kdpm li er ai bedrijf sautomobielenjKj r Kongo-rapport bij Belgisch parlement ingediend altijd even lekker! President De Gaulle poogt de Fransen moed in te spreken Van dag tot dag Castro gaat de sociale problemen aanpakken 3 Democratie Westduitse bondspresident op grootse wijze geëerd De 75-jarige zei niets over mogelijk aftreden Jezuïetencollege in Cairo heropend Meerderheid der Kongolezen voor band met België Kongolese leiders weigeren verdachte juridische hulp Communistische juristen vergeefs in Leopoldstad Nieuwe radioseinen uit de ruimte KNAC-wegeninformatie nu dag en nacht Na schooltijd De bel heeft geluid. De school gaat uit. Vlijt betoond? Met Mars beloond! Tegen 1960 ook financieel-economisché. stabiliteit &p de <=Pra.atótoel Zwitserse mannen wijzen het vrouwenkiesrecht af MAANDAG 2 FEBRUARI 1959 RAI Advertentie geopend vaTï 10-17 u en 19.30-22.30 u zondagen 10-18 u entree f 2.50 99 99 Er zullen weinig belangstellenden in de wereldpolitiek zijn die niet de voor-de- hand-liggende conclusie hebben getrokken uit hetgeen de Russische vice-premier Mi- kojan ten aanzien van de democratie in de Sovjet-Unie heeft opgemerkt tijdens het lopende partijcongres te Moskou. „De de mocratie in de Sovjet-Unie heeft een grote stap voorwaarts gedaan: er worden geen représailles meer tegen burgers om poli tieke redenen genomen', zo zeide Mikojan en de conclusie is onvermijdelijk: Het was tot dusver met de democratie in de Sovjet- Unie nog allerminst rooskleurig gesteld. Welnu, als de burgers van de Sovjet- Unie voortaan vrij hun politieke mening kunnen uiten en geen lijfsgevaar meer te duchten hebben als die mening tegenge steld mocht zijn aan die van de machtheb bers dan is er inderdaad weer wat ge wonnen en dan is althans een van de vele bezwaren van de democratische buiten wereld ontzenuwd. Heel merkwaardig is dat Mikojan in de zelfde rede vertelde, dat hij gedurende zijn reis door Amerika niets meer gehoord heeft „over onderdrukking enzovoort" in de Sov jet-Unie. Het lijkt volkomen duidelijk dat die „onderdrukking enzovoort" niet ten on rechte is gehekeld, aangezien Mikojan zelf de afschaffing daarvan een „grote stap vooruit" noemt. Men ';an moeilijk iets af schaffen c'.at er nooit geweest is en als het buitenland voortaan wat milder gestemd raakt tegenover de Sovjet-Unie, dan komt dat blijkbaar voort uit het feit dat Moskou zelf tekenen van inkeer vertoont. Maar het komt stellig niet voort uit een in het Westen heersende overtuiging, dat er, nu de représailles zijn afgeschaft, ten aanzien van de „democratie" in de Sov jet-Unie niets meer te wensen overblijft! (Van onze correspondent in Bonn) Twee dagen lang heeft al wat naam heeft in West-Duitsland bondspresident Heuss gehuldigd, maar het antwoord op de vraag of hij dit jaar zijn ambt zal neer leggen, of dat hij voelt voor een met twee jaar verlengde ambtsperiode gaf professor Heuss niet. De schoolkinderen hadden zaterdag vrij; de vlaggen in het gehele land waren uit gestoken; het boekje met reisopstellen en tekeningen van de president, dat juist op zijn verjaardag in de boekwinkels lag, was voor de middag overal uitverkocht. Geen dagblad, of er stonden artikelen en foto's van hem in en op de postkantoren kon men briefkaarten en postzegels met Heuss' beeltenis kopen. Bonn en Bad Godesberg lieten de voorbereidingen voor het carna val in de steek om de 75-jarige bonds president te eren. De man, die ietwat ter zijde van het politieke geharrewar, een grote invloed op het politieke leven uit oefent en vermoedelijk tot september West-Duitsland's staatshoofd is, blijkt in de tien jaren van zijn ambtstijd grote ach ting èn populariteit te hebben verworven. De intellectueel, de journalist, de schrijver en de politicus, die Heuss allemaal is, heeft zonder moderne reclamemiddelen in het hart van de wantrouwende Duitser een plaats veroverd. „Pappa" Heuss, zoals men hem populair noemt, heeft door zijn stijl aanzien gegeven aan een ambt, dat de ge middelde Westduitser waarschijnlijk pas de laatste tijd is gaan waarderen. Oervis van de liberalen Vrijdag in Bad Godesberg drukten 900 leidende persoonlijkheden de bondspresi dent de hand: de regering, het diploma tieke corps, de politici, de vakbondsleiders, de kerkelijke leiders. Men overlaadde hem met geschenken. Zijn liberale partij, de FDP, schonk hem een 150 miljoen jaar oude oervis.en zaterdag in Bonn kwa men er weer honderden: van Adenauer tot voetbalster Seeler, van Nobelprijswinnaar professor Hahn tot hardloper Germar. Dui zenden brieven en telegrammen stroomden binnen, terwijl er voor zijn huis een mili tair orkest speelde. Het bleef de gehele dag door geschenken stromen: boeken, meubels en geld. Het kabinet schonk hem een barok-kast, wat Heuss de opmerking ontlokte: „Ik weet wel dat jullie een barok-figuur van mij willen maken". De meeste geschenken waren chèques: 150.000 mark voor de organisatie voor verzorging van moeders, opgericht door zijn inmid dels overleden vrouw, 50.000 mark voor hulp aan kunstenaars en 80.000 mark voor Heuss' sociale fonds. De bondspresident gaf ook wat terug: hij heeft dit weekeinde vele onderschei dingen verleend, vooral aan kunstenaars, wetenschapsmensen en politici. Het was het gebaar van een man, die als president en tegelijk als liberaal mens, als demo craat en als schx-ijver in deze na-oologse wereld de zuivere belichaming is voor het „andere" Duitsland. CAIRO (AFP) Het „College van de Heilige Familie" te Cairo, geleid door de paters Jezuïeten, dat op last van de Egyp tische autoriteiten drie dagen gesloten is geweest, heeft donderdag zijn deuren weer geopend. (Van onze correspondent in Brussel) De werkgroep van vooraanstaande Bel gische persoonlijkheden, gepresideerd door staatsminister August de Schrijver, de oud-ministers van de Kongo, Buisseret en Petillon, hebben zaterdag hun rapport over de toestand in Kongo bij het parle ment ingediend. De leden van de werk groep hebben op verzoekt van de regering- Eyskens een maand lang in Kongo verga deringen belegd en vijf honderd personen geïnterviewd, van wie ongeveer de helft uit negers bestond. Op basis van dit rap port werd de regeringsverklaring van 13 januari over de politieke toekomst van Kongo geredigeerd. De werkgroep ver klaart onder meer in het rapport, dat de blanken en inlanders zich hebben inge spannen om hun diepste verzuchtingen en zelfs de meest revolutionaire plannen voor Kongo voor te dragen. De commissie heeft in een geest van vrijheid voortreffelijke getuigenissen en documentatie kunnen verzamelen. Een groot aantal inlanders, zo kan men in het verslag lezen, heeft gevraagd of Kongo onafhankelijk kan worden. Op de vraag wat zij met „onafhankelijkheid" be doelen, antwoordden de meesten dat dit voor hen betekent dat alle inlanders met gelijke rechten en gelijke plichten zouden kunnen opklimmen tot alle openbare func ties in de administratie, terwijl de laatste resten van rassendiscriminatie zouden dienen te worden afgeschaft. Een kleine minderheid, aldus het ver slag, heeft als zijn mening te kennen ge geven dat Kongo, eens onafhankelijk, zich volledig van België moet afscheiden. De meesten zijn echter van oordeel, dat Bel gië en Kongo in de toekomst nog door tal rijke banden verbonden zullen blijven. Tal rijke banden verbonden zullen blijven. Tal toonden zich bezorgd over de invloed, welke kringen uit de hoofdstad, Leopold- stad, op de politiek van het land zou heb ben. Men beschouwt in de rimboe Leopold- stad als een kruitvat van nationalistische oproerkraaiers, die sterk onder de in vloed staan van de communisten van Bra- zaville, de hoofdstad van Frans Equato riaal Afrika aan de andere oever van de Kongostroom. Nog niet rijp Uit het verslag blijkt verder dat Kongo nog niet voldoende rijp is en er nog niet een voldoende elite is om meteen een vol waardige democratie op te bouwen. Zou den de Belgen Kongo verlaten, en de in landers aan hun lot overlaten, dan zou den de verschillende stammen trachten elkaar in bloedige twisten te vernietigen. De Belgische regering zou daardoor in een delicate positie komen. Enerzijds moet zij de indruk vermijden dat België zich wegens verouderde kolonialistische op vattingen aan Kongo blijft vastklampen en anderzijds moet zij door een wijs beleid beletten, dat de enkele honderden intel lectuele inlandse leiders te Leopoldstad een soort dictatoriaal regime over Kongo vestigen. Er zal bij verkiezingen rekening moe ten worden gehouden met een nog vrij groot aantal analfabeten. Hiertoe hebben de Belgische Afrika-deskundigen in de mandaatgebieden Ruanda-Urundi bevre digende stelsels ontworpen, aldus het ver slag. Een andere moeilijkheid is dat er naast de vier grote inlanders-talen nog een veertig andere talen en honderden dia lecten worden gesproken. Vele inlanders in de rimboe kennen niet een van de vier hoofdtalen. Het verslag geeft verder een uitvoerig overzicht van de nieuwe politieke instellin gen, welke volgen^ de regeringsverkla ring in Kongo zullen worden opgericht. Belangwekkend is de passage uit het ver slag, welke handelt over de positie van de blanken in de veraf gelegen gewesten. De meerderheid van da door de werkgroep geraadpleegde personen heeft zich uitge sproken voor het beginsel, dat de blanken in die gewesten zich voor de verkiezingen voor de gewestelijke raden kandidaat zou den mogen stellen. In de steden bestaat dat probleem niet. daar de meeste blan ken in eigen gemeenten samenwonen. In de provinciale raden en in de algemene raad, welke een kamer van volksverte genwoordigers gaat worden, zullen naast rechtstreeks verkozen leden ook blanke en zwarte notabelen en deskundigen zitting hebben. Zij zullen worden benoemd dooi de gouverneur-generaal. Toeval? Het is mogelijk, aldus waarnemers te Brussel, dat de gearresteerde leiders van de opstandige Abako-beweging de kracht en invloed van die regeringsverklaring hebben willen ontzenuwen door onlusten uit te lokken. Volgens anderen moesten die onlusten op de dag van de regerings verklaring losbarsten Het incident met de verboden politieke vergadering zou dus slechts een toeval zijn geweest, die de bom voortijdig deed barsten. Er moet bo vendien ook van Brussel uit gestookt zijn, daar de inlandse burgemeester, Pinzi, ge durende zijn verblijf in België leden van de Russische ambassade te Brussel heeft ontmoet en in de Ardennen een vergade ring van de Belgisch-Russische vereniging bijwoonde. Het onderzoek wordt te Leo poldstad en te Brussel in die richting voort gezet. De slotsom van het rapport van de werkgroep luidt dat wanneer de autoritei ten onwrikbaar zijn in hun houding en de nieuwe politiek omzetten in daden, terwijl twist en twijfel over de politiek moeten worden vermeden, het gemeenschappelijk werk tenslotte zal slagen. Men kan thans aannemen, dat de schok die de onlusten in Belgische politieke krin gen heeft veroorzaakt er de meesten van heeft overtuigd dat men Belgische binnen landse politieke ruzies, zoals de school kwesties niet naar Kongo mag overbren gen. Bovendien zal België en dat is een van de voornaamste conclusies van het rapport opnieuw grotere financiële hulp aan Kongo dienen te verstrekken volgens het tweede tienjarenplan, dat thans wordt opgesteld. Razzia's LEOPOLDSTAD, (Reuter) Inheemse soldaten onder commando van Belgen hebben zaterdagavond in een voorstad van Leopoldstad honderd inheemsen aan gehouden die zich niet hielden aan het uitgaansverbod. Zondag was het rustig in de stad. In de inheemse voorsteden van Leo poldstad zijn sinds het uitbreken van de gewelddaden vorige week 1600 Kongole zen gearresteerd. Vrijdag werden in de voorstad Dendale 620 mensen aangehou den, van wie er 200 in hechtenis worden gehouden. De anderen zijn na verhoor naar huis gezonden. In Boekavoe is een politieke partij de „Kongolese concentratie" opgericht, die zegt onafhankelijk te staan van de Belgi sche partijen. Zij zegt dat alle inwoners van Kongo die zich krachtig willen verzet ten tegen „de politiek van zwakheid en de magogie welke tot de tragische onlusten in Leopoldstad heeft geleid", kunnen toe treden. De partij staat op het standpunt, dat Kongo en België moeten blijven samen werken. Wel eist zij medezeggenschap van de inheemse bevolking bij het bestuur van het land, met als einddoel binnenlands zelfbestuur van Kongo binnen een staten bond met België. LEOPOLDSTAD (Reuter) Drie Bel gische juristen die naar Leopoldstad zijn gekomen om twee gearresteerde nationa listische leiders te verdedigen, hebben de plaatselijke gerechtelijke autoriteiten van obstructie beschuldigd. De procureur- generaal heeft gezegd dat noch de ver dachten Artur Pinzi en Gaston Diomi, burgemeesters van twee inheemse voor steden van de Kongolese hoofdstad noch hun familie om de Belgische advocaten heeft gevraagd en dat de verdachten zich ter plaatse al van juridische bijstand hebben voorzien. Pinzi deelde de recht bank mee dat hij, als aanhanger van de christelijke vakbeweging, de hulp van de drie Belgische advocaten wegens hun communistische gezindheid niet kan aan vaarden. Diomi liet zich in dezelfde zin uit. De drie advocaten, onder wie de vroe gere secretaris-generaal van de Belgische communistische partij Jean Terfve, zeggen dat zij zijn aangenomen door de vrouwen van de verdachten. Zij hebben laten weten dat zij Pinzi en Diomi niet willen ver dedigen omdat zij niet privé met hen hebben kunnen spreken. Zij trekken de objectiviteit en de oprechtheid van het onderzoek in twijfel. De tenlastelegging vermeldt „aanstoken tot rassenhaat en in gevaar brengen van de veiligheid van de staat". De voorlopige hechtenis is met een maand verlengd. BOCHUM (UPI) Het observatorium in Bochum heeft radioseinen opgevangen, die naar men gelooft afkomstig waren van een nieuwe Russische raket of satelliet. De seinen zijn zaterdagavond en zondagoch tend vroeg gehoord op de golflengte van 20.004 megacycles. Volgens Heinz Kamins- ki, hoofd van het observatorium, kwamen ze van een raket of een satelliet, die in 105 a 106 minuten een baan om de aarde be schreef. Kaminski gelooft, dat de Russen gepoogd hebben een raket in een baan en terug naar de aarde te brengen. (Reuter) Een technicus van de Franse radio heeft meegedeeld, dat hij het bedoel de signaal ook heeft opgevangen. Hij was echter van oordeel, dat het niet afkomstig was van een nieuwe kunstmaan. Het be reikte zondagavond omstreeks kwart over negen zijn grootste sterkte en bleef daarna gelijk. Daaruit leidde de technicus af, dat het signaal afkomstig was van een zender, die op dezelfde plaats bleef. De Wegeninformatiedienst van de KNAC is nu dag en nacht bereikbaar. Tussen zes uur 's morgens en negen uur 's avonds (bij slecht weer tot elf uur) geven de mede werkers van de dienst uitgebreide infor maties over de toestand van de wegen in Nederland en alle andere Westeuropesc landen. Dat gebeurt via telefoonnummer 0 1700 - 63.50.70. Van negen uur 's avonds (eventueel elf uur) tot zes- uur 's morgens is op dit telefoonnummer een automatisch antwoordapparaat ingeschakeld. Men krijgt dan een korte informatie over de wegcon- dities in Nederland en de omringende landen. Advertentie Mars is een kostelijke versnapering, bereid met volle melkchocolade, eieren en roomcaramel. HAVANA (UPI) Fidel Castro is zon dag, een maand nadat hij ex-dictator Ful- gencio Batista het land uitdreef, met een troep van 200 man teruggekeerd naar het gebied, waar hij zijn oorlog met Batista begon. Hij zal daar, in de Sierra Maestra, provincie Oriënte, aan de staat behorende gronden uitdelen aan de boeren, die hem gesteund hebben. Castro vertrok per vliegtuig, vergezeld van artsen, onderwijzers, ingenieurs en andere experts om zijn hervormingspro gramma op het platteland ten uitvoer te brengen. Het doel is land te verdelen onder dui zenden pachters en boeren, die ieder 26.7 hectaren zullen krijgen. Wanneer de staatslanderijen zijn verdeeld wil Castro particuliere landerijen opkopen ten bedra gen van drie miljoen dollar per maand om zijn programma voort te zetten. Zondagmorgen werd in Havana het stof felijk overschot van majoor Pedro More- jon Valdes, „oorlogsmisdadiger no. 2" aan de familieleden overgedragen. Morejon werd kort voor zaterdag middernacht ge- executeerd in de Cubaanse hoofdstad. Een der leden van het vuurpeloton was een 15-jarige knaap, die door het lot was aan gewezen. In Havana en Santiago zullen deze week nog honderden worden berecht, aldus Humberto Sori Marin, rechter-advocaat van het revolutionaire leger. In beide ste den moeten ongeveer 1.750 personen te rechtstaan in Havana ongeveer duizend. In de provincie zullen nog 3.000 tot 4.000 personen terecht moeten staan. Duizenden werklozen hebben zaterdag voor het presidentiële paleis te Caracas ge demonstreerd. Zij werden door politie en troepen, met behulp van traangas uiteen gejaagd. Een legerauto werd in brand ge stoken. De politie werd bekogeld met ste nen en stukken ijzer. Tegelijkertijd tracht te een menigte van 4.000 personen het hoofdbureau van politie te bestormen. Zij werden teruggeslagen, maar staakten hun aanvallen toen vakbondsleiders hen toe zegden, dat de regering werkgelegenheid zou scheppen. (Van or ze correspondent in Parijs President Charles de Gaulle, heeft zich gisteravond in een causerie via de radio en televisie het Franse volk opgewekt de moed vooral niet te laten zakken. Een ver jongd Frankrijk heeft, zo verzekerde hij, de weg der historie hervat en heel de we reld houdt het oog op ons gericht.. In de nieuwe vijfde republiek zijn, aldus het staatshoofd, de wetgevende macht van het parlement en de uitvoerende bevoegdhe den van de regering nu scherp geschei den en in evenwicht en, met aller mede werking, kan voor het einde van dit jaar ook de economische en financiële stabili teit bereikt worden. Over de hoofden van zijn landgenoten heen bezwoer de Franse president verder de Algerijnse nationalis ten de steriele oorlog te beëindigen. Frank rijk blijft bereid, zo herhaalde De Gaulle, vredesonderhandelingen te openen op de rechtvaardige en oprechte voorwaarden, die hij vroeger heeft uiteengezet. Aan de strijd moet toch eens een einde komen, al dus de generaal, en waarom dus nu niet meteen? Het was voor de eerste maal in de Fran se geschiedenis, dat een president der re publiek zich rechtstreeks tot het volk wendde, zonder het parlement bij zijn boodschap in te schakelen. Die uitschake ling valt nog wel te sterker op omdat de Nationale Vergadering, na een eerste kor te zittingsperiode, gisteren juist tot einde april weer uiteen moest gaan. Als voorbeeld voor zijn optreden moe ten generaal De Gaulle de vex-maarde praatjes-bij-de-haard voor ogen hebben gestaan, waarin indertijd president Roo sevelt het Amerikaanse volk deelgenoot van zijn dagelijkse zorgen en overpeinzin gen maakte. Het is de bedoeling dat in het vervolg ook de premier en de ministers regelmatig voor de microfoon zullen ver schijnen om het onmiddellijke contact met de publieke mening tot stand te brengen en te onderhouden. Dat De Gaulle speciale nadx-uk heeft ge legd op de financiële en economische as pecten der Franse politiek, vindt ongetwij feld zijn verklaring in de toenemende on gerustheid tr. zelfs tegenstand, die het sa neringsplan van minister Antoine Pinay in brede lagen van het volk, vooral in de pi'ovincie, ontmoet. Daags tevoren had premier Michel De- bré prefecten uit het gehele land naar Pa rijs ontboden en eenstemmig moeten zij op de ijskoude ontvangst van de verhoog de belastingen, de prijsstijgingen en de andere economische maatregelen hebben gewezen. De Gaulle heeft de Fransen met zijn bemoedigende opmex-kingen en voor spellingen, begeleid door een vaderlijk schoudei-klopje, blijkbaar een riem onder de benarde harten willen steken. Conflicten (UPI) Voor het eei-st sinds jaren heeft de Franse politie vrijdag moeten ingrij pen in een arbeidsconflict. Zij ontruimde de fabi-ieken van de zwax-e industrie in Rijssel, waar 4.000 arbeiders een zitsta- king waren begonnen uit protest tegen het. ontslag van 550 arbeiders. De politie leg de daarna een cordon om de fabrieken. (AFP) Aan het slot van de zitting van de Nationale Vergadering werd, op voox-- stel van een gaullistische afgevaardigde, een motie aanvaax-d om hulde te betuigen aan de Franse militairen „die in Algerije strijden om de eenheid van het vaderland te bewaren en de vrede van Frankrijk te hex-stellen." Tevens wei-d hierin „de soli dariteit met de afgevaax-digden van de departementen Algerije en de Sahara be vestigd" om hun program te verwerkelij ken. De socialisten namen niet deel aan het applaus na het tweede deel van deze motie. Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABL. f 1.- 40 TABL. f 1.50 Gezellige mensen Hoe is het toch mogelijk, dat kinderen nooit naar bed willenAlles hebben ze er voor over, om dat gehate ogenblik te rek ken ze gaan geruisloos onder tafel een boek lezen, wensen een voetbad voor denk beeldige wintertenen, of willen je zelfs helpen met de afwas. Waren we vroeger niet allemaal zo? Hebben we niet allemaal: „hè, nóu al???" gezegd, en leek het ons niet de grootste aantrekkelijkheid van het grote-mensen- bestaan, onbeperkt laat op te mogen blijven? Als ik eindelijk na veel moeite mijn eigen kinderen heb toegedekt, kijken ze me aan met dezelfde verwijtende blik, die ik indertijd mijn ouders toezond onder die omstandigheden. En dan komt het. „Hènóu al?!", mopperen ze. „Kind ik wou, dat ik al kon", ver zucht ik, net als mijn ouders toen. „Waarom ga je dan niet?", vragen mijn kinderen verwonderd, net als ik toen. - Ja, waarom ook eigenlijk niet? Dank zij de televisie krijg je toch nooit meer visite 's avonds, en, als het half tien is, gaan wij die avondwérkelijkéin delijk vroeg naar bed. Hoe hard heb ben we dat eens nodig! En hoe lang hebben we hier naar verlangd! Maar, net lekker warm en doezelig, word je opgeschrikt door een allerakeligst ge reutel. „RRRRRR! SCHSCHRRRRTTTT!" Een nozem uit een zijstraat probeert z'n brommer, en rijdt daarna nog een ere rondje. Na dit. intermezzo draai je je nog eens om en begint, vol goede moed aan de twee de etappe, tol plotseling„Nou dddaag!" (In vijfvoud, wegstervend). Mevrouw Brilslang laat de visite uit. Nog maar eens proberen te slapen. „Bim, bam. Kletter". Mevrouw Keel luidt de Wasdag in. Nou hangt ze morgen het vroegst. Je duwt het verhitte hoofd onder de de kens en probeert opnieuw. „Brrrrratttsj! Krrrrratttsj!" Buurman Keel schept kolen. Adri zegt iets, dat in het rumoer ver loren gaat, en dat is maar goed ook. Nu maar weer tot tien tellen tot honderd „Pssss! Psssttt! Lappie! Rooie! Moortje! Streepie! I'.ómmm?! Kómmm?!", klinkt een lokgeluidje. Mevrouw Hoeksema roept haar poesjes binnen. Ten einde raad draai je je nog eens om, en hoopt, dat het nu eindelijk „Brrrrrrattttttsj! Krrrrattttttsj!" Meneer Roermond schept kolen. Klaar wakker ben je nu. Wanhopig loop je rond, je neemt een aspirientje, en pro beert het maar weer..... Wie gaat er nü kolen scheppen? Je rvoelt in je bedr en tracht'je de een zaamheid van de Siberische steppen voor de geest te halen. En tenslotte werken het aspirientje en de steppen, en slaap je in Totdat je wakker schrikt, bedenkende, dat je zélf vergeten hebt, kolen te schep pen. Dat heeft onvermijdelijk tot gevolg, dat de kachel uit gaatJe kijkt op de klok. tiet is bijna half trvee. Je slaat je peignoir om, gaat naar be neden, en ziet, dat je net te laat komt de patiënt is reeds koud. Je overweegt de voor- en nadelen van het nü-aanmaken en morgenochtend-aan maken. Morgenochtend heb je haast, en het is erg om in een koude kamer te komen op je nuchtere maag. Dus je peutert de slakken uit de kachel, laat de as vrolijk om je slaperige hoofd stuiven. Dan begeef je je de kou in met je lege bakkie en verricht het primitieve ritueel. „Brrrrattttsj! Krrrrattttttsj!" negen maal. Nu schrikken ze overal wakker, en be gint. ditzelfde verhaal in minstens zes slaapkamers opnieuw. En als je dan nijdig kranten in de kachel propt, dan valt je oog nèt op deze adver tentie, gekreukt, doch nog leesbaar: „GEZELLIGE MENSEN stoken kolen Paula Spotter BERN (Zwitsers persbureau/Reuter) De meerderheid van de Zwitsei-se man nen heeft zondag bij een volkstemming tegen het kiesrecht voor vrouwen in natio nale aangelegenheden gestemd. De uit slag van de volksstemming, waarbij het ging om het actieve en passieve kiesrecht voor vrouwen voor het federale parlement en de mogelijkheid voor vrouwen om tot minister te worden benoemd, luidt 654.924 tegen en 323.307 vooi\ Om het vrouwen kiesrecht in te voeren is hex-ziening van de grondwet nodig. Alleen in de kantons Waadt, Neuchatel en Genève waren de voorstanders van het vrouwenkiesrecht in de meerderheid, doch zij konden op het landelijke totdal niet de doorslag geven. Onder de tegenstanders van het vrouwen kiesrecht bevinden zich vele vi-ouwen, die menen dat de vrouwen zich beter niet met de politiek kunnen bemoeien. Politieke waarnemers in Bern hadden 'n groter overwicht voor de tegenstanders van het vrouwenkiesrecht verwacht. On geveer 66.2 percent van de stemgerech tigde mannen heeft aan de stemming deel genomen, een hoog percentage bij volks stemmingen in Zwitserland, in het bijzon der in de winter. In het kanton Waadt gingen de kiezers in een aparte verkiezing met 33.671 te gen 30.285 stemmen akkoord met het voor stel om vrouwen kiesrecht te geven in kantonnale aangelegenheden. Waadt is het eerste kanton waar dit het geval zal zijn. Men verwacht dat er nu pogingen zullen worden gedaan om een dergelijke volks stemming in de twee andere Fransspre kende kantons, Genève en Neuchatel, te houden. Via de verschillende kantons zal op den duur nog eens getracht worden, de kwestie van het vrouwenkiesrecht op fe deraal niveau aan de orde te stellen. Het kan op die manier nog wel tien jaar du- i-en, voordat de Zwitserse vi-ouwen volle dige politieke gelijkheid zullen hebben ge kregen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5