Engeland vestigt laatste hoop op pas begonnen visserijconferentie Vanmorgen in de vishal en op zee NA BEDROEVEND HARINGSEIZOEN Supertanker" aan Heemsteedse Dreef op stapel gezet Boeten en verbeurdverklaring van netten en vis uit Ierse Zee DE BEURS Amsterdamse Beurs Het beticht vooral Russen en Polen van massale roofbouw 99 van gisteren Uitbreidingen in Velsen Wonen Velsen-Noord en Velser Gemeenschap Groenten en bloemen in Beverwijk „Bijverdienste" „HARINGOORLOG" BIJ WATERFORD Reisdeviezen Safeloketten Kans op filiaal van C. en A. in Velsen Politie onderzoekt ver nielingen in Felisenum DINSDAG 20 JANUARI 1959 7 (Van onze correspondent in Londen) De Britse haringvisserij en vermoe delijk niet deze alleen, verkeert in groot gevaar door de overbevrssing op de Noordzee, vooral door het toe doen van buitenlandse trawlers, met name Russische en Poolse. Indien men de Engelsen mag geloven zou binnen enkele seizoenen het Britse haringvisserijbedrijf ten dode zijn opgeschreven. Van Engelse zijde be schuldigt men de buitenlandse vissers met inbegrip van de Nederlandse, er van, dat zij de voorschriften in de wind slaan wat betreft de vismaten, welke regels wèl door de Britse traw. lerlieden in acht genomen worden. Vandaag komt in Londen een inter nationale conferentie over dit pro bleem bijeen, waarvan het zal afhan gen of de Britse „haringindustrie" kan worden gered, zoals in alarmeren de taal wordt aangekondigd. Veertien landen, welke de visserijcon ventie van 1946 hebben ondertekend, zul len vertegenwoordigd zijn. Een poging zal worden gedaan een speciale conventie op te stellen ter bescherming van de haring. Het zo juist geëindigde Britse haringsei zoen was catastrofaal, het slechtste, dat men ooit gekend heeft. In de afgelopen acht jaar is de gecombineerde vissers vloot van Lowestoft en Yarmouth van 365 tot 172 schepen teruggelopen. De vraag naar verse haring kan worden bevredigd, maar het aanbod voor de fa brieken, welke zich bezighouden met zou ten, roken, marineren en inblikken, schrompelde vergeleken bij het vooraf gaande jaar volkomen ineen. Hierbij dient nog even voor de Neder landse lezer te worden duidelijk gemaakt, dat er in Engeland zelf vrijwel geen ge zouten, laat staan groene, haring te krij gen is. De Brit rilt van hetgeen wij als fijn zeebanket prijzen, omdat hij dit als af schuwelijke „rauwe" vis beschouwt. Van daar dat Montgomery toen hij jaren gele den de visafslag in IJmuiden bezocht, dan ook een hem aangeboden haring weiger de! Haring wordt in Engeland vers gekookt of gebakken, en vooral ook als „kipper", verorberd. De haring, welke in Engeland gezouten wordt, is voor uitvoer bestemd. De Britten vragen zich in arren moede af of er iets zal kunnen worden uitgericht tegen de Russen en Polen, die met honder- De Caltex Petroleum Maatschappij (Ne derland) N.V. heeft vergunning gekregen tot het wijzigen van de benzinepompinstal latie annex herstelwerkplaats voor brom fietsen in het perceel Planetenweg nr. 40 te IJmuiden. De N.V. Machinefabriek „IJmuiden" aan de Eerste Industriedwarsstraat (4) te IJmuiden heeft verlof tot het wijzigen en uitbreiden van haar machinefabriek en de reparatiewerkplaats aldaar. Ook de N.V. Handel- en Industrie Mij. H.I.M. mag haar verffabriek aan de Wij- kermeerweg no. 12 te Velsen-Noord wijzi gen en uitbreiden. Shell Nederland N.V. heeft toestemming om een benzinepompinstallatie aan de Wij- kerstraatweg (90) te Velsen-Noord op te richten. Aan T. van der Plas en Zoon, Hoofd straat 15 te Santpoort, is vergunning ver leend tot het uitbreiden van een machine fabriek en reparatiewerkplaats Midden havenstraat no. 31 te IJmuiden. SCHOOLPRESTATIES EN MILIEU De heer A. van Meerten zal dinsdag 27 januari in de bovenzaal van de huishoud school aan de Troelstraweg te IJmuiden een lezing houden over „schoolprestaties en milieu". De lezing begint om acht uur des avonds. Boyeiyrijk De verschillende cursussen, die de com missie voor recreatieve zelfwerkzaamheid van de Keerkring te Beverwijk organi seert, blijken in een behoefte te voorzien. De belangstelling is dan ook heel goed. Woensdag start in de aula van de r.k. meisjesmulo aan het Kuenenplein de cur sus voor woninginrichting, een cursus, die in deze tijd bijzonder in de belangstelling staat. Deze eerste avond zal vanwege de Stichting Goed Wonen, die op verzoek van de Keerkring de vier avonden verzorgt, worden gesproken over de inrichting van de woonruimte. Op het flanelbord zal dan een en ander aanschouwelijk worden ver duidelijkt. Bovendien wordt het onderwerp in de vorm van een prettige discussie sa men met de cursisten bekeken. De tweede avond wordt behandeld hoe we kunnen wo nen. Aan de hand van filmstrips wordt een en ander getoond. Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen over vloerbe dekking enz. Aan de orde komen verder de onderwerpen: kinderen wonen ook, en ons huis, onze werkplaats (keuken-inrich ting bij voorbeeld). Natuurlijk zal ook de verlichting, zullen de verschillende kleuraspecten, kortom alles waarvoor de moderne mens met be trekking tot de woning belangstelling heeft de aandacht hebben. Het is nog mogelijk aan deze cursus deel te nemen. Men kan zich daartoe in ver binding stellen met een der volgende be stuursleden van de commissie: A. H. Zoet mulder, Noorderwijkweg 11a, tel. 5397; mevrouw M. Vermeulen-Smit, Oostertui- nen 60a, tel. 5474; P. Koomen, Moerdijk straat 19; ir. J. J. L. de Rooij, Warande 83, tel. 4980; N. A. Rozemeijer, Gladiolen- laan 30. Men kan ook woensdagavond te acht uur zich melden aan de meisjesulo Kuenenplein. den trawlers vissen en daarbij de modern ste fabrieksschepen gebruiken, aan boord waarvan de haring en andere vis kant en klaar wordt verwerkt. Zij vangen alles wat in zicht komt, ongeacht gewicht of maat. Zij vissen in en buiten het seizoen. Onder hun geconcentreerde aanval ver dwijnen de scholen dan ook in snel tempo. De Russen en Polen luisteren de radio gesprekken tussen de Engelse vissers af. Zodra de Britse drifters hun vangst zijn begonnen, verschijnen al spoedig de Rus sen en Polen met hun op alle maten bere kende netten en vegen zij de zee schoon. De kosten, welke hiermee gemoeid zijn voor de Russische en Poolse regeringen, zouden in geen verhouding staan tot de op brengst van de vangsten. De Britse vissers zijn vanzelfsprekend uiterst verbitterd over deze gang van za ken en beschuldigen de Russen en Polen ervan, dat deze niet alleen hun bedrijf uit oefenen om de inderdaad grote vraag naar vis in hun landen te bevredigen, maar ook om de Britse haring-industrie uit te roeien. Indien het niet mogelijk is de toepassing van de internationale reglementen af te dwingen, dan zullen de zouterijen, inlegge- rijen en koelinrichtingen er het loodje bij moeten leggen. Een treffende illustratie van de toe stand is het feit, dat er tien jaar geleden in Yarmouth en Lowestoft 57 haringzoute- rijen bestonden tegen thans minder dan tien! Ieren eisen 12 mi WATERFORD, (UPI) Ierland's na tionale organisatie van vissers heeft een verzoekschrift tot de regering gericht om de grenzen van het viswater rond Ierland van 3 tot 12 mijl uit te breiden, aldus werd gisteren gemeld. Zulk een stap zou een di recte slag zijn voor de vloten continentale schepen, die vrijwel het hele jaar door voor de Ierse kust op de visvangst zijn. De vissers hebben om bijeenkomsten ge vraagd met dc ministers voor buitenland se zaken, landbouw en justitie, teneinde hun verzoek voor een „onmiddellijk op treden" wat betreft de twaalfs-mjjlszone kracht bij te zetten. Een trawlereigenaar Milo' Galgey deel de aan een nationale vergadering van de organisatie mee. dat Russische vissers plaatselijk inlichtingen hadden ingewon nen over de mogelijkheid vissersschepen in Ierland te laten registreren op naam van plaatselijke bewoners. Schipper Quinland zei, dat de buiten landse vissersvloot gedurende de laatste twaalf weken 100.000 ton vis uit de zee voor Waterford had weggehaald. Hij klaagde er ook over, dat de vangst voor het grootste deel bestaan had uit ha ring, die op het punt stond kuit te schieten. Heden aan de markt Vijf trawlers, een logger en drie kotters zorgden er dinsdag voor, dat de IJmui- dense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 3360 kisten verse vis. Er waren 510 kisten schelvis, 1085 wijting, 430 gul en kabeljauw, 775 koolvis, 90 ha ring, 250 makreel, 100 schol. 80 varia, 360 stijve kabeljauwen, 2000 kilo tongen. De schepen De trawler Maria van Hattum IJM. 10 (van 9 jan.) zorgde dinsdag voor 230 schel vis, 10 haring, 330 wijting, 80 gul en kabel jauw, 60 koolvis, 10 diversen en 140 stijve kabeljauwen. De Elie Cheniviere IJM. 32 kwam aan de markt (van 9 jan.) met 40 schelvis, 20 haring, 35 makreel, 165 wijting, 100 gul en kabeljauw, 250 koolvis, 120 stijve kabeljauwen. De IJM. 36 Jacoba Ge- zina (van 8 jan.) zorgde voor 150 schelvis, 105 makreel, 215 wijting, 180 gul en kabel jauw. De VL. 84 (van 6 jan.) liep binnen met 85 schelvis, 20 haring, 30 makreel, 210 wijting, 90 gul en kabeljauw, 225 koolvis De HD. 108 Machiel (van 8 jan.) was pre sent met 160 wijting, 25 schelvis, .60 gul en kabeljauw, 150 koolvis, 15 makreel, 10 di versen en 30 stijve kabeljauwen. De KW. 122 Arie Ouwehand zorgde voor slechts 25 haring en 15 diversen. Het. schip is van 2 januari af in de Ierse Zee geweest. Zonder ook maar een sprankje geluk te hebben, keerde de bemanning van ellende zonder vangst in IJmuiden terug Voor het bui.enland In guldens werd vanmorgen betaald voor: grote regels kabeljauw 8290, kleine regels 2839, kisten grote kabeljauw 96 120, kisten kleine kabeljauw 8192, grote zwarte koolvis 92100, kabeljauwmaat (klein) zwarte koolvis 5370, koolvis 1 2124, koolvis 2 1720, grote schelvis 62 70, grootmiddel 56—60, grote schol 3438, middelschol 3940, zetschol 3944, schol 1 44—48. Voor het binnenland In guldens werd vanmorgen betaald voor: grote gul 3134, middelsoort, 2529, torren 2025, witte koolvis 88100, leng 70;80, kleinmiddel schelvis 4451, pennen 38—43, braad 3338. wijting 1622, haring 2126, makreel 2125, schol 2 46. Even voor tien uur was de tong van nog maar één logger verkocht. Grote tong no teerde 3,20, grootmiddel, kleinmiddel en tong 1 3,— en tong 2 2,20 per kilo. Voor woensdagmarkt Er zal woensdag ruim voldoende worden aangevoerd in IJmuiden. De trawler Vios IJM. 24 lost een vangst van 705 kisten verse vis, waarvan 70 schelvis, 300 wijting, 80 gul en kabeljauw, 250 koolvis, 10 diver sen, 100 kleine kistjes haring, 100 kleine kistjes makreel en 20 stijve kabeljauwen De Herman IJM. 2 komt aan de afslag met 700 kisten, waarbij 80 schelvis, 50 ma kreel, 220 wijting, 150 gul en kabeljauw 300 koolvis en 100 kleine kistjes haring. De Deining KW. 8 lost 700 kisten, waarvan 170 schelvis, 30 haring, 75 makreel, 150 gestripte en 35 dichte wijting, 100 gul en kabeljauw, 140 koolvis en 20 stijve kabel jauwen. De Curagao IJM. 99 lost 660 kisten vis, waarvan 90 schelvis, 35 haring, 80 makreel, 140 gestripte en 80 dichte wijting, 100 gul en kabeljauw, 125 koolvis, 15 di versen en 90 stijve kabeljauwen. De HD 79 en de HD. 87 van de rederij Slot waren thuisstomend met een onbekende vangst aan boord. De Contactcommissie Velsen-Noord van de stichting „De Velser Gemeenschap" zal woensdag 11 februari te acht uur 's avonds een algemene vergadering houden in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Smidt van Gelderstraat in Velsen-Noord. De agenda vermeldt ondermeer: voor dracht tot samenstelling van de Contact commissie en haar colleges voor het com missiejaar 1959, benoeming van een ver tegenwoordiger van de Contactcommissie in het algemeen bestuur van de stichting Velser Gemeenschap. De mens op de grens Jacques Davidson zal donderdag 22 en vrijdag 23 januari in het verenigingsge bouw Populierenlaan te Beverwijk „De mens op de grens" voordragen. Het behelst de geschiedenis van de gevangenname, het verhoor en het transport naar een krijgs gevangenkamp van een Arabier door Is raëlische soldaten tijdens de vrijheids strijd. Besommingen heden De Maria van Hattum IJM. 10 besomde vanmorgen 18.400; de IJM. 36 Gezina Jacoba f 19.000; de Elie Cheniviere I.JM. 32 f 19.500; de VL. 84 17.700; de HD. 108 Machiel 12.000 en de Arie Ouwehand KW. 122 1030. Overal stormweer De berichten uit de Noord en uit de Ierse Zee zijn allemaal in mineur gesteld Overal stormweer en slechte vangsten. Om de Noord was het windkracht 8. De sche pen hebben hier gisteren nog een paar trekken kunnen doen, zodat zij toch nog dagvangsten van 70 tot 80 manden schel vis en wijting konden doorgeven. De Me- dan IJM. 57 meldde een trek van 30 man den, de Emma I.JM. 15 ook. De trawlers en grote loggers om de Noord en in de Ierse Zee hebben gisteravond de visserij moeten staken vanwege het stormachtige weer. Vanmorgen lagen zij te steken met de kop op de wind. De een traag en de andere graag, dit waren de gevolgen van de tijdelijke snelle aftocht van koning winter op de Bever- wijkse veilingen. Op de groentemarkt zag men een grote aanvoer van wintergroen ten, waarvoor de belangstelling nog niet de helft was van die tijdens de vorige week. De boerenkool daalde in prijs tot rond 10 cent per kilo. Prei had de handen vol aan een prijs van 25 cent per kilo. Ook de spruitenhandel had een heel matig ver loop, waarbij de prijzen slechts bij hoge uitzondering boven 50 cent per kilo kwa men. Op de bloemenveiling juist het tegen overgestelde. Door het open weer kwamen de kooplui uit alle windstreken naar de Beverwijkse veiling met als gevolg snel oplopende prijzen. De grote aanvoer van Rose Coplande ging zo goed als geheel boven de gulden per bos van de hand. Zo ging het ook met de andere tulpen. Er was een vlotte handel. Narcissen, die schaars zijn, kwamen kort aan de gulden per bos en blauwe druifjes, die de kwekers in grote partijen naar de markt hadden ge bracht, draaiden alle rond de 50 cent per bosje. De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren maandag: andijvie 57 58, spruiten 2062, waspeen 1026, prei 1028, knollen 723, boerenkool 616, witlof 2342, groenekool 714 en peen 6—12. „FRYSKE TROU" Tongersdei de 29ste jannewaris sil er wer in bütengewoane geakomste halden wirde yn it jeugdgebouw Rembrandtlaene IJmuiden, de jouns om 8 ure. Oer de foutljochten sil brocht wirde: „Pension Wetterwille". De Rotterdamse recherche heeft drie personen aangehouden, die onder de naam van een handelsonderneming per adver tentie 'n bijverdienste van f 50.- per week hadden voorgespiegeld. Wie erop schreef, kwam tot de ervaring, dat hij eerst een borgsom van 250.- moest storten. Een tiental mensen heeft deze waarborgsom gestort. Het thuiswerk, zoals het werd voorgespiegeld, was nogal gemakkelijk en men behoefde er niet gestudeerd voor te hebben. Het ging om het verpakken en versturen van grammofoonplaten. Maar na de storting verliepen er weken zonder dat de „thuiswerkers" iets hoorden. Zij lieten het er niet bij zitten en informeerden meermalen waar de grammofoonplaten toch bleven, opdat ze eindelijk aan hun bijverdienste konden beginnen. De „han delsonderneming" ondernam daarop een noodsprong, stuurde een briefje met excu ses over de vertraging en sloot voorlopig, ter nadere afrekening, een cheque van 50.- in. Maar die cheques bleken niet ge dekt te zijn en 't geld werd dus niet uitbe taald. De drie verdachten zijn een 23-jarige jongeman, die zich directeur liet noemen, een 20-jarige „compagnon" en een 46-ja- rige broodbezorger, die als „hoofdverte genwoordiger" optrad. In de huiskamer van een woning aan de Heemsteedse Dreef in Heemstede wordt de laatste hand gelegd aan een „supertanker", aan een schaalmodel dan wel te verstaan. Maar het is niet zomaar een verkleinde na bootsing van een olieschip. Honderdmaal zo klein als het origineel is de Western Gulf, 'huishorend in Mon rovia aan de westkust van Afrika, op de „werf" van de 29-jarige Heemstedenaar A. Hagedoorn en de 26- jarige B. Beverwijk ge bouwd. Deze „werf" is een eenvoudige houten tafel, waarop allerlei materiaal en gereedschap verspreid liggen. Het bouwen van scheepsmodellen doen beide heren niet uitsluitend voor hun plezier. Het is hun broodwinning, maar de liefde voor hun vak spreekt uit, de manier waarop zij hout en messing in hun vaardige vingers tot gewil lige materialen maakten. De „echte" Western Gulf liep twee jaar geleden op de werf van de N.D.S.M. in Amsterdam van stapel. Het is een tanker van 37.000 ton met een afstand van 212 meter tussen boeg en achtersteven. Het model is dus 2,12 meter lang. Wan neer men weet dat het uit niet minder dan ongeveer 20.000 losse onderdelen is opgebouwd dan krijgt men een indruk van de verfij ning van deze vorm van modelbouw. Het resultaat mag dan ook in alle opzich ten gezien worden. Met deze bedoeling is de minia- tuur-tankboot trouwens ook gebouwd. De directie van de N.D.S.M. zal het model namelijk ten geschenke ge ven aan de Amerikaanse reder van de Western Gulf. Om er mee te pronken, denken wij zo. De heren Hagedoorn en Beverwijk hebben er ongeveer een maand of acht aan gewerkt. Het is niet hun eerste op dracht. Reeds eerder lever den zij „show-modellen" af, ondermeer een kopie van een sleepboot op schaal 1:50, van de 24.000 ton me tende tankboot „Astrid Naes" op schaal 1:100 en van een zandzuiger op schaal 1:50. Het laatste model trok vorig jaar in het Belgische paviljoen op de Wereldtentoonstelling in Brussel veel bewondering. De heer Hagendoorn ver telde ons iets over de wijze waarop zo'n scheepsmodel tot stand komt. „We krij gen van de opdrachtgever alle werktekeningen die ze op de werf ook gebruiken. Aan de hand daarvan ma ken we de romp, de dakken en bovenbouw zo nauwkeu rig mogelijk op schaal na. Voor de romp, die in z.g. stapelbouw wordt gevormd, gebruiken we mahoniehout. Dit hout is wel veel moei lijker dan andere soorten te bewerken, maar het grote voordeel is dat het zo goed als niet krimpt. De metalen onderdelen maken we hele maal zelf op de draaibank- of gewoon met een ijzer figuurzaagje. Naast hout is messing het hoofdmate riaal. Het grootste gedeelte van de losse onderdelen wordt geschroefd of gesol deerd, Daardoor kunnen de modellen wel een stootje verdragen. Dat is wel nodig als ze, zoals dikwijls ge beurt, over grote afstanden moeten worden vervoerd. Het hele model wordt in de oorspronkelijke kleuren ge spoten. Zo nu en dan neu zen we wat op het echte schip ,ond om te zien of we bepaalde belangrijke details niet over het hoofd hebben gezien." We kijken toe hoe de heer Beverwijk met een pincet een onder deeltje dat niet groter is dan een speldeknop op het dekhuis vastzet. Bewonde rend laten we onze blik ken dwalen over de brug het middenschip met daar op de wirwar van leidingen en kranen, de laadmasten en het want. We voelen ons zo'n beetje als Gulliver on der de dwergen. Zaterdag moet het model klaar zijn. Dan hebben de heren Ha gedoorn en Beverwijk er een kleine tweeduizend uren aan gewerkt. In een vitrine van ruim 2V2 me ter lang zal dit kleinere tweelingbroertje van de Western Gulf straks zijn „maidentrip" over de At lantische Oceaan maken. Wij wensen hem een goede vaart en behouden aan komst in de „States". Vier trawlerschippers drie Fransen en een Duitser zyn in Waterford (Ierland) veroordeeld tot geldboeten wegens het vissen in de territoriale wateren van Ierland. Van drie van deze schippers zijn vistuig en vangst, ter waarde van tienduizenden guldens, in beslag genomen en verbeurd verklaard. De boeten waren zeer hoog. De Ieren wilden kennelijk een voorbeeld stellen en de talrijke buitenlandse vissers, die dicht bij hun kust vissen, waarschuwen om de haring niet binnen de driemijlszone te achtervolgen. De overtredingen werden gepleegd na dat veertig grote en twintig kleine conti nentale trawlers op twintig mijl van de kust de achtervolging van grote scholen haring hadden ingezet. Toen enkele traw lers binnen de Ierse territoriale wateren kwamen, werden zij aangehouden en op gebracht door een korvet van de Ierse marine. De Franse schipper Duval kwam er nog het beste af. Hij kreeg 20 pond boete van de Ierse rechter. Schipper Duval ontkende, geweten te hebben dat hii zich binnen de driemijlszone bevond. Duvals collega, Jean Coppin is er erger aan toe: 25 pond boete plus verbeurdver klaring van zijn netten en vis ter ge zamenlijke waarde van 3.250 pond. Ook Coppin zei niet te hebben geweten, dat hij in verboden wateren viste. De derde Fransman, Roger Lamour, moest 25 pond boete betalen en eveneens zijn lading en zijn vistuig afstaan. De waarde hiervan bedroeg 1.518 pond. Hii bezwoer, te goeder trouw te zijn geweest en zeker niet opzettelijk de wet te hebben overtreden. De Duitse trawlerschipper Fritz Rott- gers uit Bremerhaven moest ook 25 pond boete betalen. Zijn vis en zijn netten wer den eveneens verbeurd verklaard. De waarde daarvan werd geschat op 1.750 pond. Rottgers tekende na zijn veroor deling onmiddellijk beroep aan. Goede naam De Nederlanders hebben tot nu toe geen moeilijkheden ondervonden. Zij hebben een goede naam in Ierland opgebouwd. Zij Advertentie nv Slavenburg's Bank Nieuwe Gracht 98 Tel. 12580 - 16942 Schoterweg 3 Tel. 15370 AMSTERDAM De eerste beursdag van deze week bracht opnieuw een grote koersstijging voor de certificaten Unilever. De handel in deze stukken was weer zeer ruim en bij tientallen tegelijk gingen de certificaten in andere handen over. Duitsland was weer met grote kooporders in de markt, waaraan slechts op zeer hoge prijzen kon worden voldaan. De openingskoers van de margarinepapieren kwam op 485. Daarna werd nog 488 gedaan en in het verdere beursverloop werd op ongeveer 486 ge handeld. De koerswinst, vergeleken bij de slotkoers van vrijdag, bedroeg ongeveer 30 punten. De beroepshandel en het pu bliek lieten zich niet onbetuigd en mede hierdoor was de aandacht van de beurs vrijwel alleen gericht op de hoek, waar de margarinecertificaten werden verhandeld Tot voor kort bedroeg het verschil in koers van certificaten Unilever en de Philips- aandelen ongeveer 100 punten. Door de drastische koersstijgingen van de laatste dagen van de Unileverwaarden is het ver schil teruggebracht tot ongeveer 10 punten De Philipsaandelen liepen op van 495V2 tot 498 en boekten een winst van ongeveer 5 punten bij een zeer kalme handel. De 5 percent converteerbare obligaties lagen eveneens een paar punten hoger in de markt. AKU ontmoette goede vraag en steeg van 288V2 tot 292, plus 6 punten. In K.L.M was niet veel te doen. Kon. Olie schommelde rond de 174, waardoor on geveer een halve gulden winst kon worden genoteerd. Do publikaties over een even tuele staking in de Amerikaanse olie- industrie had in Amsterdam op de aan delen Kon. Olie hoegenaamd geen invloed. Het dient gezegd dat de koersstijging van de olieaandelen de laatste tijd zeer ten achter is gebleven bij die van bijvoorbeeld certificaten Unilever. De scheepvaarten lagen merendeels goed in de markt en vertoonden in het beurs verloop een opwaartse tendentie. Door el kaar bedroeg de koerswinst in deze sector 1 tot 2 punten. De handel was hier echter minimaal. In de cultures viel niet zo veel te beleven al was de stemming hier aan de vaste kant. Certificaten Deli verbeterden ongeveer 1 gulden. De verschenen be richten over de samenwerking van de Delimaatschappij met de General Cigar Company blijven op de Delipapieren een gunstige invloed uitoefenen. HVA was plu- 2 punten en Amsterdam Rubber bleek goed prijshoudend. Van de staatsfondsen kan gezegd worden dat de tendentie lichte lijk verdeeld was. Het onveranderde divi dend van de Zeeuwsche Confectiefabriek van 15 percent werd met een koerswinst van een paar punten gehonoreerd. Pro longatie 3 1/4 percent. (ANP) NEW YORK Het koersniveau was onregelmatig da lend. Parke Davis was willig op het be richt dat dit bedrijf vóór het einde van dit jaar vaccins tegen verkoudheid en maze len zal produceren. Op hoogste dagwaarde noteerde dit fonds plus twee dollar in een overigens onregelmatige farmaceutische sector. Het industriegemiddelde kwam van 595.75 op 594.40; dat voor spoorwegen van 167.17 op 166.57 en dat voor openbare nuts bedrijven van 92.18 op 92.42. De stijging bij de openbare nutsbedrijven kwam vooral door goede winsten in Consolidated Edison en Panhandle Eastern Pipeline. De winst nemingen waren matig en werden bij fractioneel lagere koersen goed verwerkt De handel nam af bij het lager worden der koersen. Enerzijds was de lijst geken merkt door verliezen van 1 tot meer dan 2 dollar; anderzijds door stijgingen van 1 tot meer dan 5 dollar. Bij de laatste be vonden zich Firestone, dat op hoogste dag waarde meer dan 5 dollar hoger stond ge noteerd, en Zenith plus 3 dollar. De omzet daalde van 4.300.000 tot 3.840.000 aandelen. Van de 1269 verhandelde fondsen sloten er 518 hoger en 517 lager. (UPI). waren de eerste vissers van het continent, die een begin maakten met de haring visserij in de Ierse wateren. Met dit ver schil, dat zij van meet af aan ook de vang sten van de Ieren tegen hoge prijzen koch ten en naar Nederland verscheepten. De Nederlanders doen dat nog. Zij hebben daarom ook toestemming om hun vangsten in Waterford en Dunnmore te lossen en te laden in carriers, die deze vangsten naar Nederland overbrengen. De Duitsers kla gen inmiddels steen en been over de slech te resultaten van de Ierse haringvisserij. Zij moeten reizen van tenminste twintig dagen maken en hebben berekend, dat voor een rendabele visserij in de Ierse wa teren c n besomming van 4000 Duitse marken per dag beslist noodzakelijk is. Veelal blijven de Duitse trawlers ver on der dit bedrag. Met vangsten van 600 tot 1200 kisten haring keren zij van de visserij in de Ierse wateren in Bremerhaven terug. De Duitse conservenindustrie is daardoor verplicht, haring uit het buitenland te laten komen tegen hoge prijzen, teneinde de bedrijven op gang te kunnen houden. De Nederlandse Televisie Stichting heeft inmiddels ook van haar belangstelling voor de Ierse visserij doen blijken door het uitzenden van een paar shots van de sche pen in de Ierse wateren. Men zag onder meer de Franse trawler „Lafayette" aan de ketting liggen vanwege het vissen in verboden wateren. De overtredingen ont staan, omdat de haringscholen bij Ierland de voor de vissers akelige gewoonte heb ben. naar de verboden viszone te vluchten. De Ierse vissers zien de grote concen traties van Duitse. Franse, Russische en Britse trawlers in hun wateren met lede ogen aan. Zij hebben in het Ierse parle ment door hun woordvoerders al enige malen een uitbreiding van de territoriale wateren doen bepleiten ter bescherming van het eigen haringvisseriibedriif. Er bestaat een kans. zo vernemen wij, dat C. en A. een filiaal in Velsen zullen vestigen. De grond, die daarvoor zou kun nen worden gebruikt, ligt aan de noord kant van de Lange Nieuwstraat ten oosten van de Velserduinweg. Hier liggen twee stukken grond, waarvan er een is aange kocht door V. en D. voor de bouw van een filiaal. Van gemeentelijke zijde vernemen wij voorts, dat men deze vestiging zeer zou toejuichen. Overigens is C. en A. nog niet persoonlijk met het Velsense gemeentebe stuur in onderhandeling getreden over de aankoon van grond voor de bouw van een nieuw filiaal. Wel ziin makelaars in con tact getreden met de gemeente Velsen. Deze makelaars hebben belangstelling voor de braakliggende en niet voor openbare gebouwen bestemde grond aan de Lange Nieuwstraat. Het wordt niet uitge sloten geacht, dat deze makelaars optreden als vertegenwoordigers van grote waren huizen of kledingmagazijnen. Het staat wel vast. dat het centrum van het nieuwe Vel sen met de vestiging van grote bekende warenhuizen en kledingmagazijnen aan he'angriikheid zou winnen. De Velser politie heeft, zo vernemen wij. een onderzoek ingesteld naar de identiteit van de daders van enige vernielingen in een van de klassen van 't. gymnasium „Feli senum" in Velsen. Zij houdt rekening met de mogelijkheid, dat deze vernielingen tij dens de kerstvakantie door baldadige iongelui. die in de omgeving van de school kattekwaad hebben uitgehaald, zijn ge- oleegd Daarnaast heeft de politie echter ook een flink aantal leerlingen van het gvmnasium over de vernielingen in de klas. die overigens van bescheiden omvang zijn. verhoord. Het is niet onmogelijk, dat het staaltje van vandalisme verband houdt met plagerijen jegens de leraren van het gymnasium. 3-3%°/o Nederl. '47 3% Nedl 1962/64 Woningbouw 6% Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 "I. Pr. A'dam '56 III Pr R'dam '52 I Pr R'dam '52 II Pr R'dam '57... AKU Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil Pref.PhilipsGloeil Unilever (cert.).. Unilever (nieuwe) Wilton Fvenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol Kon Petroleum Bill iton Vdam Rubber. K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank T'wentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors Shell Union Tidewater... Slotkoor gisteren 92 96 111% 89 98 98 97 109% 298 455 220 347 216 324% 500 220 485 448 207 160 694 l 174,30 1.90% 90% 123,- 164% 161 142% 132% 245 146 145, 274% 150 206 232 202 68% 52 96% 50s/ig 82% 24% Voorbeurs koersen 295 495 481 472 f 172. 145,—

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7