Een zesentwintig meter hoog centraal kantorengebouw aan Marktplein Velsen wil fraai recreatiegebied scheppen in „Kennemerduinen" IJmuidenaar B. Dukel leidt in nationaal damtoernooi IJmond-agenda Plan Zeebad - kost vier miljoen - voor vakantiegenoegen van de gewone toerist Afsluiting Marktplein aan noordkant vormt logische consequentie van plan 5 Grammofoonplaten Platenspelers „ZELFBEDIENINGSHOTEL" EN BOULEVARD Gebruik elektrische har poenen bij walvisvangst Gereformeerde Petrakerk wordt woensdag geopend Strawberries houdt een internationaal hockey- toernooi met Pinksteren Zieke matroos aan land gebracht D I N S D A G 2 7 JANUARI 1 9 5 0 VELSEN IS VAN PLAN met de uit voering van het uitbreidingf-plan-in- onderclelen „Zeebad", dat thans (er visie zal worden gelegd, een forse bijdrage te leveren voor het verminderen van het gebrek aan recreatieruimte in de rand stad Holland. Plet plan voorziet in de ontsluiting van het duin- en strand- gebied ten zuiden van IJmuiden en ten noorden van de „Kennemerduinen". Het plan is op basis van de reeds eer ier gepubliceerde conclusies en aanbe velingen van een strandcommissie, waar in deskundigen zitting hadden, opge steld. Het voorziet in de aanleg van een recreatieweg, boulevard, parkeerterrei nen, caravankamp, kinderkamp en ten tenkamp en de bouw van paviljoens, een vierverdiepingen tellend „zelfbedienings hotel", pensions, jeugdherberg, openlucht theater en accommodatie voor de ver schillende kampen. Het tijdstip voor hst begin van de uit voering van het plan is in hoge mate afhankelijk van het definitieve ontwerp van Rijkswaterstaat voor de verbetering van de IJmuidense havenmond. Men ver wacht, dat dit plan over een half jaar wel zal zijn vastgesteld. Wanneer dit plan de bouw van een nieuwe zuidpier inhoudt, waarvan de wortel zuidelijker zal worden gelegd, zal het nieuwe strandplateau van IJmuiden óók meer zuidelijk worden aangelegd. De consequentie hiervan zal zijn, dat de boulevard van anderhalve kilo meter, die nu is geprojecteerd, langer zal worden. Over de plannen van de Rijkswaterstaat is evenwel nu nog niets met zekerheid bekend. Het is mogelijk, dat de oude zuid- pier zondermeer zal worden verlengd. Het is óók mogelijk, dat er een nieuwe pier ten zuiden van de oude pier zal worden ge- Advertentie KOFFERGRAMMOFOONS met ingebouwde versterker „DISC O" Cederstraat 53 - nabU Rex Theater Binnenkort PLEIN '45 no. 4 VELSEN DINSDAG 27 JANUARI Thalia: „Rokende revolvers", 20 uur. Rex: Geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 14—16.30 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. WOENSDAG 28 JANUARI Thalia: als dinsdag. Rex: „Trapeze", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: als dinsdag. Raadhuis: spreekuur wethouder van so ciale zaken, 1012 uur. BEVERWIJK DINSDAG 27 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De Vikings". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hercu les". Het Centrum, 20 uur: Jaarvergadering „Plan West". Vrouwengroep Partij van de Arbeid, Huiskamerbijeenkomsten. WOENSDAG 28 JANUARI Bioscopen: als dinsdag. Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond K.D.O. L.t.s. Brink, 20 uur: De Keerkring, cur sus in zelfwerkzaamheid. Het Centrum, 20 uur: A.N.M.B., bespre king Congresvoorstellen. bouwd, waarby een deel van de oude pier zal worden gehandhaafd. Het nieuwe stille strand en de nieuwe rustige haven, die dan tussen de oude zuidpier en de nieuwe zuidpier zullen ontstaan, zullen dan moge lijk worden gebruikt voor het lossen van grote tankers met behulp van een oliebuis- leiding. Deze leiding zou de olie van de tankers naa: Amsterdam voeren. In elk geval staat wel vast, dat het strand tussen de pieren in de toekomst nauwelijks meer voor recreatiedoeleinden zal worden benut. De verontreiniging van het water in de havenmond zal het nood zakelijk maken om het zwemmen in dit water te verbieden. De duinen tussen de pieren zullen echter wèl een functie krijgen. Een viaduct De boulevard van anderhalve kilometer loopt van het nieuwe strandplateau over de zeereep naar de semafoor. De boulevard eindigt echter niet vlak voor de semafoor. Hij loopt uit in een rond verkeersplein. Aan de boulevard is ruimte voor de bouw van paviljoens. De paviljoens, die thans op het strand staan, zullen moeten verdwijnen. Zij komen in de toekomst dus bovenop de zeereep (de voorste duinenrij). Aan het zuidelijke einde sluit de boule vard aan op de recreatieweg, die dwars door het recreatiegebied loopt en de hoofd toegang tot het strand vormt. De oude toe gangsweg zal blijven bestaan. In de z.g geul, die thans de toegang tot hel strand van IJmuiden vormt, zal een viaduct wor den gebouwd om het doortrekken van de boulevard tot voor de semafoor mogelijk te maken Om de boulevard en de recreatieweg groeperen zich bebouwing en recreatie- kampen, zij het dan, dat de zeezijde van de boulevard geheel vrij is gehouden om wille van het uitzicht op zee en strand. In het algemeen gaat men er in het plan vanuit, dat de natuurlijke vorm van het duinland schap zoveel mogelijk dient te worden ge handhaafd. De bebouwing is in hoofdzaak direct langs de boulevard en de recreatie weg geprojecteerd. Vier woonlagen Volgens het ter visie gelegde plan bestaat deze bebouwing uit: gebouwen voor logies in drie woonlagen; deze dienen voor logeer- ruimte in de ruimste zin, bijvoorbeeld motels, hotels en pensions. Etagewoningen en hotels in vier bouwlagen met op de begane grond winkels; deze etagewcningen mogen eventueel worden ingericht als pen sions. Op de begane grond is in deze ge bouwen ruimte gereserveerd voor politie, P.T.T., E.H.B.O. en andere voor het strand, leven noodzakelijke diensten. Voorts heeft men aan de oostzijde van de boulevard paviljoens geprojecteerd met restaurants en cafés in permanente bouw. Wat de hotelruimte betreft, Velsens wet houder van openbare werken, de heer R. Verbeek, zei gistermiddag in zyn toelich ting op het plan „Zeebad", dat men hier niet denkt aan de bouw van voorname hotels. Men streeft meer naar de bouw van een soort „zelfbedieningshotel" zoals men die veel aantreft aan de Rivièra en zoals er ook één is gebouwd op Terschel ling. Een hotel, waarin men voor niet te veel geld een kamer kan krygen al of niet met vol pension. Eenvoudige kamers op de bovenverdieping en een eenvoudig restau rant meer in de vorm van een soort kan tine op de begane vloer. Op enige afstand ten noorden van de recreatieweg wil men een jeugdherberg in de duinen bouwen. Aan de voet van de duinrand vlak bij het nieuwe plateau, waaraan de voornaamste gebouwen moeten komen, zal een zwembad worden gebouwd. In een duinkom ten zuiden van de recrea tieweg is een plaats gereserveerd voor een openluchttheater. De strandhuisjes, die thans nog op het strand staan, zullen wor den geplaatst op de langs het strand ge legen duinreeks, zuidelijk van de boulevard. Veel kampen Het plan ziet er in zijn huidige vorm zeer aantrekkelijk uit. Het sluit aan op het plan „Zeewijk". Een nieuwe woonwijk van IJmuiden, die vrijwel geheel zal be staan uit torenflats in een zoveel mogelijk ongerept duin- en bosterrein. Deze toren flats moeten een stedebouwkundig tegen wicht vormen voor de hoge torens van de IN DE JAARLIJKSE WEDSTRIJD om het damkampioenschap van Nederland staat onze damredacteur, de heer B. Dukel, na vier ronden, met drie winstpartijen en een remisepartij, geheel alleen aan de kop. De IJmuidenaar zou aanvankelyk met eens deelnemen aan de strijd om het nationale kampioenschap. Hij werd uitgenodigd nadat de heren Keiler, Huisman en Wim Roozenburg bericht van verhindering hadden gestuurd. De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft een brief gezon den aan de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening over het van gen van walvissen. Een Engelse firma heeft na een kostbaar en moeilijk onder zoek de vervaardiging van een elektrische harpoen ter hand genomen. Intussen gaat het lijden der walvissen, dat door een betere manier van doden voorkomen of althans verminderd zou kunnen worden, door, zo wordt in de brief gezegd. "Weliswaar is in februari 1958 op de te Genève gehouden zeerechtconferentie een resolutie aangenomen, waarbij de be trokken staten wordt verzocht om bij het vangen en doden van dieren, in het bij zonder van walvissen en zeehonden, zo danige methoden toe te passen, die het lijden der dieren zoveel mogelijk voor komen en is deze resolutie in de inter nationale commissie voor walvisvangst aanbevolen, doch deze commissie heeft geen gunstig standpunt ingenomen. Het hoofdbestuur der Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren maakt er daarom de minister opmerkzaam op dat de tegenwoordige wrede en weerzin wekkende wijze van harpoeneren der wal vissen door zeer velen als een pijnlijk en voor onze beschaving beschamend pro bleem wordt gezien. Het hoofdbestuur dringt er bij de mi nister op aan te willen bevorderen dat van Nederlandse zijde al het mogelijke zal worden gedaan om de elektrische methode van harpoeneren ingevoerd te krijgen en dit standpunt kenbaar te willen maken aan de Nederlandse vertegenwoordigers in de Internationale Walvisvangstcommissie. Opvallend was Dukel's agressieve spel tegen de Zuidhollandse kampioen W. Ter louw, die met zijn 23 jaar de benjamin van de deelnemers aan dit toernooi is. Terlouw ontsnapte maar net aan een nederlaag en dankte dit aan een kleine onnauwkeurig heid van Dukel. Het werd remise op het kantje af. Overtuigend waren Dukel's overwinnin gen op de Amsterdammer W. van der Sluis, de Vlaardinger J. H. de Kluiver en de heer J. H. Ansems. Dukel, die 6 maart 1932 de (dam-) mees tertitel behaalde, was tot 1955 „vaste klant" in het jaarlijks damtoernooi om het kam pioenschap van Nederland. Daarna verloor de IJmuidenaar zijn recht tot deelneming. In 1958 heroverde Dukel dit recht, maar hij behoorde niet tot het uitverkoren zestal. Het was een aangename verrassing voor hem, toen hij wegen het uitvallen van eerder genoemd drietal toch nog een uit nodiging kreeg. De thans 48-jarige Dukel heeft bewezen dat hij zijn (invalletfs-) plaats ten volle waard is! Is hij zeker van de eindoverwinning? Hij wenst er geen commentaar op te geven. Er zijn nog negen (van de dertien) ron den te spelen. Vrijdag 30 januari spelen: Van Dijk Terlouw, EddinkVan der Sluis. Zaterdag 31 januari: DukelBom, Vos Gordijn; Van DijkBergsma, Eddink Ansems, BlomTerlouw, De Jongv. d. Sluis, De KluiverVan Silfhout. Zondag komen in de zesde ronde tegen elkaar uit: Gordijn—Bom, Dukel—Bergsma, VosAnsems, BlomSilfhout, De Jong De Kluiver. De stand na vier ronden is: B. Dukel, IJmuiden 3 1 0 7 ir. G. v. Dijk, Bennekom 2 2 0 6 J. Bom, IJsselstein 3 0 1 6 B. Eddink, Veenendaal 2 2 0 6 W. de Jong, Haarlem 2 I 1 5 Gordijn, Den Haag 2 1 1 5 W. v. d. Sluis, A'dam 1 2 1 4 Silfhout, Bennekom 1 3 0 5 Ansems, Amsterdam 0 3 1 3 Bergsma, Roordahuizen 0 3 1 3 W. Terlouw, Bodegraven 0 3 1 3 J.H. Kluiver,Vlaardingen 0 1 3 1 M. L. Vos, Utrecht 0 1 3 1 J. Blom, 's Gravepolder 0 1 3 1 Deze foto van de fraaie maquette geeft een indruk van hetgeen in de toekomst ten zuiden van IJmuiden zal worden gerealiseerd. Een brede weg loopt omhoog naar de boulevard, waaraan op het plateau grote gebouwen staan. Het witte gebouw is het zogenaamde „zelfbedieningshotel", dat men hoopt te bouwen industrieën aan de noordkant van het Noordzeekanaal, die nu de contouren van Velsen beheersen. Het aantal terreinen voor kampcergenoe- gen in het plan „Zeebad" is opvallend groot. Geprojecteerd zijn: een tentenkamp van tien hectare ten zuiden van de recrea tieweg; een caravankamp van zes hectare ten noorden van deze weg; een bungalow kamp van twintig hectare, dat aansluit by de oostzijde van het caravankamp; een kinderkamp van drie hectare, dat enigs zins afgezonderd ligt in het noordelijk duinterrein, zodat daar een besloten kin derwereldje kan ontstaan. In de kampen zullen gebouwen worden geplaatst, waarin zich ondermeer sanitair voor de kampeerders en andere toeristen bevindt. De opzet van het plan is om vooral een recreatiegebied te scheppen voor de dagjesmensen en de vakantiegan gers met een niet al te brede beurs. Het gebied zal aansluiten bij de Kenne merduinen, zodat er tussen Bloemendaal en IJmuiden in de toekomst een prachtig aaneengesloten en voor de liefhebbers ont sloten gebied zal ontstaan voor actieve en passieve recreatie. Voor het doortrekken van de boulevard naar Bloemendaal voelt men in Velsen niets. Men vreest, dat deze boulevard dan zou ontaarden in een racebaaVi Met de aanleg van de wegen en het treffen van de noodzakelijke voorzieningen is een bedrag van vier miljoen gulden gemoeid. Voor de verwezenlijking van de geprojecteerde gebouwen, zoals hotels, pen sions, paviljoens en winkels werdt het woord gelaten aan het particulier initiatief. Vermoedelijk zullen de gronden daarvoor in erfpacht worden gegeven. Men hoopt van gemeentewege een zo danige vorm voor de uitgifte van grond (die nog geen eigendom is van Velsen, hoe wel wethouder R. Verbeek over de aankoop daarvan niet pessimistisch is gestemd) en de exploitatie van het zeebad te komen, dat de gemeente niet alléén de kosten voor de noodzakelijke voorzieningen zal behoe ven te dragen. Busverbindingen In het streekplan voor Zuid-Kennemer- land is de bestaande spoorlijn naar IJmui den verder doorgetrokken tot nabij het strand. De aanleg van deze lijn stuit, echter op economische bezwaren. Bovendien zou door de aanleg van een spoorlijn het duin terrein onnodig worden versneden. Velsen wil daarom de spoorlijn vervangen door buslijnen met als eindpunt een busstation, waarvoor ruimte op de parkeerplaats ten noorden van de recreatieweg kan worden gevonden. De spoorwegen denken echter wel serieus aan de doortrekking van de bestaande spoorlijn naar het gemeentelijk industrie terrein ten zuiden van de Vissershaven. Hier zal wellicht in de toekomst een nieuw station worden gebouwd. Het jaar 1959 is voor meer dan een hockeyvereniging in dit district een lus trumjaar. Ook voor de Kennemer hockey club „Strawberries", die in het najaar der tig jaar bestaat. Dit feest en de tiende hockey-uitwisseling met de sportvrienden uit Edmonton en Enfield (voorsteden in het noorden van Londen) zijn reden ge noeg om tijdens de pinksterdagen in Drie huis een internationaal hockeytoernooi te gaan houden. Behalve de Latymer H.C. uit Edmonton en de spelers van de Enfield H.C. zijn voor het toernooi uitgenodigd MOP uit Den Bosch, alsmede uit deze omgeving de ver enigingen de Zandvoortse hockeyclub en HBS uit Bloemendaal. Strawberries zelf zal met twee dames- en twee herenteams aan het toernooi deelnemen. De gasten uit Engeland worden op 15 mei in Velsen verwacht. Het toernooi begint op de eerste pinksterdag om twaalf uur; des avonds zal in „Velserend" een feestavond worden gegeven. De finale van het toernooi volgt op maandag tweede pinksterdag 18 mei. De prijsuitreiking zal naar het bestuur van Strawberries hoopt daarna in de nabij gelegen BB-recreatie- ruimte in Kriemhilda kunnen worden ge houden. In de week na Pinksteren zullen dan de officiële uitwisselingswedstrijden tussen Strawberries enerzijds en Enfield en Ed monton anderzijds gehouden kunnen wor den. Beide wedstrijden (dames en heren) zullen in tegenstelling met vroeger nu op één avond worden gespeeld. Aan het ver trek van de buitenlandse gasten zal een afscheidsbijeenkomst vooraf gaan. Het s.s. „Stad Amsterdam" van de Hal- cyonlijn, op weg naar IJmuiden, is de ha ven van Las Palmas binnengelopen, ten einde een matroos, die leed aan acute blindedarmontsteking, aan land te bren gen. De man is in een ziekenhuis opgeno men. Groenteveiling Beverwijk De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren maandag: waspeen 1024, spruiten 2457, witlof 2845, knollen 729, boerenkool 1222, prei 1034, rode kool 715, groene kool 716. DE BIMIJ-BEURS zal dit jaar haar tenten niet meer op het uitgestrekte terrein aan de zuidzijde van het Marktplein in Velsen kunnen opslaan. Dit terrein is thans definitief bestemd voor de bouw van het zesentwintig meter hoge centrale kantorengebouw, dat door de Amsterdamse architect K. L. Sijmons Dzn is ontworpen. De kans, dat men dit jaar nog met de bouw van dit imponerende gebouw zal kunnen beginnen is zeer groot. De bouwkosten worden geraamd op 3,8 miljoen gulden. Het plan voor de bouw is door het rijk goedgekeurd. Het rijk zal ook de leningen, die Velsen voor het ver wezenlijken van het plan moet sluiten, garanderen. Voor de eerste werk zaamheden is een bedrag van 1,3 miljoen gulden beschikbaar gesteld. vierde etage zijn eveneens voor openbare werken gereserveerd. Op de vijfde ver dieping zal de dienst volkshuisvesting ze telen. Op de zesde verdieping komt een forse kantine voor het personeel van deze dien sten en voor andere doeleinden en voorts zal hier een grote vergaderzaal worden in gericht. Wethouder R. Verbeek noemde het een „tamelijk ingewikkeld gebouw met veel glas. Een gebouw, dat een sterke rugge- graat nodig heeft". De liftkooien worden daarom óók benut voor het schragen van het gebouw. Dwars door het gebouw ko men sterke ribben van voorgespannen be ton. Met de bouw zijn tenminste drie ja ren gemoeid. In het Velsense raadhuis heeft wethou der R. Verbeek gistermiddag de maquet te van dit „troetelkind" getoond. Het be looft een zeer fors pand te worden, dat als een waardige afsluiting van het Markt plein naar het zuiden kan worden be schouwd. Het komt niet pal aan de Lange Nieuwstraat te staan. Voor de open hal, waarin het Velsense postkantoor wordt ge vestigd, komt een flinke ruimte. Hier door verkrijgt men een ruimtelijke wer king, die verhindert, dat het kolossale bouwwerk het heeft een inhoud van ruim 38.000 kubieke meter als het ware op de voorbijgangers valt. Noordelijke afsluiting De consequentie van de verwezenlij king van het plan voor het centrale kan torengebouw is, dat het Marktplein ook naar het noorden zal moeten worden af gesloten. De overgang Marktplein-Ooster- De gereformeerde Petrakerk wordt woensdagavond 8 uur geopend. Dat is één dag eerder dan men aanvankelijk had ge dacht. Dat er hard gewerkt is om alles op tijd klaar te krijgen, dat de schilders gis teren nog in de weer waren en dat enige nijvere dames toen nog druk doende wa ren de prachtige houten banken op te poetsen, laat zich begrijpen. Maandag avond waren de lidmaten in de gelegen heid gesteld om de kerk vast te bezichtigen. Hun oordeel: de tijdens de oorlog ver woeste gereformeerde kerk aan de Wilhel- minakade heeft in de Petrakerk een waar dig opvolger gevonden. Van het interieur van de kerk straalt een voorname rust uit. Het plafond is van een merkwaardige mengeling van blauw en groen, de ramen van mooi glas in lood, de vloer van grillige blokken gebroken steen van een overwegend gele kleur. De lampen zijn bijzonder modern en garanderen een goede'lichtspreiding. Overdag is het echter niet nodig de lampen op te steken; er zijn immers zo veel ramen in de kerk dat het daglicht tot in alle hoeken kan doordrin gen. De kansel is het meest opvallende: mooi van lijn en door de kleur van het hout goed contrasterend met de omgeving. De kerk als geheel is een aanwinst voor IJmuiden. Vooral als zij eenmaal door groen omringd zal zijn. De luiklokken voor de toren zijn inmiddels gearriveerd. Op deze maquette ziet men duidelijk de twee „sloffen", waarop het toren achtige en zes verdiepingen tellende gebouw rust. In het midden de hal van het postkantoor. duinplein past niet in het stedebouwkun dig geheel, dat men met het centrale kan torengebouw hoopt te verkrijgen. Daar om heeft men op de nieuwe maquette van de omgeving van het Marktplein niet al leen het centrale kantorengebouw, maar ook een nieuw blok woningen en winkels of uitsluitend winkels óf woningen een plaats gegeven. Dit blok is geprojecterd op de plaats, waar thans het kleine plant soen de scheiding vormt met de vreemde waaier, die Oosterduinplein, Oosterduin weg en wortel van de Kennemerlaan te zamen vormt. Het Marktplein zal hier door in de toekomst een veel intiemer ka rakter krijgen, hetgeen men alléén maar kan toejuichen. In het hetziene ontwerp van architect Sijmons zijn, zoals wij al eerder hebben meegedeeld, de arkaden over de ventweg van de Lange Nieuwstraat vervallen. Het opslagterrein voor openbare werken ach ter het gebouw grenst niet meer pal aan de Rijnstraat. De Petrakerk, die aan de Rijn straat staat tegenover het terrein, waar op het centrale kantorengebouw komt, zal daardoor stedebouwkundig ook veel beter tot haar ••echt komen. Op de nieuwe maquette is het blokje van negen oude woningen achter de kerk ook niet meer aanwezig. Hetgeen bete kent, dat deze woningen zodra de woning voorraad in Velsen dit toestaat en er dus andere woningen voor de bewoners be schikbaar zijn, zullen worden gesloopt. De kerk zal dan vrij en ruim aan de Ostade- straat staan. Twee „sloffen" Het centrale kantorengebouw bestaat als het ware uit twee langwerpige „slof fen" op de begane grond, waarop een slank gebouw van zes etages wordt ge plaatst. In de „sloffen" of vleugels wor den de dienst sociale zaken en de genees kundige dienst gevestigd. Tussen de „slof fen" komen een breed voorterrein en ach terwaarts het hoofdpostkantoor van Vel sen compleet met lokettenhal. Twee liften voeren vanuit de „sloffen" naar het slanke rechthoekige gebouw van zes etages. Op de eerste etage komen kan toren van sociale zaken en blijft enige ruimte over als reserve. Op de tweede eta ge komen kantoren van openbare werken en de gemeente-ontvanger. De derde en

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9