Wereldnieuws J Vrij zacht met regenkansen Indonesië zet tabaksuitvoer stop voor beslissing over stapelplaats MAANDAG 19 JANUARI 1959 2 AMSTERDAM MOET VERVANGEN WORDEN Jongetje zat in de kou voor uitverkoop-autoped De KLM en Singapore Violist Sam Swaap in Den Haag gehuldigd Oostenrijkse bondskanselier was even op Schiphol Vorig jaar meer werk in de wegenbouw dan in 1957 Ruimere markt in de E.E.G. weegt op tegen grotere concurrentie TBC in Britse kampen op Cyprus Afbetalingstransacties in derde kwartaal verminderd Onveranderd dividend van 15 pet. bij ZeeuwscHe Confectie Devaluatie van peseta in Madrid overwogen Nieuwe reparatiewerf van „De Merwede" Spaarbankbond in 1958 NDSM bouwt twee schepen voor Af ran Transport Cy. TocU ió Uet zo r Cola- COia meer dan 1000 bottela Panda en de olie^boertjes Indonesisch wetsontwerp nationalisatie van bedrijven E.E.G.-ministers zullen zetelkwestie bespreken Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Bij Terschelling gestrande kustvaarder vlot Handen en Lippen ruw s DE ONDERHANDELINGEN, die Indonesië reeds geruime tijd voert met Duitsland, België en Denemarken over het verkregen van een stapelplaats in Europa voor zijn produkten (zie ook ons blad van zaterdag, pag. 2) hebben nu geleid tot het stopzetten van de tabaksuitvoer voor onbepaalde tijd. De Indonesische regering is tot deze maatregel overgegaan om het sluiten van overeenkomsten met België en West- Duitsland over de afzet van Indonesische tabak mogelijk te maken. Door het ver breken van de handelsbetrekkingen tussen Indonesië en Nederland, waarheen alle Indonesische tabak tot nu toe werd geëxporteerd, moet Indonesië andere afzet gebieden vinden. In de Westduitse pers circuleren al berichten volgens welke Indonesië zou hebben besloten zijn handel met Europa In de toekomst vooral via Hamburg en voor een deel ook via Antwerpen te laten lopen. Hamburg zou dan als overslaghaven in de Indonesische handel de plaats gaan Innemen van Amsterdam. De delegaties van de drie landen, Duits land, België en Denemarken, hebben na twee weken Djakarta verlaten om hun regeringen op de hoogte te brengen van het Indonesische standpunt. Het betreft hier officiële delegaties. De vraag rijst uiteraard of hierover contact met Nederland wordt onderhouden. Algemeen kan men aannemen, dat Ham burg de beste kansen maakt om Amster dams oude taak over te nemen. Te Ham burg bevinden zich reeds diverse handel maatschappijen, ook van Nederlandse zijde, die zich gaan concentreren op de Elbestad als toekomstige overslaghaven voor Indo nesische exportprodukten. Mag men de Westduitse berichten geloven dan zijn er te Djakarta voorts onderhandelingen gevoerd over de afzet van de tabak uit de in be slaggenomen Nederlandse plantages in Indonesië. Van Nederlandse kant heeft men de Duitsers gewaarschuwd, dat Nederland een claim houdt op deze tabak, zolang de onteigening niet op rechtvaardige wijze is afgewikkeld, maar te Djakarta zou men zeer hoopvol zijn over de mogelijkheden voor de afzet van de tabak van de oogst- 1958, vooral via de Bondsrepubliek. Een politie-agent trof zondagavond laat in een portiek van een winkej in de Hen gelose binnenstad een 12-jarig jongetje aan, dat vertelde dat hij van zijn vader daar om negen uur de wacht had moeten betrekken tot de volgende morgen negen uur de uitverkoop zou beginnen. Als be loning vbor zijn 12-urige „nachtwacht" in de kou zou hij een autoped voor 5.95 mogen kopen. De agent vond het vooruit zicht dat het ventje de gehele nacht in het tochtige portiek zou moeten doorbren gen wel wat te bar. Hij ging de ouders van het jongetje opzoeken, maar die bleken echter een avondje uit te zijn, zodat de agent tot middernacht moest wachten vóór hij, met veel moeite overigens, de vader kon bewegen de plaats van zijn zoontje te gaan innemen. De minister van Vervoer van Singapore, Thomas, heeft vandaag verklaard, dat de verantwoordelijkheid voor de beperking van het aantal vluchten van de K.L.M. naar Singapore uitsluitend berust bij de Britse regering. Het betrof hier een kwestie die verband hield met de buitenlandse betrekkingen en deze vallen buiten de jurisdictie van de plaatselijke regering, aldus Thomas. Hij voegde hieraan toe, dat de regering van Singapore wel door Engeland geraadpleegd was over deze zaak. Thomas weigerde commentaar te geven op de berichten dat zijn regering niet erg ingenomen zou zijn met deze Britse stap. „Een groep van oude en trouwe vrien den" zoals de Haagse burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten zei heeft za terdag in „Diligentia" in Den Haag hulde gebracht aan de violist Sam Swaap, die zestig jaar op Nederlandse podiums als so list is opgetreden. Met medewerking van de pianist Willem Andriessen recipieerde Sam Swaap op deze vriendenavond, in een grotendeels gevulde gehoorzaal, met de sonate in a voor piano en viool opus 13 van Gabriël Fauré, een sonata van Ildebran- do Pizetti en de sonate voor viool en piano van César Franck. Tien jaar geleden stichtte Sam Swaap het West-Nederlands Symphonie-Orkest, dat oorspronkelijk bedoeld was als een mogelijkheid tot ontplooiing van jonge musici, die anders moeilijk hun artistie ke roeping zouden kunnen volgen. In bre de kring trok het orkest sympathieke aan dacht door zijn optreden in kleinere be volkingscentrums. Sam Swaap heeft hiermee, zei mr. Kolf schoten „muzikale vreugde aan velen ge bracht, die er anders niet aan zouden kun nen komen. De burgemeester heeft daarom tot zijn genoegen de zilveren leg penning van bijzondere verdienste van de gemeente Den Haag aan Sam Swaap over handigd. De twee enveloppen met inhoud die de violist kreeg zullen in de kas van het orkest worden geledigd. In recordtijd is dr. Julius Raab, de Oos tenrijkse bondskanselier, op de terugtocht van zijn officieel bezoek aan Japan door het K.L.M.-vliegtuig „Noordzee" van Anchorage naar Schiphol gebracht, dank zij een gunstige wind. Dr. Raab zou om ongeveer 15 uur zondagmiddag van Schip hol doorreizen naar Wenen, maar omdat gezagvoerder Bik van de „Noordzee" zo'n snelle vlucht had gemaakt en reeds om 11.07 uur was geland, VA uur vóór schema- tijd, werd aan de Oostenrijkse bondskan selier gevraagd of hij welicht reeds met de Convair „Jan van Scorel", die volgens de dienstregeling om 10.50 uur naar Wenen en Athene vertrekt, de vlucht wilde ver volgen. Aangezien met die mogelijkheid rekening werd gehouden, had men op Schiphol aan de wachtende passagiers ge vraagd of men er bezwaar tegen had, dat hun vliegtuig 45 minuten later zou ver trekken om dr. Raab, die tijdens zijn be zoek aan Japan een lichte griep had op gelopen en liefst zo snel mogelijk in Wenen wilde zijn, in de gelegenheid te stellen met de „Jan van Scorel" te reizen. Zo kon dr. Raab overstappen in de Convair, die hem naar Wenen bracht. De voorzitter van de Nederlandsche Vereniging van Wegenbouwers, ir. H. D. Prins, heeft in de algemene winterleden- vergadering in Amsterdam gesproken over de toekomst van de wegenbouw. Hij constateerde met. vreugde dat na het te ruglopen van het aantal werken in deze sector in 1957 het jaar 1958 een duidelijke verbetering heeft getoond. In 1958 werd door de leden van de vereniging ongeveer 20 percent meer werk aangenomen dan in 1957. Neemt men hierbij tevens in aan merking, dat de prijzen voor de werken door velerlei oorzaken belangrijk lager waren, dan kan men constateren, dat in 1958 ongeveer een derde meer werk werd opgedragen dan in 1957. Ir. Prins zei te verwachten, dat in 1959 aan rijkswater staat onder alle omstandigheden de nodi ge armslag zal worden gegeven voor het uitvoeren van rijkswegen. Hoe het echter met de lagere publiekrechtelijke licha men provincies en gemeenten zal gaan, is nog een open vraag. Hij zag voor lopig van autonomie van deze lichamen op het terrein van de wegenbouw niet zo veel komen. Als enige remedie daartegen zou een autonoom wegenfonds opgericht moeten worden, dat rechtstreeks gelden kan opnemen op de kapitaalmarkt. De vrees dat een dergelijk fonds de autono mie van de lagere publiekrechtelijke li chamen teniet zou doen was naar zijn me ning ongegrond. Ir. Prins sprak vervolgens over de mo gelijkheden in het buitenland, die zoals hij zei nog minder te overzien zijn dan in Nederland. Hij was er van overtuigd, dat binnen de landen van de Europese Economische Gemeenschap de mogelijk heid van een ruimere markt ruimschoots opweegt tegen de kans op grotere concur rentie. Het zou echter verstandig zijn als de internationale federatie van aanne mers zou trachten een aantal richtlijnen op te stellen, die weliswaar de concurren tie niet onmogelijk maken, maar deze wil beperken tot die van bonafide bedrijven. Geen van de landen heeft behoefte aan een toevloed van avonturiers, aldus ir. Prins, die opmerkte dat men er wel re kening mee moet houden, dat in andere landen van de E.E.G. bedrijven bestaan van een omvang zoals in ons land niet voorkomen. In ons land zou de noodzaak van een verdere concentratie een rol kun nen gaan spelen. Tenslotte sprak ir. Prins over de prijs vorming Het is langzamerhand wel dui delijk, dat velen bij de inschrijving te wei nig naar rendement kijken. Het inschrij ven tegen afbraakprijzen is een verschijn sel, dat zich wellicht tijdelijk in bepaalde omstandigheden moet voordoen, maar dat de bedrijven in betrekkelijk korte tijd naar de ondergang voert. Voor de toekomst zul len nieuwe investeringen steeds weer no dig zijn en daarvoor zullen de onderne mingen een gezonde financiële onder grond moeten hebben, gebaseerd op aan- nemingsprijzen waar een winstmogelijk heid in schuilt en door het nog efficiënter uitvoeren van werken. NICOSIA, (Rtr.) De Grieks-Cypri sche vereniging van artsen heeft een brief aan de wereldgezondheidsorganisatie ge stuurd, waarin gezegd wordt, dat er in kampen voor politieke gevangenen op Cy prus tuberculose is uitgebroken tengevol ge van slechte voeding. De medische verzorging in de kampen is onvoldoende, aldus de vereniging. Grieks-Cyprische artsen hebben geen toe stemming gekregen deze kampen te be zoeken. Een Britse regeringswoordvoerder heeft verklaard dat zes gevangenen die verklaard hebben, vóór hun gevangen schap in contact te zijn geweest met men sen die t.b.c. hadden, doorgelicht zullen worden. De staatssecretaris van Economische Zaken heeft aan de Staten-Generaal toe gezonden het tiende verslag over de ten uitvoerlegging' van de wet houdende een tijdelijke regeling betreffende afbetalings- overeenkomsten. Het verslag bevat de laatste gegevens omtrent de ontwikkeling van de verkoop op afbetaling, de afbeta- lingsfinanciering en de daarmee verband houdende kredietverlening, zoals deze door het Centraal Bureau voor de Statis tiek zijn verstrekt. Uit deze gegevens blijkt dat, met uitzondering van de finan cieringsmaatschappijen over de gehele linie in het derde kwartaal 1958 ten op zichte van het tweede kwartaal 1958 spra ke is van een zekere teruggang in de om zet. Deze teruggang moet aldus het verslag voornamelijk als een seizoen verschijnsel worden beschouwd. De in dexcijfers, die bij het verslag zijn ge voegd, vertonen over het derde kwartaal 1958 ten opzichte van dezelfde periode in 1957 een kleine teruggang voor de groot winkelbedrijven en de overige detailhan delaren. Alle andere categorieën vertonen een lichte tot matige stijging. Blijkens het jaarverslag over 1958 van de n.v. Zeeuwsche Confectiefabrieken te Middelburg, zijn de resultaten over het boekjaar niet onbevredigend geweest. De omzet heeft zich kwantitatief kunnen handhaven, niettegenstaande een vrij algemene achteruitgang in bet bedrijfs leven en in de confcctie-industrie speciaal. De achteruitgang, die vooral merkbaar was in veranderde koopgewoonten, heeft het exploitatiesaldo beïnvloed. Blijkens dc verlies- en winstrekening bedroeg de exploitatierekening 1 377.382 (v.j. 410.241). Na afschrijvingen, belas tingen en een dotatie aan de reserve voor bijzondere doeleinden groot 40.000 (v.j. ƒ30.000). beliep de winst 102.719 (v.j. I 100.135). Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van 15 pet. In het afge lopen boekjaar produceerde het bedrijf zonder werktijdverkorting en zonder stag natie. De kunstvezel doet ook in de kle dingindustrie voor bovenstoffen zijn in trede. De export, waaraan de directie grote waarde toekent, ontwikkelde zich tot te vredenheid. De Euromarkt wordt, in dit opzicht van grote betekenis geacht en een ruime liquiditeit is mede voor de finan ciering van de export waardevol. Het con cern is tot medio april van voldoende op drachten voorzien. De machines, installa ties, de vrachtauto en de bedrijfsgebouwen inclusief de in 1958 gedane aanschaffin gen ten bedrage van 22.105.zijn afge schreven. Het bankkrediet behoefde ook dit jaar niet te worden aangesproken. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron nen te Madrid overweegt de Spaanse rege ring de mogelijkheid van een devaluatie van de peseta. Een beslissing is vermoe delijk eerst te verwachten na het bezoek, dat een delegatie van het Internationale Monetaire Fonds aan het einde van deze maand aan Spanje zal brengen. De komen- De nieuwe reparatiewerf aan de Mer wede van de n.v. Scheepswerf en Machine fabriek „De Merwede" te Hardinxveld- Giessendam is zaterdag in gebruik gesteld. Het complex heeft ondermeer 'n fabrieks hal van 2700 vierkante meter vloeropper vlakte en een dwarshelling met achttien banen van 96 meter, geschikt voor rivier en zeeschepen tot een tonnage van onge veer 8000. De eerste opdrachten voor de nieuwe werf zijn verstrekt door de Damcosleep- vaart Maatschappij te Rotterdam en als eerste reparatieschip werd zaterdagmid dag de 110 meter lange „Damco 137" op de helling getrokken. De orderportefeuille voor de nieuwe afdeling is reeds zodanig gevuld, dat voor driekwart jaar werk ge garandeerd kon worden. Op de werf zullen vier Rijnschepen omgebouwd worden tot tanklichters en men heeft opdracht ge kregen tot de bouw van enige grote motor- tankschepen. Op de dwarshelling kunnen ook nieuwe schepen worden gebouwd. De directeur deed in een toespraak zaterdagmiddag een beroep op de autori teiten, om „De Merwede" en de gehele streek te verlossen van het knellende „Baanhoekbrug-probleem". Reeds jaren lang wachten de scheepsbouwers op het aanbrengen van een hefbaar gedeelte. De officiële ingebruikstelling van de nieuwe werf werd verricht door mejuffrouw N. C. van Vliet uit Haarlem, dochter van de op richter van het bedrijf. Bij de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond. is in 1958 in gelegd 1172,3 miljoen en terugbetaald f 1036,6 miljoen, zodat een bedrag van 135.7 miljoen werd gespaard. In 1957 werd een negatief spaarvcrschil bereikt van 59,7 miljoen. Inleg en terug betaling beliepen toen respectievelijk 1033,1 miljoen en 1092,8 miljoen. In december 1958 werd ingelegd 89.3 mil joen en terugbetaald 87.0 miljoen, een positief verschil dus van 2,3 miljoen (in november respectievelijk 98.9 miljoen. 80.8 miljoen en 18,1 miljoen en in de cember 1957 73,1 miljoen, A94,2 miljoen en een negatief saldo van 21,1 miljoen) Ir. A. A. Gaastërland. een der direc teuren van de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam, heeft zaterdag het 30.900 tons turbine tankschip „Ragusa" overgedragen aan de nieuwe eigenaar, de Afran Transport Company te Monrovia een zustermaat schappij van de Gulf Oil Corporation. Een uur later werd op dezelfde werf de „Ceuta" te water gelaten, een zusterschip van de „Ragusa". De „Ceuta" is eveneens in aanbouw voor de Afran Transport Com pany. De „Ragusa" en de „Ceuta" zijn 201.14 meter lang, 26.21 meter „breed en hebben een holte van 13.72 meter. De waterver plaatsing bedraagt 40.580 ton, het draag vermogen is 30.900 ton. De snelheid van deze schepen bedraagt 15 V2 knoop. De „Ceuta" zal in het najaar van 1959 afge- lèvèrd worden. HOE modern en nieuwbakken de Coca- Cola ook moge schijnen, in werkelijkheid is dit produkt al aardig op leeftijd, want het werd in de tachtiger jaren van de vo rige eeuw geboren in Atlanta, de hoofdstad van de staat Georgië. Daar kreeg de apo theker Pemberton het idee een limonade stroop te vervaardigen die, met water aan gelengd, aan dorstige Amerikanen tegen een stuiver per glas verkocht zou kunnen worden. In samenwerking met zijn boek houder stelde Pemberton een mengsel samen, waarvan de formule tot op de hui dige dag aan oningewijden onbekend is ge bleven, al hebben talloze scheikundigen en collega-apothekers getracht het spul na te maken. De daarin aanwezige stoffen kon den wel worden geanalyseerd, maar het recept zelf bleef ge heim. Dit streven naar naboot sing zou doen vermoeden, dat ie Coca-Cola (welke naam door de boekhouder van Pemberton was bedacht) van het begin af een succes is geweest. Dat was zeer zeker niet het ge val, want reeds na enkele jaren werden Pemberton en zijn partner voor de geringe som van 1750 doller uitgekocht, door de drogist Candler, die wèl mogelijkheden in het bedrijfje zag en dan ook de grond slagen legde voor het tegenwoordige con cern. (Dat dit nu juist een drogist moest zijn, is niet zo verwonderlijk, want limo nades worden in de Verenigde Staten, zoals bekend, door drogisten verkocht). De kwa liteit en smaak van leidingwater in ver scheidene gebieden kan erg uiteenlopen en hier ondervond het stroopje de bezwaren van, want door de afwijkende smaken van het water ging in sommige steden de ty- pische smaak van het produkt verloren Dit bracht Candler op het idee in het ver volg zelf de stroop aan te lengen en per fles, in plaats van per glas, te verkopen Dit bracht een reusachtige opbloei van het bedrijf teweeg. Er we-d begonnen met twee bottelarijen in twee verschillende steden en geleidelijk werd het bedrijf uit gebreid. In 1919 verkocht Candler de hele zaak aan Woodruff, die er de lieve som van 25 miljoen dollar voor moest neer tellen. Dat bedrag verwekte destijds de nodige sensatie, maar Woodruff was niet zo'n ezel, als waarvoor men hem versleet, want toen hij nog niet zo lang geleden stierf, liet hij 200, aan Coca- Cola verdiende, miljoenen na Dat kon ook gemakkelijk, 1 want inmiddels telde het be- rijen, in 1000 verschillende steden van de Verenigde Sta- ten. In de zuidelijke staten behoorden de Coca-Cola vertegenwoordigers tot de rijkste mensen met uitzondering van de oliemiljonairs en in Atlanta, de stad van herkomst, rijen de villas der Coca-Cola-miljonairs zich aaneen. Zelfs de oorlog heeft het pro dukt voordeel gebracht, want Woodruff wist het klaar te spelen de Amerikaanse soldaat. do,jr het drankje te laten vooraf gaan. Vier dagen na het vertrek van de Duitsers uit Parijs werkte daar bijvoor beeld reeds een fabriek van Woodruff! Weet u overigens, hoe het dollar-teken in de wereld is gekomen? Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Petition 66. Opgewonden rende Panda naar de plaats, waar de hut van de Jensens had gestaan. Daar trof hij de gebroeders aan, die stonden te brullen van de pret. Hun ruwe vrolijkheid, nadat zij juist een be lastinginspecteur in de lucht hadden laten vliegen, deed harteloos aan. „Dat was een gemene streek van jullie!", zei Panda ver ontwaardigd. „Ja", antwoordde Evert op geruimd, „het was de mooiste gemene streek, die we ooit hebben verzonnen!" „De mooiste!", echode zijn broer Pork. „Het is wel jammer van onze hut", ver volgde Evert, „maar dat hadden we er voor over. Die duffe stadsfrik is weg. Foetsi!" „Foetsi", echode zijn broer Pork. Maar zo eenvoudig is het niet, om een be lastinginspecteur kwijt te raken. Dat merk ten de bergboertjes, toen de onverwoest bare ambtenaar uit de lucht suisde en met een plof neerkwam op Everts platte sche del. Hij raapte de geweren op, die de ge broeders in hun ontsteltenis hadden laten vallen, liet de wapens in zijn bodemloos koffertje verdwijnen en sprak berispend: „Het was heel verkeerd van u, om uw hut op te blazen. Men mag geen in beslag ge nomen roederen vernietigen. Thans ben ik genoodzaakt, om ook u beiden in beslag te nemen". „Help!", jammerde Evert, „de griezel wil ons in zijn koffer stoppen!" Naar AFP te Djakarta verneemt, is thans een wetsontwerp opgesteld betreffende het beheer der ondernemingen, die sedert december 1957 werden „overgenomen" van Nederlandse en nationalistisch-Chinese eigenaren. In het ontwerp wordt onder andere bepaald, welke ondernemingen zulen worden georganiseerd als zogenaam de gemengde bedrijven en welke verder zullen kunnen werken op de voet van par ticuliere ondernemingen. In Indonesische zakenkringen vraagt men zich af, of de regering zal overgaan tot nationalisatie van de volgende Neder landse bedrijven: de Internatio, Jacobson v. d. Berg, Lindeteves, Geo wehry en de Borsumij, die in de in- en uitvoer van In donesië een overwegende rol hebben ge speeld. Volgens invloedrijke handelskrin gen te Djakarta zullen deze „grote vijf" worden genationaliseerd, omdat de Indo nesische im- en exportzaken, die geheel of gedeeltelijk worden gedreven door de In donesische regering, niet de beschikking hebben over de voor het beheer ervan be nodigde organisatie en middelen. Fanfani verzocht uitstel De vergadering van de ministers van de zes EEG-landen, die op 20 januari in Brus sel zou worden gehouden, is uitgesteld. Een nieuwe definitieve datum is nog niet vast gesteld, maar vermoedelijk zal dit 2 en 3 februari worden. De ministers zouden in Brussel de zetelkwestie van dc drie Europese gemeenschappen bespreken In Brussel is officieel meegedeeld, dat de vergadering tot begin februari is uitge steld op verzoek van de Italiaanse minis ter-president Fanfani. Volgens Reuter zou Italië indien zou worden besloten Brus sel tot de zetel van de gemeenschappen te kiezen verlangen, dat het laboratorium voor kernonderzoek van Euratoom en de Europese universiteit in Italië zouden komen. Volgens AFP gaan de ministers de tweede dag van de conferentie de begrotingen van de EEG en Euratoom bespreken. Ook staan op de agenda de benoeming van nieuwe leden van de Hoge Autoriteit van de KSG. van wie de zesjarige dienstperiode afloopt, en het aanwijzen van een opvolger voor de voorzitter van de Euratoom-commissie, de Fransman L. Armand, die om gezond heidsredenen ontslag heeft gevraagd. Overgang naar maandloon De bond van Nederlands PTT-pcrsoneel „Ons Belang", die niet in het Georganiseerd overleg is opgenomen, heeft zich in een schrijven tot de directeur-generaal der pTT gewend naar aanlei ding van de aangekondigde omschakeling van weeklonen in maandlonen in het PTT-bedrijf. De bond is van mening, dat de directie wel wat licht vaardig over de bezwaren is heen gestapt, die de omschakeling oplevert voor de gezinnen die zijn ingesteld op weekloon. Kleine auto's in V.S Volgens Business Week zullen de drie grote antomaatschappijen in de Verenigde Staten, Ge neral Motors. Ford en Qhrysler, reeds,in het na- iaar van 195!) kleine auto's gaan vervaardigen, dit zou twee jaar eender zijn dan men had .ver wacht. De Franse deviezenreserve De gouverneur van dc Bank van Frankrijk W. Baumgartner heeft te Parijs bekendgemaakt, dat de Franse deviezenreserve sedert einde december met 250 miljoen dollar is gestegen. De 200 brt, metende Nederlandse kust vaarder „Tim" van de rederij W. Boll te Rotterdam, is zondagavond kwart voor negen in het Stortemelk bij het eiland Terschelling in de dichte mist aan de grond gelopen. Het vaartuig kreeg een lek in de machinekamer. Er werd per radio asistentie gevraagd, maar door de dikke mist kon de positie van het schip aan vankelijk moeilijk bepaald worden. Een loodsboot en de reddingboot „Brandaris" waren de eerste die de „Tim" bereikten Naderhand arriveerde de sleepboot „Stor temelk", die pompen overbracht om het water in de machinekamer weg te pompen. De vijf leden der bemanning van de kust vaarder bleven aan boord. Nog vóór het hoog water werd, wist de sleepboot de „Tim" vlot te krijgen. De sleep zette koers naar Harlingen. waar de bodemschade zal worden onderzocht. Geheim. In Nottingham is met succes een geheim experiment uitgevoerd, waar bij politie-agenten die hun ronde doen individueel van uit het hoofdkwartier kunnen worden opgeroepen. De politie agenten dragen een kleine radio ont vanger. De proeven hebben acht maan den geduurd. Bosbranden. Ten gevolge van bosbranden in de Zuid-Australische staat Victoria zijn reeds meer dan vijftigduizend stuks vee om het leven gekomen. Tien tallen dorpjes zijn geëvacueerd. De brandweer is er nog niet in geslaagd het vuur, dat over twee fronten van vijf tig kilometer voortwoedt, te bedwin gen. Tot op heden zijn 25 brandweer lieden gewond. In Victoria heerst een hittegolf. Gokbelasting. De Belgische regering is van plan een nieuwe „gokbelasting" van twaalf percent te heffen op de prij zen van puzzels in kranten en tijd schriften. Deze belasting is reeds van toepassing op voetbalpools. Het wets ontwerp bevat tevens voorstellen voor verhoging van de wegenbelasting voor auto's met dieselmotoren met twintig percent. Herstel. De gezondheidstoestand van ge neraal George Marshall, die donder dag door een lichte beroerte werd ge troffen, gaat „op bevredigende wijze vooruit", zo is zaterdag gezegd in een communiqué van het hospitaal te Fort Bragg waar de generaal wordt ver pleegd. Arrestaties. Het afgelopen weekeinde zijn in Thailand meer dan veertig personen gearresteerd die worden verdacht van communistische activiteit. Onder de ar restanten bevinden zich zowel Thailand- se als Chinese zakenlieden. De razzia houdt waarschijnlijk verband met het besluit van de regering in Bangkok, de invoer uit communistisch China stop te zetten. Overlevende. Het ongeluk met het passa giersvliegtuig van de Argentijnse maat schappij „Austral" bij Mar Del Plata heeft niet aan alle 52 inzittenden het le ven gekost, zoals aanvankelijk is ge meld. Het blijkt dat een der passagiers kans heeft gezien het toestel te verlaten en naar de kust te zwemmen. Hij werd met een hoofdwond in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is bevredi gend. Overschot. Polen heeft een vrouwenover schot van een miljoen zielen. Er zijn vijf tien miljoen vrouwen en veertien mil joen mannen. Warschau heeft op 1.096.000 inwoners 588.000 vrouwen. Vertrokken. Koning Leopold van België, die zaterdag voor een verblijf van en kele weken in Panama was aangeko men, is na enkele uren vertrokken naar Costa Rica. De reden voor zijn plotse ling vertrek is niet bekend. Ook weet men niet of hij naar Panama, waar hij de flora en fauna zou bestuderen, zal terugkeren. Foto. Het Russische partij orgaan „Prav- da" heeft zondag een foto afgedrukt van de natriumwolk van de Russische ruimteraket. Deze foto is genomen met een camera die voorzien is van elektro nische telescopen en enorme filters. Handenarbeid. De Oostduitse communis tische partij heeft bepaald dat alle par tij-ambtenaren elk iaar een maand han denarbeid in fabrieken of op boerde rijen moeten verrichten. Ambtenaren in overheidsdienst en mensen in dienst bij grote organisaties wordt aangera den dit voorbeeld te volgen. Tegen. De gemeenteraad van Dortmund heeft met algemene stemmen een mo tie aangenomen waarin geprotesteerd wordt tegen legering van een Brits ra ketbataljon bij de stad. Bange nacht. Een insluiper heeft van vrij dag op zaterdag een bange nacht door gemaakt in de basiliek van Sint Anto- nius te Padua. Gelijk met het sluiten van de basiliek werden grote waak honden losgelaten, die de insluiper on middellijk ontdekten. De man klom op een biechtstoel waar hij belegerd door de honden, de gehele nacht in doods angst heeft doorgebracht. Elegant. De Franse militairen zullen het volgend jaar een eleganter uniform krijgen. Dit heeft de minister voor de strijdkrachten, Guillaumat, meege deeld. Advertentie Onder invloed van een langzaam oost waarts trekkend depressiesysteem op de oceaan stroomde tijdens het weekeinde in de hogere luchtlagen warmere lucht West- Europa binnen. In de alleronderste lucht lagen bleef zondag nog koude lucht uit Noord-Frankrijk naar ons land stromen. In verband daarmede ver anderde de regen, die met het binnen dringen van de warmere lucht gepaard ging, tijdelijk bij temperaturen even onder het vriespunt in het midden, oosten en zuiden van het land plaatselijk in ijzel. In Midden- en Zuid-Frankrijk werd zondag de daar nog aanwezige koude lucht verdron gen door zachtere oceaanlucht, die vanmor gen met zuidelijke winden snel in de rich ting van ons land stroomde. De depressie op de oceaan nam gisteren weer in diepte toe. Zij verplaatst zich maar langzaam in noordoostelijke richting. Dat betekent, dat de aanvoer van zachte lucht naar onze streken de komende 24 uur voortduurt. Een nieuw regengebied van de depressie komt langzaam naderbij, zodat de kans op regen weer toeneemt. WEERRAPPORTEN Dinsdag 20 januari Zon op 8.38 uur, onder 17.05 uur. Maan op 13.40 uur, onder 4.33 uur. Maanstanden 24 jan. 20.32 uur volle maan. 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag wate- in IJmuiden Maandag 19 januari Hoog water 11.31 en uur. Laag water 6.44 en 19.17 uur. Dinsdag 20 januari Hoog water 0.11 en 12.40 uur. Laag water 7.56 en 20.25 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen Duiten- aft en binnenland heden 2d morgen 7 UUT Neerslag 0 Eg laatste 24 uuj c V Sn Za Den Helder geheel bew. z 2 1 Ypenburg zwaar bew. z 4 2 Vlissingen geheel bew z 4 6 Eelde geheel bew zzw 2 1 Twente half bew. z 3 3 De Bilt geheel bew z 2 4 Eindhoven licht bew. z 3 1 Vlv. Z.-Limb geheel bew. z 6 4 Helsinki onbewolkt n -22 4 Stockholm licht bew. wzw -19 2 Oslo poolsneeuw windst.-12 0 Kopenhagen sneeuw zo 0 2 Aberdeen motregen z 3 10 Londen geheel bew z 6 0,6 Amsterdam zwaar bew zzo 2 2 Brussel geheel bew zzo 0 2 Luxemburg iicht bew. zo -3 0,1 Parijs zwaar bew. nno -0 0,5 Bordeaux half bew. zo 4 0 Grenoble onbewolkt windst. -6 0 Nice zwaar bew nnw 5 0 Berlijn geheel bew zzw 0 0 Frankfort zwaar bew. no -1 3 München zwaar bew. z -3 0 Zürich mist ono -9 0 Genève onbewolkt windst. -5 0 Locarno onbewolkt zzo -6 0 Wenen half bew. ozo -4 0 Innsbruck licht bew. w -6 0 Rome zwaar bew. windst. -2 0 Ajaccio geheel bew ono 5 0 Madrid half bew. nw 0 Mallorca half bew. windst. 2 0 Algiers onbewolkt windst. 1 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2