TRIUMPH WYBERT Britse wapenleveranties aan dictator Batista gehekeld Mikojan geeft antwoord op lastige vragen PORTRET VAN FRANKRIJKS NIEUWE PREMIER Er is een virgikaan geboren! Eisenhower verzoekt de Amerikanen hun betogingen te staken raatótoel Engelse pers eist het aftreden van minister Selzvyn Lloyd 3 Vier doden in het verkeer Drie vrouwen vermoord door Duitse Landru Cairo zwijgt over relaties met Oost-Duitsland Bonn spreekt over een diplomatieke breuk Bulletins over radio-activi teit in de landen van Klein-Europa de Samenwerking tussen Italië en de Arabische Republiek Michel Debré ontvangt beloning voor achttien jaar onwankelbare trouw aan De Gaulle tSLit öf bprlFiiFn Mjb VRIJDAG 9 JANUARI 1959 Spanningen tussen voor- en tegenstan ders van het staatsdirigisme hebben poli tieke en maatschappelijke omstandigheden in land en wereld bepaald, sinds de nood zaak tot ordening van staatswege zich in het begin van deze eeuw zo dringend kwam aandienen, dat grote bevolkingsgroepen er een streef-ideaal in vonden. Intussen heeft dit staatsdirigisme zich in gematigde zowel als extreme vorm meester gemaakt van de meeste samen levingen. De wijze waarop het moet wor den georganiseerd en uitgevoerd is onder werp van een wetenschap geworden, waar bij de afzonderlijke wetenschappen gaan deweg zijn ingeschakeld. Algemeen-maat schappelijk, economisch, financieel, me disch, juridisch, psychologisch, fysiologisch en technisch wordt in staatslaboratoria en studiecentra de „politiek" van een rege ring opgebouwd en de wetenschapsmen sen spelen achter de schermen van het staatsbeleid een belangrijke rol, die in sommige landen zelfs een uiterste vorm van staatsmonopolie heeft gekregen. Terwijl de mensen der wetenschap in hun afzondering geen verantwoordelijkheid wordt opgelegd ten aanzien van de uit eindelijke politieke koers, trachten zij in de speciale, enge beperking van het terrein waarop zij werken een zo volmaakt moge lijk resultaat te bereiken. Afgezien van de persoonlijke verantwoordelijkheid, die ieder mens te dragen krijgt naarmate zijn geweten hem met zijn handelingen con fronteert, zijn zij slechts gebonden aan de opdracht van de staat en zij kunnen niet gemakkelijk nagaan, of de uitvoering van die opdracht tenslotte zodanig in het staatsbeleid zal worden verwerkt dat ach teraf hun persoonlijk geweten geweld zal worden aangedaan. Niet gemakkelijk, doch wel te naastenbij kunnen zij bevroeden, dat zelfs bij het aanvaarde extreme staatsdirigisme be paalde ingrepen in het menselijke leven tot verboden terrein behoren. In hoeverre dat bijvoorbeeld het geval is in de kwestie der atoomenergie, valt moeilijk te defi niëren aangezien deze energie pas door zijn toepassing een heilzame of verderfe lijke consequentie zal krijgen. Doch wan neer men thans een Amerikaans bioloog en Nobelprijswinnaar, dr. Beadle, hoort ver klaren dat volgens hem de staat zal moe ten beslissen of individuele personen wel het recht zullen kunnen behouden uit te maken hoeveel kinderen zij zullen heb ben, krijgt men de onbehaaglijke indruk dat hier een „zonder verantwoordelijkheid" vorsend geleerde verzuimt stil te staan bij de vraag, of de staat welke staat danook wel ooit het recht kan worden verleend zo diep in het persoonlijk leven van het in dividu in te grijpen dat hij dirigerend op treedt bij de bepaling van het aantal en de soort van de menselijke nakomeling schap. Dr. Beadle grondt zijn overweging op het feit, dat de wetenschap diep is doorge drongen in de geheimen der erfelijkheid en der evolutie, zo zelfs dat „het mysterie wordt vervangen door het begrijpen van het wezen des levens". Hij heeft dus niet louter het oog op een dreigende overbevolking, doch ook op een „selectie naar waarde". „Reeds lang heeft de mens de mogelijk heid, plant en dier voor eigen doeleinden te doen evolueren. Hij zou deze kennis kunnen gebruiken om zijn eigen evolutio naire toekomst te richten", aldus Beadle, die daarmee onomwonden te kennen geeft dat hij het recht van de staat om „zijn eigen aantal en soort individuen te maken", niet betwist, doch zelfs beschouwt als een bruikbare uitbreiding van het dirigisme. Natuurlijk is zijn verhandeling niets an ders dan een theorie, doch er blijkt uit hoezeer de wetenschap los van de staats- verantwoordelijkheid en als het ware werkt met oogkleppen op. De bij die wetenschap ingeschakelde mensen zouden zich toch dienen te reali seren dat het toenemen van essentialiteit hunner voortbrengselen in de politieke koers hun een nieuwe, zeer persoonlijke verantwoordelijkheid oplegt ten aanzien van datgene, wat zij kunnen en niet kun nen aanvaarden. Het lijkt ons dat dr. Beadle zich deze ver antwoordelijkheid nog niet heeft gereali seerd. Op het Stationsplein te Apeldoorn is de 16-jarige scholier A. van Ernst aangereden door een autobus die slipte ten gevolge van de gladheid. De jongen liep ernstige ver wondingen op en overleed korte tijd na aankomst in het ziekenhuis. Een personenwagen van een Bredase houthandel is tegen een boom op de Kruis- landsedijk te Steenbergen gereden, vermoe delijk door de gladheid van de weg. De chauffeur, de 26-jarige gehuwde H. J. Hen raat uit Oosterhout, kwam om het leven. De 87-jarige oud-Veenendaler C. Bos, die sinds enige jaren in een rusthuis te Zeist vertoefde en die woensdagavond zwaar gewond werd bij een aanrijding te Zeist, is donderdag in het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht aan zijn verwondin gen overleden. Op de spoorlijn AmersfoortAmsterdam is de 63-jarige W. van Wijngaarden uit Utrecht, die met zijn kameraden van een lijnploeg van het spoorwegbouwbedrijf langs de spoorlijn in de richting van het Naardermeer liep, aangereden en gedood door een trein. De man is waarschijnlijk misleid door de sneeuwjacht en duisternis. DETROIT, (Reuter) De Russische vi ce-premier Mikojan heeft tegenover Ame rikaanse fabrikanten op het hoofdkantoor van de Ford-fabriek te Detroit de Britse oud-premier Churchill ervan beschuldigd, dertien jaar geleden de koude oorlog te zijn begonnen. Churchill, aldus Mikojan, begon de koude oorlog in februari 1946 te Fulton in de Amerikaanse staat Missouri. De toenmalige Amerikaanse president, Truman, stond acher hem, aldus Mikojan. Op de vraag hoe lang het zal duren voor dat het in het Russische economische stel sel mogelijk zal zijn een auto te maken voor elke arbeider, zoals in de Verenigde Staten het geval is, zei Mikojan: „Heel lang". Een directeur van de Fordfabriek vroeg, waarom de Russen denken dat de Verenigde Staten oorlog wensen ondanks de bewijzen dat de Verenigde Staten vre de nastreven, antwoordde Mikojan, dat de Russen denken, dat de Amerikanen onge lijk hebben en de Amerikanen denken, dat de Russen ongelijk hebben. Salomo zou waarschijnlijk beide partijen de helft van de schuld geven, zo voegde Mikojan eraan toe. Ook werd hem gevraagd hoe het moge lijk was, dat hij in 1956 in Boedapest was en daar gezegd zou hebben dat het voor de Hongaren het beste was als de Russische troepen zich zouden terugtrekken, terwijl vijf dagen later de Russische troepen de stad binnentrokken om de Hongaarse op stand te onderdrukken. Mikojan antwoord de, dat de Russen de zwakke wettige re- gering-Kadar te hulp waren gekomen, zoals de Amerikanen in Libanon hadden gedaan. (Van onze correspondent in Bonn) In het vijftien kilometer van Venlo gele gen Westduitse dorpje Kempen heeft een zestigjarige bouwkundig ambtenaar, die doorging voor een uiterst correct man, be kend, in dertig jaar tijds drie vrouwen vermoord te hebben. Een toneelspeelster, alsmede 's mans eerste en zijn tweede vrouw waren zijn slachtoffers. Men vermoedt, dat hij ook nog een vierde vrouw om het leven heeft gebracht. „Oberbaurat" Ludwig Bellwinkel stond in Kempen bekend als een zeer correct man. Vrienden hield hij er echter niet op na. In december werd hij gearresteerd na dat zijn tweede vrouw onder verdachte omstandigheden was gestorven. Hij be kende al gauw zijn beide vrouwen doodge schoten te hebben. In de gevangenis van Krefeld biechtte hij eigener beweging ook zijn derde moord op, in augustus 1928 gepleegd op de toneelspeelster HansiSterner, die een kind van hem verwachtte. Hij gaf haar vergif in. De politie nam aan dat de to-- neelspeelster zelfmoord had gepleegd. (Van onze correspondent in Bonn Hoewel van een officieel plan tot het af breken van de diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en Cairo nog geen sprake zou zijn, zijn er in kringen van de beide Westduitse regeringspartijen de C.D.U. en de Deutsche Partei stemmen opgegaan om met Nasser te breken. In elk geval zou van een reis van een Westduitse missie naar Egypte, ter bestudering van het Assoeandam-plan, voorlopig geen sprake meer zijn. Men wacht hier nog op de bevestiging door de regering der Verenigde Arabi sche Republiek, dat de mededeling van de Oostduitse minister-president Grotewohl die neerkwam op de uitwisseling van con sulaten-generaal, juist is. De Westduitse ambassadeur te Cairo heeft officieel de opdracht gekregen tegenover president Nasser op scherpe wijze uiting te geven aan de Westduitse ontstemming over de ontvangst, die Grotewohl in Egypte ten deel is gevallen. In een officiële verkla ring over de besprekingen van Nasser met Grotewohl wordt geen gewag gemaakt van een akkoord om wederzijds consulaten- generaal in te stellen, zoals Grotewohl verklaard heeft. De besprekingen hebben over „economische en handelsbelangen" gehandeld. Tegenactie Inmiddels zijn in parlementaire kringen te Bonn tegenvoorstellen gedaan, die be doeld zijn om Nasser politiek te treffen. Er is voorgesteld om de Bondsdagdelega tie, die een reis door het Nabije Oosten maakt, aan te bevelen geen bezoek te bren gen aan de Verenigde Arabische Repu bliek. Anderen hebben gevraagd, of de re gering geen consulaat-generaal in Israel kan vestigen. De uit socialisten en vrije democraten bestaande oppositie wil ech ter een geheel andere kant op. Zij eist, dat de „Hallstein-doctrine" overboord wordt gezet. Professor Von Hallstein, vroeger staatssecretaris in het kabinet-Adenauer, thans president van de Europese Econo mische Gemeenschap, hield zich aan de stelregel, dat Bonn geen diplomatieke be trekkingen zou onderhouden met staten, die de Oostduitse regering erkenden. Dat is ondermeer het geval met Finland, Joe goslavië en de communistische landen met uitzondering van.. Rusland. Men laat het van Nasser's verklaring afhangen wat er verder op politiek terrein tegen Cairo on dernomen kan worden. Men voelt zich door Nasser c.s. beet genomen, omdat vóór Gro- tewohl's bezoek officieel tegenover West- Duitsland was verklaard, dat van eniger lei diplomatieke betrekkingen met Oost- Berlijn geen sprake zou zijn. BAGDAD, (Reuter) Premier Grote wohl is donderdag uit Cairo in Bagdad aan gekomen, voor een bezoek van drie dagen als gast van premier Kassem van Irak. Een woordvoerder van het Iraakse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld dat de regering niet overweegt di plomatieke betrekkingen aan te knopen met Oost-Duitsland. Hij schreef de Hongaarse opstand toe aan het stoken van Amerikaanse agenten. Ver der zei hij dat men te Boedapest begon communisten op te hangen. Goede manieren President Eisenhower heeft er bij de Amerikanen op aangedrongen geen de monstraties meer te houden tegen Miko jan en hem te behandelen met de beleefd heid en goede manieren die zij „volgens traditie tegenover bezoekers uit het buiten land aan de dag leggen". De Newyorkse „Daily News" schrijft dat men zich niet over dergelijke betogin gen moet verbazen, als men bedenkt dat de demonstranten voor het merendeel vluchtelingen uit door communisten over heerste landen zijn. De voorzitter van het vakverbond A.F.L.-C.I.O., George Meany, heeft Mikojan in een rede verantwoorde lijk gesteld voor de slachtpartij na de op stand in Hongarije. Meany heeft gewei gerd aan te zitten aan een maaltijd, welke een aantal vakbondsleiders de Russische vice-premier aanbood. Sneeuwballen Op weg naar een restaurant in Detroit waar hij met Amerikaanse autofabrikan ten zou dineren, is Mikojan gisteren met sneeuwballen bekogeld en uitgejouwd. Hij werd niet geraakt. Drie Hongaren werden aangehouden. Er waren honder den demonstranten. Hongaarse vrijheids strijders en andere vluchtelingen uit com munistische landen hadden de twee voor afgaande avonden vergaderingen gehouden om plannen te bespreken voor de begroe ting. Onder hen bevond zich Tibor Magyar een lid van het Hongaarse parlement ten tijde van de oktoberopstand. MOSKOU (UPI) De Russische pers be steedt veel aandacht aan het bezoek van Mikojan, hetgeen gezien kan worden als een teken, dat deze „particuliere" reis als belangrijk wordt beschouwd. Elke dag brengen radio en kranten uitgebreide be richten over zijn ontmoetingen en bespre kingen en over de Amerikaanse reacties op zijn bezoek. De nadruk valt op de gun stige ontvangst die hij gehad heeft en op het nut dat dit bezoek kan opleveren voor beter onderling begrip. Veel aandacht wordt ook besteed aan Mikojan's ontmoe tingen met industriëlen en vakbondsafge vaardigden. De minder ernstige zijde van het bezoek Mikojan's interesse voor de inrichting van een motel, zijn grappen en vriendschappelijke handdrukken met vi ce-president Nixon en minister Dulles, zijn gastvrije onthaal bij de miljonair Cy rus Eaton wordt eveneens belicht. STRAATSBURG (Reuter) In „Klein Europa" zullen regelmatig bulletins over de radioactiviteit van lucht, grond en wa ter worden uitgegeven, zo heeft de Itali aanse yice-voorzitter van de Euratom- commissie, Medi, meegedeeld. Hij zei dat Euratom in staat is de radioactiviteit nauwkeurig te meten. Wekker WASHINGTON (Reuter) In de Ver enigde Staten is een apparaat ontworpen dat, in een radio- of televisie-ontvanger ge monteerd, een hoge alarmtoon laat horen als het aan een gevaarlijke hoeveelheid radio-actieve straling wordt blootgesteld. Het apparaat kost nog geen twintig gul den. Advertentie Wat nu - een virgikaan? Ja, de nieuwe Triumph sigaret! De milde middenweg tussen Virginia en amerikaan, een sigaret voor alle rokers. Niet te scherp, niet te zacht... Mild! Het staat ook op het pakje; Mild! Zo'n nieuwe sigaret verdient ook een nieuw jasje; het blauwe doosje van vroeger is veranderd in het nieuwe, moderne pakje. Met de nieuwe, moderne Triumph. Metéén proeven! HET MILDE MIDDEN TUSSEN AMERIKAAN EN VIRGINIA Wijze woorden Ik ben in deze rubriek nu al zó dikwijls aan het woord geweest; ik vind dat mijn ingeboren bescheidenheid mij er recht op geeft, ook anderen eens aan het woord te laten komen. Daarom sta ik, in groot moedigheid, de mij vandaag ter beschik king staande plaatsruimte af, ter repro- duktie van wat in het jaar 1958 an dere grote geesten hebben gezegd. Het beste zinnetje vind ik dat wat een Engelse lord, wiens naam mij helaas ont schoten is, onlangs heeft gezegd: „als Karl Marx in onze dagen leefde, zou hij Das Kapital nooit hebben geschreven, want hij zou al zijn tijd nodig hebben gehad voor het parkeren van zijn auto". En dit is van de markies van Salis bury: „toen ik jong was, beschouwde men de Wetenschap als het arme neefje van de familie, vooral ten opzichte van de Kunst. Nu is zij de Rijke Tante geworden, waar de hele familie van afhangt". De onlangs afgetreden Lord Chief Jus tice van Engeland, lord Goddard: „de oorzaken der misdaad zijn vandaag precies dezelfde als in de dagen van het Oude Testament: begeerte, de zucht om op ge makkelijke wijze aan geld te komen, wel lust en wreedheid". Jakob Malik, Sovjet-ambassadeur te Londen: „de tijd rekent af met alle angry young men". Sir Basil Henriwues: „er is een tijd ge weest dat een zonde een zonde was teoenwoordig is het een complex". Een zekere meneer Jimmy Edwards: „na het buskruit is de televisie het ergste wat de mensheid zichzelf heeft aangedaan". De bisschop van Coventry: „ik geloof niet dat men Engeland tot een christelijke natie kan maken door alleen maar voort durend „thou shalt not" te zeggen". De vicaris van Harrows St. John's: „een van de grootste proeven van 's mensen oprechte geloof is, wanneer hij in de kerk zit en merkt dat hij niets anders dan een briefje van tien shilling bij zich heeft". Rechter Hilbery: „advocaten zouden niets meer te doen hebben als iedereen de waarheid zei". Aneurin Bevan: „ik weet zelf dat ik al maar saaier en vervelender word. Mis schien dat ik daarom wel leider van de Labour Party zal worden". Elias CAIRO (Reuter) In een communiqué dat te Cairo is uitgegeven wordt ver klaard, dat president Nasser en premier Fanfani van Italië dezelfde opvatting heb ben ten aanzien van het consolideren van de veiligheid en wereldvrede volgens de beginselen van de UNO. Zij willen de be trekkingen en samenwerking tussen beide landen verstevigen. Er zullen periodiek bijeenkomsten over kwesties van weder zijds belang worden gehouden ter verste viging van de wereldvrede en verhoging van de welvaart der beide landen. Fanfa ni is de gast geweest van president Nas ser die een uitnodiging om Italië te bezoe ken heeft aanvaard. Aanvankelijk zou Nas ser vorig jaar een bezoek aan Italië bren gen. Hij stelde zijn reis echter uit met het oog op de gebeurtenissen in Libanon. Advertentie Bij guur weer te kunt U verkoudheid voorkomen met (Van onze correspondent in Parijs) Zomin het een verrassing mag heten dat generaal Charles De Gaulle de heer René Coty nu als president van Frankrijk heeft opgevolgd, zomin kan men er zich over verwonderen dat zijn keuze voor de eerste premier dei nieuwe vijfde repu bliek op de zittende minister van Justitie Michel Debré is gevallen. In de meidagen van het vorig jaar, toen in Algiers het be slissende offensief op de vierde republiek geopend werd, meenden verscheidene waarnemers in de latere minister van Voorlichting, Jacques Soustelle, de vroe gere adjudant van de generaal in Londen, de toekomstige regeringsleider te herken nen. De Gaulle heeft Debré echter boven Soustelle verkozen. De reden? Met de aalgladde Soustelle was de generaal er misschien nooit gans en al zeker van ge weest dat zijn politieke richtlijnen niet door de minister-president doorkruist zou den worden. Dat gevaar lijkt met Debré (vrijwel) uitgesloten. Ofschoon beide gaul list zijn van de oudste stempel en van uit gesproken rechtse signatuur, heeft Debré zich in zijn politieke handelingen en ver klaringen toch altijd veel dichter dan Sous telle in de buurt van de generaal gehouden. Een goed cijfer is hem vanaf de gaullis tische olympus zeker ook ten deel geval len doordat Debré, in tegénstelling met Soustelle, nooit uit de ministeriële ruif van de gehate goedgeefse vierde repu bliek heeft willen eten. Hij vergenoegde zich met de politiek onbelangrijke post van senator, en voorts overstelpte Debré onder het oude bewind de kranten met kopij waarin de gaullistische denkbeel den vertolkt werden. Debré was in die da gen fel anti- „systeem", fel anti-partijen, fel anti-Europees en even fel pro-De Gaul le en al diens oplossingen voor de talrijke en veelsoortige problemen die de twaalf jarige crisis voor zijn land had opgewor pen. Om aan al die felheden vrijelijk uiting te kunnen geven, richtte de nieuwe pre mier enige jaren geleden zelfs een eigen weekblad op, Courrier de la Colère, koe rier der toorn, geheten, dat zich evenwel nimmer in een zeer levendige belangstel ling van het publiek verheugen mocht. Als courantier heeft Michel Debré minder fortuinlijk geboerd dan als minister van De Gaulle. Ook schreef hij een uitvoerig pamflet tegen de ministeriële, parlemen taire en andere profiteurs der vierde re publiek onder de naam: Deze prinsen die ons regeren. Nu is Michel Debré dus zelf tot prins van de nieuwe republiek uitver koren Briljant Michel Debré behoort tot de jonge gene ratie van Franse politici die in de bezet tingstijd de ^grondslag legden voor hun latere loopbaan. Zoon van een professor in de medicijnen en kleinzoon van een rabbijn, bezocht Michel Debré indertijd een van de oudste Parijse lycea, Montaigne, waar hij een briljante leerling was. Twintig jaar oud, verliet hij als jong officier al de ca- valleristen-school van Saumur, maar, bij nader inzien, bleek de militaire carrière hem toch maar weinig aan te trekken. Hij zwaaide om naar rechten. Maar nog voor de actieve advocatuur te bereiken, werd hij door de oorlog en de Duitse bezet ting al in de politieke strijd geworpen. Zijn juridische vorming zou hem een kwart eeuw later niettemin nog te stade komen toen hij, in juni van het vorig jaar, tot minister van Justitie in de nieuwe re gering van De Gaulle werd benoemd. Michel Debré, wiens voorouders gene raties lang in de Elzas hebben geleefd, heeft met alle inwoners van die zwaar- omstreden „bufferprovincie", een zeer sterke bijna instinctieve patriottische bin ding aan Frankrijk gemeen. Een patriot die zich ook best nationalist durfde noe men. En voor de nationalist Debré is het sinds die gedenkwaardige en historische oproep op 18 juni 1940 uit Londen, altijd generaal De Gaulle geweest die het Fran se vaderland symboliseert en incarneert, die het feilloos kompas is voor Frankrijks heil en toekomst. Nadat hij door zijn on dergrondse actie door de Duitsers was ver bannen en vervolgens uit het gevang ont vluchtte, werd de jonge Debré in 1945 door de generaal-bevrijder benoemd tot com missaris der republiek in de provincie stad Angers. Hij nam later deel aan de eerste verkie zingen voor die Raad der Republiek, de hui dige Senaat, waarvan hij gedurende tien jaar de debater was, die het sterkste op de voorgrond zou treden. En ook hier als LONDEN (Rtr.) Vele Britse bladen zijn donderdag fel van leer getrokken te gen de levering van Britse tanks aan Ba tista, de gevluchte dictator van Cuba. De socialistische „Daily Herald" schrijft: „De tanks die wij aan Batista hebben ge leverd, worden op het ogenblik door de woedende revolutionairen op Cuba ten toongesteld. Waarom hebben wij wapens geleverd aan een dictator, betrokken in een burgeroorlog? Dit schandaal moet door het parlement onderzocht worden. De minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, moet aftreden". De liberale „Manchester Guardian" zegt: „De regering heeft zich weer eens laten verrassen'' De „Daily Mirror" eist in een hoofdartikel ondei de kop „Hoe men vrienden moet verliezen" een duidelijk antwoord van Selwyn Lloyd op de volgen de vraag: „Hoe kon het gebeuren dat En geland maar doorging met het zenden van wapens naar Cuba. terwijl de Amerika nen al maanden geleden besloten hadden, Batista geen wapens meer te leveren?", schrijft: „Wij hadden nooit wapens aan de dictator Batista moeten leveren, zijn rege- Premier Debré spreektrompet van De Gaulle, die van zijn kant veel gewicht aan Debré's poli tieke adviezen moest hechten. Toen de generaal zich in 1946 terugtrok uit het ac tieve politieke leven, volgde Debré hem, ten tweeden male in deze nieuwe maquis. En zodra de generaal weer opdook als re geringschef in 1958, stond Debré opnieuw aan zijn zijde. Op jonge leeftijd (Debré is nog maar zesenveertig) is hij nu be noemd tot minister-president, de voor naamste vertrouwenspost die staatschef De Gaulle in de vijfde republiek te ver geven had. De nieuwe premier, die vier zonen heeft, onder wie een tweeling, zal zich ook in zijn nieuwe functie vermoedelijk zo veel mogelijk in de hoge en machtige scha duw willen houden van De Gaulle die van uit het Elysée Frankrijks staatskunde blijft beheersen. Debré schrijft beter dan hij spreekt, als orateur zal hij de aan dacht van het Franse volk niet trekken. De nieuwe „prins die Frankrijk regeert" zal zich eerder als trouw uitvoerder dan als inspirerend leidsman onderscheiden, en aan die verwachting, gevoegd bij zijn ver standelijke en andere kwaliteiten, heeft Michel Debré zijn benoeming door De Gaulle van eerste minister-president der vijfde republiek ongetwijfeld te danken gehad. ring werd niet alleen in Cuba, maar in geheel Latijns Amerika gelaakt". Onze Londense correspondent seint dat ook Fidel Castro diep gegriefd is over Britse leveranties van marinevliegtuigen (sea furies) en andere materiaal aan Ba tista. Londen hoopt nu door snelle erkenr- ning van het nieuwe regiem gemaakte fouten goed te maken. Londen bereidt zich al vast voor op de ontvangst van een protestnota uit Cuba, dat een gunstige handelsblans heeft met Engeland, die Castro naar men hoopt niet in gevaar zal willen brengen. De beken de Engelse schrijver Graham Greene, die kort geleden uit Cuba is teruggekeerd, heeft de „grote blunder" van de Britse regering aan de kaak gesteld. De regering zou volkomen verkeerd zijn ingelicht over de gebeurtenissen op het eiland en veel te lang is doorgegaan met wapenleveran ties aan Batista. Selwyn Lloyd wie al jarenlang zwakte wordt verweten, zal het ongetwijfeld hard te verduren krijgen, wanneer hij over een paar weken in het Lagerhuis over deze zaak aan de tand zal worden gevoeld. Fidel Castro Ruiz, de 32-jarige Cubaan se rebellenleider wiens jarenlange verzet tegen de dictatoi Batista tenslotte tot diens vlucht heef! geleid, is donderdag middag de Cubaanse hoofdstad Havanna binnengetrokken aan het hoofd van de gepantserde kolonne waarmee hij vanuit de provincie Oriente is opgerukt. Castro, een opvallende figuur met een wilde baard, stond recht overeind in een jeep, waarin vier man van zijn lijfwacht met de vingers aan de trekkers van hun machinepistolen zaten. Heel Havanna was dol van vreugde. De kanonnen op het fort Cabana vuurde 21 saluutschoten af. Schepen in de haven vlagden en floten. Vliegtuigen hielden een impromptu-luchtparade. Kerkklokken beierden en de rebellen, die bij duizenden met hun wapens in de handen op straat waren, losten vreugdeschoten in de lucht. Het volk brulde „viva's", en bejubelde de overwinnaar. Groter wanorde heeft de Cubaanse hoofdstad in geen jaren gekend: buitenlanders waren het erover eens dat zelfs in de dagen direct na Batista's vlucht niet zoveel munitie verspild is. Autocla xons loeiden en overal werd onder luid ge knetter vuurwerk afgeschoten. Het zakenleven stond volkomen stil. Geen kantoor of bedrijf had nog personeel, want iedereen was de straat op gegaan om de intocht van de bevrijder te vieren. Over enkele dagen zal, hoopt men, de situatie weer normaal zijn. Donderdag hebben ook België, Italië, West-Duitsland en Zweden het nieuwe re giem op Cuba erkend. Uit de Opregte Vrijdagsche Haarlemsche Courant van 7 January 1859 PARIJS Het zeggen is, dat de oproe rige bewegingen, welke in Algerië zijn uitgebroken, van meer belang zijn dan die, welke de Franse troe pen in de laatste tijd zon der groote inspanning heb ben kunnen beteugelen. In officiële kringen houdt men alles, wat met die bewegingen in verband staat zeer geheim. Br worden personen gevonden, die het voor zeer mo gelijk houden, dat Marocco de hand in het spel heeft.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5