Horen en zien GISPEN Puim en Doppie Tweelingen verenigen zich in het belang der wetenschap Het huis der conflicten Agenda voor Haarlem Een brief van scholieren uit Driehuis aan Mevr. Eisenhower en Ideaal vergelijkingsmateriaal voor onderzoek naar ziekte-oorzaken .MAANDAG 2 6 JANUARI 1959 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWlNdiK Een Hitchcock-film en een „Kuli-quiz" Televisietoren in Stnilde pas eind 1959 gereed De radio geelt dinsdag T elevisieprogramma CULEMBORG DE AMERIKAANSE NEGERJONGETJES Prof. B. van der Pol zeventig jaar Het Hollands Strijkkwartet voor de B.B.C. Nummers van valse papieren rijksdaalders Hardnekkige brand in de hoofdstad Examens Drie verstekelingen mogen hier blijven Somerset Maugham werd vijfentachtig jaar Zij doen niet mee Politiek cabaret van de V.V.D. Rook met verstand rook met smaak rook sigaren! DOOR IRIS BROMIGE Het zaterdagavondprogramma van de H-R-O. was opgebouwd uit niet minder dan vijf onderdelen. Drie afkomstig uit het bui tenland en twee verzorgd door Nederlan ders. En het is spijtig om het te moeten constateren, maar de Nederlandse mede werkers bleven toch wel ver achter bij hun Duitse en Amerikaanse collega's. „Blijf er niet voor thuis" bijvoor-beeld, een cabaretje geschreven door Emile Lopez en Jan de Cler heeft ons nauwelijks kunnen boeien in tegenstelling tot de voorstelling van het poppentheater uit Rothenburg van Rolf Trexler, waarin een aantal kostelijke poppen een bijzonder amusante imitatie gaven van 't tegenwoordige variété. Daar voor vertelde de heer Karei Lotsy op za kelijke wijze aan de heer Jan Cottaar iets over de pas opgerichte Nederlandse Sportfederatie en vervolgens kregen wij de eerste aflevering van een serie van der tien t.v.-films van Alfred Hitchcock te zien. Films die reeds enkele jaren met groot succes door de televisiestations in Amerika, Engeland, Frankrijk, Zweden, Italië en Duitsland worden uitgezonden. Niet ten onrechte dunkt ons. De K.R.O. behoeft zich in het komende jaar over de hoofdschotel van het zaterdagavondpro gramma niet meer ongerust te maken. „Mr. Blanchard's secret" heette dit eer ste deeltje, dat precies een half uur duur de, een film, die ons enigszins aan „Rear window" deed denken, maar die deson danks genoeg kwaliteiten had om de kij kers tot de laatste minuut waarin de oplossing wordt gepresenteerd geboeid naar het scherm te doen zien. Als slot kregen we uit de Singer-concert- zaal een „American All Star Show", glad gepresenteerd door The Everly Brothers, Andy Williams, The Chordettes en Archie Bleyer. Na afloop voelden we ons echter toch ietwat bij de neus genomen omdat de meeste liedjes ons via een grammofoon plaat of de geluidsband bereikten, ter wijl de „Stars" net deden alsof zij uit volle borst in Laren stonden te zingen. De heer Williams vond dat ook moeilijk, want af en toe opende hij wat te vroeg de mond om ferm uit te halen. Het geluid kwam dan enkele seconden te laat, ge noeg echter om de heer Williams ver schrikt in de camera te laten kijken. Hans Joachim Kulenkampff had zondag avond voor de kijkers in Duitsland, Neder land, Oostenrijk en Zwitserland, welke landen zijn „Tele-Toto-quiz" relayeerden, weer tal van verrassingen. De grootste vonden wij de intelligentietest tussen de geestelijke vader van de Knattertonstrips, Manfred Schmidt, en de dichterschrijver Gregor von Rezzoni. Maar er waren ook andere verrassingen, zoals „der Kuli" zelf die deze avond wel bijzonder slagvaardig en adrem was, de waarlijk fenomenale variéténummers tussen de verschillende quizgedeelten en aan het slot de ver schijning van twee oud-gedienden van de Duitse film: Hans Söhnker en Oscar Sima, die overigens alleen maar een vrij kin derachtige voetbal-slalom moesten uitvoe ren. Men moest het dit keer dan ook meer hebben van het horen dan van het zien in deze „Kuli-quiz", die rechtstreeks werd uit gezonden uit de reusachtige Rhein-Main- halle in Wiesbaden. Beeldschermer Naar wij van de zijde van de P.T.T. in Den Haag vernemen, zal de televisietoren in Smilde pas omstreeks het eind van dit jaar gereed komen. Op de toren ontbreekt onder meer nog de zware stalen mast. die tijdens de wintermaanden niet kan worden aangebracht. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gymn. voor de .vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Naar het land van de kersebloesem, door mej. Tine Tusveld. (Twee de lezing). 1.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubriek: Nogmaals de plastic melkbus. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Alt blokfluit en clavecimbel. 16.00 Wij herdenken Jan Ligthart, caus. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Ama- teursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Menselijke verantwoordelijkheid in het arbeidsproces, door dr. ir. J. J. van der Spek. (Eerste lezing). 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Pa ris vous parle. 19.10 Alles op één kaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje. 22.15 Pianorecital. 22.35 Muz.- caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.2124.00 Met de Franse slag. HILVERSUM II. 298 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Licht baken. causerie. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Dansmuziek. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings uitz.end: Rijksdelen Overdzee: W. JosephRijden, varen en vliegen in Suriname. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.20 Sport- praatje. 19.30 Gram. 20.00 5e Sus-actie. 21.20 Gram. 21.30 Strijkkwart. 22.05 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muz. 23.35— 24.00 Nouveauté's. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Pianorecital. (12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reisbeschrijving. 19.40 Gram. 19.50 Beroepsbelangen van de mid denstand. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omr.orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55 23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journal en weeroverzicht. 20.20- 22.40 La Tosca, opera. Advertentie Zevenendertig leerlingen van de zesde klasse van de Jan Campertschool in Driehuis hebben naar aanleiding van de veroordeling van de twee Amerikaanse ne gerjongetjes allen een concept voor een brief aan mevrouw Eisenhower samenge steld waaruit het hoofd van deze school, de heer G. J. Bremerkamp, de volgende brief heeft gedistilleerd, die door ongeveer 135 leerlingen van de vijfde en zesde klas se ondertekend zal worden. Mevrouw Eisenhower, Onze onderwijzers hebben ons verteld, dat in de U.S.A. twee negerjongetjes heel zwaar gestraft zijn, zogenaamd omdat zij drie blanke meisjes hadden gekust, maar in werkelijkheid omdat zij een zwarte huid hebben. Mevrouw, wij vinden die zware straf en die haat tegen de negers heel erg. Bij ons op school gaan ook kinderen met een donkere huidkleur, maar dacht u, dat Morgen, 27 januari, viert prof. dr. B. van der Pol te Wassenaar, laatstelijk directeur van het Internationale Radio-raadgevend Comité te Genève, zijn zeventigste ver jaardag. Prof. Van der Pol studeerde te Utrecht wis- en natuurkunde en promo veerde cum laude in 1920.Van 1919 tot 1922 was hij conservator van Teyler's stichting te Haarlem. Daarna was hij werkzaam bij de n.v. Philips te Eindhoven. Op radiotechnisch gebied heeft prof. Van der Pol grote bekendheid verworven. Van 1938 tot 1949 was prof. Van der Pol buitengewoon hoogleraar in de elektro techniek aan de Technische Hogeschool te Delft. De laatste drie jaren van deze pe riode was hij directeur van het fundamen tele radio-onderzoek bij Philips en lid van de Radioraad. 119.0:1,fïu.I ,r-iT Het Hollands Strijkkwartet, dat dezer dagen grote successen in Manchester en Liverpool behaalde en ook een concert gaf dat rechtstreeks door de BBC naar overzee werd uitgezonden, zal dinsdag 27 januari het vaste kamermuziekconcert, bekend onder de naam „Tuesday concert", dat is gereserveerd voor vermaarde ensembles, verzorgen. Het is te horen in de Home Ser vice van de B.B.C. (330 m.) van kwart over tien tot kwart over elf Nederlandse tijd. De belangrijkste noviteit van het program ma vormt het tweede strijkkwartet van de Engelse componist Robert Sinmpson, dat in 1953 geschreven werd. Voorts omvat het programma werken van Schubert en Dvorsjak. we ze daarom links lieten liggen en niet met hen speelden? Neen, hoor, wij vin den het juist leuk om met hen te spelen, want, mevrouw, negers zijn ook mensen en blank en zwart zijn van binnen pre cies hetzelfde. Wij schrijven dit briefje aan u, omdat u, als moeder, zo goed het grote verdriet van die negermoeders zult aanvoelen, die hun jongens nu zo'n lange tijd moeten missen. En we willen u verzoeken aan uw man, die toch president van de U.S.A. is, te vragen, of hij er niet voor kan zorgen, dat die negerjongetjes weer naar hun moe ders terug mogen gaan. Wij zullen u er heel dankbaar voor zijn! Mevrouw Eisenhower, ontvang hierbij de hartelijke groeten van de leerlingen der vijfde en zesde klasse van de Jan Cam pertschool te Driehuis-Velsen (Holland). In aansluiting op het bericht over de valse muntbiljetten van 2,50 deelt het mi nisterie van Justitie thans mede, dat er momenteel ook valse muntbiljetten van 2,50 in omloop worden gebracht, welke het nummer 5 ky 007029 dragen. Het publiek wordt verzocht op 2 num mers te letten: 5 JC 018093 en 5 ky 007029. Bij aantreffen van een dergelijk biljet wordt rrten verzocht de politie hiervan in kennis te stellen. De Amsterdamse brandweer is zaterdag urenlang bezig geweest met het blussen van een brand ir, een opslagplaats voor houtmot van de Amsterdamse Spaander maatschappij aan de Dantzigerkade. De 20 meter brede en 50 meter lange stenen loods was één kolkende vlammenzee. .—Do-Loods was.tot danok-volgestapeld met balen, houtkrullen. Het vuur kon alleen dooi öeufpHPhingtn ^o^dejy{\esJr$dèrL De brand brak zatérdagmiddag om half vijf uit. De brandweer is de gehele zater dag en zondag overdag bezig geweest- Zondagmiddag gaven nog twee autospui ten water. Amsterdam. (Gein. Un.). Geslaagd voor het kandidaatsexamen Frans: mej. D. M. A. Beers. Amsterdam. Kandidaatsexamen politieke en so ciale u-etenschappen: mej. A. H. Boswijk, mej. M. C. J. Boschloo en H. E. Lamur, Amsterdam. Doc toraalexamen Nederlands: Ch. H. van Iersel, Am sterdam. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde: A. M. R. van Iersel. Leiden. Ge slaagd voor het doctoraalexamen Nederlands recht: P. J. A Verbeek, Rotterdam. Kandidaats examen Franse taal- en letterkunde: mej. A. J. R. Clarenbeek. Den Haag en J. de Jonge. Delft. De Nederlandse regering heeft aan A. J. Wensen, L. Tanihatu en C. F. N. Niki- juluw een verblijfsvergunning verstrekt. De jongemannen kwamen medio oktober vorig jaar met de „Sibajak" als versteke ling naar Nederland. Uit het onderzoek dat is ingesteld naar de antecedenten van de betrokkenen bleek, dat er voldoende ter men aanwezig waren om hen asiel te ver lenen. Alle drie waren in Indonesië werk zaam bij de K.P.M. CAP FERRAT (UPI) In zijn villa „Mauresque" op Cap Ferrat. aan de Fran se Rivièra heeft de Engelse auteur Somer set Maugham zondag zijn vijfentachtigste verjaardag gevierd. De schrijver maakte een wandeling van zes kilometer door de omgeving. Brievenbestellers deponeer den intussen postzakken vol brieven, te legrammen en andere gelukwensen bij hem thuis. Zijn secretaris liet hij verklaren dat hij zich uitstekend voelde en hogelijk verbaasd was de leeftijd van vijfentachtig jaar te hebben bereikt. Het „Sociaal Verbond en Sportbelangen". voorzitter de heer Cor du Buy, en de nieuw opgerichte „Vrijzinnig Democratische Bond", die gezamenlijk bij de komende Kamerverkiezingen wilden uitkomen, heb ben van dit voornemen afgezien, omdat het voor deze partijen niet meer mogelijk is onder eigen naam aan de verkiezingen deel te nemen, zodat zij slechts met een „hoofdloze" lijst zouden kunnen uitkomen. Pum en Doppie voelden zich ongerust. Die vreemde man zag er beslist niet ver trouwenwekkend uit, zoals hij daar op hen neer stond te kijken. „Ik zei: dat mikt lekker!", ging de landloper voort. „Jullie waren zeker van plan om te vragen of ik een hapje mee at, niet? Nou, goedvoor de gezelligheid kom ik er bij zitten; en ik heb wel trek ook!" En zonder zich om hun beduusde gezichten te bekommeren legde de man zijn stok en bundeltje op de grond en kwam bij hen zitten. 76—77 Evenals in 1956 organiseert de Volks partij voor Vrijheid er. Democratie ook in deze verkiezingscampagne een tournee met een cabaretgezelschap. Dit politieke ca baret zal optreden onder de naam: „Durf je wel, vier tegen één?" Het gezelschap bestaat uit Alexander Pola, Katja Bernd- sen. Rob van Reijn en Anton Dijkman. De première van de tournee wordt gege ven op dinsdag, 3 februari in de grote zaal van hotel Figi in Zeist. 99 In Utrecht is de „Nederlandse vereni ging van tweelingen" opgericht. Haar doel is: het dienen van volksgezondheid en wetenschap. De voorzitter van het voorlopig bestuur, dr. J. W. Bruins, vertelde in de oprich tingsvergadering het een en ander over het inzicht, dat twee- en meerlingen de wetenschap kunnen geven in de wissel werking van aanleg en milieu en in de pro blematiek van gezondheid en ziekte. Bij het onderzoek naar de oorzaken en bestrij dingsmogelijkheden van vele ziekten vor men de leden van een- en tweeëlige twee lingen volgens dr. Bruins namelijk ideaal vergelijkinsmateriaal. Erfelijkheid en milieu Tweelingen kunnen op deze wijze 'n be langrijke bijdrage leveren bij de bestrij ding van tuberculose, kanker, rheuma, hart-en vaatziekten, omdat zij het inzicht in de genese, 't ontstaan van deze ziekten, kunnen verdiepen. Zo hebben volgens hem de..'medici.heedsgeleerd dat bij 'het ont staan van kanker de milieu-invloeden een dominerende rol spelen, terwijl de erfelijk heid op de achtergrond staat. Hij voegde eraan toe, dat de hoop gegrond is dat er eens een tijd zal komen, waarin men de milieu-invloed bij hét ontstaan van kanker rationeel zal kunnen bestrijden. De tweeling heeft ons ook al geleerd, dat de weerstand van de mens tegen bacte- riële infecties erfelijk bepaald is, aldus dr. Bruins. Tijdens de tweelingcongres sen in Oirschot en Eindhoven zijn reeds studies gemaakt over vaatafwijkingen en bepaalde fysiologische kenmerken. In de toekomst kunnen deze, naar de mening van dr. Bruins, uitgebreid worden indien de tweelingen jaarlijks in congres bijeen komen. Het is dan tevens mogelijk een me disch programma op te zetten. De vereniging zal ook de „culturele ver heffing van de tweeling" bevorderen en daartoe op haar congressen een plaats in ruimen voor de kunst. Bovendien zal in de toekomst een medische adviescommissie worden ingesteld, die niet alleen coördi nerend gaat optreden bij het onderzoek, maar ook de ouders en de volwassen twee lingen van advies zal dienen bij alle vraag stukken, die voorkomen uit de typische tweelingproblemen. Volgens een opgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek waren er de laatste twintig jaar jaarlijks gemiddeld 125 twee linggeboorten op 10.000 bevallingen. De eerste tien jaar van deze periode was dit getal 123, het laatste decennium 127. Tweelingenparade De leeftijd van de ongeveer dertig twee lingen, die zich als lid van de nieuwe ver eniging opgaven, varieerde van een tot zestig jaai*. Dë":-rh'eestë belangstelling" had uiteraard het jongste tweetal, Liesbeth en Angelica Akkerman (een jaar) uit Deven ter, die zich in hun box in een hoekje van de zaal vermaakten en kraaiend hun in stemming betuigden met de woorden van de diverse sprekers. Er waren ook twee tweelingbroers van 56 jaar, de heren Jan en Piet van den Berg uit Den Haag, die sinds meer dan 40 jaar voor dezelfde sala rissen op de zelfde kantoren in dezelfde functies gewerkt hebben en nog werken. Een van hen heeft twee tweelingdochters van zestien jaar, die ook lid van de ver eniging werden. Een ander tweelingpaar, de dames Agnes en Antonia Unkraut uit Amsterdam, die beide onderwijzeres zijn op eenzelfde school. Advertentie Oók al aan de sigaar 30. „Het spijt me, dat ik mij niet bewust was, dat u er al mee klaar was". „Dat begrijp ik wel. Wat dacht u wel, toen u naar mijn zoon zat te kijken?" „Ik dacht dat het is alsof ik hem goed ken", zei zij zacht, „en hoe vreemd het is, dat ik zo ben gaan hou den van iemand, die ik nooit gezien heb". Nadat zij gesproken had, bleef hij enige ogenblik ken zwijgen en zei toen kortaf: „Blijft u er maar bij te houden van mensen, die u nooit gezien hebt, juffrouw Avon. Het is veel veiliger. Dan kunt u ze nooit verliezen. Laten we nu maar verder gaan". Zowel Derek als Judy was die middag bij het eten afwezig en Pauline werd zich bewust van een ge voel van ontsteltenis bij het horen van mevrouw Ce dar's antwoord op de desbetreffende vragen van haai man. „Judy brengt het weekeinde bij een schoolvriendin door... Joan Field. Ik denk, dat jij je haar nog wel zult herinneren. De Fields zijn een jaar geleden naar Lidforth gegaan, toen meneer Field zich uit hoofde van zijn gezondheid uit de praktijk teruggetrokken heeft". „Field? Oh, ja de tandarts. En Derek's verblijf plaats is, naar ik veronderstel, als gewoonlijk niet bekend?" „Hij is naar zee gegaan". „Heerlijk vaag. Toch ook niet op bezoek bij een schoolvriend?" Mevrouw kreeg even een kleur bij het horen van de sarcastische klank in de stem van haar man. Toen viel Mark droogjes in: „Ik denk, dat er wel de een of andere vrouwelijke aanleiding bestaat voor die belangstelling voor de zee tegenwoordig". „Wanneer komt Judy terug?" vroeg Pauline. „Derek zou haar zondagavond op de terugweg af halen. Hij moet toch door Lidforth rijden en de zon dagse dienstregeling van de treinen is afschuwelijk, zoals ik maar al te goed weet. Die is sedert de dagen van mijn grootvader nauwelijks verbeterd. Ik dacht eigenlijk, dat ze er nog ruzie over zouden maken, wie mijn wagen zou nemen, maar Judy gaf toe". En hiermede werd van dat onderwerp afgestapt. Het klonk allemaal redelijk genoeg, maar Pauline voelde zich niet gerust. Judy en Joan onderhielden een ge regelde correspondentie en de mogelijkheid van een bezoek voor een weekeinde was al eerder naar voren gekomen. Maar zou Judy momenteel werkelijk een heel week-einde van Frank Warden verwijderd willen zijn? Overigens was het mogelijk dat zij probeerde Joan's hulp in te roepen voor verdere plannen'. Dat was het misschien, dacht Pauline, terwijl haar angst een beetje bedaarde. Lidforth was ongeveer 20 mijlen weg. Ver genoeg van Darnford om vrij veilig te zijn. Het was ook mogelijk, dat Judy iemand over haar lief desaffaire wilde vertellen. Dat was tenslotte niet meer dan natuurlijk. Het was voor een jong meisje een hele spanning zoiets voor ieder verborgen te moeten hou den, want Judy was van nature niet terughoudend. Dit waren de lijnen, waarlangs Pauline's gedachten liepen en waarbij zij voor zichzelf trachtte uit te ma ken of er in Judy's afwezigheid gedurende dat week einde reden voor ongerustheid was of niet. Na het diner belde zij Hilda Lepworth op om te zien, of die misschien iets wist, maar Hilda kon haar niet helpen. Zij had sedert woensdag niets van Judy gehoord. Zij waren toen vrij koeltjes uit elkaar ge gaan, nadat Hilda haar een ongevraagd advies had gegeven. Zij had Frank ook nog gesproken en getracht hem de feiten betreffende Judy's financiële vooruit zichten in te hameren, maar hij had niets losgelaten. „Ik zou me maar niet ongerust maken. Waarschijn lijk is zij bij haar vriendin eens haar hart gaan uit storten. Ik geloof, dat Frank het mij wel verteld zou hebben, als hij dit week-einde de zaak had willen door zetten. In ieder geval kunnen we niet meer doen dan we al gedaan hebben en daar zullen ze ons nog geen dank-je voor zeggen", was Hilda's conclusie. Pauline kon ook al geen succes boeken toen zij trachtte de Fields op te bellen, want zij hadden blijk baar geen telefoon. Toen zij die avond in bed lag, kwam zij tot de con clusie, dat zij zich waarschijnlijk ongerust maakte om niets. Maar gedurende dat gehele weekeinde was het meisje haar niet uit de gedachten, terwijl zij zich afvroeg of zij anders had moeten handelen, bijvoorbeeld door zelf naar Lidforth te gaan, of door Mark over Frank Warden te raadplegen. Voor het eerst, was zij zich nau welijks bewust van de schoonheid van de heide, toen zij er op die zachte, winderige zaterdag over wan delde, terwijl de zuidwesten wind aan haar haren en haar rok trok en de wolken langs de hemel joegen. Nu Derek en Judy weg waren, hoopte zij met de zondag enige tijd met Mark te kunnen doorbrengen, maar hij was gedurende de gehele morgen in de ga rage met Bert, zoekend naar een mankement aan de wagen. Om elf uur bracht zij hun koffie. „Heb je al ontdekt, wat er aan mankeert?" vroeg zij. „Er is iets mis met de benzineleiding, denken we. Erg vervelend, want we moeten vanavond naar de Corals". „Oh, dat wist ik niet". „Meneer Coral wordt vandaag zestig jaar. Ze geven een dinertje om dat te vieren". „Waren Derek en Judy dan ook niet uitgenodigd?" „Ja. Maar zij zagen er geen been in zich op het laatste moment terug te trekken, het aan moeder overlatend telefonisch hun verontschuldigingen te ma ken. En nu Derek moeders wagen meegenomen heeft, zitten we in de moeilijkheden als we dit ding niet op gang kunnen krijgen". „De bus is er ook nog". „Ja, maar de laatste bus gaat op het een of andere belachelijke uur terug tien uur of zoiets en van avond wordt het laat; daar zal Linda wel voor zor gen. Geef me die sleutel eens even, Bert". Pauline liet hen aan het werk. Het was al laat in de middag voor zij de benzineleiding hadden gerepa reerd en toen zij enige tijd later de wagen de oprijlaan af zag rijden, voelde zij zich als Assepoester, die al leen thuis gelaten was. Te oordelen naar de ietwat verontschuldigende manier van doen van mevrouw Ce- dar, had deze zich ook niet helemaal op haar gemak gevoeld, omdat Pauline niet in de uitnodiging begre pen was. (Wordt vervolgd) Nieuwe voorzitter. Tot voorzitter van de Nationale Commissie tegen het Alcoho lisme is als opvolger van dr. R. E. Wieren- ga, die wegens zijn leeftijd is afgetreden, dr. H. Kuipers te Haren benoemd. Dr. Kuipers is voorzitter van de Artsen geheelonthoudersvereniging en directeur van de Psychiatrische Dienst voor de pro vincie Groningen. Drie-stedenstudie. Op initiatief van de gemeente Maastricht hebben de steden Luik, Aken en Maastricht onlangs besloten tot de uitgave van een studie over de ge schiedkundige ontwikkeling van deze ste den. Prof. J. Lejeune, hoogleraar aan de Luikse universiteit, heeft deze studie ge schreven, waarin de nistorische samen hang door de eeuwen heen van Maastricht, Aken en Luik wordt aangetoond. Schorsing opgeheven. De gemeente raad van Moerkapelle heeft besloten de schorsing van de gemeentesecretaris op te heffen en hem in de plaats daarvan een berisping te geven. De gemeentesecretaris was in september geschorst onder beschul diging dat hij bij de aankoop van bouw grond door de gemeente financieel voor deel had gehad. Hij zal excuses moeten aanbieden aan allen die hij tijdens de discussies omtrent de kwestie in geschrifte beledigd heeft. Commandowisseïing. Op zijn verzoek is aan luitenant-generaal J. H. Couzy, com mandant van het eerste legerkorps, ont heffing verleend uit zijn functie met ingang van 1 februari. Generaal-majoor P. Gips, plaatsvervangend chef van de generale staf wordt met ingang van 1 februari bevorderd tot luitenant-generaal en zal op 2 februari het commando over het eerste legerkorps overnemen. Tunnel. B. en W. van 's-Hertogen- bosch hebben bij de gemeenteraad het voorstel ingediend tot het aanleggen van een tunnel in de noord-zuid-traverse onder de Drakepfontein. voor het Stationsplein. 'Met de bbüw'van deze tunnel is 2.011.500 geihoeid, waarYan 1 miljoen ten laste van de gemeente zal komen. Gasverstikking. De 21-jarige W. Prelle is in de douchecel van de ouderlijke wo ning te Apeldoorn door gasverstikking om het leven gekomen. Het vermoeden be staat dat hij getracht heeft de geyser feller te laten branden. Waarschijnlijk is daardoor de zuurstof in de badcel sneller gebruikt dan deze kon worden aangevuld, zodat de vlammen doofden en het gas vrij uitstroomde. Dodelijk ongeluk. In Tricht Is bij het zagen van boomstammen met een elek trische kettingzaag de 35-jarige H. Hak uit Tricht uitgegleden en met zijn hals op de werkende zaag gevallen. Hij was on middellijk dood. Hij laat een vrouw en vijf jeugdige kinderen na. MAANDAG 26 JANUARI Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „Nina", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie van A. J. Veldhoen, tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 19.30 uur. Frans Hals Theater: „Een echte Parisienne", 18 j., 19 en 21.15 u. Lido Theater: „Genadeloze jungle", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Indiscreet", 14 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Mon oncle", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Gij zult niet begeren", 18 j„ 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Contraban de en moord", 18 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Rockets Galore", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Ro kende revolvers", 14 j., 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert Brahrps, 2122 uur. Frans Halsmuseum, 20 uur Joh. G. Wertheim houdt de derde voordracht over „De ontwikkeling van de moderne beeld houwkunst" (V.U.). Bakenessergracht 10, 20 uur: Kunstboek bindster mejuffrouw W. Kits van Waveren vervolgt haar cursus over „Papiertechnie ken" in de lokaliteit van de Vereniging voor Handenarbeid (V.U.). DINSDAG 27 JANUARI Stadsschouwburg: Toneelver. H.E.T. mét „Lang weekeinde", 20 uur. Minerva Thea ter: Concert door het N. Ph. O, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Góede Uur: Expositie A. J. Veld hoen, 1022 uur. FILMS Cinema Palate: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „Een echte Parisienne", 18 j„ 14.30, en 20 uur. Lido Theater: „Genadeloze jungle", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Indiscreet", 14 j., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Gij zult niet begeren", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Roxy Theater: „Contrabande en moord", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Rockets Galore", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Ro kende revolvers", 14 j., 20 uur DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert Brahms, 2122 uur. Frans Halsmuseum: De heer Ch. A. Co- cheret houdt een lezing over „Humor in de krant", 20 uur (V.Ü.).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6