BONN KIEST SOEPELHEID ALS NIEUWE TACTIEK CPanda en het bolknakmysterle Wereldnieuws Het blijft 's nachts vriezen Vrije verkiezingen niet meer eerste voorwaarde voor Duitse hereniging Waarom staat Rusland Jodenemigratie toe? ^Toc/t ió het zo r~ Lintworm J u 2 Ook veel mislukte raket lanceringen in Rusland? Christelijk vakverbond in West-Duitsland Pelletier wordt vandaag in Monaco geïnstalleerd PEGUS-commissariaat voor prof. Ten Doesschate Visie Nezu York Times De Go-op in 1958 Israëlische nationalisatie van olie-installaties Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs in januari 1959 Indonesië en de aankoop van KPM-schepen Heckett (Holland) n.v. te IJmuiden opgericht Brood in België duurder De Duitse prijsverlagingen voor radio's en televisie Uitstel verleend aan Krupp Air Cevlon wil rechten van BOAC beperken MAANDAG 2 FEBRUARI 1959 (Van onze correspondent in Bonn) Ook de Westduitse regering, zo is gis teren te Bonn bekend gemaakt, stelt vrije verkiezingen niet meer als eerste voor waarde voor het bereiken van de hereni ging van Oost- met West-Duitsland. De hereniging behoeft, aldus Bonn, niet met vrije verkiezingen te beginnen. Wel meent men hier nog altijd, dat dergelijke ver kiezingen tenslotte onverbrekelijk ver bonden moeten zijn met het gehele pro ces, dat moet leiden naar een vrij en her enigd Duitsland. Enkele dagen voor te Washington het Amerikaans-Brits-Frans- Westduitse overleg begint als voorberei ding voor de NAVO-ministersconferentie in april en de mogelijke ministersconfe rentie met Rusland over Duitsland, laat Bonn zijn goede wil ook naar buiten blij ken. Zonder overdrijving kan men zeggen, dat de Westduitse politiek inzake de Duit se problemen, met de Amerikanen en de Britten als wachtwoord „flexibiliteit" heeft gekozen. Men is naar buiten toe af gestapt van het star, maar overigens al leszins gemotiveerd vasthouden aan vrije verkiezingen in geheel Duitsland, die een soevereine Duitse regering zouden moeten opleveren voor een naar alle kanten vrij, herenigd Duitsland, waarmee de Russen en de geallieerden een vredesverdrag zouden moeten sluiten. In het licht van het Russische vredesverdragvoorstel is deze houding van Bonn onrealistisch ge bleken, omdat de Russen er gewoon niet over willen praten. Elastische voorstellen De Westduitse delegatie naar de aan staande bijeenkomst te Washington zal on der leiding staan van de leider van de Oosteuropese afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Duckwitz, een ervaren diplomaat, een kenner van Oost- Europa en geen onverzettelijk man. In het kader van flexibeler plannen paste ook de reis van staatssecretaris Hilger van Scher- penberg naar Londen, waarvan het doel was de Duitse en de Britse politiek zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. Men rekent er te Bonn op, dat de commissie te Washington over een maand een reeks elastische voorstellen gereed zal hebben, waarbij het aan de Duitsers niet zal lig gen, dat. er werkelijk gesproken kan wor den met de Russen over andere plannen dan die totdusver het richtsnoer van het Westen vormden. Daarnaast ontwikkelt ook de oppositie te Bonn grote buiten landse activiteit. De S.P.D. stuurt bijvoor beeld een reeks vooraanstaande politici naar Scandinavië, Oostenrijk, Moskou, Belgrado. Praag en Warschau. Het doel hiervan is te onderzoeken, waar de mo gelijkheden zouden kunnen liggen om met de Russen te onderhandelen over Duits land. Niet overstag Wanneer men dit alles overziet, kan men de indruk krijgen, dat Bonn over de gehe le lijn overstag is gegaan. Niets is min der waar. Al deze stappen betekenen slechts, dat men zich publiekelijk niet wil laten isoleren, gelijk van Russische zijde wordt gepoogd. Men stelt te Moskou Bonn voor als een soort pas-overwonnen Hitler- Duitsland, dat een blok aan het been van het Westen zal vormen en waardoor het Westen niet tot een akkoord met de Sov jet-Unie zal kunnen komen. Om de Rus sen de wind uit de zeilen te nemen en om niet in de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië te worden aangezien voor „zwart schaap" en dergelijke, toont Bonn zich be reid wat soepeler te lijken. In elk geval bereikt de Westduitse rege ring met deze nieuwe tactiek, dat zij in eigen huis de oppositie niet al te zeer te gen zich in het harnas jaagt en in het Wes ten niet door kan gaan voor een tegen standster van een soepeler politiek. Er is echter geen sprake van, dat men hier ook maar enige hoop heeft op een mildere koers van de Russen. Het Russische vre- ROME (Reuter) Het Italiaanse pers bureau „Agenzia Continentale", dat nogal eens betrouwbare berichten uit communis tische landen heeft, meldde zondag, dat bij Russische raketproeven tussen maart. 1956 en maart 1958 2.400 ongelukken met dode lijke afloop zijn gebeurd. Bijna een derde van de raketproeven is in die jaren mis lukt, veelal door materiaalfouten. Het persbureau, dat zegt te beschikken over een „gedetailleerd verslag van de Joegoslavische geheime dienst", verklaart, dat bij één van de ongelukken, te Sodo- losj in Zuid-Siberië, een raket op een kazerne was terechtgekomen, waardoor een niet genoemd aantal militairen was om gekomen. Maarschalk Malinovski, de Sovjet-minis ter van Defensie, heeft volgens dit geheime rapport verklaard, dat de nieuwe wapens nog niet helemaal veilig zijn en dat zij niet vóór 1965 ongeveer een overwinning kunnen verzekeren. ESSEN (Reuter) Een aantal verte genwoordigers van industrie-arbeiders, die zeggen tienduizend christelijke arbei ders te vertegenwoordigen, hebben zondag op een congres in Essen besloten zich aan te sluiten bij het Westduitse christelijke vakverbond dat in mei zal worden opge richt. De christelijke vakverenigingen voornamelijk roomskatholieke zijn in 1955 uit het algemene Westduitse vakver bond getreden, omdat daar, naar zij zeg gen, de socialisten de macht in handen heb ben. Voor de oorlog bestonden in Duitsland een christelijk en een socialistisch vakver bond, doch na de oorlog vormde men een algemene bond, die op politiek en religieus terrein neutraal zou blijven. (ANP/Reuter) Eind 1955 heeft een aanta* christelijke vakbondsfunctionaris sen, die uit het algemene vakverbond (D.G.B.) waren getreden, besloten een christelijke vakorganisatie op te richten. Er werd voor dit doel een uitvoerend bu reau opgericht. Tot een federatie van de afgescheiden christelijke vakbonden is het echter tot dusver niet gekomen, mede als gevolg van het verzet dat ook in christen democratische kringen hiertegen bestaat. desverdrag-plan is en blijft, zo zegt men, te absurd om te worden besproken, om dat aanvaarding ervan het einde van West- Duitsland en de Westeuropese eenheid zou betekenen. Eveneens acht men het veel te boud veel te verwachten van de zoge naamde „disengagemenf'-plannen, die in Midden-Europa een kernwapenvrije zone willen scheppen, waarvan S.P.D. en de li berale F.D.P. wonderen verwachten. Een vacuum in Europa, aldus regeringskrin gen, zal tot gevaarlijke spanningen lei den. Dit alles komt er op neer, dat Bonn zich geen illusies maakt over de naaste toekomst. Men toont evenwel zijn goede wil en analyseert braaf mee naar alle theo retische mogelijkheden om met de Russen tot een vergelijk te komen. 9 MONACO, (UPI) Vandaag zal een Franse ex-minister geïnstalleerd worden als de rechterhand van prins Rainier. Emile Pelletier, 57, die minister van bin nenlandse zaken is geweest in de interim regering van De Gaulle, wordt „minister van staat" van het prinsdom, een functie die ongeveer neerkomt op die van pre mier. Ondanks het politieke stormpje, dat ver leden week is opgestoken, toen de absolute souverein Rainier de grondwet van Mo naco opschortte, ziet het er naar uit dat de Fransman het roer van het scheepje van staat bij kalme zee kan overnemen. Het besluit van Rainier om zijn twee kleine raden van advies te ontbinden, was het gevolg van een begrotingsgeschil tus sen hem en zijn politieke tegenstanders. Rainier heeft een speciale „gemeentelijke delegatie" benoemd, ter vervanging van de ontbonden raden. Enkele afgezette le den hebben daartegen woedend geprotes teerd. Maar zij spraken als tegen de rot sen, die in het prinsdom overvloedig voor handen zijn. Pelletier was door Rainier al in zijn nieuwe functie benoemd voor de „crisis" aan het daglicht trad. Hij werd benoemd krachtens een verdrag met Frankrijk, dat bepaalt dat de „minister van staat" van Monaco een Fransman zal zijn. Pelletier is hier zondag gearriveerd. Hij verklaarde: „Ik ben voornemens mij ter beschikking van de prins te stellen". Heden zal hij in 't paleis lunchen met de heerser van Mona co en zal hij in zijn nieuwe functie geïn stalleerd worden. Volgens een Reuterbericht zal de ont bonden nationale raad van Monaco binnen kort in Frankrijk bijeenkomen om de be slissing van prins Rainier te bespreken. In de laatstgehouden aandeelhouders vergadering van de n.v. Provinciaal en-Ge meentelijk Utrechts Stroomleveringsbedrijf (P.E.G.U.S.) is prof. J. F. ten Doesschate benoemd als lid van de raad van commis sarissen van deze n.v. Prof. Ten Doesschate is directeur van de Koninklijke Nederland se Hoogovens en Staalfabrieken n.v. Bij de P.E.G.U.S. is hij de opvolger van ir. M. H. Damme, die wegens zijn hoge leeftijd voor de commissarisfunctie heeft bedankt. NEW YORK (Reuter) Het State De partment ziet in de emigratie van duizen den Roemeense joden naar Israël een po ging van Rusland om de onrust in het Nabije Oosten aan te wakkeren, zo schrijft de „New York Times". Er zijn hoogstens 300.000 joden in Roemenië. Dit aantal is waarschijnlijk niet voldoende om het machtsevenwicht in het Nabije Oosten in gevaar te brengen, zelfs als alle Roemeense joden naar Israël zouden gaan, aldus het blad. Maar men acht het vrijwel zeker, dat de Arabische wereld onrustig zal worden als de emigratie van de Roemeense joden gevolgd mocht worden door de emigratie naar Israël van de 3 miljoen joden, die in de Sovjet-Unie wonen, hetgeen door premier Ben Goerion van Israël is voor speld, zo vervolgt de „New York Times". In Washington ziet men in deze emi gratie een Russische poging om druk uit te oefenen op president Nasser en deze zienswijze vindt steun in de woorden van Kroesjtsjev op het 21ste partijcongres in Moskou. Zoals bekend heeft de Russische premier op dit congres zijn misnoegen geuit over de maatregelen van de V.A.R tegen de communisten in dit gebied, zo besluit het blad. In het zakelijk verkeer met de aange sloten plaatselijke verbruikscoöperaties heeft de Centrale der Nederlandse Ver bruikscoöperaties (Co-op) over het afge lopen jaar ruim 136.000.000 omgezet, waarmede in vergelijking met 1957 een stijging van 7 percent werd bereikt. Vrij wel alle afdelingen droegen tot deze groei bij; slechts de omzet in brandstoffen ver toonde een lichte teruggang, welke uit de weersomstandigheden kan worden ver klaard. De levensmiddelensector, die driekwart van de omzet voor haar rekening neemt, bereikte met ruim 102.000.000 een stijging van 8 percent. De eigen produktiebedrijven namen hiervan ruim 47 percent voor hun rekening. In de overige sectoren waren het vooral de afdelingen textiel, papierwaren en be- drijfsinventaris, die een stijging lieten zien. Het omzetverloop van de laatste afdeling houdt nauw verband met de inrichting van zelfbedieningswinkels door de plaatselijke coöperaties waarvan er nu 50 in exploi tatie zijn. Aan het einj% van de afgelopen maand zijn alle die-installaties in Israel overge gaan in handen van de staat voor zover zij niet reeds staatseigendom waren. Op die datum werden de installaties van de Irak Petroleum Company aan de regering over gedragen. Deze installaties omvatten het Israëlische gedeelte van de, oude buislei ding: Bagdad- Haifa en de raffinaderijen in dè baai van Haifa. De buisleiding, die sedert de Israë lisch-Arabische oorlog niét meer in gebruik is kan, naar te Jeruzalem bekend is ge maakt, dienst doen -oor bevloeiingswer ken. In politieke kringen in Israel spreekt men van nationalisatie van de olie-instal laties. TIJDENS de levensprocessen ontstaan stoffen die schadelijk zijn voor het levende organisme en daarom zo spoedig mogelijk uit het lichaam verwijderd moeten wor den. Daarom zijn uitscheidingsorganen een noodzakelijkheid hij alle levende wezens, omdat allee deze organen een ongestoorde gang van de levensprocessen mogelijk maken. Zelfs hij eencellige dieren zijn be paalde delen van de cel (we kunnen hier onmogelijk van organen spre ken) gereserveerd om voor de uitscheiding van de schade lijke sloffen zorg te dragen. Vele lagere dieren, zoals de zeester verzorgen dit onder deel van de levenstaak op uiterst simpele wijze, want hun lichaamswand bewerk stelligt het uitscheidingsproces van stoffen die het dier liever kwijt dan rijk is. Maar slakkeyi en mossels hebben al organen die we als nieren zouden kunnen betitelen, al hoewel hun constructie de vergelijking met echte nieren niet kunnen doorstaan. Er is zoals trouwens te verwachten was dus een zekere opklimming waar te nemen van de lagere diersoorten naar de hogere, dat ivil zeggen hoe gecompliceerder het gehele organisme, hoe ingewikkelder ook het uitscheidingsstelsel. Maargeen re gel zonder een flink aantal uitzonderingen. Eén hiervan is de lintworm, een dier van bijzonder laag allooi met een zeer afkeu renswaardige levensopvatting. Ondanks de primitieve staat waarin deze parasiet ver- keert, bezit hei echter een ingewikkeld uit scheidingssysteem. Deze gecompliceerdheid is een gevolg van de bijzondere levens wijze van het dier, dat in het darmkanaal van de mens door de huid verteerd voedsel opneemt, waarin zich tevens giftige stoffen bevinden. Deze moet het dier natuurlijk zo gauw mogelijk zien kwijt te raken. Maar het duistere bedrijf van de lintworm heeft nog andere nadelen. Door het ont- breken van zuurstof ver branden bij zijn eigen stof wisseling de voedingsstoffen niet. Die stoffen worden al leen maar gesplitst, zodat het dier bezig is zichzelf te vergif tigen. Door een bijzonder systeem van uitscheiding s- irganen is aan dit ongemak van de lintworm tegemoet gekomen (was dat maar achterwege gebleven!) en door een stelsel van twee lange buizen, waarin in gewikkeld gebouwde kanaaltjes uitkomen, die de schadelijke stoffen uit het lichaam opnemen en via lange kanalen weer af voeren, is de lintworm in staat gesteld zijn schadelijl.e stoffen snel weg te werken. Jammer, maar waar. Met het verschijnsel dat de uil zijn nek 180 graden kan draaien, zullen we ge makkelijker genoegen kunnen nemen, al is de yerklariv i daarvan niet zinvoller dan wat we zojuist bespraken. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). Vrijdag 30 januari 1959 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 30 dec.'58 3%% Staffellening 1947 PO*/,. 92% 91"/»» 4- 1'/, 3% Invest, cert. Nederland 96% 97>/is 96% S7hs 3% Nederland 1962—64 94% 96'Vi« 96,;/32 <;/32 6% Nat. Woningbouwlening '57 109% 112% 112% 2"/i» Amsterdam Rubber 85 97% 91 Va 7% H.V.A130% 15114 147 Y\ 1914 Alg. Kunstzijde Unie 274 V2 298 283% 37% Deli Mij135,— 158,80 152,55 17,70 Van Gelder Zonen 197 225% 220% +3014 Kon. Ned. Hoogovens 336 358344 11% Müller Co300 334 310 22 Ned. Kabelfabriek 304 343 338 38 Philips 471 501% 498% 24% Unilever 432'/2 488 465% 51% Wilton-Fijenoord 200% 214% 212V2 12% Kon. Petroleum f 171,70 189,30 182,70 5,10 K.L.Mƒ105,— ƒ126,— ƒ123— +>20,50 Holland-Amerika Lijn 157'/» 173 167% 9% Kon. Ned. Stoomboot Mij157 169 158% 1 Van Ommeren 238% 249 247% 7% Ned. Scheepvaart Unie 136% 145V2 143% 6% Omzetten (nominaal): december 1958 (def.) Aandelen 57.014.079,Obligaties 65.686.758, januari 1959 (voorl.) Aandelen 99.867.671,Obligaties 91.403.395, januari 1958 Aandelen 33.858.209,Obligaties 51.482.795, Nieuwe noteringen: In januari 1959 nieuw tot de beurshandel toegelaten: aandelen 19.579.360, obligaties 400.481.000, pandbrieven 9.193.000, Koersindices: dinsdag vrijdag 30 dec. 58 30 jan. '59 New York (Dow Jones, industrie):577,31 (29 dec.) 590,40 (29 jan.) Londen (Reuter, industrie): 265,8 (29 dec.) 257,2 (29 jan.) Amsterdam (A.N.P.C.B.S., industrie): 171,33 185,89 (A.N.P.C.B.S., (algemeen): 245,42 263,68 De K.P.M. laat de geruchten, volgens welke reeds maanden lang in het geheim onderhandelingen worden gevoerd over de aankoop door Indonesië van een aantal K.P.M.-schepen, geheel voor rekening van [ndonesië. Volgens een bericht van United Press International te Djakarta zou de Indonesische regering zeer optimistisch zijn omtrent de aankoop van negentien schepen, die vroeger tot de K.P.M-vloot in Indonesië behoorden. Voorts vernam UPI te Djakarta dat twaalf andere schepen aan Maleise scheepvaart maatschappijen zijn verkocht. Van de zijde van de K.P.M. bevestigde men deze ver kopen die over het algemeen zogenaamde archipelschepen (kustvaarders) of iets gro tere schepen betroffen. De K.P.M. heeft deze te Singapore merendeels aan Chinese rederijen overgedaan. Over de opbrengst van deze schepen kon men ons mets mee delen. Met een maatschappelijk kapitaal van 5 miljoen, verdeeld in 5.000 aandelen van 1.000, is opgericht de Hecket (Holland) n.v. te IJmuiden. Het doel van de vennoot schap is liet winnen van ijzer- en staal- schrot uit staalslak, fabrieksvuil en andere schrothoudende materialen en alles wat daarmede in de ruimste zin verband houdt. Geplaatst zijn 2.000 aandelen, die worden volgestort door inbreng van machines en andere roerende goederen. In het kapitaal wordt deelgenomen dooi de in Canada gevestigde Heckett Interna tional Limited voor 1.999 aandelen en dooi de heer W. K. Jones voor 1 aandeel. Leden van de raad van bestuur zijn de heren W K. Jones, L. F. Fritz en mejuffrouw M. J. Lowe, allen wonende in de Verenigde Sta ten van Amerika. Hecket is een specialiteit op het gebied van staalslakverwerking. De installaties van deze Amerikaanse onderneming wor den gevestigd op het terrein van de Hoog ovens, die met Heckett, in navolging van grote staalfabrieken in andere landen, een overeenkomst heeft gesloten waarbij aan haar de verwerking van de staalslak wordt opgedragen. Tot dusver had Hoogovens de winning van r.chrot uit de bij de staalpro- duktie vrijkomende slak in eigen hand Dr firma Heckett past een eigen procédé toe dat een fijnere bewerking toelaat. De Belgische minister van Economi sche Zaken heeft gedurende het jongste weekeinde besloten, na uitvoerige bespre kingen in het economisch kern-kabinet, om de broodprijs tegen 1 april vrij te la ten. De maximumprijs voor brood wordt afgeschaft en de regering zal nog slechts een algemene controle op de prijs van het brood blijven uitoefenen. Men verwacht dat de prijs van een brood van 1000 gram met 75 centimes tot 8 frank 25 0,63) zal worden verhoogd. Er worden sedert geruime tijd al allerlei bro den en broodjes van betere kwaliteit ge bakken en voor die kwaliteiten liggen de prijzen hoger. 8. Het duurde een poosje voor Pat en Panda weer een beetje op verhaal waren gekomen. Want zelfs voor een stevige Pan da en een geharde speurder valt het niet mee, om zo gekneed en gerekt en vervol gens door een raam gesmeten te worden. „Tjonge", zuchtte Panda duizelend, „dat rare machientje van professor Kalker is niet mis! Ik heb er schoon genoeg van!" I „Ik ook", beaamde Pat O'Nozel. Hij kwam wankel overeind en begon zich hevig or te winden. „Ik wil er niets meer mee te maken hebben!", riep hij verwoed, „als dat vergeetachtige professor iets over zijn eigen apparaatjes wil weten, moet hij er maar een monteur bij halen, bekorrah! Dit is geen werk voor mij. Ik ben een beroem de detective, die misdadens en dergelijke zakens oplost. Dat ga ik hem zeggen! Nu meteen!" Maar toen zij door het raampje keken, zaoen ze daar alleen nog maar de hoed en de paraplu van de geleerde liggen, naast dat machientje, dat roerloos met op geheven kneedhandjes in de werkplaats stond. „Professor!", riep Panda, „profes sor, waar bent u?" Zijn stem echode hol door de ruimte. Er kwam geen antwoord „Lieve help!" riep Panda, „hij is ver dwenen!" „Aha", zei Pat O'Nozel, „raadsel achtige verdwijning van een geleerde Dal is een zaak voor een beroemde detec tive zoals ik!" Volgens tot dusverre nog niet bevestigde berichten hebben de A.E.G., Telefunken en de Duitse Philips besloten tot de prijsbin ding terug te keren, zo meldt de Frank- further Allgcmeine Zeitung. Graetz en Schaub-Lorenz hebben onlangs reeds de prijsbinding weer ingevoerd. De Grundig- fabrieken hebben enige dagen geleden de prijsbinding opgezegd en tegelijk nieuwe richtprijzen voor hun produkten bekend gemaakt, die 8 tot 16 percent onder de oude prijzen liggen. Volgens het blad kan worden aangeno men, dat ook A.E.G., Telefunken en de Duitse Philips tot prijsverlaging zullen overgaan. Deze prijsverlagingen zullen ver moedelijk 12 tot 15 percent bedragen. In kringen van de Duitse handel in radio- en televisietoestellen wordt vernomen, dat er binnenkort onderhandelingen mot de in dustrie zullen worden gevoerd, waarbij de handel zal trachten een vaste rabatbinding te verkrijgen. Tot dusverre waren alleen de prijzen voor de consument gebonden, De regeringen van Engeland, Amerika en Frankrijk hebben besloten Krupp het ge vraagde, uitstel .van een jaar voor de ver koop van zijn kolen- en staalbclangen te verlenen. In gezaghebbende Franse kringen onder streept men, dat deze „technische" regeling geen wijziging brengt in de principiële houding van de Franse regering in deze kwestie, zoals deze tot uiting is gebracht in een verklaring van minister Debré: de Franse regering hecht het grootste belang aan het vraagstuk van de buitensporige concentraties, die zij gevaarlijk acht voor het politieke en economische evenwicht in de Europese gemeenschap. Zoals bekend wenst de Franse regering, dat dit gehele vraagstuk wordt bezien in de bijpenkomst van de raad van ministers der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, die 5 februari te Luxemburg zal worden ge houden. Ontstemd over het feit dat de Engelse regering de Air Ceylon geen landings rechten in Hongkong heeft toegestaan zal Ceylon wellicht de landingsrechten van de B.O.A.C. in Colombo beperken, al dus verluidt in Colombo. Toestellen van de British Overseas Airlines Corp. doen thans vier maal per week Colombo aan. De Ceylonese luchtvaartmaatschappij is bijzonder verlangend de vluchten in ooste lijke richting, in casu Hongkong, uit te breiden. Dc K.L.M. is financieel geïnteres seerd in de Air Ceylon. Rota. De Romeinse rota, de rechtbank van het Vaticaan, heeft vorig jaar 119 huwelijken tussen rooms-katholieken ontbonden en in 113 gevallen tegen ont binding besloten. Verkort. De dienstplicht bij de Pool se luchtmacht, de luchtafweer en de kustverdediging van de marine wordt verkort van drie tot twee jaar. De dienstplichtigen van het korps binnen landse verdediging zullen twee jaar dienen inplaats van 27 maanden. Griep. In Moskou woedt een griepepide mie die vrijwel ernstig wordt geacht als de Aziatische griep van twee jaar geleden. De ziekenhuizen waarvan het personeel zelf ook is aangetast, liggen vol en vele instanties en scholen wer ken met minder dan de helft van hun staf. Jubileum. Dezer dagen is het tien jaar ge leden, dat de Wereldgezondheidsorga nisatie begon met het uitzenden van een dagelijks radio-bulletin over epide mische ziekten. Deze dienst, waarvan hel; eerste bericht op 27 januari 1949 de lucht inging, heeft ten doel de gezond heidsdiensten op de hoogte te stellen van de verspreiding van gevaarlijke ziekten over de wereld. Tyfus. Verscheidene dorpen in Bosnië (Joegoslavië) worden door een tyfus- epedemie geteisterd. Tot dusver zijn dertien mensen overleden. Dertig zijn ernstig ziek. Pokken. Meer dan 150 kinderen zijn op Macao overleden tengevolge van 'n pok kenepidemie, die een dorp op het Por tugese eilandje bij Kanton teistert. De ziekte zou zich snel door de naburige dorpen verspreiden. Legerbericht. Volgens een officiële Britse verklaring hebber, strijdkrachten van de sultan van Maskat aan de Perzische Golf drie dorpen op opstandelingen in Midden-Oman veroverd. erste les. Het primitiefste deel van de Australische bevolking, de Puntibisstam die over de woestijnen van centraal Australië zwerft, zal worden geleerd waterputten aan te leggen. De punti- bis, die leven van ratten, muizen, hage dissen en bladeren van wilde tomaten, hebben twee jaar geleden, toen zij ont- ontdekt werden door regeringspatrouil les, voor de eerste maal blanken gezien. Jacht. De gezinnen in Peking hebben drie dagen jacht gemaakt op vliegen, mug gen en ratten in huizen, straten, bus sen en trams Deze jacht vormt een deel van het Chinese regeringsplan om in 1959 ziekte en besmetting met straf fe hand te bestrijden. Gevaar. Vijftien inwoners van Objat bij Limoges (Oost-Frankrijk) hebben zon dag hun huizen moeten verlaten omdat een rotsblok van een duizend ton in be weging is gekomen en van vijftig meter hoogte op het dorp dreigt te vallen. Oude bekende. De man die vrijdag bij een overval op een bank te Zürich een kas sier ernstig verwondde en bij zijn vlucht een taxichauffeur doodschoot, blijkt de Brit Donald Hume, te zijn die sinds no vember in Engeland, Ierland en Neder land werd gezocht i.v.m. een bankover val te Brentford, een voorstad van Lon den. waarbij de directeur ernstig werd gewond. Zijn buit in Zürich was 215 frank (ongeveer 175 gulden). Mist. Bij een botsing in dichte mist tus sen een autobus en een tram in Ospi- taletto, een voorstad van Milaan, zijn zes mensen om het leven gekomen en twaalf gewond. De bus werd meege sleurd door de tram. Zowel de bus als de tram zat vol mensen die naar hun werk gingen. Onrust. Te Chabuka in Zuid-Nyassaland, heeft de politie zaterdag een nationa listische demonstratie door gebruik van traangas en gummistokken uiteenge jaagd. Elf personen onder wie een dorpshoofd zijn gearresteerd. Het was de tweede demonstratie van de afge lopen weken. Verworpen. In de Amerikaanse staat Zuid-Dakota is een voorstel verworpen volgens welke pakjes sigaretten van een doodskop en gekruiste beenderen moeten worden voorzien en de vermel ding „Dit produkt wordt niet door de staat Zuid-Dakota aanbevolen." Doel van de maatregelen was rokers te waarschuwen voor de gevaren van longkanker en hai tkwalen. 03COÏC<XCCCCCCC02OrO-02O^^K030COCC<»3C<»OC«»05COeOOCCO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE yyyxoxcccoxoyxccoa Het weer in West-Europa wordt nog marken langzaam naar het zuiden ver- steeds bepaald door een krachtig hoge- plaatst, de nachtelijke afkoeling plaatse- drukgebied, waarvan het centrum (1040 lijk zullen temperen. Temperaturen en binnenlanc millibar) boven Schotland is gelegen. Om dit hogedrukgebied stroomt droge polaire lucht uit Scandinavië naar ons land. De ze lucht is niet erg koud. De vorst in de nacht is in hoofdzaak een gevolg van de nachtelijke uitstraling ter plaatse. De afgelopen nacht varieerden de mi- Den Helder nimumtemperaturen in Nederland tussen Ypenburg min 1 en min 5. Vlissingen Langs de Waddenkust bleef het kwik Eelde WEERRAPPORTEN Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb Helsinki Stockholm Oslo hier en daar boven het vriespunt. Door het zonnige weer komt de temperatuur over dag in het gehele land even boven het vriespunt. Aangezien de nachtelijke afkoe ling groter is dan de verwarming overdag koelt de lucht toch langzaam verder af, zo dat voor het komende etmaal de tempera turen weer een of twee graden lager zullen zijn. Er bestaat evenwel kans, dat wolken- Kopenhagen velden van een storing, die zich van Dene- Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Dinsdag 3 februari Zon op 8.19 uur, onder 17.30 uur. Maan op 4.25 uur, onder 13.22 uur. Maanstanden 7 febi'. 20.22 uur nieuwe maan. 15 febr. 20.20 uur eerste kwartier. 23 lebr. 9.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 2 februari Hoog water 10.14 en 22.57 uur. Laag water 5.31 en 18.12 uur. Dinsdag 3 februari Hoog water 11.36 en uur. Laag water 6.55 en 19.37 uur. Rome k Ajaccio ?J Madrid Het hoog en laag water te Zandvoort is Mallorca 10 tot 15 minuten vroeger dan te Umuiden. ^Algiers Duiten- .ft* W 1 heden- S 3d Neerslag: i SS 6 2 2 uur 5-8 g 5 a onbewolkt 0110 1 0 onbewolkt no -2 0 onbewolkt no -1 0 onbewolkt no -2 0 onbewolkt ono -4 0 onbewolkt n -4 0 onbewolkt no -4 0 onbewolkt nno -4 0 geheel bew zw -8 0 zwaar bew. w -5 0 licht bew. windst. -9 0 onbewolkt w -3 0 onbewolkt windst.- -10 0 onbewolkt windst. 1 0 onbewolkt no -2 0 onbewolkt no -3 0 onbewolkt no -3 0 onbewolkt nno -2 0 licht bew. nno -2 0 zwaar bew. windst. -5 0,1 regen nno 4 4 zwaar bew. nno 0 0 geheel bew ono 0 0 sneeuw ono -4 0,2 zwaar bew. ono -2 0,5 geheel bew. nno -1 0 sneeuw windst. 0 3 zwaar bew. nnw -0 0 half bew. zo -5 0 regen ozo 10 3 geheel bew. ono 7 1 mist windst. 5 0 zwaar bew. ono 10 0 geheel bew. z 6 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2