Barend Wolf overwint veel tegen slagen en bouwt rustig voort Vanmorgen in de vishal en op zee Technische stunts presenteert hij vaak alleen voor zijn genoegen IJmond-agenda Minister Luns gispt Engelse beknotting van K.L.M.-rechten Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren 7 Weer Noorse vissersboot vergaan Jeugdige kapitein van de „Borculo" had het geluk niet mee Rangeerder gewond Ondanks sneeuw veel groente IJslandse visaanvoer in Engeland hervat Manchester Guardian: „slechte Engelse manieren" Ongeluk of misdaad? nv Slavenburg's Bank Gunstige deposito-voorwaarden DINSDAG 13 JANUARI 1959 IJl] STOND OP HET terrein van het PEN in V eisen aan de noordkant van hel kanaal. Hij keek omhoog naar de gigantische toren van de nieuwe centrale, die zo langzamerhand het beeld van het driftig kloppende hart van de industriële IJmond gaat beheersen. Barend Wolf, directeur van een grote technische handels onderneming in Amsterdam. Een niet te grote, stevige man in een donker en goedzittend costuum. Een man met een open gezicht, waarin één oog is ver duisterd door een zwart brilleglas. Een zakenman, die de techniek in zijn vingertoppen heeft. Een man, die plezier heeft in stunts. Naast hem stond op het terrein, bedekt met een grauw zed, één van de grootste transformatoren, die er in Italië worden gemaakt. Een stunt van de heer B. Wolf. Twee van deze geweldenaren liet hij met speciale treinen uit hel zuidelijke land naar Vel sen brengen. Een spectaculair transport, dat de voorpagina's van vele vaderlandse kranten beheerste. TROMSö (UPI) Bij Kamoeyvaer, even ten zuiden van de Noordkaap, is het Noor se vissersvaartuig „Meteor" vergaan. De zes opvarenden zijn hoogstwaarschijnlijk om het leven gekomen. De zes mannen waren gehuwd en hadden in totaal 22 kin deren. DE HEER BAREND WOLF met één F „ik heb er een hekel aan. wanneer zij mijn naam met twee F's schrijven" woont in Aerdenhout. Op het grote mo derne kantoor van zijn onderneming, die in een oud, voornaam en statig grachten huis in Amsterdam is gevestigd, prijkt een luchtfoto van dit huis, zijn trots, aan de wand. Het lijkt op een foto van een kasteel in een bosrijk bergland. Er hangt een oude kalender, waarop de datum 20 december een kruisje draagt. Zijn verjaardag. Zestig jaren, waarvan hij er tenminste vijfenveertig hard heeft ge werkt, telt het leven van deze in vele op zichten interessante man. Eén van die mensen in ons kleine landje, die nog altijd verduveld goed weten, waar „Abraham de mosterd haalt", die vaak in „het nieuws" zijn, die weten, dat voor harde werkers het geld op straat ligt, die dat kunnen vinden ook Opnieuw beginnen HET LEVENSVERHAAL van Barend Wolf is moeilijk te schrijven. Het spreekt welhaast vanzelf, dat het „opnieuw be ginnen" er een grote rol in speelt. Hij laat zich moeilijk interviewen. Het is een man, die meer dan één ding tegelijk kan doen. Hij vertelt over zijn leven. Mijn vader was bankier in Steenwijk. Ik speelde daar vaak op een prachtige buitenplaats. Een keer in het fortuin van mijn vader, maakte het noodzakelijk, dat ik op vijftienjarige leeftijd Steenwijk verliet. We trokken naar Amsterdam". Er klinkt heimwee in zijn stem. Hij schildert hoe mooi die buitenplaats wel was. Hij vertelt, hoe hij op zesjarige leeftijd in het water werd gegooid en toen „op zijn hondjes" leerde zwemmen. Een bijna tedere klank is er in zijn stem aan wezig, wanneer hij zo vertelt. Eén van de telefoons op zijn kamer rin kelt genadeloos. Hij pakt de hoorn. Zijn gezicht verandert, wordt energiek. „Neemt u mij niet kwalijk, heren". En in de hoorn: „Yess, mister JYess, that's possible". Hij bladert in zijn agenda. Schrijft wat op. Belt een ander nummer. Geeft een af spraak door. Vraagt meteen om koffie. Vraagt of de „Professor" kan komen voor het samen stellen van een „babbelje" voor een tech nische conferentie in Den Haag met „mis ter J". Draait zijn uiteraard draaibare stoel weer om en vervolgt zijn levensverhaal. Brokkelig. Met uitstapjes naar vreemde landen. Hij vertelt over zijn hobby: fotograferen. Hij bezit filmtoestellen en fototoestellen in velerlei soorten. Zijn werk is voor een amateur zeer behoorlijk. Van de fotografie springt hij onmiddellijk weer over op de vliegerij. „Ik heb gevlogen in de beginperiode. Dat moet u opschrijven. Ondermeer met Hinchcliffe. Ik werkte als monteur op het vliegveld. Op een dag zei Hinchcliffe: „Je wilt toch vliegen, nietwaar. Stap maar in". Ik vergeet het nooit meer. Het was niet zo'n prettige ervaring. Maar ik bleef vliegen. Ja, ik heb m'n brevet. Altijd makkelijk". BAREND WOLF heeft zijn tijd goed ge bruikt, toen hij jong was. Hij bezocht H.B.S. en M.T.S. In de nachtelijke uren werkte hij als monteur bij het aanleggen van elektrische leidingen, omdat hij zo graag financieel onafhankelijk wilde wor den. Als jonge man sticht hij een eigen technisch bureau. Het wil echter niet. In die periode blijkt zijn technische begaafd heid al heel duidelijk. Hij doet zijn eerste uitvinding. Een methode om elektrische leidingen te lassen. VELSEN DINSDAG 13 JANUARI Thalia: „.Jane Eyre", 20 uur. Rex: Geen voorstelling. Pieter Vcrmculcnmuseum: Geopend van 14 tot 16,30 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. WOENSDAG 14 JANUARI Thalia: Als dinsdag. Rex: „Opdracht zonder genade". 20 uur. Pieter Vermeulenmuscum: Als dinsdag. Van Diepenstraat, Velsen-Noord: Kinder middag van A.N.M.B.. 14 uur. Raadhuis. Spreekuur wethouder van so ciale zaken, 10 tot 12 uur. BEVERWIJK DINSDAG 13 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Pal Joey". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Peyton Place" (Dorp der zonde). Terpsichore, 14 uur: Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, Lezing door Marijke van Raephorst. Zeewykschool, 20 uur: Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid. Lezing door mevrouw SluirFintelman over „We- reldfederalisme". Gebouw K.S.A., 20 uur: Toneelavond ten bate van de Blindenbond. „De Groentenbeurs", 20 uur: Ledenver gadering Katholieke Vrouwen Gilde. WOENSDAG 14 JANUARI Bioscopen: Als dinsdag. Het Centrum, 20 uur: K. Julius Inger- mann over 'n tocht door donker-Afrika Hij werd er geen cent beter van. Het patent ontging hem. Hij had zijn uitvinding onvoldoende omschreven. De uitvinding was wel gepubliceerd. Iedereen kon er toen gebruik van maken. De zakenman Wolf kreeg op dat moment één van zijn eerste harde lessen. Hij werkte stug door. Hij propageerde het verlenen van werkelijke service als één van de pijlers van een gezonde technische onderneming. Hij bouwde bij zo een tech nische onderneming een service-afdeling op, die klonk als een klok. „Helaas gooide de crisistijd roet in het eten". Een eigen zaak HET WAS 1937, toen h;' de grote stap weer waagde. Hij stichtte zijn tegenwoor dige bedrijf. En een doorslaand bewijs van het feit, dat hij een man met ideeën is, is de naam van dit bedrijf: „Industriewolf". „Dat heeft echter niets te maken met het feit, dat ik zélf Wolf heet. Als ik een an dere naam had gehad, had ik mijn bedrijf nóg „Industriewolf" genoemd. Omdat een wolf in de techniek een machine is, die alles naar zich toetrekt en die niets meer loslaat". Deze naam getrouw begon hij alle mo gelijke technische artikelen en machines te importeren en op dat gebied werd hij een groot irian in ons land. Overal werken nu zijn monteurs. In de nieuwe centrale van het FEN in Noordholland, in talrijke K.V.-stations in ons land. Overal plaatsen zij transformatoren en andere technische installaties. Want het leveren en plaatsen van de technische inventaris voor elektrische cen trales is zo langzamerhand zijn speciali teit geworden. Hij staat daarbij steeds met één been in de toekomst en één been in het heden. Nog werkt hij met de traditio nele installaties, maar het atoom wenkt hem reeds. Ook op dit terrein zal Barend Wolf zijn weg vinden. Dat staat wel vast. Hij heeft plezier in stunts. Toen hij in het iFranse blad „Science et Vie" las van de revolutie, die de uitschuifbare toren van de Fransman M. Michel de Roy zou be tekenen voor de radio, de vliegtuigverzor ging, het bouwbedrijf, het leger en talrijke andere instellingen, kocht hij razendsnel de licentierechten. De demonstratie van de toren was een stunt. Goed, van de bouw van deze torens is door allerlei oorzaken niets terecht ge komen. Men heeft ze nu niet meer nodig. „Maar het was een stunt". En zo zouden nog kolommen gevuld kunnen worden met de stunts, die de heer Barend Wolf reeds heeft gepresenteerd in ons lieve landje aan de zee. Het typeert de man als een zaken man, die niet bang is. Zwaar getroffen BAREND WOLF heeft het heus niet op een presenteerblaadje gekregen. In de oor log werd hij en zijn bedrijf geknakt. Acht maanden bracht hij door op de kille vloe ren van de Scheveningse gevangenis. De gevolgen daarvan ondervond hij na de oorlog op dramatische wijze. Het was tij- De heer B. Wolf (rechts op de foto naast de installatie) is ook op de jaar beurs in Utrecht thuis. Hier ontmoet hij Prins Philip van Engeland, tijdens het Engelse koninklijke bezoek aan ons land in het voorjaar van 1058. dens een reis door Italië. Op weg naar een belangrhke conferentie werd hij getroffen door de ziekte, die later als aethritis defor mans zou worden gekarakteriseerd. Een chronische gewrichtsontsteking, die handen en voeten afschuwelijk kan ver vormen. In één nacht werd de vitale zakenman een strompelaar. Hij gaf geen cent meer voor zichzelf. Hij kwam echter in contact met dokter Franco Negri in San Remo. Die genas hem met bewegings therapie en het geven van injecties. De kuur van dokter Franco Negri was zo goed, dat hij na vijftien dagen weer recht op kon lopen. DEZE VRESELIJKE rheumatische ziek te, waarvan dokter Negri hem genas, be tekende voor de heer Wolf niet het einde van de lichamelijke beproevingen. Nauwe lijks terug in Amsterdam werd hij ge troffen door het optreden van grijze staar, waardoor hij zijn gezichtsvermogen dreig de te verliezen. „Een jaar zult u nog kun nen zien", zei een vooraanstaande oogarts tegen de ongelukkige heer Wolf. Vergezeld van zijn vrouw trok de heer Wolf na deze verpletterende mededeling naar de dierbare plekjes uit zijn jeugd jaren. Steenwijk. Amsterdam en Brussel. Naar Hengelo en Rotterdam, waar hij de techniek in zo velerlei vorm had gediend. Alle plekken, waar hij gewerkt en van gehouden had. wilde hij nog één keer zien. Daarna liet hij zich opereren met weinig kans op se ces. Driemaal moest hij zich zelf laten opereren, omdat de gevreesde grijze staar steeds weer terugkwam. De laatste keer moest de operatie bij vol- bewustzijn geschieden: door de talrijke behandelingen konden de oogzenuwen niet meer worden verloofd. Het is tenslotte toch gelukt. Nog draagt hij een zwart oogglas voor zijn ene oog, maar hij kan zien. Hij kan zijn werk nog doen. Hij kan centrales en K.V .-stations blijven inrichten met de installaties, die hij uit geheel de wereld naar Nederland haalt. Barend Wolf, de jongen uit Steenwijk, de man uit Aerden hout, die met- bewondering naar de gigantische toren van de PEN-centrale in Velsen kijkt en er een hekel aan heeft, wanneer men zijn naam met twee E's schrijft. Goede haringvangsten De trawlers en loggers meldden uit de Ierse Zee goed weer en uitstekende haring vangsten. Zij gaven vanmorgen dagvang sten door van 50 tot 100 kantjes haring. De haring begint dus eindelijk te komen in de Ierse wateren, hetgeen wel bewezen wordt door het feit, dat er vanmorgen in Scheveningen al 3000 kisten haring wer den aangevoerd. Ook om de Noord was het weer tussen 58 en 60 graden noorderbreedte nu goed. De vangsten waren daarmee helaas niet in overeenstemming. De schepen moesten het doen met dagvangsten van 80 tot 120 manden schelvis, wijting en koolvis. De Curasao IJM. 99 gaf een trek door van 20 manden vis. De Herman IJM. 2 moest twee trekken doen voor 30 manden. De Beatrice IJM. 72 deed een trek van 30 manden gul en kabeljauw. De Job Gou da IJM. 99 meldde een trek van 20 man den schelvis. De kustloggers, die bij de Pittboei visten, gaven slecht weer door, windkracht 7. De vangsten waren niet eens zo slecht, wanneer men het slechte weer in aanmerking neemt: 60 tot 100 kilo ton gen en 5 tot 10 manden schol per etmaal. Morgen aan de markt Voor de woensdagmarkt werd gerekend op de komst van de trawler Emma IJM 15 met 85 wijting, 70 schelvis, 40 kabeljauw en gul, 670 kleine koolvis, 15 haring, 10 makreel, 20 diversen (totaal 910 kisten verse vis). Voorts lost de Thorina IJM 33 een vangst van 125 wijting ,135 schelvis, 50 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 5 haring, 25 makreel, 10 diversen, 100 kleine kistjes haring en 290 stijve kabeljauwen (totaal 390 kisten verse vis). Vyf schepen losten Drie trawlers en twee kustloggers zorg den vanmorgen voor een totale aanvoer van 1565 kisten verse vis. Er waren 330 kisten scehlvis, 336 kisten wijting, 170 kis ten gul en kabeljauw, 120 kisten koolvis. 420 kisten verse haring uit de Ierse Zee, 35 kisten makreel, 60 kisten schol. 35 kisten diversen. 55 stijve kabeljauwen en 1000 kilo tongen. De Toronto IJM 97 (van 3 jan.) zorgde voor 170 schelvis, 20 haring, 25 makreel. 205 wijting, 70 gul en kabeljauw, 35 kool vis, 15 diversen, 30 stijve kabeljauwen. De Allan Water IJM 34 (van 2 jan.) zorgde voor 160 schelvis, 10 makreel, 130 wijting, 135 gul en kabeljauw, 85 koolvis, 25 di versen en de Nestor KW 101 (van 29 dec.) kwam aan de markt met 400 haring uit de Ierse Zee. De kustloggers zorgden onder meer voor de tongen. Oudste boter Oudste boten zijn thans: Claesje RO 46. Emma Wilhelmina KW 135, KW 99, KW 82 Stadt Enckhuysen, KW 153 Francina en SCH 27 van 2 januari, Arie Ouwehand KW 122 en VL 7 Ada van 3 januari, Pol derman IJM 20, Amsterdam IJM 28. Ariad ne IJM 18. Wiro 2, Golfstroom KW 4. KW 81, SCH 171 Cornelis Vrolijk en SCH 117 Onderneming van 5 januari. Voor de export De exporteurs betaalden vanmorgen uitermate hoge prijzen voor de aangevoer de en voor export geschikte vissoorten. In guldens noteerden: grote regels kabeljauw 165—214, kleine regels 80—92; kisten grote kabeljauw 232244, kisten kleine kabel jauw 212230, jumbo schelvis 91—97, gr. schelvis 94104, grootmiddel schelvis 88-- 92, een haai van de Toronto 242, grote vleet per tien stuks 180. grote ham 140 per 50 kilo en kleine ham 80. Voor binnenland Ook voor het binnenland waren de vis- prijzen vanmorgen buitengewoon hoog. In guldens noteerden: leng 96104. witte koolvis 128—114, koolvis I 46—48, grote gul 57—60, middelsoort 46—50, torren 4146, zwarte koolvis 11690, koolvis I 3335, koolvis II 3024, ldeinmiddel schelvis 62— 73, pennen 57—64, braad 48—54, wijting 3642, dichte wijting 2630, makreel 33 35, haring 32—27. In Scheveningen werden vanmorgen door de grote loggervloot 3000 kisten haring uit de Ierse Zee aangevoerd. Besommingen heden De trawler Allan Water T.TM 34 besom- de vanmorgen f 23.500.de Toronto IJM 97 25.300.— en de Nestor KW 101 be- somde 15.300. Raad voor de Scheepvaart Was het trotseren van zwaar weer op de Atlantische Oceaan veiliger geweest dan het opzoeken van een haventje aan de westkust van Schotland? Dit probleem hield de Raad voor de Scheepvaart bezig bij de behandeling van de stranding van het motorschip „Borculo" in de nacht van 24 september. De keus uit deze twee mo gelijkheden is de 28-jarige M. A. G. uit Dor drecht, die voor het eerst als kapitein voer, noodlottig geworden. Hij was met de „Bor culo" van Belfast op weg naar IJsland ach ter de Hebriden langs gevaren, omdat hij zich daar met een zuidwestelijke storm met windkracht 10 meer op zijn gemak voelde dan op de open zee. Niettemin was het schip bij het binnenvaren van Loch Scressort in Schotland aan de grond gelo pen. Het had twee dagen vastgezeten. Hij had het geluk niet mee gehad, want behalve de zware storm speelde hem ook een defecte radarinstallatie parten. Met kruispeilingen had hij de beschutting van Loch Scressort willen opzoeken. Hij was daarbij misleid door de verlichte huiska merramen van een paar huisjes, die hij voor navigatielichten had aangezien. De hoofdinspecteur van de scheepvaart, de heer J. Metz, was van mening dat er sprake was van gebrek aan ervaring en het verkeerd raadplegen van de zeemans gids, waarin staat dat men Loch Scressort alleen overdag kan binnenvaren. Naviga tielichten staan in de gids niet vermeld. Dit had de kapitein moeten weten. „Wij kun nen hem geen slordigheid of roekeloosheid verwijten, maar schuldig acht ik hem wel zei do hoofdinspecteur. Hij wilde het zelf vertrouwen van de jonge kapitein niet schokken en stelde voor hem een berisping te geven. De veel oudere stuurman P. J. E. D., die als getuige werd gehoord, verklaarde dat hij de beslissing van de kapitein niet aan trekkelijk had gevonden, maar er tijdens de reis ook niet zijn afkeuring over had uitgesproken. „De verleiding om met ruw weer de windluwte op te zoeken is altijd groot", verklaarde hij. De raad zal latei- uitspraak doen. Ten westen van de Martinstaalfabriek in I-Jmuiden was men maandagavond om streeks half zes aan het rangeren van een lange trein die door een locomotief werd opgeduwd. Bij een wissel liepen de voor ste wagons uit de rails. De rangeerder A. C. van Pelt uit Heemskerk, die op de eerste wagon zat, sprong eraf en trachtte op moedige wijze de trein tot stilstand te brengen door een luchtkraan van de rem leiding tussen twee wagons open te draaien. Hij slaagde hier inderdaad in, maar kreeg een klap van een buffer tegen het hoofd. Met een gebroken kaak en aan het hoofd. Met een gebroken kaak en won den aan hoofd en schouders is hij naar het Rode-Kruisziekenhuis in Beverwijk over gebracht. De groentemarkt te Beverwijk reageer de maandag maar weinig op de plotseling ingevallen winter. Dacht men aanvanke lijk dat de prijzen over alle linies wel hoger zouden liggen dan vorige week, men kwam tot een andere gedachte toen maandag de aanvoeren zichtbaar werden. Er was, ondanks veel sneeuw, heel wat groente aan de markt, vooral veel boe renkool en nog heel wat kistjes spruiten en prei. Voor de boerenkool lagen de prijzen in het begin wel gunstig: er werd nog tot 25 cent per kilo betaald, maar later daalde de prijs tot rond de 15 cent per kilo. Ook met de prei ging het zo: de prijs liep van goed 30 cent per kilo terug tot rond de 20 cent per kilo. GRIMSBY (UPI) In de Engelse vis sershaven Grimsby is vandaag de IJsland se trawler „Ingolfur Arnarson" met 53.500 kg vis uit de IJslandse wateren aangeko men. De vis, de eerste, die sinds het uit breken van de Engels-IJslandse visserij oorlog in Engeland aan land is gebracht, zal op de open markt verkocht worden. De Engelse trawlervereniging heeft besloten met de regering overleg te plegen inzake de toekomst van IJslandse visleveranties aan Engeland. Voorshands is niet gepro testeerd. IN HET TELEVISIEJOURNAAL van maandagavond heeft minister Luns de plot selinge verklaring van de Britse regering dat de K.L.M. voortaan nog maar cén maal per week op Singapore mag landen, vooral zo teleurstellend genoemd omdat Neder land in de stellige overtuiging was, dat over deze lyn nog door de twee regeringen nader overleg zou worden gepleegd. „Ik had dan ook op dinsdag 6 januari nog aan de Britse ambassadeur meegedeeld, dat ik van plan was, op het eind van deze maand of begin van februari naar Londen te gaan om onder meer deze aangelegenheid met m|jn Britse ambtgenoot, de heer Selwyn Lloyd, nogmaals te bespreken. De heer Selwyn Lloyd is op het ogenblik ziek. Ik vraag me af, of de bruuske wyze, waarop dit is gebeurd, misschien iets te maken heeft met het feit, dat myn Britse ambts genoot niet op zijn ministerie is." Over het algemeen kan de Nederlandse regering niet anders dan met teleurstel ling de Britse luchtvaartpolitiek tegenover Nederland overzien. De laatste acht jaar heeft Engeland alle verzoeken van de K.L.M,. waar ter wereld ook, voor over vliegen, voor commerciële rechten of wat dan ook, steeds afgewezen. En wanneer wij ons realiseren, dat nog in 1939 de K.L.M. drie maal in de week op Singapore vloog, dan is het in een tijd van zich uit breidende luchtvaartrelaties wel heel teleurstellend, dat het Verenigd Konink rijk thans zo drastisch onze luchtvaart rechten beknot. „Ik moge er op wijzen aldus de mi- nistr dat het de Nederlandse regering bekend is, dat de plaatselijke autoriteiten in Singapore deze Britse stap bepaald niet zullen toejuichen. Kortom, na andere te leurstellende ervaringen, ik stip maar even aan: de wapenleveranties aan Indonesië en wat zich direct na de oorlog heeft afge speeld voor wat betreft het Indonesische vraagstok, kan ik en de Nederlandse rege ring niet anders zeggen, dan dat deze Britse houding bepaaldelijk onze betrek- kingne niet heeft verbeterd", zo zei de heer Luns. Minister Luns heeft aan onze ambassa deur in Londen opgedragen een stap bij het Britse ministerie van Buitenlands^ Zake nte doen. Maar de ervaringen van de laatste acht jaar zei de heer Luns maken me niet optimistisch; en de vorm, Op 11 oktober van het vorig jaar lag de „Cornelia B", een kustvaarder uit Gro ningen. in de haven van Bordeaux. Daar zou volgens het scheepsjournaal die dag de tweede machinist, de 34-jarige J. van Rheede uit Arnhem, op de railing zijn gaan zitten, achterover in het water zijn gevallen en ondanks het feit, dat hij een geoefend zwemmer was, verdronken zijn. Na veertig minuten werd zijn stoffelijk overschot door brandweerlieden opge haald, nadat leden van de eigen beman ning vergeefse reddingspogingen hadden aangewend. Het stoffelijk overschot werd naar Nederland vervoerd en in Arnhem ter aarde besteld. Er gingen naderhand praatjes rond, die ook de Rotterdamse rivierpoiitie ter ore kwamen. Toen de'V.Cörnelia B" dan oök daags na de kerstdagen Rotterdam aan deed, gingen rechercheurs aan boord en namen de bemanning een verhoor af. De kok verklaarde dat hij juist de kombuis uitkwam, toen hij de eerste machinist, de 31-jarige A. K. uit Delfzijl, met een li chaam in de armen zag, dat geen tegen weer bood toen het overboord werd ge worpen. Het lichaam was dat van de tweede machinist. De man zou vermoede lijk al bewusteloos zijn geweest. De kok zou van de schrik een kreet hebben gege ven, maar reeds was de eerste machinist het lichaam nagesprongen. De kapitein, de 28-jarige A. H. uit De Rijp (N.H.), zou de toedracht, zoals de kok die vertelde, wel gehoord hebben maar toch om welke reden dan ook het voorval als een ongeluk in het journaal hebben vermeld. De rivierpolitie heeft zowel de eerste ma chinist als de kapitein aangehouden. De eerste machinist bekende grif, maar kon geen verklaring geven van het hoe en waarom. Hij maakte sterk de indruk niet toerekeningsvatbaar te zijn en is daarom naar een ziekenhuis overgebracht. Volgens de politie is het de vraag, of de bekentenis van de vermoedelijk geesteszie ke man wel juist is en of de kok, die niet veel meer dan een glimp van het gebeurde heeft opgevangen, wel goed gezien heeft. Het zou b.v. mogelijk kunnen zijn dat de eerste machinist zijn assistent nog heeft gegrepen in zijn val, maar niet stevig ge noeg om hem te kunnen vasthouden. Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3% Nederl. '47 91®/i« 3 °/o Nedl. 1962/64 96'/i« Woningbouw 6%> 109% Pr. A'dam '56 I-. 86% Pr. A'dam '56 II. 98 Pr. A'dam '56 III 99% Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. 94% Pr. R'dam '57 108 VS A.K.U 282 282 Calvé Delft 424 Van Gelder Zonen 225 K. N. Hoogovens. 340 Nederl. Ford 232 N. Kabelfabriek. 315 gew.Philips Gloeil. 493 490% Pref.PhilipsGloeil. 201 Unilever 441% 441% Wilton Fyenoord 202 Werf Gusto 150 Dordtsche Petrol. 712% Kon. Petroleum.. f 177,70 178.— Billitor, 182 A'dam Rubber.. 88 K.L.M ƒ110,— Holl. Amer. Lijn 158% K.N.S.M 161 N. Scheepv. Unie 136% v. Nievelt Goudr. 131% Phs. v. Ommeren 242% H.V.A 142 Delimaatschappij f 138,50 Amsterd. Bank.. 270 Nat. Handelsbank 148 Ned. Handel Mij 194 Rotterd. Bank.... 235 Twentsche Bank. 205 Anaconda Copper 64?4 Bethlehem Steel si"/.. US Steel 97 General Motors.. 50% 82% 24% waarin de mededeling werd gedaan, was vrij definitief. (ANP). „Niet op de hoogte" In gezaghebbende kring te Londen wordt vernomen dat de Britse regering Neder land „nog een laatste gelegenheid voor kommentaar" zal verlenen voordat op 31 januari de beperking van de landings- recthen der K.L.M. te Singapore van kracht wordt. Opgemerkt werd dat het Engelse ministerie van Buitenlandse Za- ekn niet op de hoogte was van minister Luns' voorgenomen reis naar Londen. (UPI). Engelse perscommentaren „The Times" zegt, dat de Britse rege ring rekening moest houden met de uit werking van de concurrentie van de K.L.M. op de activiteit van de BOAC en de Australische luchtvaartmaatschappij ..Quantas" die als partners tussen Austra lië en Engeland vliegen. In tegenstelling tot regeringen moeten luchtvaartmaat schappijen de zaak alleen van commer cieel standpunt bezien, hoeveel sympathie zij ook mogen gevoelen voor een maat schappij die alle luchtvaartondernemingen respecteren, aldus de Times die de toe stand moeilijk en de reactie van een „klein bevriend land dat de meeste van zijn over zeese bezittingen verloren heeft" begrij pelijk noemt. Het liberale Britse blad „Manchester Guardian" schrijft over het rBitse besluit dat de Britse regering, indien de onder handelingen over het gebruik van Singa pore nog gaande waren, schuldig is aan slechte manieren. Advertentie Nieuwe Gracht 98 Schoterweg 3 Tel. 12580- 16942 Tel. 1337C AMSTERDAM In een kalme handel werd de vaste ten dentie, waarmee de beurs de vorige week afsloot, voortgezet. Dit gold hoofdzakelijk voor de internationale waarden, waarvan er enkele weer wat belangstelling uit het buitenland ondervonden. Berichten die de markt in de een of andere richting konden beïnvloeden, waren er over het weekeinde niet gekomen De goede stemming in Wall- street vormde een kleine stimulans voor het Damrak. Het publiek was eerder aan de koopkant en men vroeg zich vóór beurs af, of de Philipsaandelen de 500 percent zouden passeren. Bij de opening bleek al spoedig, dat daarop geen kans bestond. Het grote aanbod in de converteerbare obligaties drukte de koers van de aandelen, die op 497 openden. De koerswinst ten op zichte van de vorige slotprijs bedroeg on geveer 5 punten. De convertibele obligaties waren 2 punten beter. Unilever ontmoette een bescheiden belangstelling voov Duitse rekening en was 3 punten hoger. AKU monteerde 1 punt. Kon. Olie viel wat uit de toon en moest met ongeveer 1,50 ver lies genoegen nemen ingevolge Wallstreet. Aandelen K.L.M. waren wederom vast en werden 2 gulden hoger getaxeerd op de vaste koers uit New York. De verlaagde vrachttarieven voor het graanvervoer van Amerika naar West- Europa, was zeker geen gunstige stimulans voor de scheepvaartaandelen, die in een zeer dunne markt iets lager noteerden. Van de leidende cultures bleef de belangstelling voor aandelen H.V.A. aanhouden. De spe culatie zorgde er voor dat op 144 een koers winst voor deze aandelen uit de bus kwam van ongeveer 5 punten. De beurs wacht met spanning op een bericht van de maat schappij over de gang van zaken van het bedrijf. Deli was goed prijshoudend, even als Amsterdam Rubber. In het laatste beurshalfuur kwamen verkooporders los die in een zeer dunne markt vielen en waardoor de koersen over de gehele linie inzakten en voor de internationale waarden terecht kwamen op het niveau van de vo rige slotprijzen'. Speciale redenen voor dit aanbod waren niet aanwezig. De aankondiging van de nieuwe 4'/a per cent staatslening groot 400 miljoen was van weinig invloed op de langlopende staatspapieren. De kortlopende sector stond hiervan wel onder invloed en was in reac tie. Algemeen is men in geldkringen van mening, dat de nieuwe lening een disconto verlaging met zich mee zal brengen en dan gaat de lening erin als koek, aldus de beurs. Aandelen Tricobest werden op 85 bieden (67) geadviseerd op de hervatting van het dividend van 5 percent. De beleg gingsaandelen OBAM werden 2 punten hoger bieden op 412 geadviseerd in verband met het onveranderde dividend en de voor gestelde 5 percent bonusaandelen uit de agioreserve. Prolongatie 3% percent. (ANP) NEW YORK De fondsen van de leidende groepen slo ten onregelmatig; enkele individuele fond sen boekten flinke winsten. Aanvankelijk was het koersniveau stijgend. Daarna werd het verloop onregelmatig met hier en daar winstnemingen. De aandelenomzet kwam van 4.760.000 op 4.320.000, dus was nog betrekkelijk groot. De staal waarden profiteerden van gunstige produktie- cijfers. Inland steeg 5 en Acme meer dan 3 dollar. De autowaarden wa ren aanvankelijk vast maar werden toen onregelmatig. American Tobacco steeg meer dan 2 dollar. National Gypsum steeg ook meer dan 2 dollar. Woolworth behield ongeveer een dollar van een stijging' van 1 5/8. Adressograph-Multigraph boekte een winst van meer dan 14 dollar. Het industriegemiddelde kwam van 592,72 op 592.64; dat voor spoorwegen van 163,58 op 163,67 en dat voor openbare nuts bedrijven van 91,77 op 91,92. Van de 1268 verhandelde fondsen sloten er 614 hoger en 440 lager. (UPI)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11