CPanda en het bolknakmysterie Kon. Mij. De Schelde ondervond de nadelige invloed van recessie Westduitse prijzenoorlog in radio- en televisietoestellen beëindigd och ió Uet zo J Wereldnieuws Toenemende oostenwind NAAIMACHINES „BROSENS" 2 DIVIDEND 1958 12 PERCENT Bedrijfsbezetting tot begin 1961 gewaarborgd Indonesische tabaksmarkt Lagerhuisleden wensen Engeland in Euromarkt Overneming van Haagsche Passage Maatschappij Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Indonesische tinexport Lager Engels disconto verwacht Dividenduitkeringen in V.S. Opdrachten voor Zwolsman Amerikaanse uitvoer in 1958 14 pet. gedaald SNOR Aanvullende uitkering van Japans smartegeld Tweeduizend kuikens bij brand omgekomen 2 a si E si I Sa 0 0 0 0 0 0,5 1 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 ALS EERSTE VAN DE GROTE WERVEN heeft de n.v. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" het jaarverslag over 1958 gepubliceerd. Directie en commissarissen stellen aan aandeelhouders voor het dividend over 1958 te bepalen op 12 percent (onv.). Dit betekent voor de n.v. Nationaal Bezit van Aandeden Koninklijke Maat schappij >-ne Schelde" 12H percent (onv.). De exploitatierekening over het boekjaar 1958 geeft na reservering voor fiscale verplichtingen enzovoorts een voordelig saldo aan van 10.899.185. dit is 2.590.902 hoger dan over 1957. De nagekomen resultaten van voorgaande jaren leverden een voordelig saldo op van 311.303 (v.j. 662.635), terwtfl het voordelig saldo van ontvangen en betaalde interest bedroeg 1.377.397 (v.j. 1.493.591). Na aftrek van 264.746 (v.j. 10.580) nadelig saldo incidentele resultaten, 34.985 (v.j. 34.935) extra dividend n.v. Nationaal Bezit van Aandeden Koninklijke Maatschappij „De Schelde", 4.888.154 (v.j. .t 3.643.994) afschrijvingen op basis aanschaffingsprijs 2.200.000 (v.j. 1 2.500.000) aanvullende afschrijvingen tot basis vervangingswaarde 3.000.000 (v.j. 2.000.000) reservering voor uitbreidingen en nihil (v.j. 175.000) extra bijdrage aan pensioenfondsen, resteert een te verdelen winstsaldo van 2.200.000 (v.j. 2.100.000). De economische achteruitgang, welke het jaar 1958 kenmerkte, heeft een nadelige invloed gehad op de aanvulling van de orderportefeuille. Ten gevolge van de on gunstige situatie op de zeevrachtenmarkt konden geen opdrachten voor nieuwe zee schepen worden geboekt, wel werd bij in schrijving gegund het bouwen van een grote veerboot voor de verbinding Vlis- singen-Breskens voor rekening van de pro vincie Zeeland. Deze veerboot zal maxi maal ongeveer 120 auto's en 1500 passa giers kunnen vervoeren. De totale waarde van de nog af te le veren orders bedroeg per 31 december 1958 rond 340.000.000. De opdrachten om vatten zeventien schepen, vijf dieselmo toren, acht scheepsketels. drie landketels, vier turbine-installaties met bijbehorende condensors en tandwielkasten en zevenen twintig tandwielkasten. Met deze order portefeuille is een voldoende bedrijfsbe zetting gewaarborgd tot begin 1961. In het jaar 1958 werden vijf schepen te water ge laten. Er werden vier schepen afgeleverd, alsmede vier turbine-installaties met bij behorende condensors en tandwielkasten, twee Schelde-Sulzer-dieselmotoren, drie landketels, acht scheepsketels, zeven scheepstanawielen. alsmede enkele losse tandwielen. De afdeling scheepsreparaties is goed bezet. Kostenstijging Door de kostenstijgingen vreest zij, dat de concurrentiepositie van de onderneming ten aanzien van het buitenland aanzienlijk Advertentie Ruime keus in diverse merken Gen. Cronjéstraat 148 - Telefoon 53570 In kringen van de Indonesische i-egering vernam „Reuter", dat een overeenkomst tussen Indonesië en West-Duitsland be treffende de overplaatsing van de vei lingen der Indonesische tabak van Am sterdam en Rotterdam naar Bremen, vrij dag zal worden ondertekend. Aan West- Duitsland zou in de overeenkomst de ga rantie worden gegeven, dat de helft van de Indonesische tabak op de veiling te Bremen zal worden gebracht en zou wor den verkocht, aldus de zegsman. De vijf liberale afgevaardigden in het Engelse Lagerhuis hebben woensdag een motie ingediend volgens welke Engeland als zevende lid tot de Euromarkt moet toetreden. De motie is ingediend als amen dement op de regeringsmotie, die het wit boek over de Vrijhandelszone ter discussie stelt Het Administratie- en Trustkantoor Cs-Gravenhage) deelt mede dat kan wor den verwacht dat het aanbod tot over name van de aandelen n.v. 's-Graven- haagsche Passage Maatschappij tegen 280 percent, gestand zal worden gedaan. Ge wacht wordt nu op een ministeriële ver klaring van geen bezwaar. Zwitserse goudstukken Vorig jaar heeft de Zwitserse munt voor een totale waarde van verscheidene honderden mil joenen frank aan goudstukken van 25 en 50 frank geslagen. Een parlementslid had gevraagd deze muntstukken in circulatie te brengen maar de regering heeft geantwoord dat dit niet zal gebeu ren omdat het de speculatie zou bevorderen en een gedeelte van het goud naar het buitenland zou „vluchten". Nieuw gebouw Van Ommeren De eerste paal is geslagen voor een nieuw kan toorgebouw voor de rederij Phs. van Ommeren n.v., dat zal verrijzen aan de Westerlaan te Rot terdam. Het gebouw zal. inclusief de te verhuren ruimten, bij volledige bezetting bijna 1000 perso nen een plaatsje kunnen bieden. Bij Van Omme ren zelf werken ongeveer 500 man personeel. Montecatini en Fiat Op de effectenbeurs te Frankfort worden de aandelen van Montecatini en Fiat reeds onoffi- c'eel verhandeld en men verwacht dat. deze fond sen spoedig officieel tot de beurshandel zullen worden toegelaten, zo wordt in beurskringen te Frankfort vernomen. De belangstelling voor deze fondsen is toegenomen nadat aandelen Monteca tini werden opgenomen in een onlangs door de Dresder Bank opgericht beleggingsfonds, terwijl ook pogingen van de Deutsche Bank certificaten van aandelen Montecatini op de effectenbeurs te Frankfort te introduceren van invloed zijn ge weest Termijnmarkt te Parys De Vereniging van Effectenmakelaars te Parijs heeft besloten de volgende maand een speciale termijnmarkt te openen voor 40 aandelen ten einde de activiteit op de effectenbeurs te Parijs te stumuleren. Volgens bankierskringen zal de handel op deze termijnmarkt geschieden op de basis van een enkele notering voor elk aandeel, die dagelijks zal worden gepubliceerd. De trans acties moeten minstens 10 aandelen omvatten, terwijl het minimum voor de gewone effecten handel 25 aandelen is. verzwakt zal blijken te zijn. Deze ongun stige situatie wordt nog geaccentueerd door de beperkte mogelijkheden op het gebied van de export-kredietfinanciering. Op 31 december 1958 waren 3706 per sonen (v.j. 3785) in dienst van „De Schel de". Aan salarissen, lonen en sociale lasten werd in 1958 f 23.600.000 betaald (vorig jaar 22.400.000). In het verslag wordt melding gemaakt van de totstandkoming der statutaire winstdeling voor het per soneel. Indien het voorstel van de directie om over 1958 12 percent dividend uit te keren wordt goedgekeurd, zal overeen komstig het reglement winstdeling een be drag van rond 950.000 aan het personeel worden uitgekeerd. Aan vernieuwingen en moderniseringen kwam in 1958 gereed voor een bedrag van rond 10.800.000. Het totale bedrag der lopende bestellingen voor dit doel bedroeg per ultimo 1957 f 8.500.000; maar onder invloed van de conjuncturele ontwikkeling is het tempo van de vernieuwingen en moderniseringen in 1958 vertraagd. Het totaal bedrag der lopende bestellingen voor investeringsdoeleinden bedroeg per 31 december 1958 rond 900.000. Gedurende het verslagjaar onderhield „De Schelde" een nauw contact met de daarvoor in aanmerking komende instan ties over de bouw van de eerste atoom- centrale in Nederland. Na het afsluiten van de overeenkomst tussen de zes Eura- toom-Iandcn en de Verenigde Staten heeft ook de Amerikaanse industrie grote be langstelling voor dit project aan de dag gelegd. Door de intensieve samenwerking met haar licentiegever, de Combustion En gineering Inc. te New York blijft „De Schelde" ook deze ontwikkeling op de voet volgen. De directie is van mening, dat de veelheid van problemen, samenhangende met de toepassing van kernenergie voor elektriciteitsopwekking, ook samenwerking op het nationale terrein vereist. Het doet haar genoegen in dif verband te kunnen vermelden, dat een dergelijke samenwer king met enkele zeer grote Nederlandse bedrijven tot stand is gekomen. In opdracht van het ministerie van Ver keer en Waterstaat worden thans voor het bepalen van de mees! doelmatige oever verdediging van het Zuid-Sloe onderzoe kingen verricht. Inmiddels .werd tot de rni- nister van Financiën het verzoek gericht te bewilligen in de aankoop van bedoeld terrein. Het nade<- uitwerken van de plan nen voor inrichting van het terrein voor scheepsreparatie wordt door de directie met kracht voortgezet. Ter financiering van de aan dif nlan verbonden eerste uit gaven is in 1957 f 2.000.000 gereserveerd. De directie deelt in het jaarverslag mede. dat zij gemeend heeft het voor dit doel ge reserveerde bedrag te moeten verhogen met 3.000.000. Indonesië's inkomsten uit de tinexport zijn in 1958, vergeleken met het vooraf gaande jaar, aanzienlijk gedaald aldus een bericht van het blad Business News. In 1957 beliep de export van tin een waarde van ongeveer 18.5 miljoen dollar, in 1958 ongeveer 12.7 miljoen dollar. De voor naamste redenen van deze teruggang zijn: de Russische dumpingpolitiek en de bin nenlandse situatie van Indonesië. (UPI). Zoals reeds vele weken lang elke woens dag het geval was, ging ook gisteren in Londen het gerucht, dat de gouverneurs van de Bank van Engeland tijdens hun vandaag te houden wekelijkse bijeenkomst zullen besluiten het discontotarief, dat thans 4 percent bedraagt, te verlangen. Deze geruchten werden bevorderd door de daling van de rentevoet voor schat kistbiljetten, welke vrijdag op 3 percent kwam, het laagste niveau sedert vier jaar. Een zo belangrijke daling van deze rente voet wordt over het algemeen gevolgd door een verlaging van het disconto. De New York Stock Company Exchange maakt bekend dat de contante dividenden, uitgekeerd door de maatschappijen waar van de gewone aandelen op deze beurs worden verhandeld, in het afgelopen jaar 8.711.482.860 dollar hebben bedragen. Zij bleven hiermede onder het in 1957 be reikte record van 8.797.262.330 dollar. Dit was voor het eerst in twaalf jaar, dat de dividenden op gewone aandelen geen nieuw recordpeil bereikten. Op 317 van de 1.086 gewone aandelen, ter beurze van New York genoteerd, wer den in het afgelopen jaar hogere contanten dividenden uitgekeerd. In 410 gevallen werden onveranderde dividenden uitge keerd en door 269- maatschappijen werd het dividend verlaagd. Het gemiddelde rendement op gewone aandelen daalde in 1958 aan het einde van het jaar tot 4,1 per cent tegen 6.1 percent einde 1957. Aan de n.v. Bouwbedrijf „Brabant Oost", een dochteronderneming van de n.v. Ver enigde Aannemersbedrijven voorh. Zwols man. is de afbouw gegund van de hallen voor de chemische en fysische technologie van de Technische Hogeschool te Eindho ven voor een totaalbedrag van 1.333.800. Verder is een contract gesloten tussen de gemeentelijke woningdienst van Rotterdam en de Volker Bouwmaatschappij n.v. te Rotterdam, eveneens een dochtermaat schappij van de n.v- Verenigde Aannemers, bedrijven voorheen Zwolsman. voor de bouw van 390 woningen op de Meeuwen plaat voor een bedrag van 5.527.000. Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft bekendgemaakt, dat de totale waar de van de Amerikaanss uitvoer in 1958 17.857.9 miljoen dollar heeft bedragen. Dit was 2.992,4 miljoen dollar of ongeveer 14 percent minder dan de recorduitvoer van 20.850,3 miljoen dollar, die in 1957 werd bereikt. Van ambtelijke zijde wordt de vermin derde vraag naar Amerikaanse goederen in het afgelopen jaar toegeschreven aan een vermindering van de economische be drijvigheid in het buitenland, de gedaalde prijzen van grondstoffen en de toegenomen concurrentie van het buitenland. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Alle grote en middelgrote Westduitse fabrikanten van radio- en televisietoestellen houden zich weer aan de prijsbindingen. Grundig, dat een kwart van de omzet in de bondsrepubliek beheerst maar het niet aandurft als een soort buitenstaander te handelen, was de laatste die er toe overging. Op 17 januari gingen de grootste zes radio- en televisie-producenten (A.E.G., Deutsche Philips, Graetz, Grundig, Schaub- Lorentz en Telefunken) er toe over de zogenaamde prijsbinding in de tweede hand te verbreken. Het betreft hier voorschriften van de fabrikanten voor dc handel slechts tegen vastgestelde prijzen te verkopen. Daaraan hadden zich onder de druk van de concurrentie van kleine fabrieken vele handelaars allang niet meer gehouden. De maatregel van „de grote zes" veroorzaakte grote verwarring op de Westduitse radio- en televisiemarkt. Het gevolg was dat een zevental andere fabrieken er toe overgingen haar prijzen drastisch te verlagen, waardoor een lawine van prijsdalingen werd ver oorzaakt. Dat is nu afgelopen. Dit alles heeft er overigens toe geleid, dat de prijzen van radio- en televisietoe stellen, die in Duitsland toch reeds beho ren tot de laagste in West-Europa, thans ongeveer 10 tot 15 pereent lager zijn dan vóór 17 januari. Men spreekt zelfs van een prijsverschil van 50 percent met andere Europese landen. Daarbij komt dat radio toestellen tot de weinige artikelen behoren, die thans goedkoper zijn dan vóór 1939 (prijsindex 1939 100, prijsindex thans: 95). Dit is een gevolg van de grote, geratio naliseerde produktie, die de producent in de grond van de zaak slechts een kleine winst per toestel geeft. In 1958 werdén in West-Duitsland 1.400.000 televisietoestellen gebouwd, waar van er nog altijd 300.000 onverkocht zou den zijn, hetgeen men niet abnormaal noemt. Dit jaar zal de produktie waar schijnlijk oplopen tot 1.800.000. Wèl abnor maal acht men het dat de voorraad radio- DAT kleuren in het dierenrijk een be langrijke rol vervullen, zodat we ivelhaast van een kleurcntaal zouden kunnen spre ken, behoeven we nauxvelijks meer te ver tellen. Bij dreig- en baltshoudingen kunnen kleuren uiterst belangrijk zijn, alsmede bij normale handelingen in het gewone dage lijkse dierenleven. Zo heeft de zilver meeuw, dicht bij de snavelpunt, een rode vlek waar het jong altijd naar pikt, zodat het op deze wijze het voedsel van de ouders kan bemachtigen. De rode vlek doet dus dienst als prikkel voor een instincthandeling. Voorts dienen kleuren ook als herkenninnsteken van de soorten. Zij zouden, wat dat betreft, beschouwd kunnen worden als de kleuren van vlaggen, waaraan ivij de natio naliteiten herkennen. Zo hebben eenden fraai gekleurde vlekken aan de vleugels, spiegels genoemd, die het de vogelwaar nemers mogelijk maken hen te herkennen. Maar nog belangrijker zijn deze spiegels voor de soortgenoten, die steeds meevliegen met de dieren die dezelfde kleuren op de vleugelspiegel bezitten als zij zelf hebben. Zo komen de soorten bij de soorten terecht, want deze spiegels zijn specifiek en zullen door de vogels nimmer verward worden met anders gekleurde spiegels van ver wante soorten. We moeten hieruit niet con cluderen, dat dieren het uiterlijk van hun soortgenoten bezien met dezelfde critisclxe blik als tante Agatha die op een zondag middag haar ravotterig neefje mee op vi- site moet nemen. Het is juister te zeggen, dat dieren alleen zien (of dat hun alleen opvalt) wat in hun schema van belang is. Zo zien de eenden wèl de spiegels van hun soortgenoten en reageren daar dienover eenkomstig op, maar het zal hun vterkelijk niet opvallen, dat in de witte bef van hun echtgenoot nog wat groene kroostjes zijn blijven hangen. Merkwaardig is het, dat een Amerikaanse spechtensoort gevoel heeft voor de snor als sieraad van de man. De mannetjes hebben namelijk een mooie zivarte snor, die ondubbelzinnig te kennen geeft: u heeft hier een manne lijke specht voor u. Een onder zoeker wilde nu wel eens loeten, of die snor voor de spechten werkelijk een ge slachtskenmerk was en plakte daarom een vrouwelijke specht een snor op. Of de vogel deze travestie op prijs heeft weten te stellen, kunnen we niet zeggen, maar een feit is het in ieder geval, dat de mannelijke spechten haar als dame niet meer herkenden en haar als volwaardige man behandelden. (Wat er in de praktijk op neerkomt, dat de gebruikelijke strij kages achterwege blijven en direct met borreltafelgrappen kan worden begonnen). En nu moeten we toch eindelijk eens antwoord geven aan een lezeres, die wil weten wat de verschillende bloedgroepen te betekenen hebben. Daarover een volgende keer. II. Pélillon (Nadruk verboden). 17. „Willen die twee je dit machientje afnemen, meneertje?", vroeg de grote bruut aan de sigarendief. De kleine dikkerd knikte. „Jaag ze weg", zei hij, „je krijgt een tientje per klap". Dat was goed be taald en dus maakte de grote bruut zich dadelijk gereed om een paar tientjes te verdienen. Panda dook haastig achter de machine weg, want hij voelde er weinig voor om een klap van een tientje te krij gen. „Pas op, Pat!", waarschuwde hij. Maar de grote detective was zo in zijn scherp zinnige gedachten verdiept, dat hij niet meer op zijn omgeving lette. Snel ver werkte zijn helder speurdersbrein de nieuwe gegevens. Uit het feit, dat de klap pen per stuk betaald zouden worden, leid de hij af, dat de grote bruut blijkbaar niet in vaste dienst van de kleine dikkerd was. Uit de omvang van de vergoeding conclu deerde hij, dat de kleine dikkerd rijk moest zijn en veel voor het bezit van de uitvin ding over had. Waarschijnlijk had hij nok nog kunnen erv>aren, dat zo'n klap van een tientje hard aankwam, als Panda niet in tussen handelend was opgetreden. Toen de grote bruut zich over het apparaat boog, om naar hem te slaan, haalde hij het scha kelaartje over, dat de rare machine in be weging bracht. Het volgend ogenblik werd de bruut door de mechanische handen ge grepen en opgetild. „Hoera!", riep Panda, „het is gelukt! We hebben hem!" „Schreeuw niet zo, bekorrah, je stoort mijn gedach- tens", snamvde Pat, geprikkeld omkijkend. „Bovendien heb ik juist gededuceerd, dat we hem niet moeten hebben. Hij is onbe langrijk!" toestellen in de prijsklasse boven 300 mark 270.zo groot is. nu de koper de voor keur geeft aan televisietoestellen en hoopt op nieuwe, technisch nog betere radio toestellen. In 1958 werden in de Bondrepu bliek slechts 3,2 miljoen radiotoestellen gemaakt tegen 3,8 miljoen in 1957. Inmiddels profiteert de consument van dit alles. Hij kan thans uitermate goed kope radiotoestellen kopen: de betere soor ten voor 300 mark en de televisiemarkt ligt aan zijn voeten: een Philipstoestel met een beeld van 53 cm voor nog geen 700 mark 630.een luxueus Schaub- Lorentz toestel van 43 cm voor 700 mark, van 53 cm voor 850 mark 750. De minister van Buitenlandse Zaken heeft mede namens zijn collega van Finan ciën a.i. op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Lier geantwoord, dat de regering voornemens is, een aan vullende uitkering te doen op het z.g. Ja panse smartegeld. Voor het merendeel van de aanvragers van deze uitkering beschikte de admini stratie over voldoende gegevens omtrent hun verblijf in Japanse interneringskam pen. In hun gevallen kan onmiddellijk worden overgegaan tot uitkering van het smartegeld. Waar de gegevens ontbraken, werden de belanghebbenden in de gelegen heid gesteld, de onvolledige inlichtingen aan te -vullen. I-Ict" leveren van een volle dig bewijs werd niet geëist. Uiteindelijk werd er genoegen mee genomen, als men een internering van tenminste zes maan den aannemelijk kon maken, aldus de mi- ister. In 180 van deze resterende gevallen is de aanvraag niet toegekend, hetzij omdat de aanvrager geen gebruik maakte van de geboden gelegenheid, hetzij omdat hij de internering niet aannemelijk kon maken. De minister is niet voornemens, de voor waarden iets soepeler te maken voor de nog lopende aanvragen. Ook vier zeugen en vijftig biggen verbrand Bij een brand, die vannacht uitbrak in de schuur van het pluimveevermeerde- ringsbedrijf van de heer J. Sluis te Pols broek, zijn tweeduizend kuikens, vier zeu gen en ruim vijl'tie biggen omgekomen. De brandweer was spoedig ter plaatse maar kon niet voorkomen dat de schuur af brandde. De schuur was wel, de veesta pel niet verzekerd Mensenoffers. De politie van Rajkot, In dia heeft een 35-jarige man gearres teerd, die ervan wordt verdacht veer tien personen aari de godin Kali te heb ben geofferd, dat wil zeggen: te heb ben omgebracht. De verdachte is een Sadhu, dat wil zeggen „een die afstand heeft gedaan van wereldlijke genoe gens. Nieuwe kraters. De Mount Cameroon, in Brits Kameroen, is woensdag tot een uitbarsting gekomen. Uit twee nieuwe kraters stroomt lava. De Mount Came roon is 4.069 meter hoog. De laatste uitbarsting was in 1922. Het is de eer ste maal, dat een lavastroom wordt waargenomen. Superioriteit. Ongeveer 700 arbeiders van een ijzergieterij te Muneaton bij Bir mingham in Engeland zijn dinsdag in staking gegaan uit protest tegen te werkstelling van Indiërs als geschoolde arbeiders, aldus heeft een woordvoer der van de fabriek woensdag meege deeld. De Engelse arbeiders hebben er geen bezwaar tegen dat de Indiërs an dere werkzaamheden in de fabriek ver richten. Te vlot. Een decreet, dinsdagavond door De Gaulle getekend, maakt een einde aan het recht van de Algerijn om zijn huwelijk te ontbinden door in aanwe zigheid van getuigen drie keer te zeg gen: „Ik verstoot je." Voortaan kan het huwelijk slechts ontbonden worden bij rechterlijk besluit. Het decreet ver biedt ook kinderhuwelijken. De bruid moet minstens 15 en de bruidegom minstens 18 zijn. Verdrag. Woensdag werd er van Italiaan se en Vaticaanse openbare gebouwen gevlagd bij gelegenheid van de dertig ste verjaardag van de sluiting van het verdrag van Lateranen tussen Mussoli ni en Paus Pius de XI, waarbij Italië de soevereiniteit en onafhankelijkheid van de Heilige Stoel erkende. Broek. Het gerechtshof van Milaan heeft blijkens een woensdag gepubliceerde beschikking gelast, dat de schoenen en de broek van Benito Mussolini aan diens weduwe worden teruggegeven. Mussolini droeg de schoenen en de broek waarom het gaat, op de dag van zijn arrestatie te Giulino di Merzagore, veertien jaar geleden. Humorloos. De carnavalsviering heeft in Brazilië aan 27 mensen het leven ge kost. Talrijke mensen werden gewond. Auto's. De Belgische minister Van Auden- hoven verwacht dat de levensstandaard in België in 1980 het peil van de huidi ge Amerikaanse levensstandaard zal hebben bereikt. Als gevolg hiervan ver wacht hij, dat er in dat jaar in België ongeveer 2.400 000 auto's zullen rijden, tegen 800.000 nu. Belangstellenden. President Eisenhower zal de opening van de St. Lawrence waterweg, op 26 juni door koningin Elizabeth van Engeland, bijwonen. De St. Lawrence waterweg vormt de ver binding tussen de havens aan de Cana dese grote meren en de Atlantische Oceaan. Huisvesting. De Belgische regering heeft besloten het voormalige Egmontpaleis te kopen. In het paleis zullen, na res tauratie, de kabinetten van de minis ter van buitenlandse zaken en de mi nister van buitenlandse handel worden gehuisvest Het bekende parkje voor het paleis zal geheel behouden blijven. Naar Tsjang. Koning Hoessein van Jor danië zal volgende maand een bezoek brengen aan Formosa, Europa en de Verenigde Staten, zo is woensdag offi cieel in Amman meegedeeld. De reis, die zes weken duurt, zal informeel zijn, omdat hij tevens bedoeld is als vakan tie. Opzegging. De regering van Laos heeft het verdrag van Genève van 1954, dat het einde betekende van de oorlog in Indochina, opgezegd. Zij erkent alleen de UNO als arbitrage-instelling. Het be sluit werd door premier Phoui Sanan- nikone meegedeeld. Benoemd. De koning van Thailand heeft woensdag een ministerie van 15 leden benoemd, met aan het hoofd veldmaar schalk Sariet Thanarat, aldus het pers agentschap „Nieuw China", dat een be richt uit Bangkok aanhaalt. Gene raal Thanom Kittikasjon, die premier was vóór de politieke coup werd tot vice-premier en tot minister van defen sie benoemd. Een groot hogedrukgebied dat zich uit- Het weer in Nederland blijft dan ook strekt van de Oeral via West-Europa naar onder invloed van het hogedrukgebied. de Azoren handhaaft zich nog steeds. Doordat de oostelijke stroming wat in Binnen het hogedrukgebied komen boven kracht gaat toenemen, kan er iets drogere het vasteland van Europa flinke weers- lucht uit Duitsland worden aangevoerd. verschillen voor. Zo is er in Duitsland maar weinig bewolking, waardoor de tem peratuur er overdag een aantal graden boven het vriespunt is. In de nacht komt er echter matige vorst voor. De opklarin gen kwamen de afgelopen nacht ook in het oosten van Nederland voor, zodat de tem peratuur er overdag een aantal graden boven het vriespunt is. In de nacht komt er echter matige vorst voor. De opklarin gen kwamen de afgelopen nacht ook in het oosten van Nederland voor, zodat de tem peratuur op het vliegveld Twente tot 8 graden onder nul kon dalen. Elders in het land vroor het echter slechts enkele gra in verband daarmee neemt de kans op op klaringen wat toe. vooral in het oosten van het land. WEERRAPPORTEN de bewolking tegenging. een blik groot, maar ze speelt zich op flinke nabij Groenland Nova Zembla. via Spitsbergen naar Vrijdag 13 februari Zon op 8.01 uur, onder 17.48 uur. Maan op 10.05 uur, onder uur. Maanstanden 15 febr. 20.20 uur eerste kwartier. 23 febr. 9.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 12 februari Hoog water 6.40 en 18.51 uur. Laag water 2.15 en 14.36 uur. Vrijdag 13 februari Hoog water 7.14 en 19.28 uur. Laag water 2.46 en 15.07 uur. Temperaturen ouiten- fwi en binnenland heden QD c 2 d morgen 7 uur Neerslag: 'laatste 24 uur J, o Den Helder mist ozo -2 0,1 Ypenburg dichte mist ozo -1 Vlissingen mist o 0 0,1 Eelde mist ozo -3 0,1 Twente onbewolkt windst. -7 0 De Bilt dichte mist ozo -1 0,1 Eindhoven dichte mist windst. -2 0,1 Vlv. Z.-Limb dichte mist no -2 0,1 Helsinki geheel bew. zw -4 Stockholm geheel bew. zw -6 0 Oslo geheel bew. windst. -6 0 Kopenhagen geheel bew. ozo -2 0 Aberdeen geheel bew. zzo 2 0 Londen geheel bew ozo 2 0 Amsterdam mist ozo -1 0 Brussel motregen o -0 0,1 Luxemburg onbewolkt no -3 0 Parijs mist nno 0 0 Bordeaux mist 0 -1 0 Grenoble licht bew. windst. -3 0 Nice onbewolkt rmw 4 0 Berlijn poolsneeuw ono -9 0,1 Frankfort onbewolkt o -5 München mist z -9 Zürich motregen nno -1 0,1 Genève zwaar bew. o 2 0 Locarno onbewolkt windst. -2 0 Wenen onbewolkt zzo -11 0 Innsbruck onbewolkt w -8 Rome onbewolkt windst 3 0 Ajaccio onbewolkt ono 2 0 Madrid licht bew. nnw 1 0 Mallorca regen o 7 Algiers regen zw 8

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2