NAAIMACHINES Minister Luns had langdurig onderhoud met Selwyn Lloyd CPanda en het bolknakniysterie Wereldnieuws Morgen weer wat zon Nog veel voorbereidend werk aan de schrijftafels voorlopig Aambeien? Doel: vrije arbeid in zes landen onder gelijke sociale voorwaarden Noordse conferentie in Oslo geëindigd Euratoom-verdrag met Engeland gereed De kalender van het Europese parlement DINSDAG 27 JANUARI 1959 2 De sociale activiteit van de Europese Gemeenschap Krediet van Exim-Bank voor Euratoom Internationale tinstatistieken De Russische tinuitvoer Venco handhaafde omzet Burgemeester van Emmen uit Zweden teruggekeerd GESPREK OVER SINGAPORE EN NIEUW GUINEA „El Al" via Amsterdam naar New York Rotterdamsche Bank richt tankermaatschappij op De Westduitse goudhandel Badische Anilin en Siemens- Halske op Parijse beurs Scholenbouw in 1958 HEMOTABS (Van onze Haagse redacteur) Nu het verdrag tot oprichting van de Europese Economische Gemeenschap ruim een jaar in werking is, krijgen ook andere dan technisch-economische aspecten der integratie enige vorm. Dat geldt met name voor het sociale element daarin, hetgeen van bijzonder veel gewicht is omdat het publiek het welslagen van de E.E.G. vooral zal afmeten naar de op dat terrein ver kregen resultaten. Het Directoraat-generaal voor Sociale Zaken van de E.E.G. is onderverdeeld in vier Directoraten, welke elk een afge bakende taak, voortvloeiende uit de be palingen van het E.E.G.-verdrag, bezitten. Zo behandelt het Directoraat Sociale Politiek de harmonisatie van de sociale wetgeving in de verdragslanden. De arbeid van deze afdeling bevindt zich nog in het stadium der interpretatie van de formu leringen in het verdrag en in dat van het onderzoek naar de feitelijke situatie in de aangesloten landen. Daarna zal men con tact opnemen met de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers en de regeringen. Ten aanzien van de verkorting der arbeidstijd zal men nagaan welke in vloed deze zou hebben waarbij wordt uitgegaan van de in 1956 in Frankrijk gel dende bepalingen voor de Gemeenschap als geheel en de aangesloten landen af zonderlijk. Voorts stelt het Directoraat Sociale Politiek een onderzoek in naar de arbeids kosten. in de zes landen van de E.E.G. om een inzicht te verkrijgen in de werkelijke concurrentiepositie der leden-staten. Ten slotte zal aan het einde van dit jaar een conferentie worden belegd over de sociale gevolgen der automatisering. Het Directoraat Werkgelegenheid en Vrij Verkeer van Arbeid streeft ondermeer grotere samenwerking tussen de nationale arbeidsbureaus na en bereidt een verorde ning voor op de vrij migratie van werk krachten. De in dat opzicht bestaande be lemmeringen dienen na het einde der twaalf- tot vijftienjarige overgangsperiode uit de weg te zijn geruimd. Het Directoraat Sociale Zekerheid en Maatschappelijke Diensten heeft zijn eerste publikatie aan de beroepsziekten gewijd. Daaruit bleek reeds, dat lang niet alle be roepsziekten in alle staten als zodanig werden erkend. Ten behoeve van de onderlinge aanpassing der sociale wet geving in de E.E.G.-landen wordt uitge gaan van het door de Raad van Europa aanvaarde Europees Handvest. Reeds is een daarop steunende verordening, op grond waarvan de door een werknemer verkregen sociale rechten bij migratie doorgaan, per 1 januari van dit jaar van kracht geworden. Ten aanzien van de Advertentie N E C C H I KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 HAARLEM De topconferentie van Noordse ministers is zondag geëindigd. In een communiqué wordt de verwachting uitgesproken, dat het overleg belangrijk heeft bijgedragen tot economische samenwerking en de in stelling van een gemeenschappelijke Noordse markt. De conferentie is bijge woond door de drie Scandinavische pre miers, de Finse plaatsvervangende pre mier, vijftien andere ministers en een IJslandse waarnemer. Een commissie van de Noordse raad heeft opdracht een nieuw plan voor een gemeenschappelijke markt op te stellen, waarin op de conferentie gedane voorstel len zijn verwerkt. Afgevaardigden van Noorwegen en Finland hebben een meer geleidelijke invoering van een gemeen schappelijke markt voorgesteld. Er zullen later nog besprekingen worden gehouden over uitbreiding van de internoordse han del in landbouwprodukten. De Zweedse premier, Tage Erlander, zei dat de conferentie „de meest realistische tot dusver" is geweest. Hij voegde hier aan toe, dat de problemen op het gebied van landbouw en visserij niet moeten wor den onderschat. Het gaat hier vooral om de verkoop van Noorse vis op de Zweedse markt en de gunstige positie van de Deen se landbouw. Premier Einar Gerhardsen van Noorwegen deelde aan de pers mee, dat er thans op politiek niveau zal worden getracht overeenstemming te bereiken. Daarna zal er een nieuwe ministersconfe rentie worden belegd. Volgens premier Hansen van Denemarken zal dat beslist niet voor 1 maart gebeuren. De Amerikaanse Export-Import Bank heeft het openen toegestaan van een kre diet van maximaal 135 miljoen dollar ten behoeve van Euratoom, opdat het zal bij dragen tot de aankoop van kernreactoren van Amerikaans type voor de kernenergie centrales van Euratoom. Dit is medegedeeld door de Amerikaan se onder-staatssecretaris voor Economische Aangelegenheden van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, C. D. Dillon, aan de gemengde commissie voor kernenergie van het congres, waarvoor op het ogenblik verklaringen worden afge- legd over het wetsontwerp inzake een sa menwerking tussen Amerika en Euratoom, waartoe in november werd besloten. Vol gens Dillon zal het krediet ter beschikking van Euratoom worden gesteld voor lenin gen, die van geval tot geval worden toe gestaan voor installaties in de zes landen van Euratoom. Het krediet zal niet worden geopend vóór de overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Euratoom van kracht wordt. Deze overeenkomst wordt begin februari automatisch van kracht als het congres er zich 'niet tegen verzet. maatschappelijke' diensten streeft men naar gemeenschappelijke maatstaven voor de opleiding, taak en positie van de maat schappelijke werk(st)ers in de bedrijven. Ook aan huisvestingsproblemen wijdt deze directie aandacht, maar zij verkeert hierbij in een ongunstige positie omdat zij, anders dan de Kolen- en Staalgemeenschap, niet over eigen middelen beschikt. Het vierde Directoraat tenslotte houdt zich bezig met het Sociaal Fonds en de Beroepsopleiding. De Nederlander dr. J. E. van Dierendonck is er de directeur van. De oprichting van een Sociaal Fonds hangt samen met het onvermijdelijk ge volg van de Europese Economische Ge meenschap, dat onder minder gunstige omstandigheden werkende bedrijven tot verdwijning gedoemd zijn. Men heeft aan vankelijk door middel van het Sociaal Fonds steun willen verlenen aan de daar door werkloos geworden arbeiders. Nadat men tot het inzicht was geraakt, dat in de praktijk het. aantonen van de relatie tussen de invoering der gemeenschappelijke economie en de liquidatie ener onder neming een hachelijke zaak is, besloot men het Sociaal Fonds aan alle werkloosheid dienstbaar te maken. De vakbeweging heeft voor dit fonds reeds grote belang stelling aan de dag gelegd en ook het Europese parlement heeft erop aangedron gen met deze instelling snel te starten. De mogelijkheden van het Sociaal Fonds zijn de volgende: financiële hulp bij herscholing; financiële hulp bij verhuizing; financiële hulp bij omschakeling van een bedrijf op een andere produktie. Men is bezig met de opstelling van een reglement voor de verstrekking van deze hulp. Dit reglement zal. nadat het sociaal- economisch comité en het Eurooese parle ment gehoord zijn. door de Ministerraad worden vastgesteld. Men hoopt, dat dit nog in de loop van dit jaar kan gebeuren. De opstelling van het reglement is belang rijker dan de omvang van het fonds: de laatste vloeit immers uit de bepalingen voort. Het fonds zal de helft betalen van de door een staat gedane uitgaven voor een der drie hierboven genoemde taken, doch dan moet voldaan worden aan de voor waarde. dat de herschoolde arbeiders in derdaad geplaatst zijn. Hieruit volgt, dat een nauwe samenwerking inet het Direc toraat voor de Werkgelegenheid en met de Europese Investeringsbank geboden is. Men dient echter wel te bedenken, dat de regeringen der afzonderlijke landen niet gedwongen kunnen worden in dit opzicht iets te ondernemen: het initiatief blijft bij hen. Tenslotte houdt de afdeling van dr. Van Dierendonck zich ook bezig met het for muleren van gemeenschappelijke beroeps opleidingen, waardoor het vrije verkeer van werkkrachten in de zes landen wordt vergemakkelijkt -en het--aantrekkelijker woi^dt^reemdëiingen te. 1 aten komen om ëéh tekort op de nationale arbeidsmarkt tecompénseren. Daartoe heeft men inmid dels de documentatie ter hand genomen. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal op 5 februari te Londen tussen de Europese gemeenschap voor kernenergie, Euratoom. en de En gelse regering een overeenkomst worden getekend. Daardoor wordt het mogelijk dat Engelse kernreactoren aan Euratoom worden ge- geleverd, terwijl omgekeerd Engeland plu tonium kan aankopen in de E.E.G -landen. (Van onze Haagse redacteur) Het Europese parlement heeft besloten zijn werkzaamheden beter af te stemmen op de actualiteit. Daarom zijn de indiening en de behandeling der jaarverslagen van de Hoge Autoriteit voor kolen en staal, de Europese Economische Gemeenschap en Euratoom vervroegd. Deze zullen nu reeds in de loop van februari en maart worden ingediend en in april door de president aan het parlement worden aangeboden. Daarna volgt het debat over de Kolen- er Staal gemeenschap. In mei vindt de stemming daarover plaats, gevolgd door het debat over Euratoom. In juni wordt deze beraad slaging voortgezet en met de stemming afgesloten en begint de gedachtenwisseling over de E.E.G., waarna in september ge stemd wordt. In oktober wordt, evenals in januari, een formele vergadering gehouden, waarna tenslotte eind november het be grotingsdebat begint. De Internationale Tinraad heeft de vol gende voorlopige statistieken bekendge maakt.. De cijfers voor 1958 voor de mi.in- produktie van tin-in-concentraten geven een produktie-vermindering le zien in Bel gisch Kongo (728 ton), Bolivia (1.458 ton) en Nigeria (413 ton). In december beliep de produktie in Nigeria slechts 213 ton. De uitvoer van tin-in-concentraten uit Bo livia en Siam verminderde in december tot respectievelijk 1.310 ton en 548 ton. In ok tober exporteerde Indonesië 377 ton tin-in- concentraten. De invoer van tin-in-concentraten in de Federatie van Malakka en Singapore (627 ton) en die in Nederland (862 ton) waren beide in november kleiner. In de maanden augustus en september werd er in de Ver enigde Staten geen tin-in-concentraten in gevoerd. De export, van tinmetaal uit de Federatie van Malakka en Singapore ver minderde tot 1,782 ton in december en de uitvoer uit Nederland en die uit het Ver enigd Koninkrijk was in november met respectievelijk 2.274 ton en 584 ton kleiner. De invoer van tinmetaal in de Verenigde Staten in september 1958 gaf met 3.655 ton weinig verandering ten opzichte van de voorafgaande maand te zien. In november was zowel de invoer in Frankrijk als die in Nederland kleiner, maar de invoer in het Verenigd Koninkrijk steeg tot 850 ton. De invoer in West-Duitsland had in ok tober de grote omvang van 1.274 ton. De Internationale Tinraad heeft bekend gemaakt dat hij met de handelsdelegatie der Sovjet-Unie overeenstemming heeft bereikt over de tinuitvoer der Sovjet-Unie in het lopende jaar. De Sovjet-Unie heeft zich bereid verklaard haar tinuitvoer naar niet-communistische landen dit jaar te be perken tot 13.500 ton. Herkapitalisatie goedgekeurd Venco n.v. heeft de omzet over 1958 kun nen handhaven op het peil van 1957, zo werd aandeelhouders van directiezijde medegedeeld in de buitengewone vergade ring. De kostenfactor kon in 1958 behoor lijk gestabiliseerd worden en de stijgende tendentie van de laatste jaren kon worden afgevlakt. Dc ontspanning op de arbeids markt heeft degelijk doorgewerkt en de arbeidsproduktiviteit nam hierdoor toe. De winstmarges bleven gelijk. De invloed van de bestedingsbeperking was niet zo groot als in andere branches. De directie hoopt dat de verhoogde ex port een blijvend karakter zal hebben. Het bestuur hoopt de eigen financiering van de nieuwbouw te Naarden geheel rond te krijgen. Eventueel is het terrein groot ge noeg om het gehele bedrijf naar Naarden over te brengen. Het voorstel van het bestuur om door een bijstempeling: de nominale waarde van de aandelen te verhogen van 700 tot 1000 alsmede de hiermee gepaard gaande statutenwijziging, waarbij het kapitaal wordt verhoogd van 1.4 tot 2 miljoen gulden (waarvan geplaatst 635 aandelen), werden met algemene stemmen goedge keurd. Het bestuur is hieïtöe" 'overgegaan ofi> der de faciliteiten van de herkapitalisatie- wet en mede op grond van de overweging dat een nominale waarde van 1000 de verhandelbaarheid van de aandelen door het publiek bevordert. De herkapitalisatie, die een bedrag vergt van rond 1 238.000, geschiedt ten laste van de reserve voor diverse doeleinden, die per 31 december 1957 rond 250.000 beliep. Emmens burgemeester, mr. K. H. Gaar- landt, is teruggekeerd van zijn reis langs industriële ondernemingen en instanties in Denemarken en Zweden. Opgetogen was burgemeester Gaarlandt over de wijze van ontvangst in de noordelijke landen, zelfs was het de delegatie overkomen, dat op een bepaalde plaats bij aankomst de Ne derlandse driekleur wapperde. De besprekingen waren interessant. Sommige belangstellenden kwamen van verre om iets te vernemen van de moei lijkheden, welke in Nederland bestaan. Het is zuiver een reis voor kennismaking geweest, aldus de burgemeester, die er nog eens uitdrukkelijk op wees dat voor de Zweedse en Deense industrie de beslissing van hun regeringen ten aanzien van de Europese Vrijhandelsmarkt uiteraard het belangrijkste zal zijn. Zullen deze rege ringen alsnog besluiten tot toetreding dan zijn de moeilijkheden voor de industrieën ten aanzien van de export opgeheven en zal verplaatsing van of gedeeltelijke over brenging naar het buitenland geen zin hebben. Of bepaalde bedrijven buitendien toch nog een dochteronderneming zullen gaan vestigen buiten het eigen land is een vraag, waar momenteel geen antwoord op kan worden gegeven. Dit zal geheel af hankelijk zijn van het beleid van de di recties. Advertentie 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 80 ct alléén bij Apothekers en Drogisten VOLGENS GEWOONLIJK BETROUWBARE KRINGEN zou de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, getracht hebben van Groot- Brittannië een waarborg te krijgen voor steun voor het Nederlandse standpunt inzake Nederlands Nieuw-Guinea. Minister Luns, die zondag voor een tweedaags bezoek in Londen aankwam, heeft maandagochtend en maandagmiddag besprekingen gevoerd met zijn Britse ambtgenoot, Selwyn Lloyd. Naar werd vernomen was het voornaamste onderwerp van bespreking op de ochtendbijeenkomst het Britse besluit om de K.L.M.- vluchten op Singapore te beperken. In de middag zou gesproken zijn over Indonesië en Nederlands Nieuw-Guinea. De Britse reactie op het gemelde verzoek om een waarborg is in Londen niet bekend. Men was van mening dat Australië direct belang bij deze kwestie zou hebben. Ook werd eraan herinnerd dat de Indonesische leiders openlijk hebben verklaard dat zij geen geweld zullen gebruiken om Nederlands Nieuw-Guinea te verkrijgen. Het Brits-Nederlandse gesprek werd maandagavond voortgezet aan een „werk- diner", dat minister Selwyn Lloyd in zyn ambtswoning aan minister Luns aanbood De ochtend- en middagbijecnkomsl duur den in totaal drieëneenhalf uur. Vandaag zullen beide ministers, naar verwacht wordt, besprekingen voeren over de Vrij handelszone. Verder zal minister Luns vandaag een onderhoud hebben met de Britse premier, Macmillan. Voor het ver trek van minister Luns naar Nederland zal een officieel communiqué worden uitge geven. De kwestie-Singapore Naar verluidt heeft de Nederlandse mi nister onder meer opgemerkt dat verkeers technische overwegingen twee vluchten per week tussen Amsterdam en Singapore rechtvaardigen. Dit werd onder meer aan de hand van statistieken aangetoond. De K.L.M. heeft op de route van Amsterdam naar Djakarta pioniersarbeid verricht en in het Verre Oosten een „luchtvaartmarkt" geschapen. Reeds in 1939 landde de K.L.M. drie maal per week in Singapore. Het be perken van de landingsrechten van de K.L.M. in Singapore tot een maal per week maakt deze route oneconomisch. De K.L.M. heeft haar belofte, geen passagiers voor Londen van Singapore naar Amsterdam te brengen steeds gestand gedaan. De Engels- regering daarentegen voert aan dat het besluit geen betrekking heeft op het transito-verkeer; dat kan worden hersteld wanneer de politieke omstandig heden hervatting van de dienst op Dja karta mogelijk maken. De K.L.M. heeft nimmer permanente landingsrechten in Singapore gekregen. De tijdelijke landings rechten werden progressief teruggebracht Naar het ANP verneemt zal de Israëli sche luchtvaartmaatschappij „El Al" met ingang van de nieuwe zomerdienstre geling Amsterdam opnemen als tussensta tion op de Atlantische lijn tussen Tel Aviv en New York. Met ingang van 29 maart zal „El Al" zes keer in de week. heen en terug, tussen Tel Aviv en New York vliegen. Een van deze verbindingen die met de Bristol Britannia worden uit gevoerd. leidt van Tel Aviv zonder tussen landing rechtstreeks naar Schiphol, waar het vliegtuig elke maandagavond komt. In de late avonduren gaat de Britannia via Londen naar New York. Op de terugreis landt een Britannia zondagmiddags op Schiphol. Onlangs heeft de maatschappij de lijn tussen Tel Aviv en Amsterdam (als eind punt) voorlopig opgeheven, omdat de con stellations niet snel genoeg waren voor de ze dienst. Door de Rotterdamsche Bank n.v. te Rotterdam en mr. A. Ch. W. Beerman is opgericht de National Iranian Tanker Company (Nederland) n.v. te Rotterdam. Doel der vennootschap is de uitoefening van het vervoer- en redersbedrijf, zowel met eigen schepen als met die van an deren. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 250.000 verdeeld in 250 aandelen van 1.000, waarvan geplaatst en in con tanten volgestort 100 aandelen. De Rotter damsche Bank neemt deel voor 99 aan delen en de heer Beerman voor één aan deel. Directeur is de heer J. A. Pieterse van Wijck. 3. Met een vaart trok Pat O'Nozel Panda mee naar de werkplaats van professor Kal- ker, waar de geleerde druk bezig was met allerlei uitvindingen. „Professor!", riep Pat opgewonden, „ik heb het raadsel voor u opgelost! Panda was degene, die u zocht. Hij wou dit sigaar niet roken!" „O ja?", zei de geleerde, een vage blik op Panda wer pend. „Wel, dat is dan mooi. Kom mee, Pampa". Panda, die nu eindelijk wel eens wilde weten, waar het eigenlijk om ging, volgde nieuwsgierig. Maar de zaak werd er voor hem niet duidelijker op, toen de professor een raar machientje aanwees en zei: „Dit is het apparaat, dat ik voor jou heb gemaakt, Pampa". Met grote ogen keek Panda naar het vreemde geval op wieltjes. „Voor MIJ?!", riep hij uit. „Waar om? Wat moet ik er dan ..tee doen?" Dal is nu juist, wat we JOH wilden vragen", bracht Pat O'Nozel ongeduldig in het mid den. Als professor Kalker dat machientje voor jou heeft gemaakt, behoor je te weten waar het voor dient". „Ja, als de professor het voor mij heeft gemaakt", antwoordde Panda. „Maar waarom denk je dat?" „Dat is bewezen!", riep de grote detective, „jij wilde immers dit sigaar niet roken?!" „Nu snap ik er helemaal niets meer van", zuchtte Panda, „maakt de professor rare machientjes voor me, omdat ik geen si garen rook??" van vijf tot drie en in juli tot twee maal per week. De Engelse regering besloot de landingsrechten tot een maal per week terug te brengen toen het verloop van zaken meer dan een vlucht per week niet rechtvaardigde. Krachtens de Nederlands- Engelse luchtvaartovereenkomst van 1946 heeft de K.L.M. rechten ter waarde van ruim 10 miljoen gulden in het Verenigd Koninkrijk. Over landingsrechten wordt doorgaans op commerciële basis onder handeld. De pioniersarbeid van de K.L.M. op de route naar Djakarta .heeft met de onderhavige kwestie niets uitstaande. Het Westduitse ministerie van Econo mische Zaken en de Bundesbank hebben thans bijna alle beperkingen op de handel in goud, zilver en andere edele metalen op geheven, zo is maandag door economische autoriteiten te Bonn bekendgemaakt. Dit houdt verband met de onlangs ingevoerde volledige convertibiliteit van de Duitse mark. Van nu af aan mogen ingezetenen en niet ingezetenen edele metalen in West- Duitsland kopen en verkopen tegen Duitse marken of buitenlandse valuta. Het mi nisterie van Economische Zaken maakte bekend, dat de resterende beperkingen op de uitvoer van edele metalen spoedig eveneens zullen worden opgeheven. Maandag is op de beurs te Parijs de onofficiële handel begonnen in aandelen Badische Anilin en Siemens-Halske. Dit geschiedt in afwachting van de off'.ciële in troductie van deze aandelen ter beurze van Parijs. Zoals bekend,' is verlëden week Farbëti- werke Bayer te Parijs geïntroduceerd. In 1958 kon ten behoeve van alle takken van onderwijs worden begonnen met de bouw van ruim 4400 lokalen. De kosten hier van bedragen 217 miljoen. Dit is een na oorlogs maximum Een belangrijk deel van deze lokalen zal ten goede komen aan het voortgezet onderwijs. Ter vergelijking deelt het ministerie van Onderwijs mede, dat in 1957 kon worden begonnen met de bouw van ruim 3200 loka len, welke een bedrag vergden van 148- miljoen. De verdeling van het aantal lokalen en de kosten is als volgt (tussen haakjes de cijfers van 1957)' Kleuteronderwijs 348 (414) lokalen 10,4 (11,6) miljoen; G.L.O. en V.G.L.O. 1697 (1319) lokalen, /'.54,3 (42,2) miljoen; B.L.O. 145 (34) lokalen, 4,8 (1,5) miljoen; U.L.O. 688 (336) lokalen, 23 (9) miljoen; kweekschool- onderwijs 44 (16) lokalen, f 3,3 (0.9) mil joen; V.H.M.O. 598 (420) lokalen, 33,9 (19,3) miljoen; Lager technisch onderwijs 512 (395) lokalen, 37,7 (27,5) miljoen: Huishoud- en landbouwhuishoudonderwijs 282 (193) lokalen, 14 (10) miljoen; overige, inclusief landbouwonderwijs 96 (91) loka len, 36,2 (26) miljoen. Gesloten. Alle champignonkwekerijen in grotten in de buurt van Zichen-Sussen- Bolder in Belgisch Limburg zijn geslo ten met het op het gevaar voor nieu we instortingen. Mevrouw. Een Brits hof in Nicosia heeft de 34-jarige Griekse Cypriote mevrouw Athina Koumida wegens bezit van 79 bommen, vijf landmijnen en een gro te hoeveelheid springstof tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Klassenstrijd. In Bari, Zuid-Italië heeft de politie maandag 2.000 demonstrerende landarbeiders uiteen gedreven. De land arbeiders protesteerden tegen een be slissing van het hooggerechtshof, vol gens welke de bepaling, dat landeige naars een bepaald aantal landarbeiders in dienst moeten hebben evenredig met het areaal, dat zij bezitten on wettig is. Opoffering. Een Noordkoreaanse journa list, de 30-jarige Lee Dong Joon, mede werker van de Russische Pravda, is dinsdag zijn land ontvlucht, met achter lating van zijn vrouw en kind, omdat hij bang was dooi de communisten ge- executeerd te worden. Hij kwam opeens langs een achterdeur binnen in het hoofdkwartier van de UNO-troepen in Panmoendjon. Terwijl hij in veiligheid werd gebracht verklaarde hij dat zijn vrouw, zijn twee maanden oude doch tertje, moeder en twee broers nu ten dode zouden zijn opgeschreven. Waarnemers. De regering van Guatema la heeft maandag de UNO gevraagd waarnemers naar het grensgebied tus sen Guatemala en Mexico te zenden. Guatemala acht zijn veiligheid be dreigd door Mexicaanse troepencon centraties. Werklozen. Het aantal werklozen in Zwe den stijgt nog steeds. Op 15 januari wa ren het er 72.826 tegen.53.797 een maand tevoren. Superbed. De eigenaar van een winkel maatschappij in Parijs, Henri Gross, heeft bij een Britse firma een „super- bed" van 25 000 gulden besteld, dat be halve de gebruikelijke matras en deken een ingebouwd bandopnameapparaat, elektrisch scheerapparaat, radio, ver lichting, theeservies en telefoon bevat, dit alles gedekt door een sprei van mink. Reünie. Het oude Duitse vorstenhuis Ho- henzollern heeft maandag in Berlijn- West voor het eerst sedert het einde van de tweede wereldoorlog een fami liereünie gehouden. De reünie is ter ge legenheid van de 100ste herdenking van de geboortedag van keizer Wilhelm II, die in juni 1941 bij Doorn als balling overleed. Uitgehongerd. Een troep uitgehongerde wolven heeft zondag te Piedimonte Da- life in Midden-Italië tijdens een zware sneeuwstorm een herder en een kudde schapen aangevallen. De herder ver weerde zich aanvankelijk met een stok, doch hij moest in een boom vluchten en werkeloos toezien hoe vijftien van zijn schapen en zijn hond door de wol ven verscheurd werden. Verboden. Het Perzische ministerie van binnenlandse zaken heeft maandag het hoelahoepelen in openbare gelegenhe den verboden. Hercules. Tn Oslo is maandag' een zee- Msleepboot te-.water gelaten, die de groot ste en sterkste van Europa moet wor den. Het schip, de „Hercules", zal 4.400 pk. kunnen ontwikkelen en ook als ijsbreker gebruikt kunnen woiden. Leerzaam. De Amerikaanse piloot Richard Mackin, die sinds 3 december in Oost- Duitsland wordt gevangen gehouden, heeft tegenovei een verslaggever van UPI verklaard goed te worden behan deld. Hij leert Duits van een Oostduit- se officier, die op zijn beurt Engels van hem leert. Advertentie neem dit tabletje en U stilt de pijn* Hemotabs, een nieuw middel in tablet- vorm. Geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevorderen genezing. Voor 'n volko men herstel van aambeien en lange vrijwaring van pijn: 'n Complete kuur f. 1.47 Bij Apothekers en Drogisten. Het weer blijft in geheel West-Europa onder invloed van een krachtig hogedruk- gebied, waarvan het centrum nu boven West-Duitsland ligt. In het hogedrukge- bied komt in de nacht en ochtend het algemeen lichte vorst voor, waarbij zich plaatselijk mist vormt. Overdag stijgt de; temperatuur, behalve in gebieden waai de mist blijft hangen, weer tot enkele gra den boven nul. In Zuid-Frankrijk is de temperatuur 's nachts om het vriespunt maar zij stijgt in de middag hier en daar land verplaatst. Verwacht mag worden dat de mistge- zullen verplaatsen en het morgen op de meeste plaatsen weer overwegend zonnig zal zijn. Op de oceaan bevinden zich wel enkele depressies, maar deze blijven op over zeer grote afstand en nemen hun koers over IJsland naar het zeegebied en Noord- Noorwegen. Woensdag 28 januari Zon op 8.28 uur, onder 17.19 uur. Maan op 22.18 uur, onder 9.48 uur. Maanstanden 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 27 januari Hoog water 5.23 en 17.33 uur. Laag water 1.06 en 13.23 uur. Woensdag 28 januari Hoog water 6.01 en 18.16 uur. Laag water 1.42 en 14.03 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Temperaturen buiten- W) en binnenland heden U0 q 3 d morgen 7 uur. Neerslag: b'- d e a laatste 24 uur 5-6 E O c I i a Ss Den Helder onbewolkt zo -1 0 Ypenburg dichte mist zo -2 0 Vlissingen onbewolkt o 0 0 Eelde mist windst. -4 0 Twente dichte mist windst. -3 0 De Bilt mist zo -2 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt ono -2 0 Helsinki licht bew. wnw -1 0,1 Stockholm licht bew. wnw -3 0 Oslo onbewolkt windst. -6 0 Kopenhagen onbewolkt: w 0 0 Aberdeen licht bew. zo 0 0 Londen onbewolkt o 0 0 Amsterdam mist zo -3 0 Brussel onbewolkt o -3 0 Luxemburg onbewolkt no -3 0 Parijs onbewolkt o -1 0 Bordeaux onbewolkt o 3 0 Grenoble onbewolkt windst. -5 0 Nice onbewolkt nnw 4 0 Berlijn geheel bew. nw 2 0,1 Frankfort onbewolkt ono -3 0 München zwaar bew. z -4 0 Zürich onbewolkt nno -4 0 Genève onbewolkt windst. -3 0 Locarno onbewolkt windst. -4 0 Rome onbewolkt ono 0 0 Ajaccio zwaar bew. ono 3 0 Mallorca zwaar béw. 10 0 Algiers mist WZW 4 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2