Nieuwe regering op Cuba maakt schoon schip Nog dit jaar aanbesteding eerste deel Rijksweg nr. 6 IJmond-Zuid-Holland Vijfde D-concert geleid door jubilerende Marinus Adam RIM-RAM" MAAR ZO-ZO Waarlijk herscheppend spel van pianist Hans Richter-Haaser Huldigende woorden voor dirigent Fidel Castro weigert post in kabinet Tweede gedeelte parallel aan Schiphol weg tot Rijksweg nr. 4 vormt een doeltreffende aansluiting 7 Maastrichts burgemeester vermaant de jeugd Eervol ontslag aan president Haarlemse rechtbank Mevr. Schipper exposeert in Overveen „Vurige" radiouitzending Organisatie van zeelieden van „Goedkope-vlag"-vloot Waarnemend directeur Heemsteedse bedrijven Nieuwjaarsbijeenkomst van Anonieme Alcoholisten Uitbreidingsplan Kenne- merweg goedgekeurd Nieuwe cabaretrevue van Wim Sonneveld Dam door zijkanaal B Weer een onzuivere Duitse leraar geschorst WOENSDAG 7 JANUARI 1959 Het vijfde dinsdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest in het gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem stond onder leiding van Marinus Adam, mede ter viering van het feit, dat deze dirigent veertig jaar aan het orkest is verbonden. De jubilaris opende het programma met het vierde Brandenburgse concert van Bach, waarin de obligaatpartijen werden gespeeld door de orkestleden Pieter Odé en Jan Tames (fluit), Jan Hesmerg (viool) en Jan Rosekrans (clavecimbel). Het samen spel tussen dit „concertino" en het orkest was in het eerste deel niet altijd geheel sluitend, doch in het lyrisch-plechtstatige andante en het vitale laatste deel werd een hecht ensemble bereikt. De beide fluitisten waren zuiver op elkaar afge stemd, concertmeester Hesmerg gaf hun met krachtige toon goed partij. Een pittige opening van de avond. Bijzonder cachet verkreeg dit program ma vervolgens door de medewerking van de pianist Hans Richter-Haaser, die solist in het vijfde pianoconcert van Beethoven was. Deze zesenveertigjarige pianist, die pas enkele jaren na de oorlog zijn carrière begon, behoort waarschijnlijk tot de groot ste kunstenaars op zijn instrument. Het meest opvallende van zijn spel vind ik, dat er geen noot verloren gaat, hetgeen men niet alleen in technische zin dient op te vatten, doch ook als aanduiding voor een muzikale instelling, die het werk in zijn totaliteit benadert hetgeen wil zeggen, dat ieder detail voor de pianist belangrijk is als deel van het muzikale organisme, dat hij tot leven wil wekken, dat hij herschept. Daardoor komt het, dat passages die (met alle eerbied voor hun maker) „dood"- gespeeld dreigen te raken, bij hem van de vervlakking gered worden en in een heel nieuw licht geplaatst. Door in het stem- menweefsel alle draden in handen te hou den en ze ook werkelijk door te trekken hoe vaak hoort men niet, zelfs bij bekende solisten, frasen die, door slordig innerlijk luisteren of pure conventie, niet èf zijn en aan het eind verzanden weet hij de muziek in een geheel nieuwe ge dachte voor de hoorder te plaatsen. Ook hier blijkt weer hoe het teruggaan naar de bron, mits met volledige inzet van alle krachten, verfrissend kan werken. Opmer kelijk is daarbij dat de klank van Richter- Haasers spel bijzonder rijk genuanceerd is, zonder dat men van een opzettelijk zoeken naar verfijning kan spreken. Ook dit is een resultaat van zijn intense contact met de muzikale materie zelf. Het orkest werd ongetwijfeld door dit musiceren geïnspi reerd. De begeleiding gaf, onder leiding van Adam, aan de kwaliteiten van de pianist overal het nodige reliëf. Het succes was ovationeel. De avond werd met een uitvoering van de „Symphonie Fantastique" van Berlioz besloten. Ik kan mij voorstellen, dat Adam dit afwisselingsrijke, veelkleurige stuk voor dit jubileum op het programma wilde plaatsen: het geeft dirigent èn orkest in derdaad tal van kansen om alle registers open te zetten. Bijzonder suggestieve mo menten wist Adam vooral te bereiken in de laatste twee delen, de „gang naar het schavot" en de Jabbathnacht. De combi natie van het geparodieerde „Dies Irae" met de heksendans wa een effectrijke be kroning van deze uitvoering. Sas Bun ge In zijn nieuwjaarsrede voor de gemeen teraad heeft de burgemeester van Maas tricht, mr. W. baron Michiels van Kes- senich, het vraagstuk van de jeugd aan geroerd. Hij constateerde, dat er veel klachten zijn over de „blijkbaar nog on rijpe rijpere jeugd". Toch wilde hij aanne men, dat niemand van deze jongeren zelf echt kwaad wil doen. In groepen ko men zij echter tot aanranding van recht en orde. Wanneer dan de overheid .ingrijpt dan doet zij dit om hunnentwille evenzeer als omwille van recht en orde. „Als het pas begonnen jaar geen „vrien delijker gezicht" brengt van de jeugd op straat, dan zullen strengere maatregelen niet kunnen uitblijven. Het is voor de ont sporende jongeren zelf nodig, dat zij niet alleen belangstelling ondervinden, maar ook gezag. Vrees, waarvoor in Maastricht toch heus nog geen concrete aanleiding be staat, is iets waarmee we de jeugd niet kunnen helpen. Moge het gelukken uit de eigen kring dezer aanstormende jongeren inzichten ten goede te verwerven", aldus de burgemeester. Bij Koninklijk Besluit is op zijn ver- oek met ingang van 1 februari eervol ont- Jag verleend aan mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken uit zijn ambt van president van de arrondissementsrecht bank te Haarlem, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diens ten. Mr. Van Tuyll van Serooskerken is kort geleden zeventig jaar geworden. Ter afwisseling van bloemen en ge schenken biedt concertmeester Jan Hesmerg de jubilerende dirigent een sigaret aan. Na het concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest woensdagavond in het Concertgebouw in Haarlem is dirigent Marinus Adam in de tuinzaal een groot se huldiging ten deel gevallen. In het bij zijn van de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en mevrouw Prinsen, van de burgemeester van Haar lem en verscheidene wethouders, diri gent Henri Arends, orkestleden en vrien den werd de jubilaris, die veertig jaar ge leden zijn intrede in het Haarlemse mu ziekleven deed, overladen met geschen ken en bloemstukken. Ook zijn echtgeno te werd in de huldiging betrokken. De voorzitter van de stichting Noord hollands Philharmonisch Orkest, de heer W. Mensink, opende de rij van sprekers en bood namens het bestuur een horloge aan. Tevoren had de heer Mensink reeds herinnerd aan de vele functies, die de heer Adam bij het orkest heeft bekleed. Bur gemeester mr. O. P. F. M. Cremers uitte zijn waardering voor wat de dirigent heeft gedaan om het Haarlemse muziekleven te populariseren en te promoveren, onder an dere door de pedagogische concerten. Hij vez-zocht de aanwezigen te applaudisseren voor de verdiensten van de heer Adam in de afgelopen veertig jaar: De voorzitter van de orkestcommissie, de heer J. Stoffer, wierp een terugblik op de loopbaan van de dirigent en haalde ver scheidene komische gebeurtenissen op. Na mens het oi'kest en het kantoorpersoneel overhandigde hij een aktentas en een bloemstuk. De harpiste van het orkest, mejuffrouw F. Hinlopen, droeg een ge dicht voor, waarna de voorzitter van de vereniging Vrienden van het orkest, de heer J. M. André de la Porte, een geschenk onder couvei-t aanbood. De heer J. P. Vincent, directeur van de Muziekschool van Toonkunst, roemde de vaderlijke welwillendheid, waai-mee Ma rinus Adam de leerlingen van de school tegemoet treedt, en herinnerde aan de ver diensten van de dirigent voor het Toon kunstorkest en de commissie tot bevorde ring van de esthetische voi-ming der rijpe re schooljeugd. Hij liet zijn hartelijke woorden vergezeld gaan van een fruit mand. De heer J. H. Mai'witz sprak na mens de commissie tot bevordering van de esthetische vorming der lagere school jeugd. Het orkestlid J. Schaap wees na mens de Nederlandse Toonkunstenaars- bond op de tact en de prettige persoon lijkheid van de jubilaris en schonk na een geestige toespraak een fototoestel. De heer U. J. Cerfontaine prees namens het symfonieorkest „Haerlem" de musi cologische en pedagogische capaciteiten van Marinus Adam en spi-ak zijn erkente lijkheid uit voor het doorzettingsvermo- gen, waarmee de dirigent, de prestatie van het amateurorkest tot het tegenwoordige peil heeft opgevoerd. Spreker overhandig de de heer Adam een boekwerk en diens echtgenote bloemen. „Dirigeren is voor mij gemakkelijker dan spreken" zei tenslotte de jubilaris, die tegenover iedere spreker zijn erkente lijkheid betuigde en verder in zijn dank woord betrok de heren H. Deinum en V! Hamer voor hun goede zorgen in het. Con certgebouw. alsmede dr. J. R. H. de Smidt en de heer D. West voor hun activi teiten voor de jeugdconcerten. In de wachtkamer van het raadhuis in Overveen wordt thans een expositie ge houden van werk van mevrouw G. E. A. Schipper. Mevrouw Schipper genoot haar opleiding op de Amsterdamse Teken- school in het Rijksmuseum en heeft vooral voorkeur voor het schilderen van bloe men en het maken van kinderportretten. Ook het ballet heeft haar belangstelling en van opvoeringen in het Openluchttheater geeft zij gaarne haar indrukken met pen seel en tekenstift weer. Een hobby van haar is ook het poppentheater, hetgeen blijkt uit de politieke poppenkast „Wij leven nog" die zij in de oorlogsjaren maakte. De expositie, die acht werken van me vrouw Schipper omvat, is de gehele dag geopend. Een inwoonster van Haarlem, die dins dagmorgen omstreeks kwart voor tien in haar woning aan de Orionweg naar de radio luisterde, werd uit deze bezigheid opgeschrikt door een grote steekvlam die uit het toestel schoot. Met moeite slaagde zij erin het kort daarop in lichter laaie staande apparaat naar buiten in de tuin te brengen waar het geheel uitbrandde. Ver der ontstond er schade aan enig huisraad. Vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak van het brandje. De twee grote vakbonden van zeelieden in de Verenigde Staten hebben te kennen gegeven, dat zij van plan zijn gezamenlijk te trachten de zeelieden, die werken op Amerikaanse schepen, varende onder goedkope vlag, te organiseren. Dit voorne men is bekendgemaakt door Joseph Cur- ran, voorzitter van de National Maritime Union, en Paul Hall, voorzitter van de Sea farers International Union. Zij zullen trachten de Internationale Fe deratie van Transportarbeiders in haar omstreeks 19 januari beginnende bijeen komst te Londen te bewegen hun pro gramma te aanvaarden. Deze organisatie heeft de boycotactie tegen schepen on der goedkope vlag georganiseerd, die van 1 tot 4 december werd gevoerd. Het pro gramma der beide organisaties wil de ver antwoordelijkheid voor het organiseren van de bemanningen der onder goedkope vlag varende schepen leggen bij de vak bonden van de landen, waar de schepen fei telijk thuishoren. B. en W. van Heemstede hebben tot waarnemend directeur van de Gas- Duin water- en Elektriciteitsbedrijven aange steld ir. Ch. A. J. F. Giesberger. De direc teur, ir. J. Limborgh, is thans met ziekte verlof. Ir. Limborgh, die op 25 maart 1954 tot directeur werd benoemd, zal volgend jaar met pensioen gaan. Voordat ir. Lim borgh met de leiding van de bedrijven werd belast, heeft hij deze bijna een jaar waargenomen. Het is te verwachten dat spoedig gega digden voor de functie van directeur zul len worden opgeroepen. Eerste Kamer. In de vergadering van de Eerste Kamer van 30 december heeft de voorzitter gezegd te hopen de leden samen te roepen voor een vergadering op 13 januari. Wij vernemen thans, dat de Eerste Kamer die dag niet zal bijeen komen. Misschien wordt op dinsdag 20 januari vergaderd. HAVANNA (UPI) De voorlopige pre sident van Cuba, Manuel Urrutia heeft dinsdag het Cubaanse congres ontbonden en de door Batista's regiem ingestelde rechtbanken, waarvan de leden pro-Ba- tista zijn, naar huis gestuurd. De voorlo pige regering zal bij dekreet regeren tot na de algemene verkiezingen, die over een a anderhalf jaar gehouden zullen worden. Tevens heeft Urrutia gisteren zijn kabi net beëdigd. Er is een speciaal ministerie voor rechtsherstel ingesteld. Premier is José Miro Cardona, minister van Buiten landse Zaken dr. Agramonte; minister van justitie Angel Ferandez. Deze laatste heeft een verbod uitgevaardigd voor de meeste kansspelen. In Cuba floreerden talrijke goklokalen waarvan de meesten naar men beweert, gedreven werden door misdadigersbenden uit de V.S. De opstandelingenleider Fidel Castro heeft geweigerd een functie in het nieuwe kabinet te aanvaarden omdat hij er de voorkeur aan geeft „de ontwikkelingen in het oog te houden'Hij is wel officieel be noemd tot opperbevelhebber der strijd krachten. Urrutia zal regeren op basis van de grondwet van 1940. Alle vluchten zijn afgelast om te voor komen dat „oorlogsmisdadigers" de wijk De leider van de opstandelingen op Cuba, Fidel Castro, heeft gisteren vriend en vijand, verbaasd door zijn weigering om een ministerszetel in de nieuwe regering te aanvaarden. Dins dag vertelde hij zijn zegevierende guerilleros dat hij liever „bij de troep" blijft, teneinde de politieke ontwikke lingen beter in het oog te kunnen houden. Castro is nu, overeenkomstig zijn wens, benoemd tot opperbevel hebber der Cubaanse strijdkrachten. nemen. Cubanen mogen ook op andere wijze het land niet verlaten. In Havana was het dinsdag rustig. Alle beperkende bepalingen, zoals censuur en staat van beleg zijn opgeheven. Er zouden tweehon derd officieren gearresteerd zijn. Fidel Castro die vandaag in Havana verwacht wordt, heeft dinsdag in de stad Santa Clara een toespraak gehouden, waarin hij onder meer zei: „Wij weten hoe te strijden en onszelf op te offeren. Ik weet zeker, dat wij onszelf ook kunnen regeren. Wat wij nodig hebben is goed on derling vertrouwen, dat is alles." „Niemand heeft ooit tevoren oprecht ge tracht Cuba te regeren," zei hij. „Geen fatsoenlijk mens wilde politicus genoemd worden. Een dief had een grote toekomst als senator. Er was geen enkele rechtbank die probeerde daar iets aan te verande ren." Aanslag op Castro (UPI) Vanochtend verluidde bij ge ruchte dat er in Santa Clara een moord aanslag op Castro gepleegd zou zijn. Het schot, dat vanuit een menigte gelost werd, zou echter de opstandelingenleider niet geraakt hebben. Er is nog geen bevesti ging of ontkenning van dit gerucht ontvan gen. (Reuter) De Amerikaanse minister van Justitie, Rogers, heeft dinsdag in Washington verklaard, dat de V. S. geen politiek asiel zullen verlenen aan gene raal Batista, de afgezette president van Cuba, die vorige week naar de domini caanse republiek uitweek. (UPI) Vertegenwoordigers van Cas tro hebben zonder incidenten de Cubaanse vertegenwoordiging bij de UNO overge nomen. De werkgroep AA in Haarlem houdt zaterdagmiddag en -avond in restaurant „Dreefzichf'in Haarlem een feestelijke nieuwjaarsbijeenkomst. In de middag bijeenkomst, die om half drie begint, zullen dr. P. H. Esser, dr. J. R. H. Schaank, dr. P. Baremans, de heer P. C. Blankevoort en twee leden van de AA een forumgesprek voeren, nadat zij verscheidene aspecten van de bestrijding van het alcoholisme hebben behandeld. Het avondprogramma vermeldt het optreden van de Boerenkapel en een kienspel om prijzen. De voorzitter van de Stichting Werkgroepen AA in Ne derland zal de avond om half acht openen. Er is bal tot twee uur. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring gehecht aan het uitbreidingsplan Kennemerweg te Bloe- mendaal, welk plan de gemeenteraad van Bloemendaal vorig jaar heeft vastgesteld. Het college heeft echter zijn goedkeuring onthouden aan het wegprofiel van de Ken nemerweg. Volgens het plan zouden de bomen gerooid worden, maar Gedeputeerde Staten achten dit te voorbarig. Daarom zal de weg voorlopig niet verbreed worden. Als het plan tot uitvoering wordt gebracht zullen er bijna tweehonderd woningen tot stand komen. Tegen het plan waren enkele Bloemendalers bij Gedeputeerde Staten in beroep gegaan, maar hun bezwaren zijn niet ontvankelijk verklaard. Nieuw-Guinea. Op dinsdag 13 januari zal in het hervormd jeugdgebouw aan het Soendaplein in Haarlem-Noord dr. J. van Baal, de vroegere gouverneur van Nieuw- Guinea, voor de A.R. Kiesvereniging in Haarlem-Noord spreken over Nieuw- Guinea. Wim Sonneveld is bezig een internatio nale reputatie op te bouwen door zijn op treden in Amerikaanse films en voor de Engelse televisie. Deze lucratieve bekend heid is hém van harte gegund en komt hem toe. Maar hij zou toch wel heel on verstandig doen, als hij terwille van de ex ploitatie van successen van het verleden zijn kansen voor de toekomst bederft. Een cabaretprogramma eist nu eenmaal een selectieve en intensieve voorbereiding. Wie dinsdagavond in het Nieuwe de la Martheater de première van „Rimram" bijwoonde, zal zich ondanks alle inciden tele bewondering en vriendschappelijke gevoelens niet aan de indruk kunnen heb ben onttrekken, dat hij in dit dubbele op zicht tekort is geschoten. Wat de keuze van de nummers betreft: bijna alle teksten zijn beneden de maat. Wat de instudering aangaat: misschien moet men tot de twin tigste voorstelling wachten voor de toch al niet zo leuke kruisgesprekken het ge wenste plezier opleveren. Na de pauze een uurtje solospel denkt men voortdu rend dgt alles nog goed komt, schiet men a!f én jöe liéiri^jkeh ia de lach dan voor heen, maar tenslotte blijkt het doorslag gevende wonder te zijn uitgebleven. „Rimram" begon ongetwijfeld erg leuk met een door de Engelse specialiste Elea nor Fazan op het gebied van de muzikale komedie met geroutineerde fantasie inge studeerde nonsensikale proloog. Maar men moest vervolgens drie kwartier wach ten voor er weer een hoogtepunt kwam: de door Wim Sonneveld geschreven schets „Feestartikelen" met een helaas ontstel- (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal de aanleg van de nieuwe rijksweg 6, welke de IJmond met rijksweg 4 zal verbinden, in het midden van dit jaar worden aanbesteed. Op het ogenblik liggen de tekeningen van het tracé van het eerste gedeelte van de weg in de gemeentehuizen van Velsen, Haar- lemmerliede en Haarlemmermeer ter in zage ter inleiding van de onteigenings procedure. De meer dan zeventig grond eigenaren welke daarbij betrokken zijn krijgen nog de gelegenheid hun bezwaren ook op een openbare zitting toe te lichten. Uit de tekeningen blijkt, dat het eerste gedeelte van de weg tussen de Velser tun nel en enige honderden meters ten noorden van de Schipholweg. ongeveer ter hoogte van de IJtocht, ontworpen is conform de in het streekplan voor Zuid-Kennemerland vastgelegde opvattingen. Daarbij wordt een parcours gevolgd, dat zoveel mogelijk pa rallel loopt met de reeds bestaande land wegen, waardoor het verkavelingseffect tot een minimum wordt beperkt. In de Velser polders wordt eerst de Veerweg en daarna de Hornweg gevolgd, vervolgens in de Ver enigde Binnenpolder waar trouwens een ruilverkaveling aanhangig is gemaakt in Haarlemmerliede en Spaarnwoude de Houtrijker- of Groeneweg. De spoorlijn. Amsterdamsevaart, rijks weg 5 en Ringvaart worden ten westen van de Vinkebrug in één groot viadukt gekruist, waarbij boven rijksweg 5 van Haarlem naar Amsterdam een royaal ver keersplein is ontworpen. Op de thans openbaar gemaakte kaarten houdt de weg nog ten noorden van de Schipholweg van Haarlem naar Schiphol op en loopt een gestippeld tracé verder zuidwaarts. Men late zich hierdoor niet in de war brengen. Hoewel de officiële beslissing nog genomen moet worden is de veronderstel ling gerechtvaardigd dat voorlopig een ge heel andere aansluiting op rijksweg 4 van Amsterdam naar Den Haag met aftakking naar Rotterdam tot atand komt. Men moet immers "n het oog houden, dat de Provinciale Waterstaat van Noordhol land voor de dringende noodzaak staat de Schipholweg te verbreden of door een pa rallelweg te vervangen omdat de bestaan de verbinding op het toppunt van haar capaciteit is gekomen. Er wordt daarom reeds lang gedacht aan een nieuwe Schip holweg enige honderden meters ten noor den van de bestaande. Op deze gedachte nu heeft de Rijkswaterstaat ingehaakt toen hij naar een oplossing moest zoeken voor de meest doeltreffende aansluiting van de IJmond via rijksweg 6 op de weg Amster dam-Den Haag/Rotterdam. De betrokken wegenbouwers van Rijkswaterstaat hebben het voornemen rijksweg 6 voort te zetten als een weg parallel met de bestaande Schipholweg tot de kruising met rijksweg 4 tussen Badhoevedorp en Schiphol. Even tueel zou deze parallelweg ook tot de Am sterdamse luchthaven verlengd kunnen worden. Men hoopt binnenkort over dit tracé overeenstemming te bereiken, waardoor de IJmond niet alleen een voortreffelijke snel- verkeersweg met de grote steden in Zuid- Holland zal hebben verkregen, maar even eens met het Gooi. Utrecht en het oosten en zuiden van ons land. Het ligt in de be doeling nog dit jaar tot de ter visie leg ging van het tweede gedeelte van rijks weg 6 over te gaan. Voor de uitvoering is reeds voor dit jaar op de begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat drie miljoen gulden uitgetrokken. Uiteraard is voor de gehele verbinding een veelvoud van dat bedrag nodig, want alleen al in het gedeelte tus sen Velser tunnel en Schipholweg be vinden zich een aantal kleinere en ten minste twee grote kunstwerken. De dam dwars door zijkanaal B, dat voor de scheepvaart volkomen onbelangrijk is, kan men eventueel tot de kleinere kunstwerken rekenen, omdat zo'n aarden baan door het water betrekkelijk weinig problemen met zich brengt. Dat geldt tot op zekere hoogte ook voor „routineviadukties", zoals over de Oostlaan bij Velsen en de Spaarn- wouder of Hogedijk. Heel anders staat het al met de over brugging van Zijkanaal C. tussen Spaarn- dam en Buitenhuizen, waarin een beweeg baar gedeelte wordt ontworpen ten be hoeve van het verkeer met grote schepen naar en van de Haarlemse havens en werven. Tevens wordt de provinciale weg van Haarlem naar de Zaanstreek hier met een viadukt gekruist en bovendien worden er toeleidingswegen naar en van deze wegen aangelegd. Een waarlijk gigantisch werk zal echter het viadukt over de spoorlijn Amsterdam- Haarlem, de Amsterdamsevaart, rijksweg 5 en de Ringvaart worden. -Boven de weg van Haarlem naar Amsterdam zal een royaal verkeersplein worden aangelegd in de trant van de rotonde op de kruising van de rijkswegen 12 (Den Haag-Arnhem) en 4a (Burgerveen-Ypenburg) ten oosten van Leidschendam-Voorburg. Omdat dit een aansluitingspunt wordt van rijksweg 5 op rijksweg 6 komen er afzonderlijke toelei dingswegen voor op- en afgaand verkeer. Daardoor ook wordt het plein cirkelvor mig, waardoor voor de oostelijke en weste lijke rijbanen afzonderlijke viadukten noodzakelijk zijn over spoorweg, rijksweg en Ringvaart. Het fietspad, casu quo de ventweg. langs de weg van Haarlem naar Amsterdam zal een eind moeten worden omgelegd tot vlak langs de Ringvaart en het motorgemaal. Rijksweg 6 krijgt het gebruikelijke rijks wegenprofiel, dus twee rijbanen van zeven meter vijfentwintig breed, geschei den door een middenberm van viereneen- halve meter, parkeerstroken van twee me ter vijfenzeventig en een groene berm ter weerszijden van een meter vijfenzeventig. De toeleidingswegen van het verkeersplein worden drieëneenhalve meter breed om inhalen te voorkomen. Het gedeelte tussen Velsen en Schipholweg is ongeveer tien kilometer lane, dat langs de Schipholweg tot rijksweg 4 ongeveer zeven. Men hoopt deze nieuwe autosnelverbinding. waardoor het rijkswegennet weer wat fijner ge maasd zal weden, in de loop van 1962 in haar geheel in gebruik te kunnen nemen. Omtrent het te verwachten verkeer op rijksweg 6 wilde Rijkswaterstaat zich nog niet aan voorspellingen wagen. Zeker is. dat elke nieuwe verbinding nieuw verkeer schept. Het reeds in gebruik genomen ge deelte van rijksweg 4a tussen Ypenburg en Nootdorp verwerkt, hoewel de aansluitingen niet gereed en ongunstig zijn, reeds zes zevenduizend auto's per dag. Het is ge bleken dat dit verkeer geen respijt heeft veroorzaak* o-> rijksweg 4: die is even druk gebleven. Ten hoogste is de provinciale weg langs Voorschoten wat stiller ge worden. Er blijft dus een netto winst van zeker drie tot vierduizend auto's. Men kan aannemen dat het met rijksweg 6 niet an ders zal gaan, vooral niet omdat de IJmond zowel in bevolkingsaantal als in economische betekenis nog zal toenemen. lende climax. Die smakeloosheid was bij na tweevoudig symptomatisch: het vieze- rikketikkertje spelen is nogal kinderach tig, het gemis aan werkelijk pikante hart versterking veel erger. „Rimram" be staat voornamelijk uit liflaf. Zomaar wat aardig doen in de ruimte gaat vervelen op den duur. Echte humor komt altijd er gens vandaan, moet een keerzijde in de menselijke actualiteit hebben wil de uit werking gevoelig raak kunnen zijn. Met flauwiteiten alleen amuseert men zich niet lang. De teksten van Michel van der Plas en Guus Vleugel konden geen van al le halen bij wat wij van Annie Schmidt gewend waren en wat bij voorbeeld een Alexander Pola als eendagsvliegen voor de radio produceert. Zij vonden nergens aansluiting, er was geen contactpunt om de kortsluiting te veroorzaken, de schok- werking, waarop men in het cabaret zit te wachten. Zelfs voor Conny Stuart was er niets bij zonders uit de bus gekomen. Van het lied je „Dame met een foutje" over een win keldievegge wist zij met haar veelzijdig parodistisch talent niettemin iets heel geks te maken. Het element van kolder werd door Joop Doderer en Joekie van der Valk (malle manipulaties met een zaag, die net geen hout sneed) gediend. Ter tijdelijke vervanging tot 1 maart van Albert Mol treedt Hans van Manen in dit nieuwe programma op, lang niet onverdienstelijk. Het is overigens vreemd, dat men deze danser wel liet zingen maar onvoldoende zijn geschoolde begaafdheid exploiteerde. Ter klankrijke begeleiding genoot men wederom de medewerking van de pianist Henk van Dijk en de elektrische gitaar van Jan Blok, de frisse en vrolijke decors zijn door de thans tien jaar als ontwerper aan het ensemble verbonden Friso Wie- gersma getekend. Na de hors d'oeuvre kwam de hoofd schotel: een hutspot van liedjes en mono logen door Wim Sonneveld, die dit keer helemaal in de huis-tuin-en-keukensfeer bleef. Er waren een paar verrukkelijke momenten: het bezoek van de dame uit de zaal, de persiflage van de voorkeur voor Bach, het dronkemansliedje. Voor de rest leek het een compromis tussen eens-wat anders en net-als-vroeger. En wie een mousserend chanson had verwacht, werd op prikkellimonade getracleerd. De vondst van het projecteren van kleuren dia's van een telkens anders aangeklede voorvader met een toverlantaarn had geen magisch effect, doordat het gesproken commentaar wederom alle kernachtigheid miste. Enfin, men blijft ermee doorgaan tot 30 april in Amsterdam en gaat daar na pas met ingang van 1 augustus het land afreizen, zodat er nog heel wat kan verbeteren. Als het zover is, zal ik het la ten weten. David Koning KIEL (UPI) Lothar Stielau, leraar aan een middelbare school te Kiel. is geschorst omdat hij in het openbaar verklaard heeft dat het toneelstuk „Het Achterhuis" naar het dagboek van Anne Frank, „even grote onzin is als de zogenaamde dagboeken van Eva Braun en Koningin Elizabeth II". Stielau is bestuurslid van de afdeling Kiel van de „Deutsche Reichspartij", die men algemeen beschouwt als een neo-nazisti- sche groepering.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9