Minister Dulles deze week in Londen, Parijs en Bonn Schepen en vliegtuigen doorzoeken gebied, waar de Hedtoft verdween Spoedberaad over tactiek in alle Duitse kwesties HET WEER Liberale oppositie wint 5 zetels in Luxemburg Ten koste van de christen-democraten Carnavalesk Nieuwe Tweede Kamer op 19 maart bijeen MORSESIGNALEN OPGEVANGEN Het woord is aan Tal van geschenken voor jarige Prinses Beatrix Vice-premier Mikojan op het partijcongres in Moskou: Democratie gaat vooruit in de SovjetUnie99 Plaatselijk mist Hongaars dreigement tegen Amerikaanse legatie Fanfani handhaaft besluit om af te treden MAANDAG 2 FEBRUARI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VE L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 44e JAARGANG NUMMER 7o Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Een tweede grote brand na die in de r.-k. lagere school trof Chicago: zij woedde in een verzorgingshuis voor bejaarden. Negen mensen vielen aan de vlammen ten prooi. De telefoto toont het afvoeren der oude bewoners terwijl op de achtergrond het vuur wordt be streden. Aangezien er in de omgeving van het huis geen brandkranen waren, moest het water met tankwagens worden aangevoerd. Naar wij vernemen, zal de nummering der lijsten voor de verkiezingen voor de leden van de Tweede Kamer door de Kies raad geschieen op 14 februari. Het hoofd stembureau zal op 14 maart de officiële uitslag der verkiezingen vaststellen en de Tweede Kamer zal in haar nieuwe sa menstelling reeds op 19 maart bijeenkomen KOPENHAGEN (AFP) In de afge lopen nacht zijn door verscheidene stations in Zuid-Groenland en door schepen te zelfdertijd morsesignalen opgevangen, die afkomstig zouden kunnen zijn van een reddingboot van het Deense schip „Hans Hedtoft" dat ten zuiden van Groenland tegen een ijsberg is gevaren en vermoede lijk gezonken. De signalen hadden geen enkele beteke nis en schijnen daarom te zijn uitgezonden door iemand, die het morse-alfabet niet kent en alleen maar tekens van leven wil laten horen. Het Deense schip „Umanak", dat aan de opsporingsoperatie deelneemt, ving de te kens op toen het zich op een afstand van ongeveer 150 km van de plaats van de ramp bevond. (UPI) Een woordvoerder van de Groenland maatschappij, inspecteur L. Coulet-Svendsen, zeide, dat men meende, dat de seinen kwamen van een punt op ongeveer 120 zeemijl ten zuidwesten van de positie van de Hans Hedtoft ten tijde van de ramp. Svendsen zeide. dat een sloep die afstand zeer wel kan hebben afgelegd in de tijd, die sedert het ogenblik van de ramp ver streken is. De stroom levert een snelheid van ongeveer een halve zeemijl per uur en de wind kan er nog een paar mijl aan hebben toegevoegd. De seinen zijn gehoord op 520 kilocycles. De nood-generatoren van de boten van de Hans Hedtoft waren afgesteld op een wer king op 500 kilocycles. Svendsen zeide ech ter, dat zout water of ongeoefende behan deling een afwijking zouden kunnen geven. Opsporingswerk HALIFAX, Nova Scotia (UPI) Majoor Emerson Fitzgerald van de Amerikaanse luchtmacht, vertelde per telefoon uit Goose Bay dat hij en de bemanning van zijn C- 54 waarmee naar het Deense schip gezocht is, er voor 85 percent zeker van waren, dat zij gisteren een gekapseisde sloep hebben gezien, maar geen teken van leven. Er is echter geen zekerheid, of de sloep afkom stig is van de Hans Hedtoft. Andere vlieg tuigen en de vijf schepen die zochten in het gebied waar de Deen verdwenen is, hebben geen spoor gevonden. De Canadese luchtmacht, die de hulp actie coördineert, meent dat het nog te vroeg is om de actie te staken. Vijf vliegtuigen drie van de Verenig de Staten, een Canadees en een Deens zouden vandaag naar de vermisten speuren. De opsporingsschepen zijn de 2.400 ton me tende „Umanak" van dezelfde maatschap pij als de „Hans Hedtoft". De andere vaar tuigen zijn het Deense marineschip „Teis- ten", de Deense vrachtboot „H. J. Rink", de kotter „Campbell" van de Amerikaanse kustwacht en het Duitse motorschip „Po seidon". De Duitse trawler „Johannes Kruess" die het eerst op de plaats des on- heils was aangekomen, is uit het betrokken gebied weggevaren, omdat het vaartuig door ijs dreigde te worden ingesloten. HALIFAX, Nova Scotia (UPI) Twee radiostations op Newfoundland melden thans ook zwakke noodseinen te hebben opgevangen, die afkomstig zouden kunnen zijn van overlevenden van het Deense schip Hans Hedtoft. Voor de eerste maal zijn de seinen opgevangen zondag omstreeks negen uur 's avonds en voor de tweede maal hedenmorgen omstreeks vier uur. Dit zjjn weer andere tijden dan die waarop men op Groenland morseseinen opving. (AFP) De zenders in de reddingboten van de Hedtoft zijn uitgerust met een dy namo, die met de hand wordt aangedreven. Er wordt dan automatisch een S.O.S. uit gezonden, maar dit signaal is verminkt, wanneer het apparaat niet goed wordt be diend. (UPI) De kotter „Campbell" van de Amerikaanse kustwacht rapporteert dat geen boodschappen ontvangen zijn op een van de beide frequenties, waarop de nood- radio van de Hans Hedtoft zou zijn afge steld. De Campbell, die zich in de buurt van de plaats bevindt waar zich vermoede lijk de ramp heeft afgespeeld zeide, dat niet te ontcijferen punten en strepen zijn ontvangen op een andere frequentie, welke gebruikt wordt als vliegtuigbaken. Het leek hem zeer onwaarschijnlijk, dat deze punten en strepen van een sloep zouden komen. 'Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 COMPLETE SKI-UITRUSTINGEN Romain Rolland: Het doel van alle arbeid is eender. De intellectuelen verlichten de weg, die de werkers hebben aangelegd. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op haar 21ste verjaardag heeft Prinses Beatrix zaterdag in paleis Soestdijk de burgemeester van Amsterdam en deputa ties van de organisaties, waarvan zij be schermvrouwe is, ontvangen. Enkele po liopatiënten uit het Gooi's kinderzieken huis boden de Prinses een verjaardags taart met 21 kaarsen aan. Het geschenk was afkomstig van het bestuur van het Prinses Beatrix Poliofonds. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, bood namens de gemeente de Prinses een gouden penning aan, die geslagen is ter gelegenheid van het eerste officiële bezoek van de Prinses aan de hoofdstad op 30 juni 1956. De penning werd ontworpen door prof P. Gregoire, hoog leraar aan de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten te Amsterdam. Voorts kreeg de orinses zeven gouden tientjes ter bevestiging aan een armband, respectie velijk daterend van 1832, 1842, 1876, 1897, 1898, 1913 en 1925. Daarna bood een deputatie van de Ko ninklijke Marechaussee de Prinses een mand bloemen aan. De deputatie bestond uit brigade-generaal L. de Zeeuw, kapi tein J. H. Bruinen, luitenant D. J. Koe man, onderofficier A. C. van Soest, wacht meester B. Berkemeijer en marechaussee A. P. Borsje. De laatste deputatie was die van de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Lan delijke Rijverenigingen. Zij bestond uit dr. C. Brands, P. K. Kistemaker, A. J. C. Boon en twee jeugdige leden: Frouwkje Osinga en Greta Jeanetta de Kruif, zij bood een schelpvormige bloemenmand aan met een bodem van goudgele appelen en een symbolische voorstelling van een hindernismuurtje van immortellen met aan weerszijden daarvan lila orchideeën. MOSKOU (Reuter-AFP) De Russi sche vice-premier Mikojan heeft op het partijcongres in Moskou gezegd dat de democratie „in de Sovjet-Unie een grote stap voorwaarts is gegaan." Hij zei dat er geen represailles om politieke redenen tegen burgers meer worden genomen. Over de organisatorische stappen die no dig zijn om het socialisme en communis me op te bouwen zei Mikojan: „Dwang is slechts gedurende bepaalde fasen van ont wikkeling nodig." Mikojan zei dat men hem in de Verenig de Staten vragen gesteld had over de Chi nees-Russische betrekkingen. „Deze vra gen hadden kennelijk ten doel er achter te komen of er een scheuring was. Ik heb ze verteld dat dit een wensdroom is. Laat hen die de onwankelbare Chinees-Russi sche vriendschap willen schaden hun be smeurde nanden daarvan afhouden. (Reuter) Over zijn besprekingen met Amerikaanse staatslieden zei Mikojan: Ik hoorde niet meer de oude redeneringen over onderdrukking enzovoort. Ik kreeg de indruk dat de Verenigde Staten zich niet in de binnenlandse zaken van de socialis tische landen willen mengen. Hieruit zou den wij kunnen opmaken dat de Ameri kaanse regeringsleiders neigen naar een politiek van vreedzame coëxistentie. Als dat zo is zullen op de woorden daden moe ten volgen. Wij zijn bereid een handels overeenkomst met de Verenigde Staten voor drie, vijf of zeven jaar te tekenen, als de Amerikaanse regering dit zou wen sen". Hij zei voorts dat Rusland handel zou gaan drijven met de industrie in ont wikkeling achtergebleven gebieden: Dit zal de kapitalistische landen dwingen met deze landen handel te drijven op dezelfde eerlijke voorwaarden als de Sovjet-Unie, aldus de Russische vice-premier. Verwachting tot morgenavond: Enkele overdrijvende wolken velden en plaatselijk mist. Van nacht lichte en hier en daar ma tige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Enkele poliopatiëntjes uit het Goois kindersanatorium boden de jarige Prinses Beatrix een taart met eenen twintig kaarsjes aan. De negenjarige Joke Okkerman mocht samen met de Prinses de kaarsjes aansteken. BOEDAPEST (Reuter) De Hongaarse regering heeft verklaard dat zij gedwongen is stappen te nemen om aan activiteit van de Amerikaanse legatie in Boedapest, die een bedreiging voor de Hongaarse staat vormt, een einde te maken. (Kardinaal Mindszenty, de rooms-katholieke primaat van Hongarije, heeft sedert de Hongaarse opstand van november 1956 asiel in de Amerikaanse legatie). De Amerikaanse le gatie in Boedapest heeft op instructie van Washington een Hongaarse nota terugge zonden met de mededeling dat de nota een dreigement inhoudt. (Van onze correspondent in Bonn) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles wordt vrijdag in Bonn verwacht voor een gesprek met bondskan selier Adenauer over de kwestie Berlijn en de mogelijkheid van onderhandelingen met Rusland over het Duitse probleem. Dulles bezoekt woensdag Londen en don derdag Parijs. Men meent dat een tegen stelling tussen Washington en Londen enerzijds en Parijs en Bonn anderzijds de voornaamste aanleiding is van dit bezoek. Waar de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië op korte termijn (april, begin mei) een ministersconferentie met Rusland wil len houden, begeren De Gaulle en Ade nauer daarmee geen hqast te maken. Ade nauer is van mening, dat geen enkele con- feerentie met de Russen over Duitsland mag plaats vinden in de schaduw van de Russische dreigementen inzake Berlijn. Voorts voelt de Westduitse bondskanselier weinig voor een nieuwe koers in de Duitse kwestie. Het is bekend, dat Dulles nieuwe plannen voor de Duitse eenheid uitwerkt. In grote lijnen gezien wil de Amerikaanse minister tijdens dit bliksembezoek aan West-Europa de volgende problemen be handelen: het westelijke antwoord, in ge val van een nieuwe blokkade van West- Berlijn. westelijke eensgezindheid bij de beantwoording van de Russische nota van 10 januari, Amerikaanse vastbeslotenheid om in West-Berlijn te blijven. Dulles' bezoek valt tijdens het Ameri- kaans-Brits-Frans-Westduitse overleg, dat donderdag te Washington begint, waarbij politieke deskundigen voorstellen zullen uitwerken voor het westelijke antwoord aan Moskou over Duitse kwesties. Dit sa menvallen van geallieerd overleg en Dul les bezoek aan Europa vindt men zeer verrassend. Men maakt daaruit op, dat de Amerikanen de mening van Britten. Fran sen, Duitsers en henzelf in de kwestie LUXEMBURG (AFP-UPI) De alge mene verkiezingen, die zondag voor de 52 zetels van het één kamer parlement van Luxemburg zijn gehouden, hebben winst opgeleverd voor de liberale oppositie, die van zes op elf zetels kwam, ten koste van de christen-democraten die vijf van hun 26 zetels verloren. De socialisten en de com munisten handhaafden, met zeventien en drie zetels, hun positie. De verkiezingen waren nodig geworden, doordat de coalitieregering van christen democraten en socialisten onder leiding van Pierre Frieden vorige maand aftrad, nadat de socialisten zich uit het kabinet hadden teruggetrokken, uit protest tegen het feit, dat een motie van de liberale op positie tegen de socialistische minister van Justitie, wie verweten was dat hij een ge val van omkoperij in de doofpot zcu heb ben gestopt, door christen-democratische afgevaardigden was gesteund. De christen-democratische partij van Frieden en minister van Buitenlandse Za ken Bech verloor in alle kieskringen ter rein, zelfs op het platteland. De socialisten verloren weliswaar stemmen in de hoofd stad, maar zij verbeterden hun positie in het 'noorden en handhaafden zich in het industriële zuiden. De liberalen hadden hun campagne ge baseerd op drie punten: het „saneren" van de economie, het herstel van „het fatsoen" in openbare zaken en de vermindering van de dienstplicht van één jaar tot zes maan den. Op grond van de verkiezingsuitslag ver wacht men langdurige onderhandelingen voor de vorming van een nieuwe coalitie. De christen-democraten zijn de laatste veertig jaar altijd aan de regering geweest. De liberalen hebben niet meer aan een kabinet deelgenomen sinds in 1951 de coa litie van christen-democraten en socialisten werd gevormd. De liberalen sponnen zijde bij de ontevredenheid der boeren over lage prijzen en het gebrek aan markten voor overproduktie aan melk en boter. Onder kantoormensen heerst ontevredenheid om dat hun salarisverhogingen zijn achterge bleven bij die in de industrie. De samenstelling van de Kamer en de verdeling der stemmen (tussen haakjes de cijfers van 1.954) luiden als volgt: christen democraten 21, 491.700 (573.159), socialisten: 17; 353.922 (360.991); liberalen: 11 x 323.360 (199.308) en communisten: 3; 32.165 (33.374) V.V.D. feliciteert Het dagelijks bestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft aan het bestuur van de Luxemburgse liberale partij een telegram met gelukwensen gezonden. Duitsland nog altijd niet gelijk achten. In de grond van de zaak gaat het hier over tactische zaken. Vandaar dat dit bezoek, aldus Bonn, van zo bijzonder groot belang is. Tijdens deze reis zal de tactiek ten op zichte van Moskou worden vastgesteld, niet tijdens het technische overleg te Washington. Tijdens deze reis van Dulles moet men ook duidelijk maken, wat men precies verstaat onder termen als westerse flexibiliteit, een Duitse confederatie en dergelijke. Twee uitspraken Men wijst op een tweetal uitspraken van de Amerikaanse minister uit de afgelopen maanden, die in Bonn op zijn minst enige verwarring hadden veroorzaakt en waar over thans klare wijn geschonken kan wor den: 1. In november zei Dulles, dat de Ver enigde Staten onder bepaalde omstandig heden organen van Oost-Duitsland als ver tegenwoordigers („agents") van de Sovjet- Unie zouden kunnen beschouwen op de wegen, die van West-Duitsland via Oost- Duitsland naar West-Berlijn leiden. Deze „agenten-theorie", die volgens velen in Bonn neerkwam op een verkapte erken ning van Oost-Duitsland, werd later door Washington teruggenomen. 2. Een tweetal weken geleden zei Dulles op een persconferentie te Washington, dat er in theorie ook andere mogelijkheden dan vrije verkiezingen zijn, die tot de Duitse hereniging kunnen leiden. Daar Dulles nooit belangrijke uitlatingen doet zonder zorgvuldige overweging, schrok Bonn van deze opmerking eerst wel op. Thans is men ook hier van mening, dat vrije verkiezingen niet de eerste voorwaar de voor hereniging behoeven te zijn, hoe wel zij uiteindelijk onverbrekelijk verbon den moeten zijn met de eenmaking. Volgens onze correspondent in Londen zien Britse kringen samengaan van Bonn en Parijs vooral als een uitvloeisel van de steun, welke West-Duitsland heeft ver leend aan de Franse economische politiek. Het Britse departement van Buitenlandse Zaken heeft laten weten, dat Dulles' be zoek enige tijd geleden werd voorbereid. In diplomatieke kringen neemt men dit echter met een korreltje zout. want het verluidt, dat met „enige tijd geleden" eind vorige week wordt bedoeld. Waarschijn lijk werd het bezoek pas vrijdag beklon ken. Het is vrijwel zeker, dat dit een plot seling besluit van Dulles is gev/eest. Vol gens sommige waarnemers is Dulles, al zou hij dan wat soepeler geworden zijn, bevreesd dat Macmillan te ver zou willen gaan. Aanwijzingen hiervoor zouden zijn, de Britse geruchten over een eind april te houden conferentie met de Russen, alsmede speculaties, die van tijd tot tijd gehoord worden, dat Macmillan eventueel alleen naar Moskou zou willen gaan om de Rus sische leiders te polsen. Dulles wil ook weten of Groot-Brittannië voorstander is van een beperkte gedemiltariseerde zone in Centraal Europa. Macmillan's haast, in dien deze werkelijk zou bestaan, wordt door sommigen toegeschreven aan de na derende algemene verkiezingen. Dulles is het laatst in oktober in Lon den geweest en heeft ook nog voor de december-bijeenkomst van NAVO in Parijs gelegenheid gehad met Britse ministers de Berlijnse kwestie te bespreken. Er zijn er ook in Londen, die geen speciale betekenis aan het bezoek van Dulles toekennen, maar het beschouwen als een onderdeel in de onafgebroken raadpleging van de weste lijke bondgenoten. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S ROME (UPI) Het bestuur van de Ita liaanse christen-democratische partij heeft aan de aftredende premie Amintore Fan- fani verzocht zijn besluit zich als partij secretaris terug te trekken, ongedaan te maken. De 50-jarige „kleine professor", die verleden week maandag het ontslag van zijn regering aanbood en die zaterdag zijn partijfunctie ter beschikking stelde lijkt er voor goed de brui aan te geven. Het ver zoek van het partij-bestuur aan Fanfani om zijn besluit te herroepen werd eenstem mig gedaan. Twee bestuursleden, die Fan fani in diens woning opzochten, kregen echter een resoluut „neen" te horen. (Reuter) Zijn verzoek om ontslag zou het gevolg zijn geweest van druk die an dere belangrijke figuren uit de partij op hem hebben uitgeoefend. Vrienden van Fanfani verklaarden dat de ex-premier zeer gebelgd is over wat hij het verraad in de gelederen van zijn partij noemde. Partijgenoten van Fanfani hebben bijge dragen tot de val van zijn regering. Fan fani zou van plan zijn zich geheel uit het openbare leven terug te trekken. Uit kringen van zijn partij werd op Fanfani critiek geleverd omdat hij als premier het leiderschap van de partij behield. Fanfani heeft in feite de partij geleid van kort voor de dood van Alcide de Gasperi in 1954 af. Zondag heeft de carnavalsvereniging „De Kraonige Zwaone" te Huissen bij Arnhem een „rouwcarnaval" gehouden, omdat de gemeente toegangsgeld eist voor bezoekers uit andere plaatsen. Vorig jaar kreeg de vereniging 43 per cent daarvan als subsidie, hetgeen zij getuige onredelijk vindt, omdat de gemeente het meest profiteert van het door de vereniginq georganiseerde evenement. Haar protest had tot gevolg dat de ge meente de toegangswegen naar het dorp liet afsluiten, zodat alleen dorps bewoners van het „rouwcarnaval" len zijn.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1