Ook nu nog 20% korting 10°/o korting Hjldh Knappe toneelvoorstelling van Kennemerland m Vanmorgen in de vishal en op zee iJmond-agenda „Krelis Louwen" voor Velser scholieren DONDERDAG 22 JANUARI 1959 7 P. Roozenburg afgetreden als voorzitter DCIJ Sleepreis met half schip Opvoering „De wonderbloem" Snelle reis van nieuwe „Randfontein" naar Kaapstad Afscheid politiecommissaris J. P. Weyburg 30 januari Aanmeldingen noodwacht- plichtigen bevredigend „De Hoop" in botsing met onderneming 4 Sch. 153 Agrarisch congres van de Partij van de Arbeid Geen kermis meer in de stad Utrecht ons prachtige Scipio ondergoed met Op Bernina lakens en slopen en Hollandia ondergoed ijttiuiden MARKTPLEIN 29 Beveiliging van overweg Wijkerstraatweg Amsterdamse subsidie voor Holland Festival De commissie „Culturele Vorming Schooljeugd Velsen" heeft na de succes rijke vertoningen van „De reis naar Bom- bola" door de toneelgroep „Arena" niet geaarzeld ook de verzorging van de twee de serie toneelvoorstellingen aan dit ge zelschap toe te vertrouwen. En terecht, want de bijval der leerlingen van het voortgezet en uitgebreid lager, middelbaar en nijverheidsonderwijs is bij deze her nieuwde kennismaking met „Arena" stel lig nog uitbundiger geweest. Deze geest drift werd gewekt door de dinsdag en woensdag in het Hex-Theater gegeven op voeringen van „Krelis Louwen of Alexan der de Grote op het poëetenmaal" van Pieter Langendijk, welke omstreeks 1715 geschreven klucht dank zij de boertige taal en tumultueuze handeling in de volle zaal een daverende weerklank vond. Men zal zich ongetwijfeld herinneren, dat Pie ter Langendijk voor dit stuk de grap als uitgangspunt heeft genomen, die enige ko medianten zich ten koste van de verwaten boer Krelis Louwen veroorloven. Als hij namelijk na een van zijn drinkgelagen zijn roes uitslaapt, deponeren zij hem in een haastig geïmproviseerd praalbed. Bij het ontwaken promoveren zij hem dan tot Alexander, om hem daarna door allerlei intriges met vermeende afgezanten zoda nig in benauwdheid te brengen, dat Kre lis ten slotte met grote opluchting en be rusting tot de eenvoudige boerenstatus te rugkeert, al moet hij daarvoor dan ook zijn dochter Klaar als bruid afstaan aan een minnaar, die hij eerst niet als schoon zoon wilde accepteren. Onder regie van Erik Vos is deze vro lijke historie tot een leven gewekt, dat in de eerste plaats getuigde van een grote fantasie. Hoe belangrijk het aandeel van de regisseur is geweest, kan het best wor den vastgesteld door er een der uitgaven van het stuk eens op na te slaan. Langen dijk blijkt dan spaarzaam te zijn geweest met indicaties, zodat bij voorbeeld het spel met de zakdoek in het eerste bedrijf, maar vooral de heerlijke vertoning van de bur leske kroning in het tweede bedrijf, met de zotte beurtzang Ora et Labora, de vruchten zijn geweest van Erik Vos' bij zonder humoristische visie. Dat in het derde bedrijf de handeling belangrijk verstart, mag de regisseur niet worden verweten; dit komt na al die eeuwen nog op rekening van Langendijk, die voor de pauze zijn onderwerp reeds volkomen had uitgeput. De tweede belangrijke figuur in deze voor stellingen is de acteur Paul Meijer, voor wie de rol van Krelis Louwen geschreven had kunnen zijn. In gestalte en spelopvat ting doet hij soms denken aan Hans Kaart, maar hij wist deze rol toch weer een ge heel zelfstandige allure te geven. Zijn ont waken in het praalbed was ongetwijfeld het komische hoogtepunt in deze voorstel ling, ofschoon hij ook verder dit karakter door een gelukkige combinatie van boert en verve stabiel heeft gehouden. Zijn om geving was door een dergelijk excelleren tot het tweede plan gedoemd. Met waar dering moeten Jan Korevaar als de ver meende chirurgijn, Cees Pijpers als Jan en Sacco van der Made als de aristocra tische oom Ferdinand eveneens worden genoemd. Dezelfde waardering verdienden Mary Wagenaar en Nanni Vermeer in de enige damesrollen. Deze voorstellingen worden donderdag 12 en vrijdag 13 februari in het Rex-theater herhaald, zodat vele leerlingen nog een kostelijke middag in het vooruitzicht heb ben. Jan van Dam Om studieredenen is het de 'ex-wereld kampioen P. Roozenburg onmogelijk ge worden langer de veelomvattende taak van voorzitter van DCY op zich t.e nemen. In een voorvergadering van de deze week gehouden clubavond is met algemene stem men de heer W. Gomes tot voorzitter van DCY benoemd. De heer Gomes was reeds vóór de oorlog een leidende figuur van de r.-k. damclub „Excelsior" te IJmuiden. De heer P. Roozenburg werd tot tweede voorzitter van DCY gekozen. De overige bestuursleden zijn: H. Laros, J. de Boer, Theo Tielrooy en J. van Straten. Het toernooi In de hoofdklasse won P. Roozenburg van J. van Straten. De partijen P. van den Berg-Beukema en H. ZwierTheo Tielrooy moesten wegens het late uur worden afge broken. In de eerste klasse kreeg de leider Piet Binkhorst voor het eerst in dit toernooi een nederlaag te incasseren, in het. duel tegen K. van der Steen. Maar Piet blijft aan de kop. C. Kaan behoudt kansen op de boven ste plaats, na zijn overwinning op J. de Boer. J. van der Plas won van het nieuwe lid H. Koek. W. Gomes klopte Van Opbergen. Voor Kennemerland speelden Leo Bink horst en Apeldoorn remise. Ir. Krijgsman verloor van de HDC-er Teunisse. DAMES- EN HERENKLEDING Vrijdagavond .aanvangende 8 uur, wordt in 't Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt- laan 45, te IJmuiden, een show van dames- en herenkleding gegeven. Tevens zal veel. wetenswaardigs worden verteld over de samenstelling van weefsels en over de nieuwe wasmiddelen. Een schip van de Zwitserse zeevloot, het in 1952 gebouwde, 5058 b.r.t. metende m.s. „Nyon", liep 15 november 1958 bij St. Abbshead onder de Britse kust op de rotsen, zat daar onwrikbaar vast en brak na een lange worsteling met water en wind in tweeën. Na vele vergeefse pogin gen mocht het toch nog gelukken het vrij gaaf gebleven achterschip, dat niet gezon ken was, vlot te krijgen en te bergen. De rederij, de Transports Maritimes Suisse- Outremer te Genève, besloot toen het schip te laten herstellen en het tevens te laten vergroten, zodat het aan draag vermogen ongeveer 500 ton zou winnen. Bij inschrijving is aan de n.v. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek te Bol nes dit niet alledaagse karwei gegund. De ze werf is zelfs reeds bezig met de bouw van het nieuwe voorschip, dat ook ruimen en laadgerei zal bevatten. Het is de bedoe ling, dat de vernieuwde en verlengde „Nyon" half juli zal worden opgeleverd. Verwacht wordt dat het in Schotland liggende achterschip zaterdag getrokken door boten van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst, uit Schotland zal ver trekken en dinsdag te Bolnes zal aanko men. Het kinderkoor „De Jonge Stem" te IJmuiden zal op donderdag 7 februari in het St. Fidelisgebouw, Willemsbeekweg 100 in IJmuiden-Oost, de kinderoperette „De Wonderbloem" van Jo Mulder op voeren. De voorstelling begint om 8 uur. HAVENVERKEER In de week van .11 tot en met 17 januari zijn in de hoofdstedelijke haven aangeko men 130 schepen (351.42.4 brt) en vertrok ken 131 schepen (342.802 brt.). Nauwelijks een jaar nadat het Rotter dams Toneel- onder regie van Jan Teu- lings en met Ina van Faassen, Ton van Duinhoven en Wim van den Brink in de voornaamste rollen- zijn opvoeringen van Dorothy en Campbell Christie's thriller „Onder verdenking" beëindigde, is de re derijkerskamer „Kennemerland" er reeds in geslaagd voor dit stuk de opvoerings rechten te verwerven. Nu deze thriller dus kennelijk voor amateurs is vrijgegeven, valt het moeilijk te voorspellen of veel verenigingen het zullen wagen dit stuk op het repertoire te nemen. Na de voorstel ling van het Beverwijkse „Kennemer land" in het Kennemer-Theater te heb ben gezien meen ik echter Wel te mogen vaststellen, dat het voor andere ver enigingen een zware opgave zal zijn de re derijkerskamer hiermee te evenaren. „Ónder verdenking" (The touch of fear) is een uitermate boeiend toneelspel, in welk stuk het schrijversechtpaar Camp bell voor de regisseur twee mogelijkhe den heeft opengesteld. Namelijk die van de thriller, omdat het; publiek zich weer in spanning kan beraden over de identiteit van een moordenaar, daarnaast die van het psychologische drama, omdat de auteurs 'voor het gedrag van hun persona ges een „freudiaanse" verklaring wilden geven. In dit geval zijn het de nerveuze spanningen van Michael Stanham. w.iens gehele jeugd onder druk werd gezet door de dictatoriale opvoedingsmethode van zijn vader, die hierdoor zijn wraakgevoe lens over een ontrouwe echtgenote op de zoon wilde afreageren. Vandaar dat het voor Michael uiterst moeilijk is geworden l <9* W4WS VELSEN DONDERDAG 22 JANUARI Thalia: „Salome, prinses van Galilea", 20 uur. Rex: „De schrik der vrouwen", 20 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder Open bare Werken, 9.3012 uur. Pieter Vcrmeulenmuseum: Geopend Van 14—16.30 uur. Alcoholics Anonymous: Spreekuur van 20 uur af, in zaal Abelenstraat. VRIJDAG 23 JANUARI Thalia: „Het. leven begint bij 16". Rex: „Sluipvaart in de Pacific", 20 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van Financiën. Pieter Vermeulen Museum: Geopend van 14—16.30 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 22 JANUARI Luxor-Thcatcr, 19 en 21.15 uur: „Blond wrakhout". Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond Arbeiders Toneelfonds. Hervormd Verenigingsgebouw, Populie- rcnlaan, 20 uur: Voordrachtavond Jacq. Davidson. RI.TDAG 23 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De Vikings". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Her cules". W.B. Theater, 20 uur: „Drums across the River". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: Alcoho lics Anonymous". Het Centrum, 20 uur: Jeugd en Muziek, Jazz-concert Uitstel van executie Deze twee varkens werden van een wisse dood gered, door twee Westduitse politiemannen, die het tiveetal aan troffen op de grote verkeersweg bij Keiden. Hun waaghalzerij betekende overigens alleen uitstel van executie, want ze moeten ontsnapt, zijn uit een veewagen waarmee ze naar een slacht huis werden gebracht. Voorlopig logeren ze nu op een boerderij tot de eigenaar is gevonden. Dinsdagmorgen arriveeide in Kaapstad de nieuwste boot van de Holland-Afrika Lijn, de Randfontein (13.694 ton). Het schip, dat het grootste en snelste op de Afrikaanse lijnen is, maakt de maidentrip en vertrok op 6 januari uit Amsterdam. Volgens verwachting won het schip ruim een halve dag op de route Southampton-Las Palmas. vergeleken bij de tijden die deze „Fonteinboten" vroeger noteerden. De reis Las Palmas-Kaapstad duurde tien dagen en achttien uur, waar door de reis in het geheel met twee dagen bekort werd. Het schip, dat voor dertig miljoen gul den verzekerd is, is zowel vracht- als pas sagiersschip. Ten gerieve van de passagiers zijn er twee zwembaden aan boord en een sportdek. De Randfontein werd gebouwd voor rekening van de Verenigde Neder landse Scheepvaart Maatschappij en op 24 november 1958 te water gelaten. zijn zelfbeheersing te bewaren. Wanneer hij wordt aangezien voor de moordenaar van de canailleuze en chanterende kinder juffrouw Dillys Buchanan, lijkt een der gelijke verdenking dan ook allerminst on gemotiveerd. Nu is het de grote verdienste van regisseur Ferd. Koolbergen, dat hij in deze voorstelling beide aspecten zoda nig wist samen te voegen, dat het noodza kelijke evenwicht geen ogenblik werd ver stoord. Dit bereikte hij door het handha ven van een opwaartsvoerende lijn, die zo danig werd aangehouden, dat de spelers geen enkele mogelijkheid tot een twee slachtige rolopvatting overbleef. Daar bij was hij weer zo fortuinlijk voor elke figuur een vertolker te kunnen aanwijzen, die niet alleen voor het benodigde talent, maar ook over voldoende intelligentie be schikte om deze juiste opvatting van de regie te kunnen realiseren. Met als ge volg een voortdurend boeiende taferelen- reeks, met talrijke sterke speelscènes, zoals de uitbarstingen van Michael tegen over zijn vader, de geladen dialogen van Sarah met haar tegenspelers en het cyni sche optreden van dokter Barnes, waar bij nog voldoende krachten bleven gere serveerd voor de climax aan het slot: de verrassende ontmaskering van de moor denaar. Een voorbeeldig tempo en een fraai décor droegen veel bij tot een voor amateurs op merkelijk knappe voorstelling, de beste die ik dit seizoen tot dusver van dilettan ten in de IJmond heb gezien. Van de bezetting verdient Ineke Gros- feld het eerst te worden vermeld, omdat zij zich in de rol van Sarah Stanham zo voorbeeldig als gast in dit milieu van eersteplanskrachten wist te handhaven. Zij speelde gevoelig, beheerst en met warmte en had zich daarbij zo intens in het karakter van dit toegewijde vrouwtje ingeleefd, dat deze knappe typering zon der een enkele inzinking tot de laatste scène kon worden volgehouden. Ans van Berkum ging als Dillys Buchanan in het voorspel haar toneeldood reeds tegemoet en de rol van Brenda Stanham bood even min weinig gelegenheid tot excellerende prestaties, zodat Ineke Grosfeld deze avond onbetwist de centrale positie heeft ingenomen. Bij de heren speelde Dick Hofland met veel talent de beurtelings nerveuze en agressieve uitbarstingen van Michael en was Piet Steevens een voor treffelijke Sir Walter, egoistisch, tiran niek en autoritair. Bert Pijpers karakte riseerde een cynische Alec Barnes met veel gevoel voor humor als aanloop tot zijn grote scène in het laatste bedrijf. Ans de Kort en Nico Buntsma namen in hun tafereeltjes met succes de bevrijden de lach voor hun rekening. Deze sublieme voorstelling werd na afloop door het pu bliek met een langdurige ovatie op de juiste waarde geschat. Een verdiend suc ces, waar burgemeester J. G. S. Bruins- ma en zijn echtgenote getuige van zijn ge weest. Jan van Dam Vrijdagmiddag 30 januari zal op het raadhuis in Velsen een receptie worden gehouden, waarop gelegenheid zal zijn om afscheid te nemen van de commissaris van politie, de heer J. P. Weyburg, die, zoals wij reeds eerder hebben gemeld, met ingang van 1 februari met pensioen gaat. In de ochtenduren van vrijdag 30 janua ri zal pp het hoofdbureau van politie aan het Tiberiusplein in „eigen politiekring" afscheid worden genomen van commissa ris J. P. Weyburg. De opkomst voor eerste aanmelding van noodwachtplichtigen in Beverwijk is be vredigend verlopen. Per dag zijn gemiddeld vier (van de zeventig) noodwachtplichtigen niet verschenen, doch alle absenten hadden bericht van verhindering met een geldige reden gezonden. Totaal waren er ongeveer 275 aanmeldingen. Slechts een klein aantal noodwachtplich tigen heeft bezwaren aangevoerd tegen de inlijving. Enkele gevallen komen wellicht voor vrijstelling in aanmerking. Het ziet er naar uit, dat de eerste cur sussen pas eind februari of begin maart zullen kunnen aanvangen. Er valt, voor het zover is, nog heel wat administratief werk te verrichten. Er moet nog gekeurd, ingedeeld etc. worden. De eerste uniformen zijn inmiddels ont vangen door noodwachtplichtigen. Voor de aanvang van de cursussen zal er een algemene begroetings- en kennis makingsbijeenkomst worden gehouden. In Ierse Waterford (Van een onzer verslaggevers) In de Ierse vissershaven Waterford is het hospitaalkerkschip „De Hoop" in aan varing gekomen met de „Onderneming 4" SCH. 153 van de rederij Vrolijk te IJmui den. „De Hoop" liep een stevige deuk op in de voorsteven, ongeveer drie meter bo ven de waterlijn. Door de kracht van de botsing werd tevens een stuk van de ver schansing aan stuurboord weggerukt. De logger kreeg geen schade van ernstige aard. De schade aan „De Hoop" zal op de Scheveningse sleephelling worden ge repareerd, zodi-a „De Hoop" daar binnen komt. Het ligt in de bedoeling van kapi tein Rog om volgende week thuis te va ren, omdat er in de Ierse zee niet veel meer te doen is, nu de Duitse trawlers zijn vertrokken en er nog maar weinig Hollanders vissen in de Ierse Zee. Het ha ringseizoen schijnt voorbij te zijn in de Ierse Zee. In Scheveningen zal „De Hoop" gereed gemaakt worden voor een nieuwe reis, die het schip zeer waarschijnlijk weer naar de Lofoten tussen 68 en 70 gra den Noorderbreedte zal voeren. De aanvaring in Waterford ontstond toen de SCH. 153 die als tweede schip van de wal af gemeerd lag, zich los wilde ma ken om te vertrekken. „De Hoop" lag. op ongeveer vijf en twintig meter van de wal af, gemeerd met de voorsteven naar het andere groepje schepen in de haven ge keerd. Door de sterke stroom in de haven schoot de SCH. 153 bij het nemen van de draai te ver dooi en raakte „De Hoop" aan de voorsteven. Met de achter-visgalg schuurde de logger daarna langs de stuur boordverschansing van het hospitaalkerk schip. Geen van beide schepen behoefde de reis te onderbreken. In Gouda is woensdag het dertiende agrarische congres van de Partij van de Arbeid geopend door de partijvoorzitter de heer E. A. Vermeer. Inleider van het eerste deel van het con gres was het Tweede-Kamerlid de heer C. Egas. Deze sprak over het meerjarenplan en de structuurpolitiek in verband met het actuele landbouwbeleid en gaf een overzicht van de vooruitgang, die in de afgelopen jaren is geboekt en die voorts wees op het standpunt'zoals dit door de P.v.d.A. wordt ingenomen ten aanzien van de grond- en pachtprijzen en het recht op een redelijke inkomensgarantie. Hij zei, dat een onjuist en incidenteel belasting beleid levensgevaarlijk is voor de boeren stand en voor het platteland in deze tijd. Minister Hofstra heeft hiertegen in 1955 en in december jl. het „onaanvaardbaar" uitgesproken. Hoe de uitslag van de ver kiezingen ook zal zijn, zo zeide de heer Egas, ook daarna zal een „Lucassiaans incidenteel en benepen financieel beleid" voor ons „onaanvaardbaar" zijn en blij ven. Het landbouwbeleid, aldus de heer Egas. moet gericht blijven op het geven van re delijke inkomensgaranties aan agrarische producenten. Dit is alleen mogelijk via een ingrijpend ordenings- en beschermings- beleid en met behulp van enige bonderden miljoenen guldens subsidie per jaar, al thans op het ogenblik. Er komt geen kermis meer in Utrecht Dat is de beslissing die thans in het Utrechtse stadhuis gevallen is. Reeds eerder had de gemeenteraad be sloten, dat er op het Vreeburg geen ker mis meer zou worden gehouden, maar B. en W. zouden nog nagaan of er andere plaatsingsmogelijkheden waren. In dit verband gedacht aan het Paardenveld. Maar bij onderzoek bleek, dat de markt kooplieden zo gehecht zijn aan „hun" paardenveld, dat er ernstige bezwaren zijn de markt enkele keren per jaar voor een kermis te verplaatsen naar b.v. het Vreeburg. Dit ruiltje kon dus, naar het in zicht van B. en W. beter maar niet wor den gemaakt. Het resultaat, is, dat nu de kermis voor goed verbannen is. Hiermee hebben in eerste instantie de café-restaurant-hou- ders aan het Vreeburg hun zin gekregen. Zij klaagden over overlast van de kermis, die hun bezoekers zou verjagen en verga deringen onmogelijk maakte. In de twee de plaats zijn nu ook de principiële tegen standers van het kermisvieren tevreden gesteld. Zij achten dit soort volksvermaak uit den boze en niet meer passend in deze tijd. Woensdag is te Amsterdam het veertigjarig bestaan van de Ned. Prot. Chr. Schippersbond gevierd. Tijdens de receptie ontving de heer W. Kleine, tweede voorzitter, de onderscheiding van ridder in de orde van Oranje- Nassau. De onderscheiding werd uit gereikt door de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. van Aartsen. Advertentie Heden aan de markt Een trawler, drie loggers en drie kotters zorgden vanmorgen voor een aanvoer van 1200 kisten verse vis. Er waren 40 kisten schelvis, 239 kisten wijting, 73 kisten gul en kabeljauw, 340 kisten koolvis, 65 kisten kleine haring, 65 kisten makreel, 329 kis ten schol, 76 kisten varia, 105 stijve ka beljauwen, 40.500 kilo tongen. De trawler Postboy IJM 35 (van 10 jan.) zorgde voor 140 schelvis. 230 wijting, 70 gul en kabel jauw, 340 koolvis, 65 kleine kistjes haring, 65 makreel en 20 varia. De kleine vaart zorgde voor de rest. Vrijdag aan de markt De trawler Claesje RO 46 komt vrijdag aan de markt met 680 kisten verse haring, 20 kisten varia en 20 stijve kabeljauwen uit de Ierse zee. Naar verluidt is ook de Golfstroom KW 4 met haring uit de Ierse zee, thuisstomend. De HD 79 van de rederij Slot zal waarschijnlijk in Engeland gaan markten. Dit schip heeft om de Noord ge vist. De handel rekent tevens op aanvoer van tongen en platvis door de loggers en kotters, die langs de kust en vooral bij de Pittboei hebben gevist. Binnen gesleept De KW 72 is drijvende met motorschade op de Noordzee door de logger KW 63 op gepikt. Vanmorgen sleepte de KW 63 de KW 72 veilig in IJmuiden binnen. Voor het buitenland In guldens werd vanmorgen betaald voor: kisten grote zwarte koolvis 108112, kleine kabeljauw maat zwarte koolvis 5762, koolvis II 16.5019, kisten grote kabeljauw 114130 per 125 kilo, groot middeltongen 3.303.60, kleinmiddel 3.40— 3.70, tong I 2.80—3.60, tong II 2.60—2.80 en grote tarbot 3.203.50 per kilo, grote regels kabeljauw 98108, grote schol 31— 35, middelschol 3540, zetschol 4760 en schol I 5464 per kist van 50 kilo. Voor het binnenland In guldens werd vanmorgen betaald voor: grote schelvis 77, grootmiddel schel vis 82, kleinmiddel schelvis 76 (hoge schel- visprijzen dus) pennen 6566 en braad 62 per 50 kilo, leng 7181, witte koolvis 94, kisten kleine kabeljauw 112 per 125 kilo, grote gul 3240, middelgullen 29—30. torren 2930 per 50 kilo, grote tong 3.30— 3.70 per kilo, schol II 5762, schol III 4047, haring 13.50 voor de kleine kisten, makreel 2429 per 50 kilo. Besommingen heden De Postboy IJM 35 boekte vanmorgen een besomming van 24.100,—. de VL 114 besomde 13.900.—. VL 199 13.300.—, WR 25 7280.—, IJM 40 2800.—, IJM 42 670.—, IJM 49 1410.—, KW 72 560.— en KW 64 730.—. Op de visgronden Om de noord was het gisteren eindelijk weer eens goed weer. De schepen konden de visserij om zeven uur 's morgens her vatten. De resultaten van de visserij vielen met gemiddelde dagvangsten van 100 tot 150 manden wijting en koolvis in drie trekken niet tegen. De Toronto IJM. 97 meldde een trek van drie pakjes (90 man den ongeveer). De Allan Water IJM 34 deed een trek van 30 manden en de Medan IJM 57 een trek van 50 manden koolvis en haring. De loggers en kotters langs de kust on dervonden veel hinder van slecht weer. Het merendeel van deze schepen kon niet vissen en moest gaan steken met de kop op de wind. De paar waaghalzen met ster kere motoren, die het net wel buitenboord zetten, vingen toch nog 80 tot 100 kilo tongen en 6 tot 10 manden schol in een etmaal. Bij de Pittboei was het weer redelijk. De vangsten waren hier beslist niet slecht met 200 tot 250 kilo tongen en 12 tot 15 manden schol per etmaal. Dank zij de vangsten bij de Pittboei zal de aanvoer van tongen deze week dus toch op peil blijven. Geen consequenties Drs. J. J. Zijlstra. bioloog van het Rijks instituut voor het Visserijonderzoek, is van mening, dat de beroering over de jacht op de haring door honderden vissersvaartui gen van vele nationaliteiten de biologen onberoerd kan laten. „Er is niets, dat er op wijst, dat deze jacht enige invloed heeft op de haringtoestand in deze zee. De jacht op deze haring wordt al jaren lang uitgeoefend. Men hoeft zich omtrent gevolgen over deze visserij geen zorgen te maken. De Ierse haring kan deze jacht best verdragen". Produktschap bijeen Het Produktschap voor vis en visproduk- ten komt donderdag 29 januari in de grote vergaderzaal van het hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten in Den Haag in openbare vergadering bijeen. De vergade ring begint des middags om twee uur. De agenda vermeldt onder meer vaststelling van een aantal verordeningen en vaststel ling van toeslag voor de daarvoor in aan merking kom nde doorgedraaide verse haring-noord over de perioden van 1 sep tember tot en met 31 oktober 1958 en van 1 november tot en met 13 september 1958. Aanvoer van woensdag 55 kisten tong en tarbot, 3 k. heilbot, 97 k. schol, 10 k. schar,'10 k. bót, 175 k. haring, 220 k. ma kreel, 520 k. schelvis. 1245 k. wijting. 430 k. ka beljauw en gul, 35 k. leng. 5 k. haai, 10 k. ham, 10 k. poon, 1005 k. koolvis'en 30 k. diversen. To taal 3860 kisten vis. Besommingen van woensdag 3 trawlers met f 68.600, KW 8 Deining 20.770, KW 124 t 5350, RO 2 f 3830, RO 29 590, IJM 11 1850. Volgende week woensdag zullen des avonds om half zes bij de overweg Wij kerstraatweg in de spoorlijn Hoogovens- Beverwijk (gemeente Beverwijk) automa tische overwegbomen met wisselende rode lichten in dienst worden gesteld. Tevens worden drie extra rode knipper lichten geplaatst, te weten een voor het verkeer komende van de Hoogovens en gaande naar Beverwijk, een voor het ver keer komende van Beverwijk, gaande naar de Hoogovens, alsmede een rood verkeers- sein met pijl voor het verkeer komende van Beverwijk en gaande naar de over weg. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM. GEBOREN: Catharina Sophia Maria, d. v. C. Weel en S. Gaal; Gerardus, z. v. A. G. Duin en D. M. Beerse: Bernardina Maria, d. v. C. Zonneveld en W. Harms; Frank, z. v. J. N. de Koning en M. Noordhoek; Geertruida Anna Maria, d. v. H. M. Veldt en J. F. Rotteveel. ONDERTROUWD: G. de Ruijter en J. Lute; H. Reints en H. C. E. Ribbers; H. de Vries en T. Kuijl, GETROUWD: J. P. Bierman en G. J. Groen. Aangezien B. en W. van Amsterdam het voor het Amsterdamse kunstleven van het grootste belang achten dat de stichting Holland Festival haar manifestaties in 1959 ook in de hoofdstad, als centrum van kunst en cultuur, kan houden, stellen zij de gemeenteraj voor de stichting een subsidie te verlenen van honderd duizend en vijftien duizend gulden beschikbaar te stellen ten behoeve van het geven van voorstellingen tegen lagere prijzen. Het college is van mening dat het optre den van butenlandse kunstenaars en ge zelschappen voor het Amsterdamse kunst leven en publiek in hoge mate stimule rend werkt. Zonder deze activiteit van het Holland Festival zouden de Nederlandse kunstenaars zich zelden in eigen land kun nen meten met de bekwaamste van hun buitenlandse collega's en zouden aan het hoogtepunten op kunstgebied worden ont houden, waardoor volgens B. en W. een van de maatstaven voor de waardering van Nederlandse prestaties zou ontbre ken.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13