Van dammen naar schaken 3 KUIPERS KOLEN STUIFVRIJE KOLEN en... KWALITEIT Charmant tulp enkoninginnetj e opent Haarlemse Winterflora IJmond-agenda voor RIJLES Tie man's ZATERDAG 17 JANUARI 1959 5 BLOEMENWEELDE IN KRELAGEHUIS Aanbevolen als hoofd van Bureau Personeelsbeheer is „SUCCES" Vergeet mij nooit Flamingo's weer terug naar Blij dorp De sheriff van Wichita Ondergang Titanic De dood op de hielen Vechtende Tarzan Kinderdiensten Machinist zwaar mishandeld f 75 boete voor matrozen Jeugdhuis in Santpoort De charmante tulpenkoningin Leni Quant, studente in Leiden, heeft vrij dag in het Haarlemse Krelagehuis de Winterflora geopend. Zij vertelde wat over haar belevenissen tijdens haar in het najaar gehouden tournee door de Verenigde Staten en Canada. Di) keer dus geen in het zwart gestoken belang rijke heer om de openingsplechtigheid te verrichten, maar een bekoorlijk meisje, dat met een lieve glimlach de Amerika nen heeft aangespoord meer Nederland se bloembollen te kopen. Na deze nu eenmaal onontbeerlijke ope ningsceremonie gingen de poorten voor het publiek open. Op 25 januari zal de ten toonstelling 's avonds worden gesloten. Als de bezoeker van déze Winterflora' het tentoonstellingsgebouw betreedt, waait hem de heerlijke geur van fresia's tege moet. In de hall ziet men het werk van enige jonge binders. De fresia's voeren hier de boventoon: grote tuilen van deze fijne bloemen in zachte kleuren, in een uitstekend arrangement. Honderden tulpen, narcissen, hyacinten en nog vele andere bloemen doen alle her inneringen aan koude en vorst vergeten. Zij toveren de lente te voorschijn en zou men zich de verbouwde fabriek, die het Krelagehuis is, wegdenken, dan waant men zich in de Keukenhof. Het middenvak van de tentoonstelling is vlak gehouden. Enkele perken hyacinten, tulpen en hees ters breken het groen van het overigens kale gras. In het midden ligt een vijver. De ontwerper, de heer C. Geerlings uit Heemstede, heeft het geheel in strakke lijn uitgevoerd. De perken zijn grotendeels langs de wanden aangelegd, die schuil gaan achter het groen van dennen. Daar tegen steken de honderden bloemen in vele variëteiten en kleuren zich af. De gele heester forsytia vormt een mooie de coratie met felgekleurde tulpen. Minuscule krokusjes komen bijna niet boven de grond uit en staan wat iel naast forse tulpen met vuurrode, bleekwitte of kanariegele koppen. Een prachtige indruk maakt de achter wand van de zaal, waar Cock Veldhuys uit Hillegom een uitstekend arrangement van een groot aantal amaryllissen heeft gemaakt. Staaltjes van vakmanschap De tulpen zijn op deze binnententoon- stelling in de meerderheid. Hier en daar ziet men een groep narcissen, sommige scherp geel, andere zacht crème. In an dere perken pronken de hyacinten. De kwaliteit van de inzendingen is over het algemeen uitstekend. Men moet des te meer bewondering voor de prestaties van de kwekers hebben, omdat deze expositie in een voor broeiers zeer moeilijke periode wordt gehouden. In vroegere jaren ge lukte het bijna niet in de tweede helft van januari met zulke uitstekende bloe men voor de dag te komen. Behalve bloeiende bollen zijn er nog veel meer bloemen te bewonderen. Geu rende fresia's, decoratieve heesters en verschillende exemplaren van het bijgoed Al die honderden bloemen vormen een kleurrijk geheel en dwingen bewondering Tulpenkoningin Leni Quant tussen de bloemen op de Winterflora. af voor het hier tentoongespreide vak manschap. Toch zal niet ieder vol lof zijn voor de wijze, waarop de expositie is aangelegd. Voor velen zal het middenvak te kaal zijn Ook over de kleurencombinaties zal wel verschil van mening bestaan: op sommige plaatsen is onvoldoende met contrasterende kleuren gewerkt, zodat deze elkaar soms hinderen. Leni Quant vond het bijzonder plezie rig de tentoonstelling te openen. Zij deed dit ondermeer in aanwezigheid van de landbouwattaché van de Verenigde Staten, enige burgemeesters en vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur van Haar lem. Uitvoerig deed zij op plezierige wijze verslag van haar reis door de Verenigde Staten en Canada. Zij vertelde over haai optreden voor de televisie, haar ontmoe tingen met beroemdheden, gouverneurs burgemeesters enz. Overal gaf zij de raad: „Het is nu tijd om bollen te planten". „De Nederlandse bollenexporteurs moeten in Amerika niet alleen concurreren tegen andere bloemenkwekers, maar tegen de producenten van allerlei ander artikelen" De voorzitter van de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur. jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. had een welkomstwoord gesproken. Na de opening maakten de ge nodigden een rondgang over de tentoon stelling. Kinderfeest van ANMB Ook het afdelingsbestuur van de Alge mene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechnische Industrie heeft voor de kinderen van de leden een feestelijke bijeenkomst gehou den in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat. Een grote schare van kinderen van zes tot twaalf jaar heeft met aandacht de veelzijdigheid van de heer Haak van Overloop bewonderd. De klein kunstenaar wist zijn jeugdig auditorium prettig bezig te houden met poppenkast- vertoning en buikspreken. Vooral het goo chelen had voor de kinderen een bijzondere bekoring omdat zij er in werden betrok ken. B. en W. van Velsen hebben ter benoe ming voor de functie van het in te stellen Bureau voor Personeelsbeheer de gemeen teraad de volgende, niet alfabetische, aanbeveling gedaan: 1. de heer J. H. J. Colijn, bezoldigd bestuurder van de Ne derlandse Christelijke Bond van Over heidspersoneel, wonende te Utrecht; 2. de heer G. Reimerink, medewerker van het Bureau Personeelsbeheer en Organisatie van de Vereniging van Nederlandse ge meenten, wonende te Soest. Programma voor „Watervliet" Voor dé korfbalvereniging „Watervliet" is voor de komende zondag maar een be perkt competitieprogramma vastgesteld. Watervliet 3 ontvangt Sport Vereent 2 uit Santpoort en zal, als volledig door de Velsense ploeg wordt gespeeld, een winst kans inhouden. Voor Watervliet 4, dat in Haarlem bij Oosterkwartier 5 op bezoek gaat, ligt de strijd moeilijker. Maar mogelijk kan Wa tervliet een gelijkspel bereiken. Indien de weers- en terreinomstandig heden het toelaten zullen Watervliet 1 en 2 om het korfballen niet helemaal te ver leren zondagmorgen een onderlinge wed strijd spelen. De Watervliet A-aspiranten, die zater dagmiddag Oosterkwartier B ontvangen, van wie in Haarlem met 21 werd gewon nen, kunnen bij winst hun kampioenskan sen zien stijgen. De Velsenaartjes zullen er hun best voor doen. Advertentie 'T BESTE ADRES LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN Lange Nieuwstr. 718 - Telef. 4553 Zondag 18 januari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. Leenman; 17 uur: ds. Van Doorn. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 en 19 uur: ds. J. van den Berg. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. W. Diepersloot; 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. C. den Her tog; 17.15 uur: ds. L. Floor. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 uur: ds. J. P. Jacobszoon. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: vespers; woens dag 9 uur: heilige mis. Leger des Heils, 10 uur: heiligingsdienst; 19.15 uur: openluchtsamenkomst aan de Kennemerlaan; 20 uur: openbare samen komst Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: de heer G. Planting; 11.15 uur: kinderkerk. Volle Evangelie Gemeenschap, Doops gezinde kerk, Helmstraat, vrijdagavond 23 jan., aanvang 8 uur: spreker G. R. Mik. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. J. H. W. Dickhout; 19 uur: ds. J. Eekhof. Geref. Kerk, Bethelkerk, 15 en 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. A. J. Engels. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 en 19.30 uur: J. A. Visser; woensdag 19.45 uur: Jb. Kleyn Hane- veld. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 17.15 uur: ds. Brink. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink; 19 uur: ds. J. A. Ros kam (Ev. Luth. pred.) en ds. De Roest, (Herv. pred.) oecumenische jeugddienst. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. Vrye Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Smidt van Gelderstraat, 10 uur: W. F. Kloos. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: G. Koning. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. G. W. IJzerman; 19.15 uur: Open- Deurdienst, ds. J. v. Doorn van IJmui- den. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Wille- kes. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oort- huys. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer H. Olivierse. Vrjjz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. F. H. Bruins van Leeuwarden. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. A. Dondorp van Heemstede; 17 uur: ds. A. C. van Nood van Velsen. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. Vrije Evangelische Gemeente, (Konings straat 119), 9 uur: H. Raven. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 en 19 uur: ds. M. Wendte. Geref. Kerk, Constantijn Huygensstraat, 10 uur: ds. C. Meyer van Beverwijk; 17 uur: ds. A. Dondorp van Heemstede. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. P. Salm; 19 uur: ds. P. Salm, H. Avondmaal. Duinenbosch, 9 uur: ds. P. Salm. Ger. Kerk, 10 en 17.00 uur: ds. Y. van der Zee. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. J. H. Klein Wassink; 19 uur: ds. F. C. Willekes. Doopsgezinde Gemeente, gebouw Spaarn- berg, Wüstelaan, 10.30 uur: mej. dr. Klink (rem. pred.). Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. J. M. W. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. R. J. van Pagee. Geref. Kerk, Wüstelaan 99, 10.15 uur: ds. E. L. Oosterhof; 15 uur: ds. P. Lok. Remonstrantse-Doopsgezinde Gemeenten, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 75, 10.30 uur: mej. dr. J. L. Klink. (Thalia) Een jong meisje wordt voor een moeilijke keuze gesteld. Zal zij de man trouw blijven, aan wie zij zich meer uit bewondering dan uit liefde bond of zal zij haar vroegere verloofde, die haar ontrouw werd, toch nog volgen, nu hij haar van de oprechtheid van zijn liefde heeft over tuigd? De film „Vergeet mij nooit" laat ons zien hoe haar beslissing uitvalt. Uit wat eraan voorafgaat, heeft de toeschouwer dan zelf al een conclusie kunnen trekken. Hij heeft ook kunnen luisteren naar de zang van de Italiaanse tenor Ferruccio Tagliavini, die in de film een belangrijke rol vervult. Zondagmiddag kan vooral dc jeugd meeleven met „Vlaskop Smiley" ofwel het avontuur van een Australisch jongetje', dat zo graag een fiets wil hebben. Van maandag tot en met woensdag vertoont Thalia de mooie Franse film „De glorie van het moederschap", waarin 't probleem van de pijnloze bevalling aan de orde wordt gesteld. Het is vooral een film voor jonge mensen, die de serieuze aspecten van het huwelijk niet uit de weg gaan en zich met de bevalling en de voorbereiding vertrouwd willen maken. Zij zullen onder vinden dat de film eerbied afdwingt voor het wonder van het leven; dat de film een bemoediging is, die ons de bioscoop doet verlaten met 'n prachtige ervaring rijker. Donderdag volgt de film „Salome", waarin de dans der zeven sluiers blijkbaar de prikkel moet vormen om een bijbels gegeven aantrekkelijk te maken voor een niet bijbels georiënteerd publiek. Rita Advertentie tytecMa£opue/L BlOtM$lR.hkKOWN6SPL. Umvic/en Op de grote Winterflora in het Haar lemse Krelagehuis, waar bloemenkwe kers prachtige staaltjes van vakman schap laten zien, ligt in het midden een grote vijver. Vanmorgen nog stonden drie flamingo's in alle rust in het water van de vijver. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat zij zich niets aantrokken van alle bedrijvigheid op de tentoon stelling. Plotseling werden zij echter onrustig. Zij stapten uit het water en gingen zich te goed doen aan tulpen en hyacinten. Na dit ontbijt waren zij niet meer in het water tz houden, maar gingen zij op stap tussen de bloemetjes. Nu is de viiver leeg. De flamingo's heb ben even een kijkje op de Winterflora mogen nemen en zijn weer naar huis, het Rotterdamse Blijdorp. Hoewel de 21-jarige K. Langeweg tol nu toe pas (met moeite) één punt heeft vergaard in het 21-ste Hoogovenschaaktoernooi in hel Beverwijkse Kennemer Theater en hiermee ver ten achter blijft bij Eliskases (4/2 punt) en Otafsson (eveneens 4/2 punt), die de leiding hebben, moet men toch waardering hebben voor deze jonge schaker. Verleden jaar heeft hij namelijk voor het eerst mee gedaan in het Hoogovenschaaktoernooi, welk schaakevenement voor velen meer betekent dan het beroemde toernooi in Hastings. Hij speelde vorig jaar in de vierde groep en alleen al het feit dat hij dit jaar de vererende uitnodiging heeft gekregen om uit te komen in de hoofdgroep, bewijst dat de jonge Langeweg toch wel talent moet bezitten. Het is tenslotte een hele sprong van de vierde groep naar de hoofdgroep. Een hele prestatie, zeker als men in aanmerking neemt dat hij in het afgelopen jaar heel weinig heeft ge speeld. De heer Langeweg (hij woont in Naarden) is bij zonder tevreden over de gastvrijheid van de Bever- wijkers. Hij vindt het op zijn beurt een hele pres tatie van de toernooicom- missie om zo vele gezinnen in de IJmond bereid te vinden zulk een groot aan tal schakers onder te brengen. „Er ziin wel men sen die zeven schakers te gelijk herbergen". Wij spraken de heer Langeweg tijdens de offi ciële ontvangst van de schakers door het voltallige Beverwijkse college van B. en W. in „Scheybeeck". Hij was erg bescheiden, vond dat hij maar heel weinig succes had. „Een remise met moeite tegen Lar- sen, dat is al", zei hij. „Of hij denkt dat hij de ko mende wedstrijden in het toernooi succes zal boe ken?". Hij lacht wat en trekt zijn schouders om „Ik geef me zelf altijd een kans. maar het pakt meest al anders uit". „Het valt echt wel tegen dit toernooi. Je moet wel heel goed de theorie van de openingen kennen. Als je bij de ope ning één klein foutje maakt ben je al verloren", merkt hij somber op. „Dan word ie van het bord ge veegd". voegt hij er ten overvloede aan toe. „Of hij het toernooi ge zellig vindt?". Het is zó gezellig dat je geen tijd hebt om serieus te kunnen schaken", zegt de jeugdige schaker. Tot slot vertelt hij hoe hij schaken heeft geleerd. „Dat was zeven jaar geleden. Ik was door een langdurige ziekte aan bed gekluisterd. Om de tijd te doden ben ik aan het dammen ge slagen. Maar aan één stuk dammen achtereen gaat ook gauw vervelen. M'n vader bracht de oplossing. Bij het opruimen van een kast vond hij wat schaak stukken. Probeer eens wat te schaken, zei hij. En dat deed ik. Nu doe ik het nog. Maar in dit toernooi niet met zo veel resultaat helaas". Hayworth gedraagt zich bijzonder vroom zonder en mèt sluiers, overeenkomstig de speculaties van de filmproducent, die er wel wat in zag, in de bijbel (R e x) Dc titel zegt ons al waarheen deze film ons verplaatst: naar de prairie en de pioniers van het westen, die niet zuinig zijn met hun kogels noch geneigd de vuisten te verbergen, wanneer er een robbertje gevochten moet worden. Dat ge beurt nogal eens in „De sheriff van Wi chita", zodat er aan actie geen gebrek is. De film blijft tot dinsdag. Zondagmiddag wordt vertoond „Van je famüie moet je het maar hebben". Engelse kolder in éen soort musical, waarin alles belachelijk wordt gemaakt. Woensdag en donderdag Franse humor en bravour in „De schrik der vrouwen". (Kennemertheater) Tot en met maandag wordt in dit theater „De onder gang van de Titanic" vertoond. In boeien de vaak obsederende filmtaal herleeft een van de grootste en meest tragische scheeps rampen uit de geschiedenis. Het is een heel werk geweest om de ramp naar authentieke gegevens te kunnen recon strueren. Vooral als men in aanmerking neemt dat er heel wat verschillende rap porten en tegenstrijdige opvattingen over de oorzaak van de ramp bestaan. Men moet respect hebben voor de wijze waarop de makers van deze film te werk zijn ge gaan. Heel veel tijd ging er in het opsporen van vergeelde rapporten over de ramp zit ten. Overlevenden werden met veel moei te eveneens opgespoord en aan het pra ten gebracht. Met modellen moest de ramp worden gereconstrueerd. Het drama her leeft op wel bijzender realistische wijze. Men ziet het (veel te geringe) aantal red dingsboten weer dobberen, waar de wan hopige passagiers van het vlaggeschip van de White Star Line uitpuilen. Men ziet in de nabijheid van de snel zinkende Titanic het stoomschip „Californian", waar nie mand iets van de ramp bemerkte omdat de marconist was gaan slapen. Een film waard om gezien te worden. Maria Schell, Marcello Mastroianni en Jean Marais vervullen de hoofdrollen in „Witte nachten" naar de gelijknamige ro man van Dostojewski. In de matinee „Speelduivel en metgezel". (W. B. - theater) Op het witte doek herleeft vandaag nog de autobiografie van een moordenaar. Wesley Hardin schreef zijn levensverhaal in de gevangenis. Het begint met een moord in een café na een twist tijdens het pokeren. De weinig op wekkende geschiedenis die de al even wei nig opwekkende titel „Met de dood op de hielen" draagt eindigt met het doodschie ten van een sheriff. Wie van dergelijke ver halen houdt zal zich wel kunnen amuse ren. Zondag en maandag gaat het heet toe in „Luitenant Brown vogelvrij". Zondag middag draait „De duivel van Diabolo". (L u x o r) Een soort „jalousie de mé tier" bleek een goede aanleiding om Tar zan voor zijn leven te laten vechten. Hij doet dit tot maandag in de rolprent „Tar zan vecht voor zijn leven". Een Engelse arts heeft een uitstekend serum tegen oer woudkoorts ontdekt en past dit met suc ces toe op zijn neger-patiënten in Donker Afrika. Een toverdokter van de Nagusa- stam wordt echter jaloers. Hij ziet zijn „praktijk" bedreigd. Tarzan helpt de En gelse arts. Maar dat kan de toverdokter niet zo goed zetten. Daarom moet Tarzan voor zijn leven vechten. En hij doet het met elan, reken maar. Een film voor de liefhebbers van avontuur en (oerwoud) romantiek. Maandag tot en met woensdag wordt de sensationele film „Contrabande uit Cairo" vertoond. Donderdag draait „Blond wrak hout" en in de matinee kan men lachen om „Niets dan pech"'. IJmuiden-West: Ned. Herv. zondagsschool Bethlehem wijk. Bethlchemschool, aan vang 10 uur; Ned. Herv. Kinderdiensten IJmuiden-West, Comitéschool en Insin- gerschool, aanvang 10 uur; Geref. zon dagsschool „De Zaaier", Ichthusburcht, aanvang 12.15 uur; Chr. Geref. zondags school „Philippus", Consistorie, aanvang 11.45 uur; Leger des Heils, zondags school, Gebouw Edisonstraat 14, aanvang 12 uur; Oud-Katholieke zondagsschool, O.K. Veren.gebouw, aanvang 10 ur; Doopsgezinde zondagsschool. Helmstraat, aanvang 11.45 uur; Comité van Samenw. zondagsscholen, zondagsschool voor Schipperskinderen. Groen van Prinste- rerschool, Koningsplein aanvang 12 uur. IJmuiden-Oost: Nee}- Herv. zondagsschool, Julianaschool, aanvang 10 uur; Kinder kerk Ijfnuid'èb-Oost;' Emmaschool en Theo Thijssenschool. aanvang 10 uur;; Geref. zondagsschool „De blijde Bood schap", Gebouw ..De Larik", aanvang 11.30 uu; Geref. Evang. zondagsschool, Osscndorpschool, aanvang 10.30 uur. DriehuisVclsen-Dorp: Ned. Herv. zon dagsschool, Marie Boreelkleuterschool, aanvang 10 uur en Wijkgebouw Toren- straat, aanvang 12 uur. Santpoort: Ned. Herv. Kinderdiensten, Kapel aan de Pastorieweg, Jeugdhuis aan de Burg. Enschcdélaan, School met de Bijbel, alle te 12 uur. Velsen-Noord: Ned. Herv. Kinderdiensten. Kleuterschool aan de Banjaertstraat. aanvang 12.15 uur; C.V.O.-school aan de Langeveldstraat, aanvang 12 uur; Geref. Evang. zondagsschool, Da Costaschool, aanvang 11.30 uur. Haarlemse politierechter De Haarlemse politierechter, mr. J. P- Petersen, heeft vrijdag de zaak behan deld tegen een 40-.jarige kapitein van de kustvaart uit Delfzijl, een 22-jarige licht matroos uit Winschoten en een 20-jarige matroos uit Delfzijl, die op 4 mei van vorig jaar op een kustvaarder in de haven der Hoogovens in Velsen een 36-jarige Am sterdamse machinist zwaar zouden heb ben mishandeld. De machinist liep een hersenschudding op en een ernstige hoofd wond op en kon drie maanden niet werken. De vechtpartij was begonnen, toen de kapitein de machinist wilde dwingen aan boord te blijven, omdat hij diens vrouw wilde bezoeken. De machinist probeerde toch aan wal te gaan, doch de kapitein zou toen tot de medeverdachten, de beide matrozen, hebben gezegd: „Pak hem maar". De matrozen bekenden later de machinist te hebben mishandeld. Hem werden hierbij de kleren van het lichaam gescheurd. De machinist vluchtte een kan toortje van de Hoogovens binnen, waar een veiligheidsman uit IJmuiden dienst had. Deze verklaarde nu als getuige de kapitein niet bij de vechtpartij te hebben gezien. De matrozen kwamen de machinist achterna en sleepten hem weer aan boord. Er was toen niet meer gevochten en daar na hadden de mar.nen, onder wie nu ook de kapitein, staan praten. De machinist hield echter staande, dat de kapitein wel bij de mishandeling aanwezig was. Geen der drie verdachten was verschenen. De officier van Justitie, mr. J. v. d. Oever, sprak de kapitein bij gebrek aan bewijs vrij, maar hij zei er van overtuigd te zijn, dat hij de vechtpartij heeft aange stookt. Daarom eiste hij tegen de matrozen slechts f 30,boete. Mr. Petersen merkte op, dat de getuige- verklaring van de machinist op zichzelf staat en niet voldoende is, te meer daar de kapitein volledig ontkent. Hij sprak de kapitein conform de eis vrij, doch veroor deelde de beide matrozen tot ƒ75,boete subs. 30 dagen hechtenis. Verzegeling van radio verbroken Honderd gulóen boete subs. 20 dagen eiste de officier tegen een 36-jarige huis vrouw in Koog aan de Zaan, die de ver zegeling van haar radiotoestel had ver broken. De PTT had de zegels aangebracht, omdat de luisterbijdrage niet was betaald. De officier wilde er rekening mee houden, dat de verdachte wellicht in drift heeft gehandeld, zoals zij heeft verklaard. De rechter nam de huiselijke omstandigheden in aanmerking (werkloosheid van de man, de vrouw moet bijverdienen) en veroor deelde verdachte bij verstek tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Stelende hulpverkoopster Tegen een 26-iarige huisvrouw uit Zaan dam eiste de officier wegens verduistering in dienstbetrekking f 60.boete en twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Verdachte werkte tijdens de Sinterklaas- drukte van vorig jaar als hulpverkoopster bij een warenhuis in haar woonplaats. Verscheidene keren verantwoordde "zij geld, dat zij van cliënten ontving, niet op het kasregister. Zij schatte zelf het ont vreemde bedrag in totaal op honderd gul den. Een bedrag van f 44,—, dat bij haar werd ontdekt, gaf zij onmiddellijk terug en betaalde later ook het restant. Verdachte verklaarde zelf niet te weten, hoe zij tot haar daad was gekomen. De officier vond het ergerlijk, dat ver dachte, die in tijdelijke dienst was, deze diefstallen heeft gepleegd, maar wilde er rekening mee houden, dat zij het gestolene heeft terugbetaald. De politierechter legde de geëiste geldboete op, zij het subs. 18 dagen, doch liet de gevraagde voorwaar delijke gevangenisstraf vervallen. Advertentie EDISONSTRAAT 50 TELEFOON 5254 In Santpoort, aan de Schipbroekerweg (8), zal donderdagavond acht uur een nieuw jeugdhuis gebouwd door de gere formeerde kerk, worden geopend. Het gebouw, waaraan een jaar is ge werkt, maakt een frisse indruk door de gele stenen waaruit het is opgetrokken. De voorgevel wordt onderbroken door drie grote ramen en een massieve schoorsteen. Het zal tussen de omliggende bebouwing nog beter tot zijn recht komen wanneer ook de tuin is aangelegd. Aan het interieur is bijzondere zorg be steed. De grote zaal aan de straatzijde biedt plaats aan ruim 180 personen. Deze zaal kan door harmonika-schuifwanden worden onderverdeeld in kleinere ruimten die dan ieder afzonderlijk kunnen worden gebruikt. Ook 't podium kan door middel van schuifdeuren worden omgetoverd in een gezellige vergaderzaal. In het gebouw zijn verder ondergebracht een ruime keu ken, een garderobe, toiletten, opbergruim ten etc. De functionele kleuren en het moderne meubilair dragen bij tot een gaaf geheel. Het jeugdhuis is gebouwd, onder archi tectuur van H. van Heusden te Bloemen- daal, door de aannemer F. de Vries te Santpoort. Santpoort en wel in het bijzonder de jeugd van Santpoort zal zeker de weg naar dit tehuis weten te vinden. Allerlei acti viteiten zullen zich, naar verwacht mag worden, ontwikkelen nu hiertoe zulk een passende gelegenheid is gesticht. Door de bouw en openstelling is mede voorzien in een dringende behoefte aan te verhuren zaalruimte. De exploitatie zal worden op gedragen aan een in het leven geroepen jeugdhuis-commissie. VELSEN ZATERDAG 17 JANUARI Thalia: „Vergeet mij nooit", 19 en 21.15 uur. Rex: „De sheriff van Wichita", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. ZONDAG 18 JANUARI Thalia: „Vlaskop Smiley", 15 uur. „Ver geet mij nooit", 19 en 21.15 uur. Rex: „Van je familie moet je het maar hebben", 15 uur. „De sheriff van Wichi ta", 19 en 21.15 uur. Cultureel Gebouw: Bijeenkomst Huma nistisch Verbond, 10.30 uur. MAANDAG 19 JANUARI Thalia: „De glorie van het moederschap", 20 uur. Rex: als zaterdag. Pieter Vermeulenmuseum: als zaterdag. De Brulboei, Kanaalstraat: Openbare ruilbeurs van 19.30 tot 21 uur. Cultureel Gebouw: Vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond, afdeling IJmuiden- West, 20 uur. Raadhuis: Spreekuur burgemeester, 10 12 uur; spreekuur wethouder van on derwijs, 1517 uur. BEVERWIJK ZATERDAG 17 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De ondergang van de Titanic". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Tarzan vecht voor zijn leven". W.B. Theater, 20 uur: „Met de dood op de hielen". ZONDAG 18 JANUARI Kennemer Theater, 14.30 uur: „Speel duivel en metgezel"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „De ondergang van de Titanic". Luxor Theater, 14.30 uur: „Niets dan pech"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Tarzan vecht voor zijn leven". W.B. Theater, 14.30 uur: „De duivel van diabolo"; 16.30 en 20 uur: „Luitenant Brown.vogelvrij"! MAANDAG 19 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De ondergang van de Titanic". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Con trabande uit Caïro". W.B. Theater, 20 uur: „Luitent Brown.. Vogelvrij HEEMSKERK Marquette theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Ontsnapping uit Corregidor"; zondagmiddag 14.30 uur: Carnaval m Toxas".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7