P.v.d.A. zal tegen modernisering der twee kruisers stemmen MORRIS 'êeforëijou ênif/ HET WEER West-Duitsland gaat eerste atoomschip bouwen Besparing van f50 miljoen op defensielast mogelijk OPLUCHTING IN LONDEN OVER CYPRUS-AKKOORD Hoop voor vermiste trawlers opgegeven V J Rechtvaardiging van het Britse beleid Ook de baanveger nu van de baan Lichte griepepidemie: haarden van influenza B Morgen advies van de SER over verkorting arbeidstijd Antwoord op de brief van minister-president Be el Oostelijke wind In samenwerking met Amerikaanse maatschappij Het woord is aan Het schone der natuur in de Haarlemmerhout Zuidelijk treinverkeer door kabelbreuk verlamd TEXTIELHANDEL FR A AN JE Dodelijk ongeluk bij PEN „Karei Doorman overdoen aan Amerika" Brits-Egyptisch akkoord toch nog van de baan? ,iW Bolletje/' Nieuwe Nederlandse ambassadeur in Warschau ONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 44e JAARGANG NUMMER 85 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze medische medewerker) In de Nederlandse medische pers is er deze week op gewezen, dat sinds de twee de helft van december enkele haarden van influenza (griep) zijn gemeld. Er ontwikkelt zich thans een epidemie van influenza B in ons land. Griep door in fluenza B kwam in ons land voor in de winter en het voorjaar van 1946, 1949, 1950, 1952 (flinke epidemie) en 1955 (eveneens flinke epidemie). Voor de patiënt onderscheidt deze griep zich niet van die welke veroorzaakt wordt door een ander type virus. De verschijnselen zijn: koorts, die twee tot drie dagen duurt; de eerste dag kan de koorts wat hoger zijn, later is hij niet bijzonder hoog meer. Hoofdpijn, pijn ach ter de ogen, rode oogleden, verkoudheid, pijn in de rug en lendenen kunnen ook op treden. Soms gaat de griep gepaard met buik klachten: pijn in de buik, dunne en fre quente ontlasting. In het algemeen gaat het om lichte ge vallen en de verschijnselen duren ook maar kort. Het is dus geen zware griep of een ziek te met veel complicaties, zoals de beruch te Spaanse griep van 1918. Toen trad veel longontsteking als complicatie op. Nu zijn slechts in enkele gevallen bij de duizenden grieppatiënten die ons land telt complicaties waargenomen. Een enkele keer trad longontsteking op. Mensen met suikerziekte, astmatische bronchitis, patiënten met steenpuisten of een gezin waarin iemand steenpuisten heeft, moeten wel oppassen. Want de bac teriën van de steenpuisten kunnen bij iemand die wat minder weerstand heeft door griep, bronchitis of diabetes, in een enkel geval longontsteking veroorzaken. Gelukkig zijn de moderne geneesmidde len zoals de sulfatabletten of penicilline in bepaalde gevallen in staat de longont steking terug te dringen en te genezen. Tegen de griep zélf helpen penicilline- of sulfatabletten niet, want het griepvirus wordt niet aangetast door deze middelen, evenmin als andere virussen zoals de ver wekker van de kinderverlamming. Griep kan men het beste bestrijden met huismiddeltjes, zoals aspirine, Akkertjes of A.P.C.-tabletten. Ook door voldoende te drinken: thee of vruchtensappen, behalve als u buikklach ten hebt. In dat geval kunt u alleen thee drinken. Bij koorts moet u een paar da gen in bed blijven en oppassen voor kou vatten. Patiënten met diabetes, astma of steenpuisten moeten hun dokter waarschu wen. Er is een vaccin in de handel, dat wel licht enige bescherming biedt tegen het uitbreken van de griep (het vaccin helpt niet als de griep er eenmaal is). Het wordt niet via het ziekenfonds ver strekt. De huisarts dient te beoordelen of iemand er nut van kan hebben. Voor enkele mensen, zoals patiënten met diabetes of bronchitis, is een vaccinatie wel te overwegen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING In een besloten vergadering, welke mor gen na de openbare wordt gehouden, zal de SER zijn antwoord opstellen op de brief van minister-president Beel inzake het probleem van de verkorting van de arbeidstijd. Dit antwoord zal morgenmid dag worden verzonden. Uit het verzenden van deze brief zou men kunnen conclu deren dat de commissie nationale econo mie van de SER tot overeenstemming zou zjjn gekomen over de voorwaarden, waar onder met de aanvang van de arbeids- tydvet korting een begin moet worden ge maakt. Het advies over onze nationale economie in de meest ruime zin zal nog wel enige tijd studie vergen. I-Iet is zelfs de vraag of dit vóór 1 mei aanstaande gereed zal zijn. Mogelijk zal dit ook uit de brief van morgen blijken. Over de kwesties van huurverhoging en opheffing melksubsidie wordt in kringen van werknemers niet in gelijke geest gedacht. Het overbruggen van de tegenstellingen, alsmede de uit gestrektheid van het economische terrein, zal ongetwijfeld vele en langdurige be sprekingen nodig maken. Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met mist of laaghangende bewolking, maar mogelijk ook plaatselijk op klaringen. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst; mor genmiddag lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt. Zwakke tot matige oostelijke wind. Volledige weel-rapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Van onze correspondent in Bonn) Te Hamburg zijn de voorbereidingen begonnen voor de bouw van het eerste atoomschip in de bondsrepubliek. Men verwacht dat dit schip, dat bestemd is voor de handelsvaart, eind 1963 of begin 1964 gereed zal zijn. Er is hiertoe een contract getekend, dat allereerst ten doel heeft een aandrijvingsmechanisme, dat op „kernenergie loopt", te fabriceren. De ondertekenaars van dit contract zijn de „Maatschappij voor het gebruiken van kernenergie in de scheepsbouw en de Atoomreactorbouwmaatschappij te Bens- berg bij Keulen. Deze Interatom is een dochtermaatschappij van de grote staal fabriek D.E.M.A.G. A.G. te Duisburg en van de North American Aviation Inc., Atomics International Division, Los An geles. Het gaat hier dus om een groot scheepse Amerikaans-Westduitse samen werking. West-Duitsland is tamelijk laat begon nen zich te interesseren voor het prakti sche gebruik van kernenergie. Men heeft daardoor, zo zegt men te Hamburg, het voordeel dat men geen grote kosten voor experimenten behoeft te maken en gebruik kan maken van de ervaringen van anderen. De Westduitsers willen voor hun atoomschip overigens niet dezelfde methoden volgen, als de Amerikanen met hun handelsschip „Savannah" en de Rus sen met hun ijsbreker „Lenin", beide atoomschepen. Waar Russen en Amerika nen zogenoemde „drukwaterreactoren" gebruiken, willen de Westduitsers een met Terence: IIc ben een mens; niets menselijks is mij vreemd. een organische substantie gekoelde reac tor in gebruik nemen. Deze reactor zou belangrijk lichter zijn dan die Russen en Amerikanen gebruiken en met een lagere druk kunnen werken. De radio-activiteit zou ook aanzienlijk minder zijn. Bij de calculatie van de kosten gaat men hierbij uit van Amerikaanse berekenin gen, volgens welke een gewone tanker van 38.000 ton gebouwd kan worden voor 10,57 miljoen dollar, dat is ongeveer 300 dollar per ton. Een atoom-tankschip zou onge veer 14,2 miljoen dollar kosten, waarin de thans nog hoge researchkosten niet zijn begrepen. Men houdt er rekening mee, dat de kosten voor de bouw van een atoom schip in de naaste toekomst lager zullen worden; omdat het onderzoek van het ge bruik van kernenergie voor schepen met grote sprongen vordert. yy De P.v.d.A. zal haar stem niet geven aan het regeringsvoorstel tot modernisering van onze twee kruisers „De Ruyter" en „Zeven Provinciën". Dat verklaarde gis teren de heer Schouwenaar (Arb.) in de Tweede Kamer. Amerika is bereid 80 miljoen gulden bij te dragen voor de inrichting van onze kruisers met lucht doelraketten. Nederland zal dan zelf in totaal 40 miljoen gulden moeten betalen. Op de begroting voor 1959 komt een post voor van anderhalf miljoen gulden als eerste termijn voor de modernisering. Daarop heeft de P.v.d.A. een amendement ingediend, waardoor een principiële uitspraak wordt gevraagd over de moderni sering van de kruisers. Volgende week dinsdag zal erover worden gestemd. Mooier dan de mooiste kerstboom zijn deze met rijp afgezette takken van een denneboom in de Haarlemmerhout. Door een speling van de natuur lijken de takken van de meeste bomen nu al meer dan een week lang op reusachtige witte chrysanten. Een prachtig gezicht voor wie rustig de tijd neemt om eens een wandeling door de prachtige Hout en plantsoenen te maken. Door een storing in het koppelingsnet van enkele provinciale elektriciteitsbedrij ven is vanochtend om tien over vijf het spoorwegverkeer op enige belangrijke lij nen stil komen te liggen. Aanvankelijk was er geen treinverkeer mogelijk op de lijnen MaastrichtEindhovenUtrecht, MaastrichtNijmegen, NijmegenZutfen. ZutfenApeldoorn, UtrechtZwolle, U- trechtArnhem en NijmegenDen Bosch. Tegen tien uur vanochtend lag alleen het verkeer op de lijnen VenraayVenlo en HelmondBlerik nog stil. De spoorwegen hebben bussen ingelegd tussen Venraay en Venlo en tussen Hel mond en Venlo. Op het traject EindhovenWeert wordt met verminderde spanning gereden. Op de andere gestoorde lijnen is het treinverkeer wel hersteld, maar traden nog vertra gingen op. Oorzaak van de storing was het breken van een hoogspanningskabel, die nabij Ble rik op de rails kwam te liggen- De draadbreuk was het gevolg van ijzel- en vuilafzet op de isolatoren. Twee kabels van een der circuits van de 150.000 volt- lijn Blerick-Nijmegen zijn daardoor be zweken en op de spoorlijn terecht geko men. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Om 9.15 uur kon de eer ste trein uit Venlo naar Nijmegen vertrek ken en om 10.30 uu: vertrok de eerste trein naar Eindhoven. Vertragingen doen zich sedert het middaguur niet meer voor. De reizigers zijn geduiende de stagnatie over al met bussen vervoerd. Ook de stroomvoorziening in Gelderland en een gedeelte van Noord-Limburg was gedurende korte tijd onderbroken. In Gel derland was reeds vanmorgen tegen acht uur weer stroom op het net van de P.G.E.M. en in Noord-Limburg heeft de P.L.E.M. met man en macht gewerkt om de stroomlevering aan alle aangeslotenen wat later op de morgen te kunnen herstel len, zij het in sommige gevallen proviso risch. Aavertentie DOET UW VOORDEEL CHARMEUSE ONDERJURKEN met kant f 2.95 FANTASIE DAMESSLIPS met kant.. 0.98 DIRECTOIRES maat 48 en 50 1.69 THEEDOEKEN, sneldrogers 0.98 Keizer Wilhelmstraat 1618 De 38-jarige arbeider M. Koorn is woens dag bij een ongeval op de PEN-centrale in Velsen-Noord om het leven gekomen. De heer Koorn, die in Amsterdam- Noord heeft gewoond, raakte omstreeks half twaalf des middags bekneld tussen een aanhangwagen en een kraanauto. Ernstig gewond werd hij naar het Roode Kruisziekenhuis in Beverwijk v rvoerd, waar hij in de loop van de avond is over leden. (Van onze correspondent) Het lijkt er thans op dat na vier jaar bloedvergieten, gedurende welke het ter rorisme meer dan zeshonderd slachtoffers maakte op Cyprus eindelijk vrede en rust zal heersen. In Londen is men voorzich tig om voorbarige conclusies te trekken uit het Grieks-Turkse compromis, dat kan leiden tot een definitieve oplossing van het netelige vraagstuk. Het Britse uit gangspunt is altijd geweest, dat een basis voor een oplossing alleen mogelijk was, wanneer Grieken en Turken elkaar zouden vinden. Dit was de strekking van het als experiment bedoelde, maar nooit uitge voerde, tussentijdse Macmillan-plan. De nieuwe situatie zal eerst worden bestu deerd, voordat een uitspraak van de Brit se regering kan worden verwacht. De volgende stap zal zo goed als zeker een driemogendheden-conferentie tussen Groot-Brittannië. Griekenland en Turkije zijn. Deze zal vermoedelijk pas na Mac- mülan's terugkeer uit Moskou kunnen worden gehouden. Inmiddels zijn de eerste informele be sprekingen over het vredesplan in Londen begonnen na aankomst van de, afzonder lijk reizende, Griekse en Turkse ministers van Buitenlandse Zaken. Omdat de Griekse minister Averoff eer der dan zijn Turkse collega Zorloe aan kwam, werd alleen hij op London Air- port door de Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, begroet. Dit onverwachte bezoek en de plotselinge wen ding in de Cyprus-crisis was aanleiding voor de leidende figuren in de Britse re gering om hun programma's voor de ko mende dagen te wijzigen. Het Grieks-Turkse plan zou Groot-Brit- tannië in net bezit laten van een militaire basis, al of niet in NAVO-verband. Het is de vraag of de Britten bereid zijn iets anders dan een zuiver Britse basis te aan vaarden. Londen heeft al jarenlang ge zegd, dat het genoegen neemt met een ba sis op het eiland, in plaats van, zoals vroe ger, het gehele eiland als basis te be schouwen. Er is sprake van een gemengd Grieks-Turkse strijdmacht, die op het eiland zou worden gelegerd ter bescher ming van zijn soevereiniteit. De toekom stige Britse militaire functie is een ge heel andere. De Britten kunnen het niet zonder een militaire basis op Cyprus stel len met het oog op de strategische positie in het Nabije Oosten, hoewel Cyprus maar een slecht surrogaat vormt voor de ver loren gegane Suezkanaalzone. In Londen is nog niet bekend, hoe de plotselinge wending ten goede is geschied, maar er kan al vast gezegd worden, dat de vastberadenheid van de Britse rege ring een belangrijke factor is geweest in deze moedgevende ontwikkeling. Er is achter de schermen van de NAVO aan een oplossing gewerkt, waarbij vooral moet worden herinnerd aan de activiteit van de secretaris-generaal Spaak die tijdens de NAVO-bijeenkomst in Parijs in december de Griekse en Turkse minister samen ge bracht heeft. Maar ook de Britse regering heeft het hare gedaan. Het redelijke Mac millan-plan deed z-ijn invloed op de ge beurtenissen gelden. Eenheid hersteld Wij hebben de indruk, dat de gehele in ternationale politieke ontwikkeling, welke hoofdzakelijk als een gevolg mag worden beschouwd van de weigering van het Wes ten om toe te geven aan Moskou, waar schijnlijk ook van doorslaggevende bete kenis is geweest in de gang .van zaken over Cyprus. Nu het Westen voor een nieuwe krachtproef met de Russen staat, zal zeker bij de Griekse en Turkse rege ring het besef zijn doorgedrongen dat de bijlegging van het voor de NAVO zo be schamende Cyprus-conflict een onontbeer lijke bijdrage vormt voor de versterking van de westelijke posities. Tegen de achtergrond van grotere wes telijke eenheid moet men ook de nieuwe Britse regelingen in de Afro-Aziatische sfeer zien, zoals het gisteren in Aden ge tekende verdrag met een aantal emirsta- ten, alsmede de Britse poging om zo snel mogelijk de diplomatieke betrekkingen met Egypte te herstellen. (Van onze parlementaire redacteur) Indien het mogelijk is, wil de P.v.d.A. het vliegkampschip „Karei Doorman" overdoen aan Amerika. De twee maatregelen zouden een besparing betekenen van in totaal vijf tig miljoen gulden. In het algemeen wenst de P.v.d.A., zo betoogde ook dc heer Wier- da (Arb.), verlaging van de defensiekosten zonder de gevechtswaarde van ons defensie, apparaat te verminderen. Hij meent dat dit mogelijk is. De Nederlandse defensie verg de in 1958 5 pet. van het nationale inkomen. Dat is meer dan andere landen bijdragen. Op lange termijn is daarom enige ver laging noodzakelijk. Zonder overleg met de verdragspartners gaat dat echter niet. De heer Wierda was van oordeel, dat een groot aantal militairen, vooral beroepsmili tairen, overgeheveld kunnen worden naai de parate troepen. Grotere coördinatie van de beide ministeries en diensten is zijns in ziens gewenst evenals samenvoeging van de drie inrichtingen voor hogere vorming. Een ijsbaan in Diemen kan zich be roemen op de modernste baanveger van Nederland, een scooterautootje, voorzien van een rolbezem zoals die door de gemeentereinigingsdiensten voor het kuisen der straten gebruikt wordt. CAïRO (Reuter) Het Egyptische dag blad A' Ahram heeft gemeld dat de Ver enigde Arabische Republiek haar houding en handelwijze had bepaald voor het ge val de Engels-Egyptische financiële over eenkomst niet zou worden getekend. Dit is de eerste keer, dat de Egyptische pers zinspeelt op de mogelijkheid van niet- ondertekening, sinds het overleg tussen de partijen vastliep op verschil van me ning over de waarde van de in beslag ge nomen bezittingen van de Britse familie Smouha in Alexandrië. Naar verluidt heeft Engeland aange voerd, dat het vorige maand een voorlo pige overeenkomst was aangegaan in de overtuiging dat deze bezittingen beston den uit landbouwgebied, doch dat het hier in feite bebouwde stukken betreft. NEW YORK (UPI) Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht meldde woens dag een omgeslagen trawler te hebben waargenomen op ruim 90 km zuid-zuidoost van de laatst bekende positie van de ver miste IJslandse vissersboot „Juli". De Juli, met 31 man aan boord, seinde zaterdag een S.O.S. uit. Het schip meldde in een zware orkaan te zijn gekomen en ieder ogenblik te kunnen kapseizen. Zon dagavond laat hoorde een andere vissers boot het laatst iets van de Juli. HALIFAX (Reuter) De kotter van de Amerikaanse kustwacht Campbell heeft woensdag de omgeslagen vlet van de traw ler Blue Wave gevonden die al enige tijd wordta vermist. Er bestaat nu niet veel hoop meer dat er nog overlevenden zullen worden gevonden van de uit 16 koppen be staande bemanning van de Blue Wave. Er zijn later nog meer lege reddingsvletten gevonden. De modernisering van de kruisers, die Amerika grotendeels zou betalen, vond de heer Ritmeester (V.V.D.) van belang om dat de slagkracht van onze vloot erdoor wordt verhoogd. Men kan wel zeggen dat de marine veel kost, maar zij dient ter bescherming van onze handelsvloot in oor logstijd en men weet hoeveel handelssche pen in de jongste oorlog verloren zijn ge gaan. Het aantal Russische onderzeeboten en vliegtuigen is vele malen groter dan van Duitsland. De NAVO hecht groot belang aan de „Karei Doorman", anders zou Amerika niet zoveel hebben meebetaald aan de modernisering van dit vliegkampschip. Wij moeten zorgen voor de hoogst bereik bare gevechtskracht. Daarom zou de heer Ritmeester liever twee dergelijke schepen ter beschikking hebben, maar dat is nu eenmaal niet mogelijk. De verdediging van ons land is nu een maal noodzakelijk, maar met het oog op de kosten pleitte de heer Korthals (V.V.D.) voor een efficiëntere opzet van ons defen sie-apparaat met een kleinere ambtelijke top. Verkorting van de diensttijd is alleen mogelijk door meer beroepspersoneel aan te trekken, maar daarvoor is weer nodig, dat de bezoldiging wordt aangepast aan die van het vrije bedrijfsleven. Een belangrijke versobering zou al zijn de vorming van één departement van De fensie. De reorganisatie der diensten wordt niet doorgezet. Alles blijft bij het oude, men wenst de zaak blijkbaar niet energiek aan te pakken," aldus de heer Korthals. De wapenleveranties aan Indonesië heeft de spreker ervaren als het in de steek laten van een trouw bondgenoot door Amerika en Engeland. De communisten betoogden dat er te genspraak is in de trouw van de P.v.d.A. aan de NAVO en hun pleidooi voor ver laging van de defensielasten. Men kan niet tegelijkertijd het beste en het goed koopste NAVO-land zijn. Voor de commu nisten had de heer Korthals de leuze: „Geef Berlijn maar over aan de Russen, dan komt er geen oorlog." De heer Roos- jen (A.R.) wist een betere leuze: „Kom over de brug" (met een toespeling op de groep dissidente communisten van de heer Gortzak). De heer Zandt (S.G.) pleitte vcor een deugdelijke bewapening, ook met het oog op Nieuw Guinea. Hij sprak zijn scherpe afkeuring uit over de levering van wapens door Amerika aan Indonesië. Geen afschuifsysteem Minister Staf begon zijn beantwoording met een weerlegging van diverse opmer kingen inzake de noodwachtplicht. Het spijt hem, dat er gesproken is over af schuiven. Dat heeft hij niet gedaan Voor de nationale reserve zijn weinigen meer beschikbaar. Men heeft de nood- wachtverplichting en vrijwilligers heeft men niet meer. Vandaag zal de minister zijn beantwoording der sprekers voort zetten. Advertentie Naar het ANP verneemt is de benoe ming te verwachten van de heer D. G. E. Middelburg, laatstelijk consul-generaal der Nederlanden te Singapore, tot Neder lands ambassadeur te Warschau. De hui dige ambassadeur aldaar, dr. F. A. van Woerden, krijgt een andere bestemming.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1