Polen maken veel werk van hun uitgebreide vissersvloot CARNAVAL Havenberichten LANGS SLUIZEN EN HAVENS Wel vergeven, niet vergeten GOUDEN ECHTPAAR DONDERDAG 22 JANUARI 1959 Faillissementen Wilhelmina gaat dit jaar naar concours :n Soest Tafeltennis in Velsen Groenteveiling Beverwijk EHBO-diploma's uitgereikt in Velsen-Noord Waterloo-wedstrijden Schepen, rederijen en werven Elektronisch brein bij Spelen in Squaw Valley Vanmorgen in de vishal en op zee Jan Maenhout begraven GEZIEN de grote moderne stoomtrawlers, die zich de laatste tijd in I] muiden vertoonden, hebben de Polen heel wat werk van hun visserijvloot gemaakt. En dan te bedenken dat deze schepen gebouwd worden op Poolse werven: er is in de laatste twintig jaar heel wat veranderd! Vóór 1937 kon Polen zich niet beroemen op het bezit van een eigen vissersvloot. Wel waren er twee rederijen die schepen in beheer hadden, welke het letterteken voerden van Gdynia: GDY. Het waren rederijen met lange namen: de „Polowij Sledzi" en de „Meka". Eérstgenoemde rederij begon in 1933 met acht gecharterde schepen van de firma C. van Toor Hzn. te Vlaardingen, die het letterteken van Gdynia kregen. Het oor spronkelijke nummer bleef gehandhaafd en de namen werden Pools, zodat we in 1933 bij de haringvloot aantroffen de stoomloggers Wanda GDY 53, Kornelia GDY 83, Halina GDY 200, Marja GDY 211 en de motorloggers Irena GDY 61, Kasia GDY 71, Basia GDY 160 en Zofja GDY 166. Zij hebben gevaren met Nederlandse be manningen. Van Vlaardingen uit werd aan de visserij deelgenomen. De schepen van de Maatschappij „Mewa" hadden Scheveningen als basis en deze rederij was samengesteld uit vijftien Sche- veningse loggers, de Mewa I tot en met Mewa XV. De eerstgenoemde rederij heeft haar activiteit enkele jaren later gestaakt en de schepen kwamen weer terug bij de rederij Van Toor. De maatschappij „Mewa" is blijven bestaan totdat in 1939 de oorlog uitbrak. Bovengenoemde rederijen hebben zich uitsluitend beziggehouden met de haring- drijfnetvisserij. Des winters werden de schepen opgelegd. Met het in de vaart brengen van stoomtrawlers in Polen, die in Engeland werden aangekocht, begon men in 1937. De „Adam" was de eerste, weldra gevolgd door de „Barbara", „Cezary", „Do- rota", „Eugeniusz" en „Franciska", die toe behoorden aan de Maatschappij „Pomorze", die gevestigd was in Gdynia. De schepen kwamen evenwel veel in IJmuiden, want zij voeren met een Nederlandse bemanning. Het waren flinke trawlers van 325 tot de 384 reg.ton bruto en machines van 600 pk. Het Poolse visserijbedrijf ging er in 1938 toe over nieuwe schepen te bestellen en de opdracht werd verstrekt in Duitsland bij de scheepswerf Jos. L. Meyer in Papen burg. Toebehorende aan de Maatschappij „Korab" kwamen deze schepen in 1938 res pectievelijk als Korab I GDY 114, Korab II GDY 115 en Korab III GDY 116 gereed en onder beheer van de heer Joost Pot Fzn. te Vlaardingen in de vaart. Schipper op de GDY 114 was Jan van der Pijl, op de GDY 115 Corn. J. Muis en op de GDY 116 Th. van Zwieten. Een werf in Danzig werd belast met de bouw van twee soortgelijke schepen voor de Maat schappij Delphin, die onder beheer kwam van de Rederij A. van der Toorn te Sche veningen. Schipper op de „Delphin I" GDY 112 was Ph. Bal en op de Delphin II GDY 113 Baardhout Rog. Gedurende de oorlogsjaren zijn deze schepen uit het oog verdwenen. Een ge deelte van.de Mewa-loggers is na 1945 in ons land teruggekomen, die weer toege voegd werden aan de vloot van Schevenin gen. Grote uitbreiding In die tussentijd is er heel wat veran derd. Sommige schepen van vóór de oorlog zagen we weer in IJmuiden onder andere namen en visserijmerken. Alleen de Korab_ loggers hebben hun naam gehouden, maar zij horen niet meer in Gdynia thuis doch in Swinemunde. Vandaar dat bijvoorbeeld de „Korab I" nu de SWI 103 is. Dit schip meet 263 reg.ton bruto, heeft een lengte van 35,45 meter, een breedte van 7,49 meter en een holte van 3,18 meter. De hoofdmotor is een Deutsche Werke van 360 pk. Het is een zusterschip van de Korab II en Korab III, welke laatste in 1950 aan gekocht is door de Rederij N. Parlevliet Jr. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het navolgende faillissement: E. Werkman, kassier en commissionnair, Frans Lisztlaan 1 te Heemstede. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procu reur, Ged. Oude Gracht 54 te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: G. Hart, handelende onder de naam Technisch Handelsbureau G. Hart, Serooskerkenstraat 59 te Krommenie. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. D. Aten, advocaat en procu reur, Provincialeweg 52 te Zaandam. De SWI 103, een Korab-logger, die vroeger in Gdynia thuishoorde, is een bekend schip in IJmuidens Vissershaven. te Katwijk aan Zee en thans vaart als Gezina Geertrui KW 176. Dit is de enige Nederlandse logger van buitenlandse af komst. De Poolse visserijvloot heeft de laatste jaren een grote uitbreiding ondergaan. Werden vlak na de oorlog nog schepen in Engeland aangekocht, thans worden ze op eigen werven gebouwd: grote moderne stoomtrawlers die vergeleken kunnen wor den met de grootsten van bijvoorbeeld Duitsland en Engeland. Ar ie van der Veer De christelijke muziekvereniging „Wil helmina" heeft in haar laatste jaarverga dering in een der zalen van het Cultureel Centrum te IJmuiden gehouden de plan nen voor 1959 besproken. Het ligt in de bedoeling dat het grote en het jeugdorkest zullen deelnemen aan het dit jaar te houden concours in Soest. De jaarlijkse grote uitvoering is vast gesteld op 27 februari. De Hervormde Toneelgroep zal dan het blijspel „Het wespennest" voor het voetlicht brengen. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. In het bestuur zijn enige wijzigingen gekomen, het is thans alsvolgt samenge steld: P. Kalkman, Platanenstraat 51, voorzitter; K. 't Hart, Trompstraat 65, secretaris; J. de Niet, penningmeester; Arend van de Pijl, H. Gras, W. Kalkman, M. van Kan en D. Diepersloot. De belangen van het jeugdorkest zullen worden behartigd door een '„drieman schap", bestaande uit D. Diepersloot, A. van Kamp en mejuffrouw G. Verschoor. Dinsdagavond omstreeks acht uur passeerde de tienduizendste be zoeker de poorten van de tentoon stelling „Winterflora" in het Haar lemse Krelagehuis. Het was mevr. R. Braakman-T endeloo uit de Twee de Theemsstraat in Haarlem, die van de voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, zeer toe passelijk een bloemenhulde ontving. VTC 1 heeft aan Oranje Zwart 1 een zware dobber gehad en kon dan ook slechts met de grootste moeite een 64 overwinning in de wacht slepen. Van der Pol kon niet tot het juiste tegenspel ko men en moest zich driemaal gewonnen geven. Oort bracht het er beter af en boekte twee overwinningen; hij verloor in drie sets van Vosse. De matchwinnaar was Van Weelderen, die met zijn geweldig ster ke aanvalsspel sterk op de voorgrond trad. Hij bracht drie winstpunten op zijn naam, zodat bij een 54 stand in het voordeel van VTC het dubbelspel uit moest maken of het een puntenverdeling zou worden. Het viel echter anders uit, Oort en Van Weelderen speelden een magnifieke partij, die herhaaldelijk met een applaus van de toeschouwers beloond werd. Zij wonnen dit dubbelspel in twee sets met 2118 en 2111. Door dit mooie resultaat staat dit team in de 2de klasse stevig op de boven ste plaats. VTC 2 heeft een zware uitwedstrijd tegen Geel Wit 1 niet tot een goed einde kunnen brengen; zij moest een zware nederlaag incasseren. Koster kon niet tot winst ko men, terwijl Dekker en Noorman beiden eenmaal scoorden tegen Van Berkel en Hulsebos. Het dubbelspel was na veel spanning voor VTC zodat de einduitslag in een 73 overwinning voor Geel Wit uitviel. VTC 3 kreeg voor het eerst in de compe titie een tegenstander, namelijk Togido 9, die kans zag een punt naar Haarlem mee te nemen. Weer was het Snelders die met zijn snelle aanvalsspel zijn tegenstanders geen gelegenheid gaf de aanval in te zet ten. Hij bracht drie aooie overwinningen op zijn naam. De Waal en Bos wonnen bei den eenmaal maar konden tegen Van Zwol en Huidekoper niet scoren. Het dubbelspel ging ook voor VTC verloren, zodat een puntenverdeling van 55 bereikt werd. VTC 4 kreeg DSB 2 op bezoek en kon niet verhinderen dat de tegenstanders met een 73 overwinning naar huis terugkeer den. Invaller Van Hal behaalde nog de beste resultaten door twee partijen in winst om te zetten. Keemel bracht een punt op zijn naam, tewijl Voogt niet een maal scoren kon. VTC 5 en 6 hebben beide een 100 ne derlaag tegen resp. Doko 2 en CSV 5 ge leden. Dames VTC 1 kan terugkijken op een goede wedstrijd tegen GTTC 1. De dames War ners en Van Duyl wonnen hun drie par tijen met mooie cijfers. Mevrouw Koster moest slechts in mejuffrouw Van der Aar haar meerdere erkennen en de resterende partijen kon zij met zeer goed spel in winst omzetten. Ook het dubbelspel werd door de VTC-dames gewonnen, zodat de eind uitslag van 91 in het voordeel van VTC uitviel. VTC 2 heeft een nederlaag tegen DHC 2 geleden. Mevrouw Goosens won tweemaal, mevrouw Jonkman eenmaal en mejuf frouw Van der Schalk kon in het geheel niet scoren. Het dubbelspel was voor de VTC-dames, zodat de uitslag 46 werd. De dames van het derde team moesten in de strijd tegen VGZ een zware 100 nederlaag incasseren. Het juniorenteam heeft het ook al niet beter gedaan; het verloor tegen de junio ren van Spinneweb met 100. De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren woensdag: waspeen 10 27, boerenkool 614, prei 1023. knollen 624, witlof 2439, spruiten 2854, rode kool 815, peen 512. In het Rode-Kruisgebouw „Slinger muur" is door de voorzitter van de afde ling IJmuiden-Velsen van het Nederland se Rode Kruis, de heer J. P. Weijburg, het eenheidsdiploma voor E.H.B.O. met bij behorend insigne uitgereikt aan de dames J. van TelgenKool, J. NijpWinter, S. van der GaagDekker, M. Jongejans— Heegaard, M. Dekker, N. Dekker, F. Dek kerOversteegen, H. I. M. Hosli, J. Bon tenbalBeekman en J. WinterLukkien en aan de heren D. Nijp, L. Jorna, B. Beek, W. F. P. van den Broek, J. Wubs, R. War- tena, R. Tierolf, H. Kruit, C. Blok en G. Pool. De heer Weijburg complimenteerde de dames en heren, die allen een zeer goed examen hadden afgelegd en tevens de docent, dr. H. Bel, die reeds verschillende malen blijk heeft gegeven, op voortreffe lijke wijze cursisten voor het E.H.B.O.- examen op te leiden. Het is bijzonder prettig voor de 31-jarige meneer J. J. Span- ninga dat zijn woning aan de Heerenduinweg 183 zo'n grote zolder heeft. Want daar kan hij naar hartelust zijn lief hebberij bedrijven. Een niet zo alledaagse liefhebberij. Want hij verzamelt alle mogelijke souvenirs uit de bezettings jaren. In de loop der jaren is zijn verzameling zo groot ge worden dat hij een miniatuur-museumpje kon inrichten. Toen hij veertien jaar was verzamelde hij al zijn eerste pamfletten. Dit waren de propagandabïljetten van de RAF, die voor de Duitsers bestemd waren en dan ook in het Duits waren opgesteld. Hij woonde in die eerste dagen van de oorlog in Groningen, maar verhuisde later naar Den Haag. „Ja ik heb heel wat", zegt de heer Spanninga als we vol bewondering zijn zolder bekijken. „Veel heb ik van ken nissen uit Den Haag gekregen. Maar ik mis nog even veel. Ik moet nog veel meer hebben". Heel wat mensen komen bij de heer Spanninga over huis. Veel jonge onderwijzers bijvoorbeeld, die op zolder de propagandatijdschriften doorbladeren en de verzets- blaadjes en „Hitiers Frei- brief für die SS" en de be kendmakingen van de ge allieerden. De heer Span ninga doet veel voor het christelijke jeugdwerk. Daar om is het niet verwonderlijk dat hij de jongens in het Hervormd Jeugdgebouw fra ses uit de brallende rede voeringen van Hitier voor leest. Daarom is het ook niet zo gek dat dag in dag uit meisjes en jongens zijn mu seumpje platlopen en met rode hoofden over de toch wel opwindende lectuur ge bogen staan. „Of hij al de geschriften die hij heeft tentoongesteld zelf wel gelezen heeft?". Hij schudt het hoofd. „Nee lang niet allemaal", bekent hij, „maar op regenachtige zon dagen verdiep ik me er heel vaak in". „Kijk, dit is een fraai exemplaar". Hij pakt een grote- medaille op en draait het „kleinood" om en om. „Dat zou worden uitgereikt als de NSB vijftien jaar zou bestaan. Zo ver is het ge lukkig niet gekomen zegt hij. Dan laat hij ons de be kendmaking zien, die de Duitsers vlak na hun ver raderlijke inval in Nederland verspreidden. „Moet je op de Germanismen letten, die er in staan". We lezen: „Wij Duitschers zijn de enigen die u nog kunnen bevrijden. Strijdt niet langer tegen ons en sluit u onze rechtvaardige zaak aan". „Ze hadden altijd last van hun Anschluss", zegt de heer Spanninga spot tend. Een herinnering aan de grootste razzia van de Duit sers is de bekendmaking van de Duitse Weermacht waar op staat: „Op bevel der Duitsche Weermacht moeten alle mannen van 17 tot en met 40 jaar zich voor de arbeidsinzet aanmelden". Vlak naast dat biljet, dat aan dagen van terreur en verschrikking herinnert staat een zogenaamde ta baksmachine, waar de „eigen teelt" tot „sigaretten" werd verwerkt. Aan de zoldering hangt een groot aantal vlaggetjes. De heer Spanninga geeft een opsomming: „W.A. mar cheert, Jeugdstorm, fiets- vlaggetje van de NSB, de Oostcompagnie, Winterhulp Nederland, B.S. en Land wacht Nederland". Daar naast een overzicht van de Slag om Engeland, zoals de Duitsers dachten dat het wel zou gaan. „Allemaal stoere, koene, lachende vliegers, die schertsend hun vluchten boven Engeland op hun kop pel aantekenen. En dan al die foto's van Hitier. „De meest gefotografeerde man van de wereld", zegt de heer SDanninga en pakt een doosje waarin hij alle dis tributiebonnen uit de be zettingsjaren bewaart. In het beruchte propa gandablad „Signaal", dat de Duitsers in Nederland uit gaven lezen we als onder schrift bij een foto van plat tegen de grond gedrukte Duitsers: „Bliksemsnel heeft een man de snringstoflading onder de vijandelijke ver sperring gelegd. De ontplof- Het echtpaar Cornelis Tui- nenbreyer en Klazina Adria- na Rog hoopt op dinsdag, 27 januari in de Westerwijkstr. 22 van de Da Costa-buurt in Velsen-Noord temidden van kinderen en familie de dag van hun huwelijk, dat vijftig jaar geleden op het stadhuis van 's-Gravenhage werd ge sloten, feestelijk te herden ken. Er is in deze halve eeuw heel wat gebeurd, maar dit ras-echte Scheveningse echt paar is er nu bij de rustige levensavond niet rouwig om. „We hebben het nu beter dan toen we begonnen" meent mevrouw Tuinenbreyer, die de fraaie kap met gouden hoofdspelden en de even fleurige klederdracht trouw is gebleven. Toen de negenjarige Kees, die op 20 september 1883 ge boren is een paar school klassen had doorlopen, waar in zelfs het klokkijken nog niet was aangeleerd, ging hij als afhouder met de logger mee ter haringteelt. Dit leven fing geeft een oorverdovende knal. De mannen liggen plat on de grond dicht bij elkan der en daarvan is éénde verslaggever". Hoe de Nederlandse pers door de Duitsers aan banden werd gelegd laat een spot prent uit Engeland zien. Op bevel van een barse Duitse generaal schrijven de (ge- geboeide) handen van de hoofdredacteuren van alle Nederlandse bladen allemaal hetzelfde. „Een heleboel mensen vin den het een nare lief hebberij. Maar ik ga er toch mee door", zegt de heer Spanninga. „Tenslotte kun je wel vergeven maar niet ver geten. Daar wil ik de mensen van doordringen". De vastenavondviering, die haar schaduwen nu reeds vooruitwerpt heeft ook de Urnend gegrepen; de rooms- katholieken in de IJmond wel te verstaan. De Instuif Interpar van Velsen-Noord, Beverwijk en Wijk aan Zee en waarvan ook vele IJmuidenaren lid zijn, heeft voorbereidingen getroffen voor een uitgebrei de carnavalsviering. Hiertoe werd in het St. Jozefhuis te Velsen-Noord een originele en attractieve danswedstrijd onder de „interpar"tners" ge houden ter verkiezing van Prins Carnaval en zijn gade Dit prinselijk paar heeft het grote voordeel, dat het niet zelf voor zijn (dure) hu- welijkskleding hoeft te zor gen. De „Interpar" stelt de ééndags-echtelieden in staat zich grandioos te soigneren op kosten van de ééndags- staat. De prins en prinses, wier namen wij nu wel mogen verklappen, namelijk de heer Peter Wittebrood uit IJmui- den-Oost en mejuffrouw Ada Christ iaanse uit Wijk aan Zee (IJmondser kan het bij na niet!) hebben hun uitver kiezing te danken aan een opvallende welbespraaktheid en een bijzondere dansstijl, die zij straks tijdens de grootse carnavalsviering dan ook in alle vrolijkheid zullen demonstreren. was wegens de lange reizen en grote gevaren op de zeil- loggers allerminst aantrekke lijk, maar het hoorde nu een maal zo. In de wintermaanden na „behouden teelt" tot „nieuwe teelt" moest maar ander werk gezocht worden, dat even slecht werd betaald als de haringvisserij (die de heer Tuinenbreyer „in zijn trou wen" wel eens acht weken van huis deed zijn, om met acht last haring terug te keren). Dat was niet eens „droog brood". De bruidegom, die het op „Scheveningen" nog tot stuurman bracht, en al zijn jaren op zee tot 1924 de vaar- en viskunst „op het zeiltje" moest uitvieren, was 's win ters afhankelijk van werk- lozenuitkering en soms werk bij de gemeentereiniging. Hij zou Scheveningen trouw zijn gebleven als de leeftijd geen parten had gespeeld, want wegens zijn jaren kon een vaste aanstelling niet worden gegeven. Klazina, die op 23 septem ber 1884 geboren is, ging als veertienjarig meisje in dienst betrekking, voor zegge en schrijve vijftien stuivers in de week. Klazien bleef wer ken tot zij door haar Kees naar het stadhuis werd ge voerd. Maar ook daarna wist zij nog een bescheiden bij drage aan het huishoudgeld te leveren door kleine dien sten aan de mevrouwen. Tussen '14 en '18 liep Kees er met zijn twijfelnummer in: diende hij bij de in fanterie. Een vriend gaf hem de raad het eens bij het nieuwe hoogovenbedrijf in Velsen te proberen. Het lukte, de fa milie kwam in de winter van 1924 naar IJmuiden, waar zij een half jaar woonde, om daarna naar de Noorderlaan ;n de Westerwijkstraat in Velsen-Noord te verhuizen. Na een paar jaar „in losse dienst" te zijn geweest in de kernploeg, heeft de heer Tui nenbreyer tweeëntwintig jaar in hoofdzaak de afdeling slakkenverwerking van de Mekog gediend. Hij geniet met zijn bruid nu al tien jaar van zijn pensioen. De echtelieden verkeren in een goede gezondheid al is Cornelis wat hardhorend. Dank zij hun twee gehuwde zoons en een dochter en tien kleinkinderen, vindt het echtpaar Tuinenbreyer het best in Velsen-Noord en ver langt het niet terug naar de plaats van herkomst, Scheve ningen. Dinsdag is er dus feest, op bescheiden wijze overigens, in de Westerwijkstraat. Wij voegen gaarne ons proficiat bij de vele gelukwensen, die reeds zijn en ongetwijfeld nog worden ontvangen. Het wedstrijdprogramma voor de voet balvereniging „Waterloo" op aanstaande zondag luidt: WaterlooOnze Gezellen (14.30 uur); Waterloo 2—TYBB 3 (12 uur); Kinheim 6—Waterloo 3 (9.45 uur); Water loo 4Bloemendaal 6 (10 uur). Zaterdag: Waterloo bStormvogels h (2 uur); Kinheim cWaterloo c (2 uur). Waterloo komt tegen Onze Gezellen uit met: W. Kok; P. v. d. Klooster en L. J. van der Kuyl; L. Koops, S. Vlugt en J. van Sikkelerus; J. Buding, G. Post, J. v. Schoor, H. F. A. Maas en A. Tijms. Advertentie GRATIS onderzoek van uw saffiernaalden. Bescherm uw kostbare grammofoonplaten li DISCO' Cederstraat -53 nabij Rex Theater Binnenkort PLEIN '45 no. 4 De motorkotter Klaasje Uk.96, die op 2 juni van het vorige jaar ter hoogte van Terschelling op een mijn liep en in zwaar beschadigde toestand geborgen kon wor den dank zij de assistentie van andere Urker kotters, is weer hersteld en aan het begin van deze maand in de vaart ge bracht. De herstelwerkzaamheden wer den verricht door de scheepswerf Fa. W. Visser te Den Helder. De door de rederij Koorn en Ten Bok- kel te Wieringen bij de Scheepswerf Fa. C. Amels te Makkum bestelde motorkot ter is met goed gevolg te water gelaten. De lengte van dit vaartuig is 25,50 m„ breedte 6,05 en de holte 3.10 m. Voor genoemde re derij is bij dezelfde werf een tweede schip in bestelling gegeven. Dit jaar zal men dan de beschikking over vier kotters hebben aangezien de Tiny Dieuw WR 33 en Jan Willem WR.34 reeds in de vaart zijn. In de Kootstertille bij de Handel en Scheepsbouw Maatschappij Kramer Booy is de motortrawler „Regina Coeli" te water gelaten, die in aanbouw is voor Four- ney Duval te Boulogne sur Mer. De groot ste lengte van dit schip is 55 m., de lengte tussen de loodlijnen 48 m., breedte 9 m. en holte 4,85 m. Als hoofdmotor wordt deze Franse trawler uitgerust met een 1250 pk. Deutz motor. De aan Spliethoff's Bevrachtingskan toor toebehorende coaster „Heeren gracht" is naar Noorwegen verkocht en verdoopt in „Grethe Solheim". De journalisten en de toeschouwers zul len tijdens de Olympische Winterspelen 1960 in Squaw Valley niet meer zoals voorheen vellen papier behoeven vol te schrijven of ingewikkelde berekeningen te maken, om de verschillende klassementen van de ski- en schaatswedstrijden op te stellen. Een Californische firma heeft na melijk een elektronisch brein vervaardigd, dat onder de naam Ramac 305. supersnel alle gegevens te voorschijn tovert. Dit apparaat, dat bestaat uit een grote hoeveelheid magnetische platen met ruim 5 miljoen informatieve gegevens, maakt het mogelijk twee minuten na het eindigen van een wedstrijd alle klassementen te geven. Ook is het niet meer nodig bij zonderheden over de deelnemers te ver zamelen. aangezien bij wijze van spreken, met een druk op de knop van iedere atleet een biografie van tweehonderd woorden, naar keuze in het Frans of het Engels, ter beschikking staat. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Abel Tas man van Rotterdam, zout laden IJmuiden; Jan Brond, Hamina; Andalien, Bremen; Cotes du Nord, Le Havre; Hera. Bremen; Panavia Mout- saina, Puerto Ordaz: Zaanstroom, Londen; Linda Scarlett. Barranquilla; Imme Oldendorf, Kotka; Loenerkerk. Antwerpen; Draco, Rotterdam; Rei ne Astrid. Rotterdam: Aagtedijk, Antwerpen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Senegal- kust van Hamburg; Nore. Rotterdam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Nordhav naar Mena Al Ahmadi; Mira, Antwerpen; Clan- gula, Rotterdam; Bloemfontein. Bremen; West- land, Buenos Aires; Lingestroom, Huil; Aura, Stockholm: Thaletas, Rotterdam; Vechtstroom, Huil; IJstroom, Londen; Merchant Duke, Londen: Eemstroom, Londen; Ivoorkust, Freetown; Eos, Rotterdam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Fennia naar Hamburg: Theano, Rotterdam; Magas Gi braltar; Maas, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Prijzen von woensdag Heilbot 3.40—2.70, gr. tong 3.30—3.20, grm. tong 3.30—3.10, kim. tong 3.80-3.40, kl. tong I 3.00—2.70, kl. tong II 2.50—2.30, tarbot 1 3.10—2.20 per kg. Gr. schol 36—30, grm. schol 40—31. kim. schol 4539, kl. schol I 5445, kl. schol II 5833, schar 41—37, bot 30—22, v. haring 25-18, makreel 25- 20, gr. schelvis 128—61, grm. schelvis 76—60, kim. schelvis 72—47, kl. schelvis I 57—41, kl. schelvis II 49-39, wijting 22—8 gr. gul 321—26, mid. gul 29— 22, kl. gul 26—19, kl. leng 37—32. kl. haai 112—70, poontjes 45—38, kl. koolvis zw. 24—15.50, kl. kool- vis wit 30—26 per 50 kg. Gr. kabeljauw 24092. gr. koolvis zw. 108—50, gr. koolvis wit 94—73, gr. leng 91—67 per 125 kg. 8«v«iw Op de begraafplaats Duinrust werd woensdagmiddag, onder grote belangstel ling, het stoffelijk overschot van de heer Jan Maenhout ter aarde besteld. De overledene genoot in zijn leven een grote bekendheid als voetballer van de voetbalvereniging „Beverwijk". Gekluis terd aan zijn ziekbed was hij al jaren geen actief sportman meer, maar de erkenning voor zijn werk in het belang van de sport hij heeft gedurende 28 jaar de witrode kleuren van zijn club met ere gedragen is tijdens zijn laatste gang onmiskenbaar naar voren gekomen. Het stoffelijk overschot van Jan Maen hout werd grafwaarts gedragen door acht oud-Beverwiik-spelers. De kist was ge dekt door de roodwit-vlag van „Bever wijk". Onder de talrijken dié de baar volgden waren burgemeester J. G. S. Bruinsma, het voltallig bestuur van „Be verwijk" en een groot aantal leden van deze sportvereniging, bestuursdeputaties van de voetbalverenigingen VVB en „De Kennemers". Aan het graf heeft de heer H. J. Blaauw, leraar lichamelijke opvoeding, er op ge wezen dat de overledene altijd een sport man in de beste betekenis van het woord is geweest, hij zal wegens zijn sportiviteit niet spoedig vergeten zijn. De heer N. G. Grapendaal, voorzitter der voetbalvereniging „Beverwijk", zei dat Beverwijk een trouw sportmakker heeft verloren. Ondanks zijn langdurige ziekte leefde hij nog altijd met de jongens mee. Zaten wij met moeilijke problemen, dan gingen wij naar Jan. Zijn optimisme was voor ons vaak een stimulans om toch voor al door te zetten. „Jan, in onze boeken sta jij als erelid ingeschreven, dit betekent dat wij altijd aan Jan Maenhout zullen denken als een voorbeeld van sportivi teit!" Een broer van de overledene heeft na de plechtigheid namens de familie dank gebracht voor de vele blijken van mede leven tijdens het langdurige ziekbed van Jan Maenhout. Speciaal dankte hij burge meester Bruinsma voor zijn hartelijk medeleven tijdens de ziekte en ook voor zijn aanwezigheid bij de teraardebestel ling. Onder de talrijke bloemstukken die Het graf bedolven zagen wij een grote krans van zijn club „Beverwijk", een krans van „Het Karpertje" en een krans van de buurtbewoners van de Regu! iersstraat.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11