Dulles wordt nog buigzamer inzake Duitse hereniging KROESJTSJEV BELOOFT WELVAART M 0 W\$"êefore Ifou êïïfjl HET WEER Nieuwe relletjes in Leopoldstad Engeland zal Nederlandse argumenten inzake Singapore thans bestuderen SOLEX nu f 375.- Actie voor vrijlating van de ex-collaborateurs in België Geen uitnodiging aan koningin Elizabeth Hoessein bereid tot verzoening met Nasser? Amerika selecteert ru im te-gegad igden Nederlander gedood in gevechten op Celebes GEBR.VAN BUGNUM&Zoon Zuidafrikaans Uniefeest Geen belasting, minder werk, meer versnaperingen en eten en voor elk gezin een huis Weinig verandering Moskou wil gezamenlijke intocht in heelal Tientallen arrestaties Prestige Geen nationalisatie van BPM Het woord is aan Minister Van Aartsen laat zich voorlichten over Coen- en IJ-tunnel Minister Luns „niet al te optimistisch'' Engeland steunt Nederland in Nieuw-Guinea-politiek Expo-gebouw van Philips wordt vrijdag opgeblazen 44e JAARGANG NUMMER 72 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIÉHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 28 JANUARI 195 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal j 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles geeft blyk van een buigzamer hou ding inzake de wijze waarop de hereniging van Duitsland tot stand zou kunnen ko men. Hy bevestigde dat vrije verkiezingen ofschoon deze de overeengekomen for mule is niet de enige methode vormen om Duitsland te herenigen. Hij bevestigde dat de westerse mogendheden deze aan gelegenheid bestuderen en zei dat de Verenigde Staten bereid zyn te luisteren naar elk Russisch alternatief. Ofschoon Dulles zijn gedachten gewoon lijk goed formuleert en hij zelden een zin KAAPSTAD (Reuter) Koningin Eli zabeth van Engeland zal niet worden uit genodigd om volgend jaar de feestelijkhe den in Zuid-Afrika ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Unie te ope nen, zo heeft premier Verwoerd dinsdag in het parlement in Kaapstad verklaard. Dr. Ver woerd zei, dat de regering de kwestie van een uitnodiging van de ko ningin pas had besproken toen er in het parlement naar gevraagd was. Die be spreking was, behalve door de vraag in het parlement, ook nodig geworden voor de pijnlijke situatie, waarin de Britse ko ninklijke familie dreigde te komen dooi de politieke verwikkelingen van agitatie in de pers en als gevolg van petities. De re gering heeft besloten de koningin niet uit te nodigen, aldus dr. Verwoerd. Toen de oppositie een motie van wan trouwen wilde indienen verklaarde Ver woerd, dat de kiezers te zijner tijd de ge legenheid zouden krijgen om zich over de uitroeping van een republiek, uit te spre ken. Volgens hem was een gewone meer derheid voldoende, als de regering, die dan aan de macht is, meent dat zij een ge zonde en stabiele republiek tot stand kan brengen. Dr. Verwoerd was niet bereid alle grond wettelijke bijzonderheden over de repu bliek bekend te maken. Wel zei hij, dat de republiek democratisch moet zijn, met eerbiediging van het Engels en Afrikaans op basis van gelijk, en scheiding van blank en zwart. Sir De Villiers Graaf, die de motie van wantrouwen indiende, verklaarde, dat de regeringspartij de oppositie niet heeft kun nen overtuigen van de noodzaak om de bestaande toestand te wijzigen. De oppo sitie blijft gekant tegen het uitroepen van een republiek, zei hij. niet afmaakt, ging hij thans bijna zo ver te zeggen dat de methode van hereniging er niet toe doet, zolang hierover in vrijheid wordt beslist. Hij begon aldus: Zolang de methode er een is die het doel bereikt en een resultaat oplevert dat de bevolking kennelijk wenst.... Toen brak hij de zin af en ging aldus verder: „Wij willen niet iets opleggen tegen de wil van de bevol king in, maar het voornaamste is in vrijheid tot hereniging van Duitsland te komen". Het lijdt vrijwel geen twijfel meer of de kwestie wordt opnieuw bestudeerd. Vergelijking Dulles trok een interessante vergelij king met de geschiedenis van Amerika en wees er op dat de Amerikaanse staten zich door middel van wetten en niet door ver kiezingen hebben aaneengesloten. Ook het opnemen van Alaska als 49ste staat is tot stand gekomen zonder algemene verkie zingen in de 48 overige staten. MOSKOU, (Reuter) De rede waar mee premier Kroesjtsjev gisteren in het Kremlin het 21ste congres van de Russi sche communistische partij opende heeft zes uur en vijf minuten geduurd. De meer dan 1.400 afgevaardigden die stemrecht hebben en de andere aanwezigen, onder wie partijleiders uit de communistische landen met uitzondering van Joegoslavië, juichten de premier na zijn rede langdurig en stormachtig toe. Kroesjtsjev beloofde de Russen grote re welvaart, afschaffing van de belasting binnen enkele jaren, de kortste werkdag en -week in de wereld, meer voedsel en meer versnaperingen ter compensatie van het overmatig gebruik van sterke drank („een nasleep van het verleden"), een woning voor ieder gezin en een toe komst waarin het Westen in vreedzame wedijver zou worden verslagen. Verdere beloften waren: meer automa tisering, een bruto vergroting van de landbouwproduktie met zeventig percent in de jaren 1959-1965 (het tijdperk van het zeven-jarenplan voor de economische ont wikkeling dat Kroesjtsjev ontvouwde), meer dan een miljoen nieuwe tractors te gen 1965, grotere produktie van melk, vlees wol en eieren, een aanzienlijke toeneming van de verbruiksgoederen (62 tot 65 per cent) en overschakeling op elektrische en dieseltraktie op alle hoofdlijnen van de spoorwegen in totaal 95.000 kilometer. Tegen 1965 zal de bruto industriële produk tie negentig percent groter zijn dan in 1958. De arbeidsproduktiviteit in de industrie Een Haagse touringcaronderneming neemt op het ogenblik proeven met een televisieontvanger in een van haar reisbussen. Als deze slagen zullen zes bussen, waarmee buitenlandse reizen worden gemaakt, van televisie worden voorzien. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 DUFFEL MONTY COATS 45— Verwachting tot morgenavond: In de nacht en ochtend overwe gend lichte vorst en hier en daar mist. Overdag zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Weinig wind. Volledige weerrapporten óp pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S AMMAN (Reuter) De Jordaanse pre mier, Samir Rifai, heeft dinsdag zijn re gering gewijzigd. De minister van Finan ciën, Ahmed Tarawneh, wordt minister van defensie. Tot op heden was premier Rifai, die ook minister van Buitenlandse Zaken is, voorts nog minister van Defen sie. De minister van Economische Zaken, Simaan Daoed, krijgt financiën erbij. (UPI) Volgens de New York Times heeft koning Hoessein van Jordanië laten doorschemeren, dat hij bereid is zijn twist met de Verenigde Arabische Republiek te beëindigen, indien president Nasser zijn houding jegens Jordanië wijzigt. De ko ning liet zich in deze zin uit in een inter view met een correspondent van de New York Times in Amman. Deze correspondent, Richard Hunt, zei- de dat Hoessein Nasser of de V.A.R. niet bij name noemde, maar dat de betekenis van zijn woorden duidelijk was. De volgen de stap, zeide Hoessein, is aan die Arabi sche staten, die Jordanië veel onrecht heb ben gedaan. Er zijn vele problemen tus sen ons, maar als zij hun gedrag corrige ren, zullen zij ontdekken, dat wij niet on vriendelijk zijn, aldus Hoessein. moet met 45 tot 50 percent toenemen en op de collectieve boederijen met bijna hon derd percent. Kroesjtsjev deelde mee, dat de partij se dert het vorige congres in 1956 met meer dan een miljoen leden is uitgebreid. Meer dan acht miljoen mannen en vrouwen met inbegrip van aspirant-leden, zijn thans bij de partij aangesloten. Kroesjtsjev meent, dat de handel met alle landen door de uitvoering van het ze venjarenplan kan worden verdubbeld. Hij deelde mee dat zijn regerihg werkt aan een ontwikkelingsplan dat vijftien jaar zal omvatten. In het gedeelte van zijn rede waarin hij internationale kwesties behandelde, pleit te Kroesjtsjev opnieuw voor een topconfe rentie en beëindiging van de koude oorlog. NEW YORK (Reuter) Er zijn 110 Amerikanen uitgezocht als mogelijke kandidaten voor de eerste poging om een bemand voertuig de ruimte in te zenden en in een baan om de aarde te brengen. Dit heeft K. T. Keith Glennan, hoofd van het nationaal bureau voor lucht- en ruim tevaart meegedeeld. Dit kort geleden opgerichte regerings bureau coördineert de niet-militaire ruim tevaart projecten. Volgens Glennan zal het aantal geselecteerden tegen eind maart zijn verminderd tot 12 man. Hij zei, dat de vrijwilligers voor de eerste Amerikaan se ruimtereis bekend zouden staan als „Mercurius"-ruimtevaarders. Het Ameri kaanse project voor bemande satellieten heet namelijk het project-Mercurius. LONDEN (UPI) Radio-Moskou heeft dinsdag in een Engelse uitzending het denkbeeld geopperd de eerste reis van de mens in de ruimte te maken tot een de monstratie van internationale samenwer king. De eerste expeditie zou niet moeten bestaan uit een raket, maar uit een vloot van ruimteschepen van verschillende lan den en vooral van Amerika en Rusland. Zulk een gezamenlijke poging zou zeer ge wenst zijn vanwege de lange duur van de reis en voor één land zou zulk een grote expeditie te kostbaar zijn. „In elk geval", aldus radio-Moskou, „zouden de moeilijk heden sneller overwonnen kunnen worden, als verschillende landen, en vooral de Sov jet-Unie en de Verenigde Staten, hun ken nis en materiaal bijeen zouden brengen". Prognoses WASHINGTON (Reuter) Binnen tien jaar tijds zal de mens een groot ruimte station bouwen, aldus een rapport aan het Amerikaanse congres, dat door vijftig ruimtevaartdeskundigen is opgesteld. De mens zal, aidus dit woensdag gepu bliceerde rapport, tegen 1969 de maan be treden en kort na 1968 zullen bemande ex pedities naar Mars en Venus mogelijk zijn. DJAKARTA (UPI) Gisteren werd nog steeds fel gevochten in het zuiden van Midden-Celebes. In legerrapporten werd gezegd, dat vyf leden van de Darul Islam en een „Nederlander" gedood zijn in een andere botsing. De naam van de Neder lander werd niet genoemd. Hy werd gedood in gevechten om Siwa en Wadjo. Volgens een legerrapport zijn tien rege ringssoldaten en vijftig burgers gedood in de strijd op Celebes. Kahar Muzakar, een leider van de Darul Islam, werd gedwon gen met zijn strijders de wijk te nemen naar de heuvels, als gevolg van munitie gebrek. Ook is strijd gemeld bij Jamba en Barbara, en te Limbung werden 12 rebellen gedood toen drie compagnieën der rebellen probeerden door de linies van de regerings troepen te breken. De stafchef van het leger, luitenant- generaal Nasution, die is teruggekeerd van een bezoek aan Sumatra, zeide, dat een van de rebellen-bataljons in het noorden op het punt staat zich over te geven. De staf chef was niet bereid bijzonderheden te vertellen. Hij herhaalde zijn oproep tot vreedzaam naast elkaar bestaan der staten en ver bod van kernwapens. Er zijn geen rede nen tot conflicten tussen de volken van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, maai de betrekkingen zullen naar zijn mening lange tijd abnormaal blijven, hoewel het aantal Amerikanen die vriendschap willen steeds groter wordt, aldus Kroesj tsjev. Hij zei, dat de Russische leiders het eens zijn met alles wat de „broederlijke" communistische partij van China doet, „hoewel haar methoden niet in alle opzich ten gelijk zijn aan de onze". Het belang rijkste is de solidariteit van de werkende klasse te bewaren, zo voegde hij eraan toe. Hij critiseerde de Joegoslavische „revisio nisten" en hij sprak tegen dat de commu nistische partijen in de wereld door Mos kou worden georganiseerd en beheerst. Het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland acht hij essentieel voor de oplos sing van de Duitse kwestie. De Sovjet-Unie kant zich niet tegen vrije verkiezingen, maar het Duitse probleem moet worden opgelost door onderhandelingen tussen de beide soevereine Duitse staten. „Er is geen andere methode", aldus Kroesjtsjev. Kroesjtsjev deed, evenals het partij orgaan Pravda van daags tevoren, een felle aanval op de anti-partijgreep van Malenkov, Molotov, Kaganovitsj, Sjepilov en Boelganin, die hij „verachtelijke scheur makers" noemde, die zich verzet hadden tegen maatregelen die de vooruitgang in de Sovjet-Unie en de ontspanning in de wereld moeten bevorderen." LEOPOLDSTAD (AFP en Belga) In Leopoldstad hebben zich gisteren nieuwe ongeregeldheden voorgedaan, nadat een winkelier een negerjongen een pak slaag had toegediend, die hij in zijn geplunderde winkel had aangetroffen. Groepen inheemsen wierpen stenen naar auto's van Europeanen. De relletjes hadden echter niet het karakter van een georgani seerde manifestatie. Na elke „aanval" op de auto's verspreidden zich de groepjes inheemsen onmiddellijk, hetgeen het in grijpen van d" politie bemoeilijkte. Laat op de avond verlieten verscheidene groe pen inheemsen, ondanks de avondklok die nog steeds van kracht is. hun huizen en wierpen versperringen op op twee van de voornaamste wegen van de nieuwe stad. Militairen hebben de versperringen later opgeruimd. Er zijn in Leopoldstad tachtig mensen gearresteerd. In Matadi is het op het ogenblik rustig. De nolitie heeft daar veertig mensen ge arresteerd. Onder hen zouden zich enkele leiders van het volksverzet bevinden. Bij het binnenlopen van de haven van IJmuiden heeft het 10.004 ton metende vrachtschip „National Prestige" uit Monrovia dinsdagochtend in een dichte mist de betonblokken van de Zuider- pier geraak'.. Vier sleepboten hebben het schip naar de berghaven gesleept en het daar voor een onderzoek van deschade hoog aan de grond gezet. Het bleek bij de boeg lekkage te hebben opgelopen. Foto: het manoeu vreren met de „National Prestige". De Indonesische minister van Industrie, Ingkiriwang, heeft dinsdag in het parle ment medegedeeld, dat de regering op het ogenblik geen plannen koestert tot natio nalisatie van de met buitenlands kapitaal werkende olie-industrieën, met inbegrip van de B.P.M. (Koninklyke/Shell-groep). Carl Sandburg: Let vooral op uw fiere woorden; als fiere woorden eenmaal gesproken zijn, kunnen ze moeilijk wor en ingetrokken. Dr. M. J. Prinsen en burgemeesters van Zaandam en Amsterdam op ministerie Hedenochtend heeft op het ministerie van Verkeer en Waterstaat een bespreking plaats gevonden over het tunnelvraagstuk. Minister Van Aartsen ontving de Commis saris der Koningin in de provincie Noord holland en de burgemeesters van Amster dam en Zaandam om zich te laten voor lichten over alle aspecten van 't probleem betreffende de oeververbinding. De con ferentie had een zuiver oriënterend karakter. Gezien de beperkte doelstelling van het kabinet-Beel kan geen enkele beslissing in de tunnelkwestie verwacht vóór de verkiezingen. worden Het nieuw te vormen kabinet zal echter toch eindelijk eens de knoop moeten door hakken in deze al zo lang slepende kwestie. Het gaat er vooral om welke tunnel prioriteit zal krijgen: de Amster damse IJtunnel of de Coentunnel onder het Noordzeekanaal, waar de Zaanstreek op aandringt. De huidige regering wil het haar opvolgster zo gemakkelijk mogelijk maken door alle dringende vraagstukken voor te bereiden, opdat snel beslissingen kunnen worden genomen. Bovendien be staat natuurlijk de kans, dat de pas enkele maanden in functie zijnde minister van Verkeer en Waterstaat in het na 12 maart te vormen kabinet zal terugkeren. Van departementszijde namen ook de secretaris-generaal, mr. A. H. G. Gieben, de directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, en ir. Quack van Rijks waterstaat aan de bespreking deel. De burgemeesters van Amsterdam en Zaan dam werden vergezeld van enkele wet houders. In een communiqué dat na de besprekingen van minister mr. J. Luns met zyn Britse ambtgenoot van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd en premier Macmillan te Londen is uitgegeven, wordt gezegd dat Selwyn Lloyd aan minister Luns opnieuw de Britse steun inzake Nederlands Nieuw Guinea heeft toegezegd. Voorts wordt in het communiqué gezegd dat de ministers zijn overeengekomen de besprekingen over de wapenleveranties aan Indonesië voort te zetten. Minister Luns heeft „de bezorgd heid van de Nederlandse regering over mogelijke Indonesische bedoelingen met betrekking tot Nieuw Guinea" tot uitdrukking gebracht, aldus het communiqué. Engeland heeft volgens het communiqué ingestemd met een verdere bestudering van de verschillende argumenten van technische aard over de landingsrechten van de K.L.M. in Singapore. Minister Luns heeft by zijn terugkeer op Schiphol tegenover journalisten verklaard „niet al te optimistisch" te zijn over een wijziging van het Britse besluit om de K.L.M.-vluchten op Singapore van twee tot een te beperken. Op Schiphol werd minister Luns verwel komd door de directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler. Mr. Luns zei er anderzijds van over tuigd te zijn, dat de door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, voorgestelde heroverweging van het besluit door de Britse regering zeker geen schijn manoeuvre is. „Ik ben dus niet zonder hoop, dat er toch nog een regeling wordt gevonden, die voor de Nederlandse lucht- vaartbelangen niet onbevredigend is". (Van onze correspondent in Londen) Uit het communiqué, dat ook gewaagt van een gedachtenwisseling over de Euro pese economische vraagstukken, kan wor den opgemaakt dat natuurlijk ook de kwes- (Van onze correspondent in Brussel) In de Vlaamse rooms-katholieke pers wordt sedert enkele weken een campagne gevoerd om de vrijlating te verkrijgen van de nog in België gevangen gehouden poli tieke delinquenten. Op het ogenblik zitten er in de gevangenissen nog 350 van wie de meerderheid die naam eigenlijk niet ver dient, daar zij veroordeeld werden voor misdrijven als mishandeling van verzets mannen, verklikkingen, Gestapodienst, en zovoorts. De eigenlijke politieke delin quenten zijn 128 in getal, onder wie de lei der van het Vlaams nationaal verbond, dr. Hendrik Elias en de leider van de Duits- Vlaamse arbeidsgemeenschap, dr. Van de Wiele. De campagne van de Vlaamse pers gaat echter in de eerste plaats om de persoon van professor Daels, een geneesheer van internationale reputatie, hoogleraar te Gent, die tegen het eind van de oorlog naar Zwitserland vluchtte, waar hij nog steeds verblijft. Daels was voor de oorlog voor zitter van de jaarlijkse bedevaart naar de IJzer, waar de IJzertoren aan de Vlaamse gesneuvelde soldaten van de eerste wereld oorlog herinnert. Tijdens de bezetting heulde Daels een tijd met de Duitsers, maar hij had als nationalistische Vlaming ook vaak ruzie met hen. In de ogen van de Brusselse en Waalse opinie, en van de verzetskringen is Daels het symbool van de intellectuele collaboratie met de na zi's. Daels is onlangs door de academie van de geneeskunde te Parijs tot lid be noemd. Zijn wetenschappelijk werk als gy naecoloog wordt in wetenschappelijke kringen hoog gewaardeerd. Professor Daels die nu zeventig is, zou gaarne naar België terugkeren en heeft beloofd zich niet meer met politiek bezig te houden. Men vreest echter dat hij opnieuw ter Ijzerbedevaart zal gaan en dat zijn ver schijning aanleiding zal geven tot manifes tatie van Vlaamse nationalisten tegen Bel gië, voor de amnestie van alle veroordeel den, enzovoort. (Van onze correspondent in Brussel) Het Philips-paviljoen van de Wereldten toonstelling, dat door Le Corbusier werd ontworpen zal vrijdag met dynamietla- dingen worden opgeblazen. Het werk wordt uitgevoerd door de firma, die het pavil joen ook heeft gebouwd. Er zullen slechts enkele seconden nodig zijn om het mo dernste paviljoen van de Expo in elkaar te doen storten. De sloop vordert traag en de afbraaktermijn is tot eind maart verlengd. De grote leeggehaalde paviljoens van Frankrijk en de Verenigde Staten staan nog overeind. tie van de Vrijhandelszone ter sprake is gebracht. Minister Luns verklaarde ons dat hij niet ontevreden was over het totaal van de gesprekken; dit gold met name Indo nesië. In het communiqué wordt uitdruk kelijk de al vaker door de Britse regering gegeven verzekering herhaald, dat Enge land de Nederlandse positie inzake Nieuw Guinea steunt. De Britse regering herinnert opnieuw aan de door de Indonesische rege ring gegeven verzekering, dat deze geen geweld zal toepassen tegen Nieuw Guinea. De ontwikkeling in Indonesië zal door bei de regeringen nauwlettend worden gevolgd en zij zullen van tijd tot tijd gezamenlijk de situatie onder de loep nemen. De kwes tie van de wapenleveranties aan Indonesië zal verder met de bondgenoten worden behandeld. Kennelijk worden hier bedoeld die regeringen, welke er het meeste belang bij hebben dat Indonesië een voor het Westen redelijke koers blijft volgen. In elk geval blijkt ook wel uit het communiqué dat Engeland de morele verantwoordelijk heid, verbonden aan de vliegtuigleveran ties, volledig onderschrijft. Engelse commentaren De diplomatieke correspondent van „The Times" schrijft vanochtend dat de bespre kingen van minister Luns voor de Neder landse regering slechts een schrale troost schijnen te hebben opgeleverd. Er is geen aanwijzing, dat de Britse regering op haar beslissing zal terug komen. Van Neder landse zijde, zo gaat het blad voort, werd bij de besprekingen niet de nadruk gelegd op de politieke argumenten. Nederland hoopt, dat de technische kant van de kwes tie ernstig door de Britse regering zal worden overwogen. Op basis van de K.L.M.-cijfers blijft Nederland bij zijn mening, dat de omvang van het verkeer twee vluchten per week rechtvaardigt. Het is echter een feit, dat deze cijfers in hoge mate afwijken van die van de Britse Over zeese Luchtvaartmaatschappij. De cijfers van BOAC tonen aan, dat er elke maand slechts ongeveer 130 passagiers van Neder land naar Singapore vliegen en dit totaal, zo wordt beweerd, rechtvaardigt zelfs nog niet eens één vlucht per week. Ook de Daily Telegraph schrijft, dat het K.L.M.-dispuut niet is opgelost. Advertentie Het grote nieuws van 1959 (zonder accessoires) Solex- en RAP-service-statlon Meervlietstraat 69 - Vclsen-Zuid - Tel 5701

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1