AKU-bedrijfsresultaat van f 23,2 tot 22,7 miljoen gedaald C Panda en de olïe^boertjes Wereldnieuws Aanhoudend zacht weer Industriële produktie in Sovjet-Unie in 1958 tien percent toegenomen Albert Heijn-lening van f 2\ miljoen certificaten aan toonder Nettowinst van f 17,9 tot 21,4 miljoen gestegen NAAIMACHINES 2 RUSSISCH STATISTISCH BUREAU: Waarom hoestend ABDIJSIROOP/; Binnen een half jaar: Onderlinge saldi-regeling door de EBU-landen Gunstig spaarverschil in 1958 van f 683,5 miljoen Japan levert Indonesië een katoenspinnerij Nieuwe Allan-directeur tot verkoop van activa gemachtigd Geen overeenstemming in de sigarenindustrie Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Singapore ontstemd over maatregel tegen KLM TELEURSTELLENDE CIJFERS DIVIDEND 1958 11 PERCENT Bremen stapelplaats voor Indonesische produkten Daggeld weer verlaagd; van 2 tot 1% percent Simplex werkt bevredigend De ene krijgt Brandend Maagznnr bij wijze van toetje DINSDAG 20 JANUARI 1959 Het Sovjet-Russische Centrale bureau voor de Statistiek heeft, naar het agent schap Tass meldt, medegedeeld dat de industriële produktie in de Sovjet-Unie in 1958 ten opzichte van het voorafgaande jaar met tien percent toenam. Het publi ceerde verder de volgende gegevens (de toenemingspercentage tegenover 1957 staan tussen haakjes): kolen 496,0 miljoen ton (7 pet.), ijzererts 88,8 miljoen ton (5 pet.); olie 113,0 miljoen ton (15 pet.); ruwyzer 39,6 miljoen ton; aardgas 29.8 miljard ku bieke meter (50 pet.): staal 54.9 miljoen ton; elektrische energie 233.0 miljard kWu (11 pet.) walsprodukten 42,9 miljoen ton. Voor de ijzer- en staalproduktie be draagt de toeneming in totaal 7 percent. De auto-industrie heeft haar produktie in totaal met 3 percent en voor personen auto's met 8 percent vergroot. Er werden 122.000 personenauto's en 389.000 zware voertuigen en autobussen geproduceerd. Voor de voedselindustrie en de lichte in dustrie werden in alle sectoren de gestel de doelen overtroffen. Voor textiel be draagt de toeneming 4 a 13 percent en voor schoeisel 12 percent. Landbouw Volgens het communiqué was 1958 op landbouwgebied buitengewoon gunstig. De graanoogst (het communiqué wijst erop, dat „de cijfers op werkelijk in de schuren zijnd graan betrekking hebben" was 139,4 miljoen ton of 11,5 miljoen ton meer dan in i956, welk jaar, tot nu toe als 'n record jaar werd beschouwd. De tarweoogst be draagt 75,4 miljoen ton. Het nationale inkomen van de Sovjet- Unie is in 1958 met 9 percent toegenomen en de reële lonen gingen met 5 percent omhoog. De omzet in de kleinhandel nam met 6 percent toe. Volgens het communiqué kon voor katoenen stoffen, schoeisel en meu- Advertentie door de lange winter, als U in een paar dagen van die plaag verlost bent met 'AKKER SIROOP beien niet altijd worden. in de vraag voorzien Wetenschap Frankrijk zal zijn vijftien partners in de Europese Betalings Unie, die op 27 decem ber is ontbonden, onder bilaterale regelin gen in totaal 484,8 miljoen dollar moeten betalen. Engeland heeft een schuld van 378,9 miljoen dollar te betalen, terwijl West-Duitsland 1.026,8 miljoen dollar te vorderen heeft. De leden van de Europese Betalings Unie hebben onder de liquida- tievoorwaarden zes maanden de tijd voor het sluiten van overeenkomsten ter rege ling van hun saldi in de E.B.U. Als er bin nen deze termyn geen regeling tot stand komt, dan moeten de schulden binnen drie jaar worden betaald. De E.B.U.-leden moeten zich met elkaar en niet met de E.B.U. zelf verstaan. De O.E.E.S. heeft bekendgemaakt, dat na haar slotverrekeningen de Europese Betalings Unie 403,7 miljoen dollar aan goud en convertibele valuta bezit. Dit zal onder de landen met een vordering op de E.B.U. worden verdeeld. Deze landen zulen dit geld echter naar verwachting gebruiken als hun bijdrage in het Euro pese Fonds van de nieuwe Europese Monetaire Overeenkomst. Uit dit fonds zullen dan kredieten aan ledenlanden kunnen worden verstrekt. Na West-Duitsland is België/Luxemburg met een vordering van 153,8 miljoen dol lar de grootste krediteur van de Europese Betalings Unie. Daarna komt Nederland met een vordering van 121 miljoen dollar. Andere landen met een vordering zijn Italië (7 miljoen dollar), Oostenrijk (5,3 miljoen dollar), en Zweden (1,1 miljoen dollar). Alle andere landen hebben een schuld aan de E.B.U. Na Frankrijk en Engeland is Noorwegen met 87,1 miljoen dollar de grootste debiteur, daarna komen Denemarken (65,5 miljoen dollar), Portu gal (36,4 miljoen dollar), Turkije (33,8 mil joen dollar), Griekenland (12,0 miljoen dollar), Zwitserland (11,8 miljoen dollar) en IJsland (7,2 miljoen dolar). De volledige bijzonderheden van de regelingen voor het betalen der schulden zullen binnenkort bekend worden gemaakt. In 1958 is, blykens het C.B.S., in totaal bij alle spaarbanken in Nederland ge spaard voor een bedrag van 683,5 mil joen. Gestort werd 3501,8 miljoen en op gevraagd werd 2818,3 miljoen. Deze cij fers zijn exclusief de bijgeschreven rente, in tegenstelling tot de vergelijkende cijfers over 1957, die inclusief de rente zijn. Het in 1958 bereikte spaarverschil wijkt aanzienlijk af van dat over 1957. Wel heb ben ook toen de stortingen de terug betalingen overtroffen, maar de inleg be droeg slechts 2956,9 miljoen met een terugbetaling van 2870,4 miljoen; het spaarverschil was slechts 86,5 miljoen. Het saldo tegoed is gestegen van 6645,0 miljoen in 1957 tot 7332,5 miljoen in 1958 en het relatieve spaarverschil in percenten van 1,03 tot 1,24. Bij de R.P.S. is het negatieve spaar saldo van 3,9 miljoen in 1957 omgezet in een positief saldo van 127,8 miljoen in 1958. Een soortgelijke ontwikkeling ver toonden de algemene spaarbanken, die in 1957 een negatief saldo boekten van 59,8 miljoen, maar in 1958 een positief saldo wisten te halen van 137,4 miljoen. Bij de boerenleenbanken hebben zowel in 1957 als in 1958 de stortingen de terugbetalingen overtroffen, maar ook bij deze instellingen is het spaarverschil aanzienlijk toege nomen en wel van 150,2 miljoen tot 418,3 miljoen. De stedelijke bevolkingen kregen de be schikking over 68 miljoen vierkante meter woonruimte of 7 miljoen vierkante meter meer dan in het plan voorzien was. Het aantal arbeiders en employés, dat aan het arbeidsproces deelnam, bedraagt 54,6 mil joen of 1,4 miljoen meer dan in 1957. Er zijn bijna 650.000 jonge arbeidskrachten geschoold. Het aantal gediplomeerde leer krachten voor het onderwijs bedraagt op het ogenblik 7,5 miljoen of 10 percent meer dan in 1957. Ruim 280.000 personen houden zich met wetenschappelijke arbeid bezig. (AFP) Binnenkort zal Japan aan Indonesië een katoenspinnerij leveren met een capaci teit van 30.000 spoelen en 500 weefma- chines. Deze levering, geschiedt los van de herstelbetalingen door Japan aan Indo nesië. In het afgelopen najaar had Indo nesië voor deze levering een internatio nale inschrijving geopend. Kort geleden werd bekend, dat de levering is gegund aan een combinatie van vijf Japanse fabri kanten. De installatie, die ongeveer twee miljoen dollar kost, zal omstreeks juli worden verzonden. De fabriek zal worden gevestigd te Djokjakarta voor de ver vaardiging van batikstoffen. In de buitengewone vergadering van aandeelhouders van Allan en Co's Konink lijke Nederlandsche Fabrieken van Meu belen en Spoorwegmaterieel n.v. te Rotter dam werd met 5203 stemmen voor, tien tegen en twaalf blanco besloten de heer W. J. Kruikemeier, algemeen procuratie houder van de Amsterdamsche Bank, te benoemen tot directeur in de plaats van de twee voormalige directeuren, die ont slag hebben genomen. Hem werd tevens machtiging verleend over te gaan tot ver koop van de activa der n.v. op de wijze en onder de bepalingen als hem. onder goed keuring van de raad van commissarissen, zal goeddunken. De president-commissaris, mr. A. Die- mer Kool, herinnerde allereerst aan de reeds Gepubliceerde circulaire van 2 de cember 1958, waarin een uiteenzetting over de toestand van het bedrijf werd gegeven en bankiers aandeelhouders hebben aan geboden hun aandelen tegen een koers van 20 percent over te nemen. Het bod komt van de Amsterdamsche Bank in overleg met de Herstelbank. Deze banken zijn nu de crediteuren, die de andere crediteuren hebben betaald, aldus de presi dent-commissaris. Als er ooit meer uit komt dan 20 percent dan is dit bestemd voor de"''aandeelhouders!'maar eerst komen de crediteuren aan .de beurt.. Er is .een -ver lies van circa vijf miljoen gulden; mis schien brengen grond, gebouwen, machi nes en overige inventaris de boekwaarde op, zo vervolgde hij, later opmerkend, dat genoemde onderdelen van het bedrijf ziin getaxeerd op f 4.800.000. Het bedrijf om vat zes hectare grond, waarvan 2.7 ha be bouwd is. Mr. Diemer Kool merkte nog op. dat de cijfers zo duidelijk zijn. dat het hem verbaasd had. dat er aandeelhouders zijn. die hun aandelen willen behouden. PAG 2 De organisaties van werkgevers en werknemers in de sigarenindustrie heb ben een eind gemaakt aan dc besprekin gen over het probleem der toenemende mechanisatie en van de als gevolg daar van opgetreden problematiek in de werk verschaffing. In eerste instantie werd besloten de werkweek tot 45 uur terug te brengen. Be sprekingen werden gevoerd om de finan ciële lasten hiervan te verdelen tussen werkgever en werknemer. Beide partijen hadden volledig begrip voor eikaars pro blemen, maar in de laatste fase bleek de voorgestelde lastenverdeling niet aan vaardbaar. De consequenties voortvloeien de uit de werktijdenverkorting bleken te zwaar om door de partijen aanvaard te worden. NederlandSpanje De regeringen van Nederland cn Spanje hebben besloten het tussen beide landen geldende han delsakkoord te verlengen tot 30 juni 1959. Tevens werd besloten het Nederlands-Spaanse betalings akkoord te verlengen Het is de bedoeling dat de Beneluxlanden te zijner tijd met Spanje bespre kingen zullen voeren over het sluiten van een ge meenschappelijk handelsakkoord en, een beta lingsakkoord, welke overeenkomsten de huidige moeten vervangen. (Van onze correspondent in Londen Volgens berichten uit Singapore heeft het Engelse besluit om de landingsrechten van de K.L.M. tot één toestel per week te beperken vooral in politieke kringen al daar grote ontstemming gewekt. Sommigen verwachten dan ook, dat het laatste woord hierover nog niet is gezegd en dat de kwestie een openbaar karakter zal krijgen. Het is bekend dat de meningen van de Britse regering en die van Singapore over deze zaak verschillen, hoewel de autori teiten aldaar voorzichtig op het besluit hebben gereageerd. In Singapore acht men de aan de K.L.M. opgelegde beperkingen in strijd met het karakter van de stad als groot entrepot en vrije haven, welker welvaart afhankelijk is van gemakkelijke toegankelijkheid voor schepen en vliegtuigen uit de gehele wereld. In Singapore verluidt nog dat de K.L.M., hoewel zü daarover niets heeft losgelaten, misschien zal trachten Koeala Loempoer, de hoofdstad van de naburige federatie van Malaya, als eindpunt te gebruiken in plaats van Singapore. Hierbij kan worden aangetekend, dat voor zover onze informaties in Londen strekken, er weinig kans is dat de Britse regering aan haar besluit zal tornen. De zaak lijkt, wat Londen betreft, afgedaan. (Van onze financiële medewerker DE VOORLOPIGE JAARCIJFERS van de AKU hebben op de beurs geen grote emotie veroorzaakt, maar voorzover de aandelenkoers erop heeft gereageerd, was de emotie er ditmaal een van teleurstelling. Vooral na de optimistische uitlatingen van de president-directeur enige weken geleden, zijn de cijfers van het vierde kwartaal 1958 tegengevallen.'Voor de eigen bedrijven ging het winstcijfer slechts van 5,4 miljoen gulden in het derde tot 5,7 miljoen gulden in het vierde trimester vooruit en per saldo valt er voor het gehele jaar 1958 in vergelijking met 1957 nog een achteruitgang te constateren van 23,2 miljoen gulden tot 22,7 miljoen gulden. 1958 4e kw. 3e kw. 2e kw. 1 e kw. 1958 1957 65,7 51,9 48,7 56,8 223,1 219,4 60,0 46,5 44,1 49,8 200,4 196,2 5,7 5,4 4.6 7,0 22,7 23,2 dividenden en renten van deelnemingen 1,5 6,3 0,7 0,3 8,8 8,2 diverse baten en lasten - 0,5 0,1 - 0,6 0,6 7,2 12,2 5,4 7,3 32,1 32,0 2,6 2,6 1,8 3,7 10,7 14,1 netto winst 4,6 9,6 3,6 3,6 21,4 17, Van dinsdag 27 januari af zullen ter beurze van Amsterdam worden verhan deld certificaten aan toonder groot f .1.0.00, vertegenwoordigende elk 20 6 percent spaarobligaties groot f 50, lening 1958 Al- bert Heijn n.v. te Zaandam. De lening is groot maximaal 2,5 miljoen en is aflos baar uiterlijk op 1 juli 1978 tegen een koers van 320 percent. De huidige koers van de 6 percent spaarobligaties groot 50 is on geveer 122 percent. Opneming der certifi caten in de effectenprijscourant is aange vraagd. Houders van 6 percent spaarobligaties gedateerd 1 juli 1958 kunnen gedurende de looptijd aflossing vorderen en wel per 1 juli 1963 a 135 percent, 1 juli 1968 a 180 percent, 1 juli 1973 a 240 percent en 1 juli 1978 a 320 percent. Vervroegde aflossing van de zijde van Albert Heijn n.v. is niet toegestaan. De rente, ingaande 1 juli 1958. is begrepen in het aflossingsbedrag. Gestegen omzetten Het bericht, waarin deze introductie wordt aangekondigd, bevat gegevens over de bedrijfsresultaten 1958 waaruit blijkt, dat de omzetten opnieuw aanmerkelijk zijn gestegen nadat tegen het einde van 1957 belangrijke prijsverlagingen werden aan gekondigd. In 1958 werden herhaaldelijk verkoopprijzen verlaagd, ook als dat ging ten koste van de marge en het geen uit vloeisel was van lagere groothandelsprij- zen. De kosten vertonen nog altijd een stijging. De invloed van de gestegen om zetten was evenwel groter dan die van de stijgende kosten, zodat de resultaten gun stiger waren. Zowel in het moederbedrijf als in de dochterondernemingen zijn in 1958 vrij belangrijke investeringen ge schied. De resultaten van de dochteronder nemingen waren bevredigend. Het ligt niet in de bedoeling tezijnertijd een hoger dividend^voor te stellen dan het gebruikelijke percentage van 11 percent, mede in verband met de grote investerin gen die een ruime liquidatie vereisen. Der halve zal worden voorgesteld over 1958 onveranderd 11 percent dividend. Houders van de winstdelende obligaties zullen dus 7 percent rente ontvangen. Sedert 1948 werd geïnvesteerd 58,9 miljoen en afge schreven 34,1 n iljoen. Blijkens de tus sentijdse winst- en verliesrekening per 6 september .1958. beliep de exploitatiereke- Tiing 8.210.000. (heel 1957 f 10.595.000). De Indonesische regering heeft Bremen gekozen als Europese markt voor de Indo nesische tabak, meldt het Indonesische persbureau Antara. Het bureau zegt dit uit betrouwbare bron te hebben vernomen. Het besluit is genomen by onderhande lingen tussen de Indonesische regering en een Westduitse handelsdelegatie. Het daggeld is verlaagd met een kwart percent en gebracht van 2 op 1 3/4 percent. De verhoging met een half percent van 1 Zi tot 2 percent op 16 januari is blykbaar voldoende geweest om de geldafvloeiing ie stoppen, aldus de mening in geldkrin- gen. Nu enige ontspanning op de geldmarkt is ingetreden, heeft men de daggeldrente gebracht op een niveau, dat meer met de omstandigheden op de geldmarkt overeen komt. Dit resultaat valt temeer tegen als men het ziet in het licht van een aanmerkelijk grotere omzet. Deze is namelijk van rond 52 miljoen gulden in het derde tot 65.7 miljoen gulden in het vierde kwartaal ge stegen en dit wijst er op dat de AKU hard bezig is haar positie op de wereldmarkt voor bandenrayon en de synthetische pro dukten van de cnkalon te versterken. Maar de bedrijfskosten, welke in het derde kwartaal 89.6 percent bedroegen, zijn in het vierde tot 91.2 percent van de omzet gestegen en zij zyn verhoudingsgewijs groter dan in enig kwartaal van de laatste jaren. Men zal vermoedelijk tot de ver schijning van het jaarverslag moeten wachten om aan d- weet te komen, waar hier de schoen wringt. Men is geneigd te veronderstellen, dat de nieuwe activiteiten, welke het AKU- concern de laatste tijd ontplooit, met grote zogenaamde aanloopkosten gepaard gaan welke mogelijk pas langzamerhand tot een lager cijfer kunnen worden terugge bracht. Doordat in 1958 een hoger dividend van de Vereinigte Glanzstof A.G. werd ontvangen (van welke maatschappij de AKU ruim 69 miljoen mark aandelen be zit), namelijk 12 tegen 10 percent en de fiscus zich ditmaal met 10.7 miljoen gul den moest tevreden stellen tegen 14.1 mil joen gulden in 1957, kon de netto-winst van het gehele concern nog van 17.9 mil joen gulden tot 21.4 miljoen gulden toene men. De AKU is na de bedrijfsteruggang in 1956 en 1957 weer op de goede weg en het zijn vooral de nieuwe mogelijkheden, welke de produktie van akulon, terlenka en chemische artikelen biedt, waarop voor de'naaste toekomst de betere.-, verpachtingen z-jjn gebaseerd. Hoewel de n.v. Simplex Machine- en Rij- wielfabrieken te Amsterdam zich op het ogenblik in het winterseizoen bevindt, wel ke periode niet maatgevend is voor het to tale afzetvolume, heeft het tijdvak 1 sep tember 1958 tot midden januari 1959, ver geleken bij de overeenkomstige periode in het boekjaar 1957/58, een vooruitgang te zien gegeven, aldus werd desgevraagd van bestuurszijde medegedeeld in de alge mene jaarvergadering. De afzet van fietsen vermeerderde met 50 percent, die van bromfietsen met onge veer 70 percent Bij dit laatste percentage bevindt zich 30 a 35 percent oude brom fietsen. Deze hebben niet tot de winst bij gedragen, daar zij tegen boekprijs werden verkocht. Wel heeft dit het banksaldo ont last. Zover vandaag beoordeeld kan wor den en in het licht van de gemaakte „plan ning" is de ontwikkeling stellig bevredi gend. Van bestuurszijde werd toegegeven, dat het boekjaar 1957/58 apert slecht is geweest. Advertentie de ander zijn lijden begint al na de eerste hap. Maar in beide gevallen is 't schrijnend vuur te blussen op het moment dat de eerste steekvlam zich doet voelen. Een of twee Rennies nemen; het vuur is gedoofd en ge kunt pijnloos genieten van uw kostelijk maal. Steek steevast een paar Rennies bij u. Ze zijn stuk voor stuk verpakt, smaakvol en hygi ënisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Daarbij zijn ze nog lekker óók. 67. Toen de Jensens merkten, dat de be- lastinginsnecteur hen in beslag wilde ne men en in zijn bodemloos koffertje stop pen, werden zij door een wilde vrees be vangen. Onder angstig geschreeuw en ge roep gingen zij er vandoor. Panda haastte zich intussen naar de hut van de familie Joppe, om het nieuws te vertellen. „De Jensens worden in beslag genomen!", riep hij, „voortaan kunt u hier rustig wonen!" Maar tot zijn verbazing barstte Groova nu in tranen uit. „Nee!", riep hij handenwrin gend, „dat niet!" „Hebt u medelijden met ze?", vroeg Panda, „zelfs nadat ze steeds op u schieten?" Praat geen stadse onzin", bromde Groova ongeduldig, „natuurlijk heeft niemand medelijden met de Jensens, maar„Maar wat dan wel?", riep Panda verbaasd. In plaats van te antwoor den rende Groova naar de belastinginspec teur en trok deze smekend aan zijn jasje. „Laat de Jensens blijven!", riep hij, „toe grijpende stadsfrik, je hebt ons al alles af genomen. Neem nou niet ook nog de lui weg, met wie we een fijne vete hebben! Het wordt zo saai, als we niemand meer hebben om mee te vechten!" Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houlstr. 181 - Tel. 14444 Buitengewone verdiensten. Vandaag zal de Duits-Amerikaanse raketdeskun- dige Wernher von Braun de Ameri kaanse orde voor buitengewone ver diensten ontvangen. Von Braun is di recteur van het ontwikkelingscentrum van raketwapens van het Amerikaan se leger. Met Von Braun worden nog vier personen onderscheiden op het Witte Huis in het bijzijn van president Eisenhower. Ransel. Naar verluidt heeft de Turks-Cy prische verzetsorganisatie T.M.T. be sloten iedere Griekse handelaar die poogt zijn relaties met Turkse Cyprio ten te herstellen een pak ransel te ge ven. Sinds de ongeregeldheden van de afgelopen zomer is het commerciële verkeer tussen Griekse en Turkse Cy prioten vrijwel tot stilstand gekomen. Vrijlating. De vrijlating van ongeveer ze venduizend Algerijnen is begonnen, zo is te Algiers meegedeeld. Zij is een on derdeel van de uitgebreide clementie- maatregelen die het Franse kabinet heeft aangekondigd. Van de zevendui zend Algerijnen bevinden zich er onge veer 6500 kampen in Algerije en vijf honderd in kampen in het Franse moe derland. Ontoegankelijk. Een Russische expeditie heeft in het bijna ontoegankelijk deel van de zuidpool een nieuwe basis ge vestigd, die de naam „de ontoeganke lijke pool" heeft gekregen. Zij zal in 1959/'60 een expeditie tot uitgangs punt dienen. Opletten. De politie van Taipeh heeft de Formosanen gewaarschuwd goed op hun honden te letten, daar in de kleine drukbezochte restaurants de tijd van het eten van hondenvlees weer is aan gebroken. Vrijgesteld. Zwitserland wil de duur van de militaire dienstplicht verkorten. Op het ogenblik wordt men op zestigjarige leeftijd vrijgesteld. Dat zou nu op vijf tigjarige leeftijd geschieden. Ambassadeur. De Tsjechoslowaakse mi nister van Buitenlandse Handel Dvorak, die dezer dagen van zijn functie werd ontheven, is benoemd tot ambassadeur in de Sovjet-Unie, zo meldt het Tsje chische persbureau Ceteka. Goed teken. Alle Jordaanse goederen, brandstof en voertuigen bestemd voor, of afkomstig uit, de Libanese hoofdstad Beiroet krijgen vrije doorgang door Sy rië. Een woordvoerder in Amman noem de de Syrische toestemming een goed teken voor een verbetering van de be trekkingen tussen Jordanië en de Ver enigde Arabische Republiek. Doodstraf. De taxi-chauffeurs in West- Duitsland hebben gisteren een kwartier gestaakt om kracht bij te zetten aan hun herhaalde verzoeken om de dood straf opnieuw in te voeren. Verschei dene taxichauffeurs zijn de laatste tijd door hun klanten vermoord. Ophemelen. Een rechtbank te Herford in West-Duitsland, heeft de textielkoop man Carl Krumsiek tot zeven maan den gevangenisstraf veroordeeld we gens anti-semitische uitlatingen en het openlijk ophemelen van nazi-misda den. Krumsiek stuurde naderhand 1500 mark aan de Joodse gemeenschap van Herford voor de bouw van een kinder tehuis en bood schriftelijk zijn veront schuldiging aan. Het geld werd terug gestuurd. Kroon. De naturellen in Zuid-Afrika zul len het volgend jaar hun eigen regio nale parlementen hebben, zo meldt het blad der Zuidafrikaans sprekende blan ken „Die Vaderland". Volgens het blad zou de maatregel samenvallen met de verwijdering der naturellenvertegen- woordigers uit het parlement en zou de kroon zijn op de regeringspolitiek om de naturellen het bestuur in hun eigen gebieden te geven. Rcuzebommen. In het Sorpestuwmeer, ten oosten van het Ruhrgebied, zijn nog twee Britse Tallboys (reuzenbommen) gevonden. Twee weken geleden hebben een Britse luchtmachtofficier en een Westduitse bommendeskundige een Britse vliegtuigbom van zes ton onscha delijk gemaakt, die in de omgeving van Langscheia was gevonden. Verbinding. Sedert maandag is het moge lijk in Groot-Brittannië telefoongesprek ken te voeren met aangeslotenen in al le delen van Rusland. Tot dusver was deze mogelijkheid beperkt tot de ste den Moskou, Leningrad en Kiev. Bloedig. De centrale raad van de Russi sche vakbonden heeft telegrafisch bij de Belgische minister-president, Eys- kens, geprotesteerd tegen de „bloedige gebeurtenissen te Leopoldstad," aldus meldt Tass. De depressie bij Ierland, die het weer in zodat vooral aanvankelijk nog af en toe West-Europa bepaalt, verplaatste zich de i'egen of motregen zal vallen. Later zijn afgelopen 24 uur slechts langzaam naar het oosten. Daardoor handhaafde zich over onze streken een zuidelijke tot zuid-weste lijke luchtstroming waarmede voortdurend zachte lucht wordt aangevoerd. Vanmorgen meldden de stations Zuid-Limburg, Woens- drecht en Rotterdam een temperatuur van 10 graden. In het Noorden van het land cok enkele verspreide opklaringen waar schijnlijk. WEERRAPPORTEN toestand verwacht. Ons land blijft in Woensdag 21 januari Zon op 8.37 uur, onder 17.06 uur. Maan op 14.25 uur, onder 5.29 uur. Maanstanden 24 jan. 31 jan. 20.32 uur 20.06 uur volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 20 januari Hoog water 0.11 en 12.40 uur. Laag water 7.56 en 20.25 uur. Woensdag 21 januari Hoog water 1.16 en 13.36 uur. Laag water 9.01 en 21.26 uur. Temperaturen Duiten- en binnenland heden- c morgen 7 uur Neerslag- A3 9 laatste 24 uur C-H O Sc a cS Den Helder lichte regen z 6 2 Ypenburg geheel bew. z 9 0,4 Vlissingen lichte regen z 8 0,1 Eelde lichte regen zzw 4 0,6 Twente geheel bew. z 7 0,1 De Bilt geheel bew. zzo 7 0,2 Eindhoven licht bew. z 8 0,1 Vlv. Z. Limb. zwaar bew. z 10 0,1 Helsinki sneeuw ono -10 1 Stockholm sneeuw o -3 8 Oslo sneeuw nno -6 6 Londen regen z 9 2 Amsterdam regen zzo 4 0,2 Brussel regen z 9 0 Luxemburg zwaar bew. z 5 0 Parijs half bew. z 9 0 Bordeaux zwaar bew. zzo 10 0 Grenoble geheel bew. zzw 13 0 Nice zwaar bew. n 0 Berlijn licht bew. z 4 0 Frankfort geheel bew. windst. 0 0 München zwaar bew. zo 0 0 Garmisch P. zwaar bew. zzo 4 0 Zürich mist windst. -6 0 Genève licht bew. zw 5 0 Locarno geheel bew. o 1 0 Wenen onbewolkt ozo -7 0 Innsbruck zwaar bew. w -2 0 Rome onbewolkt zzo 4 0 Ajaccio half bew. ono 1 0 Madrid half bew. zw 7 0 Mallorca half bew. nno 3 0 Algiers zwaar bew. z 13 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2