Argentijnse regering meet zich met Vakbonden HET WEER Algemene staking beantwoord met gedeeltelijke mobilisatie Evacuaties uit de omgeving van Parijs Fidel Castro: niet meer dan 450 executies LUIPAARD EN LUI PAARD MAANDAG 19 JANUARI 1959 44e JAARGANG NUMMER 64 *êefore uou mul ze lYluixiMó ve/oreyou my! COMPLETE SKI-UITRUSTINGEN Watersnood in Frankrijk Brief met 40.000, zoekgeraakt Vrij zacht Vier doden in het verkeer Moeder aangehouden na mishandeling van baby Taart voor jarige prinses Dodelijk ongeluk op Hoogoventerrein Soldaat gedood door schot uit mitrailleur Ongeluk in Grote IJ polder Vrachtschip „Steenwijk" is vlotgebracht Scheuren voorlopig gedicht; lading kolen gelost Raketproduktie in Europa wordt overwogen Nederlandse regering wijst Philips aan Twee kinderen door het ijs gezakt en verdronken Het woord is aan Protest tegen benoeming van Molotov in Den Haag Telegram van Voormalig Verzet aan minister Luns GMirHïïiL\M()SA"SERV,EZEN HALVE PRIJZEN/ Rust in Belgisch Kongo nog niet weergekeerd Hersenoperatie met een protonenstraal Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Iloofdiedacteux. Simon Kostei Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huij sman BUENOS AIRES (Reutcr/UPI) De krachtmeting tussen de regering-Frondizi en de peronistische en communistische vakbewegingen, die verwacht kon worden na de afkondiging van het bezuinigings programma, is dit weekeinde in volle hevigheid begonnen. Een conflict over een vleesconservenfabriek, die in overheids dienst onvoldoende rendeerde en waarvoor tot particulier beheer was besloten, leidde tot botsing tussen duizenden arbeiders van deze fabriek en het leger, dat langzaam met tanks de fabriek binnendrong. Naar aanleiding hiervan werd een algemene staking tot vandaag afgekondigd, welk parool ook op de kantoren en bij vitale diensten, behalve de spoorwegen, onmid dellijk werd opgevolgd. Ook daar had de regering het antwoord voor gereed: z\j riep de zojuist afgezwaaide lichting 1937 opnieuw onder de wapenen en trof maat regelen om ook twee andere gedemobili seerde lichtingen opnieuw op te roepen. Circa duizend politiemannen en grens wachters zijn er zaterdag na urenlange felle gevechten en een hevig bombarde ment met traangasbommen in geslaagd de nationale vleesconservenfabriek van Bue nos Aires te bezetten, en de 5000 peronis- tisch gezinde arbeiders te verjagen, die zich daar eerder op de dag hadden ge nesteld. Een groot aantal stakers zou gewond zijn. Zaterdagochtend waren de arbeiders er aanvankelijk in geslaagd de politie, die versterkt was met vier tanks, buiten de fabriek te houden. Als tankversperring deed een grote kudde vee dienst, die de stakers op het binnenplein van de fabriek bijeengedreven hadden. 's Middags slaagde de politie er echter, na een lang bombardement met traangas in, bij een verrassingsaanval de fabriek binnen te dringen en de arbeiders, die peronistische leuzen riepen, te verjagen. Onlusten Na de val van de fabriek sloeg het ver zet over naar de arbeiderswijken, waar veel peronisten wonen. Er ontstonden vechtpartijen tussen arbeiders en politie mannen. Vier districtsbureaus van de re geringspartij van president Frondizi wer den bestormd en een vijfde in brand ge stoken. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLÈM TEL. 13439 (Van onze correspondent in Parijs) In verscheidene streken van Frankrijk, en in het bijzonder rond Parijs, dreigt op nieuw watersnood tengevolge van dooi en hevige regens. Gisteren zijn al een dui zend mensen geëvacueerd en zes honderd huizen worden, alleen al in de omgeving van Parijs, nu direct door het water, dat zienderogen stijgt, onmiddellijk bedreigd. De nationale straatweg no. 13 staat bij Pont Marly tussen Parijs en Saint Ger main al blank en ook de treinverbinding met Versailles meest zondag worden ge staakt. Drie stations in Parijs, waardoor de treinverbindingen met de voorsteden worden verzekerd, werden gisteren geslo ten. Alleen in het departement van Seine et Marne zijn al dertig belangrijke wegen door het opkomende water onbegaanbaar geworden. In verschillende plaatsen vaart men weer met bootjes door de straten. Voor de Parijzenaars is een der beel den onder de Pont Alma, de vermaarde Zouaaf, de meter voor de waterstanden. Het water dat normaal niet hoger dan zijn voetzolen reikt, is nu bijna tot zijn middel gestegen en vandaag worden naar men vreest, zijn heupen bereikt. De hoog ste waterstand werd in Parijs in 1910 ge registreerd, toen de Zouaaf tot aan zijn schouders in do Seine stond. Van dat peil is men nu nog twee en een halve meter verwijderd, maar wanneer het water voortgaat te stijgen, zal de toestand van 1955 in enkele dagen zijn bereikt, toen vele dorpen en stadjes rond Parijs geheel onder de waterspiegel verdwenen. De alarmtoestand is dan ook afgekon digd en op tal van plaatsen worden inder haast weer zakken zand aangesjouwd om bruggen en dijken te kunnen versterken. Een zending van 40.000,— aan bank biljetten door een Amsterdamse bankin stelling verzonden naar Delft, is niet aan gekomen. De postale recherche heeft deze zaak thans in onderzoek. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige, tijdelijke harde wind tussen zuid en zuidwest. Vrij zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Er heerste grote onrust in de stad. In de straten patrouilleerden groepen politie mannen en grenswachten die samenscho lingen van peronistische arbeiders uiteen joegen. Arbeiders van chemische, zeep-, rubber- en vleesconservenfabrieken legden het eerst het werk neer en eisten een alge mene staking. (Reuter) De meeste peronistische en communistische vakbonden besloten toen tot een algemene staking, die tot maandag zou duren. Dan zou worden beslist wat men verder zal doen. De handels- en kantoor bedienden sloten zich bij de staking aan. Op de spoormannen na hebben alle vak bonden zich nu achter de stakingsactie geschaard. De regering verklaarde alle stakingen onwettig. Het ministerie van Defensie maakte be kend, dat de voorbereiding voor het op roepen van drie lichtingen dienstplichtigen voltooid was en dat de mobilisatiebevelen op elk gewenst ogenblik konden worden uitgegeven. Spoedig daarop volgde de be kendmaking dat de lichting 1937, die kort geleden was afgezwaaid, inmiddels weer onder de wapenen was geroepen. Alle militaire verloven zijn ingetrokken. Het luchtverkeer ligt vandaag stil door een staking van het grondpersoneel. Ook het wegverkeer over lange afstand ligt stil. Buiten de wet? Inmiddels heeft de politie ook het hoofd kwartier van de communistische partij in Buenos Aires gesloten. De autoriteiten zouden door president Frondizi, die op bezoek in Amerika is, ge machtigd zijn om de communistische partij en de peronistische groeperingen buiten de wet te stellen als de toestand dit nodig mocht maken. Van regeringszijde is mee gedeeld, dat het moeilijkste probleem ge vormd wordt door de steeds toenemende invloed van de peronistische vakbonden, die er in geslaagd zijn de ontevredenheid van het volk ten eigen bate te exploiteren. In dit verband moet men het conflict bij de vleesconservenfabriek zien als een aan leiding om de situatie toe te spitsen, zo verklaarde men. De versoberingspolitiek van Frondizi stuit op veel verzet bij de bevolking. De prijzen van levensmiddelen en kleding zijn hierdoor al belangrijk gestegen. Het mini sterie van Arbeid heeft echter de werk gevers aangeraden met loonsverhogingen niet verder te gaan dan tot 30 percent van het huidige loon. De vrees voor werkloosheid schijnt niet ongegrond te zijn. De vorige week zijn 1000 arbeiders, die in de vleesindustrie werkten ontslagen en het ambtenarenkorps wordt op het ogenblik drastisch ingekrom pen. Auto met zeven inzittenden te water; bestuurder verdronken Op de rijksweg Zwolle-Meppel bij Licht mis (gemeente Nieuw-Leuzen) is zondag een personenauto geslipt en in het Licht miskanaal terecht gekomen. De bestuur der, de 32-jarige J. Verdaasdonk uit Til burg, kon niet uit de auto komen en is ver dronken. Behalve de bestuurder zat de familie Van Emmen uit Tilburg, bestaande uit twee mannen en drie vrouwen en een IV2- jarig kind in het voertuig. Een vrouw en het kind werden tijdens het slippen naar buiten geslingerd en bleven op de weg berm liggen. De overige inzittenden, twee vrouwen en drie mannen, kwamen met de auto in het water, maar wisten, behalve de bestuurder die waarschijnlijk met het hoofd tegen de ruit geslagen was en daar door versufd bleef, uit het zinkende voer tuig te komen en op de wal te klimmen. Zij hadden onbetekende verwondingen. Het kind kreeg een hersenschudding. Vanmorgen omstreeks 9 uur is op het spoorwegemplacement te Zwolle de 49-ja- rige wagenmeestei H. Rientjes uit Zwolle onder een rangerende locomotief geko men. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij enkele ogenblikken later overleed. Vlak nabij het ouderlijk huis aan de Schinkelstraat te Rotterdam is zaterdag middag de 5-jarige Cornelis Kooiman door een achteruitrijdende bestelauto overre den. Het kind was vrijwel op slag dood De 63-jarige arbeider R. Oost uit Tiende veen is op weg naar zijn werk bij de V.A.M. dood naast zijn bromfiets aange troffen. Vermoedelijk is hier sprake van een ongeluk. Een dertigjarige Haarlemse huisvrouw heeft in de nacht van zaterdag op zondag haar baby, een meisje van zeven weken, met een zuigfles bloedend aan het hoofd gewond. De politie heeft de vrouw, ver dacht van poging tot doodslag, aangehou den en in verzekerde bewaring gesteld. Desgevraagd heeft zij beaamd dat zij het kind wilde doden. De vrouw woont met haar man en twee kinderen, van wie het oudste een jaar is, in bij haar zuster in de Haarlemse binnnenstad. Het gezin heeft alleen op zolder een eigen slaapkamer. Omstreeks middernacht gaf de moeder de baby, die huilde, een voeding. Het kind bleef echter huilen. De vrouw, die nogal driftig van aard is, sloeg de baby met de zuigfles tegen het hoofdje, waarbij»de fles brak. Het kind bloedde hevig en toen de moeder het bloe den niet kon stelpen, wekte zij haar man, die het kind verder verzorgde. De politie heeft de indruk, dat de moeder dit tweede kind verwaarloosde. Dit zou reeds eerder aanleiding tot strubbelingen tussen de echtelieden zijn geweest. In het paleis Soestdijk is zaterdag namens het Prinses Margrietfonds voor oorlogsslachtoffers van de koopvaardij aan Prinses Margriet het traditionele geschenk aangeboden voor haar ver jaardag van vandaag. Op de grote vierkante taart die bijna een halve meter lang en breed was en een ge schenk is van de Koninklijke Neder landse Redersvereniging, prijkten de 56 vlaggen van alle Nederlandse rede rijen. Bovendien werd een grammo foonplaat met klassieke muziek aan geboden. Het geschenk werd over handigd door het 14-jarige Haagse meisje Lucie Hoeksema, die vergezeld werd door haar moeder en door de secretaris van het Haagse comité van het Prinses Margrietfonds, de heer J. J. Wagner. HAVANA (Reuter) De Cubaanse re volutionaire leider, dr. Fidel Castro, heeft vrijdag tot honderden arbeiders, die zich voor het paleis van de president hadden verzameld, gezegd, dat er op Cuba niet meer dan 450 oorlogsmisdadigers zullen worden terechtgesteld. De arbeiders hiel den voor het paleis een betoging uit pro test tegen de kritiek van het buitenland op de terechtstellingen. „Op Cuba gelden de besluiten van pre sident Urrutia en niet de kritiek van het buitenland", aldus Castro. Te Havana werd vernomen, dat de be rechting en de terechtstelling van aanhan gers van ex-president Batista voortduren, maar op beperkte schaal. Te Havana wer den veertig gevangenen vrijgelaten en te Santiago 24, omdat er niet voldoende be wijsmateriaal tegen hen kon worden inge bracht. Er worden nog steeds mensen ge arresteerd. de nieuwe Cubaanse regering heeft Amerika om uitlevering van „oorlogsmis dadigers" gevraagd, die naar de Ver enigde Staten zijn gevlucht. Zij verzocht hen vast te houden tot gegevens en bewij zen kunnen worden overgelegd. Minis ter Agramonte die dit zaterdagavond be kendmaakte, deelde voorts mee dat de tot nu toe ten uitvoer gelegde executies geba seerd waren op het strafrecht zoals de vrij heidsstrijders dit nog tijdens de gevechten hadden vastgelegd. Aan elk geval was nauwgezet aandacht besteed. Honderden soldaten uit het leger van de vroegere president Batista leveren nog steeds tegenstand in de bergen van de Sierra Maestra en Escambray, waar eerst Fidel Castro zijn guerilla voerde. Deze soldaten zouden een wapenzending uit de Dominicaanse republiek, waar Batista asiel heeft gezocht, hebben ontvangen. (UPI) —Zondag is in Havana een uit Rotterdam afkomstig Nederlands vracht schip gearriveerd, met 238 ton indertijd door Fulgencio Batista's regering aange kochte munitie. Het is nog niet bekend of de zending door de revolutionaire rege ring zal worden geaccepteerd. Op het terrein van de Hoogovens te IJmuiden is hedenmiddag een ongeluk ge beurd, waarbij de heer S. Jonker, die daar in dienst van de firma Kreek werkzaam heden verricht, om het leven is gekomen. Over de toedracht van het gebeurde waren bij het ter perse gaan van dit blad nog geen bijzonderheden bekend. Omstreeks half negen zaterdagavond had in de Grote lJpolder tussen Amster dam en IJmuiden een tragisch ongeluk plaats. Na een patrouilletocht waren enige militairen, die bij hun nachtverblijf terug keerden, bezig hun wapens te ontladen. Waarschijnlijk door een verkeerde bewe ging is daarbij de 20-jarige G. Th. van Baal uit Amsterdam, behorende tot het regiment Van Heutsz, door een schot uit een pistool-mitrailleur getroffen en kort daarna aan de gevolgen overleden. De collega van het slachtoffer, uit wiens wapen het noodlottige schot gelost werd, kon nog niet worden verhoord, aangezien hij een zenuwschok kreeg en in het Mari nehospitaal te Overveen moest worden op genomen. De bergers van Bureau Wijsmuller zijn er zondag in geslaagd het 6695 brt. „Steenwijk", dat in de nacht van maan dag op dinsdag op de Zuiderpier liep en in bergingshaven te IJmuiden aan de grond moest worden gezet, vlot te krijgen. In dien de rijkshavenmeester van het Noord zeekanaal toestemming verleent, zal de „Steenwijk" door enige sleepboten via de Noordersluis naar Amsterdam worden ge bracht. Daar zal het schip bij de Amster damse Droogdok Maatschappij gerepa reerd worden. Het met kolen geladen schip had bij de stranding op de Zuiderpier scheuren van bijna negen meter lengte bij ruim 1 en 2 opgelopen. Met drie drijvende kranen is men de laatste dagen onafgebroken bezig geweest met het lossen van de lading ko len, die in lichters naar de opslagplaatsen van de Hoogovens werden gebracht. Terwijl de duikers elkaar aflosten bij het dichtmaken van de scheuren werden zwa re bergingspompen aan dek van de „Steen wijk" opgesteld. Bovendien werden twee pompboten in gereedheid gebracht om eventueel bij te springen. Nadat een bekis ting op de scheuren was aangebracht kon den de pompen hun werk beginnen. Hoe wel het water in de ruimen slechts lang zaam zakte, kwam de „Steenwijk" in de loop van zondag vlot. Industriëlen uit vijf Westeuropese lan den hebben de voorwaarden bestudeerd waaronder bepaalde, in Amerika uitge dachte, geleide luchtdoelprojectielen in Europa zouden kunnen worden vervaar digd, zo heeft het hoofdkwartier van de NAVO in Parijs bekendgemaakt. Het door de Nederlandse regering aangewezen be drijf is de n.v. Philips. „Ateliers de Construction Electrique de Charleroi" in België, Telefunken in Duits land, Sinmeccanica in Italië en Thompson Houston in Frankrijk zijn de andere aan gewezen bedrijven. De mogelijkheid bestaat dat het Franse bedrijf „binnen het kader van de gepro jecteerde industriële organisaties", spe ciale opdracht zal krijgen tot coördinatie van de produktie. Zaterdagmiddag zijn twee kinderen ver dronken in de Bergervaart langs de weg van Bergen naar Alkmaar. Het zijn de 6- jarige h' P. M. Roozenboom en de 7-jarige J. Schaaper. De kinderen waagden zich op een ijskorst van twee centimeter dikte en verdwenen onder de schotsen. Andere kinderen waarschuwden enige voorbij gangers, die zich onmiddellijk te water begaven. Reeds spoedig vonden zij de drenkelingen. Een arts, die in de nabijheid van de Bergervaart woont, was eveneens snel ter plaatse. Zijn hulp mocht echter niet meer baten. Wie van de televisieuitzendingen het programma „Lxdpaard op schoot" kent, zal ook het echtpaar Armand en Mi- chaela Denis kennen, dat deze serie verzorgt. Op doorreis van Londen naar Singapore kivam het echtpaar even op Schiphol. De fotograaf zorgde er wel voor dat het ook luipaard op schoot kreeg. Een lui paard vinden we in Den Haag, zij het dat het die luiheid na jaren trouwe dieiist loei heeft ver diend. Het paard werd gekocht door een Haagse slager die in tegenstel ling tot wat men van de man zou verwachten het paard in een warme stal heeft gezet en het een onbezorgde oude dag garandeert. Emerson: Op hetzelfde moment als het leven ont stond, ontstond het gevaar. Het Voormalig Verzet, verenigd in de Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd, de Nationale Federa tieve Raad Voormalig Verzet alsmede het werkcomité van 't Nationaal Comité ter be strijding van het Concentratiekampsysteem deelt mede dat het met grote wrevel ken nis heeft genomen van een mogelijke be noeming van de heer Molotov tot ambas sadeur van de Sovjet-Unie voor Nederland. In een telegram aan de minister van Bui tenlandse Zaken zeggen de drie organi- satiebesturen „dat Molotov als rechterhand van wijlen Stalin in 1939 het tractaat sloot met Von Ribbentrop voor de toenmalige Duitse regering en dat de heer Molotov, nadat eerst Warschau en daarna Rotter dam door de Duitse bombardementsvlieg tuigen waren gebombardeerd, zijn warme gelukwensen aan Hitiers ambassadeur in Moskou heeft aangeboden, toen Nederland, België en Frankrijk gedwongen werden te caputileren". In het telegram wordt ver der gezegd dat de heer „Molotov betrokken is geweest bij het vestigen van het con centratiekamp-systeem, dat miljoenen mensenlevens heeft gekost, zowel als bij de uitmoording zonder meer van velen, die zich tegen het Russische communistische regiem hebben verzet". De protesterende verenigingen vragen zich af of het niet beter ware geweest om de Russische rege ring te doen weten, dat Nederland er de voorkeur aan geeft dat iemand anders wordt benoemd. Advertentie LEOPOLDSTAD (UPI) Zaterdag heeft zich in de hoofdstad van Belgisch Kongo een klein incident voorgedaan toen Kongoleze bouwvakarbeiders een Afri kaanse politieman uitjouwden. Er werden versterkingen geroepen en de papieren van alle arbeiders werden gecontroleerd. Een peloton Kongolese troepen kon inruk ken zonder te zijn opgetreden. Kongoleze scholen in Leopoldstad die niet veimield zijn in de onlusten, zijn vandaag heropend. Er is ook melding gemaakt van onrust in Stanleystad, waar de door socialisten ge leide vakbonden een loonsverhoging heb ben geëist voor inheemse arbeiders. Ver scheidene malen is gevochten tussen in heemsen en politie. De Europeanen heb ben toestemming gevraagd tot het dragen van wapens en kopen revolvers en gewe ren. Een aantal inheemsen ging in staking, doch hervatte het werk nadat de provin ciale gouverneur, Le Roy verklaard had dat er een onderzoek wordt ingesteld. Een troepenafdeling is naar de stad ge stuurd om op de grens tussen de Europe se en de Afrikaanse wijken te patrouille ren. Europese planters aan de rand van de stad hebben gewapende patrouilles ge vormd. STOCKHOL M(UPI) In de Zweedse hoofdstad is kort voor kerstmis een her senoperatie uitgevoerd met behulp van een protonenstraal. De operatie werd hierdoor volkomen pijnloos en onbloedig. Na operaties van deze aard kan de pa tiënt bijna onmiddellijk naar huis wande len en is geen langdurige of gecompliceer de nabehandeling nodig. Chirurgische in strumenten worden niet gebruikt. De toegepaste methode is ontwikkeld door een groep Zweedse chirurgen, één kerngeleerde en een Britse chirurg. Voor dat tot toepassing op een mens werd over gegaan, is langdurig op dieren geëxperi menteerd. De patiënt die behandeld is leed aan „chronische pijnen". De operatie wordt een succes genoemd. De deskundi gen achten de nieuwe methode vooral nut tig in gevallen van organische zenuwziek ten. SNEEUWOVERLAST VOOR LAPPEN KIRUNA (UPI) De Lappen, die met hun rendierkudde uit de bergen naar de bossen van Noord-Zweden trekken, onder vinden grote moeilijkheden door de sneeuw. De rendieren kunnen zich vrijwel niet voeden en de Lappen verliezen vele dieren aan de wolven en lynxen die de kudden voortdurend aanvallen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1