„Beverwijk heeft financiële gevolgen in nationaal belang aanvaard" Begroting Beverwijk aanvaard Oplossing IJmond wellicht al voor komende verkiezingen „Aantijgingen andere gemeenten voortaan geheel negeren" IJmond-agenda HORLOGES Merkhorloges halve prijzen Fa. R. DE BOER Bevredigend resultaat van onderzoek op t.b.c. FOTO- en CINECAMERA'S foto KRIJGER cine Mr. J. in 't Veld, „Politiek" Cabaret èn oliebollen op P.v.d.A.-jaarwisseling 5 ALGEMENE BESCHOUWINGEN VAN B. EN W. Balansopruiming Gerritse (P.v.d.A.) STANDPUNT BURGEMEESTER BRUINSMA Hermes (K.V.P.) Coelingh (P.v.d.A.) Voordeliger dan geraamd Nieuwe tankschepen Begroetingsavond Verplaatsing veilingen wordt onderzocht C.H.U. en komende verkiezingen Voorlichtingsavond over Industrie-visserij VRIJDAG 16 JANUARI 1959 IJmuiden Burgemeester en Wethouders van Beverwijk hebben donderdagmiddag de algemene beschouwingen van de raadsleden op de gemeentebegroting 1959 op zeer uitvoerige wijze beantwoord. Verheugend was van de voor zitter te horen dat hij na een donderdagmorgen ingewonnen informatie de indruk had gekregen dat de minister voornemens is de bestuurlijke indeling van de IJmond nog voor de komende verkiezingen aan de orde te stellen. Uit de algemene beschouwingen van de raadsleden bleek namelijk dat men vreesde dat de oplossing van dit probleem door de kabinetscrisis op de achtergrond was geraakt. Vele problemen werden door het college diepgaand besproken, zoals de woningbouw, het onderwijs, het zwembad, het woonwagenkamp en het industrieplan. De vergadering die vele uren zowel des middags als des avonds, in beslag nam verliep in een waardige en ernstige sfeer. De begro ting 1959 werd ten slotte tegen het middernachtelijk uur aangenomen. De heer Muskee (C.P.N.) werd uit principiële redenen geacht tegen te hebben gestemd. Wethouder Vessies (K.V.P.) vond het jammer dat alleen bij hoge uitzonderingen premiebouw kan worden toegepast, zoals bij de 294 flats in Oosterwijk en de 70 woningen in Arendsweg-zuid. Alle mid delen om premiebouw toe te passen moe ten volgens de heer Vessies worden aange pakt. Hij achtte Beverwijk geen ideale plaats om gronden aan woningbouwver enigingen af te staan. Hij zegde toe de mogelijkheden te bezien om woningen die na de eerste wereldoorlog werden gebouwd comfortabeler te maken. Wellicht zal het na overleg te realiseren zijn al deze wo ningen tegelijk op te knappen. Of de trot toirs in bepaalde straten verbeterd kunnen worden, kon hij niet verzekeren. „Het kost heel veel geld. Bovendien zal het moeilijk zijn verscheidene mensen te bewegen ge deelten van hun voortuinen af te staan", zei hij. Zeer voorzichtig liet de wethouder zich uit ten opzichte van de suggestie van mevrouw Schmohl om oude grauwe wo ningen wat op te fleuren met gedurfde kleuren. „De bewoners van deze huizen kijken er de hele dag tegen aan en dan zou het wel eens voor kunnen komen dat de felle kleuren op den duur weerzin gaan opwekken". Het onderwerp is echter wel in studie, verzekerde de heer Vessies. Niet te hoog Omdat het industrieterrein „De Pijp" zeer gunstig gelegen is (De heer Nieu- wenweg (V.V.D.) noemde het tijdens de algemene beschouwingen van de raads leden „uniek voor West-Europa") vond de heer Vessies de prijs van de grond niet te hoog. De wethouder verzekerde dat het industrieterrein zo snel mogelijk zal wor den klaargemaakt. Volgens de wethouder had men tot nu toe nog niet veel kunnen doen. „Wijzigingen van uitbreidingsplan nen en de bouw van de Velser tunnels be lemmerden de uitvoering van dit plan", aldus de heer Vessies. Advertentie Iets verouderde modellen van bekende (o.a. Prisma, Indus, Zentra etc.) tegen Deze verkoop begint zaterdagmorgen en duurt slechts 1 week. PROFITEERT HIERVAN KENNEMERLAAN 60 Tevens vele koopjes in klokken, horlogebanden, sieraden etc. Wethouder Vessies (K.V.P.). Over de sanering van de binnenstad zei de heer Vessies dat dit proces reeds enige jaren gaande is. „Er zijn al heel wat krot woningen opgeruimd", zei hy. Een zo snel mogelijke uitvoering van de uitbreidings plannen Meerestein en Oosterwijk achtte hij noodzakelijk voor de evenwichtige ont wikkeling van IJmond-Noord. Wethouder Gerritse (P.v.d.A.) zei dat de financiële positie van Beverwijk „inderdaad niet rooskleurig is". De oorzaak hiervan zocht hij in de onvermijdelijk stijgende uitgaven en de niet toenemende inkomsten. „Toch zij we met ons beleid op de goede weg. Beverwyk heeft de financiële gevolgen van de nationaal gezien zo belangryke groei van de IJmond aanvaard". Uit belangrijke besprekingen met G.S. en afgevaardigden van het ministerie van Binnenlandse Zaken had de heer Gerritse de indruk ge kregen dat men meer en meer in die kringen begrip begint te krijgen voor de positie en 't beleid van Beverwijk. Enkele onvermijdelijke uitgaven waren volgens de wethouder die bedragen, die direct en indirect gemoeid zijn met de uit breiding van de stad, zoals de gelden die uitgetrokken moeten worden voor het onderhoud en aanleg van plantsoenen en voor de reinigingsdienst. De uitgaven voor het onderwijs zou hij graag willen verhogen. „Soms lijkt het dat het rijk bepaalde lasten van onze schou ders neemt, zoals bijvoorbeeld bij het kleuteronderwijs. Toch vergt dit onderwijs honderdduizend gulden van de gewone dienst", zei hij. Ondanks het feit dat de begroting van het volgende jaar hiervan beslist de ge volgen zal ondervinden was de wethouder er ten stelligste van overtuigd dat de wo ningbouw koste wat het kost in onvermin derde mate doorgang moet blijven vinden. „Tot de kapitaalmarkt wat gunstiger wordt zijn wij aangewezen op de bank van Nederlandse Gemeenten", stelde de heer Gerritse vast en voegde er aan toe dat Beverwijk moet voortgaan met de conso lidatie van de vlottende schuld. Sommige leden van de raad hadden bij de algemene beschouwingen te kennen ge geven dat zij de post representatiekosten Burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft in zijn algemene beschouwing op de Be verwijkse gemeentebegroting 1959 een waarderend woord laten horen aan het adres van de raadsleden en zijn wethou ders. „Ik vind het prettig dat de algeme ne beschouwingen in een waardige en ern stige sfeer zijn gehouden." Over de bestuurlijke indeling van de IJmond zei hij: „Zo lang de bestuurlijke oplossing nog niet tot stand is gekomen moet er sprake zijn van een vrijwillige sa menwerking in het IJmond Adviescolle ge." De fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Velsense gemeenteraad, de heer Van Os van den Abeelen, bracht hij dank „voor de wijze waarop hij laatst het IJmondpro- bleem heeft benaderd en het standpunt van Beverwijk ten opzichte van het probleem heeft bezien." Burgemeester Bruinsma zei voorts niet meer van plan te zijn breed- en uitvoerig in te gaan op „aantijgingen van andere ge meenten wat de bestuurlijke indeling van de IJmond en het Beverwijkse standpunt betreft." „Het zou tijdens het beraad in Den Haag over de bestuurlijke indeling niet verstandig zijn dit probleem hier te gaan beschouwen," zei de burgemeester, Burgemeester J. G. S. Bruinsma. die voorts meedeelde „dat hij de indruk heeft dat de minister voornemens is de be stuurlijke indeling van de IJmond nog voor Oosterom (de stadsroute en het traject de komende verkiezingen aan de orde te Beverwijk-Wijk aan Zee) zullen worden stellen." Burgemeester Bruinsma noemde verbeterd. Tevens deelde hij mee dat dit „een verlossend woord uit Den Haag." thans besprekingen worden gevoerd om Burgemeester Bruinsma zette voorts een busverbinding met Oosterwijk tot uiteen dat binnenkort de busroutes van stand te brengen. te hoog vonden. De wethouder onder schreef deze mening niet. Hij meende dat deze uitgaven gezien de bijzondere positie van de gemeente, die veel besprekingen en reizen met zich meebrengt, beslist nood zakelijk waren. Belangryke uitgaven Hij stelde voorts vast dat er belangrijke uitgaven moeten worden gemaakt voordat de industrie zich in „De Pijp" kan vestigen. „Het zijkanaal A en De Pijp moeten op VA meter-N.A.P. worden gebracht. Schepen met een behoorlijke diepgang kunnen onze haven dan bereiken. Er bestaat voldoende belangstelling voor De Pijp", deelde de heer Gerritse mee. Det wethouder was alleszins tevreden over de winst van het gasbedrijf. „Een be hoorlijke winst ondanks de zeer lage ta rieven", merkte hij op. Hij vroeg zich. deze gunstige factoren ten spijt, echter af of een egalisatiefonds zin zou hebben. „Zo'n fonds zou alleen maar zin hebben als de winst meer zou bedragen dan thans het geval is". Hy deelde mee dat de beschuttende werkplaats dank zy het onlangs door de raad verstrekte aanvullende krediet de vorige week is gereedgekomen. Vier men sen zyn er al te werk gesteld. Ook is al moeite gedaan om opdrachten te verkrij gen. Hy zegde toe de mogelykheid te over wegen om uit de naburige gemeenten hy dacht wat dit betreft aan Heemskerk en Uitgeest eveneens gehandicapten aan te trekken. Het ligt in de bedoeling in maart de werkplaats officieel te openen. Wethouder H e r m e s (K.V.P.) vond het begrijpelijk dat de raadsleden weinig goeds over het onderwijs te vertellen hadden. Het feit dat de raadsleden unaniem het grote aantal noodlokalen hadden gecriti- seerd vond hij eveneens te begrijpen. „Ook het gemeentebestuur ziet niets liever dan permanente schoolgebouwen", merkte hij op. „Er komt niet veel schot in de scho lenbouw omdat wanneer de plannen zo goed als klaar zijn ze van hogerhand in de prullemand verdwijnen en weer op nieuw gemaakt moeten worden. De heer Hermes noemde vooral het kleuteronder wijs slecht bedeeld in Beverwijk. Hij was echter verheugd dat dezer dagen de ur gentieverklaring voor de openbare kleu terschool in Arendsweg-Zuid was afge komen, zodat dit jaar nog met de bouw kan worden begonnen. „Er moeten echter nog negen kleuterscholen in onze gemeente worden verwezenlijkt". Verheugend was voorts de mededeling van wethouder Her- Wethouder Gerritse (P.v.d.A.). mes dat dit jaar een christelijke school voor het uitgebreid lager onderwijs zou worden gebouwd. De positie van het v.g.l.o. noemde de wethouder niet gemak kelijk. Ook wat de realisering van gym nastieklokalen betreft moest de hee»" Her mes een somber geluid laten horen. Dat er 100.000,aan de begroting voor het on derwijs was toegevoegd, was volgens de heer Hermes noodzakelijk omdat de meer dere kosten, ondermeer veroorzaakt door prijsstijgingen, dit noodzakelijk maakten. Voorts achtte hij zowel een gemeentelijke als r.-k. huishoudschool noodzakelijk. „Beide scholen zijn zeker allebei van groot belang". Over dit onderwerp ontspon zich na de beantwoording van de wethouders nog een kleine „schoolstrijd" tussen de heren Romunde (P.v.d.A.) en R ij k e r s (K.V.P.). Met de stichting van een gemeen telijk lyceum was hij eveneens ingenomen. Of deze school er gauw zal komen valt volgens de wethouder niet te zeggen. Hierna hield hij een vurig pleidooi voor het avondlyceum. „In samenwerking met B. en W. van Velsen zullen wij zien nogmaals alles in het werk te stellen om de nog zeer ge wenste en noodzakelijke subsidie van het ryk voor het avondlyceum te verkrijgen". Wethouder C oe 1 i n g h (P.v.d.A.) zei dat de cijfers over de woningnood in Bever wijk zich ernstiger laten aanzien dan in werkelijkheid het geval is. „We konden heel wat woningzoekenden aan een huis helpen. Het aantal woningzoekenden is echter onveranderd gebleven omdat er zo veel nieuwe gevallen bij zijn gekomen" (In verband met de gestage groei van Be verwijk is de woningnood inderdaad rela tief iets afgenomen. Red. IJ.C.) Hij vond dat het onlangs ingestelde col lege van goede diensten „een mooie maar moeilijke taak had". Over het onttrekken van woonruimte voor zaken zei de wet houder: „We wegen alle aspecten, dus zo wel van de woningzoekenden als van de middenstanders, tegen elkaar af. Over het woonwagenkamp merkte wet houder Coelingh op dat het zeer moeilijk is een geschikte plaats hiervoor te vinden. Wellicht zou de omgeving van de vuur linie hiervoor geschikt zijn. Hij achtte overleg met de bewoners noodzakelijk. „Een groot deel over het lot van het kamp hangt van de bewoners zelf af", zei hij. Om voor het zwembad een soort burger zinlening op touw te zetten zoals voor de IJ-tunnel in Amsterdam vond hij weinig aanlokkelijk. Over de uitslag van het onderzoek op t.b.c. in Beverwijk zei wethouder Coe lingh (P.v.d.A.) dat het bevredigend is verlopen. Er werden 25.948 Beverwijkers op t.b.c. onderzocht. Vijfduizend mensen hebben niet aan het onderzoek deelgeno men. Zevenhonderd mensen hebben een kennisgeving hiervan gestuurd. De wet houder merkte op dat het gewenst is de mensen die niet aan het onderzoek hebben deelgenomen op de een of andere wijze toch nog te laten doorlichten. De kosten van het onderzoek vielen drieduizend gul den voordeliger uit dan aanvankelijk ge raamd werd. De gemiddelde opbrengst per inwoner bedroeg één gulden. Kosteloos werden 535 inwoners van de aardbeien- stad doorgelicht. De wethouder achtte het financieel niet verantwoord een onderzoekauto aan te schaffen. Bovendien merkte de heer D e Ruiter (Prot. Chr.) op dat te veel door lichten schadelijk kan zijn voor de gezond heid. Zaterdag zal de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam het turbinetankschip „Ragusa" draag vermogen 30.900 ton aan de Afram Transport Company te Monrovia (een dochtermaatschappij van de Gulf Oil) overdragen. Daarna zal mevrouw Rosario Giner de Lliso, echtgenote van een der directeuren, een zusterschip, de „Ceuta", in aanbouw voor dezelfde maatschappij, dopen. De „Ceuta" is het laatste schip van een serie van zeven met een draagvermogen van 31.000 ton, die door de N.D.S.M. ge bouwd is. Men is ook reeds ver gevorderd met een serie van zeven tankschepen van 39.000 ton, waarvan de laatste in februari 1960 te water zal worden gelaten. Daarna wordt begonnen met het eerste tankschip van 47.500 ton. De „Ragusa" en de „Ceuta" zijn 201.14 meter lang, 26.21 meter breed en hebben een holte van 13.72 meter. De snelheid zal 15 V2 knoop bedragen. Op maandag 2 februari (aanvang 19.45 uur) zal de Velser Gemeenschap een be groetingsavond houden in het Hervormd Jeugdhuis te IJmuiden-Oost. Nadat het Beverwijkse college van B. en W. een uitvoerig antwoord hadden gegeven op de eveneens uitvoerige algemene beschouwingen op de gemeentebegroting door de Beverwijkse raadsleden, kwamen de meeste leden van de raad nog aan het woord. Zonder uitzondering dankten zij het college voor de zeer gedetailleerde beantwoording van hun vragen, waardoor veel klaarheid was gekomen in vele problemen. Ook ontspon zich nog een politiek debat over de verdeling van de wethouderszetels in Beverwijk. Vooral de oppositie roerde zich „omdat zij gezien de zetelverdeling na de laatstgehouden verkiezingen zeker recht hadden gehad op een wethouderszetel". Naar de mening van de heer De Weyer (K.V.P.) was het echter weinig con structief weer op de wethoudersverkiezin gen in te gaan. De heer Nieuwen weg (V.V.D.) had wel uit politiek oogpunt be zwaar tegen de samenstelling van het college, maar vond overigens wel „dat dit het beste college van na de oorlog was". Hij zei voorts: „We moeten dit jaar alle maal samenwerken in het belang van Be verwijk. We moeten er uit halen wat er in zit". De heer Romunde (P.v.d.A.) „had opzettelijk over de verkiezingen gezwe gen". De heer K o g e r (Prot. Chr.) vroeg zich af of de kosten per inwoner voor de B.B. niet te hoog lagen. „In Velsen is een motie aangenomen om Den Haag te vra gen de subsidie zo hoog te maken dat nog één gulden per inwoner behoeft te worden betaald. Voorts gingen er stemmen op de be stemmingsreserves te gebruiken voor de financiering van het zwembad. Wethouder Gerritse (P.v.d.A.) stelde voor niet onmiddellijk hiertoe te besluiten, hetgeen de heren De Ruiter (Prot. Chr.) en Muskee (C.P.N.) in overweging had den gegeven, maar te wachten tot het voorstel van B. en W. betreffende het zwembad aan de raad zou worden voorge legd. Met deze suggestie van de heer Ger ritsc kon de raad zich verenigen. Wethouder Gerritse (P.v.d.Aheeft tijdens zijn antwoord op de algemene be schouwingen van de Beverwijkse raadsle den onder meer meegedeeld dat het col lege van B. en W. besprekingen heeft ge voerd met gezaghebbende figuren van de groente- en bloemenveiling, waarbij men in principe is overeengekomen een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid de veilingen te verplaatsen naar de Pa rallelweg in het industrieterrein. De heer Gerritse noemde het verplaatsen van de veilingen een groot voordeel. „De midden standers zullen dan voortaan geen last meer hebben van de groentewagens, het verkeer op de Breestraat zal worden ont last en op het Meerplein komt veel par keerruimte vrij", aldus de wethouder. Advertentie Marktplein 24-26 - IJmuiden - Tel. 5596 BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Hendrika A., d. v. H. Bol en E. M. T. Keijzer. Jelle, z. van W. Tichelaar en E. Visser. Theodorus J. N., z. van N. T. Smit en S. H. Kimman. Franciscus J. M., z. v. J. de Prijcker en H. M. A. van Beek. Anthony R., z. van R. J. de Ruiter en A. Koffeman. Anneke, d. van J. Jonkman en C. Stel. Elisabeth M. P., d. van H. H. Dui ker en C. J. Koks. Monique A. J., d. van J. J. van der Meij en M. F. Kochx. Jozef J M., z. van H. Verdonk en K. Kuil. Ri chard W. P., z. van G. W. Tot en H. W. de Munck. Maria, d. van P. Pippel en A. H. Burggraaf. ONDERTROUWD: R. J. Verzijlenberg en C. S. M. van Zutphen. J. Pleijt en J. Hoog land. A. H. Kocx en A. C. de Vries. P. Fa tels en A. A. Bol. A. de Weers en A. C. W. Heidoorn. S. C. Konijn en T. Hergarden. J. van Zandvoort en A. M. Zwager. C. C. Dijcks en C. A. Springveld. GETROUWD: J. J. Bruineberg en A. M. Warmenhoven. A. Buter en E. C. de Nijs. T M. M. Luypen en A. B. M. Wester. OVERLEDEN: N. Wernke, oud 68 jaren, geh. m. J. C. Verheijden. J. Boerkamp, oud 44 jaren, echtg. van C. C. H. de Gelder. G. J. F. Vreugde, oud 83 jaren, wed. van J. C. F. Schiphorst. H. Kuiper, oud 83 jaren, geh. m. K. Nanning. G. C. de Mey, oud 85 jaren, wed. van W. Elferen. G. van Amers foort, oud 83 jaren, wed. van J. van Roon. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Dirk Jan, z. v. M. Bakker en A. J. Bedeke; Eric Johannes Maria, z. v. J. J. J. Ligthart en C. E. M. Nijsen. ONDERTROUWD: Johannes Hollenberg en Anna Geertruida van Duin. GETROUWD: C. M. Kroone en A. G. M. Herben; J. W. de Koning en A. C. Ooster man. OVERLEDEN: Trijntje Bakker, 81 jr., wonende te Limmen; Marinus Zinkweg, 80 jr., wonende te Castricum; Jantje Bak ker, 63 jr., wonende te Sint Pancras. Nadat onder andere nog diverse ver keersproblemen en de „traditionele" stank van de vismeelfabriek wethouder Coe lingh (P.v.d.A.) vertelde dat hier spoe dig verbetering in zal komen ter tafel waren gekomen en de heer Muskee (C.P.N.) had meegedeeld tegen de begro ting te zullen stemmen „omdat hij gezien de geweldige uitgaven voor de defensie zich niet met de financiële politiek kon verenigen" werd de begroting onderdeel voor onderdeel behandeld en ten slotte aangenomen. In het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan werd donderdagavond de jaar vergadering gehouden van de Christelijk Historische Kiesvereniging in de gemeente Velsen, welke door de heer D. Tanis als voorzitter op de gebruikelijke manier werd geopend. Na zijn hieropvolgend wel komstwoord wees spreker op de grote be tekenis van de christelijk-historische be ginselen voor het staatkundig leven in ons land, waarbij hij vaststelde dat de Christe lijk Historische Unie, die land en volk slechts wil dienen, met vertrouwen de komende verkiezingen tegemoet gaat. Zij rekent daarbij echter op hen die met haar geloven, dat alléén het evangelie het kom pas kan zijn, waarop het schip van staat veilig zal kunnen varen. Vervolgens was het de beurt aan de penningmeester voor zijn jaarverslag, die zijn overzicht kon besluiten met een klein batig saldo; dat ondanks de grote uitgaven voor de verkiezingen in 1958 dank zij de enthousiaste medewerking der leden kon worden verkregen. In het jaarverslag van de secretaris werd uitvoerig gewezen op de gebeurte nissen uit deze periode, waarbij niet werd verzuimd te wijzen op het gestegen leden tal, de vele activiteiten van de jongeren groep en de prettige samenwerking met de raadsfractie. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. de Boer herkozen en bezette de heer T. Stuukmans de vakature Tijl. Vervolgens werden de heren J. G. Kolkman, D. J. Slot boom, K. Tijssen en F. Wolthuis benoemd tot afgevaardigden naar de binnenkort te Amsterdam te houden groepsvergadering, ten behoeve van de aanstaande Kamer verkiezingen. Ten slotte werd de groslijst hiervoor uitvoerig besproken. De Visserij Inspectie voor de IJmuidense Kustvissers zal een voorlichtingsavond houden in het Centrale Visserijlabora torium en wel op zaterdagavond 17 januari, aanvang halfacht. De heer drs. M. Roes- singh zal een voordracht houden over de Industrievisserij en daarna worden er enige films vertoond. OLIEBOLLEN met chocolademelk vorm den het menu voor de pauze tijdens de tra ditionele jaarwisselingsbijeenkomst van de afdeling Velsen-IJmuiden van de Partij van de Arbeid, welke donderdagavond werd gehouden in het gemeentelijk ver gaderlokaal aan de Abelenstraat. Deze tractatie was ongetwijfeld steviger van samenstelling dan het zogenaamd „politiek cabaret", dat de vele aanwezige leden voor de pauze werd aangeboden, want strikt ge nomen had dit programma weinig met cabaret en nog minder met politiek te maken. Dit programma werd onder de titel „Waar gaan we heen?" opgevoerd door een groepje amateurs, waarvan de mees te leden absoluut over te weinig talent be schikken om hun optreden in het openbaar te rechtvaardigen. Een der heren (het pro gramma vermeldde geen namen der spe lers) articuleerde bij voorbeeld zo slecht, dat hij in het schetsje over de televisie avond volkomen onverstaanbaar was. En een ander kenmerkte zich door een zodanig schuchter zingen, dat het toch wer kelijk niet onverdienstelijk geschreven liedje „Wegwijzer" het grootste deel van zijn effect verloor. Daarom was het en semble op zijn sterkst, wanneer het geza menlijk optrad en de spelers zich aldus met elkaar enigszins in evenwicht konden houden. Goede teksten Het is jammer dat het politiek lekenca- baret „De Valreep" door zijn optreden zulk een zwakke indruk heeft achtergelaten, want de teksten zijn voor een amateurge zelschap soms zelfs opmerkelijk goed. Zulks in tegenstelling tot de meeste ama teurs, die zich wel een zekere routine en flair wisten eigen te maken, maar dan weer zijn aangewezen op het gebruikelijke radiorépertoire en afdankertjes van het „grote" cabaret. De auteur van „Wegwijzer" en de schetsjes „Bureaucraten" en „Sprong in het heelal" heeft ten minste origineel werk geleverd, dat dikwijls nog geestig is ook. Alleen zou men toch van een ensemble, dat zich aankondigt als „politiek cabaret" meer satire en spot hebben verwacht, vooral nu de verkiezingsstrijd zich reeds heeft aangekondigd. Doch verreweg de meeste nummers van dit programma zouden rustig op elke feestavond kunnen worden opgevoerd, zonder dat een politieke tegenstander zich gekwetst zou voelen. En dit is toch eigen lijk de bedoeling van dit genre, dat de satire tot een bijna dodelijk wapen kan maken, mits het met een spitse pen wordt gehanteerd. De velen die Wim Kan tijdens zijn vermaarde radiouitzending hebben beluisterd, zullen zich hiervan nu enig begrip kunnen vormen. „De Valreep" hield zich echter bijna strikt neutraal, al dient hier eerlijkheidshalve aan te worden toe gevoegd, dat ik wegens bezigheden elders het programma na de pauze niet meer heb gezien. Maar uit het reeds vertoon de kon moeilijk een veranderde koers voor het tweede gedeelte worden afgeleid en rest mij dus alleen het vermelden van een vriendelijk onthaal bij het publiek, dat evenmin tot enthousiasme overging. J. v. D. In zijn openingswoord herinnerde afde lingsvoorzitter Th. Mooy aan de omstan digheden, die tot de recente kabinetscri sis hebben geleid. Spreker voegde hieraan toe verheugd te zijn over het feit, dat Hof- stra en Burger indertijd „neen" hebben willen en durven zeggen, ondanks alle drukte die de verkiezingen nu voor de P.vd.A. ten gevolge zullen hebben. Hij wekte de aanwezigen dan ook op met de partij ten strijde te trekken: „voor een klein stukje aards geluk". Ook de tweede spreker van deze avond mr. dr. J. in 't Veld wees op het grote belang van de komende verkiezingen, om- dat het Nederlandse volk zich nu moet uit spreken of het de weg van de reactie wil inslaan, of die van een progressief en vooruitstrevend beleid. Spreker was van oordeel, dat mede dank zij de socialisten Nederland de vergelijking met andere landen glansrijk kan doorstaan. „Nimmer was ons welvaartspeil zo hoog en tevens zo rechtvaardig verspreid". Door het feit dat ons land bij dit alles geen bittere armoede meer kent, denken sommige jongeren dat deze welvaart op eenvoudige wijze is verkregen, doch door de komende verkiezingsstrijd zal het hun misschien duidelijk worden, dat niets zon der strijd kan worden verworven. Dit noemde mr. In 't Veld een winstpunt van de huidige kabinetscrisis. Spreker voegde hieraan toe, dat niet de verlenging van de belastingverhoging met een of twee jaar de feitelijke oorzaak van deze crisis is geweest, maar de wens van de reactie het nu verder zonder de P.v.d.A. te stellen. „Vandaar dat de verkiezings uitslag nu voor de P.v.d.A. gunstiger zal moeten zijn dan de beide vorige, anders zal het de grootste moeite kosten om te behouden, wat na zoveel strijd werd ver overd", aldus mr. In 't Veld. Na te hebben gewezen op hetgeen spre ker als een kloof in de K.V.P. beschouw de, namelijk enerzijds de Katholieke Ar beiders Beweging en daartegenover de heren Weiter en Lucas, gaf hij nog even een uiteenzetting van de huidige interna tionale politiek. Hierbij stelde mr. In 't Veld onder meer vast, dat Nederland zich alleen veilig kan wanen in een veilige we reld. Deze zag hij echter niet slechts be dreigd door de militaire agressie van de Sovjet-Unie, doch in het bijzonder door haar economische politiek. Deze streeft immers naar steeds meer invloed in Afrika en Azië, waardoor het Westen gevaar loopt een bedreigde veste te worden. Mr. In 't Veld besloot zijn toe spraak met meer aandacht te vragen voor de onontwikkelde gebieden, opdat het le venspeil daar in dezelfde mate kan wor den verbeterd als in Nederland is geschied. Dit zal volgens spreker van grote invloed zijn op de gebeurtenissen van de eerst komende vijfentwintig jaar. Peen wordt hoe langer hoe duurder Weer werden op de speciale peenveiling van Ons Belang te Castricum hoge prijzen voor de peen betaald. Kwam dinsdag de peen b. tot 14,50 de 100 kg, donderdag werden zelfs noteringen van 15,te zien gegeven hetgeen een zeer hoge prijs betekende. Deze keer waren ook de sjalotten in trek; de gehele aangevoerde partij van bijna 1000 kg ging voor de prijzen van f 0,170,20 per kg uit het blok. De peennoteringen waren: peen b. 14 f 15; peen c. 9,20—/ 14,90; peen d. 10—12,20; peen o, 8—11,30. VELSEN VRIJDAG 16 JANUARI Thalia: „Vergeet mij nooit", 20 uur. Rex: „De sheriff van Wichita", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Hervormd Jeugdgebouw: Film „Ciske de Rat" voor Ned. Ver. v. Sexuele Hervor ming, 20 uur. ZATERDAG 17 JANUARI Thalia: „Vergeet mij nooit", 19 en 21.15 uur. Rex: als vrijdag. Pieter Vermeulenmuseum: als vrijdag. BEVERWIJK VRIJDAG 16 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De ondergang van de Titanic". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Tarzan vecht voor zijn leven". VV.B. Theater, 20 uur: „Met de dood op de hielen". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". Verenigingsgebouw Schans, 20 uur: Ver gadering Amateurfotografen. Duinwijkschool, 20 uur: Ledenvergade ring Christelijk Historische Unie. ZATERDAG 17 JANUARI Bioscopen: Als vrijdag.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9