Grotere bedrijfsdrukte, lagere winst bij Ned. Overzee Bank NAAIMACHINES Panda en de olie-boertjes Europees parlement besprak de vervoer- en conjunctuurpolitiek ia l\et zo r J Wereldnieuws Vannacht overal vorst A ambeien? HEMOTABS Duitse mark volledig inwisselbaar i^ederexpori minder sterk gedaald dan de import Engelse aanvraag voor luchtlijn op Rotterdam Krupp neemt deel in Scheepvaartmij. Verruiming temporisering vervroegde afschrijving Bevredigende ontwikkeling in eerste kwartaal-Heineken Plasticverkoopkantoor van AKU en Staatsmijnen Arabische ontwikkelings bank opgericht Ir. Weeldenburg overleden RIJKSTE MAN Dokdeur brak af bi j tewaterlating van „Presidente Getulio" Aandelenkapitaal Philips Bloembollenstreek gaat landschapsschoon bezien Hl ia DINSDAG 13 JANUARI 195 9 IN AANMERKING GENOMEN dat het bedrijf van de Nederlandse Overzee Bank n.v. in West-Europa van oudsher zeer sterk is gericht op de financiering van de internationale goederenhandel, is het begrijpelijk dat de sterke prijsdalingen en het kwantitatief teruglopen van de handelsomzetten aan de vennootschap niet geheel ongemerkt zijn voorbijgegaan, aldus het jaarverslag 1957-'58. De inkomsten uit interest disconto, commissie en wisselkoers beliepen 7.249.389 (v.j. 7.551.374). De inkomsten uit commissie zijn aanzienlijk ten achter gebleven. Ook die uit interest en wisselkoers tonen iets lagere cijfers. Het algemene beeld, vooral in de tweede helft van het boek jaar, was echter gunstiger. De inkomsten uit het effectenbedrijf waren aanzienlijk hoger. Uit deelnemingen werd verkregen 1.76,9.103 (v.j. 1.785.305). De onkosten bedroegen 4.677.436 (v.j. 4.461.739). Deze stijging houdt voor een deel verband met de uitbreiding van de activiteiten in de effectensector. De nettowinst inclusief het saldo a.p. na reservering voor debiteuren, alsmede andere voorzieningen, maar zonder reservering voor belasting bedraagt 4.348.078 (v.j. 4.881.758). Voorgesteld wordt, zoals bekend, 9 percent dividend (v.j. 10 percent) over het onveranderde kapitaal van 26.400.000. Naar aantallen transacties gemeten was de bedrijfsdrukte wellicht hoger in het voorgaande boekjaar, maar totale gelds waarden hiervan bleven aanzienlijk ten achter en daarmede ook de aan deze za ken ontleende inkomsten. Voorzover de goederenfinancieringen eindprodukten be troffen, bewogen de omzetten zich op een niveau dat weinig van het voorgaande jaar afweek. Door het sterk interen op aanwezige voorraden vertoonde de kre- dietvraag van de zijde van het bedrijfsle ven een geleidelijke achteruitgang. Dien tengevolge lag deze per eind van het boek jaar-dan ook aanzienlijk beneden het vo rige niveau. Op de balans komt dit tot uiting in lagere cijfers van „debiteuren" en „accept-debiteuren", waarvan het to taal daalde van 117,4 miljoen tot f 87,9 miljoen. Het effectenbedrijf van de Overzeebank kan op een gunstig jaaar terugzien dank zij de aanmerkelijke grotere activiteit op de Amsterdamse effectenmarkt en een uitbreiding van de internationale effecten zaken. De belangrijke vrijgekomen ruim te van het pand Herengracht 548 te Am sterdam kon in gebruik worden genomen. Ook in Rotterdam werd de kantoorruimte uitgebreid. Dochterinstellingen Al bleven de bereikte resultaten niet on belangrijk bij het vorig jaar ten achter, toch kan het kantoor te Hamburg op een bevredigend jaar terugzien. Ook op het terrein van de exportfinanciering was de ontwikkeling gunstig. Een eigen vertegen woordiging in Zuid-Amerika (Rio de Janei ro) heeft haar waarde reeds bewezen. Het bedrijf van de dochterinstelling de n. v. Amsterdamse Liquidatiekas heeft zo wel de nadelige invloed ondergaan van het ialen van de conjuctuur als van de gebeur- Advetentie neem -dit tabletje en U stilt de pijn* Duizenden lijders &an aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal met Hemotabs. 'n Nieuw middel in tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. Geen zalf of zetpillen meer nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevorderen ge nezing; ze zfin zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, bevorderlijk voor "n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. *n Complete kuur f. 1.47 Bü Apothekers en Drogisten. Lederware n beurs De waarde van de omzet van lederwa ren en koffers bedroeg in 1958 ongeveer 60 miljoen gulden. Hieronder vallen ook de produkten van lederen handschoenen en militaire uitrustingsstukken. Dit deel de de heer P. L. van der Pluym mede tijdens de opening van de zesde Winter- vakbeurs voor Koffers en Lederwaren die in de jaarbeurshallen te Utrecht wordt ge houden. De binnenlandse omzet kon niet geheel gehandhaafd blijven. Ook de waarde van de export liep terug en wel met 1,2 mil joen gulden. De import van lederwaren en koffers geeft in dezelfde periode een veel sterker daling te zien, namelijk met on geveer 4,5 miljoen gulden, hetgeen neer komt op een vermindering van 30 percent ten opzichte van dezelfde periode in 1957. Alleen de import van halflederen hand schoenen en lederen damestassen is be langrijk toegenomen. De exportdaling in het eerste kwartaal 1958 bedroeg totaal 8 percent en in het derde kwartaal reeds 20 percent. Wil de Nederlandse lederwarenindustrie haar plaats behouden dan zal, volgens de heer Van der Pluym, meer aandacht geschon ken moeten worden aan de opvoering van de produktiviteit en de vakopleiding. En het zal in het bijzonder nodig zijn, vooral ook voor handhaving en uitbreiding van de export, om de in Nederland vervaar digde lederwaren een eigen cachet te ge ven en op de vormgeving te letten. Bij de Britse luchtvaartinstanties is we derom een aanvraag binnengekomen van een Engelse charter-maatschappij voor het openen en onderhouden van een lucht- verbinding tussen Groot-Brittannië en Rotterdam. De te Luton in Bedfordshire gevestigde „Pegasus Airlines" heeft ver gunning gevraagd voor het, te beginnen in juni 1959, onderhouden van een normale geregelde luchtdienst voor het vervoeren van passagiers, vracht en post tussen Lu- ton en de luchthaven Rotterdam. Het is de bedoeling van „Pegasus Air lines" aanvankelijk ten hoogste twaalf retourvluchten per week te maken. De frequentie zou later verhoogd moeten worden, als het vervoer daartoe aanlei ding geeft. Het is de bedoeling van „Pega sus Airlines", als de vergunning wordt verleend, de dienst met „Viking"-toestel- len uit te voeren. De diensten zullen alleen worden uitgevoerd in de periode van juni tot en met oktober van elk jaar. tenissen in Indonesië. Hier staat tegenover dat door de oprichting van enkele nieuwe termijnmarkten de basis van het bedrijf is verbreed. Wegens de sterk toegenomen werkzaamheden bij de Nederlandse Bank van Suid-Afrika Beperk werd de leiding van deze dochterinstelling versterkt. Ver schillende faktoren in aanmerking nemend die de resultaten van dit bedrijf ongunstig hebben beïnvloed, stellen de eindcijfers zeker niet teleur. Het kantoor te Londen kan op een bevredigend jaar terugzien. In New York werd een vertegenwoordiger aangesteld. De tijdsomstandigheden in aanmerking genomen is de directie over de gang van zaken van de Belgisch-Neder landse Overzee Bank n. v. niet ontevreden. In de opzet van de Canneth Corporation Limited is geen wijziging gekomen. Het boekjaar van deze Canadese instelling kon met een bevredigend resultaat worden afgesloten. De ontwikkeling van de Nether lands Overseas Corporation Canada Limi ted stemt tot voldoening. Het jaar kon met een bescheiden voordelig resultaat wor den afgesloten. De Deutsche Bundesbank heeft met ingang van woensdag alle nog bestaande beperkingen op transacties in buitenlandse valuta afgeschaft. Hierdoor worden Duitse marken voor ingezetenen en niet-ingezetenen volledig inwisselbaar. Volgens de bekendmaking van de bank kunnen voortaan zowel in West-Duitsland als in het buitenland geldtransacties wor den uitgevoerd in bankbiljetten, munten, cheques of travellerscheques, in iedere ge wenste valuta. Zowel in West-Duitsland als in het buitenland zullen rekeningen in buitenlandse valuta kunnen worden aan gehouden. Beperkingen zullen blijven be staan voor bepaalde kapitaaltransacties, alsmede voor enige gevallen in het goede ren- en dienstenverkeer. De beperkingen op de invoer en uitvoer van films blijven van kracht, evenals de getroffen rege lingen voor verzekering en transport. Volgens de voorlichtingsdienst van de stad Hamburg neemt het Krupp-concern te Hamburg deel in een nieuwe scheep vaartmaatschappij, de Atlantic Bulk Car riers Incorporated, die in Liberia is ge registreerd en zich hoofdzakelijk met het vervoer van erts zal bezig houden. Krupp's belang in deze nieuwe onderne ming bedraagt 37,5 percent van het aan delenkapitaal. Een andere Westduitse in dustrieel, Willy H. Schlieker te Hamburg, neemt eveneens voor 37,5 percent deel in de Atlantic Bulk Carriers. De overige aan delen zijn in handen van de National Mu tual Security, een Amerikaanse verzeke ringmaatschappij, en een Amerikaanse bank. Blijkens een in de Nederlandse staats courant van 12 januari 1959 gepubliceer de beschikking is de temporisering van de vervroegde afschrijving verruimd. Deze verruiming houdt in dat slechts voor het eerste jaar, waarin vervroegd kan wor den afgeschreven, een beperking geldt en wel van 16 2/3 percent van de aanschaf- fings- of voortbrengingskosten. Deze nieuwe regeling vindt toepassing, indien ter zake van de verwerving of de verbetering van het bedrijfsmiddel na 31 december 1958 verplichtingen zijn aange gaan of voortbrengingskosten zijn ge maakt. De oude temporiseringsregeling tot 10 percent per jaar blijft echter van kracht ten aanzien van gebouwde eigen dommen (met uitzondering van nieuwe fabrieksgebouwen), personenauto's welke niet uitsluitend of nagenoeg uitsluitend worden gebruikt voor het beroepsvervoer over de weg en kantoorinventarissen. In het eerste kwartaal van het thans lopende boekjaar is de ontwikkeling by Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij be vredigend geweest, zo werd aandeelhouders in de algemene jaarvergadering mede gedeeld. De directie hoopt op een grotere produktie dan in het voorgaande boekjaar, onder andere door de bouw van de nieuwe brouwerij te 's-IIertogenbosch is de moge lijkheid aanwezig om aan alle aanvragen te voldoen. Het bedrijf is bij de vaststelling van de bierprijs gebonden aan het prijsbeleid van de overheid. Ondanks gestegen omzetten waren de resultaten over het boekjaar 1957/58 nu minder gunstig dan over het voorgaande jaar. De stijging in de hop- prijzen was in verhouding tot. de prijs van het bier per glas gering, maar maakte op de exploitatiekosten een paar miljoen gul den uit. Dit heeft men niet op andere ma nieren kunnen compenseren. Zou de accijnsunificatie met België zijn doorgevoerd, waardoor de accijns in Ne derland zou zijn verlaagd tot het Belgische niveau, dan zou de kostprijs zodanig zijn om andere prijsstijgingen op te vangen. Een ander nadeel is, dat de tijdelijke ver hoging van de omzetbelasting van 8 tot 10 percent opnieuw met twee jaar verlengd is. Een terugbrenging tot: 8 percent zou een andere compensatiemogelijkheid geweest zijn. De flessenemballage maakt bij de export nog steeds het grootste percentage uit. Het belang dat Heineken bij de „Cobra" heeft is onveranderd gebleven. Het bestuur ont kende voorts, dat de recente aandelen emissie gediend zou hebben ter betaling van het belastingdividend. Het belang dat de maatschappij heeft in de frisdranken industrie groeit langzaam. Hoewel dit be lang nog niet zeer belangrijk tot de totale resultatea bijdraagt, is het bestuur zeer tevreden over de ontwikkeling. De recente deelnemingen met Bols en Dura in restau rantbedrijven zijn van geringe omvang. Door de Algemene Kunstzijde Unie n.v. te Arnhem en de Staatsmijnen te Limburg is opgericht de Verenigd Plasticverkoop kantoor n.v. te Zeist. De vennootschap heeft ten doel het drijven van handel in kunststoffen, in machines voor de kunst- stoffenindustrie, enzovoorts. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt f 1.000.000. verdeeld in 950 gewone aandelen en 50 prioriteitsaandelen, alle van f 1.000, waar van geplaatst en volgestort 250 gewone aandelen en 50 prioriteitsaandelen van 1.000. De A.K.U. en de St.- tsmijnen ne men elk deel voor 150 gewone en 25 prio riteitsaandelen. Directeur is drs. M. J. van der Hoeven. Advertentie N E C C H I KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM Het Europese parlement heeft zich maandagmiddag voornamelijk bezig ge houden met de bespreking van het ver slag, dat het Nederlandse lid P. J. Kap- teyn (socialist) namens de commissie voor het vervoer heeft opgesteld naar aanlei ding van het eerste verslag van de execu tieve commissie van de E.E.G. Het lid van de E.E.G.-commissie, Lam bert Schaus, verklaarde dat de Europese Commissie binnenkort voorstellen zal doen met betrekking tot de burgerluchtvaart. De Europese Commissie houdt zich even eens bezig met het probleem van het ver voer van petroleum door middel van een buizennet. Het betreft hier immers een nieuw transportmiddel, dat een ernstige concurrentie betekent voor de traditionele vervoersmiddelen. Met betrekking tot de veiligheid op de weg is de commissie voornemens de ver zekering verplicht te stellen voor alle lan den der gemeenschap. Wat het comité voor het vervoer betreft, dat op 27 januari voor de eerste keer bijeen zal komen, ver klaarde de spreker, dat thans een over eenstemming is bereikt en het comité ge deeltelijk zal worden samengesteld uit vertegenwoordigers der regeringen en on afhankelijke deskundigen. De heer Schaus vroeg zich verder af of het verdrag een gemeenschappelijke dienst op transport- De Arabische Ontwikkelingsbank is thans officieel te Cairo opgericht. Volgens de overeenkomst tot oprichting kan de bank pas in het leven worden geroepen, wanneer minstens 75 percent van haar kapitaal beschikbaar is. Libije heeft ver klaard te zullen toetreden, waardoor thans 75,2 percent van het kapitaal, dat volgens de oprichtingsovereenkomst 20 miljoen Egyptische pond zal bedragen, is ingeschreven. In de eerstkomende dagen verwacht men de toetreding van Jemen en Irak. Ook Libanon heeft onlangs te ken nen gegeven, dat het in de bank wil deel nemen. De Soedan heeft zijn besluit nog niet laten weten. Directeur van de AKU Te Rozendaal (Gld.) is onverwacht over leden dr. ir. J. G. Weeldenburg, directeur van de Algemene Kunstzijde Unie n.v. te Arnhem. Zijn wetenschappelijke bijdragen wa ren voor de chemische en technische ont wikkeling van het AKU-concern van door slaggevende betekenis. In 1947 werd hij be noemd als directeur van de n.v. Onderzoe kingsinstituut Research, een dochtermaat schappij van de AKU. In januari 1949 volg de zijn benoeming als directeur van de AKU n.v. speciaal belast met de hoogste leiding over de bedrijven, personeel en de research. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal geschie den woensdag, 14 januari te 13.30 uur op de begraafplaats Heiderust te Wörth-Rhë- den. K.. HET is meestal uitermate moeilijk vast te stellen over welke bedragen rijke men sen in werkelijkheid kunnen beschikken. Onder rijk verstaan we in dit geval niet degenen die een paar miljoen bezitten, want dat zijn althans in vergelijking met de werkelijk rijke mensen in de Ver enigde Staten hoogst onbeduidende lie den. Werkelijk rijk zullen we vandaag slechts noemen, hen die over hondei den miljoenen gaan, uitgedrukt in de veel ge liefde dollar. Zulke mensen zijn er in de Verenigde Staten vele, zodat het ons geen moeite kos' er direct al tien te noemen. Dit is alleen mogelijk, dank zij de openhartigheid, waarmee der gelijke aangelegenheden in de Amerikaanse ners worden be sproken. Ondanks die open hartigheid. blijft het altijd moeilijk juiste bedragen te noemen, want de enorme geldsommen waarover der gelijke mensen beschikken, zijn in alle mo gelijke ondernemingen en transacties be legd. En aangezien sommige van deze zakenlieden nogal houden van een „gokje", is het heel goed mogelijk dat zo'n multi miljonair enige tientallen miljoenen aan zijn kapitaal heeft toegevoegd, of met het zelfde gemak is kwijt geraakt gedurende de tijd dat ondergetekende dit artikeltje heeft klaar gemaakt. Afgezien daarvan, zijn de transacties in deze kringen uiter mate gecompliceerd en vaak in hoge mate mysterieus, zodat de stand van het kapi taal uitsluitend bij benadering kan worden gegeven. Rekening hoiLdend met dit voor behoud, mogen ree momenteel Sid W. Ri chardson naar alle waarschijnlijkheid toch wel als de rijkste man van de Verenigde Staten beschouwen. Op de lijst van grote vermogens, troont, hij met een kapitaal van 700 miljoen dollar dat is meer dan 2V2 miljard gulden onbedreigd aan de top. Richardson is een typische selfmade man, afkomstig uit Texas en gespeend van alle cultuur. In zijn jongensjaren heeft hij het eens op een universiteit geprobeerd, maar na anderhalf jaar heeft hij die instelling verlaten, met de mededeling dat hij geen reden zag zijn tijd in een bibliotheek te verdoen, zolang buiten zoveel geld te ver dienen viel. Hij heeft inderdaad daarnaar gehandeld en bracht het binnen betrekke lijk korte tijd tot miljonair. Maar in 1933 toen hij 42 jaar was kwam hij volkomen aan de grond te zitten, zodat hij op nieuw moest starten. Dat is hem zeer wel gelukt, want thans, na ruim 25 jaar is hij met zijn 700 miljoen dollar, die hij voornamelijk uit de olie heeft verkregen, verre weg de rijkste man van zijn land. Overigens moeten we ons het zakelijke talent van Richardson niet al te eenzijdig voorstellen, want behalve in de olie, heeft hij nog belangen in 23 andere zakelijke ondernemingen. We leggen hier zeer spe ciaal de nadruk op „zakelijke onder nemingen", want volgens eigen zeggen heeft de 68-jarige Croesus „nog geen tijd gehad om zich met liefdadigheid bezig te houden". Wat zoudt u zeggen van een der gelijke deerniswekkende armoede? Laat u zich door deze uitlating echter niet tot mensenhaat verleiden, want er zijn nog minstens negen andere rijken in de Verenigde Staten, die we ter bekorting van het geval in één adem zullen noemen. En geen hunner beschikt over minder dan een half miljard gulden, dat verzekeren wij u! Daarover een volgende keer. H. Pétillon Nadruk verboden). 61. De familie Joppe schrok hevig, toen er plotseling luid op de deur werd geklopt. „De Jensens komen!", riep Moeke schel, „waar kan ik het grut bergen?! Grote grie zels, wat moeten we doen?!" „Het zijn de Jensens niet!", riep Panda. Maar niemand luisterde. Met iets van zijn oude felheid greep Groova een pan en stelde zich bij de deur op. „Zonder wapens hebben we geen kans", zei hij, „maar laten we vechten tot de laatste Joppe!" Toen echter de deur openging en in plaats van de Jensens de grimmige belastinginspecteur op de drem pel stond, verloor Groova zijn laatste bèetje strijdlust. „Da's nog erger!", riep hij, achteruitdeinzend, „tegen dat stadsspook valt niet te vechten!" Langzaam kwam de inspecteur de hut binnen en keek rond met zijn kille, bleke ogen. „Dit huis is in beslag genomenkraste hij. „Jullie moeten eruit. Allemaal!" Het zag er allemaal erg naar uit voor de beproefde familie. Maar nu kreeg Panda opeens een idee. Kalm maar, Groova", fluisterde hij. „Ik weet er wat op!" gebied, zoals door enkele sprekers werd voorgestaan, juridisch mogelijk is op grond van het verdrag. Dit voorziet namelijk slechts in een gemeenschappelijke organi satie ten aanzien van het hof en het eco nomisch en sociaal comité. Tijdens de avondzitting van het Euro pese parlement heeft de Nederlandse af gevaardigde Ph. C. M. van Campen zyn verslag ingediend over de vraagstukken betreffende de economische politiek op lange termijn en de financiële aangelegen heden en investeringen. Toen de heer Robert Marjolin van de EEG- commissie 't woord nam om de sprekers te beantwoorden, waren er nog slechts 17 van de 142 leden van het parlement in de vergadering aanwezig. Het was toen ech ter reeds bijna middernacht. De heer Mar jolin zei dat het verslag van de heer Van Campen de commissie aanleiding heeft gegeven tot een precisering van haar actie programma. Zij is thans voornemens de studie van de economische structuur van de gemeenschap gebied voor gebied en in dustrie na industrie voort te zetten, ten einde een volledig overzicht te krijgen van de economische toestand in de landen der gemeenschap. De executieve is van mening dat zij met haar aanbevelingen aan de regeringen niet moet overdrijven wanneer de conjunctuurpolitiek van deze tot ge wenste resultaten leidt. Het gemeenschap pelijk bureau voor de conjuncturele poli tiek, dat. de heer Nederhorst voorstelde tijdens de bêhandeling, bestaat reeds, zo zei de heer Marjolin nog, als onderdeel van de E.E.G.-commissie en het is dit bureau dat de documenten opstelt over de conjunctuur, die aan de assemblee worden voorgelegd. Maandag is het 33.000 ton metende tank schip „Presidente Juscelino" op de werf van Verolme's Verenigde Scheepswerven op Rozenburg overgedragen aan de eige naar, „Petroleo Brazileiro s.a. Petrobas" te Rio de Janeiro. Dit schip zal het groot ste koopvaardijschip van Zuid-Amerika zijn. Het is de eerste van een serie van vier 33.000-ton tankers, die voor deze pe- troleummaatschappij gebouwd worden. Voorts werd op de werf een tweede tank schip van 33.000 ton, dat voor dezelfde on derneming in aanbouw is, 4de „Presidente Getulio" tewatergelaten door de echtgeno te van de Braziliaanse ambassadeur in de Verenigde Staten, mevrouw Alzira Vargas do Amaral Peixoto. Bij het uitvaren van de „Presidente Getulio" brak het boven ste scharnier van de dokdeur af, waar door de deur op drift raakte en ernstig werd beschadigd. Met grote moeite kon worden voorkomen, dat ook het schip scha de opliep. De „Presidente Juscelino" zal in bal last naar Brazilië varen, en woensdag uit Rotterdam vertrekken met de heer C. Verolme aan boord. Deze wil de mogelijk heid van vestiging van een Verolme-werf in Brazilië bestuderen. Naar het ANP verneemt was pér 31 de cember 1958 van de de vijf percent in gewone aandelen converteerbare obligaties der n.v. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven in totaal geconverteerd 97.714.000. Hierdoor is het aandelenkapi taal van Philips op genoemde datum ge komen op 537.038.000. Op initiatief van het gemeentebestuur van Hillegom zal deze maand een bespre king worden gehouden tussen de gemeen tebesturen van Lisse, Sassenheim en Hil legom over de bevordering van het land schapsschoon in de bollenstreek. Deze be spreking is het resultaat van een circulai re, die de Commissie tot bevordering van het landschapsschoon in Zuid-Holland hierover naar de gemeenten heeft gezon den. Vertegenwoordigers van de commis sie zullen aan de bespreking deelnemen. Horecavakbeurs. De derde nationale Horecavakbeurs, de Horecava", in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is maandag geopend. In 194 stands exposeert men de meest uiteenlopende zaken van biljarts tot koffiezetmachines en van serviesgoed tot conserven. De beurs duurt tot en met 15 januari. Asiel. Generaal Delgado, die bij de pre sidentsverkiezingen van vorig jaar in Portugal kandidaat van de oppositie was, heeft op de Braziliaanse ambas sade in Lissabon asiel gevraagd, uit vrees voor arrestatie. Volgens een woordvoerder van de Portugese voor lichtingsdienst kan Delgado's „vlucht" alleen maar worden uitgelegd als een poging om de aandacht te trekken. Hij werd niet vervolgd en zijn bewegings vrijheid was niet beperkt, aldus de zegs man. Een woordvoerder van de Brazi liaanse ambassade heeft verklaard dat Delgado politiek asiel is verleend. Ander werk. De enige vrouwelijke minis ter in de Sovjet-Unie, mevrouw M. D. Kovrigina, sedert 1954 minister van Ge zondheid, is van haar functie onthe ven met het oog op haar overplaatsing naar andere werkzaamheden. Mevrouw Kovrigina, die indertijd door Malenkov werd benoemd, heeft gestreefd naar verlichting van de positie der werken de vrouw dooi kortere werktijden en minder zware arbeid. Twee jaar geleden pleitte zij voor „doelmatige, gemakke lijke en onschadelijke" middelen voor geboortebeperking, voor goedkopere medische voorzieningen en betere me dische hulp voor ouden van dagen. Gelukkig Nieuwjaar. Het afgelopen jaar einde zijn in Brussel en voorsteden 1.580.000 prentkaarten gepost, 65.700 meer dan het jaar tevoren. Het aantal visitekaartjes dat verstuurd werd nam daarentegen met 249.800 af tot 1.712.900. Verkeer. In 1958 hebben zich in België op de wegen 44.847 verkeersongelukken voorgedaan waarbij 752 mensen wer den gedood, 6.766 personen ernstig en 22.931 licht gewond. Danspartij. Er zijn zondagavond te Klerksdorp nabij Johannesburg bij een vechtpartij tussen naturellen van ver schillende stammen vier personen ge dood en 24 zo zwaar gewond, dat zij naar een ziekenhuis moest worden over gebracht. De ongeregeldheden begon nen na een danswedstrijd, waaraan le den van verschillende stammen deelna men. Schilder. Sir Winston en Lady Churchill zijn uit Londen in Marrakesj aangeko men waar zij een vakantie van zes we ken zullen doorbrengen. Zij reisden in een vliegtuig dat hen door de Griekse scheepvaartmiljonair Onassis ter be schikking is gesteld. Churchill gaat in Marrakesj schilderen. Ramp. Vier dagen nadat het Spaanse dorp je Rivadelago als gevolg van een breuk in een stuwdam werd weggevaagd, zijn nog slechts de lijken van 25 van de 132 vermisten geborgen. Kikvorsmannen zoeken stelselmatig het meer van Sana- bria, waarheen het water zich in de rampnacht een weg baande, af. Het bergingswerk wordt belemmerd door een koudegolf die op het ogenblik in het noorden van Spanje heerst Waarom? Het jongste optreden van de Britse vereniging voor dierenbescher ming heeft de Londense „Times" een scherp commentaar ontlokt. De vereni ging had koningin Elizabeth verzocht prins Charles niet te laten deelnemen aan een jachtpartij. Onder de kop Houdt 'de prins er buiten" schrijft het -blad: vWaarom matigen de dieretibe- schermers zich aan de Koningin te in strueren hoe zij haar kinderen moet opvoeden". Docenten. Er zijn in de afgelopen dagen drie docenten van Oostduitse universi teiten naar het Westen uitgeweken, al dus meldt het anti-communistische voorlichtingsbureau „West" in West- Berlijn. De uitgewekenen zijn de crimi noloog dr. Koch, de letterkundigs dr. Bischoff en de lector dr. Koenig. die verbonden is geweest aan een land bouwkundige faculteit. Goud. Drie kikvorsmannen halen per dag goud ter waarde van negentig dollar op van de bodem van d^ rivier de Fra- ser ten noorden van Vancouver ir, Brits Columbia. Het goudveld op de rivierbo dem kan slechts drie maanden per jaar bewerkt worden, namelijk als het ijs- dek in de rivier de onderstroom vermin dert. De „mijnwerkers" bereiken het goudveld via een tunnel die in het ijs is gehakt. Onmogelijk. De fractievoorzitters van de Franse politieke partijen hebben beslo ten het traditionele systeem van op stelling der kamerleden van links naar rechts te handhaven en niet naar En gels voorbeeld in twee blokken: meer derheid en minderheid. Geen Franse af gevaardigde. hoe conservatief ook, wil aan de uiterste rechterzijde zitten. Al len willen een plaats in de „vooruitstre vende" linkerhelft van de halve cirkel vormige kamer De depressie, die ons enkele dagen veel morgen een aanval op de vorst in West- wind en sneeuw heeft gebracht, trekt nu, Europa ondernemen in betekenis afnemend, over Noord-Duits- land naar het oosten weg. In verband hier mee nam de wind in de afgelopen nacht snel af. In het binnenland daalde de tem- WEERRAPPORTEN Temperaturen Buiten en binnenland heden morgen 7 uui Neerslag, laatste 24 uur peratuur tijdens opklaringen op vele plaat sen tot enkele graden onder nul. De laag ste temperatuur, 5 graden vorst, meldde vanmorgen het vliegveld Eelde. Den Helder Boven Midden-Scandinavië arriveerde Ypenburg vanmorgen een depressie uit Rusland. Op Vlissingen het oostelijk deel van de oceaan is de Eelde luchtdruk in de afgelopen dagen aanzien- Twente lijk gedaald. Enkele storingen proberen De Bilt zich een weg naar West-Europa te banen. Eindhoven De eerste ervan was vanmorgen ten zuid- Vlv. Z.-Limb. sneeuw westen van Ierland aangekomen. Zij zal naar Frankrijk trekken en wellicht in het Helsinki sneeuw zuiden van ons land wat sneeuw brengen. Stockholm sneeuw Daarbij blijft het koud. Vannacht zal het Oslo licht bew. vrijwel overal vriezen en morgen overdag Kopenhagen licht bew. zullen de temperaturen om het vriespunt Aberdeen half bew. zijn. De volgende oceaanstoring zal na Londen Amsterdam ii half bew. zzo, 0 zwaar bew verand. 1 geheel bew. windst. 2 licht bew. windst. -2 half bew. nw -1 zwaar bew. wzw -2 geheel bew. w -1 w 0 ozo nw nno n wnw -4 -5 -9 -4 0 Woensdag :4 januari Zon op 8.43 uur, onder 16.55 uur. Maan op 10.51 uur, onder 23.25 uur. Maanstanden 16 jan. 22.26 uur eerste kwartier. 24 jan. 20.32 uur volle maan. 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag .3 januari Hoog water 6.28 en 18.42 uur. Laag water 2.05 en 14.22 uur. Woensdag 14 januari Hoog water 7.05 en 19.19 uur. Laag water 2.38 en 15.00 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Mallorca 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Algiers Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Münch'èn Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaecio Madrid onbewolkt windst. -3 zwaar bew. windst. -1 sneeuwbui wzw 0 geheel bew. w 1 geheel bew. w 2 geheel bew. zo -1 zwaar bew. windst. -9 onbewolkt n sneeuw w zwaar bew. wzw driftsneouw wzw sneeuw sneeuw onbewolkt geheel bev licht bew. regen half bew. half bew. half bew. 1 -0 0 -2 -3 -3 -7 -4 -12 3 4 windst. -1 n 2 W7.W WZW O z W ono ono zwaar bew. zw 10 4 2 8 5 8 7 0 2 8 9 0,1 0 2 0,3 4 2 3 0,2 1 0 5 0,1 0,1 2 0,1 0 0 0 1 0 0 0 1 6

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2