Mikojan kreeg geen tegenvoorstel los Tegenstellingen te Bonn worden minder scherp ZWITSALETTEN Niemöller sprak in Amsterdam en Boegner in Rotterdam BRYLCREEM Nenni's socialistische partij wordt democratisch Morgen gaat hij al terug naar Moskou Anti-Atoombomcongres in Londen begonnen raatótocl 3 Groeiend verzet tegen de Russische voorstellen Raad van Europa bespreekt de kwestie Berlijn Fransen rtdden bemanning van Amerikaans schip BRYLCREEM voor mooi gezond haar! Socialisten van Saragat missen de aansluiting Qp de Europese commissie tegen kernwapens opgericht Appèl in Londen kreeg nagalm in Frankfurt Raad van Pax Christi- beweging kwam bijeen Mr. E. J. Korthals Altes raadsheer in Hoge Raad MAANDAG 19 JANUARI 1959 (Van onze correspondent in Washington) Mikojan's bezoek aan de Verenigde Sta ten heeft geleid tot de uitvoerigste ge- dachtenwisseling tussen Amerikaanse en Russische staatslieden sedert de conferen tie van Genève. Na afloop van Mikojan's gesprekken met Eisenhower overheerste te Washington de mening dat uit deze be sprekingen waarschijnlijk een conferen tie tussen Oost en West zou voortkomen. Daar de kritieke datum voor Berlijn 27 mei is, verwachten de meeste Amerikaan se commentatoren, dat de conferentie voor die datum zal beginnen. Uit niets blijkt echter dat men te Washington in concreto over een dergelijke conferentie heeft gesproken. Mikojan heeft de oude Russische voorstellen inzake Duitsland, alsmede het betrekkelijk nieuwe voorstel inzake Berlijn herhaald en toegelicht. Het heeft hem wellicht teleurgesteld dat de Amerikanen niet met tegenvoorstellen op tafel zijn gekomen. In een conferentie met televisie en pers, wekte Mikojan zondag middag althans de indruk gaarne tegen argumenten te hebben gehoord. Zijn slot som was dat de Amerikaanse regering thans voldoende tijd zou hebben het pro bleem te overdenken. De Amerikanen hebben zich van het be gin af aan op het standpunt gesteld niet bilateraal met Mikojan te willen onder handelen. Dulles toonde evenwel begrip voor de Russische bezorgdheid over een herleving van het Duitse militarisme. De Russen kunnen hopen op een eventuele conferentie bepaalde garanties te krijgen tegen de mogelijkheid van Duitse agressi viteit. In dit geval zou de conferentie ech ter niet slechts over Berlijn moeten han delen, doch tevens over een hereniging van Duitsland en de Europese veiligheid. Sommige waarnemers verwachten dat premier Kroesjtsjev op het partij-congres dat volgende week in Moskou begint, aan wijzingen zal geven omtrent een eventuele conferentie tussen Oost en West, hoewel men daar niet al te vast op moet reke nen. Kennelijk had Mikojan gewenst eni gerlei concessie aan Amerikaanse kant te zien en de Russen kunnen nu terecht of ten onrechte speculeren op Amerikaanse toenaderingspogingen, wanneer de kritie ke datum van 27 mei nadert. Volgens Mi kojan moge de 27ste mei dan niet de tijds- grens van een ultimatum zijn, maar de Russen hebben door het noemen van deze tijdslimiet toch kennelijk een poging ge daan het Westen bezorgd te maken en tot eventuele tegenvoorstellen te nopen. Niets nieuws Gedurende de urenlange gesprekken, die Mikojan vrijdag met minister Dulles heeft gevoerd, zijn de standpunten uitvoe rig uiteengezet. Het bezoek aan Eisenho wer was daarna niet veel meer dan een formele beleefdheid, waarbij geen der par tijen iets nieuws naar voren bracht. Mi kojan, die het kennelijk niet de moeite waard achtte terstond rapport uit te bren gen aan Moskou, ging na zijn gesprek op het Witte Huis een wandeling maken door Washington's grote besneeuwde park. Mikojan vertrekt morgen naar Moskou, drie dagen eerder dan aanvankelijk werd verwacht, waarschijnlijk omdat hij ver moeid is. Mikojan heeft zondag voor de te levisie verklaard dat hij door de Ameri kaanse regering en het publiek goed is ont vangen. De discussie is volgens hem steeds kalm en redelijk geweest. Robert Spivak, een van Mikojan's ondervra gers tijdens de uitzending, toonde zich ech ter een agressief interviewer, die de kou de oorlog graag zou willen voortzetten. Over hem zal Mikojan's oordeel wel min der gunstig zijn geweest. (Reuter) Mikojan antwoordde ont kennend op de vraag of het Russische standpunt inzake Berlijn ongewijzigd zal blijven en alle concessies uitsluitend van Amerikaanse kant moeten komen. Over het Russische verzet tegen de herbewape ning van West-Duitsland, merkte Mikojan op, dat de Duitsers vier oorlogen in nog geen honderd jaar hebben ontketend. Mis schien zult u na de vijfde ervan overtuigd zijn, dat er iets mis is, maar dan kan het te laat zijn, aldus Mikojan, die hieraan toe voegde dat de Oostduitsers maar een be perkte hoeveelheid wapens bezitten, uit sluitend voor zelfverdediging. Zielen redden De Amerikaanse senaat heeft bespro ken of het juist was een lunch aan Mikojan aan te bieden. De partijleiders Johnson en Dirksen verdedigden de commissie van buitenlandse betrekkingen die de lunch aanbood. De Democratische senator Hum phrey merkte op: „Als men zielen wil red den moet men onder zondaars te werk gaan". LONDEN, (Reuter) De liberale „Manchester Guardian" trekt uit Miko jan's gesprekken in de V.S. de slotsom, dat de Russen nu misschien wel tevreden zullen zijn met een „disengagement" op beperkte schaal, waaronder het blad ver staat een gedeeltelijke terugtrekking van de buitenlandse troepen van de Elbe, ge koppeld aan de overeenkomsten over de uitrusting en omvang van de strijdkrach ten die in het geneutraliseerde gebied blij ven en het toezicht hierop. Dit zal bijdragen tot een politieke rege ling van de Duitse kwestie, aldus het blad. (Van onze correspondent in Bonn) De scherpe tegenstellingen over de te volgen politiek tegenover de Russische voorstellen nopens een vredesverdrag voor Duitsland hebben het afgelopen week einde een uitgesproken milder accent ge kregen. Terwijl de regering-Adenauer af wacht wat haar berichtgevers uit Washington zullen melden over Mikojan's gesprekken, kwamen de socialisten dich ter bij het tot dusver zo verguisde stand punt van bondskanselier Adenauer, dat er geen nieuwe voorstellen van Westduitse kant moesten worden bekendgemaakt. Van socialistische zijde groeit de oppositie te gen de Russische voorstellen met de dag. De vooraanstaande socialist Mommer noemde ze een super-Versailles. Hij meent ook, dat de oppositie zin voor verhoudin gen moet tonen, omdat „het vaderland in gevaar is." Ook de S.P.D.-leider Ollen- hauer kwam meer in de richting van Ade nauer's opvattingen, toen hij in een inter view verklaarde, dat een vredesverdrag voor Duitsland slechts een van de onder werpen van komende internationale on derhandelingen kan zijn. Maar waar Adenauer het wil hebben van gesprekken over de ontwapening, daar eist Ollenhauer onderhandelingen over de militaire status van Duitsland in Europa en dus over de grondbeginselen van het Rapcki-plan voor een kern wapen vrij e- zone in Midden-Europa. Dit heeft er toe geleid, dat politieke commentators nu op roepen tot een gemeenschappelijke buiten landse politiek voor alle partijen. Een van de dagbladen schrijft: de klok van het Russische ultimatum tikt door. Wanneer Duitsland zich bij de komende zware bot singen wil handhaven, moet er een einde komen aan de ruzies tussen de partijen. De Duitse begeleidingsmuziek op de aan staande conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken van de grote mogendhe den mag niet klinken als een onontwar bare en schrille wirwar van stemmen. Inmiddels wacht de regering-Adenauer af wat de onderstaatssecretaris Dittmann die een week lang in Washington is ge weest zal berichten over het onderhoud tussen Eisenhower en Mikojan. Men ver wacht hier een goed contact van de bond genoten met Bonn over te nemen maatre gelen en men meent, dat Mikojan's bezoek aan de Verenigde Staten in de eerste plaats zal leiden tot een voorconferentie, waar schijnlijk op ministersniveau, voor een topconferentie van de regeringsleiders. In elk geval gelooft men een adempauze te hebben gekregen. Oproep van 47 hoogleraren Zeven en veertig Westduitse hooglera ren, onder wie enkele Nobelprijswinnaars, hebben een oproep gepubliceerd, waarin ondermeer wordt gezegd dat geen volk door de atoomwedloop van Rusland en de Verenigde Staten en door de toenemende internationale spanning zo dodelijk wordt bedreigd als het Duitse. Zij wensen de vorming van een internationaal orgaan, dat in UNO-verband tot taak krijgt een algemeen toezicht op atoom- en andere wa pens tot massale vernietiging uit te oefe nen. Voorts willen de hoogleraren een be sluit van de UNO over de hereniging van Duitsland op grond van vrije verkiezingen. Oostduitse agitatie (UPD Tijdens een bijeenkomst van het centrale comité van de Oostduitse communistische partij heeft partijleider Ulbricht verklaard dat er geen blokkade van Berlijn zal worden ingesteld indien de Westerse geallieerden de Oostduitse soe vereiniteit erkennen in de corridors naar Berlijn die de Russen aan de Oostduit sers zullen overdragen. Dit betekent dat het Westen zich zal moeten onderwerpen aan Oostduitse verkeerscontrole. In het luchtveiligheidscentrum, dat het verkeer met de Berlijnse vliegvelden regelt, zul len de Oostduitsers trachten de plaatsen van de Russen in te nemen, evenals in het bestuur van de gevangenis van Spandau. STRAATSBURG (ANP) De Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa begint vandaag in Straatsburg aan het laatste deel van het zittingsjaar 1958/ 1959, met als voornaamste agendapunten een bespreking van de Berlijnse kwestie en verkiezing van een rechter van het Europese hof voor de rechten van de mens. Tijdens het debat over de kwestie-Ber- lijn zal de Westberlijnse burgemeester Brandt de parlementaire vertegenwoordi gers uit de vijftien landen toespreken. Men verwacht, dat ook de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, het woord zal voeren. De Belgische christendemocraat Struye heeft een verslag over de Berlijnse kwes tie opgesteld, waarin onder andere wordt verklaard, dat de Sovjet-Unie niet een zijdig haar verplichtingen ten aanzien van Berlijn kan opzeggen. Het verslag keurt de westelijke verwerping van het Russi sche voorstel om van West-Berlijn een vrije stad te maken goed. Het legt er even wel de nadruk op. dat onderhandelingen over de gehele Duitse kwestie nodig zijn, omdat alleen op die manier de weg ge- effend kan worden voor een aanvaardbare regeling van de Duitse kwestie, die met de veiligheidseisen van alle betrokken lan den rekening houdt. Voor de verkiezing van rechter van het Europese hof voor de rechten van de mens zijn 43 kandidaten gesteld, onder wie de Nederlandse professoren mr. F. M. baron van Asbeck, mr. dr. L. J. C. Beaufort OFM, en mr. dr. J. H. W. Verzijl. Zij zijn hoog leraren in het volkenrecht, respectievelijk te Leiden, Nijmegen en Utrecht. TUNIS (UPI) Zondagochtend vroeg is het Amerikaanse vrachtschip „Valiant Effort" dicht onder de kust van Tunesië door zijn bemanning verlaten. Enkele uren later zijn de 37 opvarenden van het schip gered door het Franse vliegdekschip „Ar- romanches" en de marinesleepboot „Bel lier". Het verlaten vrachtschip dreef naar de kust in zinkende toestand en strandde daar. De gehele bemanning dreef rond in de zeer woelige zee op rubbervlotten en in reddingssloepen. Tijdens het oppikken van de opvarenden, waarbij ook helicopters in actie waren, heeft het gevaar gedreigd, dat het vliegdekschip zou stranden. Het is nog niet bekend waarom de be manning van de „Valiant Effort" het schip verliet. De korte noodmelding van de marconist doet vermoeden, dat er een ernstige machinestoring is opgetreden en de gezagvoerder, op een afstand van nau welijks vijf mijlen van de rotsachtige Ca- ni-eilanden, vreesde- het schip niet meer uit de kust te kunnen houden. Vermoedelijk zal gepoogd worden de Amerikaan los te slepen maar elke mi nuut, die het schip op de rotsige kust door brengt vermindert zijn levenskansen. Storm en golven teisteren het schip. Het Amerikaanse schip was met 10.000 ton graan van Galveston onderweg naar Calcutta. LONDEN (Reuter) In Londen is za terdag een internationaal congres begon nen van voorstanders van de afschaffing van atoombommen. Ruim 150 gedelegeer den uit vele Europese landen, waaronder ook Nederland, nemen eraan deel. Onder hen bevinden zich vele vooraanstaande fi guren uit de wereld van letterkunde, we tenschap en vakbeweging. Ook de voorzit ter van de Nederlandse Anti-Atoombom actie, de Haarlemmers G. A. de Bock, neemt aan het congres deel. De initiatiefnemers tot het congres zijn: Bertrand Russell, Stefan Andres, Karl Barth, Max Born, Claude Bourdet, Benja min Britten, L. John Collins, Jean-Marie Domenach, Michael Foot, Victor Gollancz, Julian Huxley, Hans Henny Jahn, Robert Jungk, Ericht Kastner, Hans Hellmut Kirst, Walter Menzel, J. B. Priestley, Her bert Read, Hans Werner Richter en C. H. Waddington. (UPI) Dr. Robert Jungk, een gena turaliseerd Amerikaan en bekend auteur, verklaarde op de openingszitting „Hoewel ik de dreiging erken die door de Sovjet- Unie gevormd wordt, meen ik dat een gro ter potentieel gevaar momenteel in Duits land ligt, nu dat dit land zich met kern wapens bewapent." Jungk betoogde, dat de Duitse minister van defensie Strauss tien jaar geleden gezegd heeft „Moge de hand verschrompelen, die ooit weer een geweer zal vasthouden." Maar onlangs heeft Strauss volgens Jungk, Duitsland op gewekt zo nodig alleen te strijden in een oorlog met kernwapens. De Britse organisatoren van het congres verwachten dat het congres een „los ge federeerd Europees comité" zal benoe men, dat een grotere internationale con ferentie voor bevordering van kernontwa pening aan beide zijden van het ijzeren gordijn moet voorbereiden. Dr. Jungk zal vandaag een Europees charter voor de beweging voor de kernontwapening indie- Advertentie Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid, fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roos vorming. the perfect hairdressing Zolang de roorraad strekt I Kloeke tube van f 1,85 met daarbij tpeeiaal verpakt een alleraardig ste .junior pot"geheel GRATISI Vraag uur winkelier I Beeeham (Nederland) N.V Voor engro8: Jacq.Mot N.V.. Amsterdam (Van onze correspondent in Rome) Nenni is op het partijcongres der socia listen als overwinnaar uit het stiijdperk getreden. Voor het eerst sedert 1948 heeft het congres werkelijke inhoud. Van de vele moties is die van Nenni de meest rechtse. Deze kreeg 58 percent der stemmen. Hij stelt algehele autonomie der socialisten voor en dus een verbreken van de oude banden met de communisten. Dit is van groot belang, daar het „pact van samen werking" dat tijdens de fascistische periode werd afgesloten te Parys, daarmede tot het verleden gaat behoren. Een motie van Tullio Vecchietti, voor stander van bestendiging van het pact van samenwerking met de communisten, kreeg drieëndertig percent der stemmen en een van Lelio Basso, die tussen de beide uiter sten wil bemiddelen, kon niet meer dan negen percent halen. De Italiaanse socialis-' tische partij wordt dus een democratische partij, links als men wil, niet door dik en dun anti-communistisch, maar vdkomen los van het communisme. Een heuglijke ge beurtenis, als men bedenkt dat in. Italië Twee belangrijke figuren irit de Euro pese protestantse kerken waren dit weekeinde in Nederland: dr. Nie- möller, president van de Evangelische Kerk in Hessen-Nassau en dr. Mare Boegner, president van de' Fédération Protestante de France. De eerstge noemde preekte in de Westerkerk in Amsterdam en daalde daarna van de kansel af om vragen van de talrijke aanwezige jongeren te beantwoorden, zoals de foto toont. De thans 67-jarige dr. Martin Niemöller uit Wiesbaden, president van de Evan gelische Kerk Hessen-Nassau, heeft zon dag op een persconferentie te Amsterdam verklaard, dat bij een beoordeling van de gehele politieke situatie thans niet meer zo zeer de verhouding Oost-West een rol speelt, als wel de vraag naar de toekom stige verhouding tussen de blanke en niet- blanke volken. Hij noemde het grote probleem van deze tijd (nu in de wereld een oorlog als machtsmiddel niet meer kan worden ge bruikt): het scheppen van een goede samenleving tussen de snel groeiende vol ken van alle rassen en landen. Het komt er thans op aan, dat het ene land zijn tech nisch overwicht op een ander volk opgeeft en dat alle mogelijkheden voor een vreed zame samenleving worden gebruikt. „De taak van de gehele mensheid is om een steeds betere vrede te maken". Dr. Nie möller achtte daarbij de UNO het instru ment om spanningen op te heffen en om tegenstellingen te overbruggen. Dr. Niemöller was in Amsterdam voor het leiden van een (Duitse) eredienst in de Westerkerk, een onderdeel van een se rie diensten, waarmee de Amsterdamse Hervormde Gemeente in kennis wordt ge bracht met de wereldkerk. De serie is on langs geopend met een Franse dienst, waarin voorging pasteur Marc Jospin. Dr. Niemöller predikte naar aanleiding van het bijbelgedeelte uit het Lucasevan- gelie (hoofdstuk 9) „Jezus en de Samari tanen", het verbod van Jezus aan zijn kerk geweld te gebruiken. De wet van het chris telijk handelen moet de naastenliefde blij ven, ook in deze tijd, nu de mens de macht heeft het totale leven te vernietigen. De boodschap van de zachtmoedigheid, die Jezus heeft gepredikt, is nu de weg, waar mee de christenen de wereld in moeten gaan. Dr. Mare Boegner, president van de Fédération Protestante de France, in ons land vooral bekend geworden als een der presidenten van de Wereldraad van Ker ken, heeft zaterdagmiddag voor de Alliance Frangaise te Rotterdam een rede gehou den over „Plet christelijk geloof ten over- staan van de bedreiging van het atoom". Onder het gehoor van dr. Boegner be vonden zich ook de Franse ambassadeur en de burgemeester van Rotterdam. Di'. Boegner achtte de confrontatie van het christelijk geloof met atoom belangrijk en moeilijk. Na gespi'oken te hebben over de „bewondei'enswaardige" beloften, die sedert vijf jaren alle democratische par tijen tezamen niet vijftig percent der be volking vertegenwoordigen. Achter Nenni en zijn socialisten staan ongeveer vier mil joen kiezers. Zijn partij is weinig minder sterk dan die der communisten. Men zou verwachten, dat in het demo cratisch kamp de vreugde groot zou zijn en dat vooral de christen-democraten, voor wie het evangelie de richtlijn van hun leven zou moeten zijn, het vette kalf zou den slachten om de verloren zoon bij zijn thuiskomst te ontvangen. Dat is echter maar betrekkelijk waai'. De republikeinen en de links-liberalen, twee kleine maar gewetensvolle groepen, zijn wél verheugd en beseffen ten volle, dat dit een belangrijke dag is voor de democratie. Saragats sociaal-democraten zijn een beetje verbijsterd. Zij hebben te lang gedraald Nenni's voorstel om de beide partijen te doen samensmelten, in over weging te nemen. Nu blijkt, dat Nenni werkelijk de overgrote meerderheid van zijn partijgenoten achter zich heeft, en zijn democratisch-socialistische partij veel en veel groter is dan het snipperpartijtje van Saragat, kan er van onderhandelen op basis van gelijkheid geen sprake meer zijn. De linkervleugel van Saragat's partij heeft reeds te verstaan gegeven, dat zi;i voor nemens is kort na het partijcongres met Nenni's partij samen te smelten. Wat dan nog overblijft van Saragat's partij zal dit voorbeeld waarschijnlijk na het sociaal democratisch partijcongres wel volgen of zich misschien ten dele aansluiten bij de radicalen of bij de republikeinen.Voor twee sociaal-democratische partijen is er op den duur geen plaats. Paard van Troje De christen-democraten hebben het Nenni altijd heel erg kwalijk genomen, dat hij de trouw aan het gemeenschappelijke „pact van actie tegen fascisme en tegen de reactie" hoger stelde dan trouw aan de democratie. Zij hadden daarin volkomen gelijk en het was begrijpelijk, dat zij niets te maken wilden hebben met Nenni zolang deze aan de leiband van Togliatti, en dus indirect van Moskou, liep. Maar nu doet zich het zonderlinge geval voor, dat juist die christen-democraten, die het ergst tegen het „pact van gemeenschappelijke actie" fulmineerden, niets nalaten om Nenni zo mogelijk opnieuw in de armen van Moskou te drijven. Naar hun mening is het een voudig niet mogelijk, dat Nenni (let wel na de gebeurtenissen in Oost-Berlijn, in Polen en in Hongarije en na het twintigste com munistische partijcongres) tot een ander inzicht is gekomen. Zij zien in hem het paard van Troje, dat de democratische veste wordt binnengesleept. Maar er zijn andere christen-democraten die Nenni openlijk smeken toch deel te nemen aan de regering en het zijne bij te dragen tot de hoognodige sociale hervormingen in Italië. NAPELS (Reuter) In het nieuwe cen trale partijcomité heeft de groep-Nenni 47 zetels, de groep-Vecchietti 27 en cie groep- Basso zeven. het vreedzaam gebruik van de atomaire krachten inhoudt, stelde hij daartegen over de „onmetelijke gevaren", die de mensheid - - alleen reeds door de proef explosies bedreigen. De bewogen appèls in 1958 van dr. Albert Schweitzer in her innering brengend voerde dr. Boegner aan dat het noodzakelijk is de volken en de regeringen in het geweer te roepen. „In dit volstrekt nieuwe wereldtijdperk moeten de kerken iets nieuws zeggen", al dus dr. Boegner. „Zij zijn hierin niet al leen bevoegd, maar zij hebben zelfs de evidente plicht zich uit te spreken", zei hij. „Terwijl wij mensen in de nacht verkeren is het zaak te ontwaren of er ergens licht is overgebleven. Wij beleven het afschuwelijke drama van de tegenstelling tussen twee ethieken, de ethiek en de gevestigde orde (staat, vei ligheid) tegenover de ethiek van de liefde (het grote gebod). De liefde, zei dr. Boeg ner is de enige realiteit, welke in staat is het gebouw van gerechtigheid en vrede op te trekken". Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABL. f 1.- 40 TABL. f 1.50 Taal Mag ik een kilo pocket books van u, maar wel vers graag, zegt de huismoeder tegen de kruidenier en de man in het witte schort antwoordt met een advertentie- glimlach dat hij zojuist een edelzending dauwfrisse juweeltjes heeft binnenge kregen en vraagt of hij alles in één zak zal doen, bij de staker en de erwten maar, dat is gemakkelijk meenemen. En dat is nou gek. Iedereen spreekt van pocket, als het over boeken gaat, maar overigens blijft een zak een zak. Waarom doet de kruidenier niet alles in één pocket? En waarom heet een zakdoek niet pocket dook? En waarom maakt een kleermaker geen brook pockets in een brook? En wat is de reden dat we nog steeds niet spreken van pocketlopen, pocketroolen en de pocket van Santa Claus? En waarom kopen we nooit een poos in een pocket, in plaats van een ordinaire kat in een zak? Waarom moeten we toch altijd alles zo ingewikkeld maken, als de eenvoud zich aandient? De kruidenier moet tenslotte toch ook weten waar hij zich aan te houden heeft, wil hij op de vlotste wijze zijn pockets fooi krijgen. Hij heeft het toch al zo moeilijk, met die enorme verscheidenheid van artikelen van pocket books tot pocketjes blue R. Agteran LONDEN (UPI) De Nobelprijswinnaar Bertrand Russell heeft zaterdag gezegd, dat het dringend noodzakelijk was, de kernproeven stop te zetten, teneinde te 'voorkomen, dat ook Zwitserland, Frank rijk, Duitsland en Zweden atoombommen zouden gaan vervaardigen. In een rede op het Europese atoom-ont wapeningscongres in Londen drong hij aan op een overeenkomst, waarbij het in be zit hebben van de waterstofbom tot Rus land en de Verenigde Staten beperkt zou blijven. Hij stelde ook de oprichting van een in ternationale autoriteit voor, die de enige bezitter zou zijn van grote oorlogswapens, als „de enige doeltreffende methode om een oorlog te voorkomen". Hij voegde daaraan toe, dat de verwezenlijking van deze oplossing veel tijd zou kosten. Het congres besloot zaterdag een Euro pese commissie tegen de kernbewapening op te richten, die een wereldconferentie voor de komende herfst moet organiseren, waarvoor ook Oosteuropese landen zullen worden uitgenodigd. Voorzitter van de commissie is de Duitse schrijver Hans Werner Richter. Het congres heeft een telegram gezonden aan premier Macmillan van Engeland, waarin geprotesteerd wordt tegen de le gering van een Britse raketeenheid bij Dortmund. In een telegram naar de Oost-West-conferentie over kemproeven in Genève verzocht het congres bespoediging van de besprekingen. FRANKFORT (UPIi - In de St. Paulus kerk te Frankfort hebben de deelnemers aan het Europese congres voor kernontwape ning zondag een demonstratieve bijeen komst gehouden. Het congres heeft twee dagen geduurd en werd zondag in Londen besloten. Voorzitter is de Duitse auteur Hans Werner Richter. President van de bijeenkomst in de St. Paulus was de burgemeester van Frank fort, Werner Bockelmann, die tevens het congres bijwoonde. Aan de conferentie werd namens het „A.A.A.-comité" in ons land deelgenomen door de heer G. A. de Bock te Haarlem. STRAATSBURG (AFP) Te Straats burg is zaterdag de internationale raad van de „Pax Christi"-beweging onder voorzitterschap van aartsbisschop Feltin van Parijs bijeengekomen. Aan het over leg wordt onder meer deelgenomen door de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink. De raad bespreekt rapporten over de be langrijke kwesties, waarvoor de rooms- katholieke wereld zich ziet geplaatst, zo als de islam, de Westerse cultuur, China, de Sovjet-Unie, Latijns-Amerika, de „pla netaire revolutie", de atoomwapens, en de „Zwarte wereld". Op de bijeenkomst van de raad in het vorige jaar te Leuven was besloten deze vraagstukken te bestuderen. Grieks-Turkse besprekingen over Cyprus in Parijs PARIJS (UPI) De ministers van Bui tenlandse Zaken van Griekenland en Tur kije, Averoff en Zorloe, hebben zondag in Parijs besprekingen gevoerd over de kwestie Cyprus. Zij lunchten ten huize van de Turkse gedelegeerde bij de NAVO, Se- lim Sarper. De besprekingen werden ge voerd „in een hartelijke en ontspannen at mosfeer", zo werd na afloop verklaard. Men verwacht dat de beide ministers el kaar vandaag opnieuw zullen ontmoeten. De Britse regering wordt op de hoogte ge houden van het verloop der besprekingen. Griekse en Turkse woordvoerders legden er de nadruk op dat de besprekingen een „voorbereidend" karakter dragen en dat geen „resultaten" kunnen worden ver wacht. Behalve Cyprus zijn ook economi sche kwesties die verband houden met de inwerkingtreding van de Euromarkt be sloten. Tot raadsheer in de Hoge Raad der Ne derlanden is benoemd mr. E. J. Korthals Altes, advocaat en procureur te Amster dam. Mr. Korthals Altes werd op 1 juni 1898 te Amsterdam geboren. Hij studeer de aan de universiteit van Amsterdam en aan de Sorbonne te Parijs. In 1924 promo veerde hij aan de Amsterdamse universi teit cum laude tot doctor in de rechtswe tenschappen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5