Horen en zien Puim en Doppie Het huls der Begrafenis van mr. S. G. Binnerts Velen namen afscheid 6 radio %^^hrvm0M AANKONDIGINGEN. Kj Werkelijkheid won het van verbeelding Treinrit Rijssel- Parijs op Franse televisie Armand en Michaela Denis zijn weer op reis De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Ir. A. G. Maris terug uit Nigeria Nederlanders voeren er belangrijke werken uit R ad i o uit ze n d i nge n over spaarplan „De zilvervloot De Wereldomroep mag gehuwde vrouw ontslaan Pablo Casals werkt mee aan celloconcours in Mexico Werklieden hadden ruiterpad versperd Ten val geraakte amazone krijgt f 13.000,- vergoeding Vier jaar geëist tegen Zwi jndrechtse meubelmaker Geldschieters opgelicht voor een half miljoen Kleine sluis in IJmuiden komt weer in dienst Baileybrug wordt door draaibrug vervangen Examens Derde transport Van Gogh collectie op Schiphol aangekomen Kandidatenlijsten P.S.P. Nieuw maandblad voor kampeerders DOOR IRIS BROMIGE Gastronomisch festijn in Valkenburg Kerkelijk Nieuws Agenda voor Haarlem MAANDAG 19 JANUARI 1959 Wederom won zaterdagavond in het V.A.R.A.-programma de werkelijkheid het van de verbeelding. De quiz van Theo Eerdmans „Je kunt er wat van meene men" overtrof, zowel wat spanning als geest betreft, het televisiespel van Tom Manders: „De avonturen van Dorus". Er waren vier deelnemers aan het vraag-en antwoord-spel. De esperantist B. van der Wal moest de laatste etappe afleggen naar de duizend gulden, maar hij faalde op een onderdeel van een vraag en viel daardoor terug op vijfenzeventig gulden. De spanning in de Singerzaal was duidelijk en dat zal in de meeste huiskamers wel net zo zijn geweest Toen Theo Eerdmans met zijn bekende „helaas niet goed beant woord" die spanning brak, bleek het pu bliek zo onder de indruk, dat het door de quizleider moest worden uitgenodigd tot een applaus voor de toch nog altijd indruk wekkende prestaties van de esperantist. Meesterlijk ving Eerdmans vervolgens de teleurstelling op. De heer A. F. van Goor, uitstekend ken ner van voetbalspelregels, kwam van tweehonderdvijftig gulden op vijfhonderd en wij zullen hem zeker over wier weken terugzien. Twee kandidaten een school hoofd uit Scheveningen en een dertienja rige domineesdochter uit Warns in Fries land kwamen zaterdag voor het eerst aan bod. De onderwijzersman, de heef T. J. van Leeuwen, expert in de geschiede nis van zijn vissersdorp en tevens een boeiende causeur, sprong ineens naar twee honderdvijftig gulden. Het meisje Janne- ke. dat zich op zoogdieren gespecialiseerd had, miste helaas de tweede vraag, waar door zij met niet meer dan vijftig gulden, maar met een ervaring rijker, naar Fries land terugkeerde. Uit dit spel in de wer kelijkheid voerde Tom Manders ons in zijn spel der verbeelding, dat dit keer ge situeerd was in een milieu van cowboys en een parodistisch karakter had. Ondanks de vele medewerkers, de filminlassen, de muzikale intermezzo's kwam het kolderie ke verhaal niet van de grond en bleef deze hele show in de goede bedoelingen steken. Even, bij het naar het melancholieke zwe vende liedje „Ik had vroeger een paard" leek het of Tom Manders zijn beste niveau had teruggevonden, maar al gauw kreeg de kolder en vervolgens de „ongein" de overhand. Jammer, want altijd weer wekt Dorus verwachtingen, helaas lost hij ze te zelden in. B ee\cl schermer De Franse televisie heeft zaterdag een directe reportage gegeven van een treinrit van Rijssel naar Parijs,waarbij de televisie camera in de locomotief van de trein was geplaatst. Langs de spoorbaan waarover de trein met een snelheid van honderdveertig km per uur naar Parijs reed, waren drie tussenstations ingericht om de uitzending uit de trein op te vangen en door te geven naar de Parijse zender. Het Engelse echtpaar Armand en Mi chaela Denis, bekend door het televisie programma „Luipaard op schoot", kwam zondag op Schiphol aan om met de K.L.M. door te reizen naar Singapore. Het hoofd van de dienst public relations van de K.L. M., de heer Vogels, was speciaal naar Schiphol gekomen om deze cineasten te verwelkomen en bood mevrouw Denis een aapje aan, want de beide Denissen zijn bekend om hun prachtige opnamen van dieren. Zij gaan nu een reis van achttien maanden maken.waarin zij twintig filmpjes van elk een half uur zullen maken, spe ciaal bestemd voor de televisie van ver scheidene Europese landen, ook Nederland. De reis gaat naar Azië, Afrika en dan weer naar Azië terug, waarbij Malakka, Thai land en Indochina worden bezocht Daarna de Kongo en vervolgens terug naar Hong kong en Japan. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Promenade-ork. 12.20 Regeringsuitz. Landbouwrubriek: De Tesselse boer kampioen in de strijd tegen rotkreupel. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Promenade-ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus.muz. 13.55 Beursber. 14.00 Alt, bariton en piano. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Een zondag in winters Leningrad, caus. 16.15 Gram. 16.30 Voor de ieugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Onze feestdagen, hun oorsprong en hun geschiedenis, door prof. dr. M. A. Beek (derde lezing). 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Haal ie school geld terug. quiz. 19.47 Lichte muz. 19.55 Alles op een kaart, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Cabaret. 20.55 Gram. 21.45 Act. 22.00 Toneelbeschouwing. 22.15 Muz.caus. 2.40 Orgelconcert 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.21 Rallv van Monte Carlo. 23.26 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Licht- vaken .causerie. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Kamerork. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Op patrouille in Centraal Nieuw- Guinea. door Claude Belloni. 18.00 Lichte muziek. 13.20 Pol. caus. 18.30 Gram. 18.40 Lichte muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gnyn. 20.30 Ja, met mij. caus. 20.35 Concertgebouw-ork., groot koor en sol. 21.25 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus. 21.55 Koorzang. 22.20 Kamer ork. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Nouveautés. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 School radio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.20 Idem. 16.30 Symf.orkest 17.00 Nieuws. 17.10 Ope rettemuziek. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reis belevenissen. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Litte rair progr. 21.00 Omr.ork. en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. VPRO: 20.20 Internationale keuken. 20.30 Filmprogramma. 21.00 22.30 Speelfilm. De directeur-generaal van Rijkswater staat. ir. G. A. Maris is na een veertien daagse reis in Nigeria in Nederland terug gekeerd. De transportvraagstukken hadden de speciale belangstelling van ir. Maris. Meer dan 3000 km. heeft hij in een vliegtuig, dat tot zijn beschikking was gesteld, boven Nigeria gevlogen, in het bijzonder boven de belangrijkste rivier de Niger en de zij rivier de Benue. De Nedeco, het Nederlandse adviesbu reau voor ingenieurswerken in het. buiten land, dat in Den Haag is gevestigd, ver zamelt reeds een drietal jaren gegevens over deze rivieren teneinde de mogelijk heden van het. verkeer te water te vergro ten. In februari zal de Nedeco een rapport van 750 bladzijden over dit project bij de regering van Nigeria indienen. Er is reeds een uitgebreide informatiedienst ingesteld, die met radiotelefonie werkt, en de schepen op de hoogte houdt van de waterstanden. Door deze maatregelen is het effect van de scheepvaart voor de ontwikkeling van het land reeds met 15 percent verbeterd. De havenmond, de verbinding tussen do Niger en de Oceaan, moet worden ver beterd. In het laboratorium in de Noord oostpolder is hiervoor een model gemaakt en het plan en het bestek voor de verbete ring van deze havenmond zijn door de Nedeco opgesteld. Het gaat om een project van enkele tientallen miljoenen Men schat, dat de werkzaamheden alleen voor dit plan drie jaar zullen duren. Wanneer het gereed is zullen verscheidene rivier havens een betere verbinding hebben met zee, zodat schepen met grotere tonnage de Niger kunnen opvaren. Aan nog meer plannen wordt gewerkt. Verscheidene Nederlanders in het Nedeco-centrum Lo- koja zijn in gouvernementsdienst overge gaan. Er wordt een brug over de Niger gebouwd. Er is een plan voor een stuwdam bij Jebba dat ook door de Nedeco wordt opgesteld en dat in december gereed is. De bedoeling is waterkracht te gebruiken om energie op te wekken, de irrigatie van het land te verbeteren en een goede navigatie te verkrijgen. De dam zal 1 km, lang wor den. Van Hattum en Blankevoort en de Hol landse Beton bouwen samen een brug in Lagos, de hoofdstad van Nigeria. In de zelfde stad zal nog een tweede brug ko men. Verder worden bouwterreinen op gespoten. De Nederlandse maatschappijen, die er werken, genieten groot vertrouwen van de federale regering, zei ir. Maris. Om het land te ontwikkelen zijn vele tientallen jaren nodig. In 1960 wordt het land vol komen onafhankelijk. Niemand weet nog, hoe de situatie zich daarna zal onwikkelen. De regering zal heden om kwart over zes een serie uitzendingen beginnen, die gewijd is aan het spaarplan „De zilvervloot". In de eerste aflevering, die over Hilversum I wordt uitgezonden, zal de gesproker- tekst omlijst worden door het optreden van het Surinaamse orkest „Guyana" met mede werking van de Antilliaanse zanger Ottrnar Fraai en de gitarist Julian Coco. Op maan dag 9 februari zal het tweede programma, ook over Hilversum I, worden uitgezonden. De directie van Radio Nederland We reldomroep ontsloeg op 15 augustus een vrouwelijke employé, die op 18 juli in hot huwelijk was getreden. Zij nam hiermee geen genoegen en de kwestie werd aan de Hilversumse kantonrechter voorgelegd. Deze heeft haar thans niet ontvankelijk verklaard in haar eis tot nietigverkla ring van het ontslag. De kantonrechter was van oordeel, dat van een onredelijke beëindiging van het dienstverband geen sprake was. Hij verwees naar de bepalin gen, van de c.a.o. van de binnenlandse om roep, waarin het ontslag aan de gehuwde vrouw wordt genoemd. Deze bepaling kan niet als een kennelijk onredelijke daad in de zin van de wet worden verklaard. JALAPA, (Mexico) (UPI) In de Mexi caanse stad Jalapa is zaterdag een muziek festival begonnen, dat onder meer het tweede internationale celloconcours om vat, waaraan de bekende cellist Pablo Ca sals zijn medewerking zal verlenen.Casals zei dankbaar te zijn „Van God nog een keer de kans te hebben gekregen persoon lijk aanwezig te zijn". Aan het concours wordt door tweeën twintig cellisten uit twaalf landen deel genomen. Onder hen bevindt zich de Ne- delander Anne Bijlsma. De jury bestaat naast Casals uit Carlos Chavez, Zara Nel- sova de in Canada wonende Russische celliste Caspar Casado, Ruben Montiel, Maurice Eisenberg, Ivor James, Adolfo Onoposoff, André Navarra, Hei ter Villa Lobos, Milos Sadlo en M. Roslropovitsj. Ruim vier jaar geleden hebben in Den Haag twee gemeentewerklieden nabij het landgoed „Groenendael", een doorgang voor ruiters, zonder daartoe opdracht te hebben gekregen met prikkeldraad afge sloten. Een paar dagen later 'reed een ama zone, toen zij te paard van deze doorgang gebruik wilde maken, tegen de versper ring, als gevolg waarvan zij viel en ern stig lichamelijk letsel opliep. De beide werklieden werden door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een boete van f 25.-,. De amazone diende bij de gemeente een vordering in voor een schadevergoeding van 32.243.-. Na overleg is dit bedrag te ruggebracht tot 13.000.-. B. en W. van Den Haag stellen de raad thans voor, dit bedrag uit te keren. De officier van Justitie bij de rechtbank te Dordrecht heeft tegen de 29-jarige Zwijndrechtse meubelhandelaar J. B. K. wegnes oplichting tot een totaal bedrag van omstreeks een half miljoen gulden, vier jaar gevangenisstraf met aftrek van de tien maanden preventieve hechtenis geëist. De meubelhandelaar, die als i.iscoventer begonnen is, breidde met een ontzagwek kend tempo zijn zaken uit. Enkele maan den nadat hij in Zwijndrecht een nieuw meubelmagazijn had geopend, verdween hij spoorloos met achterlating van zijn schuld, die aanvankelijk geraamd werd op 362.000 gulden, maar later tegen het half miljoen bleek aan te lopen. Het ge lukte K. de grens over te komen, maar twee weken later kwam hij terug. Hij meldde zich op het politiebureau in Zwijn drecht, Op 1,15 na had hij geen geld meer. Verdachte zeide. dat hij in handen van woekeraars was gevallen en het ene gat met het andere had trachten te stoppen Zijn geldschieters hadden bijzonder hoge rente bedongen voor de leningen die zij hem verstrekt hadden, verklaarde hij. De officier van Justitie zei, dat deze zaak zo gecompliceerd was, dat het proces verbaal 212 pagina's telde en een zaken- en personenregister van 84 namen bevatte. De officier was van oordeel dat verdachte zelf de hoge rentes had toegezegd en dat niet de geldschieters die hadden bedongen Niet alleen heeft hij, aldus de officier, grole financiers opgelicht, maar ook kleine beleggers. Aangezien deze zaak uitermate ernstig is, eiste de officier vier jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr. H. van de Heuvel, zei in zijn pleidooi, dat degenen die K. geld leenden, terdege wisten, dat hij vreemde manipulaties ondernam. In zulke gevallen aldus de raadsman, kan dan ook niet van oplichting worden gesproken. Hij meende dat in deze onverkwikkelijke affaire de „grote mannen" achter de schermen waren gebleven en nu vrijuit gaan. De verdediget meende, dat vrijspraak zou moeten volgen althans ontslag van rechtsvervolging. Op 20 januari zal de rechtbank uit spraak doen. De rijkswaterstaat is met de voorberei dingen begonnen voor het vervangen van de Baileybrug over de kleine sluis in IJmuiden door draaibruggen. Dit: werk moet in de loop van dit jaar zijn beslag krijgen. De draaibruggen zijn nodig om de kleine sluis weer voor het kleine scheep vaartverkeer te kunnen gebruiken en om daarnaast tevens de weg over de sluizen in stand te kunnen houden voor het ver keer. De kleine sluis zal straks ook worden gebruikt voor het transport van materiaal voor de bouw van een nieuwe pier in IJmuiden. De definitieve plannen voor de bouw van deze pier of mogelijke verlen ging van de oude Zuiderpier zijn inmiddels nog steeds niet vastgesteld. Amstprdam. (Gein. Un.). Bevorderd tot apothe ker mej. E. H. M. de Vries te Aerdenhout. „We zullen eens zien, wie hier wat te vertellen heeft!", riep de vreemde jongen, en hij kwam met gebalde vuisten dreigend op Doppie af. Kom maar op!", zei Doppie kwaad. „Je dacht zeker, dat we bang voor je zijn?" En terwijl ook de andere jongen naar boven klom raakten Doppie en de eerste jongen in gevecht. Maar ojeehet viel die jongen niet mee. Doppie was flink nijdig, en hij zwaaide geducht met zijn vuisten. En toen kreeg de ander een behoorlijke peun op zijn neus.' 64—65 Zaterdag is op de begraafplaats „Wes- terveld" het stoffelijk overschot van mr. S. G. Binnerts, in leven adjunct directeur van de Bank voor Internationa le Betalingen te Bazel, waar hij op maan dag 12 december plotseling was overle den, ter aarde besteld. Voor de begrafenis bestond zeer veel belangstelling, speciaal uit het inter nationale bankbedrijf. Voor velen was er geen plaats meer in de aula. Terwijl de kist werd binnen gedragen, speelde het orgel: „Nader mijn God, bij U..". Dr. M. W. Holtrop, directeur van de Nederlandse Bank en President van de Bank voor In ternationale Betalingen te Bazel nam daarna op gevoelvolle wijze afscheid van de man, die hem jaren trouw terzijde had gestaan. Dr. Holtrop schetste mr. Bin nerts als een zeer gewaardeerde mede werker die altijd evenwichtig en vooral een rechtschapen mens was. Een prachtig idealisme sierde hem, die tevens de juiste opvatting van zakelijkheid had. Een waar dig vertegenwoordiger, bezield met de beste Nederlandse eigenschappen was de heer Binnerts. Mr. A. J. Steendijk, directeur van de Ne derlandse Handels Maatschappij, zei met mar. Binnerts van 1924 tot 1928 en van 1934 tot. 1950 te hebben samengewerkt. Ook de heer Steendijk roemde de vak kennis en de welwillendheid, waar mee de heer Binnerts de mensen hielp. Als stoere Fries had hij een nuchtere kijk op de dingen en daarnaast een gevoel voor humor. Mr. A. Beets, een zwager van de overle dene, schetste het leven van de heer Bin nerts, dat zo rijk was aan gelukkige ogen blikken. Mevrouw Binnerts en kinderen zullen altijd met eerbied en vreugde terug kunnen zien op dit rijke leven, dat zo plot seling werd afgebroken. Dr. F. W. Reisenbach de Haan roemde de prettige omgang van de heer Binnerts zijn grote vakkennis en zijn humor en ook dr. F. H. Repelius had daar alle lof voor. De laatste bracht de „Berlijnse tijd" van Met het toestel van de Scandinavian Air lines is zaterdag het derde transport van de Van Gogh-collectie, welke gedurende enkele maanden in Tokio en Kyoto is ten toongesteld, via de Noordpoolroute en Kopenhagen op Schiphol aangekomen. Be geleider van de schilderijen, die in acht kisten waren verpakt en een verzekerde waarde bezitten van bijna vier miljoen gulden, was de heer C. Ouwehand, con servator aan het Leids museum voor Vol kenkunde. De heer Ouwehand verleide, dat de vlucht naar Alaska en over de Noordpool naar Kopenhagen bijzonder rus tig is geweest en dat ook het overladen op het vliegveld Kastrup, dank zij de er varing van het S.A.S.-personeel ter plaat se. zeer vlot was gegaan. mr. Binnerts in herinnering, een periode waarin deze heeft bewezen dat hij be schikte over buitengewoon grote mensen en vakkennis. Ds. Dozy memoreerde een en ander uit de tijd dat de heer Binnerts als jongeman zijn loopbaan begon in Haarlem bij een bankbedrijf, voorts diens grote belangstel ling voor alles, ook voor de theologie. Terwijl het orgel „Van U zijn alle din gen.." liet horen, werd de kist, die be dolven was onder vele bloemstukken, naar de laatste rustplaats gedragen, waar het „Onze Vader" werd gebeden. De Pacifistisch Socialistische Partij zal bij de verkiezingen met vier kandidaten lijsten uitkomen: één voor Groningen. Friesland, Drente en Overijsel, één voor Utrecht, Gelderland. Noord-Brabant en Limburg, één voor Noordholland en één voor Zuid-Holland en Zeeland. Lijsttrekker voor het gehele land behalve de provincie Noordholland is de heer H. J. Lankhorst te Amsterdam. In Noordholland zal als lijsttrekker fungeren ds. N. van dei- Veen te Westzaan. Voor alle kieskringen staat dr. O. Noordenbos als nummer twee op de lijst. Naast de „Kampeerkampioen" van de A.N.W.B., die deze maand ter gelegen heid van zijn achttiende verjaardag een nieuw „jasje" gekregen heeft is er thans een tweede „vakblad" voor kam peerders en buitenvrienden verschenen. Het heet „Camping" (met ondertitel „Tips voor kamperen en buitenleven"), wordt uitgegeven door Boom-Ru.vgrok n.v. te Haarlem en ziet eialthans wat het eerste nummer betreft, zeer aantrekkelijk uit. Hans Krook. een ervaren trekker en schrijver van diverse kampeerboeken, voert de redactie over het nieuwe, royaal uitgevoerde maandblad. Zelf schreef hij voor het eerste nummer een overzicht van de Parijse Camping-,.salon" (geil- lustreerd met goede foto's van diverse nieuwe bungalowtenten), een artikel met nuttige wenken voor het kamperen in win ter en voorjaar en een „experimenteel hoekje" over nvlontenten. Jan Strijbos schrijft een belangwekkend artikel over zijn ervaringen als „roman tisch kampeerder" in verre landen, terwijl Gerard van der Mark (die een net baantje opgaf om „beroepsnomade" te worden), in een geestdriftig reisjournaal de geneug ten van het modeine autokamperen schil dert. Een andere pionier van het buiten- spoor laat de lezei kennismaken met de wintersport, welk artikel aangevuld wordt met een beschouwing over de skigardero be. Tips op allerlei gebied, een kleurwed- strijd voor kinderen en een kampeerhisto- rische bijdrage completeren het eerste nummer van „Camping" waarvoor, ge zien de enorme belangstelling voor deze vormen van toerisme (blijkens het aan tal uitgereikte kampeerkaarten trekt per jaar een miljoen Nederlanders er met een tent, kampeerwagen of dergelijke op uit), zeker een markt te vinden is. 24. „Rust. En die bezit jij in hogere mate dan ik ooit bij iemand heb aangetroffen. Ik veronderstel, dat het voortkomt uit een soort van innerlijke harmonie, een evenwichtige geest die, naar ik vrees, bij de Cedars ver te zoeken is". „Is die dan werkelijk zo waardevol, Mark? Het is ten slotte geen erg positieve eigenschap. Niet één die din gen tot stand brengt". „Geen dingen tot stand brengt? Als het vrede en ver trouwen kan brengen en voor een van dorst smachtend reiziger een verkoelende bron kan zijn? Denk je dat een man ook maar iets hoger zou kunnen schatten?" Zij waren om het huis heen gewandeld en hadden het grasveld overgestoken. Vlak vóór hen dook de spaniël de boomgaard in. Pauline zei niets, daar zij gegrepen was door het plotselinge diepe gevoel in zijn stem. Nooit had hij zichzelf nog zo bloot gegeven. Dit plot selinge antwoord op haar eigen gevoelens overwelidgde haar. Er was niets dat zij zo graag wilde, als de gele genheid te hebben hem rust en vrede te brengen. Beiden bleven zwijgen tot zij bij de tuinmuur kwa men, waar zij een ogenblik bleven staan kijken over de beboste vallei van de rivier. „Het is een goed erfdeel om in stand te houden, is het niet, Pauline?" „Ja, dat is het". „Ik ben blij dat jij er ook zo over denkt. Als het huis eens bevrijd kon worden van die eeuwige conflicten in de familie en die oude tragedie, die al jaren gelden begraven had moeten zijn, dan zou het zijn ware bestemming kunnen krijgen. Het was nooit voorbe stemd een plek te zijn, waar men zich ongelukkig voel de. Het is mijn droom om op Avallon de juiste geest te doen herleven en om de juiste levenspartner te kie zen om mij te helpen een gelukkig familieleven op te bouwen op de as van de oude bitterheid. Ons bedrijf is gezond genoeg. Ik ben er vrij gerust op, dat ik dat in goede toestand aan mijn zoons zou kunnen nalaten, maar een gelukkig familieleven is niet zo gemakkelijk te krijgen. Een der eerste moeilijkheden is al mijn eigen bloed. Ik vlei er mij echt niet mee, dat het ras van de Cedars voor welke vrouw ook een gemakkelijk iets zal zijn. Het heeft mijn moeder verslagen". „Waarom geef je zo'n afschrikwekkend beeld van I jezelf, Mark? Ik geloof, dat je veel te veel een spook beeld van het Cedar-bloed maakt. Tenslotte heeft toch ook je moeder een zekere invloed op jullie, kinderen, gehad en het feit, dat je vader bezeten is geworden door de herinnering aan de zoon die omgekomen is, wijst toch nog niet op besmet bloed". „Maar zijn bezetenheid vloeit voort uit de heftigheid van zijn gevoelens, en mensen, die behept zijn met hef tige gevoelens, zijn vaak lastige en moeilijke mensen. Pauline. Dat is de reden, dat de rust, die van jou uit gaat, hier zo'n zegen is". Hij zweeg even en ging toen voort: „Ik vrees, dat ik een hoop nonsens gedebiteerd heb." „Dat was het in mijn ogen niet". Hij legde de hand even onder haar kin en keerde haar gezicht naar het zijne. „Ik heb ze ongetwijfeld op een onhandige manier verteld, maar behandel mijn dromen met zachtheid, Pauline. Ze zijn reëel en betekenen veel voor mij. Ik heb er nog nooit uiting aan gegeven en zolang mijn va der leeft, moeten ze natuurlijk alleen maar dromen blijven. Ik geloof echter, dat ze bij jou veilig zijn". „Ik zal ze koesteren als die van mezelf, Mark". „Meen je dat?" „Inderdaad". Toen miauwde er een kat. Met een woedend geblaf rende Dora de tuin door en werd de betovering ver broken. Mark nam haar arm en trok haar dicht tegen zich aan, terwijl ze zwijgend naar het huis terug liepen. HOOFDSTUK VI. Judy keek op naar het bleke, strenge gezicht van Pe ter Blake en liep toen, een wijsje neuriënd de kamer door naar het raam. „Zo, we hebben elkaar „Vrolijk Kersfeest" gewenst, En wat komt er verder?" vroeg zij, toen zijn zwijgen op haar zenuwen begon te werken. „Ik ben er niet op gesteld tegen een rug te praten en daar je blijkbaar in een zanglustige stemming bent, ben ik bereid om te wachten, tot je mij je volle aandacht kunt geven." „O zeg, kom nu eens even de klas uit en vergeet, dat je een schoolmeester bent. Wat heb ik nu weer gedaan?" „Verschillende telefonische boodschappen gene geerd, alsmede een brief, die ik je geschreven heb. Maar laten we het daar niet over hebben. Ik wil nu alleen maar eens weten, waar ik sta. Je bent nogal vaak in gezelschap van die Warden". „Ken je hem dan?" „Ik heb mijn wagen van hem gekocht". „Juist. Ik veronderstel, dat hij je goedkeuring niet kan verdragen is het wel. Jij bent het nooit eens met wie ook van mijn vrienden". „Ik weel niet veel van hem af, behalve dan, dat hij een expert is op het gebied van auto's. Als autohande laar is hij, geloof ik, vrij goed". „Nou dan?" vroeg Judy met een uitdagende blik. „Is het serieus?" „Ja". Er viel een lange pauze. Toen zei Peter bedaard: „Juist. Ik hoop, dat je goed weet, wat je doet. Hij is oud genoeg om je vader te zijn". „Nonsens! In ieder geval zie ik niet, wat dat ermee te maken heeft". „Nee? Ik vroeg me alleen maar af, waarom iemand van die leeftijd zo geïnteresseerd zou zijn in een kind als jij". „Bedankt voor het compliment". „Doe niet zo stom. Ik vind alleen, dat je het mij wel eens had kunnen vertellen, inplaats van het aan mij over te laten tot die conclusie te komen." Hij nam zijn bril af en poetste de glazen op met een zijden zakdoek, die hij uit zijn borstzak haalde. Judy zag hoe vermoeid zijn ogen stonden en de vijandigheid ver dween uit haar stem. „Het spijt me Peter. Ik was het inderdaad van plan. Maar het leven is momenteel een beetje verward en ik heb het voortdurend uitgesteld". „Goed, dat weten we dan nu. Ik geloof dat er verder niets te zeggen is. Adieu, Judy". „PeteIk hoop dat we toch niet..?" „Neen, het kan niet. Je kunt het niet precies hebben, zoals jij het zou willen, weet je". „Natuurlijk niet. Het spijt me. Ik ben werkelijk erg op je gesteld en ik heb je niet mooi behandeld hè?" Onverwachts glimlachte hij wat zuur tegen haar. (Wordt vervolgd) Vijf jaar geleden heeft een Valkenburg- se hotelhouder, de heer L. Stevens, een tentoonstelling georganiseerd waarop de vorderingen van alles wat met het hotel- en restaurantwezen te maken heeft, ge toond werden en ook aan de culinaire kunst in de hotellerie grote aandacht werd geschonken. Deze tentoonstelling werd daarna ieder jaar herhaald. Achtereen volgens hebben de vier exposities culinai re propaganda gevoei-d voor de Brabant se koffietafel, het Scandinavisch buffet, de Engelse kersttafel en de specifieke Oos tenrijkse gerechten. Dit jaar, op de eerste lustrumtentoonstelling, zal Valkenburg bijzondere aandacht schenken aan de spe ciale Franse keuken. De tentoonstelling krijgt 4500 vierkante meter standruimte, met Nederlandse, Belgische, Franse, Duit se, Zwitserse, Italiaanse en Amerikaanse inzendingen. De propaganda voor de Franse keuken komt in zeer bekwame handen, want de Foire gastronomique Dijon, het gastrono misch centrum van Bourgondië, heeft zijn medewerking toegezegd, Maitre Tourne- brize, een vermaard gastronoom, die op de Expo de leider was van het Franse res taurant, zal in Valkenburg de Franse keu kenbrigade dirigeren bij de samenstelling van het officiële openingsbanket en bij de inrichting der expositie. De opening van deze lustrumtentoon stelling zal geschieden door de staatsse cretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp. De tentoonstelling zal negen dagen du ren. Er komen speciale dagen: een bur gemeestersdag, een horecadag, een Ste vensdag (waarop allen die de familienaam Stevens dragen de bijzondere gasten zul len zijn) een bartendersdag, een Ameri kaanse en een Limburgse dag. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rijssen(3de pred.pl.) T. Langerak te Vinkeveen; te Thornbury (Australië) M. W. J. Geursen te Melbourne (Australië) (voorheen te Leiden). Geref Kerken Aangenomen naar Assen (vac. G. P. Hartvelt) K. A. Firet te Overschie. Bedankt voor Roden J. P. Kakes te Makkum. Geref. Kerken (Vrtf gemaakt) Beroepen te Zaandam J. Goudzwaard te Rozenburg. MAANDAG 19 JANUARI TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie A. J. Veld hoen, tot 22 uur. Frans Halsmuseum: Tot 26 januari dage lijks geopend van 10 tot. 19 uur. (Kaarsver lichting vanaf zonsondergang). Krelagehuis: Expositie „Winterflora", tot 22.30 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in tachtig dagen", alle leeftijden. 19.30 uur. Frans Halstheater: „Verboden moeder liefde". 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Thea ter: „De kat", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Das Madchen Rosemarie", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Op hoop van zegen", 14 jaar. 20.15 uur. Rembrandt Theater: „The Vikings", 14 jaar, 19 n 21.15 uur. Roxy Theater: „De doder laat toe", 18 jaar. 19 en 21 15 uur. Studio Theater: „Mon oncle", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Donkèi Parijs", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoort- platenconcerl. 21 tot 22 uur. Frans Halsmuseum: Joh. Wertheim over „De ontwikkeling van de moderne beeld houwkunst". 20 uur (V.U.). Bakenessergracht: In de lokaliteit van de Ver. van Handenarbeid houdt mej. W. Kits v. Waveren haar cursus over „Papier techniek". 20 uur (V.U.). Brinkmann: Dr. E. Frater Smid houdt voor de Soefibeweging een lezing over „De geestelijke crisis van de mens". 20 uur. DINSDAG 20 JANUARI Concertgebouw: Pianorecital door Hans Richter Haaser, 20 uur. Minerva Theater: Anthon de Zeeuw over „Tussen Nijldelta en Rode zee", 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie A. J. Veld hoen, 1022 uur. Frans Halsmuseum: Tot 26 januari dage lijks geopend van 10—19 uur. (Kaarsver lichting vanaf zonsondergang.) Krelagehuis: Expositie „Winterflora", 10 —22.30 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in tachtig dagen", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Halstheater: „Verboden moederliefde", 14 jaar, 14.30, 19 ij 21.15 uur. Lido Theater: „La chatte", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Luxor Theater: „Das Madchen Rosemarie", 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „The vikings", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De doder slaat toe", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Mon oncle", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Don ker Parijs", 18 jr., 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert. van werk van Debussy en Mozart, 2122 uur.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 10