Ondernemingen moeten in staat zijn om een belastingvrije conjunctuurreserve te vormen Pa me» (JPancla en het bolknakmysterie Wereldnieuws 's Nachts weer wat vorst „Verantwoordelijkheid van de ondernemer verschuift gevaarlijk naar de gemeenschap" Hoge Autoriteit ontstemd over Duitse maatregel MAANDAG 26 JANUARI 1959 2 Pleidooi van prof. Van den Brink voor anticyclische budgetpolitiek Nieuwe voorzitter V.N.F. Geen devaluatie peseta Memorie van Grieven van Bank Indonesia och is het zo Tand en kies Prof, Beel over SER-advies arbeidstijdverkorting Nijverdal Ten Gate n.v. opent nieuwe weverij Veertigurige werkweek in Duitse sigarettenindustrie Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland li fa 3 ei Sa „DE OVERHEID ZAL IN DE KOMENDE JAREN meer rekening moeten gaan houden met de blijvende betekenis, die het ondernemingsrisico in onze maatschappe lijke organisatie heeft". Tot deze uitspraak kwam prof. dr. J. R. M. van den Brink, oud-minister van Economische Zaken en thans directeur van de Amsterdamsche Bank n.v., aan het slot van een rede getiteld „Het risico als wezenselement in ons maatschappelijk economisch bestel", die hij hedenmiddag heeft gehouden ter ge legenheid van de lustrumviering van de Tilburgse academische economische kring in het Casino te 's-Hertogenbosch. Dit geldt vooral, aldus de spreker, voor de te voeren prijspolitiek en de te volgen fiscale politiek. Het verdwijnen der schaarste- economie, waarbij gevoegd de gevolgen van de jongste recessie, hebben de betekenis der overheidsprijspolitiek op het gebied van de industrie en de handel sterk doen afnemen. Tijdens de gunstige conjunctuurperiode voerde de overheid een straffe prijspolitiek, die tot doel had stijging van de prijzen te voorkomen of te beteugelen. De winstmarges werden zoveel mogelijk bevroren, terwijl niet alle kostenstijgingen mochten worden doorberekend. Het logische gevolg van een dergelijke politiek lijkt te zijn, dat in tijden van neergaande conjunctuur steun aan de prijsvorming wordt gegeven. Om tal van redenen is de overheid tot een dergelijke prijssteun in depressie perioden niet in staat, nog afgezien van het feit, dat dit uit een oogpunt van econo mische structuurpolitiek ongewenst moet worden geacht. In plaats van op de meest bedreigde ge bieden steun aan de prijsontwikkeling te verlenen, heeft de overheid zich tijdens de recessie beijverd om door middel van haar kartelpolitiek prijsdaling te bevorderen. Op zichzelf, zo vervolgde prof. Van den Brink, bestaat hiertegen geen bezwaar, zo lang een dergelijke politiek rekening houdt met redelijke verlangens, welke met be trekking tot een doelmatige organisatie van de markten bestaan. Een en ander ver schijnt echter in een ander licht indien men bedenkt, dat reservevorming tijdens de hausse welbewust wordt beperkt. De landbouwsector vertoont een afwijkend beeld. Zodra de tijden ongunstiger werden, maakte de prijsbeheersing plaats voor prijssteun. De spreker zette uiteen, dat staatsuit gaven en belastingdruk binnen bepaalde grenzen moeten worden gehouden. Hierbij komt, dat de Nederlandse volkshuishou ding in steeds sterkere mate deel gaat uitmaken van een groter economisch ge heel. de Euromarkt. Bij het bepalen van de toelaatbare belastingdruk dient met dit feit rekening te worden gehouden. Het belastingniveau Naar sprekers mening dient het over heidsbeleid in de komende jaren te zijn gericht op het voorkomen van een verdere stijging van de staatsuitgaven en waar mo gelijk een verlaging van het uitgaven niveau, opdat zo spoedig mogelijk de reservevorming binnen de onderneming wederom ruimere armslag kan krijgen. Prof. Van den Brink dacht hierbij in de eerste plaats aan een zekere algemene ver laging van hét belastingniveau. De be lastingdruk op de onderneming is tijdens en na de laatste wereldoorlog zozeer ge stegen, dat een naar zijn gevoel te sterke medeverantwoordelijkheid van de gemeen schap ontstaat voor wat zich binnen de muren van de onderneming afspeelt. Hij bepleitte in dit verband de mogelijkheid tot vorming van een belastingvrije con- junctuurreserve. De in de afgelopen jaren tot stand gekomen speciale belastingfacili teiten, vooral op het gebied van de inves teringen, hebben gunstig gewerkt. Ten aanzien van de handel, waar de inves teringen in fiscale zin, dat wil zeggen in vaste activa, gering zijn, waren deze faciliteiten van weinig betekenis. Nochtans is de handel juist voor de verdere expan sie van de industrie van groot belang. De gedachte aan een of andere vorm van onbelaste reserve is in ons land niet nieuw. Zij is reeds eerder aan de orde gekomen. In de kort voor zijn aftreden ingediende wetsontwerpen inzake belastingherziening deelde de vorige minister van Financiën mede bezwaar te hebben tegen invoering van een belastingvrije conjunctuurreserve op gronden, die naar het spreker voor kwam niet voldoende overtuigend zijn. De belastingvrije conjunctuurreserve is reeds opgenomen in de belastingwet gevingen van Zwitserland, Zweden, Noor wegen en Finland. Ook in Nederland dient de wenselijkheid van een stelsel van belastingvrije conjunc tuurreserve ernstig te worden overwogen. Deze reserve dient niet uitsluitend maar indien technisch mogelijk wel in de eerste plaats bestemd te zijn voor inves teringen tijdens de depressie. Uit structu rele overwegingen is bevordering van de investeringen in ons land gewenst. De ge troffen belastingfaciliteiten behoren dan ook als belangrijk onderdeel der indus triële structuurpolitiek te worden gehand haafd. In conjunctureel opzicht is het ge wenst een zekere verschuiving van inves teringen van de hausse naar de depressie te bevorderen. De spreker was er zich van bewust dat in geval van investering de belastingvrij dom van de reserve een cumulatie van faciliteiten meebrengt. Tijdens de hausse immers geschiedt de vorming der (overi gens voorshands geblokkeerde) reserve be lastingvrij, terwijl nadien, tijdens de de pressie, van de reeds bestaande faciliteiten van vervroegde afschrijving en inves teringsaftrek kan worden gebruik gemaakt. De regering heeft een dergelijke cumulatie tot dusverre onaanvaardbaar geacht. De conjunctuurreserve biedt echter de mo gelijkheid door particuliere investeringen en andersoortige particuliere bestedingen tijdens de depressie, de werkloosheid te bestrijden. Het alternatief hiervoor zijn overheidsinvesteringen in de vorm van openbare werken en dergelijke. Dat dit alles van praktische betekenis is bleek over duidelijk tijdens de jongste recessie, toen de particuliere investeringen, nadat een zekere uitlooptijd was verstreken, belang rijk gingen dalen. Tegelijkertijd werd de roep om publieke werken ter bestrijding van de werkloosheid steeds luider gehoord. Door het vrijmaken van conjunctuurreser ves worden additionele overheidsuitgaven in een minder gewenste richting voor komen, respectievelijk verminderd. Tevens wordt op deze wijze een praktische bij drage geleverd tot de anti-cyclische bud getpolitiek. die tot nu toe niet aan de ver wachtingen heeft beantwoord. Technlficatie Eerder in zijn betoog had prof. Van den Brink verklaard dat door de in een steeds sneller tempo voortschrijdende technlfi catie van onze maatschappij het onder nemen moeilijker is geworden en steeds grotere risico's voor alle betrokkenen met zich meebrengt. De vaak in gigantische ge tallen uitgedrukte abstracties spelen een steeds grotere rol in ons door-georgani seerd bestaan. De bespreker beperkte zich tot de kwalititatieve analyse van het be grip economisch risico tegen de achter grond van het betonskelet onzer maat schappij. Onder risico verstond hij de kwade kans, en niet zoals sommigen het geheel van goede en kwade kansen. Advertentie UAMFA.r h einden ruw of schraal HAMEA-GELEHTub,»95ctl Mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, heeft een benoeming tot voorzitter der Vereniging Nederlands Fabrikaat aan vaard. Hij volgt de heer E. J. Muller op, die het voorzitterschap ruim tien jaren heeft bekleed. Mr. De Graaff is voorzitter van het C.S.W.V., bestuurslid van de Stichting van de Arbeid, lid van de S.E.R., voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Papierfa brikanten en van het Nederlandsche Roode Kruis. Hij is directeur der Papierfabrieken Van Gelder Zonen. Op 9 april zal mr. De Graaff in zijn nieuwe functie worden ge ïnstalleerd tijdens de algemene ledenver gadering van de V.N.F. te Utrecht. Na de verschillende economische risico's en hun verzekerbaarheid besproken te heb ben, vestigde de spreker de aandacht op het verschijnsel, dat het beginsel der zelf verantwoordelijkheid plaats maakt voor het beginsel der gemeenschapsvei-antwoor- delijkheid. Een voortgaan in deze richting zou zijns inziens een geruisloze wijziging van de fundamenten onzer maatschappij structuur tot gevolg hebben. De spreker was er zich van bewust, dat de hoge belas tingen op de winsten der ondernemingen ook een zonzijde hebben. Zijn zorg ging uit naar regeringen, die de lessen van Keynes zozeer ter harte hebben genomen, dat zij zijns inziens de grondslagen van ons economisch stelsel in gevaar brengen. De spreker kreeg de indruk dat men bezig is belangrijke grenzen te overschrijden, die niet straffeloos overschreden kunnen worden. Spanje gaat de peseta niet devalueren. De minister van Handel, Alberto Ullastres, h^eft zondagavond in een radiorede ge zegd dat interne noch externe omstandig heden zulk een maatregel nodig maken. Wel is soberheid geboden ten einde de eco nomie een steviger grondslag te geven en de levensstandaard over de gehele lijn op te voeren. Een devaluatie was vorige week aanbe volen door de economische raad van de machtige Spaanse syndikaten, die dit ad vies in alle kranten liet publiceren. Uit andere officiële mededelingen was af te leiden, dat de regering de mogelijkheid onderzocht de peseta vrij inwisselbaar te maken. De raadsman van de Bank Indonesia, mr. D. J. Veegcns uit Den Haag, heeft thans zijn Memorie van Grieven tegen het door de president der Amsterdamse rechtbank op 22 december gewezen vonnis in kort geding aan de tegenparty. de Senembah Maatschappij n.v., overhandigd. Deze me morie zal thans ook aan het gerechtshof te Amsterdam, dat het hoger beroep be handelen zal, worden overgelegd. De president stelde de Senembah Maat schappij indertijd in het gelijk in een ge schil over 6263 pakken tabak, die eigendom waren van de Senembah, maar waarover de Bank Indonesia in Amsterdam als pand beschikte. De president bepaalde, dat de tabak aan de Senembah moest worden afgegeven, hetgeen intussen is geschied. De Bank Indonesia had voorgesteld de op brengst van de tabak bij de Twentsche Bank te deponeren, totdat het bodemge schil definitief zou zijn beslist en tekende hoger beroep aan. toen de president blij kens het. vonnis de eis van de Senembah inwilligde. Wmime TANDEN en kiezen hebben nooit erg veel aandacht getrokken, behalve wanneer zij pijn deden. Zolang dat niet het geval was, interesseerden zij bijkans niemand; daarvoor waren zij te eenvoudig van samenstelling. Een stukje been met wat glazuur ter bescherming was het enige wat er aan de buitenkant aan te ontdekken viel. Nu ja, en dan loopt er binnenin een kanaaltje waarin de zenuw zit opgeborgen. Dat kon belangrijk zijn voor het geval van caries; wanneer die de zenuw bereikte, be gon de ellende. Soms al eerder bij het eten van zoetigheden. Maar dat was dan ook alles wat er aan vankelijk van landen en kie zen te vertellen was. (De tand artsen werden nog wel op een paar andere merkwaardig heden gewezen, maar daar had een bidtenstaander niets mee te maken). Een verrassing deed zich voor, toen de isotopen van verschil lende elementen konden worden vervaar digd. Toen bleek uit allerlei proefnemingen dat radio-actieve fosfor zich niet alleen in beenderen van het skelet nestelde om daar de behulpzame hand te bieden bij de instandhouding, opbouw en herstel van het levende gebeente, maar dat het zich even eens naar de tanden en kiezen spoedde! Dat was een volkomen nieuw gezichtspunt, want tot op dat tijdstip hadden velen ge meend daJ een volgroeide kies een vol tooide kies was, waarmee de krachten die het lichaam in stand houden verder geen bemoeiingen meer hadden. Dat bleek niet het geval te zijn, want de kies gedraagt zich in dit opzicht net als ieder ander been stuk in ons lichaam en vervangt eveneens beencellen die daaraan toe zijn. (Dat be tekent echter niet, dat het tandbeen dat door caries is aangetast in de oorspronke lijke vorm kan worden hersteld. De aan vallen van de bacteriën zijn zö krachtig, dat daartegen geen verweer mogelijk is). Als echter tandbeencellen door andere kunnen worden vervangen, houdt dit te vens in, dat tanden en kiezen voorzien moeten zijn van kanalen voor aan- en af voer van stofwisselingsprodukten. Dat blijkt inderdaad het geval te zijn. Door het tandbeen heen loopt een heel aderlijk en slagaderlijk stelsel. Microscopisch klein weliswaar, maar het is er dan toch. Ook de zenuw houdt zich niet aan dat éne draadje, dat wij in het zenuwkanaal weten te vinden, maar heeft talloze vertakkingen door het hele tandbeen heen. Het enige dat in de kies ontbreekt en dat in andere organen wél wordt aangetroffen is het lymfvatenstelsel. (Dit is wel licht ook de oorzaak waarom tanden en kiezen zich min der goed tegen bacterïèle aanvallen kunnen teweer stellen, wanneer deze or ganismen eenmaal het pantser van glazuur hebben doorboord). Dat de zenuwuiteinden in de kies zich niet bepalen tot het zenuw- kanaal alleen, heeft iedereen wel eens kunnen constateren bij de aanraking van een „gevoelige" tand of kies. Prikkeling aan de buitenkant kan in die gevallen al een onplezierige pijnscheut te voorschijn roepen. Vooral de tandhalzen zijn dank bare objecten voor deze proefneming! Deze hoogst onaangename gewaarwording is al leen mogelijk door de fijne vertakking der zenuwen, die zich dicht bij het oppervlak bevinden. In verband hiermede is het wel aardig eens een statistiekje op te maken over de veelheid van materiaal, waarmee we zijn toegerust. Daarover een volgende keer. H. Pétülon (Nadruk verboden). Erhard gezwicht voor politieke druk oan kanselier Adenauer (Van onze correspondent in Bonn) Zowel in bepaalde Westduitse kringen als te Luxemburg b\j de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap is scherpe critiek geuit op de nieuwe maatregelen van de regering van de Bondsrepubliek, om via een extra invoerrecht van twintig mark per ton een oplossing te vinden voor het probleem van de grote voorraad onverkoopbare kolen. De Hoge Autoriteit zou zich door de maat regelen van de Westduitse regering diep beledigd gevoelen. Enige leden van dit top orgaan zouden reeds gedreigd hebben met aftreden. In West-Duitsland zelf zegt men, dat de minister van Economische Zaken prof. Erhard gezwicht is voor bondskanselier Adenauer. Waar de eerste had willen vast houden aan zijn bekende principes van vrije concurrentie, drong Adenauer aan op maatregelen, die iedere politieke onrust onder de mijnwerkers in het Roergebied zou voorkomen. Het politieke primaat zegevierde vorige week over Erhards economische principes. De koleninvoer uit landen buiten de E.G.K.S. komt onder druk te staan van een nieuw Westduits protec tionisme. Ernstiger is het conflict met de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. te Luxemburg, die zich beledigd gevoelt door het feit., dat de Westduitse regering met de bekend making van haar maatregelen niet gewacht heeft tot de Hoge Autoriteit zelf een aan beveling erover had bekend gemaakt. De publikatie van een dergelijke aanbeveling is usance. Derhalve maakte de Hoge Autoriteit zaterdag bekend, dat zij door persberichten kennis had gekregen van de Westduitse maatregelen. Zij eiste onder handelingen met Bonn over het contingent aan steenkolen, dat vrij van invoerrechten zou worden; het gaat hier om 4X miljoen ton. Te Bonn waren vorige week andere over wegingen met de publikatie in het geding. Hier ging 't er voor de regering-Adenauer om een oplossing van het kolenvraagstuk te publiceren vóór zondag de mijnwerkers vakbond te Bochum zijn grote demonstratie zou houden. Dat is gelukt en tijdens de demonstratie is reeds van vakbondszijde gezegd, dat men de regeringsmaatregelen zeer toejuicht. De Sociaal-Economische Raad heeft, zoals bekend is, op 11 juli 1958 aan de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid advies uitgebracht inzake 't vraag stuk van de arbeidsverkorting. De mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid a.i., prof. dr. L. J. M. Beel, heeft zich thans met een brief tot de Raad ge richt, waarin hij erop wijst, dat het vo rige kabinet niet meer is toegekomen aan hef bepalen'van och standpunt ten aanzien van het door de raad uitgebrachte advies over de arbeidstijdverkorting, met name wat betreft het vaststellen van het tijd stip waarop een aanvang zou kunnen worden gemaakt met de door de raad aanbevolen geleidelijke invoering van de verkorting. Hoewel de legering van oordeel is, al dus dr. Beel, dat een beslissing inzake een eerste bescheiden stap niet naar een verre toekomst kan worden verschoven maar dat zij haar standpunt in deze op korte termijn van een op zich zelf staande beslissing thans niet op haar plaats zou zijn, nu de S.E.R. zich inmiddels, naar aanleiding van het nadien tot hem gerich te verzoek om advies inzake consumen tensubsidies en huurprijzen, heeft gezet tot een breed opgezette studie der Sociaal- economische mogelijkheden. De regering zou het ten zeerste op prijs stellen, indien de raad wegen zou weten te vinden om dat advies op een eerder tijdstip uit te brengen dan de door hem genoemde streefdatum, aldus besluit minister Beel. Bij de Koninklijke Textielfabrieken Nij verdal Ten Cate n.v. te Nijverdal is zater dag een nieuwe automatenweverij, die grenst aan de bestaande weverij, ïn ge bruik genomen. Sinds 1952 heeft deze n.v. drie nieuwe weverijen, twee in Nijverdal en een in Almelo, in gebruik gesteld. De nieuwe weefzaal biedt ruimte aan 480 snellopende weefgetouwen. Thans staan er 360 getouwen opgesteld, die in drie ploegen ongeveer 175.000 meter doek per week maken. Iedere wever bedient dertig van deze snel-lopende getouwen. In totaal maakt Nijverdal Ten Cate, dat 5500 man personeel in dienst heeft, ander half tot twee miljoen meter doek per week. De kapitaalsinvestering voor de nieuwe automatenweverij ligt tussen vier en vijf miljoen gulden. 2. Met zijn scherpe speurdersblïk keek Pat O'Nozel Panda vorsend aan. „Wel?", vroeg hij, „weet je zeker, dat je dit sigaar niet wilt roken?" Panda knikte. „Mooi!", riep de grote detective triomfantelijk, ter wijl hij hem met een snelle beweging de sigaar uit de mond griste, „dan heb ik dit mysterie opgelost. Kom mee! Alles is dui delijk!" Hij greep de verbaasde Panda bij de hand en trok hem mee naar buiten. „Het is mij helemaal niet duidelijk!", riep Pan da. „Wat heb je opgelost? Waar ga je heen? En wat heb ik er eigenlijk mee te maken?" „We gaan naar professor Kalker", ant woordde Pat O'Nozel. „Ik heb het raadsel van zijn uitvinding opgelost. Jij bent erbij betrokken,' omdat je dit sigaar niet wou roken". Deze uitleg maakte Panda niet veel wijzer. „Wat voor uitvinding is dat dan?", vroeg hij. „En hoe kan ik er nu bij betrokken zijn, omdat ik geen sigaren rook?" ragens, altijd vragens!", riep de detective geprikkeld. „Hou daar mee op, bekorrah! Kom nu maar mee. Als je dat uitvinding van de professor ziet, zal alles je duidelijk zijn!" En in galop trok hij Panda mee door de straatjes. Dc eerste arbeiders in West-Duitsland die van een 40-urige werkweek gaan ge nieten, zijn de 15.000 werknemers in de sigarettenindustrie. De kortere werkweek werd per 1 januari van kracht, tegelijker tijd met een terugbrenging tot 44 uur per week met behoud van het volle salaris voor 2.500.000 arbeiders in de metaalindus trie en 80.000 werknemers in de grafische vakken. De arbeiders in de Westduitse textiel industrie zagen de werkweek reeds in ok tober van het vorig jaar tot 44 uur inge krompen. De ambtenaren kennen momen teel de 40-urige werkweek, maar die wil men opvoeren tot een 45-urige. Engelse botermarkt De Deense regering heeft zondag via haar am bassadeur in Washington geprotesteerd tegen het \oorstel 2000 ton Amerikaanse surplusboter tegen dumpingprijzen op de Britse markt te brengen. Dit zou volgens de Denen tot een nieuwe crisis in de boterproduktie leiden. Andere landen zul len zich waarschijnlijk bij dit protest aansluiten. Levensonderhoud in de V.S. Het Amerikaanse Bureau voor Arbeidsstatistie- ken heeft bekendgemaakt, dat het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud in de Ver enigde Staten, dat gebaseerd is op het gemiddelde voor 1947/'49 100) voor de vorige maand met 0,2 percent is gedaald tot 123,7. Advertentie Autoritair. De Japanse premier Kisji is zaterdag herkozen als voorzitter van de liberaal-democratische partij. Zijn tegenkandidaat, de voormalige minis ter van onderwijs Kenzo Matsoemoera, werd met 166 tegen 320 stemmen ver slagen. Matsoemoera was de kandidaat van vier groepen binnen de partij, die Kisji te „autoritair" vinden. Miljoen tekort. De strijd tegen de malaria wordt bedreigd door een ernstig tekort aan geld, aldus heeft dr. Candau, direc teur-generaal van de Wereldgezond heidsorganisatie op een bestuursverga dering in Genève verklaard. Voor de campagne in 1959 is er ruim een miljoen dollar te kort. Instorting. le buurt van Istanboel is zaterdagavond een bioscoop ingestort. Er zijn 33 personen omgekomen en 26 ernstig gewond. Er bevonden zich ten minste 300 personen in 't gebouw. Men vreest, dat het dodencijfer nog zal stij gen. De eigenaar van de bioscoop is voortvluchtig. Hij had zonder toestem ming twee verdiepingen op dc bestaan de bioscoopzaal laten bouwen. Verlies. De leiders van 40.000 Belgische arbeiders, die dagelijks over de grens trekken om in Frankrijk te gaan wer ken, hebben besloten een staking van onbepaalde duur uit te roepen uit pro test tegen het verlies van inkomsten, dat deze arbeiders lijden door de recen te devaluatie van de frank. De staking begint maandag. Timmerman. Te Kiel is een 36-jarige tim merman gearresteerd, verdacht van spionage voor Oost-Duitsland. Hij zou uit een vliegtuig militaire installaties aan de Westduitse Oostzeekust hebben gefotografeerd. Gelijk met hem zijn zijn vrouw en een fotograaf aangehou den. Zijn vrouw zou de foto's naar Oost Berlijn hebben gebracht, waar zij voor 50 tot 500 mark aan de Oostduitse auto riteiten zouden zijn verkocht. Mijn en trein. Ten zuidoosten van Con- stantine in Algerije is vrijdagnacht een trein met tankwagons op 'n mijn gere den. Elf wagons met in totaal 600.000 liter olie uit de Sahara, vlogen in brand en werden geheel verwoest. Verpleging. Volgens de Oostduitse „Berli ner Zeitung" worden vierhonderd ge wonde Algerijnse opstandelingen ver pleegd in Oostduitse ziekenhuizen. Don derdag kwamen er dertien aan in een speciaal toestel van de Oostduitse Luft hansa. Voorzitter. De Italiaanse senator Teresio Guglielmone, voorzitter van de politie ke commissie van de assemblee van de Raad van Europa, is zaterdag in Turijn aan 'n hartaanval overleden. De attaque trof hem tijdens een ontmoe ting met een Belgische economische commissie. Hij werd 72 jaar. Belangstelling. Radio Peking meldt, dat zondagochtend in Peking tientallen mee tings zijn gehouden, waarop het impe rialisme aan de kaak werd gesteld en sympathie met de volkeren van Cuba en de Kongo betuigd werd. In het stadion van Peking, namen 10.000 personen een resolutie aan, welke de Amerikaanse i -imperialistische inmening op Cuba ver oordeelde en welke volledige steun be loofde aan de Kongo „in zijn hardnek kig en heldhaftig verzet tegen bloedige onderdrukking door de Belgische impe rialisten". Poppen aan het dansen. Naar verwacht wordt zal de Kofod poppenfabriek in Koege (Denemarken), die veel poppen en ander kinderspeelgoed naar de Ver enigde staten en andere landen uitvoert, door de Duitse speelgoedfabriek in Mannheim waarbij Krupp geïnteres seerd is, worden aangekocht. Erts. Bij Thebes en Luxor zijn grote voor raden radioactief erts, vermoedelijk uranium gevonden, aldus bericht het in Cairo verschijnende blad „Al Ahram". Deskundigen van de Egyptische com missie voor kernenergie onderzoeken de mogelijkheid van exploitatie. Brand. In Monroe (Louisiana) heeft zich tijdens hec bestrijden van een brand in een aantal spoorwegwagons een hevige ontploffing voorgedaan, waarbij drie brandweerlieden werden gedood. Vijf tig anderen kregen verwondingen. Ook daar. Volgens niet officiële in Jo hannesburg ontvangen berichten is een aantal personen in Portugees-Oost- Afrika (Mozambique) in voorlopige hechtenis geste,d. Dit geschiedde na het verspreiden van pamfletten door perso nen, die zich tegen het bestuur verzet ten. Ook daar ia het bericht door autori teiten ontkend. Gedurende het weekeinde trok een hoge- drukgebied, in betekenis toenemend, van het zeegebied ten westen van Ierland en Schotland over Engeland naar het vaste land van West-Europa. De hoogste baro meterstanden werden vanmorgen in België genoteerd: 1040 millibar. Tij dens het passeren van de kern van het ho- gedrukgebied vroor het zowel op de Britse eilanden als in onze streken plaatselijk omstreeks 5 graden. Langs de noordflank van het hogedrukgebied verplaatste zich een diepe depressie van IJsland naar het zeegebied bij Noord-Noorwegen. Krachti ge tot stormachtige westelijke winden voe ren nu zachtere lucht naar Scandinavië en doen de vorst daar afnemen. Op de oceaan bevinden zich enkele depressies, die zich hoofdzakelijk in noordelijke richting ver plaatsen, maar zich tegelijkertijd ook langzaam ,n oostelijke richting uitbreiden. Het zwaartepunt van het Europees hoge drukgebied beweegt zich daarbij naar Midden-Duitsland en het Alpengebied, het geen voor ons land betekent dat de wind naar zuidoost tot zuid draait. Komende nacht zal het op verschillende plaatsen om streeks 5 graden vriezen. Overdag komt de temperatuur enkele graden boven nul, maar waar zich in de nacht gevormde mist geruime tijd in de ochtend handhaaft blijft de temperatuur enkele graden lager. WERKRAPPORTEN Temperaturen Duiten en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag: laatste 24 uur Dinsdag 27 januari Zon op 8.29 uur, onder 17.17 uur. Maan op 21.02 uur, onder 9.21 uur. Maanstanden 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 26 januari Hoog water 4.48 en 16.57 uur. Laag water 0.28 en 12.47 uur. Dinsdag 27 januari Hoog water 5.23 en 17.33 uur. Laag water 1.06 en 13.23 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z. Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca onbewolkt wnw licht bew. windst. licht bew. windst. licht bew. windst. laagh. mist windst. licht bew. w licht bew. windst. dichte mist z 0 -1 2 -2 -1 -2 -3 -2 onbewolkt onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. poolsneeuw onbewolkt licht bew. licht bew. licht bew. n nw windst. v/nw windst. windst. zw windst. nno windst. ono windst. nnw wnw zzo wnw O no windst. nw windst. no ono windst. no -14 -13 -3 -1 -9 -2 -0 -1 -3 -2 -2 -4 6 -2 -5 -4 -5 -1 0 -1 -3 2 5 6 M 0) e 0,1 3 0,1 0,4 0 0,2 0 0,1 1 1 0 0 0 0 0 0,4 0,1 0 0 0 0 0,3 0 0,3 0,1 0 0 0,1 0,3 0 0 7

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2