Met „spaans lef" en drie man in een dinghy de oceaan op Kapitein Folkert de Jong beschouwt het slepen met de „Zeeland" als een hobby Maria Mercedes Luna concerteert maandag „Schijn en werkelijkheid" in Heemskerk 5 Kapitein Strijbos bracht de halve „Nyon" binnen „Dit reisje was niets bijzonders Kleurendia-avond Ohm bij Fotokring Velsen Sportschool Koelemeijer in Cultureel Centrum Kapitein H. Rijnbergen met pensioen Nog geen naam voor kerk in aanbouw Judokampioenschappen op Zaterdag in Beverwijk Verbouwde „Oranje" naar Australië vertrokken Ruilverkaveling in Noordholland Vissers van de Far Oer door Britten verdrongen? DONDERDAG 5 FEBRUARI 1959 JE MOET „SPAANS LEF" HEBBEN om op een stormachtige Atlantische Oceaan in een rubberboot te stappen en met zelfgemaakte roeispanen naar een op drift geraakt drijvend boortoreneiland te peddelen. „Vrijwilligers voor", zei kapitein Folkert de Jong dan ook, toen de zeesleper „Zeeland" op vrijdag negentien december de losgeslagen sleep boven de Azoren dicht was genaderd. Gosse Vogel, matroos onder de gage, tweede stuurman Bob Hclemigh en runner Jan Spierenburg aarzelden geen moment. De eerste poging om de vluchteling te enteren mislukte. De rubberboot kwam dwars van het steigerende eiland terecht. Twee dagen later werd het peddelen over een holle oceaan pas beloond. Tóén enterden de drie IJmuidenaars het driehoekig eiland „Scaraboe", waarop drie palen van dertig meter hoog stonden, met de dreghaken, die de machinist van de „Zeeland" in zijn propere heiligdom had gelast. Dit voorval tijdens de sleepreis van de „Zeeland" van New-Orleans naar Licata op Sicilië, zo even losjes vertelt door kapitein Folkert de Jong, bewijst weer eens te meer, dat het slepen van onwillige boortoreneilanden, die niet gebouwd zijn voor het maken van zwerftochten over door westerstormen opgezwiepte oceanen, nog altijd kerelswerk van het zuiverste water is. DE MIDDAGZON valt door de grote achterramen van een modern ingerichte flat aan de Orionweg in IJmuiden op het gebruinde gezicht van kapitein Folkert de Jong. Hij verlicht een open gelaat, waarin twee heldere bruine ogen staan, die ple zierig schitteren als hij vertelt over zijn jongste sleepreis. Hij kijkt af en toe lachend naar een kleine jongen, die aan zijn voeten op de vloer speelt en hem af en toe knuffelt met een dropmondje. „Pa is toch thuis, mijn pappa. Dan mag ik drop snoepen", schijnen de ogen van de kleine Folkert, die twee is en bijzonder flink voor zijn leeftijd, te vertellen. De vierjarige Claudia speelt in de achterkamer. „Ik heb nog een jongen van acht, nee hij is al negen, die is buiten waarschijnlijk bezig om de nieuwbouw in de buurt af te breken," zegt hij, terwijl hij een atlas pakt om de route van New-Orleans aan de Golf van Mexico naar Licata op Sicilië aan te wijzen. Zijn vrouw, die veel kleiner en tengerder is, maar bijzonder goed past in het moderne interieur van de woning, zoekt in de boekenkast naar foto's van de trip van de „Zeeland". Een vrouw en kinderen, die plezier hebben in het beroep van pappa, ook al brengt dat beroep dan met zich mee, dat ze het vaak zonder hem in huis moeten stellen. Een kapitein, die met zijn negenentwintig jaren de jongste gezagvoerder van de Wijsmullervloot is en het slepen met stei gerende boortoreneilanden, dokken en an dere objecten van de ene kant naar de andere kant van de aardbol als een hobby „Dit reisje was niets bijzonders, niets om ophef over te maken", zei kapitein Strij bos van de sleepboot „Rode Zee", die maandagavond met zijn schip de haven van Vlissingen verliet om „het halve schip Nyon" van de „Noordzee" en de „Blan kenburg" over te nemen. Dat gebeurde honderd mijl van Hoek van Holland en gistermorgen koerste de sleep de Nieuwe Waterweg binnen. „Het was geen lastig karwei. Nee, dan mijn collega Westdijk sr. van de „Clyde", die een booreiland va"n Amerika naar de Perzische Golf brengt. Hij komt van de ene slechte bui in de andere. Ik heb medelijden met hem" aldus kapitein Strijbos, die de laatste maanden ook heel wat van de wereld heeft gezien. Op 2 januari bracht hij het uitgebran de Chileense schip „Lebu" voor repara tie van Valparaiso naar de werf „De Schelde" in Vlissingen. Op 19 september vertrok de „Rode Zee" met een bak en een zuiger op sleeptouw naar de Walvis baai (Zuidwest-Afrika), waar de dit jaar vijftig jaar bestaande Hollandsche Aan- nemings Maatschappij uit 's Gravenhage havenwerken uitvoert. Na het vrachtje keurig te hebben afgeleverd was Valpa raiso de volgende bestemming. Sinds 1906 was er geen sleepboot van L. Smit en Co's internationale sleepdienst meer dooi de 360 mijl lange Straat Magelhaen geko men, maar kapitein Strijbos nam deze route om enige duizenden mijlen varen uit te sparen. Drie schepen is hij tegen gekomen. Het was er koud met hagel en sneeuw. Het was een hele overgang, want tevoren had de „Rode Zee" in tropische warmte gevaren, evenals later weer zou gebeuren, toen de sleepboot met de „Le bu" op sleeptouw onderweg was naar Vlis singen en daar weer in de Nederlandse winter belandde. Al met al werden 20.266 mijlen afgelegd. Kerstmis en Oudejaar werden gevierd toen de „Rode Zee" in de Caraibische Zee voer. Toen de sleepboot in Maassluis afmeer de was dat tevens het einde van de eerste zeereis van „Lebu", het jonge hondje dat kapitein Strijbos in Valparaiso als aan denken had gekregen. Voor de leden van de fotokring Velsen heeft de heer A. Ohm een geslaagde pro jectie van kleurendia's verzorgd. Hij liet beelden zien van zijn vakantie, die hij in een caravan heeft doorgebracht. Het werd hem al spoedig duidelijk, dat hij in een ge zelschap van kenners verkeerde, want toen hij zich in het begin in het onderwerp van een dia vergiste (Zürich inplaats van Lu- zern), werd hij prompt gecorrigeerd. Men had veel waardering voor zijn dia's, waarin hij naar het verkrijgen van de na tuurlijke sfeer had gestreefd. Dat had er toe geleid, dat hij geen ultra violetfilter gebruikte. Hierover ontstond enige discus sie, hetgeen de levendigheid van de avond nog verhoogde. Na de pauze werd een soos met verras singen gehouden. Het was weer een ge slaagde avond van deze actieve fotokring, die allengs een flinke donkere kamer heeft opgebouwd in de keuken van het Cultu reel Centrum. In ploegen van drie met een instructeur leert men er de fijne kneepjes van het vak. beschouwt. Dat is hem aan te zien. Hij heeft er plezier in. En het was feitelijk voor hem en zijn mannen een tegenvaller, dat de sleep in Licata op Sicilië moest worden afgeleverd, omdat zij erop hadden gerekend nu einde lijk het goede weer eens tegemoet te kun nen varen. Want de oorspronkelijke be stemming van het boortoreneiland, dat in opdracht van de „Saipem", een Italiaanse oliemaatschappij, werd versleept, was de Perzische Golf. Vlotte verteller FOLKERT DE JONG is het tegenbeeld van de stroeve zeeman, die in korte, afge broken zinnen vertelt. Hij vertelt graag en goed. Hij vaart al van zijn achttiende jaar, hoewel zijn ouders in Den Haag daar nau welijks content, mee waren. Hij bezocht de H.B.S. en de Zeevaartschool op Terschel ling. Daar kwam hij voor het eerst in contact met de grote zeesleepvaart. Omdat hij van werken hield, maakte hij trippen met de oude „Holland" en de „Oceaan" van Doeksen. Hij voer bij Leen Smit als matroos en als eerste stuurman. In Indonesië was hij kapitein op een sleep boot van de Caltex. Hij was eigenlijk van plan om weer terug te gaan naar Indonesië, maar hij kwam bij toeval bij Wijsmuller terecht, die jonge kapiteins bij de opbouw van zijn bedrijf wel een kans wil geven. FOLKERT DE JONG hoeft het logboek niet te raadplegen om het relaas van zijn- moeilijke reis met het boortoreneiland te vertellen. Een reis met een gek en nirkkig driehoekig platform, dat op zee niet thuis hoort. Met de losse boot vertrok hij twee oktober uit IJmuiden naar New Orleans. De eerste november vertrok de „Zeeland" met het 779 bruto ton metende „off-shore drilling platform", zoals-de ojficiëmjEjigMr, sé benaming luidt, uit New Orleans naar de Perzische Golf. Een slechte tijd om te, vertrekken. Een m,oeilijk sleepobjecl, waarmee onder de ideaalste omstandig heden een gang van viercneenhalve mijl was te bereiken. Kapitein Folkert de Jong nam niet de kortste weg, maar zette koers langs Florida, door de straat Florida naar de 42e breedte graad ter hoogte van New York om van de golfstroom van Mexico te kunnen profite ren. Hij bespaarde hiermee brandstof. En was tevens in staat om van de 42e breedte graad de grootcirkelkoers naar het oude Europa te nemen. „Dan profiteer je van de ronding van de aarde en schiet je sneller op. Van Charles- town tot voorbij de Azoren heb je dan de stroom mee. Het nadeel van deze koers is echter, dat je nog al snel in een orkaan verzeild. Maar dan nóg heb je altijd met westelijke winden te maken, zodat je nim mer last hebt van tegenstroom op deze noordelijke route. Op de zuidelijke route zou ik in die tijd van het jaar veel last van oostelijke winden hebben gehad. Dan lig je praktisch stil met zo'n gevaarte ach ter je," zegt hij verklarend. De dertiende DE REIS VERLIEP voorspoedig. Totdat de dertiende december aanbrak en de sleep boven de Azoren voer. Een berucht gebied In de morgenuren tussen de voormiddag- wacht acht tot twaalf begon oe wmc stormkracht te krijgen en ging hel gekke eiland als een dolle tekeer. De veertiende was het weer nóg slecht. Maar de sleep maakte goed voortgang. „We hadden moeite om voor het eiland uit te blijven stomen. De dertig meter hoge palen op het platform fungeerden als enorme windvan gers". In de nacht van 15 op 16 december, toen de wind orkaankracht had gekregen en kapitein Folkert de Jong met zijn snel heidsmeter een windsnelheid van gemid deld 25 meter per seconde meetle, wind kracht 10, 11 en soms 12, liep het verkeerd. De sleep dreigde de „Zeeland" voorbij te lopen. Het werd zestien december, 's mid dags half één. Met een jankend geluid brak In het Cultureel Centrum te IJmuiden waren woensdag vele jonge mensen ijverig bezig zich te oefenen in de Japanse ver dedigingskunst, het jioe jitsoe. Zij deden dat onder het wakend oog van de heer H. W. Koelemeijer. De heer Koelemeijer was met zijn Ken- nemer Sportacademic in Flora gevestigd, maar hij is nu verhuisd naar het Cultureel Centrum, waar hij een ideale gelegenheid heeft gevonden. Hij heeft al dertig jeugdleerlingen en nog vele senioren. Verschillende kinderen hebben al de gele band, en bij de ouderen zijn al enkele zwarte banden. De heer Koelemeijer heeft bekende judoërs opge leid, zoals Jan Feyt en Van der Geest. Hij gaf ook bijlessen aan politiemannen. Terwijl de grepen elkaar opvolgden, waarbij steeds omzichtig en nooit ruw werd gewerkt, vertelde hij, hoe hij van plan is een speciale cursus voor dames te gaan beginnen. Er zijn nu al enkele meis jes bij hem in opleiding. Zij hebben be grepen, dat het jioe jitsoe een nuttig elf- verdedigingsmiddel is, en beoefenen de sport net zo enthousiast als de jongens. de stalen voorloper. De tros werd binnen gehaald. De sleep was los. Het eiland was op drift geraakt. Toen bleek pas goed het voordeel van het varen via de grootcirkel. Want het eiland bleef in de goede richting drijven HET WERD NEGENTIEN december, voordat er een poging kon worden ge waagd om de vluchteling op te pikken. Maar voor het uitzetten van de jnotorvlet was de zee te ruw. Bovendien was de kans groot, dat de vlet tegen de uitsteeksels van het driehoekige eiland onder water zou worden stuk geslagen. Alléén met een rubberdinghy zou er een kans tot slagen zijn De drie mannen, die zich vrijwillig voor dit karwei hadden gemeld, stapten in het ronde vaartuigje. Het was een griezelig gezicht. Bootsman Anton Zwart had de peddeltjes voor de mannen gemaakt. De „Zeeland" was het eiland heel dicht gena derd, voordat de dinghy overboord werd gezet. Het opstuwende water tussen „Zee land" en eiland deed de dinghy meteen afdrijven. Hij haalde het niet. Boven dien barstte er een bui los. Dikke hagelstenen vielen op de drie mannen in het rubberbootje. Anderhalf uur later werden ze doornat en bijna ver steend van de kou weer aan boord gehesen. De volgende dag was het weer opnieuw te slecht om iets te ondernemen. Zondag eenentwintig december ging het beter. De machinist had inmiddels dreghaken ver vaardigd, zodat de drie mannen het eiland konden enteren. De operatie verliep vlot. Toen het ms. „Maaslloyd" dezer dagen onderweg van Amerika naar de Perzische Golf, de haven van Genua aanliep, is de gezagvoerder van het schip, kapitein H. Rijnbergen, in deze Italiaanse stad aan wal gestapt' om van daar per trein naar zijn woonplaats Arnhem te reizen. Bij het verlaten van het haventerrein heeft hij nog eens achterom gekeken naar zijn schip, want dit vertrek betekende voor kapitein Rijnbergen, die na ruim 37 jaar in dienst van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd gevaren te hebben straks met pensioen gaat, het afscheid van zijn zee mansloopbaan. Het was een veelbewogen loopbaan, want de heer Rijnbergen, die in decem ber 1901 in Delfzijl werd geboren, behoor de in 1942 toen hij als tweede stuurman op het passagiersschip „Slamat" voer, tot de slechts tien opvarenden, die het bom bardement en de ondergang van de „Sla mat", welke toen deelnam aan de evacua tie van Britse troepen uit Griekenland, overleefden. Behalve enige honderden Britse soldaten kwamen hierbij ook 188 bemanningsleden om. Bij de tien overle venden waren slechts vier van de onge veer 80 Nederlandse zeevarenden. Deze vier, onder wie ook de tegenwoordige res taurateur van de „Sibajak", de heer J. M. Trijsburg uit Voorburg, zagen kans met een sloep, zonder eten of drinken, na 26 uur onafgebroken roeien een klein eiland ten westen van Milo te bereiken. Een klein motorbootje, waarmee vluchtende Grie ken en Engelsen Kreta trachtten te berei ken, nam de sloep op sleeptouw naar Kre ta, van waar het viertal enige dagen later met een torpedojager naar Port Said werd gebracht. Kapitein Rijnbergen, werd in mei 1949 tot gezagvoerder benoemd en heeft als zo danig gevaren op verschillende Lloydsche- pen. De drie mannen klauterden op het eiland, waarop in het generatorhuis voor het ver trek als voorzorgsmaatregel twee kooien waren getimmerd. In dat huis vonden de mannen ook voedsel en een butagasstel. Toen de mannen eenmaal aan boord van het eiland waren, kwam de „Zeeland" heel dicht langszij en „dropte" een draagbare radio, etenswaren, materiaal om lekken te stoppen en een borreltje om warm te blij ven voor het drietal. DE DRIE TOT RUNNERS gepromoveer de opvarenden van de „Zeeland" aan boord van het nog altijd op drift zijnde eiland, dat zo langzamerhand in zijn eentje bijna 390 zeemijlen had afgelegd, togen onmid dellijk aan het werk. De voorloper, die zij op het platform aantroffen, was té. zwaar om over te zetten Daarom probeerden zij het met een manilla drijflijn. Dat lukte. Aan boord van de „Zeeland" werd met behulp van de kaapstander de drijflijn en de daaraan vastgemaakte voorloper inge palmd. De verbinding tussen „Zeeland" en eiland was hersteld. En het weer werd ook wat beter. Met goed weer en een goede wind ging het op Gibraltar aan. De Oudejaarsdag arriveerde de „Zee land" daar met de sleep. Het schip ging hier voor anker. De bemanning kreeg de gelegenheid om een daverend Oudejaars feest op de rots te vieren en ook de Kerst dagen in te halen. Het oponthoud op Gibraltar duurde tien dagen, omdat het eiland nogal wat schade had opgelopen in de orkaan bij de Azoren. Tien januari vertrok men naar de Perzische Golf en ter hoogte van Pantellaria in de Middellandse Zee kwam toen plotseling de vaarorder uit de lucht vallen, dat het eiland naar Licata op Sicilië moest worden ge bracht. De „Saipem" is van plan om het eiland bij het plaatsje Lega te verankeren en daar olie te gaan boren. De reis naar de warmte ging dus niet door. En daarom geniet kapi tein Folkert de Jong nu een paar dagen rust. „Vanavond ga ik met mijn vrouw naar Den Haag, leuke stad om uit te gaan." Een nieuw karwei wacht hem alweer. Het verslepen van een hoorpontöh naar Nigeria. Hij heeft er wel zin in, maar hij vindt het toch jammer, dat hij nu de zomer in Holland wéér misloopt. „Ik zou die kleinen van mij eens zo graag op het strand willen zien, dat lukt me maar niet." ADVENDO SPEELT „MOPPIE" De toneelvereniging „Advendo" uit IJmuiden geeft zaterdag 14, donderdag 19 en zaterdag 21 februari haar tweede serie toneelvoorstellingen van dit seizoen in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandt- laan. Opgevoerd wordt het blijspel „Mop pie" door Jan Everwijn. De regie is van de heer F. J. Hunsche. Stuurman Arie Kleingeld van de „Zee land" is er in geslaagd om van het opnieuw vastmaken van het boortoren eiland „Scarabeo" een aantal unieke foto's te maken. Met een rubberdinghy, die zo klein is, dat hij op de foto nauwelijks zichtbaar kon worden ge maakt, proberen drie mannen aan boord van de vluchteling te komen. De oceaan is nog ruw en hol. Op de voor. grond het achterschip van de „Zee land" en kapitein Folkert de Jong op de buitenbrug. In het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Populierenlaan te Beverwijk werd een drukbezochte gemeenteavond gehou den voor de leden van wijk 3 van de Nederlands Hervormde Gemeente. Deze avond stond in het teken van de nieuwe kerk, die in aanbouw is en waarvoor nog vele voorzieningen moeten worden ge troffen. De predikant W. Oorthuis heeft aan de hand van een aantal tekeningen een toelichting gegeven op de bouwplan nen. Ook kwam ter sprake het orgel dat in de nieuwe kerk moet komen; men heeft namelijk de keus uit een pijporgel en een elektronisch orgel. Om de aanwezigen te laten horen welke verschillen er hier waren, kon men beide beluisteren. Met een bandrecorder waren opnamen gemaakt van het pijporgel van de Nederlands Her- vormde Kerk te Heemskerk en ook van 't elektronisch orgel van de Gereformeerde Kerk eveneens in Heemskerk. Welke naam de nieuwe kerk zal krijgen? Men had de leden om suggesties verzocht en vele namen waren binnengekomen, maar men had nog geen besluit kunnen nemen. Wel werd overwogen om de kerk een naam te geven die past bij haar om geving en die eventueel herinneringen op roept aan de oude gemeente Wijk aan Zee en Duin. Ook kwam ter sprake of er een luidklok bij -moet komen. Dit zou dan nog meer financiële offers vragen. Op deze avond, die onder het motto „Onze nieuwe kerk" werd gehouden, werd nog een aan tal vragen gesteld betreffende de indeling van het kerkgebouw, dat straks plaats zal bieden aan ruim driehonderd personen. De avond werd besloten met het zingen van het gezang „God roept ons broeders tot den daad". Maandag 9 februari zal de jeugdige Ma ria Mercedes Luna uit Uruguay voor de af deling Kennemerland van Jeugd en Mu ziek optreden in Beverwijk. Maria Mercedes Luna, die in 1939 in Montevideo werd geboren, begon al op zes jarige leeftijd haar muziekstudies, en in 1952 volgde haar eerste openbare concert in Montevideo. Dit betekende het begin van een snelle carrière. Als soliste met het pianoconcert in d-moll van Mozart bij het Symfonie orkest van de Radio Omroep in Uruguay oogstte zij lauweren. In 1958 won zij de eerste prijs in een concours, uitgeschreven om de musicus te kiezen, die in 1959 een tournee door Europa zou mogen maken. Deze tournee voor de afdelingen van Jeugd en Muziek in Portugal, Spanje, Luxemburg, België, Nederland, Duitsland, Zwitserland en Italië zal drie maanden duren. Maandag is Beverwijk aan de beurt. In het Verenigingsgebouw a n de Schans speelt zij werken van Scarlatti, Beethoven, Chopin, Hindemith en Zuidamerikaanse componisten. In Sportschool-De Lange in Beverwijk zullen op 7 februari om halfdrie Judokam pioenschappen worden gehouden. Er zijn twee klassen: jeugd van 8 tot en met 16 jaar en senioren van gele tot en met zwarte band. Ook zullen er jiujitsu- demonstraties worden gegeven. „Pat Mat" staat er goed voor tegen Zaandam Voor de bondscompetitie heeft het eer ste tiental van de Kennemer schaakclub „Pat Mat" een wedstrijd gespeeld tegen „Zaandam" 2. De voorlopige eindstand is 4'l/i3 y2 in het voordeel van de Bever- wijkers. De persoonlijke resultaten van deze ont moeting waren: M. P. Suiker (P)D. van Hoorn (Z) afgebr.; J. ZoontjesA. C. van Hinte 1—0; P. Hart—D. Brink 0—1; D. G. HuygenJ. Reyneker remise; P. Zwart D. Dekker 1—0: W. Steeman—J. Verhorst afgebr.; P. Tijssen— H. W. van Onsenoord 01; K. ComisG. Andriesen 01; E. F. PeltzerA. Geytenbeek 10. In de onderlinge competitie werden ge speeld: Afdeling 2: SlingsBannenberg remise; afdeling 4: WortelboerMolenaar 10; v. d. WalKruyer 10; DoetsMo lenaar 10. Bridgen bij Sans Atout In de strijd om het clubkampioenschap bij de bridgeclub „Sans-Atout" werden de volgende resultaten behaald. Groep A: 1. J. BosPh. v. Groningen 64; 2. P. Krab—G. C. Tabak 58'/s; 3. A. TandG. Zoontjes 57 K 4. J. BlomJ. Nij- man 57; 5. C. LuttikD. Hoogeboom 57. Groep B: 1. H. OosterveenH. v. Duren 52 Kri 2. G. Ploov—A. Tabak 45!/2; 3. K. v. d. ZonC. Geldermans 45; 4. dames Rey- mersKleyn 41'/2 5. mevrouw TabakD. Biben 40. Wereldgebedsdag voor vrouwen De vrouwen-wereldgebedsdag wordt dit jaar gehouden op vrijdag 13 februari. De liturgie werd deze keer samengesteld door een comité van negen Egyptische vrouwen van de koptisch-orthodoxe, de Anglicaan se en de Evangelische kerken en de Chris ten Jonge Vrouwenfederatie. Ter gelegen heid hiervan vinden bijeenkomsten plaats in het gebouw van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden en in de Ned. Her vormde Irenekapel te Beverwijk. Woensdagmiddag is het pas verbouw de m.s. „Oranje" van de n.v. stoomvaart maatschappij „Nederland" uit Amster dam naar Australië vertrokken. Zowel voor de uitreis als de thuisreis is het schip geheel volgeboekt. Het merendeel van de reizigers naar Australië zal echter pas in Southampton aan boord komen. De afgelopen drie weken is bij de N.D.S.M te Amsterdam geducht getimmerd aan het schip. De passagiersaccommodatie is uitgebreid van 800 tot 950 bedden. De vroe gere tweede en derde klasse zijn afge schaft. en zijn vervangen door een „toe ristenklasse". De sportdekken zijn verlengd en er is een tweede zwembad gebouwd. Diverse re creatieruimten hebben een nieuwe inrich ting gekregen. Nieuw op het schip zijn vier luxe hutten, die de namen „Zeeland". „Brabant". „Limburg" en „Friesland" dragen en vier semi-luxe hutten, gedoopt naar de plaatsen Amsterdam, Alkmaar, Aals meer en Arnhem. Op deze eerste uitreis na de verbouwing was het schip ook tot IJmuiden geheel „volgeboekt", want behalve de passa giers voeren 500 gasten van de maatschap pij mee: leden van de vereniging „Ne derland in de Vreemde", ongeveer 130 schoolkinderen en leidinggevend perso neel van de N.D.S.M., leveranciers en eigen personeel van de „Nederland" met hun echtgenoten. In de IJmond-Noord trachten de ge zamenlijke gemeentebesturen zoveel moge lijk agrarische grond, die ten verkoop wordt aangeboden in handen te krijgen voor ruilverkaveling. Een andere moge lijkheid schuilt in de opschuiving van tuinderijen naar voor de tuinbouw ge schikte akker- en weidegronden, die thans in gebruik zijn bij de akkerbouwers en veehouders, aan wie in dat geval boerde rijen in de Zuiderzeepolders ter beschik king zouden moeten worden gesteld, aldus hebben Gedeputeerde Staten van Noord holland aan de Provinciale Staten mee gedeeld. Zij voegen er aan toe dat uiter aard hiertoe de medewerking van deze laatste categorie en de betrokken rijks instanties nodig is. Gedeputeerde Staten hebben in de loop van de laatste jaren herhaaldelijk de aandacht van de betrok ken ministers hierop gevestigd. Tot op heden werd in Noordholland voor een oppervlakte van ongeveer 65375 ha ruilverkaveling aangevraagd. Van de aangevraagde oppervlakte zijn nog niet in voorbereiding ongeveer 24.630 ha; in voorbereiding ongeveer 20.841 ha; in uit voering ongeveer 14.732 ha en gereed onge veer 5.172 ha. In volle uitvoering zijn ondermeer als belangrijkste de ruilverkavelingen „Texel", „Zeevang", „Ringpolder" en „Hensbroek" (in totaal ongeveer 12.708 ha), terwijl dit jaar een aanvang met de werken gemaakt zal worden in de blokken genaamd „Speketerspolder", „Woudmeer c.a." en „Warmenhuizen", met een gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 1.047 ha. In voorbereiding zijn onder andere de ruil verkavelingen „Beverwijk-Heemskerk (geestgronden), „Drieban", „Haarlemmer- liede" en „Eilandspolder" met 'n gezamen lijke oppervlakte van ongeveer 10.850 ha. Gedeputeerde Staten delen verder mee, dat zij vorig jaar de minister van Land bouw gevraagd hebben voor een snellere uitvoering van de ruilverkavelingen in Noordholland. Zij hebben een uiteenzetting gegeven omtrent de moeilijke situatie en voor een deel de noodtoestand waar in de Noordhollandse tuinbouwgebieden verkeren. Bijzonder is de urgentie van de ruilverkaveling in het Geesterambacht en de droogtegevoelige geestgronden bepleit. Tot mijn vroegste toneelherinneringen behoort ook een opvoering van het toneel spel „Schün en werkelijkheid" van de Ierse schrijver Paul Vincent Carroll, waarvan mij nog steeds de indrukwekken de figuur van Albert van Dalsum in de rol van kanunnik Thomas Skerritt is bijge bleven. En dit moet nu toch al weer zo ongeveer dertig jaar geleden zijn. Daar om was de intrige mij geheel ontschoten. Ik herinnerde mij verder alleen het feit, dat Charlotte Kohier destijds het vrome dienstmeisje Brigid speelde. Deze intrige is in feite gebaseerd op twee handelingen: een conflict tussen de kanunnik van een Ierse pastorie met een eenvoudig dienst meisje, dat visioenen heeft van de Heili ge Brigitte (waarin de geestelijke op grond van zijn werkelijkheidszin weigert te gelo ven) en de botsing die de dorpsonderwij zer met de gehele parochie uitlokt. Met als achtergrond de bigotterie van de kweb belende femelaars en de modernere op vattingen van de kapelaans is de schrijver er bijzonder knap in geslaagd beide han delingen samen te weven en de draad met een sterk dramatisch slot af te binden. De climax wordt gevormd door de dood van Brigid, waarmee de controverse tus sen kanunnik en onderwijzer enigszins wordt opgeheven De r.k.-toneelvereniging „Vrienden kring" uit Heemskerk heeft het zich al lerminst gemakkelijk gemaakt, toen zij tot de opvoering van dit stuk besloot. Daarom kunnen regisseur H. Boeree en de werkende kring met de nodige voldoe ning terugzien op de beide voorstellingen die dinsdag en woensdag van dit moei lijk te spelen drama in zaal „Dam" te Heemskerk werden gegeven. De critische toeschouwer zou nog kunnen aanvoeren, dat de specifiek Ierse sfeer in de opvatting van „Vriendenkring" weinig met die in een Nederlandse dorpspastorie verschilde, maar een dergelijk onderscheid kan door slechts weinig amateurs zichtbaar wor den gemaakt. In ieder geval kunnen deze spelers ervan overtuigd zijn, dit stuk met bezieling en een uitstekend gevolg voor het voetlicht te hebben gebracht. Als een der besten dient mevrouw A. Pauw te wor den beschouwd, dit Brigid niet alleen zui ver, doch ook bijzonder gevoelig heeft ge speeld, voornamelijk omdat zij een ge- exalteerde toon wist te vermijden. Naast haar zagen wij van Gerard Koedijk een bijna martiale kanunnik, met de over tuigingskracht van de parochiehierder uit roeping. Jaap Smit kon dit plan als de re bellerende onderwijzer niet altijd benade ren, maar gaf in de grote scène in het derde bedrijf de kanunnik toch behoorlijk partij. Cor Beentjes en Kees van Eerden gaven de beide kapelaans het gewenste con trast. Ook de kleinere rollen droegen bij tot een boeiende voorstelling. Opnieuw werd aldus bewezen, dat een amateurver eniging toch waarachtig geen simpele stukjes behoeft te spelen, ten einde bij haar donateurs het gewenste succes te be halen. Jan van Dam KOPENHAGEN (Reuter) - Radio Thors- havn van de Far Oer-eilanden heeft dins dag omgeroepen, dat vissers van de Far Oer zich gedwongen hadden gezien hun visserijgronden nabij de eilandengroep te verlaten door de aanwezigheid van grote aantallen Britse trawlers. De Far Oerse vissers vreesder. hun netten te verliezen als men te dicht bij de Britse scnepen zou varen. BURGRLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Theodorus Willibrordus, z. v. Th. Kuijl en A. Schotvanger, Overtoom 10; Petrus Cornelis Maria, z. v. H. Th. Lief- ting en C. A. Al, Alkmaarderstraatweg 145; Hugo Cornelis, z. v. J. M. J. van Leeuwen en A. M. Santen, Schoutenbosch 5a; Jaco bus Quirinus Florentius, z. v. J. Portegies en A. G. Groot, Dorpsstraat 43; Franciscus Johannes Maria, z. v. J. A. M. van der Hoeff en H. Luken, Dr. Jacobilaan 31. ONDERTROUWD: C. S. Kabel en G. T. Heere; J. P. van der Himst en C. M. Bra- kenhoff. GETROUWD: J. Hollenberg en A. G. van Duin; H. Reints en H. C. Ribbers. OVERLEDEN: A. A. Beumkes, oud 54 j., wonende te Texel.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7