HET SCHOENENPALEIS 4 PRIJZEN js ze maar aan... het zijn tien tegen één De Gruyter's koffieklanten RESTANTEN voor kanten kla** VOORDEEL VOORDEEL EgruïT^ Pools-Nederlandse muziekavond 7lieuiae UITGAVEN ELKE DAG NIEUWE KOOPJES WOENSDAG 7 JANUARI 1959 8 Dat is ook geen wonder. De Gruyter heeft altijd krakend verse koffie van de allerbeste kwaliteit. Want al ziet U het ook direct, als U proeft weet U zeker: in De Gruyter's koffie is van meet af aan alles bewaard gebleven voor een fijn kopje koffie. En de 10°/o korting maakt De Gruyter's koffie extra voordelig. Scheepvaart MARKTPLEIN 13 gaat door met de verkoop van ANEGANG 21 ÜÜll In de aangegeven woningen mag de huisvrouw gratis De Gruyter's koffie schenken. Als zij zich bekend maakt aan De Gruyter, Postbus 276, 's-Hertogenbosch, krijgt zij gratis een kilo Goudmerkkoffie. ten. van Pe Gruyier s winkels te-Leeuwarden De stichting Donemus te Amsterdam heeft in haar werkprogramma opgenomen de organisatie van kamermuziekavonden waarop behalve moderne Nederlandse composities ook werken van buitenlandse componisten ten gehore worden gebracht. Radio Nederland Wereldomroep heeft op zich genomen de uitvoeringen van deze muziek in de betreffende landen te doen uitzenden. Na een Engels-Nederlandse avond heeft Donemus dinsdag in het Mu ziekcentrum te Amsterdam een Pools- Nederlandse avond kunnen geven, waar aan door de pianiste Tilly Keessen, de vio list Jacques Holtman en de violoncellist Charles Smeehuyzen allen lid van het ensemble „Pro musica da camera" medewerking werd verleend. Men kon moeilijk verwachten, dat deze muziekavond een maatstaf zou worden om de hoogte van het compositieniveau in Polen en in Nederland te meten. Wel heeft het vrij talrijke auditorium, waaronder offi ciële vertegenwoordigers van de Poolse am bassade, door de vertolking van de in 1955 door de Poolse componiste Grazyna Bacewicz geschreven Sonate voor piano en door de voordracht van het Trio voor viool, violon cel en piano (1953) van de componist Artur Malawski de indruk gekregen van een mu zikale activiteit, die zich volgens moderne principes wil ontplooien. Dit houdt, al thans gelet op de pianosonate van Grazyna Bacewicz, niet in dat daarbij afstand ge daan wordt van de artistieke winst van voorgaande generaties. In de pianosonate bleek zelfs romantiek te schuilen, die aan de Préludes van Chopin deed denken. De muziek is nogal onevenwichtig in haar afwisseling van onrustige bewogenheid, berceuseachtige expressiviteit en objec tieve polyfonie, die als een frappante ver rassing episodisch optreedt. De thans vijf enveertigjarige componiste heeft met haar sonate geen bewijs geleverd van geniale grootheid, maar wel van een ongewoon talent en van een zuiver artistiek geweten. Het schrijven van een trio voor viool, violoncel en piano is geen eenvoudige on derneming. Er is wel heel veel begrip en praktische ervaring voor nodig om de drie eigen timbres van deze instrumenten tot een klankeenheid te combineren, die ons schoonheidsgevoel voldoening geeft en waarbij nochtans de wetten van melodische en ritmische orde en van vormgeving blijven gelden. In verhouding tot talloze andere ensemble-composities zijn er maar weinig pianotrio's gecomponeerd, die van bijzondere muzikale waarde zijn. Dit is begrijpelijk. Het dinsdag uitgevoerde trio van Malawski kan hier in zijn geheel niet bij onder gebracht worden. Te vaak lijkt de muziek gedacht voor een groter en semble dan het instrumentale trio, waar voor het ten slotte werd bestemd. En te veelvuldig zijn de fragmenten, waarin de componist vluchtte in het unisonospel voor de viool met de violoncel. Bijzonder onbe vredigend is het Andante sostenuto, dat de indruk gaf van een groot vraagteken. On getwijfeld zijn de snelle gedeelten het best geslaagd, voortreffelijk is zelfs het allegro moderato met zijn onstuimige bewogen heid. Met de bespreking van de Nederlandse werken kan ik kort zijn. Het waren de tweede Sonate voor viool en piano van Oscar van Hemel, een evenwichtige com positie zonder problemen, benevens verder het tweede Trio voor viool, violoncel en piano van Willem Pijper, al achtendertig jaar oud, weinig uitgevoerd en in tegen stelling tot Van Hemels sonate wel de gelijk vol problemen, als hyperindividuele uiting alleen doorgrond door de componist zelve, maar niettemin muziek, die tot luisteren dwingt en tot bestudering aan spoort. De drie reeds genoemde instrumentalis ten verdienen voor hun uitvoeringen veel waardering. Er was doorgaans spanning in hun musiceren, dat bovendien getuigde van een knappe technische beheersing. Een bezwaar had ik evenwel tegen het absolu tisme in de dynamische schakeringen, dat de sonoriteit van de klank niet zelden be nadeelde. Een zorgvuldige relatieve dose ring had hier veel goed kunnen maken. Maar niettemin was het hartelijke succes voor het jeugdige ambitieuze en vooruit strevende drietal zeker verdiend. P. Zwaanswijk Sport in hét k ort ZWEMMEN. De Australische zwemster Beverley Bainbridge, winnares van de 110 yards vlinderslag bij de laatste kampioen schappen van het Britse Gemenebest, is er tijdens wedstrijden in Sydney net niet in geslaagd het wereldrecord op de 220 yards te verbeteren. Beverley kwam in een bad van 55 yards tot een tijd van 2 min. 44,5 sec., waarmee ze slechts 1/10 seconde bleef boven de door de FINA voor deze afstand gestelde limiettijd. TENNIS. De Nederlandse kampioen schappen voor tennisleraren op overdekte banen zullen van 13 t/m 15 maart a.s. in de Energiehal in Rotterdam worden ge houden. OFFICIëLE PUBLIKATIE. BEKENDMAKING MINISTERIE v. BUITENLANDSE ZAKEN JAPANS SMARTEGELD Het door Japan als smartegeld voor tijdens de oorlog in Azië geïnterneerde burgers be schikbaar gestelde bedrag laat een nabeta ling toe van 25— a 30.— per persoon. Alleen indien na de eerste betaling wijziging is gekomen in naam of adres van de recht hebbenden. zal de administratie moeten be schikken over nieuwe gegevens: a. bij verhuizing: het nieuwe adres; b. bij overlijden: naam en adres van de rechtverkrijgende(n) c. bij huwelijk van vrouwelijke rechtheb benden: nieuwe naam en eventueel nieuw adres: d. bij echtscheiding: nieuw adres en even tueel vermelding aan wie de met name te noemen minderjarige kinderen zijn toegewezen; e. als de meerderjarige leeftijd is bereikt: mededeling daaromtrent en eventueel nieuw adres; f. als een andere betalingswijze wordt ver langd dan eertijds bekend gesteld in de aanvrage of bij afzonderlijke opgave of machtiging: de thans verlangde betalings wijze. Aangezien bankbetalingen tot het aller uiterste beperkt inoeten worden en gesplitste betaling aan erfgenamen afzonderlijk onmo gelijk is, zullen zij die voorheen: g. verzochten om storting op een bankreke ning en nu in Nederland gevestigd zijn: thans hun naam en adres moeten op geven: h. als erfgenamen elk afzonderlijk hun deel ontvingen: thans een gemachtigde moe ten aanwijzen aan wie het gehele bedrag kan worden betaald. Het doen van opgave dient, behalve in de gevallen b en h hierboven, te geschieden per gewone gefrankeerde briefkaart te adres seren aan: het Ministerie van Buitenlandse Zaken, bureau ACO/JS Hooftskade 1 te s-Gravenhage; in de gevallen b en h per brief. Op deze briefkaart behoort op de voor cor respondentie bestemde - blanco - zijde in blokletters in alle gevallen linksboven te worden vermeld de naam en voornamen van de oorspronkelijke rechthebbende (zoals die luidde ten tijde van zijn/haar internering) en diens geboortedatum. Voorts, onderstreept en eveneens in blok letters. de naam en het adres van degeen aan wie moet worden uitbetaald, eventueel met vermelding van hetgeen verder van be lang is. In de gevallen waarin is uitbetaald aan een rechthebbende die sindsdien is overleden, zullen de erfgenamen een gemachtigde moe ten aanwijzen, aan wie kan worden uitbe taald. Deze kan zich per brief, waaruit van die machtiging blijkt en onderopgave van gegevens betreffende de oorspronkelijke rechthebbende en eigen naam en adres, tot bovengenoemd bureau wenden. Eveneens zullen erfgenamen aan wie eerder afzon derlijk hun deel werd uitbetaald thans een gemachtigde moeten aanwijzen die dan op de juist aangegeven wijze heeft te handelen. Alle opgaven moeten voorzien zijn van de handtekening van de afzender. Er wordt met bijzondere nadruk op gewezen: dat geen nieuwe melding wordt verwacht van hen die geen wijziging in adres of anderszins hebben op te geven; dat de termijn voor het indienen van bo venbedoelde opgaven onherroepelijk af loopt op 1 maart 1959. Uiteraard zullen opgaven van na die datum opgekomen wijzigingen wel in behandeling worden genomen. Met de uitbetaling zal zo spoedig mogelijk na 1 maart 1959 een aanvang worden ge maakt. Dat er meer tussen hemel en aarde is, dan waarvan zelfs Shakespeare ooit ge droomd heeft, bewijst het nieuwe boek van dr. Theo Löbsack Tussen hemel en aarde, een uitgave van De Bezige Bij te Amster dam, waarin deze Duitse geleerde de gehei men en wonderen van de luchtigste stof op aarde, de lucht, uit de doeken doet. Be ginnende bij de oeratmosfeer, waarin zo'n slordige drie miljard jaar geleden het eerste aardse leven ontstond, schildert hij de lezer geheel het machtige gebeuren in de dampkring, de vorming van wolken en regenbogen, het ontstaan van luchtspie gelingen en noorderlicht, de verovering van het luchtruim door planten, dieren en mensen, het rijk van de wind, de invloe den van het weer op de mens en zijn ziek ten, de mysteries der zonnevlekken en nog vele andere fenomenen. Het laatste hoofdstuk is een bijzonder knappe samen vatting van de vele problemen en geva ren die uit de verontreiniging van de at mosfeer met radioactieve afvalprodukten voortvloeien. De schrijver heeft de zeld zame flair om ingewikkelde wetenschap pelijke zaken en theorieën in eenvoudige termen te vertalen, zodag zijn boek zich zelfs door leken prettig en makkelijk laat lezen. Fraaie foto's en tekeningen verdui delijken zijn betoog. Aalsdijk, 6 70 m. w.n.w. Alexandrië n. Halifax. Aardijk, 6 186 m. o.n.o. Halifax n. Tripoli. Abbedijk, 6 v. Hamburg n. Bremen. Abida, 6 660 m. z.w. Panama n. Curacao. Aegis, 6 65 m. 'w.z.w. Ouessant n. Amsterdam. Alblasserdijk, 6 te Rotterdam. Alcor, 6 te Santos. Algol, 6te Hamburg. Alhena, 6 65 m. n.n.o. K. Finisterre n. Antwerpen. Alkmaar, 6 385 m. z.z.w. Bombay n. Abadan. Almkerk, 7 te Hamburg. Alphacca, 6 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Ameland, 6 te Rotterdam. Ampenan, 6 v. Suez n. Djeddah. Amst.kroon, 6 450 m. o. Bermuda n. Jacksonville. Amstelland, 6 150 m. n.o. Ilheus n. Las Palmas. Amstellaan, 6 260 m. z. Calcutta n. Australië. Amstelsluis, 6 240 m. w.n.w. Houtmanrotsen naar Sydney. Amstelvaart, 6 140 m. z.o. Benkoelen n. Aden. Angolakust, pass. 7 Las Palmas n. Rotterdam. Arendsdijk, 6 te New Orleans. Argos, 6 100 m. w.z.w. Sardinië n. Antwerpen. Arkeldijk, 6 44 m. z.z.o. Polotenggol n. Bangkok. Astrid Naess, 7 te Rastanura. Attis. 7 te Curacao. Baarn. 6 v. Amsterdam n. Antwerpen. Batu, 7 v. Le Havre n. Amsterdam. Bawean. 7 te Belawan. Bengkalis, pass. 6 Bougie n. Djibouti. Billiton, 6 ten anker bij Damman. Bonita, 6 200 m. n. San Salvador n. Guayaquil. Borneo, 6 v. Hamburg n. Antwerpen. Bussum, 6 80 m. z. Kreta n. Rotterdam. Callisto, 7 te Avonmouth. Caltex Arnhem, 6 53 m. z.w. Matapan n. R'dam. Caltex Delft, 6 v. Port. Said n. Rotterdam. Caltex Eindhoven, 6 160 m. z.z.o. Flores n. Sidon. Caltex Leiden, 6 90 m. o. Aden n. Suez. Caltex Nederland, pass. 6 Singapore n. Hongkong. Calt. Pernis, 6 300 m. w.z.w. Bombay n. Bahrein. Caltex Rotterdam, pass. 6 Gibralt. n. Rotterdam. Caltex Siak, 6 v. Singapore n. Rotterdam. Camerounkust, 6 v. Antwerpen n. Hamburg. Casamance, 6 160 m. z.w. Lissabon n. Duinkerken. Cinulia, 6 v. Melbourne n. Curagao. Cistula, 6 te Sydney. Cities Service Valley Forge, 6 250 m. w.n.w. Ma deira n. Mena. Colytto, 6 v. Cristobal n. Willemstad. Congokust, 7 te Takoradi. Coolsingel, 7 te Puerto Ordaz. Corilla, 6 380 m. n. Mauritius n. Mauritius. Cradle of Lib., 6 400 m. n.o. Beira n. Ph.delphia. Crania, 6 430 m. n.w. Lissabon n. Curagao. Dapbnis, 6 te New York. De Eerens, 6 v. Muscat n. Karachi. Delft, 6 1000 m. z.w. Azoren n. La Guaira. Dinteldijk, 7 te Los Angeles. Dongedijk, 6 400 m. w.z.w. Bishopr. n. South.ton. Dorestad, 6 te Tripoli. Duivendijk, 6 100 m. n.o. Mona eil. n. Cristobal. Eenhoorn, 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Elizabeth B. 6 80 m. z.z.w. Flores Az. n. N. York. Esso Nederl., 6 100 m. z.z.w. Masira eil. n. Fao. Etrema, 6 35 m. z.o. Kp. Matapan n. Berre. Farmsum. 6 v. Bremen n. Hamburg. Fravizo. 6 v. Rotterdam n. Antwerpen. Gaasterland, 7 te Las Palmas. Giessenkerk, 6 150 m. w. Sabang n. Penang. Groote Beer, 6 160 m. z.w. Ouess. n. Rotterdam. Guineekust, 6 v. Bordeaux n. Dakar. Haarlem, 6 620 m. w. Flores n. San Juan. Hathor KNSM, 6 v. Patras n. Zante. Hector, 6 te Antwerpen. Hecuba, 6 te Balboa verwacht v Amapola. Heemskerk, 7 v. Hamburb n. Antwerpen. Helena, 6 v. La Guaira n. Cufagao. Héra, 6 te Amsterdam. Hollend, 6 v. Beira n. Quelimane. Hoogkerk, 6 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Hydra, 5 te Champerico v. San Jose. Iberia, pass. 6 Kp. Finisterer n. Genua. Jacob Verolme, 6 te Cristobal. Joseph Frering, 6 dw. Pt. Etienne n. IJmuiden. Kabylia, 8 te Pernis verwacht v. Stockholm. Karachi 6 480 m. n. Azoren n. Dublin. Karakorum. 9 ten anker Semarang. Karimata, 6 v. Pladju n. Semarang. Karimun, 7 v. Bahrein n. Colombo. Kellia, 6 dw. Kp. St. Vincent n. Port Said Kcnnemerland, 6 v. Hamburg n. Amsterdam. Kermia, verm. 7 v. Donges n. Rotterdam. Kinderdijk, 7 v. Havana n. Tampico. Koningswaard, 6 1100 m. n.o. Curagao n. Havana. Kloosterdijk, 6 150 m. w. Flores n. Antwerpen. Kopionella, 6 156 m. o.z.o. Kp. Palmas n. Curagao. Korenia, 6 te Rotterdam. Kosieia, 7 te Point Fortin verw. v. Pta. Cardon. Krebsia, 6 v. Oslo n. Rotterdam. Kreeft, 6 55 m. n.n.o. Kp. Villano n. Rotterdam Laagkerk, 6 v. Akaba n. Zenima. Laertes, pass. 7 Gibraltar n. Port Said. Luurenskerk, 6 te Basrah. Lekhaven, 6 150 m. n. Finisterre n. Las Palmas. Leto, 6 90 m. n. Kp. Verde n. Belfast. Limburg, 6 v. Port Said n. Venetië. Lissekerk, 6 v. Rotterdam n. Londen. Loenerkerk, 6 te Stettin. Lombok, 6 408 m. z.w. Ascunsion n. Kaapstad. Maas, pass. 6 Kp. Finisterre n. Hamburg. Maaskerk, 6 ten anker bij Bhavnagar. Maashaven, 6 v. Diamante n. Buenos Aires. Maasland, 6 13 m. o. Abrolhos n. Buenos Aires. Macoma, 6 v. Singapore n. Miri. Maron, 7 te Amsterdam. z Mataram, pass. 6 Finisterre n. Rotterdam. Meerdrecht, 7 v. Schiedam op proeftocht. Memnon, 7 te Puerto Cabello. Molenkerk, 6 65 m. z. Kp. Finisterre n. Marseille. Moordrecht, pass. 6 Kreta n. Landsend. Munttoren, 6 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Musilloyd, 6 v. Rotterdam n. Londen. Mylady, 6 165 m. z.z.w. Finisterre n. Bordeaux. Naess Commander, 6 v. Mena n. Suez. Naess Lion, 6 22 m. w.z.w. Key West n. Houston. Noordwijk, 7 v. Rotterdam n. Monrovia. Noordzee, 6 te Corpus Christi v. Gulfport. Notos, 5 30 m. w. IJmuiden n. Alexandrië. Ommenkerk, 6 v. Barcelona n. Antwerpen. Oostkerk, G v. Port Said n. Genua. Oranje, 7 te Genua. Oranjefontein, 7 te Durban. Oranje Nassau, 6 te Hamburg. Ouwerkerk, 6 15 m. w.z.w. Gibralt. n. Antwerpen. Parkhaven, pass. 16 Ouessant n. Antwerpen. Pendrecht, 6 55 m. n.w. Algiers n. Takoradi. Poelau Laut, pass. 7 Guardafui n. Suez. Poseidon. 6 360 m. n.o. Guadeloupe n. Curagao. Prins Alexander, 6 v. Rotterdam n. Londen. Prins der Nederlanden. 6 te Curagao. Pr Joh. Willem Friso, 6 45 m. n.o. Malta n. Haifa. Pr. Will. v. Oranje, 6 23 m. o. Startpt. n. Halifax. Prins Willem II, 6 te Antwerpen verw. v. Londen. Prins Willem III, pass. 6 Gibraltar n. Rotterdam. Prins Willem V, 6 150 m. n.o. Alexandrië n. Antw. Provenierssingel, 6 te Puerto Ordaz. Pygmalion, 6 te Fort de France verwacht. Randfontein. 6 v. Amsterdam n. Southampton. Rempang, 6 340 m. w. Minicoy n. Aden. Rijndam, 7 v. Halifax n. New York. Roggeveen, 6 540 m. w. Melbourne n. Melbourne. Rondo. 7 te Cristobal. Rotti, 6 180 m. n. Azoren n. Halifax. Sabang, 6 140 m. n.w. Singap. n. Pt. Swettenham. Salatiga, pass. 6 Aden n. Ummsaid. S&r.ana. 9 te Singapore verw v. Phnompenh. Sarangan, 6 te San Francisco. Saroena. 6 v. Pladju n. Sambu. Sarpedon. 6 v. Maracaibo n. Cartagena. Schelpwijk, 6 76 m. n.w. Mona eil. n. Maracaibo. Senegalkust, 6 140 m. z.z.w. Ouess. n. Le Havre. Silindoeng, 7 te Sorong verwacht v. Manokwari, Soestdijk, 6 10 m. z.w. Beachyhead n. New York. Solon, 7 te New York. Sommelsdljk, 6 v. Baltimore n. New York. Stad Alkmaar, 6 700 mijl w.z.w. Fayal naar Golf van Mexico. Stad Amsterd., 6 100 m. n.w. Finist. n. Teneriffe, Stad Arnhem, 6 te Ceuta n. Pepel. Stad Gouda, 6 v. Antwerpen n. Narvik. Stad Haarlem, pass. 6 Dover n. IJmuiden. Stad Leiden, 6 120 m. z.w. Miami n. Avonmouth. Stad Rotterdam. 6 230 m. n. Dakar n. IJmuiden. Stad Schiedam, 6 145 m. z.w. Ouessant n. Ceuta. Slad Vlaarding., 6 140 m. w. Ouess. n. Baltimore. Stanvac Djirak, 6 v. Surabaja n. Sungeigerong. Stanvac Malacca, 7 te Singapore verwacht. Stanvac Pendopo. 6 v. Singapore n. Sungeigerong. Statendam, 6 v. New York n. Lissabon. Straat Bali. 5 v. Santos n. Montevideo. Straat Banka, 6 v. Brisbane n. Sydney. Straat Lombok, 6 v. Melbourne n. Newcastle. Straat Madura, pass. 7 East-London n. Kaapstad. Straat Magelhaen, 7 v. Singapore n. Hongkong. Straat Malakka, 7 te Lorenco Marques. Sunetta, 6 v. Brisbane n. Townsville. Tabinta, 6 te Rotterdam. Thama, 6 50 m. z. Ras Al Hadd n. Band. Mashur, Tamo, 7 te Rotterdam. Tankhaven I, 6 te Malacca verwacht. Tero, 6 v. St. Vincent n. Europa. Theobaldius, 9 te Anacortes verwacht, Tiba. 6 te Ilheos. Tibia, 6 80 m. z.o. St. Paulrocks n. Durban. Tjibodas, 6 v. Hongkong n. Djakarta. Tjikampek, 6 v. Takoradi n. Abidjan. Trajanus, pass. 6 Portlandbill n. Bremen. Trompenburg, 6 32 m. n.n.w. St. Johns Isl. n. Aden Tweelingen, 6 150 m. n.o. L. Palmas n. Monrovia. Utrecht, 6 v. Priok n. Semarang. Van Linschoten, 6 v. Whampoa n. Shanghai. Van Neck, 6 30 m. n. Flores n. Singapore. Van Noort, 7 te Tientsin. Van Ricbeeck, 6 v. Wellington n. Lyttleton. Van Spilbergen, 7 te Kaapstad. Vivipara, 6 110 m. z.w. Kreta n. Mona. Waterland, 6 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika, Waterman, 7 te Melbourne. Westertoren, 6 120 m. z.z.o. Recife n Buen. Aires. West land. 6 te Hamburg v. Bremen. Wieldrecht, 6 te Paulsboro. Willemstad, 5 v. Port of Spain n. Funchal. Woensdrecht, 7 te New York. Wonogiri. 7 te Manilla v. San Francisco. Wonosobo, 6 v. Khorramshahr n. Bahrein, Zaankerk, 7 v. Melbourne n. Sydney. Zeeland, 6 v. New York n. Norfolk. Zuiderkerk, pass. Guardafui n. Fremantle. SLEEPVAART Barentsz Zee, 7 v. Liverpool n. Ostende. Clyde, 5 50 m. o. Key West n. Perzische Golf. Friesland, 7 600 m. o. Honolulu n. Maracaibo. Hudson, 7 v. Rotterdam n. Sheerness. Noordholl., 7 450 m. n.w. St. Vine. n. Maracaibo. Oostzee. 5 70 m. n.o. Fortaleza n. Houston. Rode Zee, 5 700 m. n.o. Martinique n. Europa. Tasmanzee, 5 100 m. n.w. Bombav n. Bombay. Tyne, 5 70 m. z.w. Kp. St. Vincent n. Trinidad. Zwarte Zee. 5 75 m. w.n.w. Kp. San Antonio naar Eugene eiland. HAARLEM - TEL. 13438 MOTOR-, SCOOTER-, BROMFIETS- KLEDING

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 10