haar op naam staande postbus te Hilversum is nog omstreeks 4 december gelicht. Het Nederlandse hospitaalkerkschip „De Hoop'" is dinsdagmiddag uit IJmuiden naar de Ierse Zee vertrokken. Dit is de eerste keer dat het schip naar de Ierse viswateren gaat, waar thans ook door Ne derlandse vissers druk wordt gevist. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat het hospitaalkerkschip van Amsterdam rechtstreeks naar zee zou varen, maar tij dens de vaart door het Noordzeekanaal bleek een navigatieapparaat niet geheel in orde. Het schip is daarom voor de nood zakelijke reparaties te IJmuiden aan de kant gegaan, waarna het omstreeks vier uur in de middag zee koos. Het hospitaal kerkschip zal vermoedelijk eerst na de eer ste week van februari thuisstomen. De volleybalteams uit de IJmond die meegedaan hebben in het in Alkmaar ge houden toernooi hebben heel wat succes sen geboekt. De IJmondheren, die met Alk maar, Haarlem b en Enkhuizen een poule vormden, hebben laten zien dat zij niet langer tot de zwakke ploegen behoren. Als de spelers nog meer tijd aan de trai ning hadden besteed dan zou een plaats in de finale lang niet tot de onmogelijkheden hebben behoord; nu greep men er juist naast. In de eerste wedstrijd werd Haar lem b overtuigend verslagen; de tweede set werd voor de Haarlemmers een deba cle (15—2). Daarna moest IJmond tegen het sterke Alkmaar spelen dat IJmond haar wil op legde en won. In de tweede set was IJmond sterker. Tegen Enkhuizen kon IJmond het eveneens niet bolwerken. Met twee be nauwde setoverwinningen en het geluk aan hun kant wisten de Enkhuizenaren te winnen. De dames die het niet onverdienstelijk gedaan hebben, boekten toch niet zoveel succes als verleden jaar het geval was. De eerste wedstrijd tegen Alkmaar ver loren zij. Tegen de Zaanse dames draaiden zij ook al niet op volle toeren; het werd een puntenverdeling. In de laatste wed strijd tegen Haarlem b ging het beter. Deze wedstrijd werd gewonnen. Heemskerk Onder grote belangstelling der leden heeft de Heemskerkse afdeling van de Partij van de Arbeid maandagavond in kasteel „Assumburg" een nieuwjaars bijeenkomst gehouden. De voorzitter de heer W. v. d. Wart toonde zich hierover verheugd vooral nu het er naar zijn me ning voor deze partij op aankomt. Wij die nen voor de komende verkiezingsactie startklaar te zijn, betoogde hij. De heer J. Harmsen, lid van de Provin ciale Staten van Noordholland sprak een nieuwjaarsrede uit. Spreker bepaalde zich tot een drietal zaken die in het middel punt van de belangstelling staan: de één wording van Europa, de komende verkie zingen en de problemen in de IJmond, in het bijzonder die Heemskerk betreffen. Over de verkiezingen zei de heer Harmsen dat ondanks de stuwende kracht die de Partij van de Arbeid voor de landspolitiek is geweest, de onlangs gehouden stem mingen een teleurstelling zijn geworden. Men zal nu voor de keus stilstaan of vooruit gaan komen te staan. Spreker was overtuigd van de moeilijkheden die ontstaan om Heemskerk, dat een landelijke gemeente was een andere structuur te geven. Tot slot beantwoordde een forum onder voorzitterschap van de heer L. Sybring een groot aantal actuele problemen. Hierin hadden zitting mevrouw R. Kuiper uit Be verwijk en de heren J. Harmsen, P. de Graaf, W. v. d. Wart en J. J. Nijdeken. De Partij van de Arbeid zal voor de ver kiezingen voor de Tweede Kamer uit komen met zes lijsten, die elk voor drie van de achttien kieskringen gelijkluidend zullen zijn. De lijstaanvoerders zijn: mr. J. W. A. Burger voor de kieskringen Dordrecht, Middelburg en Rotterdam, de heer H. J Hofstra voor de kieskringen Amsterdam, Haarlem en Den Helder; prof. mr. I. Sam- kalden voor de kieskringen 's-Gravenhage, Leiden en Utrecht; de heer J. G. Suurhoff voor de kieskringen Arnhem, Nijmegen en Zwolle; dr. ir. A. Vondeling voor de kies kringen Assen, Groningen en Leeuwarden en de heer J. M. Willems voor de kies kringen 's-Hertogenbosch, Maastricht en Tilburg. Boerenpartij De heer H. Koekoek te Bennekom is door het bestuur van de Boerenpartij met alge mene stemmen aangewezen om in alle 18 kieskringen als lijstaanvoerder te fun geren. Het bestuur heeft besloten met ver schillende lijsten uit te komen waarop „naast boeren ook burgers en middenstan ders worden geplaatst, die hun sporen in de strijd voor meer vrijheid hebben ver diend". De Boerenpartij heeft bij de ver kiezingen voor de Provinciale Staten en de gemeenten bij wijze van proef mee gedaan in vijf kieskringen en vier ge meenten. Alleen sardien Op de visveiling te IJmuiden waren vanmorgen aangevoerd 300 kisten sardien, door de IJM 41; de UK 50 en UK 59 brach ten 250 kisten sardien aan. De opbrengst was 18 tot 25 gulden per 40 kilo. Morgen Voor de woensdagmarkt lost de „Her man", IJM 2, 120 schelvis, 90 makreel, 250 wijting, 50 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 5 diversen en 30 stuks stijve kabeljauw. Verder komt ook de trawler „Ely", IJM 32, met 330 kisten vis aan de markt. Op zee Het was gisteren slecht weer voor de vissende trawlers om de noord. Slechts af en toe konden deze schepen een trekje doen. De dagvangsten waren zeer slecht. Gemiddeld werden 40 tot 50 manden schel vis en wijting per etmaal opgehaald. De trawler „Medan" gaf een trek door van 10 manden schelvis en de trawler „Postboy" ving 25 manden hoops. Bij Ierland is de haringvisserij beter. Maar er zijn slechts weinig visplaatsen. De trawler „Francina" KW 153, ving gisteren 30 kantjes. Aalsdijk, 5 v. Suez n. Halifax. Aardijk, 5 v. Halifax n. Tripoli. Abida, 5 1000 m. z.w. Panama n. Curacao. Acila, 4 v. Curacao n. Avonmouth. Aegis 5 200 m. n.o. Kp. Finisterre n. Amsterdam. Aldabi, 5 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Algenib, 5 te Rotterdam. Alhena, 5 100 m. w.z.w. Lissabon n. Antwerpen. Alkes, 5 150 m. o.z.o. Port Sudan n. Suez. Alkmaar, 5 70 m. z. Cochin n. Abadan. Almdi.ik, 5 500 m. w.z.w. Fayal n. Pt. Everglades. Alphard, 5 te Rotterdam. Ameland, pass. 5 Ushant n. Rotterdam. Amstelkroon, 5 650 m. o. Bermuda n. Jacksonville. Amstellaan, 5 v. Calcutta n. Australië. Amstelland, 5 212 m. z.o. Ilheus n. Las Palmas. Amstelpark, 5 320 m. z. Christm. isl. n. Fremantle. Arendskerk, 6 te Manilla. Argos, 5 80 m. o. Sardinië n. Antwerpen. Astrid Naess. 5 45 m. n. Muscat n. Rastanura. Attis, 5 500 m. n.n.o. Pto. Rico n. Curacao. Balong, 5 420 m. z.o. Kp. Guardafui n. Penang. Batu, 5 te Le Havre. Baud. 5 260 m. n.n.o. Sabang n. Akyab. Bawean, 6 te Port Swettenham v. Penang. Bengkalis, 5 134 m. o. Gibraltar n. Djibouti. Billiton, pass. 5 Straat Ormoesz n. Damman. Blitar, 5 v. Bangkok n. Labuan. Bloemfontein, 5 220 m. z. Dakar n. Las Palmas. Calamares, 5 te Los Angeles verw. v. Bolivar. Caltex Arnhem, 5 60 m. o. Iraklion n. Rotterdam. Calt. Eindhoven. 5 340 m. w.z.w. Flores n. Sidon. Caltex Nederland, 5 80 m. z.w. Penang n. H'kong. Caltex Pernis, 5 140 m. z.z.w. Goa n. Bahrein. Caltex Rotterdam 10 te Rotterdam verwacht. Camerounkust, 3 v. Antwerpen n. Hamburg. Cr-mitia, 5 te Curacao. Carrillo, 5 v. Bolivar n. Los Angeles. Casamance, 5 335 m. z.w. St. Vine. n. Duinkerken. Ceronia, 5 v. Singapore n. Saigon. Charis, 4 80 m. o. Jamaica n. Mobile. Cinulia, pass. 4 Kaap Howe n. Melbourne. Cirrus, 5 v. Rotterdam n. Atl. Oceaan. Cistula, 5 200 m. z. Sydney n. Sydney. Cities Service Valley Forge, 5 400 m. z. Flores naar Mena. Cleodora, 10 te Calcutta verwacht. Coolsingel, 5 200 m. o. Barbados n. Pto. Ordaz. Cradle of Liberty, 5 100 m. n. Comoro eil. naar Philadelphia. Crania, 4 70 m. n.o. Ouessant n. Curacao. De Eerens, 6 te Muscat verwacht v. Dubai. Delft, 5 700 m. z.w. Azoren n. La Guaira. Dordrecht, 6 te Houston verwacht. Duivendrecht, 5 te Rotterdam verwacht. Eemland, 6 te Santos. Elizabeth B, 5 20 m. z. Fayal n. New York. Ena, 5 te Fortaleza Eos, 5 v. Ceuta n. Antwerpen. Etrema, 5 30 m. o. Kreta n. Berre. Farmsum. 6 v. Bremen n. Hamburg. Gaasterkerk, 5 rede Hongkong. Geertje Buisman, 5 v. Rotterdam n. Helsinki. Giessenkerk, 5 300 m. o. Dondrahead n. Penang. Guineekust, 5 te Bordeaux. Haarlem, 5 415 m. w. Flores n. San Juan. Hathar KNSM, 4 te Patras v. Izmir. Hecuba, 6 te Balboa. Heelsum, 5 te New Orleans verwacht. Hera 3 v. Liverpolo n. Amsterdam. Hilversum, pass. 5 Portlandbill n. Banias. Holendrecht, 5 280 m. w. Ouessant n. Baltimore. Houtman, 5 v. Mauritius n. Port Elisabeth. Iberia. 5 60 m. n. Kp. Ortegale n. Genua. Jac. Verolme, 5 85 m. z.o. Kingston n. Coquimbo, Japara, 5 380 m. o.z.o. Dondrahead n. Tegal. Jason, 5 te Kingston. Johannes Frans, 5 te Baltimore. Joseph Frering, 5 80 m. n.n.w. Dakar n. IJmuiden, Jupiter, 6 v. Rotterdam n. Alexandrië. Kaap Hoorn, 5 450 m. z. Socotra. n. Abadan. Kabylia, 5 v. Stockholm n. Rotterdam. Kalydon, pass. 5 Gibraltar n. Mena. Karakorum, 5 v. Surabaja n. Semarang. Karsik, 5 v. Melbourne n. Adelaide. Katelysia, 5 420 m. n.o. Marcus eil. n. Anacortes. Kellia, 5 17 m w. Finisterre n. Port Said. Kermia, 5 te Donges v. Rotterdam. Khasiella, 6 v. Napels n. Malta. Kloosterdiik, 5 400 m. w.z.w. Flores n. Antw. IConingswaard, 5 1080 m. n.o. Barbados n. Curacao. Kopionella, 5 126 m. z. Accra n. Curacao. Korenia. 6 v. Thameshaven n. Rotterdam. Kosicia, 5 v. Pta. Cardon n. Trinidad. Kreeft, 5 110 m. w. Lisboa n. Rotterdam. Laarderkerk, 4 te Bahrein. Laertes, pass. 5 Kp. Finisterre n. Port Said. Langkoeas, 5 te Tandjong Mani. Laurenskerk, 5 100 m. z.o. n. Basrah. Lekhaven, pass. 5 Ouessant n. Las Palmas. Lekkerkerk, 5 v. Catania n. Rotterdam. Lelykerk, 5 65 m. z.w. Finisterre n. Rotterdam. Leto, 5 te Dakar. Lieve Vrouwekerk, 5 v. Suez n. Port Sudan. Limburg, 6 v. Port Said n. Venetië. Lindekerk, 5 te Port Said. Lissekerk, 5 te Rotterdam. Loenerkerk, 6 te Stattin verwacht. Lombok, 5 650 m. w. Ascension n. Kaapstad. Maas, 5 30 m. z.w. Lissabon n. Hamburg. Maasdam, 5 v. New York n. St. Thomas. Maaskerk, 4 v. Karachi n. Bhavnagar. Maasland. 5 150 m. o. Bahia n. Buenos Aires. Malea, 5 70 m. n.n.w. Townsville n. Pladju. Maron, 6 te Rotterdam. Mataram. pass. 5 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Meliskerk, 5 v. Bahrein n. Kuwait. Mentor, 4 750 m. n.o. Barbados n. Amsterdam. Molenkerk, 5 130 m. n.n.o. K. Finist. n. Marseille. Moordrecht, 5 v. Port Said n. Landsend. Munttoren. 5 te Port Said v. Piraeus. Musi, 5 te Singapore. Musillovd, verm. 6 v. Rotterdam n. Londen. Naess Lion, 5 160 m. o. Miami n. Houston. Naess Tiger, 5 600 m. z.z.w. Bermuda n. N. York. Nanusa, 5 85 m. o. Kp. Palmas n. Takoradi. Nestor, 5 te Port of Spain verwacht v. Aruba. Nieuwholland, 5 v. Padangbaai n. Sydney. Noordholland. 5 840 m. z. Azoren n. Maracaibo. Noordwijk, 5 te Rotterdam. Noordzee. 6 te Corpus Christi. Notos, 5 30 m. w. IJmuiden n. Alexandrië. Ommenkerk, 5 v. Marseille n. Barcelona. Ootmarsum, 5 v. Savannah n. Amsterdam. Oranje Nassau, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Oranjestad, 4 v. Southampton n. Madeira. Orestes, 5 te Belize verwacht. Orion, 5 v. Lissabon n. Rotterdam. Ossendrecht. 5 410 m. n.w. Flores n. Antwerpen. Ouwerkerk, 5 60 m. w. Majorca n. Antwerpen. Overijsel, 6 te Kobe. Parkhaven, pass. 5 Finisterre n. Antwerpen. Pendrecht, pass. 5 zuidp. Sardinië n. Takoradi. Peperkust. 2 v. Lobito n. Novo Redondo. Perna, 5 90 m. z.o. Abadan n. Cochin. Polvphemus, 5 850 m. z.w. Kobe n. Kobe. Poseidon, 5 700 m. o.n.o. Guadeloupe n. Curacao. Prins der Nederlanden, 5 te La Guaira. Prins Frederik Willem, 5 80 m. o.n.o. Gibraltar naar Civita Vecchia. Pr. Joh. Will. Friso. 5 70 m. n.w. Tunis n. Haifa. Prins Willem van Oranje, 5 v. Londen n. Halifax. Prins Willem II, 6 v. Londen te Antwerpen verw. Prins Willem III. 5 v. Almeria n. Ratterdarm Proven.singel, 5 68 m. n.n.w. Orinoco n. P. Ordaz. Purmerend. 5 760 m. o.z.o. Bermuda n. Curacao. Pvgmalion. 6 te Fort de France. Raki, 5 te Singapore n. Philippijnen. Riouw. 5 ten anker Bushire. Rita. 5 40 m. n.w. Banka n. Port Samson. Rijndam, 6 te Halifax. Roepat, 5 v. Tandjong Priok n. Tandjong Mani. Roggeveen, 5 850 m. w. Melbourne n. Melbourne. Rondo, 5 10 m. o. San Salvador n. Cristobal. Rotti, 5 400 m. w. Azoren n. Halifax. Sambas, 5 70 m. z. Saigon n. Singapore. Sarangan, 4 100 m. n.n.w. K. Blanco n. S. Francisco. Schelp wijk, 5 440 m. n.w. Mona Isle n. Maracaibo. Schie, 5 v. Lissabon n. Palermo. Senegalkust, 5 70 m. z.z.w. Finisterre n. Le Havre. Sibajak, 4 te Wellington n. Tahiti. Silindoeng. 5 te Manokwari verwacht. Slamat, 5 95 m. n.w. Kreta n. Genua. Solon. 5 te Baltimore v. Savannah. Stad Alkmaar, 4 230 m. z.z.w. Flor. n. G. v. Mexico. Stad Amsterdam. 5 180 m. z.w. Ouess. n. Teneriffe. Stad Arnhem, 5 30 m. n.n.w. Oran n. Pepel. Stad Haarlem. 5 65 m. z. Plymouth n. IJmuiden. Stad Rotterdam, pass. 5 Dakar n. IJmuiden. Stad Schiedam, pass. 5 Ouessant n. Ceuta. Stad Vlaardingen, 5 40 in. z. L'end n. Baltimore. Stanv. Benak.. 5 480 m. z.o. Chittagong n. Buatan. Statensingel, 5 te New Orleans v. Houston. Statue of" Liberty, 5 300 m. o.z.o. Zanzibar naar Philadelphia. Steenwijk, 5 620 m. z.o. Kp. Race n. IJmuiden. Straat Bali. 5 v. Santos n. Montevideo. Straat Cook. 6 te Lorenco Marques. Straat Madoera 5 v. Lour, Marques n. Capetown. Straat Torres, 5 v. Fremantle n. Surabaja. Tabinta, 5 te Antwerpen. Tahama, 5 60 m. z.w. Kuria Muria eil. n. Mena. Talisse, 4 v. Djibouti n. Port Said. Tamo, 5 te Antwerpen. Tankhaven I, 5 v. Sungeigerong n. Malacca. Tawali, 5 te Port Said verwacht v. Rotterdam. Texel, 7 te Auckland verwacht. Tiberius, 5 420 m. z.w. Azor enn. Hoegenaes. Tibia, 5 440 m. n. Kp. St. Roque n. Durban. Titus, 5 660 m. o.z.o. Bermuda n. Amsterdam. Tjikampek. 5 v. Accra n. Takoradi. Tjitjalengka, 5 v. Singapore n. Penang. Tomocyclus, 6 te Curacao. Trajanus. 5 200 m. z.w. Landsend n. Bremen. Trompenberg, pass. 5 Straat Jubal n. Aden. Tweelingen, 5 220 m. z.w. Lissabon n. Monrovia. Van Noort, 4 v. Shanghai n. Tientsin. Vivipara. 5 40 m. n.o. Malta n. Mena. Vlist, 6 te Bremen. Waal. 5 v. Lattakia n. Piraeus. Waibalong, 5 rede Berbera. Westertoren, 5 75 m. n.n.o. Kp. San Roque naar Buenos Aires. Willemstad. 5 v. Brighton n. Port of Spain. Witmarsum, 5 te Amsterdam. Woltersum, 5 600 m. o. Bahama n. Houston. Wonogiri. 5 700 m. o. Str. Bernardino n. Manilla. Wonorato, 5 900 m. w.n.w. Wake n. San Francisco. Wonosari, 6 te Colombo. Zaanland. 6 te Amsterdam. Zonnekerk, 6 te Kaapstad. Zonnewijk. 5 420 m. z.z.o. Saint Johns n. Aarhus. Zuiderkerk, 5 v. Aden n. Fremantle. KLEINE VAART Aooingedam, 5 150 m. n.o. Villano n. Lissabon. Atlas, 5 25 m. z. Wight n. Rotterdam, vievo. 5 v. Cadiz n. Antwerpen. Ilias, 5 140 m. z.z.w. Revelatapoint n. Livorno. Joost, 5 rede Mantyluoto. Kaap St. Vincent 3 v. Capelle Au Bois n. Lomma. Liinbaansgracht. 5 te Antwerpen. Man to, 5 90 m. n.o. Ouessant n. Amsterdam. Nero. 5 20 m. z.w. Ouessant n. Gibraltar. P;-vo, 3 v. Hudiksvail n. Zaandam. Phidias. 5 te Amsterdam n. Hamburg. Plato, 5 te Amsterdam n. Rotterdam? Ponza. 5 10 m. o. Kiel n. Zaandam. Schippersgracht, 5 v Ro.tterdam n Helsinki. Tilly. 5 20 m. n. Rtigen n. Norrköping. Twee Gebroeders, 4 in Golf van Lyon n. Genua. SLEEPVAART Cycloop, 3 200 m. w.z.w. Fayal n. Perzische Golf. Friesland, 3 460 m. o. Honolulu n. Maracaibo. Hudson. 4 v. Cork te Maassluis. Maas, 4 v. Le Havre t Livorno. Noordholland, 6 840 m. z. Azoren n. Maracaibo. Oostzee, 6 70 m. n.o. Fortaleza n. Houston. Tasmanzee. 6 100 m. n.w. Bombay n. Bombay, Titan, 3 480 m. w. Fayal n. Perzische Golf. Tyne, 6 70 m. z.w. Kp. St. Vincent n. Trinidad. Zwarte Zee, 6 75 m. w.n.w. Kp. San Antonio naar Eugene eiland. SCHROMPELEN WEG Pijn en jeuk verdwijnen bloeden houdt op De wetenschap heeft thans j_ eennieuwehelendesubstan-]! tie ontdekt met de verba-»* zlngwekkende eigenschap1.»# de aambeien eenvoudig te-'-' j doen wegdrogen - pijn ver dwijnt. bloeden houdt op. I Toegepast ln SPERTI-zalf. doet dit weefsel-vernieu-te< wende Blo-Dyne zelfs de *3. meest hardnekkige aam-»J beien Ineenschrompelen, zó afdoend dat ze thans geen ra» probleem meer zijn. SPERTI-zalf ls zacht en SB j desinfecterend - bevat géén 1 verdovende middelen- Voor fej i veilige, rechtstreekse be-»i" 1 handeling van aambeien. 2 een tube SPERTJ 3.30. Ift Wasmachinefabriek heeft re gelmatig WASMACHINES met lichte em aille-beschad Gloednieuw met gar. Vanaf 145.Desgew. afbetaling. Showroom Koningstraat 48, Haarlem, Telef. 17848, 17308, 14254 (v/h A. v. Burenlaan) In alle maten SABELÏS KERREBIJN Hofleverancier Antoniestr. 1931 Haarlem Tel. 11898 Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden Niet afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dager vernietigd. •v.v.v.v.v.v.v.v.vIvX V Krabben en peuteren V maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeiba- re D.D.D. dringt tot diep onder de huid, zuivert do V poriën, ontsmet en ge- v J.; neest. V •V»,.. f 1,35 per flacon ivwXv-v.. ^VLOEISTOF - BALSEM ZEEP\ nm n Bij zieke kinderen hoort de dokter èn - als ze niet helemaal in orde zijn, hangerig, koortsig of verkou den, als ze pijntjes hebben of onrustig zijn - óók prettige en veilige SINASPRIL zuig- tabletjes. Hetzelfde als de beroemde, van ouds beproef de grote-mensen-tabletten, maar in speciale kinderdose ring met frisse limonade- smaak. Een oranje Sinaspril- tabletje gaat er zó in en helpt uw kind er zo prettig en vlug weer overheen. Gauw even naar apotheker of drogist, u kunt het morgen al nodig hebben. veilig èn aangenaam

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8