WYBERT Bonn stelt voor: eerst plooien gladstrijken PHILIPS HOORBRIL BONTEKOE Rusland bezit een hele serie intercontinentale raketten r Van dag tot dag Conferentie met de Russen pas in mei Nog steeds ontvangst van morsesignalen <~Praatótoel Zonder schokken Juristerij DE HANS HEDTOFT Zoeken begint pas goed nu het weer verbeterd is Castro's toezeggingen Planters bezorgd over landhervorming Berberleiders in Rabat ter dood veroordeeld Complot om Fransen weer in Marokko te halen? Russische missie voor hulpverlening in Perzië BESMETTING Dalen met paraplu op Britse piloten klagen over vliegtuiginterienrs Mededeling van minister Malinovsky in Moskou Poolse pater klaagt in zijn proces de politie aan Franse minister: schandalen gaan niet in de doofpot Vriendin van Le Troquer in beschuldiging Op de thans verkrijgbaar Weer een Britse trawler in de viermijlszone DINSDAG 3 FEBRUARI 19 5 9 De Amerikaanse staat Virginia, beho rende tot de groep van zuidelijke staten waar van oudsher een scherpe scheiding tussen blank en zwart geheerst heeft, be leefde maandag een historisch moment: kinderen van zwarte huidskleur betraden in twee gemeenten van die staat de „blan ke" scholen, gesteund door de wetgewor- den afschaffing der rassenscheiding, die van Washington uit aan alle Amerikaanse staten is opgelegd. Er deden zich geen incidenten voor. De ze simpele mededeling tekent de sfeer, die in Virginia de ingrijpende verandering in de verhouding tussen blank en zwart om geeft. Een sfeer van rust en aanvaarding, die schril afsteekt tegen de agitatie en provocatie in andere Amerikaanse staten. Hiermede is duidelijk gebleken, dat op- hitsing en stokerij van de zijde der fana tieke negerhaters noodzakelijk is om het gros der blanke bevolking in een staat van onrust en tot onbeschaafde aanvallen op zwarte medeburgers te brengen. Waar die provocatie uitblijft, kan de integratie zich zonder schokken voltrekken. Dat de plaatselijke of staatsautoriteiten bij het al of niet optreden van onrust de belang rijkste rol spelen, valt buiten twijfel. Hun verantwoordelijkheidszin en ambtsbe kwaamheid beslissen over de ontwikkeling van de situatie en blijkbaar kan Virginia zich verheugen in het bezit van een over heid, die over deze twee eigenschappen in ruime mate de beschikking heeft. Het studie-orgaan voor het leger, „De Militaire Spectator", heeft verleden maand blijkbaar zijn naam als studie-or gaan tenvolle gehonoreerd door zich te ver diepen in de vraag of het bombardement van 1940 op Rotterdam al of niet geoorloofd moet worden geacht uit het oogpunt van oorlogsrecht. Wij hebben deze merkwaar dige studie niet gelezen, doch nemen aan dat het communistische Tweede Kamer lid Bakker zich met vergist heeft toen hij tot de conclusie kwam dat de Spectator de onderhavige vraag bevestigend beant woordde, met andere woorden, dat bom bardement inderdaad geoorloofd achtte. De heer Bakker was het daar niet mee eens en vroeg de minister van Oorlog schriftelijk naar zijn mening. De minis ter heeft nu geantwoord, dat hij de mening van de Spectator niet deelt en dus het Rot terdamse bombardement niet als een ge oorloofde oorlogsdaad beschouwt. Wat nu? Rotterdam heeft er weinig aan, te weten dat de ene militaire instantie wel, de ande re niet overtuigd is van de mogelijkheid om de moordende, onverhoedse aanval der Duitse bommenwerpers op de woonwijken van de stad in te passen in een keurslijf van theoretische stellingen, die de jurisdic tie van de oorlog analyseren. „Geoorloofd" en „niet geoorloofd" zijn termen, die in dit verband uitsluitend slaan op vaag omschreven rechtsregels, en allerminst op overwegingen van hu maniteit of moraliteit. Er bestaat een zeker aantal internatio naal aanvaarde rechtsregels, die inder tijd aaneengelijmd zijn met de bedoeling, de oorlog te reglementeren. Dat was nog ten tijde van de loopgravenoorlog, toen massale bomaanvallen op open steden technisch nog niet mogelijk waren. Later heeft men er nog wat aan gedokterd en tenslotte is in Neurenberg, bij de berech ting van Duitse oorlogsmisdadigers, een zekere jurisdictie ontstaan die nooit door internationale conventies bekrachtigd is. Het houvast bij de beoordeling van „ge oorloofd" of „niet geoorloofd" is zelfs uit zuiver juridisch gezichtspunt uitermate zwak. De oorlog van 1940-1945 is gedeelte lijk met wederzijdse bombardementen op woonsteden uitgevochten in de Stille Oceaan zelfs door twee atoombomaanval len op woonsteden beslist. Wat wil men nu met Rotterdam? Zowel de studie van de „Militaire Spec tator" als de woede van de heer Bakker lijken ons volkomen doelloos en zonder zin. Iedereen immers weet, dat in een volgen de oorlog geen der eventuele belligerenten de „Militaire Spectator" ter hand zal ne men om te zien hoever hij zal kunnen gaan. „In de oorlog en in de liefde is alles geoorloofd", zegt het spreekwoord ep dat betekent: het doel heiligt alle middelen en enkel de overwinnaar heeft gelijk. Wie zich daarna over juridische formules het hoofd gaat breken, schept de waan van een objectieve, boven de partijen zetelen de, internationale rechtspleging, die niet bestaat. (Van onze correspondent in Bonn) Vanwege de Westduitse regering is op een persconferentie te Bonn meegedeeld, dat men hier het liefst het volgende plan voor het overleg over de kwestie Berlijn en het Duitse probleem gerealiseerd zou zien: 1. Voor 2 april een conferentie van de westelijke ministers van Buitenlandse Za ken om het westelijke standpunt jegens de Russische voorstellen vast te stellen. 2. Van 2 tot 4 april, tydens de NAVO- confcrentie te Washington, het grote wes telijke overleg hierover. 3. In de tweede helft van mei een mi nistersconferentie met de Sovjet-Unie. Van regeringszijde werd gewaarschuwd om de 27ste mei, de dag waarop het Rus sische „ultimatum" voor een oplossing van de Berlijnse kwestie afloopt, toch vooral niet als iets reëels te zien. De Rus sen hebben in hun nota over Berlijn van 27 november slechts gesproken over een oplossing binnen zes maanden. Moskou kan dus zowel voor als na de 27ste mei iets tegen West-Berlijn ondernemen. Het Westen dient een dergelijk ultimatum ge woon te negeren. Over het bezoek van Dulles verklaarde men, dat het er niet om gaat meningsver schillen tussen Washington, Londen, Bonn en Parijs uit de weg te ruimen. Het be staan daarvan ontkende men. Het gaat in feite om nuances, om het gladstrijken van de plooien. As Bonn-Parijs Dit alles neemt niet weg, dat de stem men, die spreken over een Frans-West duits blok tegen te veel tactisch toegeven aan de Russen, steeds duidelijker worden. HALIFAX, NOVA SCOTIA (UPI) Het zoeken naar het vermiste Deense motor schip Plans Hedtoft, dat reeds vier da gen duurt, zal worden voortgezet en de weersomstandigheden in het betrokken ge bied zijn aan het verbeteren. Sinds vrij dagmorgen, toen het schip meldde op een ijsberg te zijn gelopen en snel aan het zin ken was, is niets meer van de 95 opvaren den vernomen. Het zoeken bij nacht is tot dusver ver hinderd door de krachtige wind en het slechte zicht. Volgens de laatste berichten van schepen en vliegtuigen, die het ge bied om en bij het zuidelijke punt van Groenland afzoeken, is de wind afgeno men tot snelheden van ongeveer 40 km. per uur. Ook de zee is rustiger met gol ven van zeven tot acht meter hoog. Een der schepen had maandag ge meld, dat het gebied vol pakijs en grote ijsbergen is. Zes vliegtuigen een Deense catalina- vliegboot, twee C-54 toestellen en twee Neptunes van de Amerikaanse lucht macht, en een Lancaster van de Konink lijke Canadese luchtmacht zochten het gebied maandag af zonder enig teken waar te nemen van het oranjekleurige schip of zijn overlevenden. De vliegtuigen opereerden vanuit Goose Bay (Labrador) en bases in Argentia en Torbay (New foundland). Zwakke radiosignalen hadden de hoop doen herleven, dat tenminste enkele over levenden zich in een reddingsboot of op een ijsschots zouden bevinden. Men achtte het op Newfoundland weinig waar schijnlijk, dat de signalen iets met de Hans Hedtoft uitstaande hebben en schreef deze toe aan een radiobaken voor de luchtvaart. De morsesignalen hebben echter de Deense luchtmacht een Catalina amfibie vliegtuig naar het gebied doen dirigeren, waar de noodseinen vandaan kwamen. De Catalina zal Keflevik, op IJsland, als ba sis gebruiken. KOPENHAGEN (AFP) Het Deense commerciële radiostation Lyngby heeft vannacht krachtige morseseinen opgevan gen, die uit de richting Groenland kwa men. De signalen vormden geen begrijpe lijke taal en de herkomst stond niet vast. In de verklaring van de Groenlandse handelmaatschappij wordt gezegd, dat zij het schip als met man en muis vergaan beschouwt. De minister van verkeer en waterstaat mr. J. van Aartsen, heeft een telegram gezonden aan de Deense minister van handel en nijverheid, waarin hij zijn me deleven uitspreekt met hen die betrokken zijn bij de ramp met de „Hans Hedtoft". De Duitse trawler Johannes Kruess, de eerste die in het gebied arriveerde, waaruit de noodseinen van de Hedtoft waren ontvangen. Op het radarscherm van dit schip heeft men nog gemeend de zinkende Deen waar te nemen, maar behalve grimmige ijsformaties in een wilde zee werd door deze trawler niets gezien. De Kruess moest ten slotte zelf de wijk nemen omdat zij door het ijs dreigde te worden ingesloten. De Franse regering heeft enkele dagen geleden een voorontwerp van een moge lijk westelijk antwoord op de Russische nota's over de kwesties Berlijn en Duits land aan Bonn gestuurd. Daarin zouden enerzijds de Russische voorstellen worden afgewezen, maar anderzijds zou er de be reidheid tot onderhandelen met Moskou uit blijken. Men meent nu, dat de Westduit se regering hiermee volkomen akkoord gaat en zelfs de Fransen zou hebben aan gemoedigd iets dergelijks te ontwerpen. De Fransen gaan echter nog een stapje verder dan Bonn: waar Bonn een confe rentie met de Russen wil in de tweede helft van mei, daar zegt men te Parijs, dat een dergelijk overleg beslist na 27 mei moet worden gehouden om de Russen dui delijk te maken, dat men niet onder de druk van een ultimatum wil praten. Men spreekt hier over „de as Parijs-Bonn", waarbij Parijs Bonn steunt in deze kwes tie, in ruil voor Duitse steun voor Frank rijk bij de Europese economische onder handelingen, hetgeen regeringskringen als fantasie bestempelen. Voorbereidingen (UPI) De Westduitse minister van Defensie Franz Josef Strauss is in Bonn teruggekeerd van een kort bezoek aan Pa rijs, waar hij met Westduitse vertegen woordigers bij de NAVO overleg heeft ge pleegd over de Duitse herbewapening. Strauss zou de reis gemaakt hebben op bevel van bondskanselier Adenauer. Men gelooft dat de missie van Strauss deel uit maakt van de voorbereidingen van Bonn voor de komende besprekingen met Dul les. MOSKOU (UPI) De ambassadeur van West-Duitsland in Moskou, Hans Kroll, heeft maandag een onderhoud gehad met Kroesjtsjev en de onder-minister van Bui tenlandse Zaken Valerian Zorin. Het on derwerp der bespreking is niet bekend ge maakt. HAVANA (AFP) De hoofdcommis saris van politie te Havana, Ameijeiras, heeft een waarschuwing gericht tot dege nen, die nog zonder toestemming wapens in hun bezit hebben. De nieuwe regering kan niet toestaan, dat er weer particulie re legers worden gevormd zoals het geval was onder de regering van de presidenten Grau San Martin en Carlos Prio, aldus de politiechef. In de provincie duurden ook maandag de terechtstellingen nog voort. In de hoofd stad werd alleen kapitein Morejon ter dood gebracht. Onder de eigenaars van grote plantages heerst vrees, nadat de leider van de re volutie, Fidel Castro, heeft gezegd, dat de landarbeiders meer moeten hebben dan vage beloften. Zij moeten in staat worden gesteld op eigen grond te werken, aldus Castro's verklaring. Hij zei niet of de hiertoe strekkende landhervorming alleen op aan de staat behorende landerijen van toepassing is of ook op particulier bezit, HAVANA (UPI) De politie in Havana heeft een Amerikaanse staatsburger aan gehouden onder verdenking, dat hij ge huurd was om Fidel Castro te vermoor den, zo is vandaag vernomen. De verdach te, Edward Allayn Ney 31, uit Chicago, ontkent. Ney zeide, dat hij op 26 decem ber in Santa Rita, provincie Oriënte, was gearresteerd en op 18 januari naar Hava na gebracht. Volgens de Amerikaanse am bassade zijn „criminele beschuldigingen" tegen Ney ingebracht. De autoriteiten zeggen, dat zij een ge weer met een telescopische lens en een pistool in beslag namen toen Ney werd gearresteerd. Intussen is bekendgemaakt, dat een ze kere Jose Duany Cobas, een 20-jarig lid van het geregelde leger, heeft bekend dat hij van plan was geweest Fidel Castro te vermoorde, toen deze land onder de boe ren in Oriënte verdeelde. Castro keerde maandag naar Havana terug. RABAT (Marokko) (UPI) De Berber leider Addi-ou-Bihi werd zondagmorgen ter dood veroordeeld wegens het smeden van een complot, dat ten doel had de Fransen weer meester te doen worden van Marokko. Zeven van Bihi's mede-beklaag den werden eveneens ter dood veroordeeld. Het doodvonnis kan alleen door koning Mohammed V opgeschort of in een andere straf veranderd worden. Bihi, oud-gouverneur van de verafge legen provincie Tafilalet in het zuiden van Marokko, heeft nimmer de nogal sensatio nele beschuldigingen van het openbaar ministerie betwist. Die bestonden daaruit, dat Bihi met een drietal generaals uit het Franse leger twee jaren geleden zou heb ben gecomplotteerd om een opstand te ver wekken onder de Berber-stamleden, die van nature nogal krijgszuchtig zijn. Die opstand, zo werd beweerd, zou aan Frank rijk het voorwendsel hebben verschaft om in te grijpen en Marokko weer te bezetten, één jaar, nadat het aan dit vroegere pro tectoraat volledige onafhankelijkheid had verleend. Het beweerd complot zou hebben moe ten uitbreken in januari 1957, toen koning Mohammed op een pleziervaart in de Mid dellandse Zee was. De advocaten van de verdediging hadden tijdens het proces ge vraag om de Franse generaal René Cogny, vroeger bevelhebber in Indochina en op perbevelhebber van de Franse strijdkrach ten in Marokko ten tijde van de opstandige beweging, als getuige op te roepen. In Marokkaanse kringen wordt echter beweerd, dat de Franse ambassade nooit op de oproepen van het hof, door het mi nisterie van Buitenlandse Zaken doorge geven, had geantwoord. Bihi was schuldig bevonden aan het in de gevangenis werpen van autoriteiten en rechters, die uit Rabat naar zijn provincie werden gezonden en van het uitzenden van sluipschutters toen de koninklijke troe pen uitgezonden waren, om hem gevangen te nemen. Een andere hoofdfiguur van dit proces ook een Berberleider, Lahoen Lyoussi. is nog op vrije voeten. Hij zou op het ogenblik een toevlucht hebben gevonden in Spanje. Lyoussi, oud-minister van Bin nenlandse Zaken en tot voor kort een van 's konings intiemste raadgevers, is er ge durende het proces van beschuldigd. Bibi in contact te hebben gebracht met de Franse generaals. TEHERAN (UPI) De Russische on derminister van buitenlandse zaken Alexander Simeonev is maandag voor be sprekingen met de sjah, premier Manut- scher Eghbal en de minister van buiten landse zaken Ali Asghar Hekmat in Tehe ran aangekomen. Hij staat aan het hoofd van een missie, die talrijke hooggeplaatste ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken 'ómvit. "r: Naar verluidt is het onderwerp der be sprekingen economische en technische steun aan Perzië. Uit Joegoslavië werden onlangs in het grootste '-eheim zeven ernstig door straling aangetaste kernfysici naar Parijs overgebracht teneinde daar ver pleegd te worden. Van twee was de toestand hopeloos, deze zijn overleden en hun lichamen zijn in alle stilte naar Joegoslavië teruggebracht. Maar vijf geleerden, een vrouw en vier mannen, wier toestand toch ook zeer ernstig werd geoordeeld, zijn op wonderbaar lijke wijze genezen. Men ziet hen hier op bezoek op de Joegoslavische ambas sade in Parijs. Van links naar rechts op de voorste rij: de heer Bugojevitch, mevrouw Uvalitch, echtgenote van de ambassadeur, mej. Dangerbitch en de ambassadeur Uvalitch. Staande van links naar rechts: de heren Maksitch, Hajdukovitch en Grujitch- Advprtpnii' OVERAL DREIGT Gebruik regelmatig LONDEN (UPI) Volgens de Sunday Dispatch moeten piloten, die in de trots van de Britse luchtvloot vliegen, paraplu's mee naar boven nemen om zich in de Cornet-straalvliegtuigen tegen druipend water te beschermen En piloten in ande re vliegtuigen werken in hemdsmouwen omdat de temperatuur in de cockpit tot honderd graden stijgt, nemen zaklan taarns mee om slechtverlichte instrumen ten te kunnen zien en gebruiken krabbers om het ijs van de windschermen te ver wijderen. „Hier werken piloten onder omstandig heden, die het personeel van de kantoren niet zou accepteren" zo heeft. Dennis Fol lows, secretaris van de vereniging van Britse verkeerspiloten, aan de Sunday Dispatch verteld. „Het straaltijdperk maakt de stand van zaken nog erger", aldus Follows. Piloten in de Cornet namen paraplu's mee, die zij tijdens het dalen gebruikten voor bescherming tegen het water, dat ontstond door dooi van het ijs in de cock pits. Piloten van Viscounts klagen, dat de niet-geventileerde radio-uitrusting de tem peratuur in de cockpit opjaagt tot boven de honderd graden. Na de maaltijden moet het tafelzilver goed geteld worden om er zeker van te zijn dat niets door gaten in de vloer terecht is gekomen tussen belang rijk mechanisme. De pilotenvereniging heeft richtlijnen op gesteld voor de cockpitbouw, welke vol gende maand zullen worden voorgelegd op een internationale conferentie van luchtvaartverenigingen. MOSKOU (Reuter-AFP) „Er bestaan geduchtere wapens dan de kernbommen, luchtmacht en vloot waarover de imperia listen, die eer nieuwe oorlog voorbereiden beschikken. Dat zijn de intercontinentale ballistische raketten die door geen enkel luchtverdedigingswapen kunnen worden tegengehouden en welke haar kernladin gen naar ieder punt van de aarde kunnen vervoeren. Ik zeg „punt" want zij kunnen met zeer grote precisie op haar doel wor den afgeschoten," aldus heeft de Russi sche minister van Defensie, maarschalk Rodion Malinovski, vandaag op het partij congres te Moskou verklaard. „Het Rode leger beschikt over een gehele serie inter continentale en continentale raketten en andere met grote, middelgrote en kleine reikwijdte," zo zei hij. De Russische partijfunctionarissen die als gevolg van Stalins „persoonsverheer lijking" zijn uitgestoten, zijn opnieuw ge ïnstalleerd, aldus verklaarde gisteren Ni kolai Sjvernik, lid van het partijbestuur. Maandag is ook het woord gevoerd door de Syrische partijsecretaris Khaled Bag- dasj, die zijn land ontvluchtte toen Nasser de Syrische communisten openlijk aanviel. De Poolse politie maakt weliswaar geen gebruik meer van lichamelijke martelin gen, doch bij het verhoren van verdachten wordt wel gebruik gemaakt van „chantage, leugens en morele druk die de gevangene vernederen", zo heeft de Poolse rooms- katholieke geestelijke Pirozynski voor een rechter in Warschau verklaard. Pater Piro zynski zei gearresteerd te zijn op grond van getuigenissen van een provocateur der politie. Hij staat terecht omdat hij als hoofdredacteur van een kerkelijk tijd schrift papier op de zwarte markt zou hebben gekocht om een grotere oplage te bereiken dan hem was toegestaan. De pater is ook beschuldigd van over treding van de geldvoorschriften. Tot zijn verdediging voerde hij aan, dat die voor schriften zo ingewikkeld zijn dat zelfs een directeur van het ministerie van Finan ciën zich aan overtreding heeft schuldig gemaakt en nu in voorarx-est vertoefC Pii-ozynski protesteerde ook tegen de wijze waai-op zijn kamer in zijn afwezig heid onderzocht is op bcwijsmatei'iaal. Hij zei dat brieven en persoonlijke bezittingen werden meegenomen. Hij zei verder niet te begi'ijpen, waarom hij terecht staat. De rechtbanken zouden met de priesters moe ten samenwerken ter bestrijding van dief stal en woord, zo zei hij. Hij zei dat het moeilijk is de Syriërs er van te overtuigen, dat de communisten de vijanden van nationale eenheid zijn. „Wanneer president Eisenhower zou kunnen verklaren dat er zich in de Ver enigde Staten geen politieke gevangenen meer bevinden, zoals Kroesjtsjev dit heeft gedaan'sprekend over de Sovjet-Unie, dan zouden talrijke militante leden van de communistische partij en vakbeweging zich in ons midden bevinden," zo verklaar de de secretaris van de Amerikaanse com munistische partij, James Jackson. Hij sprak aanvankelijk in het Engels, maar hij ging tegen het slot over op het Rus sisch hetgeen grote geestdrift teweeg bracht. Jackson deelde mee dat zijn par tij „het gezwel van het revisionisme heeft uitgesneden". Hij bracht hulde aan de Sov jet-Unie die dankzij haar zeven-jarenplan toppen zou bereiken, welke voor de kapi talistische wereld onbereikbaar zijn. Nikolai Ignatov, lid van het presidium van het centrale comité, deelde mee dat de theoretische uiteenzettingen die Kroesjtsjev in zijn rapport aan het con gres heeft gegeven, zullen worden opgeno men in het nieuwe program van de par tij, waaraan thans wordt gewerkt. Het huidige program werd in 1919 opgesteld volgens een ontwerp van Boecharin die in 1938 werd terechtgesteld. PARIJS (Reuter) De Franse minis ter van Justitie, Michelet, heeft tegenover „Paris-Presse" verklaard, dat de gerech tigheid haar beloop zal hebben, onafhan kelijk van de personen die bij de schan dalen betrokken kunnen zijn. De minister zei het te betreuren, dat er zoveel over de zaken wordt geschreven terwijl ze nog in onderzoek zijn. De rechter die het onderzoek naar de „rose balletten" leidt, Sacotte, zal naar verwacht wordt deze week tegen een twin tigtal personen aanklachten uitbrengen, zo verklaarden functionarissen. Maandag is de 44-jarige mevrouw Elizabeth de Pi- najeff, een vriendin van Le Troquer, in staat van beschuldiging gesteld. Zij is de eerste vrouw die officieel bij het schan daal wordt betrokken. De broer van een van de minderjarige meisjes die bij deze zaak betrokken zijn, een achttienjarige barman, heeft bij de politie geklaagd dat hij zondag door een auto opzettelijk is aangereden toen hij op zijn scooter van zijn werk naar huis reed. De politie stelt een onderzoek in. De ad vocaat van het meisje heeft maandag na een onderhoud met rechter Sacotte ver klaard, dat hij een aanklacht tegen de onbekende autobestuurder zal indienen. Goed-geklede man Een Amerikaanse klerenfabrïkant, in Europa om stoffen in te kopen, zegt dat de goed-geklede man een costuum slechts één keer per week moet dragen. Wat mij betreft, als ik dat advies opvolgde, zou het betekenen dat ik de overige zes dagen in bed moest doorbrengen. Niet, dat mij dat veel zou kunnen sche len. Ik heb een nette blauwe pyama en de Amerikaan heeft niet beweerd, dat de goed-geklede man een pyama ook elke dag moet verwisselen. De kwestie is: zou het mogelijk zijn met één dag per week gekleed te zijn zelfs goed gekleed een nette carrière op te bouwen? En daarmede is men in een sombere cir kelgang gekomen. Om in de wereld voor uit te komen moet men goed gekleed zijn, om goed gekleed te zijn moet men iedere dag een fris pak aantrekken. Maar om ze ven nette pakken met overhemden, schoe nen, sokken, dassen te bezitten moet men in het leven aardig vooruit gekomen zijn. Tenzij men op crediet kooptMaar om op crediet te kunnen kopen moet. men eerst goed gekleed zijn. En om goed gekleed te zijn dient men iedere dag. Ik vraag me af, hoe die Amerikaan is begonnen. Ik neem aan, dat hij journalist was en iemand vertelde hem., dat hij niet zeven maanden hetzelfde vettige jasje en dezelfde glanzende broek kon dragen. Een goed-geklede man, zo zei men hem, draagt iedere dag. „Ja, ja", zei hij. En dus ging hij naar een winkel en bestelde zes nieuwe pakken. Maar in zijn afgedragen jasje en glanzende pantalon zag hij er uiterst oncredietwaar dig uit. Hij probeerde vervolgens ergens een broek te stelen, maar hij werd betrapt en verdween voor enige weken uit de maat schappij. Al die weken droeg hij hetzelfde complet. Toen hij er uit kwam, vroeg hij zijn hoofdredacteur om voorschot. „Waarom?" vroeg de hoofdredacteur. „Om zes costuums te kopen en zes hem den en zes „Luister", zei de hoofdredacteur, „ik heb je slechte stukjes jaren gedrukt, ik heb meelij gehad toen je in moeilijkheden was. Maar een voorschot geef ik niet. Je bent ontslagen". En daar stond hij op de Amerikaanse straat, in een glanzende pantalon en een vettig jasje. Hij probeerde het met bedelen, maar voor bedelaar was hij weer te goed gekleed. Hij probeerde het met litteratuur. Maar het costuum was te dun voor de kou op zijn dakkamertje. Hij probeerde kleren te huren, te lenen, te stelen. Hij werd al door killer en hongeriger. En in zijn hoofd bleef hameren: de goed- geklede man of heer dient iedere dag een ander pak Bijna huilende zette hij zich neer. Van zijn laatste geleende geld kocht hij wat naaigaren, een naald, een tweedehands vingerhoed, niet meer modern, een botte schaar en een rol stof. En zette zich neer met gekruiste benen op zijn schrijftafel en begon voor zichzelf een costuum te naaien. Bij mxakte het keurig met knoopsgaten, kleppen op de zakken, een voering en een vest. Zo, dat was maandag. Het costuum leek wat raar en bulkte uit waar het had moeten invallen en viel in waar het had moeten uitvallen. Maar voor maandag was hy in orde. Toen dinsdag. Hij haalde het pak uit el kaar en begon opnieuwHet was al beter dan maandag. Woensdag, donderdag, vrij dag, zaterdag.Voor zondag kon hij al een meesterstuk maken. Natuurlijk kon hij het toen niet meer laten en begon een klerenfabriek. En nu is hij naar Europa gekomen om nieuwe stoffen in te kopen en zegt: iedere goed- geklede man moet iedere dag een ander costuum aantrekken. All right, mister. Nu weet ik, hoe er aan te komen. Beleefd aanbevelend, Kleding fabriek H. B. Fortuin Advertentie Heemstede - Spoorplein 4 Incident bij IJsland REYKJAVIK (Reutei-) Twee Bi-itse torpedoboot jagers zijn zondagmorgen tus senbeide gekomen toen de kotter van de IJslandse kustwacht „Thor" op het punt stond om een Britse trawler te enteren, die gevist zou hebben binnen de viermijls zone. De „Thor" had door middel van een schot met los kruit de trawler bevolen bij te draaien, zo heeft de IJslandse kustwacht meegedeeld. Even daarna verschenen er twee Bx-itse torpedobootjagers op het to neel, die hun kanonnen zouden hebben ge richt op de „Thor". De Britse commandant was toen aan boord van de „Thor" ge komen en had gezegd, dat hij de Britse ad- mix-aliteit om nadere bevelen zou vragen, aldus de IJslandse kustwacht. Volgens maandagavond in Reykjavik ontvangen berichten liggen de trawler en de torpedobootjagers nog steeds voor de oostkust van IJsland te wachten op andere bevelen uit Londen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5