jp§ Bonn voorziet conferentie van de ministers der Grote Vier HET WEER SOLEX nu f 375.- Melkprijs gaat niet omhoog 11 iüS! Amerikanen presenteren een atoommotortje van twee kilo Brits-Egyptisch akkoord zet streep onder Suezcrisis SmiU van Rijsbermen Waarom hier nog zo weinig vorst voorkomt CITROËN NIEUWE KOERS INZAKE BERLIJN Naar nieuwe politiek in Nabije Oosten GEBR.VAN BUGNUM&Zoon Koninklijk bezoek uit België bij première van film in Amsterdam TROPENKLEDING 'ƒ3987.— 9375 Dooi op komst Pro/. Oud: V.V.D. niet in een kabinet met socialisten Het woord is aan Opstandelingen veroveren Malali op Celebes Zware aanvallen op de regeringstroepen In- en uitvoer in december belangrijk gestegen EEN BRIL VAN K E I P DAT IS GOED GEZIEN Twee noodlandingen in de mist WATERDICHT DAKWERK Uitwisselingsverdrag tussen Frankrijk en Sovjet-Unie Jan Greshoff ter ere ZATERDAG 17 JANUARI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VE L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 44e JAARGANG NUMMER 63 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De regering heeft besloten dat de pry's van consumptiemelk niet zal worden ver hoogd. Begin november werd een ver hoging van de sly tersmarge voor melk in West-Nederland toegestaan met een halve cent per liter in de gesaneerde en drie kwart cent per liter in de niet-gesaneerde gebieden. Deze verhoging van de slijters marge zal door een subsidieverhoging wor den opgevangen, tot het moment waarop op grond van het te verwachten SER- advies over de subsidies nadere beslis singen zullen kunnen worden genomen. De regering verklaart, zich ten volle be wust te zijn van de bezwaren, die voor de schatkist uit een verhoging van de consu mentensubsidie op de melk voortvloeien. Nu echter het interimadvies van de SER achterwege is gebleven en de regering dus moet wachten op het volledige advies, heeft zij de vraag of het onder deze om standigheden verantwoord moet worden geacht tot een prijsverhoging voor melk over te gaan, ontkennend beantwoord. Op 6 maart zal in het City Theater in Amsterdam de première worden gegeven van de film „Vrijheren van het woud". Deze film is opgenomen in de Belgische Kongo onder auspiciën van Koning Leo pold. Zowel Koning Leopold en prinses de Réthy als Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn voornemens deze voorstelling bij te wonen. De baten van deze voorstelling zullen worden bestemd voor het internationale vluchtelingenwerk. Met name zal een be drag ter beschikking worden gesteld van de Nobelprijswinnaar van 1958, pater Pi re. Advertentie ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM (Van onze weerkundige medewerker) Terwijl de vorst in de streek dicht langs de Noordzeekust tot dusverre van weinig betekenis is geweest, ligt vooral in het noorden van het land al veertien dagen lang een sneeuwlaag van tien tot twintig cm en komt 's nachts tien tot veertien graden vorst voor. In Den Helder en IJmuiden vroor het de laatste nachten nauwelijks één graad, op Schiphol vier tot vijf graden. De oorzaak van dit grote verschil tussen het kustgebied en het binnenland moet worden gezocht in de aanvoer van de lucht. Bij een vorstperiode, veroorzaakt door een sterk hogedrukgebied boven Scandinavië, waait er over geheel Midden- en West- Europa een krachtige koude oostenwind. Bij de huidige vorstperiode is van een dergelijke „transportkou" nog geen sprake geweest. De lage temperaturen ontstaan door regionale omstandigheden bij zwakke winden. Nu vriest het boven sneeuw veel sterker dan op plaatsen waar die sneeuw vrijwel ontbreekt, zoals langs ons kust gebied het geval is. Verder heeft er af en toe nog een zwakke luchtaanvoer plaats van zee, waarvan het water een temperatuur van vier tot vijf graden heeft. Deze luchtaanvoer xxan zee en het uitblijven van „transport-kou" uit het oosten houden de temperatmir in ons kustgebied hoger dan in het binnenland. Mocht de luchtdrukverdeling zich wij zigen, zodat er een meer oostelijke wind gaat waaien, dan kan het ook vlak langs de kust meer dan vijf graden gaan vriezen. Advertentie 2CV I.D. 19 Hoofdagent voor Haarlem en omstreken: VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30-38 Bloemendaal Telefoon 51301 Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk mist, later ook regen, voorafgegaan door sneeuw of ijzel. Geleidelijke stijging van temperatuur, maar in het bin nenland aanvankelijk nog over wegend lichte vorst. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ Prof. mr. P. J. Oud heeft in een rede op de in Arnhem gehouden Gelderse boeren- dag verklaard, dat de V.V.D. in geen ge val zal deelnemen aan een regering waar in socialisten zitting hebben. Hij zei er nog niet zeker van te zyn welke situatie zal ont staan na de verkiezingen, maar meende dat prof. Romme graag zou willen aanstu ren op herstel van samenwerking met de socialisten. Hij zei ook niet te weten welke houding de Christelijk Historische Unie en de Anti-Revolutionaire Partij zullen aanne men. Zijn twijfel over de houding van de ze laatste partij was vooral gegroeid nu prof. Zijlstra die hij als exponent be schouwde van die Anti-Revolutionairen, die tot samenwerking met de socialisten geneigd zijn lijstaanvoerder van die partij is geworden. Prof. Oud zei voorts dat de V.V.D. slech te ervaringen heeft opgedaan met deelne men aan de brede-taasisregering van Montaigne: Wie vertrouwt op andermans recht schapenheid, getuigt daarmee van zijn eigene. 1948 tot 1952. „Duidelijk is dat de C.H.Ü. en de V.V.D. voor de heer Romme toen al leen als gevelversiering dienden. Als er strijdpunten waren dan werd de dienst uit gemaakt door de K.V.P. en de P.v.d.A.". In dit opzicht merkte prof. Oud op dat men vóór de verkiezingen van 1952 nog niet de conclusie had willen trekken dat samen werking met de P.v.d.A. voor de V.V.D.tot de onmogelijkheden behoorde, maar wel dat er een behoorlijk tegenwicht moest zijn Tegen de A.R. en de C.H.U., zo betoogde prof. Oud voorts, hebben wij toen gezegd: laten wij wat nauwer samenwerken onder de gegeven omstandigheden, nu we staan tegenover de machten P.v.d.A. en K.V.P. en een derde macht vormen. Een dergelij ke samenwerking heeft de A.R. en de C.H.U. echter koud gelaten, aldus prof. Oud, die zei er toen verder niet op te heb ben aangedrongen en maar te zien hoe het zonder deze derde macht zal gaan. WASHINGTON (AFP/Reuter) Het Witte Huis heeft vrydag bekendgemaakt, dat Amerikaanse deskundigen erin zijn geslaagd een kleine atoommotor voor het opwekken van elektriciteit te fabriceren. De motor, die reeds is beproefd, zal in kunstmanen worden ingebouwd en de in strumenten van de satellieten meer dan een jaar van energie kunnen voorzien. Naarmate men verder van de kust komt krijgt Nederland een veel over tuigender winters aanzien. Hoe fraai dat wel kan zijn, blijkt wel uit deze afbeelding van de Amersfoortsestraat- weg, berijpt en besneeuwd. DJAKARTA, (Reuter) Volgens een in Makassar uitgegeven legerbericht heb ben eenheden van de samengevoegde strijdkrachten der opstandelingen in Noord-Celebes en van de Darul Islam in dit gebied, zich meester gemaakt van de plaats Malili, in het oosten van Midden- Celebes. Dit is de eerste aanwijzing, dat de op standelingen in Noord-Celebes zich hebben verenigd met groepen van de Darul Islam van Kahar Muzakar in hun strijd tegen de centrale regering. In de bekendmaking worden over de gevechten om Malili de eerste tegenslag voor de regeringstroepen sinds begin 1958 op Celebes de campagne tegen de opstandelingen begon geen bij zonderheden vermeld. Wel maakte een communiqué van de Indonesische lucht macht gewag van luchtaanvallen op con centraties van opstandelingen te Malili en omgeving en in Zuid-Celebes. De comman dant van de regeringstroepen in Zuid- Celebes, Andi Matalata, heeft op de be volking een beroep gedaan om rustig te blijven. Donderdag hebben de rebellen volgens het legerbericht een zware aanval op Sin- kiang in Zuid-Celebes gedaan die echter door de troepen van Djakarta zou zijn afgeslagen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 CAMEL MONTYCOATS ƒ45.— Jaartotaal 1958: uitvoer 4 percent gestegen, invoer 12 percent gedaald Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in december 1958 1.265 miljoen (v.m. 1.189 mil joen), terwijl voor een waarde van 1.068 miljoen (v.m. 1.079 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingsper centage bedroeg in december 84 (vo rige maand 91). Zowel de in- als de uitvoer zijn in de cember 1958 ten opzichte van december 1957 belangrijk gestegen; de invoer met 133 miljoen, de uitvoer met 108 miljoen. Het maandgemiddelde van januari-decem- ber geeft bij de uitvoer een stijging van 37 miljoen te zien, maar bij de invoer een daling van 152 miljoen. Het invoersaldo nam in december 1958 toe met 197 mil joen, dat is 25 miljoen meer dan in de cember 1957. De invoer was in 1958 ten opzichte van 1957 in de eerste drie kwartalen nog op merkelijk lager, maar in het vierde kwar taal vrijwel gelijk. De uitvoer geeft ieder kwartaal een stijging te zien, namelijk van 1 percent, 7 percent, 3 percent en 5 percent. Het jaartotaal is van 1958 ten opzichte van 1957 bij de invoer gedaald met 12 percent, bij de uitvoer echter gestegen met 4 per cent. Het deficit op de handelsbalans in 1958 was 2.275 miljoen lager dan in 1957, terwijl het dekkingspercentage steeg van 75 tot 89 percent. Sinds 1953 is het dek kingspercentage niet zo hoog geweest. (Van onze correspondent in Bonn) De grote activiteit, die van Westduitse regeringszijde deze week op buitenlands politiek terrein is ontwikkeld, heeft hier onder meer tot de conclusie in regerings kringen geleid, dat binnen niet al te lan ge tijd een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van Rusland, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zal moeten worden gehouden. Een topcon ferentie met Eisenhower, Kroesjtsjev, De Gaulle of Debré en Macmillan verwacht men hier in geen geval. Het grootste pro bleem ziet Bonn na deze week vol ver rassingen nog altijd in de kwestie-Berlijn. Het is na Dulles' uitlatingen en vele com mentaren uit Londen en Washington in Bonn wel duidelijk geworden, dat de Ver enigde Staten hun buitenlandse politiek op andere wijze willen oriënteren dan zij dat totdusver hebben gedaan. Dulles en de zij nen zouden er op uit zijn de weg naar de ontspanning met de Sovjet-Unie in te en het bezoek van Mikojan gebruiken om de mogelijkheden hiervoor te onderzoe ken. Mag men het vooraanstaande Münche- ner blad „Die Süddeutsche Zeitung" ge loven, dan zou men er in Westduitse re geringskringen thans zelfs van overtuigd zijn, dat Washington willens en wetens de oude conceptie van Duitse eenheid via vrije verkiezingen heeft opgegeven. Een doctrine zou daarmee overboord zijn ge gooid! Voor de Westduitse regering zou deze stap des te teleurstellender zijn, om dat zij genomen is zonder dat de Ameri kaanse regering daarover vantevoren met Bonn overleg heeft gepleegd. De instem ming, die uit Londen met Dulles' nieuwe conceptie is vernemen, beschouwt men te Bonn als het bewijs van het passeren van de Westduitse bondgenoot, zelfs als een in-de-steek-laten van Bonn door zijn beide grote bondgenoten. In het algemeen, zo concludeert bovengenoemd blad, wordt thans niet alleen het gebied van de her- enigingspolitiek van het Westen, maar ook dat van de politiek betreffende een Euro pees veiligheidssysteem meer en meer aan de invloed, die de regering-Adenauer daarop totdusver kon uitoefenen, onttrok- KGII. Onrealistisch? De vraag, die door dit alles te Bonn is opgekomen, is of bondskanselier Ade nauer die zelf in grote mate de buiten landse politiek van de Bondsregering be paalt te star is geworden. Men werpt hem voor de voeten, dat hij aan formules en overwegingen vasthoudt, die reeds lang niet meer tot de politieke werkelijkheid behoren en die zeker niet passen in het Advertentie GROTE HOUTSTRAAT, NAAST LUXOR Gistermiddag heeft een op Ypenburg gestationeerde Piper Cub van de Lucht macht een landing gemaakt op een wei land in Waddinxveen, omdat de piloot zich door een dikke mist niet meer kon oriën teren. Het toestel kreeg geen schade en de piloot geen letsel. Ook een Amerikaanse helikopter-, die op Soesterberg is gesta tioneerd, heeft door de mist een noodlan ding moeten maken 6 km buiten Eind hoven. Ook hierbij deden zich geen onge lukken voor. raam van de ontspanningspolitiek van Dulles. Het voortdurende „neen"-zeggen door Bonn, zonder het aanbieden van nieu we concepties, zou te Washington en Lon den hebben geleid tot de conclusie, dat men beter zonder al te grote Westduitse invloed een nieuwe koers met betrekking tot de Duitse eenheid en Berlijn kan uit stippelen. Daaruit concluderen zekere kringen te Bonn dan, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië wel eens tot de eenvoudigste oplossing van de kwestie- Berlijn zouden kunnen besluiten: te weten door het communistische Oostduitse re- Advertentie NU met onze gebr. winter- korting voor vernieuwingen van mastiekdaken e.d. Vraagt prospectus N. H. VOCHTUNIE DEJOBO Haarlem - Marnixs*raat 19 Telefoon 61419 gime te erkennen, hetgeen voor West- Duitsland steeds onaanvaardbaar is ge weest. Een stap verder zou de beslissing zijn om het nieuwe Westduitse leger niet met kernwapens te bewapenen, waarop van Russische zijde in het bijzonder wordt aan gedrongen. Wat daarom ten deze thans te Bonn van de regering-Adenauer wordt ge vraagd is een zo spoedig mogelijk indie nen van nieuwe, eigen voorstellen nopens de Duitse eenheid en de kwestie-Berlijn. Adenauer zou een dergelijke nieuwe stap, neerkomend op een volkomen wijziging van zijn huidige politieke houding, voorlo pig evenwel niet v illen nemen en liever de kwestie willen verschuiven, dat wil zeg gen de huidige spanning en onzekerheid verminderen door het voorstel een minis tersconferentie voor te bereiden. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa, die van 19 tot 22 janua ri zitting houdt in Straatsburg, zal ook een debat over de Berlijnse kwestie houden. De Westduitse minister van Buitenlandse zaken, Von Brentano, en de burgemeester van West-Berlijn, Brandt, hebben hun voornemen te kennen gegeven aan het de bat deel te nemen. (Van onze correspondent in Londen) Op het ogenblik kan nog geen officieel commentaar worden gegeven op de over eenkomst tussen Engeland en Egypte, welke thans in Caïro is ondertekend. Een bedrag van 27 miljoen pond sterling, door het Nasserregime aan Engeland te beta len voor de in beslag genomen Britse eigendommen in de in 1954 door de Brit ten ontruimde kanaalzone, wordt ge noemd, maar dit kan niet worden beves tigd. Indien Egypte betaalt, zal dit in af trek zijn van het bedrag, dat Nasser als schadevergoeding eiste voor de bij de in vasie van 1956 aangerichte vernielingen. Bijzonderheden zullen pas kunnen worden onthuld na de ondertekening van de over eenkomst binnen enkele dagen. Het Brit se kabinet is bijeengeweest om zijn goed keuring te hechten aan de eindvorm van het document. Vanzelfsprkend wordt de totstandko ming van de overeenkomst in Londen toe gejuicht door iedereen, die het belang be seft om tot een gezonde verhouding te ko men met het Arabische nationalisme. De breuk tussen Engeland en Egypte heeft stemming in de Arabische wereld ten op zichte van de Britten er niet beter op ge maakt. Engelse firma's kwam het con flict op miljoenen ponden te staan door het wegvallen van de handel. Bovendien ver loor de Britse regering Caïro als de be langrijkste waarnemingspost in het Na bije Oosten. Het herstel van normale diplomatieke verhoudingen tussen Engeland en Egypte is nog slechts een eerste stap op de weg naar betere betrekkingen met de Arabie ren. Want het belangrijkste element van anti-Britse verdachtmaking is thans weg genomen. In Britse politieke kringen dringt het besef door dat de tijd voorbij is voor het oude diplomatieke machtsspel en het tegen elkaar uitspelen van Arabi sche leiders. Ook begrijpt men, dat voor de Arabieren onafhankelijkheid hetzelfde betekent als neutraliteit. De taak, welke Engeland zich alleen nog kan stellen, is behulpzaam te zijn bij de economische opbouw van het Nabije Oosten, waarbij de eventuele oprichting van een Arabische gemeenschappelijke markt en een ont wikkelingsbank voor het gehele gebied aanknopingspunten zullen moeten wor den. Misschien zal dit geen direct politiek voordeel voor het Westen opleveren, maar het resultaat zou economische zekerheid zijn, het beste voorbehoedmiddel tegen gewelddadige uitspattingen. Dit is natuur lijk een doel, dat pas op lange termijn zal kunnen worden bereikt. Intussen wint in Londen het inzicht veld, dat het Westen omzichtig te werk zal dienen te gaan en niet van het ene uiterste in het andere vervallen. Londen ziet met instemming, dat Nasser geschrokken is van het door hemzelf opgeroepen communistische ge vaar in het midden-oosten. Maar dit be tekent niet dat het Westen Nasser nu met volle kracht tegen Moskou zou moeten gaan uitspelen en bijvoorbeeld het Aswan damproject overnemen. De toestand is ge lukkig nog niet zo, dat het Westen voor de keus zou staan tussen een geheel door Nasser of door Moskou beheerst Nabije Oosten. Sommigen geloven, dat het geen kwaad kan om de Russen zich de vingers te laten branden met hun economische pro jecten. Als men thans plotseling Nasser zou omhelzen, zou dat tot een averechts resultaat leiden en vrijwel zeker de din gen voor Kassem in Irak erger maken en voor de Britse belangen in dat land niet gunstig zijn. „Voorzichtig aan, dan breekt het lijntje niet", schijnt de nieuwste Britse tactiek in het Nabije Oosten te zijn. Advertentie Het grote nieuws van 1959 (zonder accessoires) Solex- en RAP-service-station Meervlietstraat 69 - Velsen-Zuid - Tel. 5701 Dit is vrijdag door het Witte Huis in Washington bekendgemaakt na een onder houd van de voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor kernenergie, John McCone, met president Eisenhower. Functionarissen van de commissie ver klaarden, dat de atoommotor een hoeveel heid elektriciteit kan produceren waarvoor normaal batterijen met een gewicht van 700 kg nodig zijn. Het aparaat wekt met behulp van een radio-isotoop (polonium) hitte op. Het heeft geen bewegende onder delen. De motor is reeds op de grond be proefd en zal spoedig in satellieten kunnen worden ingebouwd. De functionarissen lieten op een pers conferentie een model van de generator zien. Het apparaat weegt 2200 gram en kost zonder brandstof 15.000 dollar. Als het in serie wordt gemaakt, zal het echter veel goedkoper, ongeveer 200 dollar, wor den. Het lage gewicht van de generator in verhouding tot het vermogen blijkt wel duidelijk als men weet, dat de Atlas die de vorige maand in een baan om de aarde is gebracht, tien kilo batterijen bevatte die slechts gedurende 18 dagen elektriciteit konden leveren, terwijl het nieuwe appa raat zeker een jaar kan werken. Voorts verwachten de deskundigen, dat zij het gewicht van de atoomgenerator nog tot ongeveer 1200 gram zullen kunnen ver minderen. De functionarissen verklaarden in ant woord op vragen nog, dat vermoedelijk de Sovjet-Unie ook een lichtgewicht genera tor heeft ontwikkeld, maar waarschijnlijk zijn de Russen daarbij van een ander principe uitgegaan. (AFP) De generator wordt „Snap-3" genoemd. Generaal-majoor Keirn van de commissie voor kernenergie verklaarde, dat het onwaarschijnlijk is dat een appa raat als deze generator zal kunnen worden gebruikt voor het opwekken van elektrici teit op grote schaal. De „Snap-3" zou al leen maar nuttig kunnen zijn voor bepaal de doeleinden. Men zou wel een grotere versie van het apparaat kunnen maken, maar het zou nog wel enige tijd duren voor de atoomgenerator zou kunnen wed ijveren met kleine benzinemotoren. De generator is cilindervormig, onge veer veertien centimeter hoog bij een door snede van tien centimeter. Een woordvoer der van de firma in Baltimore, die de generator heeft gemaakt verklaarde vrij dag, dat men in april met de bouw van het nu gereed gekomen exemplaar was be gonnen. Volgens hem kan het apparaat, als andere dan polonium-isotopen worden gebruikt, meer dan een eeuw lang elek triciteit leveren. MOSKOU (UPI) Frankrijk en de Sov jet-Unie hebben donderdag een verdrag gesloten voor de uitwisseling van technici en geleerden, boeken van hedendaagse auteurs, films, radioprogramma's en ge selecteerde televisieuitzendingen. In De Waag, het historisch museum aan de Nieuwmarkt te Amsterdam, werd vrijdag de vijfenzeventigjarige schrijver Jan Greshoff gehuldigd. Op de foto: Jan Greshoff (links) met de dichter A. Roland Holst bij het be zichtigen van de aldaar ingerichte tentoonstelling te zijner ere.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1