Nachtvorstin radio-relais CPanda en het bolknakmysterie Zie Boven: Wereldnieuws 's Nachts lichte vorst DAF-personenwagen komt in februari in produktie Over een jaar 200 auto's per dag Indonesië wil KPM- schepen kopen HAARLEMS OPERA KOOR H.O.K. 5-aai-twda Van der WE8FF t HUBRECHT li ZATERDAG 31 JANUARI 1959 2 De obligatie- en aandelen emissie van Scholtens' Geruchten over fusie VMF en Kromhout gedementeerd Grote order voor Lips Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Dividend KNSM 11 percent; aandelenemissie in februari Zeeuwsche Confectie goed van orders voorzien Emissie drukkerij De Boer^ Verolme investeert 15 min. dollar in werf bij Rio Commissie zal beslissen over verzoek van Krupp Weer Amerikaans protest tegen Duits invoerrecht Meer verkeersongevallen in Amsterdam miniumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi lilllj_ Sociale uitkeringen in 1957 boven het miljard IN DE FABRIEKEN VAN DE DAF in Eindhoven wordt de produktie van de DAF- personenauto voorbereid. Indien alles volgens plan verloopt zal eind februari met een langzame aanloop van de produktie worden begonnen. In maart zullen enige honder den wagens worden gemaakt, die alle bestemd zün voor de honderddertig dealers in Nederland. In het tweede kwartaal van dit jaar zal de produktie vermeerderd worden, zij het dat de stijging slechts ongeveer 2500 auto's zal bedragen. Van juli af zal de dagelijkse aflevering omhoog gaan van 25 tot 50 en dan van 75 tot 100 wagens. Begin 1960 zal de topcapaciteit van 200 auto's per achturige werkdag bereikt zijn. Op een persconferentie, die de directie van de DAF in Eindhoven heeft gehouden is medegedeeld dat de toenemende pro duktie een personeelsstijging van 1500 a 2000 man met zich mee zal brengen. De fabrieken hebben thans 2800 man in dienst. In de loop van 1960 zal volgens verwach tingen werkgelegenheid geboden worden aan ongeveer 5000 man. Met de produktie van de personenwagens is een investering van vijftig miljoen gulden gemoeid. Naast de 120 pk.-dieselmotor, die nu ruim een jaar al in produktie is, zal de DAF op de personenwagen-RAI, die de volgende week in Amsterdam zal worden geopend, een viertal nieuwe motoren van eigen ontwerp en fabrikaat tonen. De nieuwe dieselmotor van 100 pk (DA 475) vertoont veel gelijkenis met die van 120 pk. Er bestaat echter tussen beide mo toren een principeverschil. De slag van de 475 is korter en het slagvolume overeen komstig kleiner. De boring van beide mo toren is echter gelijk. De fabrieken zullen verder een benzinemotor in twee versies (155 en 135 pk) tonen, die in beginsel een veranderde dieselmotor is. Deze motoren, de BB 475 en de BA 475, zullen door de verandering zwaarder zijn dan strikt nodig is, maar hebben een belangrijk hogere le vensduur en een voor bedrijfswagens nood zakelijke grotere robuustheid. Het vierde motortype is een dieselmotor met druk- vulling en een vermogen van 165 pk. In het gebruik van motoren met drukvulling is de automobielindustrie achter gebleven bij de scheepvaart en de industrie. De nieuwe DAF-dieselmotor met drukvulling (DS 575) levert 165 pk tegen 120 pk van dezelfde motor zonder drukvulling. Op woensdag 11 februari stellen de Am- sterdamsche- Bank n.v. en Mesdag en Groeneveld's Bank n.v. de inschrijving open op nominaal f 1.807.500 gewone aan delen W. A. Scholten's Aardappelmeelfa brieken n.v. te Groningen, in stukken van nominaal 500, voor de helft delende in de resultaten van het boekjaar 1958/59 en ten volle in die van de volgende jaren, tot de koers van 175 percent. De inschrijving staat uitsluitend open voor houders van claimbewijzen van de thans uitstaande preferente en gewone aandelen en wel in de verhouding van no minaal 1.000 uitstaande aandelen op no minaal 500 nieuw aandeel. Tevens wordt de inschrijving opengesteld op nominaal 2 miljoen 4% percent 15-jarige obliga ties, in stukken van nominaal 1.000, tot de koers van 99Vz percent. De stortings datum is maandag 9 maart. De claimhan- del vangt aan dinsdag 3 februari a.s. Offi ciële notering zowel van de aandelen als de obligaties wordt aangevraagd. De le ning is a pari aflosbaar op 1 maart van 1965 tot en met 1974 in tien jaarlijkse ter mijnen elk groot 200.000. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is vanaf 1 maart 1965 tot en met 1969 toegestaan a IOIV2 percent en gedurende de verdere looptijd a 101 percent. Het doel van de emissie is investeringen voor de fabrica ge van nieuwe produkten, investeringen ter vergroting van de capaciteit voor de fabricage van bestaande produkten, diep te-investeringen ter verhoging van de arbeidsproduktiviteit en investeringen ter uitbreiding van de deelnemingen. Blijkens de verlies- en winstrekening over 1957/58 heeft de winst 619.270 be dragen (v.j. 567.390). De directie ver wacht dat de toekomstige dividenden over het verhoogde kapitaal in redelijke ver houding zullen staan tot de in de laatste jaren uitgekeerde dividenden. De in omloop gekomen geruchten vol gens welke een fusie zou worden beoogd tussen de Verenigde Machinefabrieken en de Kromhout Motorer.fabriek D. Goedkoop jr. te Amsterdam zijn in een gemeen schappelijke mededeling van de directies van beide bedrijven gekwalificeerd als volkomen uit de lucht gegrepen. Met de grootste stelligheid werden deze geruch ten gedementeerd. In de afgelopen weken heeft Lips n.v. te Drunen voor Japanse rekening een or der van acht scheepsschroeven van totaal 250 ton cunialbrons afgeleverd, met een gemiddeld gewicht dus van 31 ton per schroef. Deze schroeven zijn bestemd voor de supertankers, die voor Amerikaanse rekening op Japanse werven worden ge bouwd. Er zijn thans onderhandelingen gaande over een tweede zeer grote order voor nog zwaardere scheepsschroeven. Engeland ontstemd De Engelse regering heeft tegenover de Ameri kaanse regering uiting gegeven aan haar ernstige bezorgdheid over het feit, dat de Amerikaanse autoriteiten een inschrijving van de English Elec tric Company voor de levering van twee turbines voor een damproject in Arkansas hebben afge wezen, hoewel de Engelse inschrijving 300.000 dollar lager was dan de laagste Amerikaanse in schrijving. Koersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: tientjes 28,25 29,00 28,00 29,00), ponden 34,00—37,50 (onv.), Napoleons 28.75—30,00 I 28.75-/ 30.25), Vreneli 28,25— 29,50 (onv.) en 20 Belgische frs 28,75—30,00 i 28.50— 30,00). De goud- en zilvernoteringen zijn onveranderd gebleven. Administratiekantoor Unitas De directie van administratiekantoor „Unitas" n.v. deelt mee dat volgens voorlopige cijfers het vermogen der vennootschap op 31 december 1958 bedroeg 360.510.530, hetgeen overeen kwam met een waarde der aandelen van ongeveer 901 per cent. Bij deze berekening werd de waarde der aandelen Nemos op grond van enige recente transacties gesteld op 450 percent. Andere DAF-noviteiten op de RAI zul len drie nieuwe typen achterassen met vermogens van 6600, 8000 en 10.000 kg zijn, nieuwe series bedrijfswagens met hogere nuttige last, een nieuw type autobus en een tankwagen voor de distributie van huis brandolie. De directie van de K.N.S.M. deelt mede, dat in de vergadering van commissarissen en directie besloten werd aan de vergade ring van aandeelhouders op 27 februari voor te stellen het dividend over 1958 te bepalen op elf percent, betaalbaar in con tanten (over 1957 12 Vz percent dividend, waarvan 10 percent in contanten of aan delen). Voorts deelt de directie mede, dat in fe bruari een prospectus zal verschijnen ten aanzien van een emissie van aandelen Na tionaal Bezit K.N.S.M. in dier voege, dat houders van drie aandelen gerechtigd zul len zijn in te schrijven op één nieuw aan deel, volledig delende in de winst over 1959, tegen de koers van 125 percent. De n. v. Zeeuwsche Confectiefabrieken te Middelburg is voor de eerste maanden van het lopende jaar behoorlijk van orders voorzien en de directie is niet ontevreden, aldus werd aandeelhouders in de jaarver gadering medegedeeld. Gehoopt wordt dat de omzet in 1959 groter zal zijn dan het vo rige jaar, maar thans valt hierover nog niets te zeggen. Wat betreft de capaciteit is het bedrijf aan grenzen gebonden. Er worden moei lijkheden ondervonden bij de aantrekking van personeel. De aard der orders speelt mede een grote rol. Voor onregelmatige en kleinere orders is telkens een aanloop periode bij de produktie nodig, waardoor deze daalt In 1958 waren omzet en winstmarges ge ringer. Door een daling in de grondstoffen- prijzen was ook de prijs van het eindpro- dukt goedkoper. Daardoor is de omzet in geld minder geweest De directie heeft geen plannen om het produktieprogramma uit te breiden. Zij wil zich blijven speciali seren op kleinere jongenskleding. Dinsdag 10 februari stelt de Nederland- sche Handelmaatschappij n.v. de inschrij ving open op 700 aandelen aan toonder elk groot 1000 nominaal in de drukkerij en uitgeverij v/h C. de Boer jr. n.v. ge vestigd te Hilversum tot de koers van 135 percent. De nieuwe aandelen zullen ten volle in de resultaten van het boekjaar 1959 en de volgende boekjaren delen. De stortingsdatum is dinsdag 24 februari a.s. Het betreft hier een vrije inschrijving. Claimhandel vindt piet plaats. Notering ter beurze van de reeds uitstaande en de thans nieuw uit te geven gewone aandelen zal worden aangevraagd. Het geplaatste kapitaal bedraagt 1.315.000. Na de emis sie bedraagt dit 2.015.000. Blijkens het prospectus heeft het saldo winst van 1 januari t/m 31 oktober 1958 205.680 bedragen tegen 218.340 over geheel 1957. Er zal over 1958 een onver anderd dividend van 10 percent worden voorgesteld. De opbrengst van de uitgifte is in de eerste plaats bestemd voor af sluiting van de financiering van de met de concentratie samenhangende investerin gen en ten dele als aanloop voor financie ring van een verder voorgenomen uitbrei ding der drukkerij. Cornelis Verolme, directeur van Verol- me's Verenigde Scheepswerven in Rotter dam, heeft vrijdagavond gezegd dat met de Braziliaanse regering reeds overeen stemming is bereikt over de bouw van een scheepswerf bij Rio de Janeiro met con structiecapaciteit voor alle typen schepen. De heer Verolme zei dat zijn firma 15 miljoen dollar zal investeren in de nieuwe werf die zal komen in Angra Dos Reis bij Rio. Hij verwacht dat de werf, waarop vier-tot vijfduizend personen werk zullen vinden, over twee jaar het eerste geheel in Brazilië gebouwde schip van 10.000 ton zal kunnen afleveren. De westelijke geallieerden en de regering van West-Duitsland zullen een gemengde commissie in het leven roepen die te be slissen krijgt over de door Alfred Krupp en de familie Thyssen ingediende verzoe ken om verlenging van de termijn waarin zij hun kolen- en staaltrusts moeten af splitsen. De Westduitse vertegenwoordiger zal, op instructie van zijn regering het ver zoek van Krupp en Thyssen aan de com missie voorleggen waarna, aan de hand van de indertijd door de bezettingslanden opgestelde richtlijnen inzake de afsplitsing, over het verzoek zal worden beslist. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld dat de re gering van Indonesië het ontwikkelings fonds een lening van 10.000.000 dollar (38 miljoen gulden) heeft gevraagd, om daar mee de aankoop te financieren van een aantal K.P.M.-schepen die momenteel in Singapore liggen. De woordvoerder die de ze verklaring aflegde weigerde nadere mededelingen te doen en zei dat het ver zoek nog in overweging is. Uit Djakarta wordt vernomen dat Indo nesië het oog heeft laten vallen op negen tien K.P.M.-schepen, met een waterver plaatsing van 1800 tot 3000 ton, die weinig diepgang hebben en speciaal geschikt zijn voor de vaart binnen de Indonesische Ar chipel. Een Amerikaanse deskundige ver toeft in Singapore c.m een schatting te ma ken van de waarde der negentien schepen. (Van onze correspondent in Bonn Voor de tweede maal in een week heeft de Amerikaanse regering te Bonn gepro testeerd tegen de invoering van een in voerrecht van 20 mark per ton kolen, af komstig uit landen buiten de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De Amerikaans-Duitse verhouding zou hier door zo verslechterd worden, dat Bonn thans overweegt staatssecretaris Westrick naar Washington te zenden. De Amerikanen deden eerst hun beklag via een officiële nota; donderdag dienden zij nog eens mondelinge bezwaren in. Van de zijde van de regering werd gisteren meegedeeld, dat de parlementaire behande ling van deze kwestie evenwel reeds zover is gevorderd, dat men de Amerikaanse wensen niet meer kan vervullen. De Ame rikanen wensten namelijk, dat de invoe ring van het invoerrecht zestig dagen zou worden opgeschort, maar de Bondsdag te Bonn keurde gisteren het regeringsvoorstel over het invoerrecht met een kleine meer derheid goed. Het Amerikaanse ministerie van Land bouw heeft vrijdag de exportprijs van boter'verlaagd Van 39 tot"3?>''dollarcents' per pound. so rrev Pj:0.3 sgoicro uos (nutaixBtt Sinds de maan deze week radiosignalen van de aarde heeft terugge kaatst beseffen uhj, hoe zeer de hemellicha men langzamerhand een nieuwe functie krijgen. Niet langer zijn zij on bereikbaar-verre stuk ken decor aan de nacht hemel; zij zijn verleng stukken geworden van onze technische appara- tuiLr. Binnen afzienbare tijd zal de maan, eerst bezongen door dichters, later in kaart gebracht door wetenschapsmen sen, in een derde fase spiegel der radio- en P .T .T .-technici worden om tenslotte een keer door de mens te worden betreden, wellicht zelfs bewoonbaar gemaakt en gekoloniseerd. Betekent dat een de valuatie? Voor ons maatschappelijke leven is de maan met het vor deren van de tijd steeds minder gaan betekenen. In de kalender speelt zij alleen nog een rol door dat zij de paasdatum bepaalt: paaszondag is de eerste zondag na de eerste volle maan na het begin van de lente. Waarmee ook de aan pasen gekoppelde feest dagen, te weten goede vrijdag, hemelvaartsdag en pinksteren, vast ko men te liggen). Maar devaluatie onontbeerlijk in dit op zicht is de oude aard- satelliet niet: ook zon der haar zouden wij er wel in slagen, een bruik bare kalender in te richten. Onttroonde maan dus. Maar in feite is de „ko ningin van de nacht" nooit iets anders ge weest dan een stenen bol van bijna 3500 kilo meter middellijn die op een afstand van gemid deld 384.000 kilometer een 29,5 etmaal durende kringloop om de aarde beschrijft. Wat. de mens er méér van heeft ge maakt was in feite, heel cru gezegd: bedrog. Maar in al haar (schijnbare) ivaardeloos- heid krijgt zij een nieuwe taak. Daarvan is niet het belangrijkste aspect dat zij radio seizoenen terugkaatst, maar dat zij op de een of andere manier ons denken verruimt. In onze geest is zij al nau welijks verder meer verwijderd dan het Zuidpoolgebied het was voor de mens van vijftig jaar geleden. Het ter rein dat wij geestelijk overzien is wel wijder geworden sinds Galilei nog geen drieeneenhalve eeuw geleden openlijk moest herroepen dat de aarde bewoog. G. v. W. Na de daling van het aantal verkeers ongevallen te Amsterdam in de periode van november 1957 tot en met oktober 1958 (mede dank zij de invloed van de maximumsnelheidsgrens) blijkt nu dat in de maanden november en december 1958, vergeleken met dezelfde maanden in 1957, een geringe stijging te constateren is, die onder meer geweten wordt aan de toene mende verkeersintensiteit. Uit de definitieve cijfers over november blijkt, dat in die maand het aantal onge vallen 1,7 percent hoger lag dan in novem ber 1957. Een voorlopige, door het Bureau van Statistiek der Gemeente Amsterdam gehouden telling wijst uit. dat in decem ber 1582 verkeersongevallen ter kennis van de politie kwamen. Dit is vergeleken met december 1957 een stijging van 12,8 per cent. Het aantal ernstige ongevallen welke de dood, ernstig letsel of zware schade tengevolge hadden, bedroeg 191 tegen 141 in december 1957, een stijging van 35,5 percent. Het totaal aantal slachtoffers was 11.3 percent meer dan in de laatste maand van 1957. Hiervan is het aantal doden of ernstig gewonden 20 percent meer. Niettemin is het aantal verkeersongeval len en het aantal slachtoffers over het ge hele jaar 1958 minder dan in 1957; de ver keersongevallen (19294 tegen 20374) 5,5 berëerit' eh het1 aShtSl slachlbffér¥<T0,''Pbër^ cent minder. i'_) anol, j,.i. Jjoui Hos iii Advertentie repeteert iedere woensdagav. om 8.30 u. in geb. CULTURA, Jansstr. 83 jjlllPiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii I VRAAG Op het diplomatendiner ten hove werd (volgens De Telegraaf) „Celle de Chevreuil a la Diana" geserveerd. De vraag blijft dus nog open: quelle de chevreuil? I TAARTLAR1A Het Vaderland deelt onder een plaatje van een prachtige taart mede: „Door een speciale ijs-bedekking is de taart bijna onbeperkt on houdbaar". In dat geval zou ik die speciale ijs- bedekking dus liever weglaten; af- Hj gezien dan nog van het feit dat „ijs- S bedekking" wel een (onhoudbare) vertaling van het Engelse „icing" 1 zal zijn. OUDBOUW 3 Hoe men van bouwen voortijdig oud kan worden, blijkt uit deze mede- deling van De Auto: 3 „De bouw van een groot nieuw 3 kantoor- en magazijncomplex op het voormalige Waalhaventerrein, met een oppervlakte van 22.000 m2 was er de oorzaak van, dat de pensioengerechtigde leeftijd de heer Van der Kwast is nu 67 jaar werd overschreden". HOEVEELi Altijd heb ik, als ik in de krant las over „een legertje" politie-agenten, 3 „een legertje" persfotografen of 3 „een legertje" journalisten gedacht: Uit hoeveel man zou zo'n legertje nu wel bestaan? Wat cameramannen betreft wéét ik het nu, dank zij het Nieuwsblad ee van het Noorden, dat schrijft: „Er was namelijk een legertje cameramannen aanwezig. Drie cineasten filmden voor twee film- journaals. Ook de televisie was 3 er met twee cameramannen"3 Een legertje cameramannen bestaat dus uit v ij f cameramannen. 3 Nu nog de politie-agenten, de pers- fotografen en de journalisten en mijn legertjes zijn geteld. BIJZONDER De Telegraaf schrijft: „Het is bijzonder ondenkbaar dat een Perzische troonopvolger katholiek zou worden". 3 En ik, die in de mening verkeerde dat dit slechts ondenkbaar was! TALARIUS 7. Aandachtig keek professor Kalker naar de zonderlinge gedragingen van het appa raat. Het wentelde en kneedde Panda als wilde het een pluizig propje van hem ma ken en rekte en strekte Pat O'Nozel alsof het hem langer en smaller wilde hebben. En ondertussen pufte en slurpte het ge noeglijk. „De werking van dit toestel is nogal.ehverwarrend", merkte de geleerde op, „vinden jullie ook niet?" Pan da en Pat beaamden dit krachtig en Pat voegde hier nog enkele verwoede opmer kingen aan toe over verstrooide geleerden, die rare apparaatjes maakten en het doel ervan vergaten. „Ja, ja", vervolgde profes sor Kalker peinzend, „dit alles is heel ver warrend. Waarom kneedt het? Waarom rekt en strekt het? Waarom slurpt en puft het? Dat alles moet toch een doel hebben, nietwaar? Ik moet eerlijk bekennen, dat ik er geen touw aan kan vastknopen". Het volgend ogenblik maakten Pat en Panda met een nieuwe eigenaardigheid van het apparaat kennis, want na een laatste ruk en druk, slingerde het hen beiden met grote kracht door het raam naar buiten. Hoofd schuddend keek professor Kalker hen na. „Hoogst verwarrend", herhaalde hij,, hope lijk begrijpen zij er meer van dan ik...." Het totaalbedrag aan uitkeringen van sociale verzekeringen heeft in 1957 het miljard overschreden, hetgeen meer dan een verdubbeling betekent ten opzichte van 1956. De voornaamste oorzaak van de stijging is gelegen in de invoering van de Algemene Ouderdomswet. Vergeleken met het bedrag dat in 1956 ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening werd uit gekeerd, is er een vermeerdering met f 543 miljoen. Het totaal aantal A.O.W.-pensioenen be droeg op 31 december 1957 739.000. Deze pensioenen waren toegekend aan 148.000 ongehuwde mannen, 280.000 ongehuwde vrouwen en 311.000 echtparen. Het aantal ongehuwde vrouwen van ouder dan 65 jaar is bijna tweemaal zo groot als het over eenkomstige aantal mannen. Er is ook een relatief belangrijke stij ging van de ongevalsuitkeringen die wordt toegeschreven aan de in het jong ste verleden doorgevoerde loonronden en de verhoging van het maximaal verzeker de dagloon van 16 op 19. Omdat de on gevalsuitkeringen gebaseerd zijn op het door de werknemers genoten loon, hadden deze verhogingen automatisch een stijging van de uitkeringen tot gevolg. De toene ming van het uitgekeerde bedrag is dus niet veroorzaakt door een vermeerdering vanhet dentalongevallen. Het aantal aangiften wegens industrië lein 1957 zelfs lager geweest dan in 1956, nl. 400.000 in 1957 tegen 409.000 in 1956. Sedert september 1957 is een vrij aanzienlijke daling opgetreden in het aan tal ongevalsaangiften, die wordt toege schreven aan het feit, dat de werkgele genheid als gevolg van de bestedingsbe perking is verminderd. De bijslagen, die op sommige ongevals renten worden gegeven zijn ten opzichte van 1956 meer dan verdubbeld. Als ver klaring hiervoor wordt aangegeven, dat de bijslagen enige malen zijn verhoogd, nl. per 1 september 1956 (loonronde), 1 ja nuari 1957 (compensatie A.O.W.-premie) en 1 augustus 1957 (huurverhoging). Het uitbetaalde bedrag is bovendien extra hoog geweest, doordat de per 1 september 1956 ingegane verhoging pas in 1957 is uit betaald. De vermeerdering van het aan renten krachtens de invaliditeitswet uitbetaalde bedrag is in hoofdzaak een gevolg geweest van een toeneming van het aantal ouder domsrenten. Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 226 is verschenen VER. MACHINEFABRIEKEN Contacten. Een militair tribunaal in Kar- toem heeft drie leiders van de vroege re arbeidersfederatie veroordeeld tot ieder vijf jaar gevangenisstraf, wegens contacten met internationale commu nistische organisaties en het houden van verboden samenkomsten. Vier be klaagden kregen kleinere straffen en zeven werden vrijgesproken. Solidariteit. San Salvador, Honduras en Nicaragua hebben aan Guatemala hun solidariteit betuigd in het conflict met Mexico. De tekst van deze solidariteits betuiging is door José Guillermo Tra- binio, secretaris generaal van de unie van Middenamerikaanse staten, aan president Miguel Ydigoras Fuentes overhandigd. Handel. Twee jonge mohammedanen uit een Albaanse volksgroep in Joegosla vië zijn gearresteerd op beschuldiging van handel in blanke slavinnen. Zij had den een twintigjarig meisje meegelokt met de belofte, dat zij in de stad Pee zou trouwen met een rijke en knappe man, maar verkochten haar tenslotte voor 70.000 dinar, ongeveer 900 gulden. Meerwaarde. Het Russische persbureau Tass meldt, dat in het Koetsjoekmeer in West-Siberië, natriumsulfaatlagen zijn ontdekt, die de rijkste van de we reld zijn. De hele bodem van het meer bestaat uit een laag natriumsulfaat van drie meter dikte. De tweehonderd meren, die in hetzelfde gebied liggen, bevatten calcium- en atriumzouten. Voorzitter. De bestuursraad van het Cul turele Fonds van de Raad van Euro pa heeft in zijn eerste zitting tot voor zitter gekozen mr. H. J. Reinink, di recteur van de Nederlandse internatio nale culturele betrekkingen en tot on dervoorzitter de heer Haigh, hoofd van de afdeling culturele betrekkingen van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Geheimpje. Een Oostenrijker, die op grond van zijn bewering dat hij uit ko per goud kon maken 500.000 shilling had losgekregen, is te Wenen tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man zei dat zijn methode zo geheim was, dat hij deze niet in de rechtzaal kon onthullen. Aftakking. Met behulp van een geheime pijpleiding heeft een olieraffinaderij van Florence de fiscus voor een be drag van meer dan twee miljard lire bedrogen en zich aldus blootgesteld aan een boete, welke vier tot tien mil jard lire kan bedragen. Uit het onder zoek is gebleken dat een pijpleiding was aangelegd, waardoor benzine en olie van de raffinaderij naar tanks bui ten het door de douane gecontroleerde gebied werd gebracht. Esperanto. Er wordt in Polen een film ge maakt, waarvan het gesproken woord ook in het Esperanto zal worden opge nomen om de nagedachtenis van de schepper van deze internationale taal dr. Zamenhoff, te eren, aldus meldt het Poolse persbureau PAP. Brand. In een oud verzorgingstehuis voor bejaarden en invaliden in de stad Glen Ellyn in de Amerikaanse staat Illinois zijn volgens de laatste berichten acht personen om het leven gekomen door een brand. Twaalf patiënten moesten met brandwonden in bet ziekenhuis worden opgenomen. Een brandweerman kreeg tijdens het blussen een hartaanval. Rover. Een onbekende met een sterk bui tenlands accent kwam vrijdag de Ge- werbe Bank in Zürich binnen. Voor de loketten van de kassiers trok hij een re volver en eiste al het geld dat aanwe zig was. Een der kassiers drukte op de alarmschei, waardoor de man kenne lijk in paniek raakte en begon te vuren. Een der kassiers kreeg een schot in de maag. Voor het gebouw van de bank trachtte een taxichauffeur de overval ler tegen te houden. Hij ontving een schot in de borst en was op slag dood. Drie straten verder kon de man door voorbijgangers worden aangehouden. Nationalisme. Alojzy Pluta, leider van de „Duitse volkspartij voor vrijheid" in Po len is donderdag tot tien jaar gevange nisstraf veroordeeld. Deze partij wordt in Polen als een Duitse natio- listische ondergrondse beweging be schouwd. Volgens het Poolse persbu reau PAP streefde de organisatie er naar de bestaande grenzen tussen Po len en Oost-Duitsland te verleggen en in geval van oorlog tot subversieve acties over te gaan. Raketbases. Roemenië heeft bij Turkije geprotesteeerd tegen de aanleg van Amerikaanse raketbases. In de nota wordt verklaard dat dit ernstige gevol gen zal hebben voor de tegenwoordige betrekkingen tussen beide landen en de vrede en veiligheid in Zuidoost-Euro pa. Met vrij grote snelheid is in de afgelopen nacht een front ons land van noord naar zuid gepasseerd. Het vormde de voorste begrenzing van belangrijke drogere polaire lucht. Het front bracht regen en motregen, waarbij in het binnenland gladde wegen voorkwamen. Na het passeren van het front verdween de mist en steeg de temperatuur tot enkele graden boven nul. De noordelijke wind, waarmede de drogere lucht ons land binnenstroomt wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied dat over Schotland langzaam naar Zuid- Scandinavië trekt en nog in betekenis toeneemt. In verband hiermede wordt de wind noordoostelijk en blijft de aanvoer van droge polaire lucht aanhouden. Omdat er weinig bewolking zal zijn, zal vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst voor komen. Morgen overdag komen de tem peraturen boven nul. echter weer enkele graden WEERRAPPORTEN Temperaturen en binnenland buiten- heden morgen 7 uur Neerslag: laatste 24 uur fa Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven zwaar bew onbewolkt licht bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt half lpew. Vlv. Z.-Limb. motregen n nno nno nnw n n n windst. Zondag 1 februari Zon op 8.22 uur, onder 17.26 uur. Maan op 2.06 uur, onder 11.50 uur. Maandag 2 februari Zon op 8.20 uur, onder 17.28 uur. Maan op 3.18 uur, onder 12.33 uur. Maanstanden 31 jan. 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 31 januari Hoog water 8.14 en 20.38 uur. Laag water 3.41 en 16.09 uur. Zondag 1 februari Hoog water 9.06 en 21.40 uur. Laag water 4.29 en 17.04 uur. Maandag 2 februari Hoog water 10.14 en 22.57 uur. Laag water 5.31 en 18.12 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers sneeuw no sneeuw n licht bew. n zwaar bew. nnw licht bew. geheel bew. no onbewolkt n ij zei nno onbewolkt nno geheel bew. nno mist windst. onbewolkt windst. -4 zwaar bew. nnw 6 4 3 4 3 1 2 1 -2 -1 1 2 2 windst. -3 4 2 1 -1 -1 2 mist mist onbewolkt geheel bew mist onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt zwaar bew. ono licht bew. windst. zwaar bew. n onbewolkt zzw w -3 windst. -5 zzw -8 w -5 windst. -3 windst. -4 zzw -3 windst -7 ozo U 22 1 2 1 2 0,3 2 0,1 0,4 3 4 0,1 0,2 0 0 1 0,4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2