ROYCO H. SPEE SCHOENEN SAote aJ^ktaq, 10 pet. korting 10 pet. horting Nauwere samenwerking bepleit tussen landbouwbedrijven Een tomatensoep, zoals U 'm wenst! van tomaten, zoals U ze zelf zou kiezen! Rund- Varkens en Lamsvlees bij Superslagerij ,De IJmond' op alle SWIFT dames- en herenschoenen DONDERDAG 2 2 JANUARI 1959 ons de aarde vergeten suikerbieten niet nodig Kind wierp brandend papier in bergkast Als U deze nieuwe tomatensoep op het vuur heeft staan... als U die fijne geur opsnuift... als U die fris-gezonde kleur ziet... die zachte, aparte smaak proeft... dan wéét U het: daar doet Royco de beste tomaten in, tomaten zoals U ze zelf zou kiezen. Zo goed wilt U het hebben. Zo willen Uw man en kinderen het. En U zult niet aarzelen: deze soep wilt U yaak eten, deze heerlijkste tomatensoep, die U ooit klaar-om-te-koken in de pan deed. ROYCO-soepen... rijk var» inhoud, rijk van smaak VIERDE PROVINCIALE COÖPERATIEDAG Onderzeeboot „Tireless" naar Portsmouth terug Noorwegen waakt voor zijn kustwateren VARKENSVLEES RUNDVLEES 40 ct. per kg. afgeslagen 20 ct. per kg. afgeslagen PRIMA JONG LAMSVLEES VOOR DE ERWTENSOEP Onze weekeinde-reclame voor de boterham samen 85 cent Bij Garantieheperking van Drie doden in het verkeer Atlas-satelliet na 500 omwentelingen vergaan Geestdriftig welkom voor prins Philip in India Nehroe: ruimtevaart doet v ff* liet woensdagmiddag omstreeks drie uur is vergaan. Zowel te Guam als op de krui ser „Rochester", die halverwege tussen Japan en Hawaii voer, is namelijk een fel rood schijnsel waargenomen op de plaats, waar men verwachtte dat de Atlas de at mosfeer zou binnenkomen en verbran den. Dr. George Veis, die aan het Smithso nian astrofysisch observatorium is ver bonden, voorspelde enige dagen geleden, dat de Atlas boven het noordelijk deel van de Stille Zuidzee zou vergaan. De satelliet heeft precies vijfhonderd omwentelingen om de aarde gemaakt. De Atlas werd op 18 december gelan ceerd. Op 31 december waren de batterij en uitgeput en konden geen berichten of boodschappen zoals de kerstboodschap van Eisenhower meer worden uitge zonden of gerelayeerd. Op basis van de laatste waarnemingen, 18 januari te Baguio op de Phpippijnen, zou de satelliet om een uur woensdag de 500ste omwenteling moeten hebben vol tooid. en ernstig gewond. Later is zij overleden. Mevrouw Van Mil stak op haar rijwiel zonder op het verkeer te letten de Woudse- weg, een voorrangsweg, over. De 60-jarige F. J. Kersens te Amsterdam is in de Frederik Hendrikstraat door een taxi aangereden. Ernstig gewond is hij naar het Wilhelminagasthuis gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. De man verkeerde volgens de politie onder invloed van alcohol. In het ziekenhuis te Zeist is aan de ge volgen van een haar overkomen ongeval overleden mevrouw K. uit Voorburg. Haar man, die in hetzelfde ziekenhuis werd verpleegd, is dezer dagen naar zijn woning vervoerd. Het echtpaar werd vorige week gewond, toen zijn auto op rijksweg 12 bij Driebergen door de gladheid van de weg slipte. NIEUW DELHI (Reuter) De hertog van Edinburgh ;s per vliegtuig in Tndia aan gekomen. Dit is het eerste bezoek aan In dia van een lid van de Britse koninklijke familie sedert India in 1946 onafhankelijk werd. Meer dan honderdduizend mensen waren op het plein bij het presidentiële pa leis tezamen gestroomd en juichten en klapten toen de hertog met zijn gastheer, premier Nehroe, voorbijkwam. Geduren de een gedeelte van zijn veertiendaags be zoek zal prins Philip de gast zijn van pre sident Prasad. Het hoofddoel van het bezoek is bijwo ning van de 46ste jaarvergadering van het wetenschappelijk congres in de universi teit van de hoofdstad. Prins Philip krijgt een eredoctoraat van deze universiteit. Verder zal hij belangrijke objecten, zoals de stuwdam die te Bhakra in de Himalaja wordt gebouwd, het kernenergie-instituut te Bombay, de textielstad A'hmedabad en de Taj Mahal te Agra bezichtigen. Waarschuwend woord Bij de opening van het wetenschappe lijk congres, waarschuwde premier Neh roe dat de wetenschap twee gezichten heeft: het gezicht van de schepper en dat van de vernietiger. „Wij moeten beslissen welk van beide wij wensen". Hij wenste Rusland, Amerika en Engeland geluk met hun jongste prestaties op wetenschappe lijk gebied maar voegde hieraan toe: „Wij strekken onze arm uit naar de maan, som migen zeggen dat wij naar Mars of Ve nus zullen gaan. Maar wij vergeten wat er op aarde gebeurt". (AFP) Koningin Elizabeth zal dit jaar met prins Philip een bezoek van zes we ken aan Canada brengen. Het koninklijk paar zal omstreeks 18 juni uit Londen ver trekken. Tijdens het verblijf in Canada zal de koningin het kanaal van de Sint- La'irensrivier openen. Het bestuur van het Landbouwschap heeft woensdag in zijn openbare vergade ring ondermeer aandacht besteed aan de beslissing van het ministerie-Drees om de garantie van suikerbieten voor de oogst 1959 te beperken. De hoofdafdeling akker bouw van het Landbouwschap had ter toe lichting van dit agendapunt medegedeeld dat er in een bespreking met de directeur- generaal voor de voedselvoorziening nog maals uitdrukkelijk op is gewezen dat het Landbouwschap niet overtuigd is van het gevaar dat de produktie van suiker de bin nenlandse consumptie blijvend zal over schrijden. Het Landbouwschap is daarom van mening dat een beperking van de ga rantie niet nodig is. Van de zijde van de overheid beschouwt, men de garantiebeper king als een definitieve en weloverwogen regeringsbeslissing waaraan thans inhoud moet worden gegeven. De regering zal, althans voor de oogst 1959, op de princi piële beslissing niet meer terugkomen. Bij besprekingen met de industrie heeft de hoofdafdeling akkerbouw het accent vooral gelegd op de garantie voor suiker bieten als onderdeel van het landbouw- prijsbeleid. De industrie ziet de garantie in het kader van de produktie van suiker, bestemd voor de binnenlandse consump tie. Gezocht is naar een compromis, waar bij tevens de wenselijkheid is overwogen om een zekere uitslag (vijf procent) bo ven de binnenlandse consumptie in acht te nemen, om oogstfluctuaties te kunnen op vangen. De voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes, merkte aan het be gin van de bespreking vandaag op, dat af gewacht zal dienen te worden hoe het overleg zich tussen de verschillende in stanties zal ontwikkelen. De voorzitter van de hoofdafdeling ak kerbouw, de heer H. J. Muntinga, zei dat de besprekingen met de industrie op be vredigende wijze zijn verlopen. Men moet niet zonder meer de industrie de beschik king geven over de bieten. Landbouw en industrie moeten een goede verhouding opbouwen. Als blijkt dat er meer is uitge zaaid moet er primair overleg met de sui kerindustrie worden gevoerd. Het is na tuurlijk niet, zo dat bij een bepaald areaal bieten van te voren nauwkeurig is te be palen hoeveel suiker daaruit zal komen. Men moet uitgaan van bepaalde gemid delden over b.v. een tiental jaren. Een uit zonderingsjaar als 1958 is geweest, zal zich met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid in 1959 niet herhalen. Een meisje van vijf jaar wilde woens dagochtend in de ouderlijke woning in Groningen de kachel aanmaken. Zij stak een krant aan, maar schrok zo van de oplaaiende vlam, dat zij niets beters wist te doen dan het brandende papier in een bergkast te gooien en hard weg te hollen. De kast. die onder meer de gehele gezins garderobe bevatte, brandde volkomen uit. De ouders van het meisje konden het brandje goeddeels zelf blussen. RÖiY De woensdag in Alkmaar gehouden vier de provinciale coöperatiedag, georganiseerd door het Instituut voor Land- en Tuin- bouwcoöperatie in Noordholland, stond dit maal in het teken van de samenwerking. Er werd zowel uitvoerig van gedachten ge wisseld over de samenwerking tussen ver schillende landbouwbedrijven als over een nauw contact tussen coöperaties en parti culiere ondernemingen. Speciale aandacht werd geschonken aan het gemeenschappe lijk gebruik van grond, gebouwen en werk tuigen. Voordat dit in de land- en tuinbouw een vertrouwd begrip is geworden, zullen wel een paar jaren verstreken zijn. Over het algemeen voelt men voor een soort op moderne leest geschoeide burenhulp, maar voor gemeenschappelijk gebruik van el- kaars goederen zijn velen huiverig Want „Samen goed is armoed", zegt men De voorzitter van het instituut, de heer J. Lont, zei in zijn openingswoord dat de handels- en verwerkingscoöperaties in de land- en tuinbouw vorig jaar in deze pro vincie een omzet van ongeveer 275 miljoen gulden hadden. Ondermeer door een zo groot mogelijke samenwerking is de positie van de landbouwcoöperatie echter nog be langrijk te versterken. Ter inleiding op een forum over bet ge meenschappelijk gebruik van grond, gebou wen en werktuigen, stelde de heer P. C. Muntjewerf, hoofdassistent van de Land- bouwvoorlichtingsdienst, dat in tien jaar tijds de beroepsbevolking in de landbouw met honderdduizend man is afgenomen. Daarentegen is de produktie nog belangrijk gestegen, zodat dus de arbeidsproriuktivi- teit sterk is toegenomen. In de jaren tot 1970 wordt nog een afname van de land bouwbevolking met honderdduizend man verwacht. Een verdergaande mechanisatie is daarom noodzakelijk. Door ruilverkave ling kan de grootte van de bedrijven wor den herzien. Verwacht wordt dat de land bouwbevolking in 1970 als volgt is samen gesteld: 175.000 bedrijfshoofden. 70.000 meewerkende zoons en 80.000 landarbei ders. De gemiddelde bedrijfsgrootte zal dan vermoedelijk vijftien tot zestien hectaren zijn. Vooral op vele éénmansbedrijven zul len de machines een te laag rendement op leveren, daar zij niet intensief worden gebruikt. Bij deze ontwikkeling moet worden over wogen of werktuigen gemeenschappelijk door verschillende bedrijven kunnen wor den gebruikt en of men elkaar in de drukke oogstperiode hulp kan bieden. De machines zouden dan veel rendabeler worden. Voorts behoeft men door onderlinge hulp geen beroep op loonwerkers te doen. Men wordt dus minder afhankelijk van de medewer king van buitenstaanders. Ook het ge meenschappelijk gebruik van gebouwen moet worden bezien. Gedacht wordt hierbij aan een centrale ruimte voor het verwer ken of bewaren van produkten. De inleider wilde zelfs een stapje verder gaan en de gezamenlijke exploitatie van verschillende bedrijven ter sprake brengen. Deze zal enorme economische voordelen tot. resultaat hebben. Een forum, bestaande uit de heren P. C. Muntjewerf, P. Koeman, J. C. Knibbe en J. J. Öudejans, wisselde over deze materie met de aanwezigen van gedachten. Velen zagen wel mogelijkheden tot „samen boe ren", maar wilden baas op eigen erf blij ven. „De tijd is er nog niet rijp voor", zei de een; de ander waarschuwde tegen „Rus sische toestanden". Over groeiende samenwerking tussen coöperaties en particuliere ondernemingen liet de directeur van de Coöperatieve Melk- centrale (C.M.C.) in Den Haag, de heer B. van der Heide, zijn licht schijnen. Concen tratie van coöperaties achtte hij een eis. Wanneer echter coöperaties in hun werk gebied particuliere ondernemingen ont moeten. kan een voor beide partijen heil zame samenwerking worden tot stand ge bracht. Hiervan zijn thans al diverse voor beelden te geven. Om tot deze samenwer king te komen is het gewenst dat de voor standers van de coöperatie hun gevoels argumenten wat meer laten rusten, aldus tie heer Van der Heide. Van de zijde van de Britse marine in Londen is medegedeeld dat de „Tireless", de onderzeeboot die woensdag in moeilijk heden kwam te verkeren, zoals wij hebben bericht, op eigen kracht naar Portsmouth terugkeert. De „Elephant" en de „Birming ham" begeleidden de „Tireless" tijdens de motorstoring. In Brest is medegedeeld dat de Britse admiraliteit de bemanning van de Franse sleepboot had gevraagd in de buurt van de ..Tireless" te blijven. OSLO (UPI) De Noorse regering staat op het standpunt, dat voor de kwestie der territoriale wateren een oplossing dient te worden gevonden door middel van een in ternationale overeenkomst, maar behoudt zich tevens het recht voor beschermende maatregelen te nemen als „een invasie van buitenlandse trawlers in de Noorse kust wateren de eigen vissers zou bedreigen op bevredigende wijze in het levensonderhoud te voorzien". Dit heeft de minister van Buitenlandse Zaken dinsdag gezegd in zijn overzicht over de internationale politiek voor het Noorse parlement. Schouderc&rbonade per 500 gr per 2 ponc BB 6». 1.98 per 2 pond 3.75 Ribcarbonadeper 500 gram 2.18 Haascarbonade per 500 gram 2,38 Magere lappen per 500 gram 2.48 Magere fricandeau per 500 gr. 2.78 Lamsborst per 500 gram 1.28 Lamscarbonade per 500 gram 1.58 Magere lappen., per 500 gram 1.98 Stukje bout per 500 gram 2.28 Pracht borstlappen p. 500 gram 1.88 Riblappen, mager per 500 gr. 2.18 Heel magere lappen per 500 gr. 2.48 Stukje rosbiefper 500 gram 2.68 Mals stukje lende per 500 gram 2.88 Stukjes varkensvlees z.b. 500 gr. 1.48 Kluiven (veel vlees) p. 500 gram 0.68 Krabbetjes per 500 gram 1.25 Vers doorregen spek p. 500 gram 1.58 Schijven van de ham p. 500 gr. 1.88 100 gram GELDERSE HAM 100 gram ONTBIJTSPEK 250 gram overheerlijke leverworst „IJmonds Roem" 0.65 LET OOK VOORAL OP ONZE WOENSDAGSE GEHAKTDAG Edel gehakt, rund- en varkenslapies gemalen per 500 gram 1.58 RECLAME GEHAKT inclusief zout en kruiden per 500 gram 1.08 Aanbevelend, WINKELPLEIN 1945 No. 55 IJMUIDEN LANGE NIEUWSTRAAT 449 VRIJDAG en ZATERDAG VRIJDAG VOORDEEL op alle KINDER-, JONGENS- en MEISJESSCHOENEN Landbouwschap De 51-jarige mevrouw Van Mil, ge woond hebbende aan de Woudseweg te Den Hoorn, is door een auto aangereden CAMBRIDGE (UPI) Het is vrijwel zeker, dat de Amerikaanse Atlas-satel-

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 12