Cuba wijzigt grondwet om executies te „wettigen" BREIMACHINES Negendaagse zitting van Europees Parlement te Straatsburg gesloten ie veel gerookt Felle koude in Duitsland en in Frankrijk overstromingen r Van dag tot dag en nieuw eJ&ndeU dan and&U F.X verwerpen beschuldiging omtrent wapenhulp aan Batista München door sneeuw geïsoleerd KAAN Op de1N. ^Praatótoel jj PRINSES IRENE IN VAL D'ISERE 3 mmimu Drie doden in het verkeer Dreigementen van Castro Scheveningen zal een pier mogen bouwen MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Flanellen blouses Schiphol zat potdicht Anne Frank's vader klaagt Duitse hbs-leraar aan KNITTAX Mikojan opnieuw bij Foster Dulles 100 Jaai geleden lEil1 öf üprlFÖpn fijii VRIJDAG 16 JANUARI 1959 De nog steeds onontwarbaar blijkende kwestie Cyprus heeft er een nieuw facet bijgekregen, geleverd door de Westduitse regering wier bemiddelend advies door Griekenland en Turkije is ingeroepen. Het Westduitse idee heeft de verdienste, dat het niet voortborduurt op oude denk beelden die ten aanzien van de Cyprus- puzzel onvruchtbaar zijn gebleken, doch dat is wellicht de enige goede kant ervan. In Bonn is namelijk de gedachte gerezen, dat men bij de oplossing van dergelijke politieke vraagstukken niet moet aarzelen, knopen door te hakken: De Westduitse re gering stelt voor, de gehele Turkse bevol king van Cyprus te verwijderen en naar een ander eiland in de Egeïsche Zee over te brengen, welk eiland dan door Grieken land aan Turkije zou moeten worden afge staan. De oorspronkelijke bewoners van dit eiland zouden aan de Cyperse bevolking moeten worden toegevoegd, die aldus vol ledig Grieks georiënteerd zou worden en geen hinderpaal meer zou vormen bij de regeling van de relaties tussen Cyprus en Griekenland. Aardig gevonden doch waarschijnlijk hebben de uitvinders van deze verbluffend eenvoudige procedure enkel de kaart van Europa voor zich gehad en niet daarbij het beeld van de mens voor ogen gehouden. Op een landkaart staan geen mensen een fraai gekleurde kaart van Europa is niets anders dan een plattegrond van po litiek omgrensde ruimten, zonder aandui ding van het feit dat in die ruimten men sen wonen, die niet maar willekeurig daar zijn neergezet (als door een kind dat met tinnen poppetjes speelt) doch in een zeer bepaalde, wezenlijke verbondenheid leven met de grond waarop zij gevestigd zijn. Cyprus is nooit Grieks geweest. Dat feit wordt nooit meer duidelijk gereleveerd, doch het is niettemin juist. Toen de En gelse annexatie in 1914 een einde aan de Turkse soevereiniteit over het eiland maakte, was de bevolking merendeels van Griekse origine, doch de Turkse minder heid droeg in feite de politieke verbonden heid met Turkije voort. Dat de meerder heid der bevolking nu nog steeds dit Turk se eiland bij Griekenland wil gevoegd zien, is op geen enkele wijze gebleken. Athene echter gaat van dat standpunt uit en Bonn verbindt daaraan het plan tot de boven geschetste „opruiming" van restanten en ordelijke opberging van mensen in klaar gemaakte politieke omheiningen. Wat willen de mensen zelf op Cyprus echter? En hoe kan de wens van de min derheid op aanvaardbare wijze worden in gepast in die van de meerderheid? Dat zijn vragen, die in het Duitse plan geen ant woord vinden doch die, naar het lijkt, moe ten worden onderzocht voordat men aan volksverhuizingen gaat beginnen. Wat Cuba betreft is de ernstige twijfel nu zekerheid geworden: Fidel Castro, de nieuwe machthebber, neemt bloedig wraak en richt terechtstellingen aan die onmoge lijk alle op een rechtvaardige en verant woorde berechting kunnen steunen. Wille keur is aldus opgevolgd door willekeur Fidel Castro schept een situatie, waarin de reactie reeds weer opkiemt tot nieuwe slingerplanten van haat en represaille. Hij wijst Amerikaanse nrotesten van de hand met argumenten die verwijten aan Amerika inhouden: „De Amerikanen dra gen de schuld aan alles wat onder Batista is gebeurd". Zelfs al zou dat juist zijn, dan nog is daarmee niet een „bijltjes- maand" verantwoord, waarbij persoonlijke belangen en vetes onder het mom van „revolutionair recht" hun misselijke rol letjes spelen. Bloed vloeit op Cuba in naam van het recht, doch in feite is het een nieuw onrecht dat de strijd gewonnen heeft van het oude. Auto te water, bestuurder verdronken Moedige reddingspogingen van de pas aan zijn been geopereerde 30-jarige brand weerman J. van der Bosch, die pardoes in het ijskoude water van de Houtmankade te Amsterdam sprong toen daar vanoch tend om half tien een personenauto door de gladheid van de weg slipte en te water raakte, hebben niet mogen baten: hoewel men er in slaagde de bestuurder, de 43-ja- rige fabrikant Joseph Koot van de Hegge- rankweg 48, Amsterdam-noord, enkele ogenblikken later uit zijn zinkende wagen te trekken, kwam de bijzonder snelle red ding toch nog te laat. Het slachtoffer, dat slechts enkele minuten onder water had gelegen, overleed tijdens het vervoer naar het Wilhelmina gasthuis. Zijn echtgenote, de 38-jarige B. Koot-An- tonisse, op weg naar de Lutherse Diako- nessen Inrichting om haar daar opgeno men zoon een bezoek te brengen, wist zich nog voor de wagen zonk uit een portier te wringen en werd de wal op getrokken. De 33-jarige tuinder M. Zwinkels uit Poeldijk, die op bezoek ging bij zijn vrouw die opgenomen is in het ziekenhuis „West einde" te Den Haag omdat zij een baby verwacht, is op zijn motorrijwiel tegen een stilstaande vrachtauto met aanhanger gereden en daarbij om het leven gekomen. Op de overweg met halve afsluitbomen in de Urkhovenseweg in het stadsdeel Ton- gelre te Eindhoven is de auto van de 52- jarige leraar J. Jeuken aangereden door de personentrein, die enige minuten te vo ren van het station Eindhoven naar Venlo was vertrokken. De heer Jeuken was op slag dood. Advertentie RiVELLA maakt U weer fit en monter. Een pittige, sprankelend goudgele verkwikking met koolhydraten, B-vitaminen en kostbare mineralen. Eén en af gezondheid. I SN FR1ESCHE VLAG-DOMO PRODUCT drink het koel. HAVANNA, (UPI) De revolutionaire regering van Cuba heeft de grondwet „ge amendeerd" om aan de executies van aan hangers van de verdreven president Batis ta een wettig karakter te geven. Nog steeds duurt de liquidatie van „oor logsmisdadigers" voort. Het aantal execu ties van deze week bedraagt reeds 238. Op een persconferentie in Santiago, heeft Raul Castro, broer van de rebellen leider Fidel Castrc en militair comman dant van de provincie Oriente, die de ba kermat van de revolutie was, de executies in zijn provincie (tot dusverre 106) scherp verdedigd. Hij zeide dat er nog meer zul len volgen. Verhit protesteerde Raul te gen gebruik van het woord „bloedbad". Hij zeide dat het werkelijke bloedbad is aangericht door het regime van Batista wiens leger en de geheime politie in zes jaar 10.000 personen vermoord zou heb ben op Cuba. Hij vertelde tal van bijzon derheden over de gruwelen die tijdens het oude regime begaan zijn en vertelde dat dagelijks nieuwe bewijzen worden gevon den. Ook toonde Raül Castro foto's van verminkte lichamen, welke foto's volgens hem gevonden waren in de archieven van senator Masferrer, die een privé-legertje tegen Castro heeft laten vechten. Washington démenteert WASHINGTON, (Rtr.) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft donderdag ontkend, dat de Ver enigde Staten ex-president Batista met wapens en diplomatieke middelen zouden hebben geholpen in zijn strijd tegen de re bellen van Fidel Castro. De V. S. hebben steeds strikte niet-inmenging betracht. Toen Batista door Amerika geleverde wa pens tegen de rebellen gebruikte, schond hij de Amerikaans-Cubaanse defensie overeenkomst. De V. S. hebben daar her haaldelijk bezwaar tegen gemaakt", al dus de verklaring van het „State Depart ment". De verklaring houdt verband met Cu baanse en Amerikaanse persberichten, waarin critiek is geuit op de Amerikaanse politiek en op de Amerikaanse ambassa deur in Havanna, Smith, die dezer dagen afgetreden is. Een commissie van het Amerikaanse Congres is van plan een on derzoek naar de activiteit van Smith tij dens de burgerstrijd op Cuba in te stellen. Het gemeentebestuur van 's-Graven- hage heeft na besprekingen met de mi nister voor Bouwnijverheid en Volkshuis vesting, ir. Witte, de toezegging gekregen dat op korte termijn een bouwvergunning zal worden verleend voor de bouw van een nieuwe Scheveningse pier. De minister zal aan de vergunning een termijn ver binden, binnen welke de pier tot stand zal moeten komen. Het bedrijfsleven zal nu plannen voor de bouw van een pier moeten indienen. De critiek in het Amerikaanse Congres op de executies op Cuba neemt voortdurend toe. Er zijn al voorstellen gedaan om zono dig' een handelsembargo tegen de eiland republiek in te stellen en alle toeristenver keer naar Cuba te verbieden. HAVANNA, (UPI) Fidel Castro, die aan een zware verkoudheid lijdt, heeft donderdag in Havanna een toespraak ge houden tot een menigte voor het hotel Na- cional en verklaard dat hij zich niet „aan de Amerikanen zou verkopen, noch beve len van hen zal aannemen". Op een schriftelijk gestelde vraag of hij gezegd heeft, dat er 200.000 gringo's (Amerikanen) zullen sterven, indien Amerika marinier:- naar Cuba zendt, ant woordde hij, dat hij dit verklaard had in een privé-gesprek in het hotel Hilton in Ha vanna. Hij had deze opmerking echter „niet bedoeld voor publikatie noch als een officiële verklaring". Een Amerikaanse amfibiestrijdmacht waartoe drieduizend mariniers behoren, heeft donderdag ,.om een eventueel mis verstand te voorkomen" Cuba niet aange daan, maar is naar Porto Rico doorgeva ren. Aanvankelijk zou het smaldeel, be staande uit vijf schepen onder leiding van het vliegdekschip „Boxer", in de baai van Guantanamo op Cuba voor anker zijn ge gaan als onderdeel van een oefentocht van de basis Norfolk in Virginia naar Porto Ri co, waar op 27 januari schijnaanvallen zul len worden gedaan op het eiland Vieques. Dit is door het marinehoofdkwartier te Norfolk bekendgemaakt. Advertentie Van onze correspondent in Bonn) De winter laat in West-Duitsland niet af: gisternacht was het de koudste nacht van het jaar. Het vroor toen in Sleeswijk- Holstein, Hamburg en Nedersaksen tussen 18 en 20 graden. In Hannover bereikte de vorst een temperatuur van even boven twintig graden. In de bossen van de Lüne- burgerheide heeft men grote groepen Si berische pestvogels aangetroffen, hetgeen er volgens ornithologen op duidt, dat de periode van zeer lage temperaturen nog lang niet voorbij is. Waar men in Noord-Duitsland te kampen heeft met grote koude, daar strijdt men in het zuiden tegen de sneeuw. Er viel donderdag zoveel sneeuw in Beieren, dat het hoofdstation van München geblok keerd werd voor alle treinen. Grote inter nationale treinen konden München daar door niet meer bereiken. De passagiers moesten op kleinere stations overstappen in bussen. Vele treinen rond de Beierse hoofdstad zijn eveneens uitgevallen. In Beieren viel gisteren in korte tijd 20 tot 30 cm. sneeuw. Op de Zugspitze ligt thans reeds 4.15 meter. In de Harz vriest het hard, evenals in Sauerland, maar in het gebied tussen Bonn en de Nederlandse grens, langs de Rijn, is de temperatuur over het algemeen dragelijk en mild voor de tijd van het jaar. BONN (Reuter) Hevige sneeuwval heeft vertraging van de voorgenomen be sprekingen over de handel tussen West- Duitsland en Tsjechoslowakije veroor zaakt. De Tsjechische delegatie, die per auto naar Bonn kwam, werd in bergach tig gebied door sneeuw opgehouden. Eind vorig jaar liep een handelsovereenkomst tussen beide landen af. Het vliegveld van München is wegens hevige sneeuwval ge sloten. PARIJS (Reuter) Parijs ligt dik on der de sneeuw. Het water in de reeds bui ten hun oevers tredende stromen in Oost- Frankrijk stijgt nog steeds. Bij Bray, ten oosten van Parijs, heeft de „kleine Seine" Het Europese parlement heeft donder dag in Straatsburg een zitting van negen dagen beëindigd. Gedelegeerden hebben op deze zitting vertrouwen uitgesproken in de kans op een politiek verenigd Euro pa. Deze samenkomst was de eerste se dert de verdragen inzake de Euromarkt en Euratom van kracht werden. De spre kers hebben de noodzaak onderstreept dat het in de eerste plaats nodig is te denken aan de behoeften van de zes naties van de gemeenschap, maar ook is betoogd dat de gemeenschap open moet staan voor de buitenwereld, met name de andere lan den van Europa en de onder-ontwikkelde naties van de wereld. Tijdens de zitting, zijn rapporten uitgebracht door de hoge commissies van de drie organisaties van de gemeenschap die reeds in functie zijn. De debatten draaiden in hoofdzaak om het probleem van de economische betrek kingen tussen de zes naties van „Klein Europa" enerzijds en de andere elf leden van de O.E.E.S. anderzijds. In dit verband gaf de assemblee uitdrukking aan steun voor het standpunt van de Duitser Walter Hallstein, president van Euromarkt. Hall- stein onderstreepte de behoefte aan behoud van de originaliteit en cohesie van de Europese Gemeenschap welke, zo zeide hij, niet alleen maar een tolunie, maar ook een onweerlegbare politieke onderne ming is. De assemblee heeft ook de schakels tus sen de gemeenschap en de overzeese ge bieden van haar leden bestudeerd. Een project voor collectieve Europese hulp is ontworpen, welke zou worden toegevoegd aan de hulp die reeds verleend wordt door de landen die overzeese gebieden hebben. Donderdag is een resolutie aangenomen waarin de behoefte wordt onderstreept aan betere voorlichting over de problemen van overzeese gebieden en betere coördinatie wat betreft de plannen voor economische hulp aan deze gebieden. De Italiaan En rico Carboni diende een rapport in dat de economische aspecten van dit probleem belicht. De assemblee heeft voorts een serie technische problemen betreffende de ge meenschap bestudeerd. Donderdag zijn resoluties aangenomen betreffende de hygiëne en de bescherming van de ge zondheid in de fabrieken, de organisatie van markten en de problemen van con currentie. Ook werd een motie aangeno men waarin er bij de ministers van de zes landen op wordt, aangedrongen spoed te maken met de keuze van een hoofdstad voor alle instellingen van het Verenigd Europa. De volgende zitting van de assemblee werd vastgesteld tegen 10 april. De par lementariërs zullen dan vollediger de eer ste resultaten bestuderen van het per 1 januari in werking getreden verdrag voor de gemeenschappelijke markt. Advertentie lange mouw maat 38 - 52 6.95 Gen. Cronjéstraat 129 Haarlem die door toevloed van smeltwater was ge wassen, een meer van vijftien km. lang en vijf km. breed doen ontstaan. De boe ren in de omgeving huizen in de bovenka mers. Een hefschroefvliegtuig laat voed selvoorraden neer. In het gebied van de Moezel in Oost- Frankrijk is het sneeuwen opgehouden maar men vreest voor overstromingen als er een snelle dooi mocht invallen. LONDEN (UPI) In vele delen van En geland heerst opnieuw de mist en zijn de temperaturen gedaald. De verkeerswegen zijn gevaarlijk door ijzel en slecht zicht. Op het vliegveld van Manchester was het zicht tot nog geen 20 meter beperkt zodat het luchtverkeer daar werd ge staakt. Meer dan 600 passagiers waren hiervan de dupe. De wachtkamer Europa van Schiphol krioelde gisteren van de wachtenden. Er vertrok donderdagmiddag geen vliegtuig van Schiphol wegens zeer dichte mist en geen toestel uit Europa (zelfs de Finnair week uit naar Londen) of van de conti nenten kon binnenkomen. Voor alle lucht vaartmaatschappijen waren de weersom standigheden beneden de limiet: het zicht horizontaal was 300 meter en na zes uur donderdagavond nog maar 200 meter. Zo gering dus, dat zelfs van starten geen sprake kon zijn. Het wolkendek lag op slechts dertig tot zestig meter boven de banen, zodat landen beslist uitgesloten moest worden geacht. De mist en de vorst bezorgden de spoor- „Het Dagboek" belasterd als een vervalsing (Van onze correspondent in Bonn) Een aanklacht van de in Bazel wonende vader van Anne Frank tegen de Noord- duitse h.b.s.-leraar Lothar Stielau heeft in de Bondsrepubliek opnieuw de anti-semi- tische uitlatingen van de laatste tijd in het centrum der belangstelling geplaatst. Het geval-Stielau had reeds geleid tot de schor sing van deze leraar. De heer Frank diende zijn aanklacht donderdag te Lübeck in. Stielau is leraar Duits aan een bekende middelbare school in Lübeck, waarvan de leerlingen enige tijd geleden tijdens een schoolfeestje een toneelstuk naar het bekende jongensboek „Tom Sawyer" van de Amerikaanse schrij ver Mark Twain opvoerden. Dat beviel Stielau in het geheel niet. Hij schreef een kort artikel in een klein tijdschriftje, waar in hij tekeer ging tegen het stuk, dat hij bekritiseerde als een „vertroeteling van het individu" een „oud-liberale truc van de vrijheid, gelijkheid en broederschap." Daarover, en over andere bepaald anti- Amerikaanse kritiek zou nog niemand ge vallen zijn, ware het niet dat Stielau in zijn artikeltje plotseling de aap uit de mouw liet komen. Hij schreef namelijk op een gegeven ogenblik: „De vervalste dag boeken van Eva Braun (Hitiers minnares) van de Engelse Koningin en het niet veel echtere dagboek van Anne Frank hebben de profiteurs van de Duitse nederlaag wel iswaar enige miljoenen opgeleverd, maar ons daarvoor evenwel ook bijzonder ge voelig gemaakt." Daarmee ging Stielau ver over de schreef. Er ontstond te Lübeck grote ver ontwaardiging en de leraar werd tenslotte geschorst. De verontwaardiging in West- Duitsland is te groter, omdat het dagboek van Anne Frank zich hier als toneelstuk en als boek in een bijzonder grote belang stelling mag verheugen. De jaarlijkse be devaarten van de Hamburgse jeugd naar Bergen-Belsen waar Anne Frank in het concentratiekamp is overleden, spreken in dit opzicht een duidelijke taal. Inmiddels is gebleken, dat Stielau een oud-nazi is. Thans is hij voorzitter voor Lübeck van de extreem-rechtse „Deut sche Reichspartei," waartoe vele ex-nazi's zich aangetrokken gevoelen en die in het openbaar reeds geweigerd heeft, Stielau's verzoek om ontslag als voorzitter in te wil ligen. Blijkbaar ziet men geen kans om elementen als Stielau verre te houden van de opvoeding van het Westduitse kind, evenmin als men blijkbaar kan voorko men, dat ex-nazi's het brengen tot hoge rechterlijke functies, gelijk de president van het Hamburgse gerechtshof Budde, die de schrijver van een berucht anti-semitisch geschrift, Nieland, vrijsprak. Inmiddels is de verspreiding van dit geschrift verbo den. Rechter Budde heeft donderdag een verzoek ingediend om overgeplaatst te worden, nadat hij tevergeefs om politie bescherming had gevraagd. Hij voelt zich bedreigd wegen veel extra werk. In de afgelopen nacht heeft men tussen Amsterdam en Den Helder, Amsterdam-Haarlem en Uitgeest, Haarlem en Leiden, Haarlem en IJmuiden, Breda en Vlissingen en tussen Lage Zwaluwe en Essen speciale lokomo- tieven laten rijden om de rijpafzettingen van de bovenleiding te verwijderen. Gisteravond had men last van ijsaf zetting op de stroomafnemers van treinen. Hierdoor ontstond in de buurt van Dor drecht een draadbreuk. Een trein bleef om 23.40 uur stilstaan en de reizigers moesten per bus naar Rotterdam worden vervoerd. Ook in Breda leidde de ijsafzetting op de stroomafnemers tot enige vertraging. De D-treinen uit Duitsland kwamen echter met een vertraging van een uur binnen. Het vriest 's nachts hej; hardst in Gro ningen, waar men op het vliegveld Eelde al een paar keer achtereen 14 graden heeft gemeten. Bovendien ligt overal een sneeuwlaag van 10 a 15 centimeter dikte. In de stad Groningen is de ijsbaan reeds geopend. De autobusdiensten in het noorden gaan zich langzamerhand aanpassen aan het winterse weer. De vertraging was gering. Ook de spoorwegen hebben weinig over last. Morgen keert Prinses Irene terug van jkvr. Dora van Harinxma Thoe Slooten haar verblijf in Val d'Isère. Wij zien en haar adjudant-majoor W. F. K. haar hier (rechts) met haar vriendin I Bisschoff van Heemskerck in het Franse wintersportplaatsje. Gast Doordat ik de keukendeur naar buiten had laten openstaan terwijl wij aan tafel zaten, vond mijn zoon, toen hij na het eten boven zijn huiswerk ging maken, een poes op zijn bed. „Kijk eens", zei hij en hij toonde me een muisgrijze „bal met staart", die met half dichte ogen op zijn arm zat te spinnen met een gezicht van iemand, die héél zeker weet, dat hij welkom is. „Dag Maukie", zei ik (want alle poesen heten bij mij altijd Maukie) en hij bleef me met zijn scheve topaas-ogen zonder blikken of blozen recht in het gezicht kijken. Een excuus of een verklaring voor zijn listig binnendringen kwam er niet uit. Mijn zoon verkondigde, dat het een ka tertje was en zette hem voorzichtig op de grond, terwijl ik naar de keuken ging om enige consumptie voor hem te halen. „Misschien is het wel een zwervertje zei mijn dochtertje en het regent zo, achK zullen we hem houden, het is zo'n schatje". De poes at en dronk rustig, zelfbewust en beheerst alles op, wat aan zijn voeten werd neergezet. Toen het op was, keek hij me enigszins neerslachtig aan en begon daarna mijn meubilair te inspecteren, als iemand van de personele belasting. Maar hij dèed het grondiger: zowel aan de boven- als aan de onderkant; misschien keek-ie of het eigenlijk wel de moeite waard was, hier eventueel te blijven. Vervolgens zette hij zich via een tocht over de tafel op de divan neer, draaide zijn rug naar ons toe en begon zich uitgebreid te ivassen. We waren verder lucht voor hem. De vraag: „Kojnt het gelegen en kun je me eigenlijk wel hebben?", kwam niet over zijn lippen. Getuigschriften of bewijzen van onkreukbaarheid werden niet op tafel gelegd. Brutaal, of van een ontwapende een voud?, dacht ik. Na een zeer intensieve wasbeurt met wat gekrab en veel gegeeuw viel hij ten slotte luid spinnend, met zijn kin op een kussen, in slaap. Zeg noxi zelf, zoiets kunnen w ij ons niet veroorloven, want stel je voor: je be klimt stiekum bij wildvreemde mensen de trap en gaat op een comfortabel uitziend bed liggen dutten! Je kreeg zó de politie wegens huisvredebreuk aan de broek! Maar een poes wordt triomfantelijk naar beneden gehaald, krijgt een tartaartje en wat melk, wast en krabbelt zich eens lek ker en rolt dan weer in slaap, terwijl de hele familie enthousiast een nachtverblijf in orde maakt. Af en toe rekt hij zich eens behaaglijk uit en is volkómen op zijn gemak. Hij zit zich niet uit te sloven om onderhoudend te zijn, zegt niet héérlijk, als hij afschuwelijk bedoelt, en behoeft zijn geeuw aanvallen niet te onderdrukken. Een benijdenswaardig bestaan, want je bent jezelf en je wordt niet alleen als zo danig geaccepteerd, maar ze zijn nog dól op je ook! Ik wou, dat ik een poes was! Marianne van Raait Advertentie KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM WASHINGTON (UPI) Minister Dulles zal vanmiddag in Washington opnieuw een bespreking hebben met de Russische vice- premier Mikojan. Zij zullen daarna ge zamenlijk dineren. De lunch gebruikte de Rus vandaag met de leden van de Senaatscommissie van Buitenlandse Zaken. Zaterdagmorgen zal Mikojan een onderhoud hebben met presi dent Eisenhower. Donderdag heeft de Russische staatsman een bezoek gebracht aan het hoofdkwar tier van de UNO, waar hij een onderhoud met secretaris-generaal Hammarskjoeld had en vervolgens een rondgang maakte door de gebouwen. In de zaal van de grote politieke commissie hield hij een pers conferentie. Daarna gebruikte hij de lunch met enkele vooraanstaande Amerikaanse Joden die hem polsten over geruchten volgens welke de Russische regering overwegen zou een Joodse staat binnen Rusland te stichten en alle Joden daarheen te doen verhuizen. Senator Herbert Lehman van het Amerikaanse Joodse Comité verklaar de na afloop dat Mikojan hem had opge dragen te zeggen, dat deze berichten onge fundeerd zijn. Uit de Opregte Maandagsche Haarlemsche Courant van 17 January 1859 LONDEN „De gewezen koning van Delhi is voor eenige dagen laatstelijk uit Allahabad te Calcutta aangekomen en daar aan boord van het stoomschip „Megara" ge plaatst, hetwelk voor zijne ontvangst was ingerigt en hem naar de plaats zijner verdere bestemming zal overbrengen. Hij werd vergezeld door twee zijner vrouwen en verscheidene leden van zijn gezin, die hem in ballingschap zullen volgen. Deze personen hebben zich voorzien van alles wat hun toestand kan veraangenamen en dragen hun lot met echt mohammedaan- sche onderwerping; zij zijn zo opgeruimd, als of zij eene plaisier-reis deden. Het ge rucht is uitgestrooid, dat zij naar Rangoon overgebracht zullen worden, maar het schijnt zeker te wezen, dat de oude Vorst, die zoo vele moorden op zijn geweten heeft, naar de Kaap De Goede Hoop zal worden vervoerd, om daar in verzeekerde bewaring althans onder gestreng toezicht gehouden te worden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5