ISPEN FILATELIE. Oegstgeest wijzigt zendingsopleiding GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL WITTE KRUIS Het tweede transport Van Goghs veilig in Nederland Op en om het Binnenhof 7 KERKELIJK LEVEN Minister Staf neemt geen beleidsbeslissingen op landbouwgebied Oesterkweek mogelijk in laboratorium Nieuw melktapstation in Bussum gesloten Omwonendedie protesteer de tegen het lawaaikreeg in Den Haag gelijk Twee mannen hingen uren lang aan de mast van hun gezonken bootje Examens Kerkelijk Nieuws BoIIenvak heeft f 200 miljoen niet gehaald ZATERDAG 17 JANUARI 1959 In het verslag van de Zendingshoge school der Hervormde kerk te Oegstgeest over het afgelopen cursusjaar wordt ge waagd van een veelbewogen jaar voor de hogeschool. De gebeurtenissen in Indo nesië hebben het Nederlandse zendings werk in een crisis gestort, erger dan alle voorafgaande crises, die dit werk heeft doorgemaakt. „Hoewel de Raad voor de Zending Indo nesië zeker niet loslaat", zo lezen wij in het verslag, „staan wij toch voor het feit, dat de op Indonesië gerichte zendings opleiding, zoals de Zendingshogeschool die altijd gegeven heeft, in de huidige omstan digheden stagneert. Het Curatorium gaf zich rekenschap van deze situatie en be sloot de opleiding in die zin te wijzigen, dat voor personen, aan wie nog geen be paalde bestemming in uitzicht gesteld kon worden, een opleiding gegeven wordt als zendingsarbeider voor niet-westerse ge bieden in het algemeen. Daarbij wordt de studie van de Indonesische taal vervangen door een studie tot actieve beheersing van het Engels, respectievelijk Frans, met daar naast een cursus in algemene taalkundige beginselen. Bovendien werd besloten om nieuwe leerlingen er nadrukkelijk op te wijzen, dat in de huidige omstandigheden een „zendingsloopbaan, dikwijls na één of twee perioden (van elk vier jaar) in de vreemde zal worden beëindigd". De recrutering van leerkrachten voor het zendingsonderwijs verliep niet onbe vredigend, maar aanmeldingen voor de zendingsdienst van theologen, medici, leraren en verpleegsters kwamen vrijwel niet binnen. Ook hierin weerspiegelt zich de moeilijke situatie waarin het zendings werk zich momenteel bevindt, niet alleen in ons land maar ook in het buitenland. Opmerkelijk waren in het afgelopen jaar de contacten met rooms-katholieken, die zich voor de Hervormde Zendingshoge school interesseerden. Een studiecommis sie van de Priester-Missiebond, die zich bezighoudt met de vraag, hoe de gehele theologische opleiding meer in missionaire geest gegeven zou kunnen worden, nodig de de rector van de Zendingshogeschool uit om een lezing te houden over de prote stantse visie ten aanzien hiervan. Een Jezu ïetenpater, hoogleraar te Leuven en Leo- poldstad, bezocht de Zendingshogeschool om zich van deze zendingsopleiding op de hoogte te stellen. Een in Rome studerende Nederlandse Capucijner heeft zich met de hogeschool in verbinding gesteld in ver band met de vooi'bereiding van en proef schrift over een onderwerp uit de pro testantse zendingswetenschap. Voorts werd er een reeks gespreksavon- den gehouden over exegetische en dogma tische onderwerpen tussen een aantal stu denten van het R.K. Groot-Seminarie te Warmond en de Hervormde Zendingshoge school te Oegstgeest. De rectoren der beide scholen waren daarbij als adviseurs aanwezig. „Deze besprekingen werden in een broederlijke geest gevoerd", aldus het verslag. Nederlanders in Australië Op het ogenblik verblijft in ons land ds. J. W. van de Meene, vroeger Hervormd predikant te Utrecht en thans verbonden aan een der Nederlandse gemeenten van de Presbyterian Church te Australië, In een gesprek, dat wij mét hém hadden, zette deze predikant de noodzakelijkheid uiteen van een blijvend contact tussen de geëmigreerden enerzijds en hun familie leden en vrienden hier in Nederland an derzijds. Vooral op geestelijk gebied is dit van groot belang. Daarom zal de Austra lische predikant dan ook in de tijd, dat hij hier is, contact opnemen met verwanten en vrienden van hen. die thans in Austra lië wonen. Hij denkt dit voornamelijk te doen door het beleggen van een aantal samenkomsten in ongeveer twintig plaat sen in Nederland, waarbij de Hervormde Emigratie Commissie haar medewerking verleent. Het hoogtepunt van deze avonden zal de vertoning zijn van een film over het leven van de Nederlandse emigranten. Velen hunner spelen een rol in de film. zodat de familie hier te lande een indruk krijgt van het leven in dat verre land. De Nederlandse gemeente maakt deel uit van de Presbyteriaanse kerk van Australië. Men streeft dus niet naar een eigen kerkformatie, hetgeen de Gerefor meerde Kerken wel doen. In alle hoofd- Adve:tentie Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS tabletten, poeders,-cachets steden van de verschillende provincies vindt men dergelijke Nederlandse ge meenten, waar onze taal de voertaal blijft. De Nederlandse predikanten worden vol ledig geaccepteeerd door hun Australische collega's; ook hun theologische bijdrage wordt op prijs gesteld. In een der commis sies van de Presbyteriaanse Kerk, name lijk die voor de opleiding van predikanten, heeft ook een der Nederlandse predikan ten zitting. Telkens blijkt hoe goed het is, dat er Nederlandse predikanten zijn, zelfs wan neer de emigranten reeds hun weg naar de Australische kerk gevonden hebben. In bijzonder moeilijke levensomstandigheden, zoals bij ziekte en sterfgevallen, zendt de Engels sprekende predikant zijn gemeente leden van Nederlandse afkomst vaak naar de Nederlandse predikant, omdat iedereen clan naar hulp verlangt in de taal, die men als kind geleerd heeft en waarin men ook heeft leren bidden. De emigranten werken hard. Vele jonge mannen volgen, naast hun dagtaak, nog avondcolleges aan de universiteiten. Zij kunnen daar volledig worden ingeschreven en ontvangen hetzelfde onderwijs, dat aan anderen overdag gegeven wordt. Beurzen worden toegekend op grond van de pres taties. De financiële hulp, die uit Nederland ontvangen wordt (bijeengebracht door de collecte, die in de kerken op de Emigratie zondag wordt gehouden) is in Australië zeer welkom. De jaarlijkse conferentie van alle Nederlandse predikanten in Australië, die van groot belang is. en de gemeente opbouw worden eruit bekostigd. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ad interim, ir. C. Staf, heeft in de memorie van antwoord bij de Landbouwbegroting aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat het wegens de tijdelijk heid van de door hem aanvaarde opdracht niet op zijn weg ligt aan te geven, in wel ke richting het landbouwbeleid zich in de toekomst zal moeten ontwikkelen. Even min kan van hem worden verwacht, dat hij zijn oordeel geeft over het tot nu toe gevoerde beleid. Hij heeft zich tot taak gesteld het departement, zoals hij dat van zijn ambtsvoorganger heeft overgenomen, reilend en zeilend te houden tot de forma tie van een nieuw kabinet. Slechts wan neer dit hem noodzakelijk mocht blijken zal hij afwijken van het gevoerde beleid. Hij zal zich zoveel mogelijk van beleids beslissingen, die van principiële aard zijn en de toekomstige minister zouden binden, onthouden. In een aantal gevallen te denken valt aan vraagstukken van buiten lands beleid kan het nemen van een be slissing niet worden uitgesteld. Voor zo ver ten aanzien van de garantieprijzen oogst 1959 nog beslissingen moeten wor den genomen zullen deze zo snel mogelijk geschieden. In de memorie van antwoord bij de Land bouwbegroting aan de. Eerste Kamer deelt de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening a.i., ir. C. Staf, mede dat de inleidende laboratoriumfase van de oesterproeven een vlot verloop heeft ge had. Enerzijds is aangetoond, dat het wa ter in het westelijk deel van de Ooster- schelde eer meer dan minder geschikt oes- tervoedsel bevat dan dat in het oostelijk deel, waar de oestercultuur thans is ge concentreerd. Anderzijds is gebleken, dat oesterlarven zich in het laboratorium laten opkweken, waardoor een veel hoger per centage van de larven als oesterbroed kan worden opgevangen dan ooit in de natuur technische uitbouw van het procédé over het geval is. De tijd is rijp om tot Semi te gaan. Het doen van proefnemingen op grote schaal, bijvoorbeeld in het Veregat- project kan derhalve althans op biologisch- wetenschappelijke gronden verantwoord worden geacht. Advertentie CULEMBORG Vrijdagmorgen om kwart over tien arri veerden veertien schilderijen van Van Gogh per trein in Utrecht, teruggekeerd van een expositie in Japan. Het oorspronkelijke plan was de doeken per vliegtuig van To kio naar Amsterdam te vervoeren. Toen men donderdag in Kopenhagen echter ver nam, dat Schiphol dicht zat door de mist, werd besloten de Van Goghs per trein verder te sturen. De directeur van het Haags Gemeentemuseum, dr. L. J. F. Wijsenbeek, die het transport begeleidde, ontving in Kopenhagen geen indrukwek kende papieren, doch een doodgewoon bagagebiljetje voor dit deel van de col lectie. dat „van spijker tot spijker" was verzekerd voor meer dan vier miljoen gulden. Het transport is bijzonder vlot ver lopen. Dr. Wijsenbeek vertrok op 14 ja nuari uit Tokio en dank zij het overschrij den van de datumgrens heeft hij maar anderhalve dag nodig gehad voor zijn reis, alhoewel die in uren uitgedrukt tweeën- eenhalve dag duurde. De Deense, Duitse en Nederlandse spoorwegen hebben bijzonder veel medewerking verleend. Zij zorgden onder meer voor rijksrechercheurs, die de zending angstvallig bewaakten, zodat dr. Wijsenbeek van een welverdiende rust in zijn slaapwagen kon genieten en alleen bij het overladen een oogje in het zeil hoefde te houden. De doeken waren verpakt in speciaal voor het vervoer van en uit Japan gemaakte kisten, die gevoerd waren met schuimrubber. In Utrecht zijn de schilde rijen overgeladen in een auto, die ze naar het Kröller-Müllermuseum bracht. Het derde transport van schilderijen van Van Gogh verlaat Tokio vandaag, het vierde zal waarschijnlijk een week later worden verzonden. Een vrij nieuw melkuitgiftestation te Bussum, dat aan bouw alleen reeds meer dan een ton heeft gekost, zal voorlopig moeten worden gesloten, nu de Kroon het beroep van een der buren, een bejaarde dame, tegen de door de gemeente ver leende Hinderwetvergunning heeft toege wezen. Het station zal pas weer in gebruik genomen kunnen worden, nadat nieuwe voorzieningen zijn getroffen, welke het lawaai, dat met het vullen van melkbus sen gepaard gaat, zullen tegengaan. Met deze nieuwe voorzieningen zal waarschijn lijk nog ongeveer 40.000 gulden gemoeid zijn. Het melkbedrijf was destijds gaan bouwen nog vóór de Hinderwetvergunning van het gemeentebestuur was ontvangen, in het vertrouwen, dat deze zaak wel in orde zou komen. De vergunning werd in derdaad verleend, maar een der omwonen den ging in beroep bij de Kroon en kreeg in Den Haag gelijk. Men verwacht, dat het station maandenlang gesloten zal blij ven, omdat de parkeerruimte thans over dekt en van geluidwerende wanden en een geasfalteerde vloer voorzien moet worden. MODE UIT ROME Ceinturen, Knopen en strikken accen tueren het vrouwelijke in de collecties van de Italiaanse haute couturiers die in Rome getoond zijn. De Romeinse schoenen-ontwerpers kwa men met hoela-hoep-schoenen, schoenen met bijna onzichtbare hakken en schoenen zonder hakken. Een Nederlander en een Belg hebben zich gedurende vele uren in het ijskoude water moeten vastklampen aan de mast van hun gezonken motorvlet, voordat zij vrijdagmorgen door redders uit Oostende konden worden opgepikt. De 30-jarige Gerrit Brouwer uit de Iepenstraat in Scheveningen en de eveneens 30-jarige Lucien van Poel uit Za- ventem in België vertrokken donderdag uit Scheveningen, niettegenstaande de mist. Hun vaartuigje met platte bodem raak te bij Bredune in België in moeilijkheden en zonk niet ver van het strand op een zandbank. Alleen de top van de mast stak nog boven water uit. Beiden klamp ten zich daaraan wanhopig vast. Mensen, die op een weg liepen, die parallel loopt aan het strand, hoorden hun kreten om hulp en waarschuwden de reddingsbriga de van Oostende. Een sleepboot zocht twee uren lang te vergeefs in de mist naar de schipbreuke lingen en kon daarna niet dichterbij hen komen als gevolg van het lage water. Ten slotte bereikte een motorsloep de plek en haalde de beide mannen van de mast. Zij werden in een ziekenhuis opgenomen, om dat zij totaal uitgeput waren. De twee mannen waren van plan ge weest een bezoek te brengen aan Nieuw- poort, een kleine visserhaven ten zuiden van Oostende. Zij waren daar met hun mo- torvletje wel vaker naar toe gevaren. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld ,,De Hi- kajat Atjeh" de heer T. Iskandar. geboren te Trienggadeng. wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift ge titeld „Over de gehalten aan follikelstimuleerend en luteiniserend hormoon in serum" mej. E. Gans, geboren te Bloemendaal en wonende et Leiden. Geref. Kerken Beroepen te Harmeien W. Haverkamp, kand. te Kampen. Geref. gem. in Nederland Bedankt voor Schiedam H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Ned. Herv. Kerk Beroepen de Appelscha J. Zagema, vi caris te Alphen a. d. Rijn. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Fergus-Guelph (Ontario, Canada) (Can. Ref. Church) P. Kingma te Noordbergum; te Houwerzijl A. I. Krijten- burg te Zaamslag. Advertentie h fijn als u iets in huis hebt! •.-J*- li OVER Over kansspelen Op hef Binnenhof heerst nog steeds, wat de beide Kamers betreft, vredige rust. Toch wes er de afgelopen week in de ver gaderzaal van de Tweede Kamer een en ander te doen, dat de gedachten wel dege lijk naar landspolitieke aangelegenheden deed uitgaan. Provinciale Staten van Zuid- Holland hielden er nun winterbijeenkomst. Daarin kreeg men te horen, dat de Com munistische Partij Nederland het oud- Kamerlid de heer Iioogcarspel geschorst heeft en dat hij zelf nader zal beraden of hij aan het verlangen van hen, die hem schorsten, gevolg zal geven, dus zijn Sta tenlidmaatschap zal neerleggen. Aanleiding voor de tegen hem getroffen maatregel is. dat hij in de ogen van de heren, die zich wasechte" communisten noemen, een te welwillende houding jegens de „verraders" zou hebben aangenomen. Onder de „verra ders" moet men dan de „Bruggroep" be schouwen, waar in het bijzonder het twee tal Wagenaar en Gortzak als brugwachters fungeren. De mannen van de „Bruggroep", zelf uitgestoten uit de Communistische Partij Nederland, hebben in de ogen dier partij een euveldaad begaan. En wel door met een eigen lijst voor de op 12 maart uit te vechten stembusstrijd uit te komen. Zodoende zullen degenen, die communis tisch gezind zijn, tussen twee concurreren de communistische lijsten moeten kiezen. Dit zou voor beide groepen wel eens te leurstellende gevolgen kunnen hebben. Denkbaar is immers, dat daardoor de com munisten tezamen juist nog één zetel meer zullen kwijtraken dan zij naar alle waar schijnlijkheid toch al zullen verliezen. En een dergelijk extra-verlies kan anderzijds eventueel de Partij van de Arbeid ten goede komen. Intussen, het is zulk een bui tengewone gok, te voorspellen hoe het door een factor gelijk hier genoemd met zetel winst en zetelverlies zal gaan, dat ik mij er maar verder van zal onthouden mij in speculaties dienomtrent te gaan storten. Het geval Hiltermann Van verkiezingen en van gokken gespro ken, de bekende journalist en radio-com mentator mr. Hiltermann heeft zich in zijn verkiezingsspeculaties ook lelijk vergist. Wat toch is er gebeurd? Op een goede dag bleek hem, dat er in Amsterdam bij som mige daar ter plaatse tot de V.V.D. beho rende lieden nogal wat waren, die hem gaarne een goede, dus verkiesbare plaats op de lijst van de V.V.D. toegekend had den willen zien. Nu was mr. Hiltermann geen lid van de partij en om op haar kan didatenlijst te kunnen voorkomen was dat toch wel noodzakelijk. Best, hij werd lid. Maar edoch, kort daarna kwam men in de leiding van de V.V.D. tot de slotsom, dat het toch de voorkeur verdiende dit nog heel kersverse lid van de V.V.D. niet voor een Kamerzetel in aanmerking te doen komen. Aldus werd beslist en daarop heeft de genoemde aspirant-kandidaat onver wijldvoor het lidmaatschap weer be dankt. Ronduit gezegd had hij nauwelijks een treffender bewijs kunnen leveren voor het juiste inzicht van de partijleiding, dan hij deed door vliegensvlug zijn biezen te pakken als lid van de V.V.D. Zeker heeft hij getoond ten aanzien van zijn eigen kan sen bij de komende verkiezingen al een heel slechte speculant te zijn geweest. En verder is wel duidelijk gebleken, dat er hier niet bepaald een ook maar eniger mate verheffende houding door hem is aangenomen. De voetbalpool, nog een foute speculatie Terstond na het door de Hoge Raad ge velde arrest, waarbij is uitgemaakt dat de voetbalpool in strijd met de Loterijwet is, kon men vernemen, dat de pool toch verder doorgang zal vinden. Dit dankzij een dus danige regeling, dat hetgeen nu verder gaat gebeuren, van een standpunt van na leving der wet toelaatbaar zal zijn. De mi nister van Justitie heeft aan de KNVB vergunning verleend tot oi-ganisatie van een pool, dus tot het door honderdduizen den laten meedoen aan dit kansspel, op voorwaarde, dat de winnaars geen prijzen in geld, maar waardebonnen en wat winst bedragen tussen 500 en 10.000 gulden be treft, kredietbrieven zullen ontvangen; in geval van een winstbedrag boven de 10.000 gulden zal er door de KNVB met de win- naar(s) overleg omtrent een dan te treffen regeling plaats hebben. Maar nogmaals, er zal en mag geen sprake van zijn, dat een winnaar geld of geldswaardig papier uit gekeerd krijgt. Daarvoor immers kan van overheidswege, uit hoofde van de Loterij- wet, nooit vergunning worden verleend. Intussen zal het vrijwel zeker al heel gauw blijken, dat die gelukkige winnaars die tenslotte eventueel liever geld dan waren of goederen (zoals bv. een huis) ontvangen, wel een weg zullen weten te bewandelen om hun bons of kredietbrieven uiteindelijk, zij het dan voor wat minder dan zij waard zijn, tegen contanten van de hand te doen. En dit te meer, indien het hier nog eens in hef kort. geschetste stelsel, dat alleen bij wijze van overgangsstelsel dienst heeft te doen tot de Loterijwet de nodige wijziging zal hebben ondergaan om de voetbalpool helemaal toelaatbaar te maken, veel lan ger dan enige weken, en wel een paar maanden zal duren. Erkend zij, dat ten gevolge van het arrest van de Hoge Raad de tot dusverre bestaan hebbende regeling onverwijld moest ophouden wilde men geen wetsschennis dulden. En erkend zij tevens, dat het op zichzelf heel juist gezien was van minister Struijcken om, nu de nieuwe wettelijke voorziening nog niet kant en klaar is, een uitweg voor de over gangstijd mogelijk te maken. Deze over gangstijd had echter veel beter tot een minimum kunnen worden teruggebracht, b.v. tot omstreeks 17 februari. Dat zou mijns inziens mogelijk geweest zijn, als het tegenwoordige kabinet onverwijld tot de indiening ware overgegaan van het door de afgetreden minister van Justitie, prof. Samkalden, in gereedheid gebrachte wets ontwerp tot wijziging van de Loterijwet. Dit heeft het kabinet echter niet gewild. als gevolg van een onjuist gokje. De voet- Advertentie N.Y. MIJ. „HOLSTER". OVERVEEN Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook baltoto moest immers, zo heeft minister Struijcken te kennen gegeven, niet tot prooi van de verkiezingsstrijd worden Met andere woorden, er is nu dus op gespecu leerd, dat niemand de voorstanders van wettelijke toelating van de voetbalpool en anderzijds dat ook niemand de tegenstan ders daarvan een onvriendelijk of critisch woord zal toevoegen, aangezien er vóór 12 maart nog geen wettelijke regeling tot stand is gebracht. Maar degenen die voor wetswijziging zijn, zullen terecht kunnen opmerken, dat de regering nodeloos het onlwerp-Samkalden in de la heeft gehou den in plaats van het binnen veertien da gen tot wet te helpen laten veiTieffen. En van hun kant zullen de principiële tegen standers met niet minder recht heel wat verontwaardiging kunnen uiten over de Anti-revolutionairen die, schoon princi pieel gekant tegen een pool, nu toch maar door de vingers zien, dat deze in feite wel met regeringsmedewerking wordt georga niseerd. Nu ik het toch al over allerlei kansspel en vreemde speculaties heb gehad, kan ik hier nog van een geheel ander soort gokje gewagen. Het geval-Molotov Deze oud-minister-president en oud-mi nister van Buitenlandse Zaken van Sovjet- Rusland was in juni 1957 bij de toenmalige machthebbers in Moskou in ongenade ge vallen en deswege als diplomatieke ver tegenwoordiger naar Buiten-Mongolië ver plaatst. Begin dezer week was menigeen in Den Haag en ook elders er vol van, dat Molotov tot Russisch ambassa deur in Nederland zou worden benoemd en dat met het oog daarop eerst op het Plein gevraagd was of hij er „welkom" zou zijn. Begrijpelijkerwijze klopte onder meer de pers bij het Plein aan ten einde te vernemen, of hetgeen hieromtrent in het buitenland bekend was geworden, inder daad juist was. Even begrijpelijkerwijze kon noch wilde het ministerie van Bui tenlandse Zaken dienaangaande uitsluitsel geven. Een goed gebruik toch wil, dat het aan de staat, die deze of gene elders tot zijn diplomatieke vertegenwoordiger in den vreemde wil benoemen, ovex-gelaten blijft, dat bekend te maken. De „moge lijke" ontvangst-staat kan dit kwalijk doen, want zelfs indien deze al zou hebben laten weten er geen bezwaar tegen te heb ben wanneer degene, voor wie het „agré- ment" wordt aangevraagd, zou worden be noemd, kan het nog altijd gebeuren dat de aanvankelijk voox-genomen benoeming niet doox-gaat. En dan zou een publikatie als hier bedoeld alleen maar hoogst onaange naam zijn. Daarom geloof ik ook bepaald, dat er aan de heren op het Plein niets te verwijten valt, voor zoverre zij op jour nalistieke navraag over deze aangelegen heid hebben geantwoord, dat zij er niets over kunnen zeggen. In hoeverre intussen in dit opzicht steeds een volkomen juiste wijze van uitdrukken is gebruikt, blijve in het midden. Op het ogenblik, waarop ik dit schrijf is uit Moskou gemeld, dat voor Molotov het agx-emént zou zijn aangevraagd èn ver leend. Dit laatste, zo kan men hier en daar wel lezen of hox-en, had niet moeten ge beuren. Verschillende gx-onden wox-den dan ten gunste van die stelling aangevoex-d Eén ervan zou er op neer komen, dat het in ons land aan voldoende rechtsorde zou ontbx-eken. Let wel, daarop komt de grond neer, wanneer men het wil doen voor komen. alsof ten gevolge van zekere ver- bitterde gevoelens, die, gezien zijn politiek verleden, de figuur van ambassadeur Mo lotov zou kunnen opwekken zijn eigen veiligheid ten onzent in gevaar zou kunnen komen. Wie zo iets beweert of schrijft maakt zich aan uitlatingen schuldig, welke van een hoogst bedenkelijke ondoox-dacht- heid getuigen en van gebrek aan verant woordelijkheidsbesef. Over deze „grond" dus verder geen woord meer. Een andere reden voor weigering van het „agrément" en dus voor de mede deling, dat men Molotov hier bepaald niet als ambassadeur wenst te ontvangen, me nen sommigen te zien in het feit dat hij zulk een voox-aanstaande figuur was van een bewind, waarvoor men in ons land allesbehalve sympathie kan koesteren. Zakelijk beschouwd zit ook daar niets in Tenslotte zal Moskou noch eldei-s noch in Den Haag een diplomatieke vertegenwoor diger benoemen, die even weinig van het Russische bewind wil weten als de meeste Nedei-landers. Van het ogenblik af, waarop wij er met de Sovjet-Unie diplomatieke betrekkingen op na houden, hebben wij als consequentie daarvan te aanvaarden dat er hier een ambassadeur zal komen, die in de eerste plaats welgevallig is aan. Moskou. Neen, de enige deugdelijke reden voor weigering van een agi'ément kan zijn, dat de eventuele uitverkorene juist ver- antwoox-delijkheid draagt voor een hande ling, welke speciaal en zeer in conci'eto kwetsend, onaangenaam of pijnlijk was voor het land zijner bestemming. Een aan gezien dit van Molotov niet gezegd kan worden, ontbrak er deswege een behoor lijke grond om aan Moskou te laten weten, dat hij hier niet welkom was. Rest nog de overweging, dat het toch wel van heel weinig „égards" tegenover Den Haag zou getuigen om iemand, die thuis in ongenade is, dan maar naar Ne- derland's residentie uit te sturen. Het is, dunkt me heel duidelijk, dat men van Ne derlandse zijde kwalijk met zulk een be zwaar voor de dag zou kunnen komen. Ik maak mij tenminste sterk dat Moskou direct zou antwoorden, dat het feit van de benoeming juist het bewijs is, dat men daar aan die figuur als diplomatieke ver tegenwoordiger in Nederland waarde hecht. Kortom, met een bezwaar gelijk hier geschetst zou men alleen maar in een volslagen onvruchtbare gedachtenwisseling verstrikt geraken. Zou het inderdaad kunnen zijn, dat de leiding in de Sovjet-Unie zachtkens aan een begin wil maken met een zeker „eer herstel" van de oud-minister van Buiten landse Zaken Molotov? Ziet, hier komt men weer terecht in het land van de spe culaties en aangezien ik de lezer nu al ruimschoots met gokkerijen heb bezig ge houden, meen ik het thans bij het boven staande te moeten laten. Dr. E. van Raalte WEST-DUITSLAND. De Westduitse ■posterijen brengen op 31 januari de eer ste twee waarden van een nieuwe serie definitieve frankeerzegels in omloop, waarop de beeldtenis van bondspresi dent Theodor Heuss voorkomt. Het zijn een 10 en een 20 pf. Voor West.-Berlijn zal aan het opschrift „Deutsche Bundes- post" de naam „Berlin" worden toege voegd. VERENIGDE ARABISCHE REPU BLIEK (Egypte). Ter gelegenheid van de Dag van de posterijen is een post- zegel van 10 en 5 mills (rood en groen) uitgegeven. Op de zegel komt het em bleem van de posterijen voor. De toeslag komt ten goede aan het sociaal fonds voor de postbeambten. HONGARIJE heeft er een nieuwe definitieve serie luchtpostzegels van negen waarden bijgekregen met afbeel dingen van stadsgezichten, waarboven een vliegtuig. De reeks is als volgt samengesteld: 20 f. stadhuis van Sze ged, 30 f. deel van de vesting van Sa- rospalak, 70 f. stadhuis van Györ, 1 ft. operagebouw van Boedapest, 1.60 ft. burcht van Veszprém, 2 ft. kettingbrug van Boedapest, 3 ft. stadstoren van So- pron, 5 ft. plein van de helden met het museum voor beeldende kunsten op de achtergrond en 10 ft. deel van de kade langs de Donau met op de voorgrond het gebouw van de academie van v)e- tenschappen en op de achtergrond het parlementsgebouw. Elke zegel is in twee kleuren gedrukt. ISRAEL. Onder de titel „tien jaar activiteiten van de posterijen in de staat Israel" zal binnenkort een serie post zegels verschijnen in de waarden 60, 120, 250 en 500 pruta. Elke waarde is uitgevoerd in de kleuren zwart, rood en olijf. De 60 pr. stelt de filatelistische diemst voor, de 120 pr. de mobiele post. de 250 pr. de radio- en telefoondienst en de 500 pr. de telexdienst. De zegels zijn ontv.iorpen door G. Rothschild en Q Lippman, beiden uit Tel Aviv. Ze Zijn gedrukt in velletjes van twintig exem plaren met vijf zogenaamde tabs. JAPAN. Op 1 februari zal een post zegel van 10 yen worden uitgegeven ter gelegenheid van de voltooiing van de dijk, waarmee de Kojimabaai is afge sloten. De zegel is ontworpen door Mi- noru Hisano en vertoont een kaart van de. Kojimabaai met een tractor op de voorgrond. COMMUNISTISCH CHINA. De Chi nese posterijen hebben een serie propa- gandapostzegels van twee waarden. 8 fen (blauw) en 20 fen (sepia) het licht doen zien- De eerste zegel geeft een af beelding van China's eerste atoom- reactor en de tweede laat een cyclotron in werking zien. Uit de definitieve uitvoerlijsten van het Pi-oduktschap voor Siergewassen blijkt, dat de bloembollensector het exportcijfer van tweehonderd miljoen gulden over 1958 niet geheel heeft bereikt. Voor 66.336.623 kg. bloembollen (behalve geschenkzendin gen) werd 199.962.866 ontvangen. Er werd ruim 2000 ton tegen ruim zeven mil joen gulden meer verkocht dan in 1957. De toeneming werd voornamelijk in West- Duitsland en Engeland bereikt tegen een kleine teruggang in de Ver. Staten. De oogst 1958 aan bloembollen heeft tot dus ver bijna 170 miljoen gulden opgebx-acht. De boomkwekerij heeft in 1958 een gro tere uitvoer dan in 1957 geboekt. De uit voer is met ruim drie miljoen gulden over- tx-offen. Het eindcijfer is 34.017.631. Vooruitgang werd geboekt in Engeland, Duitsland, Zwitserland en zelfs in Saoedi- Arabië tegen een teruggang in Zweden. De uitvoer van bloemkwekerijplanten groeide in 1958 t.o.v. 1957 van 7,9 tot 8,6 miljoen gulden en evenredig in hoeveel heid. Vooruitgang werd geboekt in Bel- gië-Luxemburg, West-Duitsland, Enge land, Zweden en Zwitserland tegen terug gang in Fx-ankrijk, Oostenrijk en de Vex\ Staten. De uitvoer van snijbloemen steeg in een jaar tijds van 45,5 tot 47,8 miljoen gulden en naar hoeveelheid van 3,9 tot 4,5 miljoen kg. De Engelse en West-Duitse markten als ook die van de Verenigde Staten en Zwit serland namen meer op tegen een terug gang van ruim een miljoen gulden op de Zweedse mai'kt.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3