Achthonderd jonge mannen moeten enquete formulieren invullen Helpen tot 40 of tot 35 jaar Christelijk Historische Unie maakt zich op voor verkiezingsstrijd JOHNNIE WALKER In februari zal „B.B." waarschijnlijk begin maken met de opleiding £aaC~taiia raatótoel TANDPASTA Haagse fabriek verbouwd tot centrum van het Rode Kruis Een kort geding tegen ontevreden „Doms" Studie gevraagd over „stroomgedichten" Concertgebouworkest naar Engeland NOOD WA CHTPLICHT IN VELSEN EN BE VER WIJK foto KRIJGER cine Schoolzwemwedstrijden DE HOVTWERE N. V. Uitgevaren visserij vaartuigen Vanmorgen in de vishal en op zee &p de Driehonderd dorpen in ons land hebben een diep- vrieskluis ZATERDAG 17 JANUARI 19 5 9 De vroegere Fridor-naaimachinefabriek aan het Leeghwaterplein in Den Haag is na een grondige verbouwing het centrum geworden van het Nederlandse Rode Kruis. De aankoop van het gebouw is mo gelijk gemaakt door een gift van het Ram penfonds. Een miljoen gulden schonk dit fonds aan hot Rode Kruis, waarvoor 500.000 gulden werden bestemd om in het bezit te komen van het pand en nog een zelfde bedrag voor de aanschaffing van 2000 bedden met toebehoren voor het ram pendepot. De kosten van verbouwing en inrichting van het pand, ten bedrage van 150.000 gulden, nam het Rode Kruis voor zijn rekening. Er zijn enige afdelingen van het hoofd bestuur in het pand gevestigd. Men wilde tot beëindiging van het rampdepot-project komen, dat totaal 10.000 bedden omvat, verspreid over 91 rampdepots in ons land en de 2000 die thans zijn opgeslagen in het centrale depot in de verbouwde fa briek. Door verscheidene afdelingen, onderge bracht in huurpanden, eveneens te ver plaatsen naar het nieuwe gebouw, kon men de uitgaven voor huur verminderen. In het nieuwe gebouw vonden onderdak de afdelingen fondsenwerving en voor lichting, het informatiebureau met zijn grote karthoteek, de afdeling intendance met een goederenwaarde van 400.000 gul den, de afdeling Jeugd-Rode-Kruis, de af deling perszaken en de sectie inkoop Wel fare-materialen. Verder is er in het ge bouw nog een vergaderzaaltje, dat ook te gebruiken is als filmprojectiezaal. Van daag is het gebouw officieel in gebruik ge nomen. Op vrijdag 23 januari zal voor de presi dent van de rechtbank te Amsterdam een kort geding dienen, dat door een verkoop maatschappij van grammofoonplaten tegen de cabaret-artiest Tom Manders en de hem begeleidende organist Cor Steyn aan hangig is gemaakt. De eisende partij meent, dat beide gedaagden contractbreuk heb ben gepleegd. Begin januari heeft dit twee tal, dat tot de komende zomer contrac tueel aan de verkoopmaatschappij verbon den is, uit gramschap met opzet een plaat laten opnemen en in de handel brengen door een concurrerende onderneming. Op de gewraakte plaat is het nieuwe liedje ,.Dorus" opgenomen, gezongen door Tom Manders met „Tante Leen" uit Amster dam en met Cor Steyn aan het orgel. „Mijn vrijheid is mijn kapitaal", zegt Manders. „Dat zing ik niet alleen, maar dat is ook mijn levensovertuiging. Ik ben zeer ontevreden over de lakse en half slachtige wijze, waarop mijn vorige plaat met ernstige vertraging in de handel is ge bracht. Die had voor Kerstmis in de win kels moeten zijn, maar was nergens te krijgen, hoewel de vraag groot was. Om nu te bewijzen, dat andere grammofoon platenfirma's het sneller kunnen, heb ik in vijf dagen tijds het volgende voor elkaar gebracht: een nieuw liedje geschreven, 'doen opnemen, de platen laten produceren én distribueren in de handel." Directeuren van Teylers Stichting en de leden van Teylers Tweede Genootschap hebben besloten voor het jaar 1959 een prijsvraag uit te schrijven, waarin ge vraagd wordt een studie over de „stroomgedichten" uit de zeventiende en achttiende eeuw. De prijs bestaat uit een gouden erepenning, op de stempel des genootschaps geslagen, ter innerlijke waarde van vierhonderd gulden, of (indien de bekroonde daaraan de voorkeur mocht geven) dat bedrag in geld. Uitgeschreven blijft nog de prijsvraag verlangende een reeks beschrijvingen van de nog bewaarde oudste schetsboeken, die voor het jaar 1450 zijn ontstaan. (Van onze correspondent in Londen Naar wij vernemen zal het Concertge bouworkest onder leiding van Eduard van Beinum van 3 tot 7 mei een tournee door Engeland maken. Het zal optreden in Lei- cester, Leeds, Huddersfield en voor de B.B.C. Het slotconcert zal worden gegeven in de Royal Festival Hall in Londen met een programma, bestaande uit de ouverture Coriolanus van Beethoven, de eerste sym fonie van Brahms, symfonische muziek van Marius Flothuis en de tweede suite „Daph ne en Chloë van Ravel. AAFJE HEYNIS NAAR LONDEN Aafje Heynis zal op 8 juni in Londen als soliste optreden in de Royal Festival Hall in Altrapsodie van Brahms met het Lon don Philharmonic Orchestra e i het man nenkoor van de Londense effectenbeurs onder leiding van Charles Mackerras. DE BURGEMEESTERS van Velsen en Beverwijk hebben deze week een begin gemaakt met het oproepen van achthonderd en tien noodwachtplichtigen voor inlijving bij de Bescherming Bevolking. Het gaat hier om de eerste lichting gewone dienst plichtige militairen van zesentwintig jaar en ouder, die geen mobilisatiebestemming hebben en die door de minister van Oorlog ter beschikking zijn gesteld om als noodwachtplichtigen bij de B.B.-overheidsdiensten te worden ingelijfd. De regering is er toe overgegaan om naast vrijwilligers bij de B.B. deze noodwacht plichtigen in te schakelen, omdat het niet mogelijk is gebleken voor bepaalde onder delen voldoende vrijwilligers aan te werven. Voorlopig bepaalt de oproep zich tot het inleveren van een enquêteformulier aan de hand waarvan de noodwachtplichtigen een aantal vragen worden gesteld. In Beverwijk zullen de opgeroepenen de ze formulieren van maandag 19 tot don derdag 22 januari in het bureau bevolking aan de Hendrik Mandeweg 46 kunnen in leveren. Men rekent er op, ongeveer ze ventig man per dag te woord te kunnen staan in de uren 9 tot 12 des morgens, 2 tot 5 's middags en 7 tot 9 's avonds. In Beverwijk zijn er 270 noodwachtplich tigen opgeroepen. In Velsen 540, waar van er 60 uit Velsen-Noord moeten ko men. De Velsen-Noorders hebben vrijdag 30 januari op dezelfde uren als in Bever wijk de gelegenheid om hun formulier in te leveren in de gemeentelijke vergader zaal aan de Smidt van Gelderstraat 5. De Velsenaars kunnen 26, 27, 28 en 29 janua ri terecht in het B.B.-centrum in Kriem- hilde in Driehuis. De noodwachtplichtigen uit Driehuis en Santpoort worden daar 3 februari verwacht Vrij van dienst Deze noodwachtplichtigen worden bij inlij ving bij de B.B. vrijgesteld van hun miii- taire verplichtingen en zullen in oorlogs tijd niet bij leger of luchtmacht dienen, doch als noodwachter in hun woonplaats de gelederen van brandweer, reddings dienst en andere hulpverleningsorga nen van de B.B. gaan versterken. Bij de in de aanvang genoemde enquete zullen nadere gegevens van de beschik baar gestelde noodwachtplichtigen wor den verzameld ten einde aan de hand daarvan te kunnen bepalen bij welke dienst en in welke functie zij behoren te worden ingedeeld; tevens zal hierbij wor den onderzocht of wellicht enkele hunner in aanmerking komen voor vrijstelling van noodwachtplicht uit hoofde van physieke gesteldheid of op andere hieromtrent bij het vrijstellingsbesluit vastgestelde gron den. Zodra dit onderzoek is beëindigd zal in deling van de noodwachtplichtigen plaats hebben, waarna zij door of namens de Kringleiding (kringraad) worden ingelijfd in de Kringnoodwacht en hun opleiding een aanvang kan nemen. In februari Verwacht wordt dat hermee omstreeks ultimo februari 1959 kan worden begon nen. De noodwachtplichtigen zullen, ge heel analoog aan de vrijwillige noodwach ter, eens per week op een avond (of zo nodig op een middag of morgen) een cur sus dienen te volgen om zich te bekwamen voor hun taak in oorlogstijd. Na het be ëindigen van de voor hun onderdeel voor geschreven cursusopleiding, zulen zij ten minste 2 of 3 maal per jaar op een avond of middag moeten deelnemen aan een oefening om hun bekwaamheid op peil te houden. De overheid legt dus maar in beperkte mate beslag op hun tijd. De invoering van de noodwachtplicht in de noodwacht in deze Kring wil geenszins zeggen dat de basis van vrijwilligheid voor de B.B. wordt verlaten. In de eerste plaats zal de georganiseer de zelfbescherming blok en wijkorgani- satie als van ouds geheel door vrijwil ligers bemand blijven, terwijl ook het overgrote deel der functies bij de dienst sociale verzorging door vrijwilligers zal blijven bezet. Maar ook bij die dienston derdelen, waar noodwachtplichtigen wor den ingedeeld, zal blijvende vervulling door reeds ingelijfde en nog aan te wer ven vrijwilligers nagestreefd worden. Opleiding en oefening zullen voor de noodwachtplichtigen geheel gelijk zijn als die welke voor de vrijwilligers in hun onderdeel is voorgeschreven. Slechts zullen de vrijwillige noodwach- ters ingedeeld bij onderdelen waarvan ook noodwachtplichtigen deel uitmaken zich tevens moeten onderwerpen aan de regelingen welke voor deze noodwacht plichtigen zullen gelden en die wellicht wat straffer zijn dan die welke tot nu toe, in deze vrijwilligersorganisatie van kracht was. „Wij hopen dat de intrede van nood wachtplichtigen in onze kringnoodwacht door de vrijwilligers als een welkome ver sterking van onze hulpverleningsorganisa tie zal worden gezien en dat zij hun nieu we mede-noodwachter op kameraadschap pelijke wijze zullen temoettreden", aldus zei de heer Van Lier, hoofd van de B.B. als toelichting op het oproepingsbesluit. „Wij vertrouwen er op dat de nood- wachtplichtige, tijdens zijn opleiding tot de overtuiging zal komen, dat de B.B. noodzakelijk is, dat de taak daarin te ver vullen, verantwoordelijk, moeilijk maar ook mooi is en dat de gemengde gevoe lens, waarmede de noodwachtplichtige thans tot de organisatie Bescherming Be volking toetreedt uiteindelijk zullen resul teren in de uitspraak: „Ik moet het, maar ik wil het ook". Advertentie ONTWIKKEI FN AFDRUKKEN VERGROTEN Marktplein 24 - Tel 6596 nmulrter DE ACHTHONDERD EN TIEN jonge mannen uit Velsen en Beverwijk, die opgeroepen worden voor de Bescherming Bevolking in hun woongebied, zullen, wanneer zij als soldaat of als soldaat eerste klasse uit de militaire dienst zijn afgezwaaid, tot hun veertigste jaar voor deze hulp kunnen worden opgeroepen. Wanneer zij echter in Indonesië hebben gediend, worden zij op vijfendertig- jarige leeftijd van de noodwachtplicht ontslagen. Voor de onderofficieren geldt ook de leeftijd van veertig jaar en voor de officieren is deze leeftijd gesteld op vijfenveertig jaar. Velsen en Beverwijk vallen onder één van de veertien A-kringen, waarin door de regering de noodwachtplicht is afgekon digd. Het zal aan de kringraad worden overgelaten, welke diensten door nood wachtplichtigen zullen worden bemand. Dit geldt echter uitsluitend voor de over heidsdiensten van de B.B.: brandweer, redding, geneeskundige dienst, politie, dienst sociale zorg en A.B.C.-dienst. De georganiseerde zelfbescherming en het gedeelte van de sociale dienst, dat door vrouwen wordt verzorgd, blijft in handen van de vrijwilligers. In Velsen en Beverwijk komt het er op neer, dat men de met vrijwilligers bemande overheids diensten aanvult met noodwachtplichti gen. Voor deze aanvulling heeft men on geveer 819 noodwachtplichtigen nodig. Geen toerbeurtsysteem Overigens zal de inlijving van nood wachtplichtigen voor de „B.B." in Velsen en Beverwijk enige consequenties hebben op organisatorisch gebied. Het toerbeurt systeem bij de bemanning van de over- heidsbrandweer met leden van de blok- ploegen wordt verlaten. Ook de oproep- ploegen van de reddingsdienst en de ge neeskundige dienst zullen niet meer ge deeltelijk door blokploegleden worden be mand. De formatie van de overheidsdienst brandweer zal daardoor worden vergroot, terwijl de thans bestaande oproepploegen In een der lokalen van de Duinwijk- school aan de Duinwijklaan te Beverwijk waren leden van de Christelijk Histori sche Unie bijeen, ter bespreking van de kandidaten voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer en de te voeren verkie zingscampagne. De voorzitter, de heer B. de Boer, vroeg in een gebed de zegen voor de te houden verkiezingen en beterschap voor het lid mr. C. P. Vos, die wegens een ernstige ziekte in een ziekenhuis wordt behandeld. Lezende uit Micha 6, vanaf vers 1 zei de heer De Boer, dat men vooral ernst moest maken met „doen wat de Heere van u vraagt" en „recht te doen voor arm en rijken". Als men in de praktijk van de po litiek moet denken en handelen, dan zou men dat vooral ootmoedig moeten doen. Ter vergadering was ook een aantal le den uit Heemskerk, waarmee men geza- melijk de verkiezingsactie zal voeren. HOOFD ZEE Ik heb geen hard hoofd in het harde hoofd van de heer G. Pruissen (uit Sleeuwijk) nu ik dit bericht gelezen heb in Het Nieuwsblad voor het Land van Altena: Maandag j.l. liep, ten gevolge van een dichte opkomende mist, de heer G. Pruissen met zijn hoofd tegen een in de Notenlaan staande hoorn, met het gevolg dat de boom afknapte, terwijl de heer P. er met de schrik en een buil afkwam. Op zee kunnen de wonderlijkste dingen geschieden blijkens deze kop j= in Het Parool (Schiedamse editie): Bemanning gezonken treiter weer thuis. I LAND Doch ook van het land zijn wonder lijke situaties te vermelden. Zie maar eens zo'n advertentie uit het Noor d-B rabantsLandbouw- blad: Gevraagd: vaste arbeider op ge mengd bedrijf. Wordt machinaal gemolken. Woning aanwezig met tuin, elektrisch en waterleiding. J. Huizing, Verl. Hoogev.-vaart 7, Oostc-hesselen. TAAL Ik houd van de taal der Vlaamse E bioscoop-advertenties. In De G i d s (Antwerpen) vond ik deze aan- |j bevelingen: „Twee films om uw lachspieren voor het roesten te vrijwaren"; „Nooit waren de kampioenen van de lach zo drollig" en „een mop die uw kaakbeenderen zal doen kraken van het lachen". AUDIVISIE De wetenschap schrijdt voort. Zelfs |j het geluid wordt zichtbaar. In D e Volkskrant lees ik: Nauwelijks was ook dat dankbaar genoteerd, of zie, daar rinkelde de telefoon TALARIUS I Het was, volgens de voorzitter, voor de C.H.U. een teleurstelling, dat men nu reeds verkiezingen moet voorbereiden en uitvoerig ging de heer De Boer na welke oorzaken hiertoe hadden geleid. Door de uitslag van de verkiezingen in 1954 en 1956 had de Partij van de Arbeid naar zijn mening te hoge eisen gesteld tegenover de andere fracties. De uitslag van de vorige verkiezing had onrust gebracht in dat kamp en de heren zochten blijkbaar naar wegen om tot een conflict te komen, zo stelde de heer De Boer. De fakkeldragers- dag stelde eisen en het feit was beslecht, aldus spreker. Zulk een einde van een vruchtbare samenwerking vond spreker jammer. De minister-president, de heer Drees heeft heel veel voor de opbouw van het land gedaan, waarvoor de heer De Boer zei veel rspect te hebben. Een Ka merontbinding zou naar de mening van de heer De Boer niet nodig zijn geweest. De verschillende politieke partijen be sprekende, zei de voorzitter dat de C.H.U. beslist niet links is en het in veel dingen niet eens kan zijn met de Partij van de Arbeid. In geen geval zou men er aan den ken om de ministers Staf en Helders ter verantwoording te roepen, zoals, volgens spreker, de Partij van de Arbeid haar mi nisters deed. Het zijn dienaren van de Kroon, zo stelde spreker en zij hebben vrij heid van hande'en. Ook de politiek van de V.V.D. kon spre ker niet bekoren en het zou geen goed teken zijn dat velen uit de jeugd die nog niets van de politiek weten zich scharen achter de V.V.D. Er zou ook geen enkele overeenkomst zijn met de A.R. en de K.V.P. hoewel de C.H.U. bereid is om samen te werken. Met alle partijen. Doch dan zal niet één partij haar zin moeten doordrijven, zo sprak de heer De Boer. Na nogmaals te hebben verzekerd, dat de verkiezingsstrijd waardig en moedig zou worden gevoerd, besloot men namens beide afdelingen mr. Vos een telegram te zenden, waarin men hem volledig herstel toewenst. Na langdurige bespreking, bleek nie mand van de leden in staat om de ver gadering in Amsterdam te bezoeken, waar gestemd zal worden over de samen stelling van de groslijst. De wensen zullen nu per brief kenbaar worden gemaakt. Tot slot werd de te voeren campagne besproken en een commissie hiervoor in gesteld. van de reddingsdienst en de geneeskundi ge dienst als permanente ploegen zullen worden aangemerkt De enquêteformulieren voor de Bever- wijkse noodwachtplichtigen zijn reeds ver zonden, die voor de Velsense toekomstige noodwachters gaan vandaag in zee. De opleiding en de oefeningen zullen na de inlijving op volkomen gelijke wijze plaats vinden, zoals dat bij de vrijwilligers ge schiedt. Ook hier wordt dus de één gulden onkostenvergoeding per cursus of oefe ning verstrekt, terwijl alle sociale voor zieningen op noodwachtplichtigen van toe passing zijn. Eventuele loonderving wordt vergoed. De noodwachtplichtigen zullen gekleed worden met de nieuw ontworpen B.B.- werkkleding van loodgrijze kleur bestaan de uit baret, battle-dress, blouse, over hemd, das, pantalon en werkschoenen. De bij de brandweer ingedeelden komen daar voor niet in aanmerking, maar ontvangen de zwarte waterwerende overall. De noodwachtplichtigen zullen eerst de nieu we kleding krijgen, daarna volgen de vrij willigers. 7 oeivijding nodig Het instructie-apparaat van de B.B. in Velsen en Beverwijk is gereed voor de op leiding van noodwachtplichtigen. Men ont veinst zich echter niet, dat de inlijving van de noodwachtplichtigen nog wel wat pro blemen met zich zal meebrengen. Door goede voorlichting aan deze jonge man nen wil men in elk geval bereiken, dat zij hun taak met toewijding zullen verrich ten. Teneinde de oefentijd zoveel mogelijk te beperken, zal dit betekenen: stipt op tijd komen en uitvoeren van de opgedra gen taak zonder morren. Er zal een soort reglement voor deze bijzondere plicht worden samengesteld. Men ziet dit regle ment echter niet als een stok achter de deur, maar meer als een mogelijkheid om een vlotlopende organisatie te krijgen, die in tijd van nood volkomen voor haar taak berekend zal blijken te zijn. De dienstplichtigen, die voor deze dienst zijn opgeroepen, hebben in elk gevel de zekerheid, dat zij in tijd van oorlog in hun eigen woonplaats kunnen blijven en aan het krijgsbedrijf niet meer zullen hoeven deel te nemen. Advertentie GOOD SCOTCH WHISKY Bom 1820 still going strong Castricumse Damclub In de onderlinge competitie van de Cas tricumse Damclub is R. Stet er in geslaagd zijn positie aan de kop te verstevigen door een goede overwinning op zijn rivaal R. Reynders. In afdeling B bleef de stand aan de kop ongewijzigd doordat Zonne veld, Groentjes en De Ridder hun partijen tot een goed einde wisten te brengen. Bij de jeugd behaalde Nieuwenhuis ander maal een overwinning en nu was het Be vers die voor hem door de knieën ging. Het ligt in de bedoeling om de jaarlijkse zwemwedstrijden voor de scholen te Vel sen, met uitzondering van de scholen voor gewoon lager en buitengewoon lager on derwijs, te houden op maandagmiddag 9 februari 1959. 1. De groepsindeling is als volgt: Meisjes A leeftijd 12 tot en met 14 jaar, meisjes B leeftijd 15 jaar en ouder, jongens A leef tijd 12 tot en met 14 jaar, jongens B leef tijd 15 jaar en ouder; 2. Eén leerling kan slechts uitkomen op één der volgende nummers: 25 m schoolslag, 25 m rugslag, 25 m vrije slag. Bovendien kan hij (zij) aan de estafette deelnemen, gezwommen wordt: 3 x 25 m wisselslag estafette (rugslag- schoolslag-vrije slag); 3. Per leeftijdsgroep is maar één estafetteploeg toegestaan; 4. De schoolwisselbeker gaat naar die school, die in de betreffende leeftijdsgroep met alle zes deelnemers(sters) samen met de esta fetteploeg de beste totale-tijd heeft ge maakt; 5. Bij geschilpunten beslist de voor- zitter-kamprech ter. DCIJ-toernooi De belangrijke partij om de leiding van het DCIJ-toernooi tussen P. Roozenburg en B. Dukel is in een overwinning voor de ex-wereldkampioen geëindigd. Dukel is thans uitgespeeld. De stand aan de kop is nu: Laros 1, Dukel 2 en Roozenlurg 3. In de eerste klasse van DCIJ kreeg J. de Boer de kans van de dag om van de leider Piet Binkhorst te winnen. Een fraaie dam- combinatie bracht Jaap in een gewonnen stelling. Het was J. de Boer die op zijn beurt damzet openzette. Remise was het resultaat. Met elf punten uit zes partijen houdt Piet de kop. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN. BEVALLEN: D. Oudendijk-Van Bugnum, 7... Corverslaan 92. Velsen (noord): M. C. Sweeren- Van de Weterink, z., Spaarnestraat 79, IJmuiden; J Dam-Zijlstra, d., Scheldestraat 118. IJmuiden; H. R. Ales-Bastiaans, z„ Meervlietstraat 14. Vel sen G. M. Bakker-Oud, z.. Hoofdstraat 101. Sant poort; C. D. J. Duineveld-Buijs, z., Burg. Ensche- délaan 14, Santpoort; J. van Beek-Brantjes. z.. Van Saelenplantsoen 7. Velsen (noord); C. A. C. de Koning-Hooijmans, z., Wijkerstraatweg 226, Velsen (noord); C. E. J. Vessies-De Boer, z„ sa lonwagen werk Meer en Duin, Lisse: M. P. C. M. Delissen-Beerens, d., Marktplein 11, IJmuiden (oost); F. Zwolsman-Van Dansik, d., Napierstraat 22, IJmuiden; J. A. Wisker-Schadé, d., Tromp straat 166, IJmuiden (oost); P. van Veelen-Van Deijck. d., Scheldestraat 170, IJmuiden. ONDERTROUWD: P. N. Stet. Heerenduinweg 165, IJmuiden (oost) en G. A. van Schagen, Spek- kenweg.ie 1, Santpoort, t.a. Heerenduinweg 165; W. Snijder, Zandersstraat 30, IJmuiden (oost) en J. van der Kruijssen. Zandersstr. 30, IJmuid. (o.l. GEHUWD: P. J. Dekker en J. M. van den El zen, Wijk aan Zeeërweg 62, IJmuiden (oost); L. Broek en F.G.Jansen, Zeeweg 273, IJmuiden (o. OVERLEDEN: C. Pruis. 81 jr., echtgenote van II. Selderbeek, Reggestraat 70, IJmuiden. Advertentie BRUYNZEEL KEUKENS en KASTEN De plasticbekledingsplaat Kampersingel 20-24 - Tel 0 2500- 11932 Vrijdag 2 januari: m.t. Maria Theresia KW 99. Emma Wilhelmina KW 135, Francina KW 153, Claesje RO 46; m.l. Onderneming II SCH 27, On derneming IV SCH 153, Zaterdag 3 jan.: m.t. Arie Ouwehand KW 122. Maandag 5 januari: m.t. Ariadne IJM 18, Golf- slroom KW 4, Albertha Hendrika KW 81, Corne lls Vrolijk Fzn. SCH 171: m.l. Gorredijk IJM 75. Willem Cornells KW 16. Orion KW 22. Huiber- dina Gijsbertha KW 85. Molva KW 91, Robert William KW 123, Voorwaarts KW 140, Willy KW 141, Onderneming KW 175 Willem Robert RO 27; m.k. eannette KW 93, Mare Liberum KW 117. Van Vlaardingen: m.t. Michiel Jan VL 110. Dinsdag 6 januari: m.t. Sakina Martine KW 32 Jan Senior VL 84. Woensdag 7 januari: m.t. Beatrice IJM 72, Job Gouda IJM 79. Donderdag 8 januari: m.t. Jacoba Gesina IJM 3ö, Curacao IJ&M 99; m.l. Annie IJM 14, Grietje KW 20, Cornelis Marinus KW 48, Borneo KW 127 Eendracht KW 168; m.k. Groenland IJM 50. Van Vlaardingen; m.l. Martha Maria VL 199. Vrijdag 9 januari: s.t. Vios 1 IJM 24; m.t. Ma ria van Hattem IJM 10. Elie Chenevière IJM 32 Deining KW 8. Zaterdag 10 januari: s.t. Herman IJM 2: m.t Post Boy IJM 35, Petronella VL 131, Michiel HD 108; m.l. Fierman Eduard KW 5: m.k. Pietertje HD 87. Dinsdag 13 januari: m.t. Shamrock IJM 129 Albatros KW 87, Jacob Pronk SCH 52: m.l. Adeo- datus IJM 30, Kees IJM 43, Wiron III IJM 221 Vertrouwen KW 6, De Arend KW 7, Hubertha Gerarda KW 9, Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Dirk KW 19, Volharding KW 23, Cornelis KW 2i. Concordia KW 26, De Verwachting KW 28 Nederland VI KW 37, Bertha KW 38, Rijnmond III KW 44. De Vrouw Anna KW 52. Floris KW 59 Herik KW 66, Nelly Maria KW 70. Marie Jacoba KW 73. Willempje KW 89. De Vrouw Dirkje KW 104. Jacoba KW 107, Geertje KW 108, Avontuur KW 114, Sursum Corda KW 124, Petronella KW 125, Bali KW 129, Willy Alida KW 155, De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Dolfijn RO 2, Anna Suzanna WR m.k. Dageraad IJM 4, Maartje IJM 8. Poolster IJM 11, Mercator IJM 19. Bettie IJM 29, Emisel IJM 31. Jannie IJM 38, Arend Willem IJM 40. De Hoop I IJM 45, Frederika Maria IJM 52. De Hoop II IJM 59, Klaas Junior IJM 60, K.P. IJM 61, Ron- n.v IJM 64, Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208, Wi ron I IJM 210, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Leendert Jacoba KW 12, Anne Marie KW 27. Rein KW 30. Petronella KW 31, Limanda KW 33, Stern KW 36. Wilhelmina KW 46, Prinses Mar griet KW 51, Vijf Gezusters KW 53, Dinemarie KW 57, Cornelia Adriana KW 58, Gijsbertha KW 61. Alice KW 62, Margriet Jozien KW 63, Arend Cornelis KW 68, Nico KW 72, Twee Gezusters KW 77, Zeearend KW 79. Adriana Catharina KW 92, Willem KW 94, Nico KW 96, Arendje KW 98. Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133, Dirk Taat KW 134. De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165, Jan KW 210, Samenwer king HD 125, Vier Gebroeders TX 14, Maryanne WR 7, Tiny Dieuw WR 33. Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Spes Nostra WR 56. Coen Bot UK 3. Woensdag 14 januari: s.t. Haarlem IJM 9; m.t. Allan Water IJM 34. Medan IJM 57, Toronto IJM 97. Wiron IV IJM 209. Dirk Maria KW 80: m.l. Gijsbert Bastiaan KW 161, Bertina VL 85. Noord ster VL 197; m.k. Arendje Jacoba KW 21, Elly Maria KW 142. Prijzen van vrijdag Heilbot 3.30, gr. tong 3.30—3.20, grm. tong 3.20- 3.10, kim. tong 3.30—2.80, kl. tong I 3.60—3.10. kl. tong II 3.40—3.00, tarbot I 3.60—2.70 per kg. Tarb. IV 68—48. gr. schol 3628, grm. schol 37—31, kim. schol 5137, kl. schol I 47—36, kl. schol II 58 42, schar 57-^4, bot 31—24, v. haring 35—23, gr. schelv. 57-50, grm. schelv. 62-56, kim. schelv. 60-50, kl. schelvis I 5751, kl. schelvis II 4742, wijting 35—8, gr. gul 43—40, mid. gul 36—35, kl. gul 37— 29, poontjes 27—26, kl. koolvis zw. 32—23, kl. kool- vis wit 37 per 50 kg. Gr. kabeljauw 228100, gr. koolvis zw. 90, gr. koolvis wit 102 per 125 kg. Aanvoer van vrijdag 219 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot, 470 k. schol, 20 k. schar, 10 k. bot, 60 k. haring, 190 k, schelvis, 335 k. wijting, 80 k. kabeljauw en gul, 30 k. poon, 35 k. koolvis en 10 k. diversen. Totaal 1460 kisten vis. Besommingen van vrijdag VL 97 500, KW 40 14.140, KW 64 5960, KW 91 7730, KW 32 17.200, RO 29 2070, KW 93 9800. KW-160 2530, KW 79 3910, IJM 50 5360. Anders Als je van Italië naar Zwitserland reist begrijp je pas goed hoe Jacques Tati er toe gekomen is die hartverwarmende film „Mon Oncle" te maken. In Italië kom je de gekke ooms van Tati overal tegen en je kunt duidelijk waarnemen hoe ze van het leven een wat wonderlijke, maar uiterst plezierige improvisatie hebben ge maakt. Zodra je evenwel Zwitsers grond gebied betreedt, krijg je onherroepelijk het gevoel, dat je op visite bent in de zinde lijke, efficiënte woning van de heer en mevrouw Arpèche. Op het vliegveld van Zurich werd ik af gehaald door een relatie, die mij in zijn witte sportcabriolet terstond meevoerde naar een splinternieuw café-restaurant waarover hij onderweg niet uitgepraat raakte. Toen we er eenmaal zaten moest ik toegeven, dat er kosten noch moeite waren gespaard om er een luxueuze tent van te maken. Zelfs de toiletten, die in vele lan den zo stiefmoederlijk bedeeld zijn, waren het vermelden waard. Niet alleen werd bij de afdelin Heren (mag ik 't even ver tellen?) de waterspoeling door het pas seren van een foto-elektrische cel automa tisch in werking gesteld, ook de wasge legenheid gaf reden tot verbazing. Geen kranen of hefboompjes in dit luxe-oord. Slechts rode en blauwe plekjes op de vloer. Even je voet erop en naar verkiezing be- spoelde warm of koud water je ingezeepte handen. Dezelfde efficiency was toegepast in de cafézaal zelf, waar de deuren naar de keu ken op mysterieuze wijze open gingen zo dra een kelner met handen vol schotels en schalen naderbij kwam. Het zou mij trou wens niet verbaasd hebben wanneer ach teraf gebleken was, dat het geen échte kel ners waren, maar met Zwitserse precisie vervaardigde robots. Het enige vertrouwde waren de lezende gasten. Een bést landje voor redacteuren van dag- en weekbladen, mensen. De kranten zouden er eenvoudig stuk gelezen worden als ze na gebruik niet zo netjes op stokken werden gerold en daarna steeds aan het daarvoor bestemde haakje werden op gehangen. Een leesgraag volkje, de Zwitsers. Dat mogen we gerust vaststellen. Want hebt u 't bij ons ooit meegemaakt, dat in de bio scoop, tijdens de reclameplaatjes, links en rechts het dagblad van die avond tevoor schijn werd gehaald? En men dit ging lézen, bij schemerlicht?? Nu, laten wij dan een voorbeeld nemen aan dat weetgierig bergvolk, dat niet eens de strip van Koning Hollewijn, Professor Pi of Panda en de Protonplopper van node heeft om intens te genieten van de Neue Zürcher Zeitung. Zelfs in de bioscoop. In de cinema, waar ik die eerste avond ombracht, draaiden ze de Engelse bijdrage aan het filmfestival, „Order to kill". Een ontroerende film, die het gewetensconflict behandelt van een jong lid van de geal lieerde geheime dienst. Hij moet een ver moedelijke verrader met. blote handen ver moorden in het door de Duitsers bezette Parijs. Bij mij werden de emoties uit de oorlogsjaren ineens weer in volle hevig heid voelbaar. Maar tijdens de meest aan grijpende scènes wérd er in de zaal duide lijk, hoorbaar gepraat en gegrinnikt. Toch 'kon ik. er met echt boos om worden. Want hoe zou het ons gegaan zijn, als we nooit iets anders dan vrede gekend hadden? Zou het dan eigenlijk zo gek zijn wanneer we méér belangstelling hadden voor een goed werkend toilet dan voor on wezenlijke heldendaden uit een voorbije, zeer vreemde oorlog Am. de Vita Advertentie DE BESTE en niet duur. Tube 95-70-45 ct De stichting Landbouwhuishoudkundig Onderzoek te Wageningen heeft bekend gemaakt, dat op het ogenblik in ongeveer 300 dorpen in Nederland een diepvries- kluis in gezamenlijk gebruik is, waar huis vrouwen hun voedingsmiddelen bij een temperatuur van 18 tot 20 graden Celsius onder nul duurzaam kunnen opslaan. Ongeveer 30.000 gezinnen maken van deze kluizen, waarin iedere familie een loket heeft, gebruik. De verpakking en de voorbehandeling van de produkten is van zeer groot belang bij het diepvriezen. De voorlichting op dit gebied wordt gegeven door een aantal landbouwhuishoudleraressen, die op de hoogte zijn van nieuwe inmaakmethoden. Castricum WIJLEN HEER M. ZINKENBURG Wijlen de heer M. Zinkenburg, wiens overlijden w" gemeld hebben, was voor zijn pensionering niet bij het onderwijs. Wel aan het onderwijs verbonden was zijn broer D. L. Zinkenburg, die gepensioneerd is en bij Deventer woont. BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK GEBOREN: Hendrina A., d. van H. van Heulen en W. Lieshout, Beverwijk, Fran- ciscus W. H., z. van H. Hulscher en C. M. Dekker, Beverwijk; Catharina M., d. van C. Six en A. Feenstra, Beverwijk; Gerardus J., z. van N. M. Smit en T. J. M. Kors; Maria M. P., d. van A. H. van Duin en M. C. Apeldoorn, Castricum; Elisabeth M., d. van H. Wolterman en H. C. Nolten- Jacobus R., z. van J. H. Steverink en T. M. Verhey, Beverwijk; Karin M., d. van J. T. Groot en B. Fiebie; Brigitta, d. van A. F. J. A. Too- rens en W. van der Meulen, Beverwijk; Ray, z. van R. Sauselé en A. D. A. Noronha; Martien M., z. van T. G. Ammeraal en S. M. Neuteboom, Castricum; Pancratius C., z. van F. Beentjes en M. Butter; Yvonne H. M., d. van C. C. J. Swinkels en C. M. Meyer Castricum; Gerardus W. P., z. van W. Groot en C. C. Borst, Castricum; Hendrik C., z. van C. Koetzier en J. J. van den Berg GEHUWD: J. Oort en H. M. Kluft. M. A. Schellevis, Velsen en A. Limmen, W. Schoorl. Assendelft en M. C. de Groot. OVERLEDEN: A. B. van Leeuwen, wed. van Th. Kuil, 69 jaar.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5