„DE ROOF VAN DE GORDEL" De Nederlandse Journalistenkring bestaat vijfenzeventig jaar ^Kort en bondig^) „Op 12 maart is de vraag: Vóór of tegen een rechts kabinet?" Een mythologische satire „Getosa" met een zwakke thriller 7 Teraardebestelling C. Scbulz Drie doden in het verkeer Dagbladjournalisten aanvaarden nieuwe c.a.o. Twee branden te Groningen Brand in Zwolle Grief Britse Hoge Commissaris Scott sprak Subandrio MR. BURGER OP P.v.d.A.-CONGRES M \AMJAG 2 FEBRUARI 1959 Advertentie 'b Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 00 ct alléén bij Apothekers en Orogisten Het zuidelijk toneel „Ensemble" heeft zaterdagavond in de Haarlemse Schouw burg ten overstaan van een notoir publiek een galavoorstelling gegeven, waarvan de baten aan Maatschappelijke Zorg voor Zieken ten goede zijn gekomen. Het is niet onmogelijk, dat de langdurige pauze enige schade heeft gedaan aan de uitwerking van het vertoonde blijspel, dat eigenlijk moei lijk een onderbreking verdraagt. Hoewel misschien minder geschikt maar dat hangt van de opvoeding af voor vele minderjarige oren, mag „De roof van de gordel" door Benn Levy een aardige keuze worden genoemd voor deze feestelijke ge legenheid. De vertaler Alfred Pleiter heeft een voorwoord in het programma opgesteld. Dat is op zichzelf niets bijzonders. Merk waardiger is, dat hij daarin een „vaste overtuiging" verkondigt. Deze komt hierop neer, dat volgens hem Benn Levy zijn af wijkende visie op de antieke held Heracles niet geschreven heeft om de klassieke krachtpatser van zijn nog steeds gehuldigde aureool van onverslaanbaarheid te beroven, maar omdat hij niet wilde berusten in een oeroude blaam op het zwakke geslacht, hier door de Amazonen vertegenwoordigd. Laat mij verder letterlijk citeren: „Welke oprechte bewonderaar van de liefelijke sekse gelooft ook maar één ogenblik in het schrikbeeld, dat de mythe ons wil voor spiegelen van een vrouwenras, dat de bloeddorst tot de hoogste deugd heeft ver heven en zelfs de helft van haar bekoring offert voor het beter hanteren van een boog? De auteur bewijst ons, dat ook het conflict tussen Heracles en het Kleinaziati- sche matriarchaat niets anders is geweest dan een listige variatie op het oeroude thema man-vrouw". Nu weet de lezer in ieder geval zo onge veer, waar het stuk over gaat. Maar ik geloof, dat het de auteur ergens anders om te doen is geweest en dat zulks te weinig uit de Nederlandse opvoering bleek, moge lijk doordat regisseur Jan Retèl de „vaste overtuiging" van de bewerker tot de zijne heeft gemaakt. „De roof van de gordel" lijkt mij namelijk in de eerste plaats een satirische komedie toe, waarin dubbel en dwars de motieven en de middelen van de oorlog ridicuul worden gemaakt. Zo onge veer tussen Shaw en Giraudoux heeft Benn Levy daarvoor een eigen toon gevonden, al verzwakte hij de trefkans van zijn soms scherp geslepen geestigheden door deze met een soort behagelijke breedsprakigheid te vermengen en door zijn neiging om ook allerlei andere mogelijkheden van de situa ties op hun lachwekkendheid te beproeven. Daardoor zijn vele van zijn anachronismen aan te merken als zonden tegen de tijd rekening, die in het theater behoort te gelden. Maar goed, men kan zich amuseren Velen waren zaterdagmiddag in de aula van de algemene begraafplaats te Bloe- mendaal bijeen om de laatste eer te be wijzen aan het stoffelijk overschot van de heer C. Schulz, oud-wethouder van Bloe- mendaal. Onder hen was het voltallig col lege van B. en W., de oud-burgèmeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex en de oud-wethouder, thans chef van de afdeling culturele zaken van het mi nisterie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen, mr. F. P. Th. Rohling. Nadat op het orgel „Morgenrood" ten gehore was gebracht schetste burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller de betekenis van de heer Schulz voor de gemeenschap. Dat zijn werk gewaardeerd is, is gebleken uit onderscheidingen en toespraken. De heer Schulz was begaafd en eenvoudig en de burgemeester noemde hem een mar kante persoonlijkheid, een sieraad van de gemeenteraad en een wijs man. De heer Schulz bezat een sterke strijdvaardigheid, zonder daarbii ook iemand te krenken en hij vocht voor zijn idealen. „Moge hij rus ten in vrede in de grond van Bloemendaal, de parel van Kennemerland. zoals hij de gemeente bij zijn afscheid van de raad heeft genoemd en aan welke gemeente hij zoveel glans heeft gegeven", aldus besloot de burgemeester. De voorzitter van de afdeling Bloemen daal van de Partij van de Arbeid, de heer G. Stapel, herinnerde er aan, dat kort na dat de heer Schulz zich in 1911 in Bloemen daal vestigde, hij zich deed horen als een ijverig socialist. In 1919 werd hij als ver tegenwoordiger van de S.D.A.P. gekozen tot lid van de Bloemendaalse gemeente raad en negenendertig jaar is hij lid ge bleven. Zijn levenstaak in Bloemendaal was een bestuursbeleid in de geest van de socialistische beweging en de vakorgani satie te verkrijgen. Bij allen, die hem ge kend en met hem samengewerkt hebben, zal de herinnerin" blijven aan 'n gave, eerlijke persoonlijkheid en aan een felle strijder, met wie het een voorrecht was te mogen werken. De overledene was een socialist uit de generatie der pioniers en heeft de tijd meegemaakt, dat men de socialisten verguisde. Mede door zijn toedoen is daarin verandering gekomen. Voorts me moreerde de heer Stapel, dat de heer Schulz de belangen van de arbeiders op voorbeeldige wijze heeft behartigd. Ook mr. H. W. Vliegen schetste namens de fractie van de Partij van de Arbeid in de Bloemendaalse gemeenteraad de beteke nis van de heer Schulz als raadslid. De overledene had een grote innerlijke be wogenheid voor de misdeelden, wier be langen hij altijd met hart en ziel heeft voorgestaan. Hij was van nature begaafd met het woord, waardoor hij steeds op het goede ogenblik het juiste accent wist te leggen. Ook in de financiële commissie van de gemeenteraad heeft hij veel goed werk verricht en hij was een uitstekend kenner van de begrotingstechniek. Onafgebroken heeft hij kamn geleverd voor sociale recht vaardigheid, waarvoor hij als geen ander in den lande gevochten heeft. De heer D. Roos memoreerde de onschat bare verdiensten van de heer Schulz voor de Algemene Woningbouwvereniging Bloe- mendaal-Noord, en waarvan de overledene ook de moeilijke tijden als bestuurslid heeft meegemaakt, eerst met de heer W. Noorman. Tot nog voor kort heeft hij als bestuurslid van de woningbouwvereniging de bevolking van Bloemendaal en Velsen grote diensten bewezen. Alle bouwpro gramma's, ook die van andere groepen, hadden ziin aandacht, en de leden hebben veel aan zijn beleid te danken. Nadat organist G. Kroese op het orgel „Aan de strijders" ten gehore had ge bracht. werd de baar grafwaarts gedragen, waar de zoon van de overledene, de heer G. Schulz, namens de familie dank bracht voor de blijken van deelneming. met de omkering van alle lege waarden en met de ontmaskering van heroïsche ver schijningen tot dommekrachten, die het moeten afleggen tegen de argeloze, natuur lijke intelligentie van lieftallige dames. Nee, als Benn Levy volgens het program ma van Alfred Pleiter had gewerkt, dan zou hij veel meer aandacht hebben besteed aan de sprookjesachtige symboliek, die al uit de titel spreekt. En het allermerkwaar digste is wel, dat men van de „verevering" van het in opdracht begeerde object te wei nig gewaar wordt in deze vertoning, als de schrijver zijn sujetten eindelijk tot daden laat overgaan, wanneer alle leuzen zijn stukgepraat.Dat gebeurt in het laatste bedrijf, waarin de beslist wel fijnzinnige komedie overgaat in een uitbundige klucht. Zo komt de toeschouwer naar twee kanten het één en ander tekort, waarvoor hij ech ter grotendeels schadeloos wordt gesteld door de spirituele charme van Rie Gilhuys als de eerste en door de minder begaafde maar meer voor de rol geschikte Andrea Domburg als de tweede Amazonenkoningin, door Marion Gobau als de in filosofische zin al te menselijke godin Hera met haar uit wijsheid door ervaring geputte komi sche toespelingen en door Riek Schagen als de kloeke aanvoerster van de boogschut ter ij. Lo van Hensbergen draagt met een im posante gestalte veel bij tof, het amusement als Heracles, die voor de onmogelijke taak wordt geplaatst aan zijn reputatie van held te beantwoorden in een strijd tegen futili teiten en tegen de ontwapenende macht van het zwakke geslacht. Bij iedere poging om het evenwicht te herstellen wordt het contrast groter omdat de omstandigheden hem dwingen zijn moed te richten op doel einden van een eerbare vrede. Het thema krijgt het nodige relief door het knap uit gekiende toedoen van Henk van Ulsen als de sierlijke snoever Theseus, die liever behaagziek lui dan door inspanning van zijn beperkte verstandelijke vermogens moe is een buitengewoon leuke rol. Wim van den Brink tenslotte is de huiselijke Zeus, die met Hera optreedt als compère en commère in deze revue van moderne geesten in historische bedrijvigheid, waar voor het decor door Johan Greter ont worpen wel iets rianter had mogen zijn. David Koning Nadat de r.-k. toneelvereniging „Getosa" uit Santpoort met Wim Dumonts thriller „Het smeulend vuur" eerst in IJmuiden een avond voor het Katholiek Vrouwen gilde had verzorgd, werd dit stuk nu zaterdag en zondag in zaal „Zomerlust" te Santpoort voor de eigen leden opgevoerd. Het succes was groot, al zal menige be zoeker dan ook dikwijls met een critische glimlach de sensationele tafereeltjes heb ben gadegeslagen. Wat bijvoorbeeld te denken van een figuur als de mismaakte Joe, welke naam door de spelers overigens steeds verkeerd werd uitgesproken, die als een soort kopie van de Quasimodo uit „De klokkenluider van de Notre Dame" bij uitstek geschikt leek om in een nachtmer rie te verschijnen? Of van een oude kaart legster, niet minder zonderling met som bere kleding en slordige haardracht uit gedost, die zich ook al bij voorkeur in diep gebogen houding en met behulp van een knoestige knuppel bleef voortbewegen? Beide griezels dienen als belangrijke figu ren in een onwaarschijnlijke historie over de koelbloedige misdadiger Bill Spencer, die voor geen enkele moord terugschrikt om zijn gouddorst te bevredigen. In zijn huishoudster Grace Donald vindt hij bij deze schurkerijen een toegewijde hand langster, tot haar gevoelens zich voor hem gaan wijzigen en zij met dezelfde harts tocht zijn ondergang begint na te streven. Zulks wordt ook beoogd door de reeds genoemde gebochelde Joe en een jonge man, die door Bills toedoen lange tijd on schuldig in de gevangenis heeft moeten doorbrengen. Wellicht heeft „Getosa" zich tot deze draak aangetrokken gevoeld, omdat de spelers hem hierin zo heerlijk ouderwets van katoen kunnen geven. Dit werd dan ook door niemand nagelaten. Zowel de ge bochelde Joe als de kaartlegster in traves- ti hield alle melodramatische registers wijd geopend. In dit opzicht zouden wij de figuur van de onscrupuleuze Bill Spen cer gaarne nog wat forser gespeeld hebben gezien. De misdadige huishoudster wist overtuigender aan de bedoelingen te be antwoorden. Tenslotte kunnen van Jane Spencer en Margaret Cole nog twee even sympathieke als charmante verschijningen worden vermeld en moet de politieagent worden gekarakteriseerd als een figuur, die weinig ontzag inboezemde. Voor dit ge forceerde griezelgeval tekende C. Jonge- jans als regisseur. Op de weg Amsterdam-Edam is een personenauto geslipt en over de kop ge slagen. Van de vijf inzittenden werden er vier uit de auto geslingerd. Een van hen. de 52-jarige mevrouw Bouwe uit Amers foort, liep ernstige verwondingen op en overleed spoedig na het ongeluk. Twee kinderen van tien en twaalf jaar kwamen in de sloot langs de weg en liepen geen verwondingen op. Een in Duitsland wo nende dame kreeg enkele kneuzingen. De achttienjarige bestuurder, zoon van het slachtoffer, kwam met de schrik vrij. De 45-jarige R. Stikfort is door gladheid van de weg in Stadskanaal met zijn per sonenauto op een geparkeerde vrachtauto gereden. Hij werd hierbij op slag gedood. De 45-jarige landbouwer J. Middelkamp uit Almelo is in het Diakonessenhuis over leden. De heer Middelkamp werd vorige week maandag, toen hij op een motorfiets uit een inrit kwam op de Bornerbroekse- straat in Almelo aangereden door een be stelauto. De kringraden van de drie in de Fede ratie van Nederlandse Journalisten samen werkende journalistenorganisaties hebben zaterdag in een gemeenschappelijke ver gadering te Utrecht de ontwerp-c.a.o. voor dagbladjournalisten 1959 aanvaard. De ledenvergadering van de vereniging van dagbladuitgevers „De Nederlandse Dag bladpers" had zich reeds eerder met deze ontwerp-c.a.o. verenigd. De c.a.o. 1959 zal nu ter goedkeuring aan het College van Rijksbemiddelaars worden voorgelegd. In de bovenste verdiepingen van een zes verdiepingen hoog oud pakhuis te Gronin gen heeft een duchtige brand gewoed. Het vuur ontstond in de stoffeerderij van de L. M. Meubelfabriek. De brandweer kwam met groot materieel ter plaatse. Binnen het uur was zij het vuur meester. Het nablus sen duurde nog geruime tijd. Men denkt dat kortsluiting of broei in de voorraad meubelvulling de oorzaak van de brand is. De schade is beperkt gebleven tot enkele duizenden guldens. De firma is verzekerd zij het niet voor bedrijfsschade. Aan het Nieuwe Kerkhof 30a te Gronin gen heeft een felle brand gewoed in een bovenhuis, bewoond door het bejaarde echtpaar M. Mattheus. De brandweer, die door buurtbewoners werd gealarmeerd, was snel ter plaatse. De achterkamer, een slaapkamer en een alkoof brandden geheel uit. De voorzijde van de \yoning en de aan grenzende woningen kregen veel water schade. Het nablussen nam geruime tijd in beslag. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat vonken uit een gat in de schoor steen sloegen. De schoorsteen was wegge werkt achter linnen en behangwerk. Zondagochtend is de scheepvaart op de Westerschel.de gestremd geraakt voor schepen groter dan 3.000 ton, doordnt twee schepen in de vaargeul naar Ant werpen ter hoogte van Liefkenshoek zijn gestrand. Eerst liep de 21.000 ton metende Belgische supertanker „Fina Am,erica" aan de grond en later kwam het 4.000 ton metende, uit Japan af komstige Duitse schip „Weserstein", dat langs de „Fina America" heen Ant werpen trachtte te bereiken, aan de andere kant van de vaargeul vast te zitten. Het schip maakte al spoedig water en dreigde te brekenDeze luchtfoto toont op de voorgrond de „Weserstein" en op de achtergrond de „Fina America". Sleepboten trachten de schepen vlot te krijgen. (Luchtfoto ANP). „Wij gaan deze verkiezing in met de po litieke vraag aan het Nederlandse volk: „Wilt gij een rechts kabinet of een kabi net waarin ook de inzichten van de P.v.d.A. tot gelding komen?" Dat stem men op een confessionele partij het meest bevorderlijke is voor de vorming van een rechts kabinet zij noemen dat een christelijk kabinet spreekt vanzelf. Stemmen op de V.V.D. heeft, gezien de verklaring van prof. Oud, dat de V.V.D. onder geen beding bereid is aan een ka binet deel te nemen waarin ook socialis ten zitting hebben, hetzelfde effect". Dit verklaarde mr. J. A. W. Burger, voor zitter van de P.v.d.A.-fractie in de Twee de Kamer, op het in Amsterdam gehouden verkiezingscongres van de Partij van de Arbeid. Mr. Burger zei voorts, dat het deelnemen van Weiter aan de K.V.P. een effectieve versterking van het conservatisme van de K.V.P. was. De verhouding progessief- conservatief bleek zo labiel, dat de beste dingsbeperking en de daarop gevolgde ver kiezingsresultaten van 1958 voldoende wa ren om de conservatieven het overwicht te bezorgen. Hij bracht vervolgens zijn op de Fakkeldragersdag afgelegde verklaring ter sprake. „De poging, die wij daarme de hebben willen doen, om het kabinet- Drees staande te houden, moest misluk ken omdat bij de conservatieve meerder heid de vaste wil bestond om een einde maken aan het kabinet-Drees. Wij willen er eerst nog om vechten, aldus mr. Bur ger, of het Nederlandse volk er mee ak koord gaat d; t de P.v.d.A. uit de regering wordt gezet. Het gaat er om of het ac ceptabel is dat de in het parlement groot ste partij in Nederland niet ook haar stem pel zou drukken op het regeringsbeleid en daaraan haar toekomstvisie verbinden. Wij zijn een minderheid, maar die enkele pun ten, geconditioneerd en geaccepteerd door alle rechtse partijen bij de langdurige ka binetsformatie van 1956, zijn het minimum dat verwezenlijkt moet worden als oogst van het ons door het Nederlandse volk ge schonken vertrouwen". P.v.d.A. begeert geen oppositie Wij begeren geen oppositie aldus mr. Burger maar wij zullen nog minder aan een regering deelnemen, waarin niet de essentiële minima van onze eisen gegaran deerd zijn. De beginselen, waar wij het in de politieke strijd in het jongste verle den op aan hebben laten komen zijn: dat belastinggeld slechts op verantwoorde wij ze mag worden besteed, dat kabinetsaf spraken ter wille van de regeerbaarheid van ons land dienen te worden nageko men, dat een billijke verhouding dient te bestaan in de lastenverdeling op meer- en minderdraagkrachtigen en dat het consti tutionele recht onaantastbaar moet zijn voor partijpolitieke belangen. Prof. Romme heeft zich in zijn radiorede van 12 december ter verontschuldiging van de houding zijner fractie beroepen op ge heime afspraken, die tijdens de kabinets formatie gemaakt zouden zijn. „Ik ver wijs deze", aldus mr. Burger, „naar het rijk der fabelen. Dit is een van de vele pogingen van prof. Romme om te verhin- Vannacht is de rijwielzaak met achter en bovenwoning van de heer H. Geerink aan de Thomas Kempisstraat te Zwolle vrijwel geheel uitgebrand. Midden in de nacht werd een buurman gewekt doordat zijn hond blafte. De vlammen sloegen toen reeds uit de werkplaats Met veel moeite slaagde men erin de heer Geerink en zijn vrouw te wekken. Zij konden aan het vuur ontkomen door via de dakgoot naar de buren te kruipen. Er kon zeer weinig van de inboedel worden gered. De heer Geerink is verzekerd tegen brandschade. Het vrijwillige brandweerkorps van de gemeente Laren heeft in zijn jaarvergade ring lucht gegeven aan een reeds lang be staande grief jegens de brandverzeke ringsmaatschappijen. Het hoge woord kwam er uit in de vorm van een verkla ring, waarin de manschappen er hun te leurstelling over uitspreken, dat de maat schappijen nimmer belangstelling of waar dering laten blijken voor het werk van ue brandweer en voor het feit, dat de gemeen ten kosten noch moeite sparen om de brandbeveiliging zo goed mogelijk te doen zijn. In de verklaring wordt gezegd dat de brandweer dag en nacht klaar staat voor de burgerij om bij brand de huizen te be schermen en de schade zo klein mogelijk te houden. Dat is voor de inwoners een geruststelling en voor de verzekerings maatschappijen een geldelijk voordeel. Deze beschouwen het echter als de ge woonste zaak, dat de gemeentebesturen een kostbaar apparaat in stand houden voor de bx-andbeveiliging. Nooit is in een verslag van een verzekeringsmaatschap pij een woord van dank gebracht aan een gemeentebestuur. Deze grief leeft bij vele korpsen, zo zeg gen de brandweermannen. Het is voor de eerste keer, dat zij openlijk tot uiting komt. deren dat het tot de kiezers zou doordrin gen wat er werkelijk aan de hand is". Veiwolgens releveerde mr. Burger de gebeurtenissen die tot de val van het kabi net-Drees hebben geleid. Hij noemde de 11de december ,.de jarenlang verbeide gloriedag van consei-vatieve baatzucht". Hoewel een ruime Kamermeei-dex-heid de i-egering naar huis joeg, wei-d gewei gerd een poging te doen door prof. Rom me een kabinet te vormen op de grond slag van de meerderheid, zoals parlemen- taire zeden vereisen, aldus mr. Burger, die voorts van mening was dat deze crisis „alleen is ontstaan omdat het conserva- tisme zijn alsnog machtige hand gelegd heeft op de confessionele partijen en deze als zijn werktuig heeft gebruikt. Dat heeft, zo zei hij, met christendom niets te ma ken. De onverenigbaarheid van christen dom en socialisme is een bewering, die alleen maar dient om conservatieven on der christelijk mom hun belangen te la ten behartigen". Mr. Burger zei voorts, dat prof. Rom me voor de K.V.P. een ministerszetel eist in de economische sector, die van Sociale Zaken, Financiën of Economische Zaken. Hij kon echter niet inzien waarom de P.v.d.A. de royaliteit moet betalen, waar mede de K.V.P. zelf in 1952 afstand deed van het ministerie van Economische Za ken ten behoeve van de Anti-revolutionai ren. „Wij zijn niet bereid", aldus mr. Bur ger, „de ruimte, die in de economie is ont staan door de toegenomen produktiviteit van allen, te gebruiken ten bate van één volksgroep, de huiseigenaren. De aller eerste eis van de P.v.d.A. is de opheffing van de bestedingsbeperking door verho ging van lonen, salarissen en sociale uit keringen, nu daartoe de mogelijkheid we derom geschapen is. Wij zien de redelijk heid niet in dat alle vermogensvorming be last is, behalve die uit beurswinsten. Deze vallen de effectenbezitter belastingvrij toe. De effectenkoei'sen stegen in het afgelo pen jaar gemiddeld 50 pet., maar een bij drage uit die vermogenstoeneming aan de schatkist ten behoeve van de te zwaar be laste ongehuwde en de arbeidende gehuw de vrouwen kan er niet af". „Wij staan zo zei mr. Burger „naast het N.V.V. en de voorzitter van de K.A.B. die verkorting van die arbeidstijd verlan gen". Met betrekking tot de defensie merk te mr. Burger op „met alle begrip voor de zedelijke waarde van het westen en de dreigingen van het communisme uit het oosten wil het ons toch maar niet aan spreken, waarom juist Nederland langere militaire diensttijd moet hebben en ge middeld meer moei uitgeven voor militai re doeleinden dan andere met ons verge lijkbare westerse landen". Radar o^i veerboot. Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebben aan de Pro vinciale Staten voorgesteld op de nieuwe motorveerpont „Haringvliet", die vaart op de veerdienst Hellevoetsluis-Middelhar- nis, een radarinstallatie aan te brengen, zodat de mogelijkheid om bij mist te va ren zal worden vergroot. De kosten be- dragen 20.000. De Nederlandse Journalistenkring, de oudste en grootste van de drie na de oor log in de Federatie van Nederlandse Jour nalisten samenwerkende kringen, bestaat 75 jaar. Dit feit zal worden herdacht op zaterdag 7 februari. Die morgen zal de Kringraad, het hoogste orgaan van de N.J.K., in het Muiderslot bijeenkomen. De voorzitter, mr. M. Vrolijk, zal de her denkingsrede uitspreken. De gedachte een Nederlandse journalistenkring op te rich ten ontsproot tijdens een gecostumeerd festijn, dat Nederlandse journalisten in de zomer van 1883 in het Muiderslot hadden georganiseerd ter verstrooiing van buiten landse collega's die voor de toen in Am sterdam gehouden grote koloniale tentoon stelling naar ons land waren gekomen. De initiatiefnemers van dit festijn be sloten de vriendenkring bijeen te houden. Op hruari 1884 verkregen de statuten van N.J.K. de koninklijke goedkeuring. Za dagmiddag wordt een receptie in het I.C.C. te Amsterdam gehouden en daarna ontvangt de regering de journa listen in het Rijksmuseum. Het gemeente bestuur van de hoofdstad biedt des avonds een voorstelling door de Nederlandse Co- medie van „Oscar" aan in de Stadsschouw burg. Tot slot wordt een persbal gehouden. Vertaling. Ds. J. M. Spier, gerefor meerd predikant te Sneek en auteur van vei-schillende werken over de calvinis tische wijsbegeerte en de wetsidee, ziet thans een van zijn boeken in het Kore- aans vertaald. Prof. Yang Sool Tohe, hoogleraar aan de presbyteriaanse theolo gische hogeschool te Seoul in Zuid-Korea, is namelijk bezig een van de in het En gels geschreven wijsgerige boeken van ds. Spier. n.l. „What is calvinistic philosophy" ten behoeve van zijn studenten als leerboek in het Koreaans te vertalen. Namenloze lijst ongeldig. De kandi datenlijst die de „Partij voor Landbouw en Middenstand" in de kieskring Tilburg heeft ingediend, is door het hoofdstembureau in die kieskring ongeldig verklaard. De af gevaardigde van de partij, die vorige week de lijst kwam indienen, kwam om één mi nuut voor vijf bij het hoofdstembureau. In de haast overhandigde hij een papier met alleen de naam van de partij. De namen van de kandidaten wilde hij er na die over handiging nog bijvoegen, maar dat werd hem niet meer toegestaan, omdat de klok intussen vijf uur had geslagen. Lijk gevonden. Zaterdagmiddag ont dekte de leider van een groep padvinders in het Zeister bos achter de Stuifheuvel het lijk van een man. Onmiddellijk deed hij aangifte bij de politie. Het in vergevor derde staat van ontbinding verkerende lijk werd overgebracht naar het lijkenhuis van het Zeister ziekenhuis. De overledene bleek de 44-jarige H. G. H. te zijn, een man die werd verpleegd in de psychia trische inrichting in Eindhoven. In no vember is de man, die een zekere bewe gingsvrijheid genoot, op familiebezoek in Utrecht geweest en daarna niet terug gekeerd. Burgemeester. Aan de heer J. L. H Claessen is op zijn verzoek met ingang van 1 maart eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Beesel. Zeldzaam. In diergaarde Blijdorp te Rotterdam is weer een veulentje geboren van het zeldzame Przewalskipaard. Dit is het derde veulen van het Przewalskipaar Iwan en Arna, die in het kortgeleden sa mengestelde internationale stamboek van de Przewalskipaarden onder de naam Ti- chono zal worden ingeschreven, genoemd naar de leider van de expeditie die in 1880 het toen nog legendarische dier opspoorde. Vervallen. Er is wijziging van kracht geworden in het goeddeels tot een dode letter geworden letterlijk voorschrift be treffende de maximum snelheid van 20 kilometer per uur op spoorwegovei-gangen naderen. Alleen bij overwegen, waar meer dan normale oplettendheid vereist is, blijft het voorschrift van kracht. De kleine langwerpige 20-kilometer bordjes zullen bij de overwegen, waarvoor ingevolge de nieuwe regeling de snelheidsbepei-king niet meer geldt, op korte termijn verwij derd worden. Bij de andere overwegen zullen ze geleidelijk worden vervangen door borden, die thans voor snelheidsbe perking gelden. Party dag. Op 11 februari houdt de A.R. in Haarlemmermeer 's middags en 's avonds een partijdag. Sprekers zijn ds. P. Visser uit Tilburg, mr. B. W. Biesheu vel uit Aerdenhout en mr. J. Verplanche, burgemeester van 's-Gravendeel. waarop het Amsterdams Journalisten Ca baret met zijn programma „Pers-Vers" op treedt. Er zijn in ons land thans ongeveer 2300 journalisten, van wie 88 percent vrijwillig ir georganiseerd in een der drie kringen; 52,5 percent (ongeveer 1200) is lid van de N.J.K. Tijdens de eerste wereldoorlog moest de N.J.K. in de bres staan voor de handhaving van de pei-svrijheid. De kring was in die jaren een gezaghebbend lichaam. Omdat mede als gevolg van de crisis de naleving van het in 1931 tot stand gekomen ont- werp-arbeidscontract te wensen liet, ont stond in de kring van de N.J.K. de be hoefte aan een c.a.o. Na de tweede wereld oorlog wei-den c.a.o.'s voor journalisten (verbonden aan dag- en nieuwsbladen en het ANP) door de N.J.K. tezamen met de uit zijn midden voortgekomen Kath. Ned. Journalistenkring en de Prot. Christ. Journalistenkring tot stand gebracht. De drie kringen vormden in federatief ver band een Raad van Tucht, die zich onder leiding van prof. dr. J. A. van Hamel en andere vooraanstaande juristen, gezag wist te verschaffen. Vakopleiding De eerste poging om tot een vakoplei ding te gei-aken stagneei'de door het uit- bi-eken van de eerste wereldoorlog. In 1931 werden de N.J.K.-leden W. N. van der Hout en A. J. Lievegoed als docenten aan de universiteiten te Leiden en Utrecht toe gelaten. Sinds korte tijd bestaat het Insti tuut voor de Perswetenschap van de uni versiteit van Amsterdam onder leiding van de oud- en ei'e-voorzitter van de N.J.K., prof. dr. M. Rooy. Daarnaast bestaat aan de R.K. universiteit te Nijmegen een cur sus tot opleiding van journalisten en aan de rijksuniversiteit te Groningen is dr. H. J. Prakke als privaatdocent in de pers wetenschap verbonden. Oude ledenlijsten van de N.J.K. ver melden namen van bekende figuren als pi-of. Aalberse, dr. H. Colijn, jhi\ De Geer, mr. Verschuur, prof. Slotemaker de Bruine, prof. mr. J. C. van Oven, prof. Geyl, An ton van Duinkerken, dr. Menno ter Braak en dr. Henri Polak. Jubileumuitgave „Zonder embargo" is de titel van een ruim 100 pagina's tellend geïllusti-eerd blad, dat de N.J.K., in een oplaag van 10.000 exemplaren, ter ere van zijn 75- jarig bestaan heeft uitgegeven. Daarin worden op ernstige en humoristische wijze ie verschillende facetten van het journa listieke beroep belicht. Ook bevat het ar tikelen over de historie en de toekomst. Er staal een interview in met oud-minis ter-president dr. Drees, waarin deze o.m. zegt: „De Nedexiandse pers geeft een rede lijk beeld van wat er in de wereld en Ne derland omgaat. De werkelijk belangrijke zaken worden niet verwaarloosd. Natuur lijk wordt het incident, het toevallige ge beuren, iets wat buiten de routine valt, een zwaarder accent gegeven, maar dat verhoogt de leesbaarheid van de krant". Voorts verschijnt een pocketboek ge titeld: „75 jaar in het nieuws Kroniek van dc N.J.K. 18841959", geschreven door di-. Nico Cramer. Het is de bedoeling, dat het ook in de handel zal komen. De N.J.K. droeg in de eerste jaren sterk het karakter van een gezelligheidsvereni ging waarvan de leiding bei-ustte bij direc teuren en hoofdredacteuren. Omstreeks 1900 werd de kring gereorganiseerd en werd het behartigen der vakbelangen als primaire taak gesteld. Onder leiding van dc nieuwe voorzittei-, dr. Abraham Kuy- per die korte tijd later minister-presi dent werd kwam een statutenwijziging daartoe tot stand. Dagbladdirecteuren, die buitengewoon lid (zonder stemrecht) van de N.J.K. konden zijn, stichtten enkele jaren later een eigen organisatie. De kring begon zich ook op sociaal ter- rein te bewegen en een collectieve pen sioenverzekering kwam tot stand. Maar allengs kwam de nadruk meer op de ideële belangen van het beroep te liggen. Eén der voorzitters, mr. L. J. Plemp van Duiveland, kreeg zitting in een staats commissie, die de Auteurswet van 1912 voorbereidde. Door zijn toedoen werden aan de Amsterdamse gemeente-universi teit speciale colleges voor journalisten ge geven. MANILLA (UPI) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken dr. Su bandrio en dc Engelse commissaris-gene raal voor Zuid-oost-Azië Sir Robert Scott hebben vrijdagavond besprekingen ge voerd, hoogstwaarschijnlijk over zaken van gemeenschappelijk belang, aldus het Indonesische persagentschap P.I.A. Sir Robert en Lady Scott kwamen vrij dag voor een bezoek van een week in Dja karta aan. Zij zijn de gasten van minister Subandrio. DJAKARTA (UPI) Volgens het pers- bureau PIA gelooft men in „politieke kringen" in Djakarta, dat de berichten in een Engelse en een Nederlandse krant over een vooi-genomen invasie in Westelijk Nieuw-Guinea een vooropgezette Neder landse poging vormden om spanningen tussen Indonesië en de Westerse wereld te provoceren. PIA zegt, dat men in genoemde kringen verband legt tussen dat krantenbericht en de Londense besprekingen tussen de Ne derlandse minister van Buitenlandse Za ken, J. M. A. H. Luns, en zijn Britse ambt genoot, Selwyn Lloyd, en het voorgenomen bezoek van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, aan Australië. PIA zegt, dat men er in dezelfde kringen de Nederlandse krant „De Telegraaf" van beticht Indonesië opzettelijk beschuldigd te hebben van voorbereiding van een in vasie, met het doel spanning in de betrek kingen tussen nldonesië en de Westerse wereld te veroorzaken, na de „mislukking" van de missie van Luns in Londen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11