IJslander Olafsson zal zeker het Hoogoventoernooi winnen Martha Wierenga de snelste op de korte baan in Scheemda Engelse skiploeg superieur in de Lagelanden wedstr ij d Nederlandse renners gaan in februari in Frankrijk oefenen De opstellingen Het weer zal sterritrijders overal in Europa parten gaan spelen Nationaal kampioenschap ereklasse 47/2 Dit weekeinde geen handbal Haarlemmer De Jong speelt remise tegen Edink Peter Lukowski vierde in persoonlijk klassement SPORT TIJD i N S HIT, WE IK El NDE Prinses Irene uit Val d'Isère vertrokken Nederlandse hardrijders naar Bergen en Stangen Langebaanwedstrijden in Warmenhuizen Fenny de Soet-ten Bosch plotseling overleden Volleybalwedstrijden tegen Italië, België en Frankrijk Stirling Moss in nieuwe Britse racewagen DE RALLY VAN MONTE CARLO ZATERDAG 17 JANUARI 1959 9 Na het uitspelen van de afgebroken partyen uit de 7de ronde van het Hoogoven schaaktoernooi is de IJslandse grootmeester Olafsson vrywel zeker van de eind overwinning. Zoals mocht worden verwacht, wees hy de Argentyn Eliskases in zyn afgebroken party gedecideerd terug. Met enkele krachtige zetten werd de party in het voordeel van Olafsson beslist. &l!|arté» Niet minder dan 15 biljarters hebben in geschreven voor het kampioenschap van Nederland ereklasse groot biljart anker kader 47/2, dat van 26 februari tot en met 1 maart in de Dierentuin in Den Haag zal worden gespeeld. Van de inschrijvers is titelhouder Piet van de Pol vrijgesteld van het spelen van voorwedstrijden, die op 7 februari beëin digd moeten zijn. Er zijn twee groepen geformeerd: in Am sterdam: B. van Leeuwen (Amsterdam), J. Ligthart (Alkmaar), Ph. Beekman (Am sterdam), H. de Kleine (Kampen), A. W. C. Jacobs (Amsterdam), G. Vink (Hilversum) en H. Metz (Den Haag). In Breda: J. Vultink (Rotterdam), C. van Oosterhout (Breda), C. de Ruyter (Waal wijk), M. Wijnen (Nijmegen), L. van Nij- natten (Steenbergen), H. Scholte (Eind hoven) en A. A. J. van Loon (Bergen op Zoom). Terwijl er vandaag en morgen een „la wine" van rijderijen op de kortebaan in het noorden is gestart naar schatting voor ongeveer zesduizend gulden aan pry- zen was er vrijdag nog niet zoveel te doen. Terwijl Finsterwolde de primeur heeft gehad met de mannenwedstrijden, is zulks bij de vrouwenrijderijen het ge val geweest met Scheemda (Oost Gronin gen), dat 245 in totaal aan prijzen uit loofde, een bedrag waarop de fine fleur van de noordelijke rijdsters was afgeko men. Daar was de kampioene van Neder land, Martha Wierenga, nu mevrouw M. de Vries-Wierenga uit Franeker (ze is de ze zomer getrouwd), de Groningse „ster" mevrouw G. Dieterman-Schuur, moeder van een vierjarig dochtertje, daar was de Donderense Jantje Tienkamp, kampioene van Drente, haar nicht en rivale Grietje Bathoorn, eveneens uit Donderen, even eens was er de Friese jeugdkampioene Pietje Boonstra uit Ureterp, Fennie Groen uit Giethoorn. Van Scheltinga handhaafde zijn goede positie. De afgebroken partij met Van den Berg werd zonder verder spelen alsnog remise gegeven. K. Langeweg slaagde er ook in zijn verdiende remise tegen O'Kellv in de wacht te slepen. Grote spanning bracht nog het duel tussen Donner en Lar- sen teweeg. Het leek er aanvankelijk op dat de Deense grootmeester ondanks de lopers van ongelijke kleur recht op de overwinning zou afstevenen. Hij had ech ter de nare bijkomstigheid van tijdnood en dit heeft hem vrij zeker de winst ge kost. Hij gaf zijn belangrijke vrijpion op de b-lijn prijs en had toen waarschijnlijk net zo goed meteen tot remise kunnen be sluiten. Vermoedelijk had hij bij verdedi ging van deze belangrijke pion remise kunnen ontwijken. Donner greep nu de gelegenheid aan af te wikkelen en naar een eindspel van elk een loper met twee pionnen minder voor onze landgenoot. Door de goede positie van de zwarte ko ning zat er voor Larsen niets meer in. Mede als gevolg van deze remise werd de stand nu als volgt: 1. Olafsson 7 4 3 0 5V2 2. Eliskases 7 3 3 1 4'/2 3-4. Barendregt 7 2 4 1 4 v. Scheltinga 7 1 6 0 4 5-6. Donner 7 1 5 1 3V2 O'Kelly 7 0 7 0 3»/2 7-8. Larsen 7 .1 4 2 3 Toran 7 0 6 1 3 9. v. d. Berg 7 0 5 2 2'/2 10. Langeweg 7 0 3 4 iy2 Achtste ronde Vandaag vindt de achtste ronde plaats met de partijen: EliskasesO'Kelly, Toran —Langeweg, DonnerBarendregt, v. d. BergLarsen en OlafssonVan Schel tinga. De laatste ronde begint zondag morgen om half tien met de partijen: Van ScheltingaEliskases, LarsenOlafsson, Barendregtv. d. Berg, LangewegDon ner en O'KellyToran. Bij de dames slaagde mevr. Heemskerk erin haar afgebroken partij tegen de West- duitse Szeimis te winnen. Zij kwam hier door op gelijke hoogte met de Frangaise Chaudé de Silans. Gezien het nog af te werken programma mag onze nationale kampioene de beste kans op de eindzege worden toegedacht. Mevr. Chaudé moet nog uitkomen tegen Bacic (Joegosl.) en Langos (Hong.). Mevr. Heemskerk ontmoet in mevr. Roodzant en mevr. v. d. Veen voor haar nog bekende tegenstandsters. Het Nederlands Handbal Verbond, dis trict west A, heeft alle veldhandbalwed- strijden, die voor komend weekeinde dooi de afdelingen Amsterdam en Haarlem wa ren vastgesteld, afgelast in verband met de weersomstandigheden. Om de damtitel Hoewel het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland officieel pas vandaag begint, werden vrijdag te Utrecht reeds enkele partijen voor de tweede ronde gespeeld. De uitslagen waren: De Jong (Haarlem)—Edink (Veenendaal) 1-1, De Kluyver (Vlaardingen)—Van Dijk (Bennekom) 0-2, Terlouw (Bodegraven)— Gordijn (Den Haag) 0-2. Twee topspelers van het Hoogoven schaaktoernooi, Olafsson (rechts) en Eliskases (links) gefotografeerd tijdens hun strijd in de hoofdgroep. De uitslagen van de uitgespeelde par tijen luiden: Eregroep: OlafssonEliskases 1—0; Van Schel tinga— v. d. Berg remise; Larsen—Donner remise; LangewegO'Kelly remise. Intern, damesgroep: Szeimis—Heemskerk 01; LangosRoodzant 1—0. Res.groep 1 A: Remouchamps—Apking 01. Res.groep 1 li: BozicVan Geet remise; Tabe BasVan Geet remise. Groep 2: Kerje—Philippe 1—0. Groep 3b: Inglada—Dallmann 1—0. Groep 5: PetersDe Haas 0—1. De partij LarsenDonner had als afgebroken stand: Wit (Larsen) Koning g3, Toren a5. Loper eb en pionnen b3, e3, f4 en h2. Zwart (Donner): Koning g8, Toren c2, Loper fl en pionnen d5, e4, g7 en h7. Na hervatting der partij werden de volgende zetten gespeeld: 42. f4—f5 Tc2—g2t; 43. Kg3—h4 Lgl—e2; 44. Le5 g3 Kg8—f7; 45. Kh4—g5 h7—h6; 46. Kg5-f4 Le2 —dl: 47. b3—b4 Tg2—d2; 48. Kg4—eö d5-d4; 49. e3xd4 e4e3; 50. b4-b5 Td2-b2; 51. Ta5—a7f Kf7—f8; 52. Ke5-e6 Kf8-g8; 53. Lg3—e5?? Tb2x b5: 54. Ta7xg7f Kg8—f8: 55. f5—f6 Ldl—b3t; 56. Ke6—f5 e3—e2: 57. Tg7-gl Kf8—f7; 58. Kf5—e4 Lb3—c4; 59. Tgl-g7t Kf7—e8.. 60. Le5—g3 Tb5— bl; 61. Tg7—e7t Ke8—1"8; 62. Ke4—f3 Tbl-fü; 63. Lg3—f2 h6—h5: 64. h2—h3 h5—h4; 65. Te7—e5 e2—el dame: 66. Te5xel Lc4-d5f; 67. Kf3-e3 Tfl xelt; 68. Lf2xel Ld5—e6: 69. Lelxh4 Le6xh3; 70. d4—d5 Lh3g2; 71. Ke3—d4 Kf8—e8; 72. Kd4—c5 Lg2—f3; 73. d5—d6 Lf3-g4. Remise. Overeenkomstig de verwachtingen heb ben de Engelsen ook dit jaar de „Lage- landenwedstryd", waaraan teams van België, Denemarken, Engeland en Neder land deelnamen, overtuigend gewonnen. Nederland werd derde. In de persoonlijke eindrangschikking werd de Belgische ski kampioen Jean Hotermans eerste. Peter Lukowski was de beste Nederlander, hy legde beslag op de vierde plaats en viel daardoor nog juist in de prijzen. Het is een bijzonder regelmatige zege geworden voor de Engelsen. Al na het eerste onderdeel, de slalom, hadden zy een voorsprong van 12 seconden op de Belgen en 26,5 seconden op de Nederlandse equipe. De Belg Hotermans mocht dan in de middag de zeer moeilijke reuzenslalom over 1500 meter winnen, doordat de Engelsen de tweede, derde en vierde plaats voor zich opeisten, vergrootten zij hun voorsprong nog. In het persoonlijk eindklassement werd de Belg evenwel eerste. Het heeft maar weinig gescheeld of de Nederlandse en Deense teams hadden zich voor de reuzenslalom uit de wedstrijd terug getrokken. De piste bleek toen namelijk gevaarlijk en pas nadat deelnemers en supporters de baan, die op de hellingen van de Solaise was uitgezet, aanzienlijk hadden verbeterd besloten de ploegleiders hun teams toch te laten starten. Evenals bij de slalom slaagde van de Nederlanders alleen Peter Lukowski erin de tijden van Hotermans, Gardner, Pitch- ford en Grimley te benaderen, dankzij een Klaas Buchly zal waarschijnlijk half fe bruari met een aantal jonge renners naar Zuid-Frankrijk vertrekken om hen daar voor te bereiden op het komende wieier- seizoen. Deze training mogeiijk door overleg met de KNWU en medewerking van enkele rijwielfabrieken is een on derdeel van het project, waarmee de sport- commissie van de KNWU wil trachten de mogelijkheden voor Nederlandse coureurs in het buitenland te vergroten en de be langstelling voor de wielersport in ons land te stimuleren. De sportcommissie heeft, mede in ver band daarmee, contact opgenomen met organisatoren van belangrijke buitenlandse wielerronden en klassiekers, teneinde meer en gunstiger startmogelijkheden voor Nederlandse renners te verkrijgen. Daarbij wordt er naar gestreefd om naast, routiniers verschillende jonge coureurs af te vaardigen. De KNWU acht het tijdstip nog niet gunstig om een volledige Nederlandse ploeg aan de Tour de France te laten deel nemen. Er wordt dit jaar dan ook geen ge bruik gemaakt van de „optie", die in 1958 kort voor de start van de Ronde van Frankrijk van secretaris-generaal Jean Garnault werd verkregen. Te Mulhouse vertrekt dus op 25 juni weer een gecom bineerde Nederlandse-Luxemburgse ploeg onder leiding van Jeng Goldschmidt en (assistent-ploegleider) Klaas Buchly. Nog niet beslist is hoeveel renners van elk land in de equipe worden opgenomen. Getracht zal worden voor de Tour te komen tot een nauwer contact tussen Goldschmidt en de Nederlandse kandidaten voor de ploeg. Een positief feit voor de Nederlandse wielersport is, dat dit jaar de nationale wielerkalender wordt uitgebreid met vier wedstrijden voor professionals resp. in Limburg, in de omgeving van Amsterdam, in Noord-Nederland en in Noord-Brabant die konden worden georganiseerd dank zi.i de medewerking van een rijwielfabriek. De eerste wedstrijd zal reeds op 28 maart worden gehouden. Speciale aandacht zal dit jaar worden gewijd aan het kwaad der „doping". De sportcommissie deelde mede, dat na afloop van de wedstrijd der amateurs om de we reldtitels te Reims inderdaad het vermoe den bestond dat enkele Nederlandse ren- nex-s „doping" hadden gebruikt. Dit kon echter niet worden bewezen. De commissie voelde zich dan ook op dit punt als „een officier van Justitie, die bij gebrek aan be wijs vrijspraak moest vragen". De eerste- en tweede-divisieclubs uit het betaalde voetbal uit Haarlem en omgeving zijn voor hun wedstrijden van zondag als volgt samengesteld: Haarlem: Snijders; Oepkes en Beren- dregt; Boom, Sybrandi en Schilpzand; Dekker, Vreeken, Degenaar. De Graaf en Groeneveld. Stormvogels: De Graaf; Van den Oever en Freriks; Janssen, Snoeks en Lup- pens; Groot sr., De Boer, Janssen jr., Groot jr. en Brom. VSV: Geerlofs; Schoon en Pieterse; Mertens, Spaans en Uniken; Dolder, Vendel, Zwanenburg, Brederveld en Van der Heyden. RCH: Van der Voort; Schoonenberg en Romviel; Krist, v. d. Brink en v. d. Klugt; Brouwer, Biesbrouck, Peters, v. d. Lippe en Henke. EDO: Van der Berg; Petterson en Be rends; Nijman, Van Dijk en Belfroid; De Vies. Koek, Klein, Leonhardt en Van Vark. VOETBAL Indien de weersomstandigheden het toe laten wordt er morgen zij het in be scheiden mate toch nog gevoetbald. In de eerste klasse A van de semi-profcom- missie gaat VSV naar Volendam om tegen de leiders in deze afdeling een inhaalwed strijd te spelen. Veel kans op een gunnstig resultaat geven we de Velsenaren niet, hoe wel men er natuurlijk rekening mee moet houden, dat de VSV-ers tegen sterke tegen standers hun beste spel ontplooien. Storm vogels gaat in de eerste klasse B dezelfde kant op, want de IJmuidenaren moeten aantreden tegen KFC. De Zaankanters zou den, dunkt ons, al dik tevreden zijn met een gelijkspel. Verder spelen Haarlem en RCH uitge stelde bekerwedstrijden en wel respectie velijk tegen Blauw Zwart (uit) en Wilhel mus, Voorburg (eveneens uit). In deze bekercompetitie komt verder TYBB nog in het veld en wel in de uit wedstrijd tegen ZFC. EDO ontvangt verder zondag in het Noordersportpark het hopenlijk volledige Ajax, dat daar een vriendschappelijke wedstrijd komt spelen als tegenprestatie voor de overgang van Smit van de Haar lemse naar de Amsterdamse club De amateur tweedeklasser HFC ontvangt verder op eigen terrein het aloude HBS uit Den Haag voor een vriendschappelijke wedstrijd. De opstelling van HFC is onge wijzigd. De wedstrijd begint om twee uur. Al met al is er dus toch nog heel wat werk aan de winkel voor de Haarlemse voetballers, die echter evenals hun collega's in andere delen van het land moeten af wachten of de terrein- en weersomstandig heden het toelaten, dat zij werkelijk ook morgenmiddag in het veld komen. We be twijfelen het. WA TERPOLO Het waterpoloprogramma wordt van avond in het Haarlemse Sportfondsenbad geopend met de dameswedstrijd HPC DWT 2 (acht uur). Daarna komen de dames van Haarlem en DWT in het water en die ontmoeting kan een spannende strijd wor den, daar beide ploegen de bovenste plaats van de eerste klasse moeten delen. De ontmoeting VZV—ZAR is de laatste dames. wedstrijd. Daarna komen de heren van VZV en Kroosduikers aan bod. Met de strijd DWT 2—HVGB 3 wordt de avond gesloten. ZAALHANDBAL Zondag vraagt uitsluitend zaalhandbal de aandacht. In de Apollohal in Amsterdam staat het Haarlemse Concordia voor de onmogelijke opgave leider Niloc te weer staan. De wedstrijd begint om tien over vier en wordt voorafgegaan door Aalsmeer WVGV (1.30 uur) en AHC—Blauw Wit (2.50 uur). Bij de dames vragen de aan dacht: AmstelZeeberg, NilocSagitta en AthletaDSG. In de veilinghal in Alkmaar speelt het damesteam van TYBB tegen Dosko, WGV en SEW 2. In de Hobaho-veiling in Lisse spelen de volgende dameswedstrijden: Van Nispen Full Speed, HBC 2Foreholte 2, Concordia HBC, De Blinkert 3—VVSB, Concordia— De Blinkert, HBC 2De Blinkert 2, De De BlinkertFull Speed, VVSBFore holte 2, IEV—Van Nispen. vijfde plaats in de reuzenslalom werd hij in de combinatie vierde. Het eerste onderdeel de slalom special bracht, zoals verwacht een Engelse over winning. Het was echter niet de favoriet Gardner die in beide manches de snelste tijd maakte Gardner miste namelijk een poortje en werd zodoende gediskwali ficeerd maar zijn landgenoot Grimley, die zich als eerste klasseerde. Zijn tijd voor de twee ritten was 80,7 sec. Van de Neder landers was Peter Lukowski de beste. De jeugdige skiër uit Wassenaar eindigde in 83 seconden precies op de vierde plaats. De uitslag van de slalom special luidt: 1. Grimley (Engeland) totaal 80.7 sec.; 2. Hotermans (België) 81.2 sec.; 3. Pitchford (Engeland) 82.9 sec.; 4. Peter Lukowski (Ned.) 83 sec.; 5. Mac Leod (Eng.) 88.7 sec.; 6. Olsen (Denem.) 90.9 sec.;. 7. Duroy de Blique (België) 91.4 sec.; 8. Ancion (Belg.) 91.7 sec.; 9. Camu (België) 94.9 sec.; 10. Thorsen (Denem.) 95.1 sec.; 12. Jack Quaring (Ned.) 96.3 sec.; 13. Frits Minke (Ned.) 99.5 sec.; 15. Arend Hubrecht (Ned.) 122.3 sec. Bij de dames, die individueel aan de wedstrijd deelnemen, was de uitslag als volgt: 1. Jeanine van der Meerschen (Belg.) 89.3 sec.; 2. Jacqueline Feyerick (Belg.) 99 sec.; 3. Olga Lukowski (Ned.) 125.3 sec. De uitslag van de reuzenslalom was: (lengte parkoers 1500 meter, hoogtever schil 400 meter, 41 poortjes): 1. Hotermans (Belg.) 1.41,6; 2. Gardner (Eng.) 1.43.6; 3. Pitchford (Eng.) 1.44,2; 4. Grimley (Eng.) 1.45,6; 5. Peter Lukowski (Ned.) 1.51,6; 6. Camu (Belg.) 1.55,2; 7. Duroy de Blique (Belg.) 1.58,4; 8. Ancion (Belg.) 2.01,-; 9. Thorsen (Den.) 2.02,- 10. Jack Quaring (Ned.) 2.10,8; 14. Frits Minke (Ned.) 2.42,-; 15. Louis Heuts (Ned.) 2.55,2; 1,6. Arend Htibrecht (Ned.) 2.58,-. De dames namen individueel deel, de uitslag was: 1. Jacqueline Feyerick (Belg.) 2.06.8; 2. Jeanine van der Meerschen (Belg.) 2.09,6; 3. Olga Lukowski (Ned.) 3.08,-. De eindstanden in de combinatie waren: Teams: (de beste drie prestaties van elke equipe telden voor de eindklassering) slalom reuzen- totaal slalom combinatie pnt. pnt. pnt. 1. Engeland 0 0 0 2. België 3,97 7,50 11,47 3. Nederland 6,66 27,77 34,43 4. Denemarken 10,91 32,54 43,45 Individueel: 1. Hotermans (B) 0,37 pnt.; 2. Grimley (E) 3,84 pnt.; 3. Pitchford (E) 4,13 pnt.; 4. Peter Lukowski (Ned.) 11,30 pnt.; 5. Camu (B) 23,88 pnt.; 9. Jack Qua ring (Ned.) 39,59 pnt,; 12. Frits Minke (Ned.) 71,91 pnt.; 13. Arend Hubrecht (Ned.) 71,91 pnt. Louis Heuts, die alleen de slalom heeft gelopen, werd in de combinatie uiteraard niet geklasseerd. De slalom special, die in de vroege mid dag werd gelopen, ging over 400 meter, het hoogteverschil was ongeveer 100 meter. Prinses Irene is vrijdag uit Val d'Isère via Genève naar Nederland vertrokken. Vandaag komt zij per trein in Nederland aan. Aanvankelijk zou de Prinses, die in Val d'Isère de Nederlandse nationale ski kampioenschappen heeft bijgewoond, de reis per vliegtuig maken, maar wegens de onzekere weersomstandigheden heeft zij daarvan blijkbaar afgezien. Voordat de Prinses uit Val d'Isère naar Genève reisde, heeft zij op het bureau van de vereniging voor vreemdelingenverkeer haar dank betuiga en de verzekering ge geven, dat zij stellig nog eens naar deze wintersportplaats zal komen. Aan de schaatswedstrijden die de ko mende dagen in Noorwegen worden gehou den, zal ook door enkele Nederlandse rij ders worden deelgenomen. Broekman, Van der Grift en De Graaff starten zaterdag en zondag in Bergen. Van der Grift en waar schijnlijk nog een of twee rijders van de Nederlandse kernploeg starten dinsdag 20 januari in Stangen. Van der Grift zal op de 500 meter o.a. de Noorse sprintspecialist Alev Gjestvang (beste tijd 41 sec.) ont moeten. Inmiddels zijn ook de data van de drie- landenwedstrijd NoorwegenNederland Finland definitief geworden. Deze wed strijd, waarin Noorwegen met twee ploegen tegen Nederland en Finland uitkomt, wordt op zaterdag en zondag 24 en 25 januari in Oslo gehouden. De eerste langebaanwedstrijden van het seizoen staan voor de deur. Zondag is de ijsclub S.I.S. te Warmenhuizen organisa trice van wedstrijden over 500, 1500 en 3000 meter. De wedstrijden beginnen om elf uur. Een prachtig „veld" dus van in totaal zestien rijdsters. Meer dan duizend toe schouwers waren samengestroomd om tussen deze elite strijd te zien leveren. Welnu Martha Wierenga („ik heb giste ren voor het eerst een kwartiertje gere den") is wederom eerste geworden, maar de wijze waarop dat is geschied heeft het publiek toch niet bevredigd. Er werd na melijk voor het eerst op pistool gestart en daaraan bleken de dames nog niet ge wend. Hierdoor kon het gebeuren, dat in de tweede omloop Martha kalm bleef staan, terwijl Grietje Dieterman-Schuut als een flits wegschoot. De Groningse wil de afremmen, maar de starter riep „door rijden anders word je gediskwalificeerd." Zo won Grietje dus gemakkelijk, maar een „geladen" Martha wist in de tweede rit en daarna ook in de derde het felle ver zet van de Groningse te breken. Ook de Drentse kampioene versloeg zij in de eer ste rit, terwijl Jantje Tienkamp in de twee de, bij een normale start bleef staan. Dat was dus een gemakkelijke zege voor het Friezinnetje. En hetzelfde herhaalde zich in de finale. In de eerste rit tegen Fennie Groen bood deze laatste hevige tegen stand, maar in de tweede bleef zij staan waardoor Martha dus alleen over de baan moest en eerste werd. De uitslag werd dus: 1. Martha de Vries-Wierenga, Fra neker 100), 2. Fennie Groen, Giethoorn 60), 3. Grietje Tienkamp, Donderen 40), 4. Pietje Boonstra, Ureterp 20), 5. Jantje Bathoorn uit Donderen 10), 6, 7 en 8, G. Dieterman-Schuur uit Fin sterwolde, Riekje Tuinema-Ruben uit En- gelbert en Ali v. d. Wal uit Wessinghui- zen (ieder 5). Arina won van Elske In Groningen heeft Friesland dus ge wonnen, maar in Drente is het anders ge gaan. In het dorpje Grollo, onder de rook van Assen, waren dertien rijdsters samen gekomen, die onder grote belangstelling aardige strijd te zien hebben gegeven. De Drentse handbalster, de struise Arina Struik uit Borger bleek echter in de eind strijd, welke zij en het Friezinnetje Elske van Dam vrij gemakkelijk hadden bereikt toch duidelijk te winnen. Met haar forse, snelle slag liet zij in beide ritten Elske achter zich en won daardoor de prijs van 75. Elske van Dam uit Hoornsterzwaag kreeg 40 en de jeugdige Geertje Brink uit Zeyen, met wie Arina nog de meeste moeite had gehad, werd derde 25). Als vierde eindigde Hennie Zwiers uit het dorpje Zeyen bij Vries, die 10 ontving. Friesland had overdag slechts één rij- derij en ook al voor vrouwen. Dat was in Rijperkerk, waar de snelle Atje Deelstra uit Grouw haar jeugdvoordeel (20 jr) om zette in de eerste prijs van 40 door in de finale de oud-nationale kampioene An nie v. d. Meer uit Tjalhuizum gedecideerd te verslaan. Annie beurde 20 en als der de eindigde Nel de Jong uit Leeuwarden 10). Friesland werd in de avonduren actie ver en toen werden de rijderijen door het kunstlicht, dat de barre winterse werke lijkheid wat verdoezelde, als aanblik pret tiger. De grootste wedstrijd werd in Kor- tezwaag gehouden, waar 21 „mannen" aan de start kwamen. Onder hen was ook Doekele Hielkema, de vroegere craek, -die na een achtjarig verblijf in Australië, in ons land is terug gekeerd. Natuurlijk kwam hij niet voor een prijs in aanmerking. Jan Heitbrink uit Leeuwarden won tenslotte de honderd gulden, gevolgd door Geert Regts uit Nieu we Brug bij Heerenveen 60), A. den Bra- der uit Zoetermeer 40), terwijl Geert Dijkstra, Egbert van der Ploeg en Jan Hauwing, toch alle drie cracks, ieder ne gen gulden beurden. Vrijdag is te Den Haag de 23-jarige ten nisspeelster mevr. J. F. I. (Fenny) de Soet-ten Bosch plotseling overleden. Op 17-jarige leeftijd bereikte zij reeds de top van de Nederlandse tennissport. Zij veroverde toen samen met Nel Herm- sen de Nederlandse titel in het dames dub belspel, die zij het jaar daarop met de zelfde speelster als partner prolongeerde. Bovendien werd zij in dat jaar kampioe ne in het dames enkelspel en in het ge mengd dubbelspel met Wilton. In 1955 leg de zij wederom beslag op de nationale ti tel in het dames dubbelspel en in 1958 won zij het enkelspel-kampioenschap. Op 25 april worden in de Stadsgehoor zaal te Leiden volleybalwedstrijden ge speeld tussen de nationale herenteams van Nederland, België en Italië. Het zal de eerste keer zijn, dat Nederland in een of ficiële wedstrijd tegen Italië uitkomt. Het Nederlands damesteam speelt diezelfde dag tegen Frankrijk. Stirling Moss, de toprijder van Vanwall, zal indien Tony Vandervell inderdaad stopt met het exploiteren van zijn renstal, be slist niet zonder werk komen. Woensdag werd namelijk in Londen meegedeeld dat de Brit, die verleden seizoen onder meer winnaar werd van de Grote Prijzen van Argentinië, Nederland, Portugal en Ma rokko, op 19 mei te Monte Carlo in de Gro te Prijs van Monaco zal uitkomen met een nieuw type racewagen van Britse make lij. De nieuwe bolide is onder meer opge bouwd Uit een Cooper-chassis, een 2500 cc B.R.M.-motor, die een vermogen van 250 pk. kan ontwikkelen, en een speciale transmissiebak met vijf versnellingen. De racewagen zal paasmaandag 30 maart op het circuit van Goodwood (Sussex) voor het eerst in een wedstrijd worden be proefd. Pas na de Grand Prix van Mona co zal Moss besluiten of hij ook andere be langrijke wedstrijden met deze wagen gaat rijden. Flink wat sneeuw, ijzel en glibberige modder wachten de ongeveer 340 equipes die zondag zullen starten voor de Rally van Monte Carlo. De officials voorspellen dat als de weersomstandigheden blijven zoals ze vrijdag waren, men juist het soort krachtproef krijgt dat de opzet is van deze beroemde rally. Geen van de negen rou tes lijkt een gemakkelijke te worden. Mis schien nog het best af zullen de equipes zijn die Stockholm tot startplaats hebben gekozen, want de Scandinavische autori teiten spannen zich bijzonder in om de we gen die de deelnemers zullen kiezen in zo goed mogelijke toestand te krijgen. De an dere startplaatsen zijn Glasgow, Lissabon Warschau, Den Haag, München, Athene, Rome en Parijs. De moeilijkheden die de deelnemers zul len ontmoeten tussen hun diverse start plaatsen en Chambery in de Franse Al pen, waar de gezamenlijke route begint, zullen geheel afhangen van de weersom standigheden en de toestand der wegen. Wat dat laatste betreft, kunnen de deel nemers die Glasgow, Athene en Lissabon gekozen hebben, zich met recht achter de oren krabben. Tot hen die uit Athene hun geluk willen beproeven, behoort de bekende Nederlandse rallyrijder Gatso- Ook in Engeland zijn de deelnemers aan de Rally de Monte Carlo druk aan het voorbereiden. Foto: leden van het legerteam, dat afgevaardigd wordt door de legermotortransportschool in Bordon, staan over een kaart gebogen, welke de route aangeeft. De legeroffi cieren zullen met drie Triumph TR3- wagens de rally volgen. V.l.n.r.: kapi tein J. Ingramcotton,, kapitein P. H. Scarf, kolonel M. G. M. Crosby, majoor J. E. T. Raper en majoor R. W. Holmes. Er zal nog een zesde man aan de ploeg toegevoegd worden. nides, die weer eens de Fransman Bec- quart als co-equipier heeft, in een 1.991 cc. Triumph. Voor de ploegen uit Glasgow worden be ijzelde wegen voorspeld in geheel Noord- Engeland en tot de Midlands. Vandaar tot aan het Kanaal moeten zij behalve op ijzel ook op mist rekenen. De Athene-groep moet door Joegoslavië, waar het vrijdag de gehele dag hevig sneeuwde, hetgeen speciaal de bergtrajecten verraderlijk maakt. De Joegoslavische autoriteiten hebben bevolen dat sneeuwploegen op de Rally-route moeten werken, maar het is de vraag of ze de situatie het hoofd kun nen bieden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9