Deviezentoevloed de geld- en verruimt nog steeds kapitaalmarkt kerkuil Hoger dividend „Walvisvaart" (Panda en de olïe^boertjes Balans-opruiming Minder wind maar kouder Effecten -en Geldmarkt *¥oëifaatöifc Wereldnieuws Gunstig klimaat op zowel de aandelen- als op de obligatiemarkt Unilever op de beurs in Duitsland Coupons 50% korting Model-meubelen 15-50% korting NAAIMACHINES Staatsbijdrage in het tekort f 3,7 miljoen Amsterdamsche Bank 12 pet. dividend 't Silver Stoepke 2 BINNEN- EN BUITENLANDSE VRAAG NAAR AANDELEN Nieuwe staatslening sterk overtekend Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Vergadering Nederlandsche Overzee Bank Minister Zijlstra: „Geen stijging van de papierprijs" Emmen tracht Zweedse vestigingen te krijgen De goedkope vlaggen Kielleggingen bij Haarl. Scheepsbouw-Mij Mr. dr. A. R. van de Laar Tuindersknecht probeerde collega te vergiftigen Motief: jaloezie Pokken werden niet naar Nederland overgebracht van echt lederen REIS WEKKERS VRIJDAG 23 JANUARI 1959 (Van onze financiële medewerker) HET KLIMAAT VAN DE AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS blijft tot dusver, ondanks de gure januarimaand, uitermate prettig voor ieder, die op de een of andere wijze met de fondsenhandel te maken heeft. Terwijl er tijden zijn geweest, waarin niet meer dan rond 1 miljoen aandelen op een dag werden omgezet, kwam deze week een dagomzet van iVz miljoen voor, waarbij dan nog kan worden opgemerkt dat de omzetten op de niet-officiële voor- en nabeurs naar veler mening nog groter zijn dan die in de officiële beursuren. Dit houdt onder meer verband met het feit dat de New Yorkse slotkoersen hier even na sluiting van de officiële beurs bekend worden en vooral de beroepshandel legt dan veelal een grote activiteit aan de dag. Het bestuur van „De Vereeniging" zou dit wel graag anders zien en een verlenging van de beurstijd is dan ook wel eens overwogen. Maar dit stuit af op de moeilijkheid dat de kantoren met het verwerken van de beurstransacties dan niet op tijd klaar komen en dat de avondbladen de slotkoersen niet meer kunnen opnemen. De minder bevredigende toestand zal dus vooreerst nog wel blijven bestaan. Het beursklimaat wordt nog altijd in sterke mate beïnvloed door de toevloed van kapitaal uit het buitenland, in ver band waarmee de goud- en deviezenvoor raad van de Nederlandsche Bank een nieuw record van 5Vi miljard aantoont en overeenkomstig de verwachting het dis conto in ons land nu van 3 tot 2% percent is verlaagd, nadat West-Duitsland en Bel gië in een verlaging zijn voorgegaan. Be halve van de Verenigde Staten, komt de belangstelling voor de „zware" Neder landse aandelen thans ook van Zwitser land en Duitsland, met name voor de aan delen Unilever, welke thans ook op de Westduitse beurzen worden verhandeld. De algehele bevrijding van het inter nationaal betalingsverkeer, waartoe men in dat land als bekend heeft besloten, is uiteraard aan de Duitse aankopen op onze beurs bevorderlijk, maar ook het prospec tus, dat ter gelegenheid van de introductie der aandelen Unilever is gepubliceerd, heeft er toe bijgedragen. Niet alleen is daaruit opnieuw de enorme omvang van dit in vijftig landen gevestigde concern ge bleken. ook heeft men er uit kunnen lezen dat van de gehele omzet van de Unilever ongeveer 15 percent op rekening komt van West-Duitsland en van de omzet in West- Europa zelfs 25 percent. Het kan dus niet verwonderen dat ook de belangstelling van de Duitse belegger naar aandelen Unilever uitgaat, trouwens ook naar andere, onder meer de A.K.U., die door haar groot aan delenbezit Vereinigte Glanzstoff A.G. ten sterkste met de Duitse economie is ver bonden en blijkens de jongste publicaties haar actieradius voortdurend uitbreidt. Op deze wijze begint de Amsterdamse beurs haar locaal karakter meer en meer te ver liezen en ook van de conjunctuur jn de Verenigde Staten, en van de New Yorkse beurs minder afhankelijk te worden. De kracht van de gulden Aan de ene kant kan men zich hierover verheugen, aan de andere kant zal er reke ning mee moeten worden gehouden dat de Advertentie moderne interieurverzorging nieuwe grocht n haorlem telefoon Icïsoovom van zaterdag 24 Januari29 januari Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van het op 22 januari 1959 op de 400 miljoen 4Vz percent lening 1959, ten laste van de Staat der Nederlanden, ingeschre ven bedrag 2014 percent wordt toegewezen. IndonesiëJapan Tussen de vereniging van Indonesische scheep- vaartmaatschapijen en de Japanse scheepvaart onderneming Tozai is een overeenkomst gesloten tot samenwerking op het gebied van de scheep vaart in het bijzonder de oceaanvaart. De hiervoor te stichten gemeenschappelijke onder neming zal een beginkapitaal hebben van twaalf miljoen rupiah, waarin de Indonesische reders vereniging en de Japanse maatschappij elk voor de helft zullen participeren. Devaluatie Chileense peso De Chileense regering heeft de peso opnieuw gedevalueerd door de waarde van de munt in de vrije wisselhandel tussen de banken te verlagen. De koers tegenover de dollar is maandagavond bepaald op 1004 kopen 1006 verkopen. Op 9 de cember werd de koers bepaald op 991/993. Wel ingelichte kringen geloven dat de regering voort zal gaan met devalueren totdat er een enkele, volkomen vrije wisselkoers tot stand is gekomen. (Reuter) Farbenwerk Bayer op Parijse beurs Op de officiële Parijse effectenbeurs is contante en t.ermijnhandel begonnen in aandelen Farben werk Bayer. Dit is het begin - aldus de Parijse beurslieden - van nauwe financiële samenwerking tussen West-Duitsland en Frankrijk. Introductie van andere Duitse aandelen te Parijs en van Franse aandelen in West-Duitsland wordt - aldus de zegslieden - door de Franse en Westduitse re gering overwogen. Westduits krediet voor de Soedan Een ambtenaar van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag mede gedeeld, dat de Westduitse regering een krediet overeenkomst met de Soedanese regering heeft gesloten. Volgens de overeenkomst zal de West duitse regering garant zijn voor leveranties op lange termijn van Westduitse goederen aan de Soedan. buitenlandse vraag naar Nederlandse aan delen een onberekenbare factor is en dat dus ook de toevloed van foud en deviezen en de hiermee verband houdende verrui ming van de geld- en kapitaalmarkt geen vaste steunpunten voor de effectenbeurs kunnen zijn. Dit geldt zelfs van de Neder landse handelsbalans, welke de laatste tijd in zo sterke mate tot de betere betalings balans heeft bijgedragen. De jaarcijfers hebben doen zien dat het importsaldo van 3.8 miljard in 1957 tot f ll/z miljard in 1958 is gedaald, maar dit is in hoofdzaak een gevolg van de sterk verminderde im porten, welke op hun beurt weer zijn ver oorzaakt door een intering op de indus triële voorraden en het geringer bedrag van de industriële investeringen. In het deze week verschenen verslag van de Rot- terdamsche Bank wordt er dan ook met nadruk op gewezen dat geen van de oor zaken van het kleiner tekort op de han delsbalans is terug te voeren op een struc turele verbetering van de Nederlandse concurrentiepositie en dat de toeneming van de goud- en deviezenvoorraad ons niet mag verleiden tot een overschatting van de kracht van onze valuta. Deze zal ten slotte haar deugdelijk steunpunt moeten vinden in een verdere ontplooiing van de export en een toeneming van de nationale besparingen, om niet te spreken van een zodanig financieel overheidsbeleid dat van die zijde geen aanslag op de koopkracht van het geld wordt gepleegd. Op dit punt is men in de meeste landen niet gerust, hier zomin als in Amerika. De kapitaalmarkt Zoals wij in een vorig artikel schreven, heeft de Nederlandse schatkist haar uit gaven de laatste tijd voor een groot deel gefinancierd door de uitgifte van schat kistpapier, hierbij gebruik makende van de lage disconto's, welke thans op de geld markt gelden. De consolidatie van deze vlottende schuld door de uitgifte van een 414 percent 30-jarige lening, groot 400 miljoen, valt daarom toe te juichen. Wel zijn er vooreerst geen aanwijzingen voor een spoedige kentering op de kapi taalmarkt maar indien, gelijk verwacht wordt, de economische activiteit in ons land zich gaandeweg weer in gunstige zin ontwikkelt, zullen de banken en de andere beleggers op de geldmarkt hun bezit aan schatkistpapier willen verminderen. En evenals thans de rente op de kapitaalmarkt wordt beïnvloed door de daling van de rente op de geldmarkt, zal dan de kapi taalmarkt de uitwerking van een krap pere geldmarkt ondervinden. De besparingen Het is in dit verband een gelukkig ver schijnsel dat de nationale besparingen sinds het begin van het vorig jaar weer toenemen. Uit een recente publikatie van het C.B.S. blijkt dat alle spaarbanken te zamen in 1958 een spaaroverschot van f 687 miljoen hebben kunnen boeken in vergelijking met rond 87 miljoen in 1957, een vooruitgang dus van rond 600 miljoen. Ook het feit dat het bedrag aan premies en koopsommen bij de levensver zekeringsmaatschappijen van kwartaal tot kwartaal stiigt en het jaarlijks door deze instellingen te beleggen kapitaal tot boven het miljard is gestegen, duidt op een toe- Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 neming van de nationale besparingen, ook al moet bij de beoordeling van deze cijfers de in ons land wel zeer belangrijke be volkingsaanwas in acht worden genomen. In elk geval betekenen de hierboven ge noemde verschijnselen een verbetering van het beursklimaat, waarvan zowel de obli gatie- als de aandelenmarkt profiteert, zelfs in die mate dat het steeds moeilijker wordt voor de vrijkomende kapitalen een verantwoorde beleggingsportefeuille op te bouwen. Hoezeer men algemeen van oor deel moge zijn dat een verdere waarde vermindering van het geld op de lange duur niet is te voorkomen, hier zomin als in het buitenland, toch blijft ook voor de obligaties een voortdurende vraag bestaan, welke echter voornamelijk van de grote beleggingsinstituten afkomstig is. De particuliere belegger heeft zijn hart de laatste tijd meer en meer aan de aan delen verpand, hetgeen ook deze week voor tal van industriële aandelen tot een ver dere koersavans leidde, daarnaast voelt hij zich het meest aangetrokken tot de kort lopende leningen, waarvan hij zeker is dat na enkele jaren de hoofdsom wordt af gelost. Zo bedraagt het rendement van de 3 percent Investeringscertificaten thans niet meer dan 3Vu, percent, evenals dat van de 3 percent Nederland 1962-1964, terwijl het rendement van de 21/4 percent perpe tuele N.W.S. tot beneden 4% percent is ge daald. Dat in tegenstelling met de situatie in Amerika en enkele andere landen het aandelenrendement ten onzent nog altijd niet onbelangrijke hoger is dan dat van obligaties de internationale aandelen uitgezonderd doet de aandelenmarkt vooreerst haar aantrekkingskracht be houden. De resultaten van het eerste kwartaal in het nieuwe boekjaar van de Nederland se Overzee Bank n. v. zijn niet bij die over dezelfde periode van het vorig jaar ten achter gebleven, aldus heeft de directie desgevraagd medegedeeld in de algemene jaarvergadering. Ofschoon nog niet bij zonder gejuicht Iran worden over de inter nationale goederenhandel is deze thans iets beter. Het resultaat van de dochter maatschappij de n. v. Amsterdamse Li- quidatiekas was in het afgelopen boekjaar positief. Mede door de aardappeltermijn- markt is de situatie thans nog iets gun stiger geworden. De bank is voor 300.000.- door een debi teur opgelicht. De n. v. is hiertegen verze kerd en uiteindelijk zal deze kwestie voor de vennootschap wel geen verlies opleve ren. Op de affaire-Fridor wilde de direc tie niet ingaan aangezien deze zaak sub judice is. Beide partijen zijn nog aan liet woord en een conclusie kan m februari ver wacht worden. Om praktische redenen werd de „Netherlands Finance and Invest ment Corporation" overgedragen aan de Nederlandse Bank van Suid-Afrika Be perk. In België en Canada bevinden de dochterondernemingen zich nog in een aanloopperiode. De toekomstverwachtin gen worden gunstig geacht. Op vragen van de Tweede Kamerleden de heren Peschar en Vrolijk heeft minis ter Zijlstra geantwoord, dat er geen sprake is van een stijging van de prijs van in het binnenland geproduceerd papier. Het tegendeel is waar, zegt de minister. Op 23 december werden de prijzen voor druk- en schrijfpapier en voor karton ge middeld met 5 per 100 kilo verlaagd. De prijs van krantenpapier daalde per 1 ja nuari met 3 per 100 kilo (twaalf dagen later werd dat gewijzigd in 2 per 100 kilo). Een Nederlandse delegatie van drie per sonen, onder leiding van de burgemeester van Emmen. mr. K. H. Gftarlandt, brengt een bezoek aan Zweden om Zweedse on dernemers op de hoogte te stellen van de voordelen, die voor hen gelegen zijn in het vestigen van dochterondernemingen in Nederland. De delegatie begint haar be zoek aan Zweden te Gotenborg, waar zij besprekingen heeft met vertegenwoordi gers van de Kamer van Koophandel. Vertegenwoordigers van de Internatio nale Transportarbeiders Federatie heb ben bekendgemaakt, dat zij besloten had den opnieuw bij de betrokken regeringen aan te dringen te trachten een oplossing te vinden voor het vraagstuk der onder „goedkope vlag" varende schepen. Ook be sloten zij de strijd voort te zetten tegen el ke reder, die van een vlag gebruik maakt om zich te onttrekken aan passende lonen en arbeidsvoorwaarden en normale belas tingbetaling. Verder werd besloten ernaar te streven, dat passende collectieve ar beidsovereenkomsten inzake lonen en ar beidsvoorwaarden en voor zover nodig ook sociale zekerheid tot stand komen. Derge lijke overeenkomsten zouden gesloten moeten worden door de aangesloten vak verenigingen in het land waar werkelijk het toezicht op de exploitatie berust, en zo nodig door de afdeling zeelieden van de federatie door middel van haar commis sie voor eerlijke praktijken. Volgens de secretaris-generaal van de federatie, de Belg Omer Becu, zijn er reeds duidelijk aanwijzigingen. dat reders een dergelijke maatregel zouden overwe gen, vooral in de Verenigde Staten. Advertentie vir.c r, iwi 1/1 i\o „t-ipcu li tijn i»iccnr, knigbaar in etuis mei 6 poeders maar ook in een haty(fge_pl^iic UIS/f>OHEEK imet 6 versi ver rijs- MEENK'S POEDERS Poeders tegen hoofdjtf diarrhee. influenza, rhc gevatte kou, periodiek bclpen! Er zijn Mecnk's akiespijn, hoest, griep, rnatiek, koortsigheid bij pijnen enz. enz. Ver krijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijs verhoging Vraag uw drogist. M Po di ge\W te krijgb^i een h verschflen hnoino V In de grote bouwloods van de N.V. Haarlmsche Scheepsbouw Maatschappij aan het Noorderbuiten Spaarne zijn don derdag de kielen gelegd van twee haven sleepboten, de „Cabo Unare" en de „Cabo Negro", elk van 600 pk, voor het ministerie van Verbindingen in Venezuela. Het mi nisterie werd hierbij vertegenwoordigd door kapitein A. Picardi van de afdeling Marine. De aflevering van de beide sche pen zal in juni geschieden. Blijkens het jaarverslag over 1957-1958 van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart n.v. heeft de geldelijke opbrengst der produktie van de „Willem Barendsz" 17.050.957 bedragen (v.j. 13.958.027). De resultaten van de tankvaart waren, door de daling van de vrachten, aanzienlijk lager en bedroegen 159.397 (v.j. 1.623.470). Uit hoofde van het met de staat gesloten garantiecontract zal de staat een bedrag van 3.680.073 bijdragen in het tekort (v.j. 4.104.865). De uit keringen van de staat bedragen dan in totaal 32.483.818. Na aftrek van de bedrijfs kosten groot 12.709.014 (v.j. 12.010.068), algemene kosten, vennootschapsbelasting, afschrijvingen en interest resteert een winstsaldo van 1.063.138 (v.j. 832.369). Voorgesteld wordt 6 percent dividend (v.j. 5 percent) op de gewone en 4 percent (onv.) op de preferente aandelen. Totaal werden gevangen 1586 balein walvissen en 281 potvissen. Aan traan werd geproduceerd 17.295 ton (v.j. 14.678 ton) en aan spermolie 2.126 (v.j. 1.103 ton). De traan werd verkocht tegen een gemid delde prijs van 814.22 per ton. Boven dien werd het onverkocht gebleven ge deelte van de produktie uit het seizoen 1956/57 verkocht. De geldelijke opbrengst van deze laatste hoeveelheid traan over trof met ongeveer 40.000 het bedrag waarvoor deze per 30 juni 1957 was ge waardeerd. Het verschil werd ten gunste van de verlies- en winstrekening 1957/58 gebracht. De gemiddelde prijs van de traanproduktie seizoen 1956/57 bedroeg uiteindelijk 826,36 per ton. De boekwaar de van de thans bestaande vloot zal in verband met de door de staat gegaran- In de vergadering van de raad van com missarissen van de Amsterdamsche Bank n.v. is besloten aan de eerlang uit te schrij ven algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen over 1958 een di vidend uit te keren van 12 percent op de gewone aandelen (onveranderd). Oprichter vav Chr. Sociale Partij In de ouderdom van 87 jaar is in Amers foort overleden mr. dr. A. R. van de Laar, oprichter van de voormalige Christelijk- Sociale Partij en oud-lid van de Tweede Kamer. In 1918 kwam hij voor zijn zes jaar te voren opgerichte partij in de Tweede Ka mer. In 1925 werd de partij opgeheven. Van antirevolutionaire huize, heeft dr. Van de Laar zich later met name tegen deze partij en de rechtse coalitie gekeerd. Zijn stoffelijk overschot wordt morgen in Hilversum ter aarde besteld. Een achttienjarige tuindersknecht uit Vlaardingen is woensdag door de Rot terdamse rechtbank veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek, om dat hij vergif in een beker melk van een even oude collega gedaan zou hebben. De verdachte bekende en vertelde, dat hij tot zijn daad gekomen was omdat hij jaloe zie koesterde jegens zijn collega, die met zijn vrolijke, opgewekte aard „altijd bij iedereen in de smaak viel". Het slachtof fer had van de vergiftigde melk slechts enkele slokken genomen en er behalve een gevoel van misselijkheid, geen kwade ge volgen van ondervonden. De eis was vijf maanden met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling met een proeftijd van drie jaar. 70. Weldra waren de Joppes en de Jen sens als vanoxids in een gevecht gewikkeld. „Nu voel ik me eindelijk weer thuis!", juichte Groova, terwijl hij er vrolijk op los pafte. „Er gaat toch maar niets boven een buur, met wie je een fijne vete hebt!" Allen waren het roerend mee eens, zodat ze veel pret hadden en de bergen echoden van het geknal. En terwijl de beide fa milies op deze manier trachtten uit te ma ken, wie Panda eerst een hand moest geven: een Joppe of een Jensen, ging Panda zelf er als de wind vandoor. „Ze zullen elkaar nog eens bezeren met die wil de spelletjes", dacht hij, terwijl hij in zijn wagentje sprong en wegreed. „Maar ik heb genoeg van dat soort pretjes!" „Wacht!", riep Groova hem na. „Niet wegrijden! An ders weten we niet meer, waarom we vechten!" „Verzin dan maar wat anders!", antwoordde Panda over zijn schouder. „Goeiendag en veel plezier!" En zonder om te kijken reed hij regelrecht naar huis. EINDE I deerde afschrijvingen per genoemde eind datum rond 9 miljoen bedragen. De „Willem Barendsz" is op 5 december 1958 begonnen met de jacht op potvissen en op 7 januari met die op baleinwalvissen. De produktie van het thans lopende seizoen aan spermolie, vitamine-olie en walvismeel is door de maatschappij voorverkocht. De regering acht het niet nodig bij zondere maatregelen te overwegen of te treffen in verband met de pokkenepidemie in Duitsland, aangezien deze epidemie be perkt is gebleven. Dit heeft minister Beel geantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid de heer Polak (Comm). Deze vragen hadden betrekking op het voorkomen van een aantal gevallen van pokken in de omgeving van Heidelberg. De Duitse bondsregeling heeft geen bij zondere maatregelen getroffen inzake het personenverkeer met Nederland, aldus de minister. Om eventuele uitbreiding van het pokkengevaar tegen te gaan is zij overgegaan tot een intensieve entcam pagne. Het is juist, dat hetzelfde vlieg tuig, waarmee degene reisde die de epi demie naar West-Duitsland overbracht, ook passagiers in Nederland heeft uitge laten, aldus de minister. Het vliegtuig had als eindbestemming Schiphol en de passa giers en bemanning hebben bij aankomst op 4 december het vliegveld verlaten, na dat de passagiers op het bezit van een geldig internationaal bewijs van inenting tegen pokken waren gecontroleerd. Deze maatregel werd op grond van de inter nationale sanitaire regeling van 25 mei 1951 genomen, omdat het vliegtuig uit een met pokken besmette kring kwam. Dat zich in het vliegtuig een met pokken besmette persoon had bevonden, die in Duitsland het toestel had verlaten, werd pas op 18 december bekend. De in Nederland uitgestapte personen zijn. hoewel bij het bekend worden van het pokkengeval de incubatietijd reeds was verstreken, aanstonds opgespoord en nog enige tijd onder toezicht .esteld. Bij informatie is gebleken, dat de pok- kengevallen in West-Duitsland zich hebben beperkt tot de in het. ziekenhuis aanwezige patiënten, het behandelende personeel of diegenen, die in het ziekenhuis patiënten hebben bezocht. In verband hiermede is het niet noodzakelijk thans bijzondere maatregelen te overwegen of te treffen. Uiteraard blijven de Nederlandse gezond heidsautoriteiten ter zake waakzaam, aldus de minister. Karwei. De volkstelling in de Sovjet-Unie is gisteren afgesloten. De gegevens worden met elektronische rekenma chines verwerkt. Een voorlopig over zicht zal over omstreeks twee maan den beschikbaar zijn, maar pas in de cember zal men alle uitslagen ver werkt hebben tot een algemeen bevol kingsoverzicht. Gruweldaad. De vroegere functionaris van het concentratiekamp Sachsenhau- sen August Kolb, is gearresteerd op beschuldiging een achttienjarig Pools meisje te hebben laten doodbijten door de kamphonden. In 1954 werd Kolb we gens oorlogsmisdaden veroordeeld tot vier jaar dwangarbeid. Hij heeft die volle tijd uitgediend. Veelzijdig. Prins Philip van Groot-Brittan- nie heeft donderdag onder luide toe juichingen op het natuurkundig con gres in Nieuw Dehli een boodschap voorgelezen van koningin Elizabeth. De vice-kanselier van de universiteit van Nieuw Delhi, dr. Rao. prees de prins om veelzijdige bekwaamheid als marine-officier, piloot, sportman en spreker. Hij noemde het eredoctoraat dat de universiteit aan de prins heeft verleend, als een bewijs van de band tussen de republiek India en het ko ninkrijk Groot-Brittannië. Afgewezen. Guatemala heeft het voorstel van Mexico om het geschil tussen bei de landen over een gewapend treffen op 31 december voor het Internationale Gerechtshof te Den Haag te brengen, afgewezen. Redding. Met gevaar voor eigen leven heeft een Canadeze piloot zijn vliegtuig op ski's op een ijsschots bij de monding van de Hudsonrivier laten landen om vier bemanningsleden van een veron gelukt vliegtuigje op te halen. Het vier tal wachtte reeds vier dagen op red ding. Pest. In 1958 zijn in Afrika, Zuid-Amerika en Azië slechts 213 gevallen van pest geregistreerd, het laagste aantal sedert het begin van deze eeuw, aldus meldt de Wereldgezondheidsorganisatie. In 1957 was het totale aantal 569, in 1951 bedroeg het 15.399, waarvan 8230 in In dia. Opluchting. Twee Westduitse bommendes- kundigen hebben donderdag twee Brit se bommen van elk ongeveer zes ton gedemonteerd. Deze waren op de bo dem van het Sorpe-stuwmeer nabij Langscheid in West-Duitsland gevon den. Ongeveer de helft van de 1200 be woners van Langscheid, dat ten oosten van het Ruhrgebied ligt, moest het dorp verlaten. De helft, moest in de kelders der huizen blijven. Verpleging. Volgens het Oostduitse pers bureau ADN zijn dertien gewonde Al gerijnse vrijheidstrijders in Oost-Duits- land gearriveerd voor verpleging in ziekenhuizen en rusthuizen. Zij kwamen met een vliegtuig van de Oostduitse Lufthansa aan. Geen succes. De Russische expeditie die in Pamir heeft gezocht naar „de ver schrikkelijke sneeuwman" heeft geen succes gehad, zo schrijft een lid van deze expeditie in de „Pravda van het Oosten". Onverdraaglijk. De Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken. Helmer, heeft op een partijbijeenkomst de aandacht gevestigd op „misbruik van de gastvrij heid in Oostenrijk door verscheidene buitenlanders" Het wegtrekken van de bezettingstroepen heeft in dit opzicht geen verbetering gebracht. De laatste tijd is de spionage-activiteit van bui tenlandse elementen in Oostenrijk on verdraaglijk geworden. De minister waarschuwde de Oostenrijkers, zich niet te laten misbruiken. Ontslag. Het hoofd van de voorlichtings dienst van Belgisch Kongo, Roland De- try, heeft zijn ontslag ingediend. Een uitzending van radio-Leopoldstad op 5 januari over de toestand in de stad na de ongeregeldheden op de avond tevo ren, heeft tot dit ontslag geleid, zo werd vernomen. Advertentie iets beschadigd van 25.75 voor 15.80 Grote Houtstr. 49, Tel. 20049, Haarlem Een depressie, die over de Noordzee naar het zuiden van Scandinavië is getrokken, veroorzaakte de afgelopen nacht in Neder land veel wind. De depressie ging vergezeld van een koudfront. Tijdens het passeren ervan kwamen windstoten voor van onge veer 100 km. per uur. Daarna nam de wind belangrijk af en stroomde koudere lucht van polaire oorsprong het land binnen. Een volgende oceaandepressie ligt nabij de Azo- ren, maar beweegt langzamer dan zijn voorgangers. Tengevolge daarvan zal het weer in Nederland morgen onder invloed staan van een tussen de storingen aan wezige rug van hoge luchtdruk. Tijdens opklaringen kan vannacht de temperatuur plaatselijk enkele graden onder het vriespunt dalen. Morgen overdag komt het kwik tengevolge van de zonneschijn echter overal weer enkele graden boven nul. De kans op buien is klein. WEERRAPPORTEN Zaterdag 24 januari Zon op 8.33 uur, onder 17.12 uur. Maan op 17.23 uur, onder 7.46 uur. Maanstanden 24 jan. 20.32 uur volle maan. 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 23 januari Hoog water 2.49 en 15.03 uur. Laag water 10.48 en 23.05 uur. Zaterdag 24 januari Hoog water 3.31 en 15.44 uur. Laag water 11.30 en 23.47 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- en binnenlandheden S 3d morgen 7 uur. Neerslag: e. 23 laatste 24 uur .s-g 41 *2 f ës Den Helder onbewolkt w 4 1 Ypenburg onbewolkt wnw 4 6 Vlissingen licht bew. wnw 4 9 Eelde half bew. w 3 3 Twente geheel bew w 5 14 De Bilt zwaar bew. w 4 7 Eindhoven geheel bew w 5 7 Vlv. Z. Limb. geheel bew wzw 6 7 Helsinki regen zo 0 6 Stockholm regen z 5 3 Oslo licht bew. wnw -7 12 Kopenhagen regenbui w 6 4 Aberdeen licht bew. wnw -1 0 Londen onbewolkt zzw -1 3 Amsterdam onbewolkt w 3 4 Brussel zwaar bew. w 6 11 Luxemburg zwaar bew. zw 7 0,6 Parijs regen w 8 1 Bordeaux mist zw 7 2 Grenoble regen no 7 1 Nice regen nnw 9 2 Berlijn licht bew. zzw 9 0,2 Frankfort zwaar bew. zw 10 1 München zwaar bew. zw 6 0 Zürich regen zw 8 0,1 Genève regen wzw 8 2 Locarno regen windst. 3 7 Wenen motregen verand. 0 0,1 Innsbruck licht bew. w 0 0 Rome half bew. zzo 11 0 Ajaccio zwaar bew. ono 8 0 Madrid geheel bew. z 9 6 Mallorca licht bew. windst. 11 Algiers onbewolkt windst. 6 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2