Evert Vermeer houdt in Noord verkiezingsredevoering Eerste steen gemetseld voor ANMB-kantoor Velsen-Noord Plannen Stationsplein zijn thans zeer gedetailleerd uitgewerkt IJmond-agenda Havenberichten Goedkeuring G.S. voor beeld wordt nog steeds met spanning verbeid 7 KIS behoudt leiding van zitvolleybal-competitie Prei is duur bij vorst Laatste kans voor Dukel tegen leider Van Dijk „NATIONAAL BELANG ALTIJD VOOROP" De elftallen van „Noord1' A. S. H. Hoek-Feenstra lid Velsense gemeenteraad Schaatswedstrijden voor Brederodeschoolleerlingen Kinderdienst Petra-kerk Feestavond ANMB-leden Verrassende nederlaag van koploper J. Slager Benoemingen aan Velsens huishoudschool Cycloop sleept woon- kazerne Benoeming Vanmorgen in de vishal en op zee Zoutkampse vissers moeten omschakelen Conclusie van studie commissie DEZE KIKVORS HOUDT GEEN WINTERSLAAP DONDERDAG 12 FEBRUARI 19 59 DE MAQUETTE die thans ran het nieuwe .stationsplein in Beverwijk bestaat, is bijzonder fraai en zeer gedctaileerd. Zij vormt een wel zeer schril contrast met de aanblik die het (wat schamele) stationsplein thans biedt. Het nieuwe plein zal tezamen met hét moderne station, dat thans reeds enige tijd in aanbouw is en dat een waardig opvolger zal worden van het foeilelijke gebouwtje dat thans als „station" wordt betiteld, het nodige cachet aan de uitdijende aardbeienstad verlenen. De Spoorsingel, die zeer binnenkort van Beijnes naar de Laan der Nederlanden zal worden doorgetrokken, zal na het gereed komen van het Stationsplein ook de be woners van de nieuwe wijken Oosterwijk en Meerestein in de gelegenheid stellen het station zo snel en comfortabel mogelijk te bereiken. De bewoners van Oosterwijk behoeven wanneer zij in de toekomst ge bruik kunnen maken van de Spoorsingel een kleine kilometer minder af te leggen om naar het station te komen dan momen teel noodzakelijk is. De Spoorsingel vormt ook een gedeelte van een ringweg die om de gehele stadskern heen zal worden gelegd en die niet alleen het verkeer in de binnen stad aanzienlijk zal ontlasten, maar ook de wijken Meerestein en Oosterwijk geheel zal ontsluiten. Bovendien zullen ook de bewo ners van de Waranda met een dergelijke weg gebaat zijn. De zogenaamde Halve Maan (de wei die voor het station is gelegen) krijgt bij de uitwerking van de plannen voor het nieuwe stationsplein een enigszins andere vorm. Het aanzien van deze wei zal echter dras tisch worden gewijzigd. Ongeveer de helft van de oppervlakte van de Halve Maan zal worden benut om een grillig gevormde vijver aan te leggen. Voorts zullen in de Halve Maan enige groepjes „ziektevrije" iepen worden geplant, terwijl het tevens in de bedoeling ligt de vijver te bevolken met vogels, zoals eenden en zwanen. De huidige bus- en taxistandplaats tegenover hotel Ter Burg zijn gedoemd te verdwijnen. Dit zal wel niemand betreuren omdat de Bever- wijkers er een prachtig busstation voor terugkrijgen, een taxistandplaats vlak voor het station en een grote ruime parkeer plaats voor minstens honderd auto's. Groot gebouw Naast Ter Burg zal een groot gebouw verrijzen. De bestemming van het gebouw is nog niet bekend, hoewel er reeds wel enige gegadigden voor zyn geweest. Tegenover Ter Burg komt een aardig bloemperk, dat tezamen met het standbeeld (de goedkeuring van Gedeputeerde Staten is nog steeds niet afgekomen wat dit be treft) het plein een vriendelijk aanzien zal geven. Naast de Halve Maan komt een park, compleet met vijver, bomen en strui ken en een beschut plekje, waar het (ten minste als de zon schijnt) goed toeven zal zijn. De mogelijkheid wordt overwogen in Door weer twee wedstrijden te winnen, gaat KIS 1 nog steeds ongeslagen aan de kop van de competitie voor het zit-volley- bal. Zowel KIS 1 als 2 trokken naar Lei den om tegen het eerste en tweede zestal van Leiden te spelen. KIS 1 won met 2—1 van Leiden en won met 20 van Leiden 2. Het tweede zestal van de Kennemer In valide sportclub kon het ditmaal niet tot een overwinning brengen, zowel van het eerste als van het tweede zestal van Leiden werd met 20 verloren. Nu de winter voortduurt, wordt het steeds moeilijker om prei uit de hard be vroren grond te halen. Dit was op de groentenmarkt ook al heel goed te bespeu ren. De prijzen voor dit produkt liepen woensdag op tot 73 cent per kilo. De noteringen waren als volgt: Waspeen 17-34, prei 28-75, knollen 8-33. boerekool 16-39. groene kool 9-18. witlof 33-55, spruiten 38-122, uien 6-13, peen 7-11, soepgroenten 8-22. BEVERWIJK DONDERDAG 12 FEBRUARI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De luchtslag om Japan". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Gymnastiekuit- voering „Hercules". Hotel „Parkzicht", 20 uur: Kennemer Auto en Motor Club, oefenavond. Stadhuis, Scheybceck, 19.30 uur: Open bare gemeenteraadsvergadering. Kennemer Theater, 20 uur: Huldigings avond Hoogovens. VRIJDAG 13 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Lemmy Caution incognito". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Weduw vrouw met drie dochters". W.B. Theater, 19 en 21.15 uur: „Jakhal zen der onderwereld". Deken Waarestraal 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous".* Kennemer Theater, 20 uur: Nederlandse Reisvereniging: „Naar roepende verten". „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergade ring Aquariumvereniging. VELSEN DONDERDAG 12 FEBRUARI Thalia: „Baby Doll", 20 uur (speciale voorstelling). Rex: „De terugkeer van de onzichtbare man", 20 uur. Pieter Vcrmeulenmuseum: geopend van 1416.30 uur. Gem. Vergaderzaal: Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. VRIJDAG 13 FEBRUARI Thalia: „Mijn beste vijand", 20 uur. Rex: „Dracula", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Cultureel Centrum: NVSH met lezing „Het naakt in de kunst", 20 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van fi nanciën, 1112 uur. dit park een hertenkamp in te richten. Een voetpad zal van de Velserweg af naar het station voeren. V er betering De totstandkoming van het stationsplein zal tevens uit verkeerstechnisch oogpunt een verbetering inhouden. Immers verkeer dat uit de Koningsstraat en uit de Bree- straat komt, mag slechts van een van de twee wegen die naar het station voeren gebruik maken. De weg die het dichtste bij Ter Burg ligt zal voor bovengenoemd ver keer niet toegankelijk zijn. De bouw van het nieuwe station vordert gestaag, hoewel op het ogenblik last wordt ondervonden van het vorstverlet. Vooral wordt flink opgeschoten met het leggen van de funderingen. Vóór september van dit jaar zal het station echter niet geopend kunnen worden. Nationaal damkampioenschap Het komende weekeinde wordt het dam- toernooi om het kampioenschap van Ne derland voortgezet. Zaterdagmiddag ont moet de IJmuidenaar B. Dukel (DCIJ) de leider van het toernooi ir. G. van Dijk. Dukel zal moeten winnen om zijn achter stand van een punt op de leider in te lopen. Een zeer moeilijke opgave omdat juist de titelhouder 1958 in een zeer goede vorm steekt. Zondag speelt de DCIJ-er tegen de Zeeuwse kampioen Blom. Laastgenoemde speler won juist het afgelopen weekeinde twee partijen. Dukel zal waarschijnlijk met twee pun ten uit deze twee wedstrijden genoegen moeten nemen. De Haarlemmer Wim de Jong ontmoet zaterdag de Amsterdammer Ansems. Zon dag speelt De Jong tegen Gordijn. Een voorspelling voor deze partijen kan moei lijk worden gemaakt. De leider ir. G. van Dijk speelt vrijdagavond tegen Bom. Laatstgenoemde zal alles in het werk stellen om de partij te winnen omdat hij dan de kans krijgt gelijk met de leider te komen. De overige partijen die gespeeld zullen worden zijn: negende ronde: VosBom, Van DijkDukel, EddinkGordijn, Blom Bergsman, De JongAnsems, De Kluiver Terlouw, Van SilfhoutVan der Sluis. Tiende ronde: BlomDukel, De Jong Gordijn, De KluiverBergsma, Van Silf houtAyisems. Vrijdagavond worden de partijen Van DijkBom, EddinkVos en Van der Sluis Terlouw gespeeld. De voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer Evert Vermeer, heeft woens dagavond in het gemeentelijke vergader lokaal aan de Sinidt van Gelderstraat in Velsen-Noord een uitvoerige propagandis tische redevoering gehouden met het oog op de komende verkiezingen. De heer E. Sanders, voorzitter van de afdeling Vel sen-Noord van de P. v. d. A., opende de vergadering en zei onder meer: „De P. v. d. A. wordt door de andere partijen op alle mogelijke manieren door de modder gehaald. Ik heb het nog nooit zó erg mee gemaakt". Evert Vermeer stelde dat een vooruit strevend beleid noodzakelijk is. De P. v. d. A. is alleen genegen aan de samenstelling van een kabinet mee te doen als er een duidelijk programma komt. Dat program ma moet vooruitstrevend zijn. Als aan de eisen niet wordt voldaan gaat de P. v. d. A. in de oppositie. Spreker benadrukte dat de P. v. d. A. nooit en te nimmer het partijbelang maar altijd het nationale belang heeft voorop gesteld. „Soms hadden we beter in de op positie kunnen gaan, zoals bij het Indone sische conflict, maar we hebben vooral in de moeilijke perioden de moed gehad om op de brug te staan". Volgens de heer Vermeer is er ook na winst bij de verkie zingen voor de P. v. d. A. nooit sprake ge weest van „overvragen". „Alleen het re delijk stellen van een aantal eisen". Hij zei dat ondanks alles de P. v. d. A. in de schoenen wordt geschoven dat zij een so cialistisch stempel op het Nederlandse volk wil drukken. Spreker stelde voorts dat de P. v. d. A. allerminst uit principe hoge belastingen wil. „Maar wij zijn niet bereid mee te doen aan de mopjes van de Bonte Dinsdag- avondtrein als de belastingverlaging in het geding is". De overheid moet volgens de heer Vermeer in het belang van de ge meenschap worden betaald. Over het verkiezingsprogram zei de heer Vermeer: „Wij zijn de enige partij die het program tijdens een openbaar congres, waarbij de gehele Nederlandse pers aan wezig kon zijn, heeft behandeld". Volgens spreker was zelfs in de meest liberale kranten geen regel te vinden over het ver kiezingsmanifest van de V.V.D. Het pro gram van de P.v.d.A. noemde hij volkomen uitvoerbaar, geplaatst tegen de achtergrond van de financieel-economische ontwikke ling van het land. „Hofstra liet geen fail liete boedel achter. De gulden is spijker hard. Wij moeten goed beseffen dat dit mede te danken is aan het gevolgde so ciaal financiële beleid". Het herstel van de laatste maanden was volgens de heer Ver meer te danken aan de discipline die de arbeidende bevolking tijdens de periode van bestedingsbeperking heeft betracht. „We hebben het in vergaderingen van de eigen partij erg moeilijk gehad omdat men veelal niet geloofde dat de bestedingsbe perking in het bijzonder zo zwaar op de kleine man moest drukken." Ombuigen Het woningbeleid zal moeten worden omgebogen wil het woningnoodprobleem tot een oplossing worden gebracht, was de stellige mening van de heer Vermeer. „Meer woningwetwoningen. Een politiek Woensdag arriveerden in l.Jmuidcn: Wasaborg van Ahneria, erts lossen Hoogovens; Werner Mevborg, Kiel, ledig Zaandam; Java, Barcelona; Fivelborg, Colchester, kunstmest laden; Artemis, Londen; Herm Kiepe, Wismar, ledig Zaandam: Frieda, bijlegger van Londen; Ringerd, Novoros- sisk; Dotterel, Liverpool; Brittannia, Londen, ijzer laden binnenhaven Hoogovens: Zaanstroom, Lon den; Vanja, Isle Grain; Myllykowski, Mantyluoto. prop voor Velsen; Stella Maris, Skarrehagen; Ca- binda. Le Havre; Cristel, Bandholm; Skaugum, Norfolk, kolen Hoogovens; Dubrava, Leith; Hin de. Londen; Charles; Fiat. Rotterdam; Venus. Londen, Nebam Staalhaven: Valeria. San Juan; Walther Behrends, Hamburg. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Gerd naar Londen: Capri, Dagenham, walsmateriaal; Eems- borg, zout Sarpsborg; Rijnborg, zout Cork; Gou- weborg, Bristol; Fokke de Jong. Kingsl.vn, kunst mest; Startpoint, Faversham, kunstmest; Tant 18, Hamburg: Laksen, Malmö, ijzer; Lizard, Londen; Heros, Hamburg; Vendo, Dagenham, ijzer; Lisa Eichmann, Antwerpen: Masachisan Maru, Nor folk; Lea, Rochester, stijfsel Koog aan de Zaan; Orient, Antwerpen: Cheliuskinetz, Rotterdam; sleepboot Strande met de Ganymedes, gesleept naar Hamburg; Atlantic. Zeebrugge: Teheran, Port Said:Senator, Hamburg: Ekholm, Karsoe. ledig Zaandam; Corale, Rotterdam: Frieda. Dram men. bijlegger: Audacia, Rotterdam; Trito, Rot terdam; Sundbjerg, Emden; Geertje Buisman, Rotterdam: Alberto Dodero, Vigo; Artillero, Middlesbro; Hendrik B. Falkenberg: Hecuba, Hamburg; Vliestroom, Plymouth; Volokolamsk, Baltic Sea. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of beslemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). van betaalbare huren. Een onderzoek naar de vele leegstaande woningen". Zwarte Ionen achtte spreker lang niet alleen de oorzaak van de hoge bouwkos ten, wèl de Kongsis, de gezamenlijke af spraken om de prijzen hoog te houden. „De V.V.D. trekt de zaken wel heel scheef als zij stelt: meer vrijheid in de woning bouw en alles komt vanzelf in orde". Tenslotte belandde spreker bij de kwes tie Nieuw-Guinea. Hij zette uiteen dat de P. v. d. A. er niets voor voelt om dienst plichtigen van de landmacht naar Nieuw- Guinea te sturen. „We moeten de herha ling van een militair avontuur voorko men". De kwestie moet volgens de heer Vermeer op internationaal niveau tot een oplossing worden gebracht. Na de redevoering van de heer Vermeer bestond er gelegenheid tot discussie. VVBHBC (sportpark „Watervliet", 14.30 uur): VVB: A. v. d. Boogaard: A. v. d. Schans en C. Luntz; J. Hoogendijk, P. de Wolf en R. Luitjes; G. Steinvoort, F. An- dré, F. Kooimans, J. Kersbergen en A. Stet. RivalenKinhelm (te Amsterdam, 14.30 uur): Kinheim: T. Pigmans; A. Paap en W. Luntz; J. v. d. Griend, A. Bakkurr. en Th. van Vuuren; F. Mosk, J. Hamers, W. Dem- mers, H. Haan en A. van Dijk. ZCFC—Kinheim ZMC (KNVB-beker) za terdagmiddag 4 uur te Zaandam: Kinheim ZMC: A. de Boer. J. de Reus I en T. Bax; P. de Graaff, J. Sparreboom en A. Geerlofs; L. Nieuwenhuis, Bosman 2, J. Bax, A. Bax en G. Boender. IEVHalfweg (sportpark „Rooswijk", 14.30 uur): IEV: J Jansen; A. Harsveld en G. Bos; J. Vink, G. van Berneveld en P. Stals; H. de Reus, W. Buur, J. Korver, J. de Reus en P. Vink. Opvolgster C. Spoor (P.S.P.) Mevrouw A. S. H. Hoek-Feenstra is be noemd verklaard tot lid van de Velsense gemeenteraad in de plaats van de heer C. Spoor. Zij heeft haar benoeming aanvaard. Mevrouw Hoek-Feenstra zal de Pacifistisch Socialistische Partij in de Velsense ge meenteraad vertegenwoordigen, van Rölings ontwikkeling geschetst. Röling Ongeveer tweehonderd leerlingen van de (openbare lagere) Brederodeschool te Santpoort hebben deelgenomen aan de schaatswedstrijden op de ijsbaan achter de Wüstelaan. De gemeenteconsulent voor lichamelijke opvoeding, de heer Wedemeyer, woonde 't grootste gedeelte van de wedstrijden bij. Door de oudercommissie waren aardige prijzen beschikbaar gesteld, die met een toepasselijk woord door het hoofd van de school, de heer H. Mulder, werden uitge reikt aan de winnaars. De uitslagen waren als volgt: Meisjes, vierde klasse: 1. Agnes Scher- penhuyzen; 2. Marjolein Achtereek; 3. Ma rian Luyting. Meisjes vijfde klasse: 1. Nelly Masseus; 2. Ester Benjamins; 3. Marja Vrolijk. Meisjes zesde klasse: 1. Nel Bij 't Vuur; 2. Marleen Lok; 3. Fieke Mulder. Jongens vierde klasse: 1. Thijs Spijker; 2. Hans van Eeken; 3. Paul Benjamins. Jongens vijfde klasse: 1. Roel van de Landen; 2. Klaas Bezema; 3. Henk Put. Jongens zesde klasse: 1. Wim van Huys- stee; 2. Rolf Abbas; 3. Joop de Vogel. In de Petra-kerk aan de Merwedestraat in IJmuiden-Oost wordt morgen vrijdag middag, half vijf ter gelegenheid van Kin- der-Wereldgebedsdag een dienst gehouden die bestemd is voor kinderen van 9 jaar en ouder. De afdeling Velsen-Noord van de A.N.M. B. en elektrotechnische industrie houdt op woensdag 18 februari in het Hervormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat een feest avond voor haar leden. Aan deze bijeenkomst werken mee het „Kennemer Cabaret" en de Accordeonver eniging „IJmuidens Roem" onder leiding van de heer Dirk Wijker. DE VEERTIENJARIGE DICK VIERHOUT uit Haarlem heeft woensdagmiddag de eerste steen gemetseld van het nieuwe A.N.M.B.-kantoor aan de Wykcrstraatweg 127 te Velsen-Noord. Het districtskantoor van de A.N.M.B. is nu gevestigd in een boven verdieping aan de Wykerslraatwcg, waar men zich al veel ruimer kan bewegen dan een aantal jaren geleden in Haarlem. Maar ook in het huidige gebouw moet men zich al behelpen. By het betrekken van het nieuwe pand hoopt men van alle huis vestingsproblemen te zijn bevrijd. Niet alleen dat de typistes een veel ruimere kamer te wachten staat, ook de bestuurders krijgen hier ieder een apart vertrek ter beschikking. Verder wordt er een vergaderzaal in het nieuwe gebouw ondergebracht waar men personeelsvergaderingen, en dergelijke kan beleggen. Een grote verbetering, want deze worden nu ook in het oude kantoor met zijn beperkte ruimte gehouden. Boven het nieuwe kantoor met een frontbreedte van 14'/s meter worden nog twee woningen gebouwd, geheel in over eenstemming met het exterieur van het nieuwe districtskantoor. Het bouwwerk is ontworpen door de heer J. H. Stuffers, architect te Den Haag, en wordt uitge voerd door de firma W. de Vos en zoon. Men hoopt het nieuwe kantoor omstreeks het midden van dit jaar te kunnen be trekken. Het was koud op de plaats van de nieuw bouw en de plechtigheid duurde dan ook maar kort. De tweede voorzitter van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaal nijverheid en de Elektrotechnische Indus trie hield een korte toespraak. Hij vertelde, dat het kantoor van het district, dat Noordholland behalve het Gooi, Zaandam en Amsterdam bevat, vroeger in Haarlem stond. Nu er echter een grote industriële ontwikkeling plaats heeft in het IJmond- gebied wil men ook als districtsbestuur in dit gebied gaan zitten. Nederland was vroeger een land zonder grondstoffen. De Hoogovens ontwikkelden zich tussen de twee wereldoorlogen zeer geleidelijk, maar nu is de ontwikkeling eerder stormachtig. Waren er voor de oor log 1600 werknemers, straks zullen er 13.000 zijn. Met het ontstaan hiervan gaat het gehele IJmondgebied mee omhoog. Hij hoopte dat zijn bond de ontwikkeling bij zou kunnen houden. De eerste steenleg ging noemde de spreker een symbool voor deze ontwikkeling. Hij was er blij om, dat ook de jeugd bij deze plechtigheid aanwezig was. „Ik kan nu wel zeggen, dat de jeugd de toekomst heeft, maar je hebt er ook weieens last Onderlinge competitie Sportief Bij de onderlinge competitie van dam club „Sportief" wordt de strijd om de lei ding zeer spannend. J. Slager die zo'n sterke positie innam, werd verslagen door J. Visser, die de competitie aarzelend in zette, maar geleidelijk aan in een steeds betere vorm komt. De stand aan de kop is nu: J. Slager 1320; P. C. Bais 1319; J. M. Jansen 1218; C. Lodder 1418 en J. Visser 1617. De uitslagen in de A-afdeling waren: H. VeldmanC. Lodder 11; H. van Nieu- wenhuizenG. Huigen 20; P. C. Bais J. Groen 20; P. BakkerJ. Bakker 02; J VisserG. Mooi 20; J. SlagerJ. Vis ser 02; J. GroenJ. Slager 02. In de B-afdeling houdt N. Michel de kop met 24 punten uit 15 wedstrijden, ge volgd door J. H. van Wel met 23 punten uit 17 wedstrijden en H. Dijckhuizen met 20 punten uit 16 wedstrijden. De uitslagen waren: H. HuigenJ. H. van der Wel 02; J. HiemstraH. A. Mijnsbergen 11; K. LichtendahlN. Mi chel 02; J. de RuiterH. Dijckhuizen 0—2; J. WesseliusH. Claudius 0—2. Voor het kampioenschap tweede klas district Kennemerland speelde H. Holt van „Sportief" tegen L. Binkhorst van DCIJ. Bij een vijf om vijf eindspel ver zuimde Holt de juiste voortzetting zodat de D.C.IJ.-er gemakkelijk tot winst kwam. B. en W. van Velsen stellen de gemeente raad voor te benoemen tot leraar of lerares aan de gemeentelijke huishoudschool: a. in tijdelijke dienst voor het cursus jaar 1958-1959: mej. I. van Altena. mej. J. H. Baas, mej.W. Beukers, mej. H. M. Blom, de heer A. G. de Brie. mej. M. Hsndgraaf, mej. K. Smit, mevr. W. Snoek-Gabel. mevr. A. Steensma-Kramer. mej. J. E. M. Thijsse, mevr. M. W. J. C. Zon-Groot; b. in tijdelijke dienst: mevr. M. Mar- seille-Beeks, voor het tijdvak 1 november 1958 t.m. 31 juli 1959; mej. E. F. W. Thöne, voor het tijdvak 1 december 1958 t.m. 31 juli 1959; mej. M. A. Rijniers, voor het tijd vak 15 september 1959 t.m. 31 januari 1959; c. in vaste dienst met ingang van 1 augustus 1958: mevr. G. J H Bos-Brus, mej. J. H. Boon, mej. M. H. Brits, mevr. P. J. Jansen, mevr. G. H. Wouwenaar-Eerelman; d. in tijdelijke dienst aan de cursus Zon nebloem-Klimop: mevr. L. Elias-Papanek, mej. Z. Kuiper, de heer R. Mees, mej. J. E. M. Thijsse, mevr. E. Harmsen-Haykens, mej. C. Nap. De zeesleper „Cycloop" heeft op zijn reis van New Orleans naar de Perzische Golf nu de Rode Zee bereikt. Dit schip van de firma Wysmuller heeft een zeer byzon- dere sleep by zich. Het vervoert namelijk twee bakken, die woonkazernes voor per soneel van een oliemaatschappij vormen. De Cycloop met zyn merkwaardige last passeert op de foto Port Said. Kapitein is Oene Edelenbosch uit de Oranjestraat te IJmuiden. VERGUNNINGEN VERZOCHT De volgende vergunningen zijn verzocht door: F. J. Koks tot het oprichten van een op slagplaats voor steenkolen enz. in een perceel aan de Emplacementsweg te Vel sen (Noord); firma D. Hogenbirk en Zoon tot het uitbreiden van haar staalconstruc tiebedrijf in het perceel Staalhaven nr. 14 te Velsen (Noord). Op donderdag 26 februari a.s. te elf uur, zal in het gemeentehuis te Velsen gelegen heid worden gegeven om tegen inwilliging van deze verzoeken mondeling bezwaren in te brengen. van. dat heb ik zojuist nog van de werk lieden gehoord", zei hij. In hotel De IJmond werkte de heer Baart zijn betoog, nu in de warmte, nog wat verder uit. Hij stelde dat de groei van de A.N.M.B. is achtergebleven bij de stormachtige ontwikkeling in metaal- en elektrische industrie. Dat komt enerzijds door dat veel mensen nu in de industrie werk vinden, zonder dat zij de vakbonds traditie kennen en anderzijds doordat velen het belang van een vakbeweging niet heb ben ingezien. Hij ging daarna nog in op het probleem van de verkorting van de arbeidstijd, waarover hij juist een dag tevoren in de Tweede Kamer een motie had ingediend, die was verworpen. „Dit probleem kan alleen worden opgelost als de vakbeweging er met zijn volle gewicht achterstaat", be sloot de spreker tot de aanwezigen, waar onder als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur wethouder C. P. J. Maas aanwezig was. B. en W. van Velsen stellen de gemeen teraad voor tot kleuterleidster in vaste dienst aan de Spaarnberg-kleuterschool te benoemen mejuffrouw H. L. Klaassen, thans als zodanig in tijdelijke dienst aan deze school werkzaam. N.C.R.V. ontspanningsavond Het N.C.R.V.-ensemble, onder leiding van Wessel Dekker, geeft maandag 16 februari een uitvoering in zaal „Zomer- lust" te Santpoort. Het programma ver meldt Jaap Muilwijk met zijn: „Het laat ste nieuws op rijm" en „Een lied met de zaal". Jan Groeneveldt komt op met het verlegen jongetje en de Utrecnrse Koop vrouw. „Wat u niet weet, weet een ander", dit vraag- en antwoordspel presenteert Henk van Maanen. Verder zang van de dames Nol Dekker, Marthy de Gozy en Ellen van Boelen. Tr slot 'n schets: „Een kwartiertje op het terras". Prijzen van woensdag Heilbot. 3.70 -3 40. gr. tong 3.40, grm. tong 2.80— 2.70,kim. tone 3.80, kl. tong I 3,30, kl. tong II 2.60, tarbot I 2.40 per kg. Schartong 31. gr. schol 18. grm. schol 18. kim. schol 24. kl schol I 23. kl schol II 31—17. schar 25—16. bot 11. v. haring 25 - 20, makreel 32—27, gr. schelvis 66—45, grm. schelvis 56 46. kim. schelvis 42—32, kl. schelvis I 36—28, kl. schelvis II 24—16, wijting 16—8. gr. gul 36—28. mid. gul 30— 26. kl. gul 2,r>—22. kl. haai 28-23. ham* 84—60, poentjes 23 10. kl Koolvis zw. 21—16, kl. koolvis wit 32 -27 per 50 kg. Gr kabeljauw 192—73. gr. koolvis zw. 66—42, gr koolvis wit 68—60. gr. leng 53—48 per 125 kg. Aanvoer \an woensdag 11 kisten tong en tarbot. 4 k. heilbot, 5 k. tong schar en schartong. 50 k. schol, 10 k. schar, 20 k. bot. 500 k. haring. 120 k. makreel, 860 k. schelvis, 672 k. wijting. 310 k. kabeljauwen gul. 55 k. leng, 3 k. haai, 10 k. ham. 35 k. poon. 720 k. koolvis en 25 k. diversen. Totaal 3410 kisten vis. Besommingen van woensdag 2 trawlers met 30.100, KW 87 16.450. KW 153 19.200. De mogelijkheden van de garnalenvisserij worden reeds sinds geruime tijd steeds meer ingeperkt door de landaanwinnings objecten langs de Groninger en Friese waddenkust. Aldus een conclusie van de Commissie Visserijbevolking Zoutkamp. Thans staat bovendien de afsluiting van de Lauwerszee voor de deur. Hierdoor zal het visgebied van de Zoutkampers nog verder worden verkleind. De gevolgen van de verstoring van een deel van de groei- gebieden zijn onbekend, evenals de invloed van de afsluiting op de garnalentrek. Voorts zal plaatselijk verzanding of slib- afzetting optreden, waardoor de garnaal van de gronden zal worden verdreven of de vangst onmogelijk zal worden gemaakt. De commissie, die in 1956 door Gedepu teerde Staten van Groningen is ingesteld en nu rapport heeft uitgebracht, neemt aan, dat buiten de Waddeneilanden de garnalenvangst mogelijk zal blijven. In dien men voor Zoutkamp de visserij wenst te behouden, zijn er slechts twee moge lijkheden aanwezig, de kleine zeevisserij op platvis en de garnalenvisserij buiten gaats. Daar de vloot is gebouwd op de garnalenvangst op de Waddenzee en de Lauwerszee, zou evenwel met andere schepen moeten worden gevist. Hand having van de visserij is voor Zoutkamp noodzakelijk, gezien de historische gebon denheid van de Zoutkampers met de vis serij, de bereidheid tot voortzetting van het oude beroep, vooral bij de jongeren en een zodanig sterke binding aan het eigen dorp, dat de Zoutkampers niet bereid zijn elders een nieuw bestaan in de visserij op te bouwen. Investering van 2,5 miljoen Het kwantitatieve arbeidspotentieel van Zoutkamp is voldoende om de ontwikke ling in de richting van de kleine Noord zeevisserij en de garnalenvisserij te doen slagen, zo meent de commissie. Ook in kwalitatief opzicht biedt de Zoutkamper bevolking zeker de noodzakelijke waar borgen. Dc kleine zeevisserij dient met kotters te worden utigeoefend. Het aantal kotters zou in verband met de ruimte, die de markt in het noorden des lands biedt, voorshands niet meer dan tien mogen be dragen. De garnalenvisserij zal zich in hoofdzaak op de Noordzee moeten oriën teren. Met de hiervoor benodigde kotters kan ook op de Waddenzee worden gevist. Uitgaande van de vijf Noordzeekotters en rekening houdende met het aantal beschik bare mannen, zal het aantal garnalenkot- ters aanvankelijk vijftien kunnen bedra gen. Voor de aanschaf van vijf Noordzee kotters en vijftien gai-nalenkotters is een investering nodig van nog geen tweeën eenhalf miljoen gulden. Vismarkt voor Groningen Daar de stad Groningen in dit opzicht zeer goede mogelijkheden beidt, verdient het volgens het rapport van de commissie aanbeveling, dat in Groningen een vis markt met afslag en koelhuis wordt inge richt. De in Zoutkamp bestaande visserijschool zal op zodanige wijze dienen te worden uitgebouwd, dat de leerlingen, elk op het gewenste of noodzakelijke niveau, vol ledig worden voorbereid op de taak, die hen wacht. Uiteraard zullen met de Zout kamper vissers regelingen moeten worden getroffen, die betrekking hebben op de schadeloosstelling en op de noodzakelijke overschakeling. te 'X n. -#•> ONDER HET IJS van een vaart langs de weg naar Spaarndam, even vóór men het winterstille dorp binnenrijdt, zwom dinsdagmiddag een kikvors met helgele kieuwen. Een kikvors, die duidelijk liet zien, dat hij geen winterslaap wenst te houden. Het was de Haarlemse kikvorsman Jan Vos met zijn gele luchtcilinder op de rug en gehuld in een nauw aansluitend waterdicht en warmte-isolerend pak van perion en canvas. Na de demonstraties, die hij samen met zijn jongere broer vorige zomer in het Sportfondsenbad en half oktober in de Spaarndamse Rietpol heeft gegeven, wilde hij nu aantonen, dat de onderwaterinspectie van de gebroeders Vos ook 's winters haar training voortzet. De broers willen te allen tijde paraat zijn om hun diensten te kunnen aanbieden bij ongevallen, bergings- en reddingswerk. Terwijl verbaasde schaatsliefhebbers toe kijken, hakt de menselijke kikvors een bijt in het bevroren wateroppervlak. Automo bilisten stoppen en verkiezen de ijzigheid langs de vaart boven het comfort van hun wagen om maar niets van dit huivering wekkende spektakel te missen. Een voor bijganger roept bezorgd: „Ligt er een inMoet je een lijn hebben?" Maar Jan Vos schudt geruststellend van „nee" en om de opmerking van een andere toe schouwer „dat het toch wel koud is" moet hij alleen maar glimlachen. Hij laat zich door de opening in het donkere, kille water zakken en begint zijn tocht onder het ijs. Als door een glazen plaat heen ziet men hem zwemmen, steeds verder van het wak. De hoeveelheid ge comprimeerde lucht in zijn cilinders stelt hem in staat zeker een uur onder het ijs te blijven. Maar dat heeft hij bij een vo rige gelegenheid reeds bewezen. Een eind verder baant de kikvorsman zich met enkele forse bijlslagen een weg door de ijslaag, komt boven water en schuift bedaard wat schotsen weg. Hij doet zijn ademhalingsapparatuur af en neemt tenslotte een frisse duik in het open water van het Spaarne aan de andere kant van de weg. Dit werk vraagt geharde mensen, die zich in geval van nood kunnen aanpassen aan de omstandigheden. De training van deze kikvorsmannen gaat door, zelfs onder het ijs...-.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11