Poëzie <^Praa.tótozl Debré brengt vandaag verslag uit van bezoek aan Algerije MAKARIOS STEMT IN MET HET CYPRUS-AKKOORD Pannes Zwaardemaker 3 Gaf hij teveel voet aan de Franse kolonisten Neemt vaker... Dé jam voor mannen „World Assembly of Youth" komt niet in Amsterdam Schaking berecht Black onderzoekt geschil van Engeland met Egypte Wereldraad toont interesse voor oecumenisch concilie Feitelijke samenwerking eerste stap genoemd Voorstel B. en W. Een nieuw en groot balletgezelschap in Amsterdam Vrijspraak van diefstal na mislukken van sorteerproef ff -" *•- &p de Matroos doodde zijn vrouw Jeugdbrigadiertjes op de Hagelingerweg handen Drie doden in het verkeer DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 (Van onze correspondent in Parijs) Wegens zware mist is de Franse minis ter-president Michel Debré, in plaats van per vliegtuig, per trein in Parijs terug gekeerd van zijn driedaagse reis door Algerije. Vandaag stond de ministerraad al een ooggetuigeverslag te wachten van Pebré's bevindingen en indrukken, waar bij de premier ook de balans zal opma ken van alle inspanningen die Frankrijk zich voor de modernisatie van Algerije de komende maanden en jaren nog getroos ten moet. Een woordvoerder van het op perbevel in Algiers heeft te kennen gege ven, uit de militaire situatie een gema tigd optimisme te durven putten, maar een datum, of zelfs een jaar, voor het ein de van de oorlog noemde hij niet eens meer. Op de weg naar de politieke en socia le gelijkschakeling van Algerije is intus sen een nieuwe stap gezet. Generaal Char les de Gaulle heeft namelijk zijn hand tekening geplaatst onder een verordening waardoor de emancipatie van de Alge rijnse vrouw na de afschaffing van de sluier, een nieuwe vordering heeft ge maakt. Voor een huwelijk zal in de toe komst ook de vrouw, die tot dusver eer der koopwaar was, haar toestemming moeten verlenen, en als minimum huw bare leeftijd is voor haar vijftien en voor de man achttien jaren vastgesteld. Bo vendien wordt ook voor islamitische huwe lijken een Europese echtscheidingsproce dure ingesteld. Wanneer Michel Debré vandaag tegen over zijn collega's over de ontvangst moet spreken, die hem in Algerije werd bereid, zal het hem niet makkelijk vallen een idyllisch beeld op te hangen. De minister president heeft op zijn beurt van zijn land genoten in Algerije nog al wat wanklan ken moeten vernemen. Hij moge dan, in tegenstelling met zijn voorganger, Guy Mollet, niet met tomaten en rotte vruch ten zijn bekogeld waar voor het sei zoen trouwens ook wat vroeg was voor de rest werd ook hij onder de symbolische koude douche geplaatst, die de ultra's voor alle Parijse regeringsleiders of afgevaar digden zonder uitzondering op het Forum van Algiers hebben opgesteld. Trouwens ook activisten en gepatenteerde vaandel dragers van de integratie, als de Alge rijnse studentenleider Lagaillarde en de Parijse fascistische advocaat Biaggi, heb ben het dezer dagen mogen beleven, dat ze in Algerije als verraders werden weg gehoond en hun het spreken onmogelijk werd gemaakt. Deze stelselmatige obstructie van de kant van de minderheid van meestal jeug dige Fransen in Algerije, zou geen reden tot overdreven onrust hoeven te zijn, in dien men de vrees geheel kon onderdruk ken, dat ze Parijs tenminste niet langer vermochten te imponeren. Die zekerheid bestaat helaas echter nauwelijks. Debré heeft, in zijn verschillende redevoeringen een nog nationalistischer geluid doen ho ren dan men in het parlement al van hem vernomen had. Hij heeft herhaaldelijk gesproken van de Franse soevereiniteit over Algerije, een formule waarmee de inzichten, bedoelingen en plannen van De Gaulle al moeilijk meer te rijmen zijn. Advertentie De „World Assembly of Youth", waar bij ook de Nederlandse Jeugdgemeenschap is aangesloten, krijgt haar zetel in Brus sel, aldus is op een dezer dagen te Londen gehouden vergadering van het dagelijks bestuur besloten. Dit besluit is door de Nederlandse Jeugd beweging een ernstige teleurstelling, aan gezien men van die zijde had gehoopt op vestiging van het secretariaat dezer orga nisatie te Amsterdam, waartoe reeds een gebouw disponibel werd gehouden. Het dagelijks bestuur van de W.A.Y. gaf echter de voorkeur aan Brussel, mede van wege de niet geringe faciliteiten, die de Belgische overheid bij de vestiging in haar hoofdstad bood. De Haagse rechtbank heeft de dertigja rige havenarbeider H. K. uit 's-Gravenha- ge veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van voor arrest omdat de man op 22 januari 1958 het 17-jarige Duitse meisje Hannelore W. op haar eigen verzoek, had geschaakt. De man wilde en wil nog steeds, met het meis je trouwen maar de moeder van het meis je heeft hiertegen bezwaren. De officier had zes maanden met aftrek gevorderd. Maar ook met deze nieuwe concessies aan de Franse fascisten in Algerije een andere naam is moeilijk te vinden heeft de premier hun vertrouwen niet kunnen winnen. Daarentegen dreigt hij langs deze weg wel het persoonlijk krediet te ver spelen, waarop De Gaulle bij de Algerijn se nationalisten nog altijd lijkt te mogen rekenen. Michel Debré had op vriend en vijand waarschijnlijk een diepere indruk van zijn staatsmanschap en van zijn ka raktervastheid gegeven, wanneer hij de activisten duidelijk had voorgehouden, dat nu, sinds de meidagen, al hun eisen wa ren ingewilligd, ze zich alleen aan de richt lijnen van het staatshoofd generaal De Gaulle, die vooral door hun toedoen aan de macht is gekomen, hadden te onder werpen. Warme ontvangst ALGIERS (Reuter-UPI) Debré's be zoek dat begonnen was met geschreeuw en gefluit van uiterst rechtse kolonisten, eindigde met een hartelijke ontvangst door troepen en islamitische dorpelingen toen hij per helikopter het gebied („bied") van Algiers bezocht. Tegenover verlsaggevers verklaarde hij naar aanleiding van de de monstraties tegen zijn komst: „In de gro- Premier Debré van Frankrijk heeft tijdens zijn eerste bezoek aan Algerije een krans gelegd op het monument voor de gevallenen in Algiers. Deze foto werd gemaakt toen de minister president een mohammedaanse oorlogsveteraan de hand drukte. te steden bestaat het gevaar voor vergif tiging door woorden en formules." ATHENE (Reuler/UPI) De verbannen aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft zijn instemming betuigd met het Grieks- Turkse akkoord over de toekomst van Cyprus. Makarios gaf nadat hij besprekin gen had gevoerd met Karamanlis een com muniqué uit, waarin hij de Griekse premier gelukwenst met het bereiken van overeenstemming. In het akkoord worden de grondslagen gelegd voor de oplossing van het probleem Cyprus door het eiland een soevereine staat te maken, aldus Makarios. Het akkoord opent de weg naar vrijheid en voorspoed van zowel de Griek se als de Turkse gemeenschap op Cyprus. Zonder de zegen van Makarios zouden de Griekse Cyprioten nimmer hebben inge stemd met de overeenkomst die Karaman lis en zyn Turkse ambtgenoot Menderes in Zürich hebben bereikt. Makarios was niet aanwezig op het vliegveld van Athene, bij de aankomst van Karamanlis, maar korte tijd later werd de aartsbisschop door de premier ontvangen. Karamanlis viel bij zijn terugkeer een uitbundige ontvangst ten deel. Het gehele Griekse kabinet, parlementsleden en onge veer 4000 mensen waren in de barre koude naar het vliegveld gekomen om de premier te verwelkomen. Muziekkorpsen speelden vaderlandse liederen en op spandoeken was te lezen: „Welkom aan de overwin naar". Karamanlis zei dat hij „tevreden en trots" terugkeerde. Hij noemde het de gelukkigste dag van zijn leven. Ik ben er zeker van dat deze dag het beginpunt zal zijn voor de vrijheid en welvaart van de Cyprische bevolking als geheel, zo zei hij. Incident NICOSIA (Reuter/UPI) In politieke kringen in Nicosia werd meegedeeld dat de Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, mogelijk spoedig naar Londen zal worden geroepen voor overleg met het kabinet. Zijn besprekingen zouden onder meer bevatten het vaststellen van het tijdstip van de terugkeer van Makarios naar Cyprus en het opheffen van de nood- regelingen. Op het ogenblik dat Griekse en Turkse regeringsleiders in Zürich de laatste hand legden aan de gezamenlijke verklaring over een compromis-vredesplan voor Cyprus, sloegen op het eiland jongelui de ramen stuk van een Britse bar, die reeds drie keer met bommen is bestookt. De oor zaak van deze gewelddadigheid was waar schijnlijk, dat de Britse militaire politie had gelast bij verschillende bars een bordje uit te hangen „toegankelijk voor militairen". Extremisten hadden onlangs de bareigenaars bevel gegeven de bordjes te verwijderen. De president van de Wereldbank, Eugene Black, heeft van de Verenigde Arabische Republiek toestemming ontvangen inzage te nemen van documenten, betrekking heb bend op bepaalde gesequestreerde Engelse bezittingen in Egypte, zo is vandaag be kendgemaakt van de zijde van het mini sterie van Economische Zaken van de V.A-R. Naar men aanneemt wordt de on dertekening van de onlangs geparafeerde Brits-Egyptische financiële overeenkomst opgehouden door kwesties, samen hangende met deze bezittingen. De Egyp tische minister van Economische Zaken, dr. El Kaissuny, heeft deze toestemming tele grafisch aan Black medegedeeld. Hij voeg de hieraan toe, dat de Verenigde Arabische Republiek zich zal verzetten tegen iedere poging wijgiging te brengen in de gepa rafeerde overeenkomst. Zoals bekend is Black opgetreden als bemiddelaar in de onderhandelingen. di° de vorige maand hebben geleid tot het pa raferen van de overeenkomst. STOFBRILLEN MASKERS GENèVE (UPI) De Wereldraad van Kerken, sprekend namens 171 kerkgenoot schappen in vijftig landen, heeft vandaag verklaard belangstelling te hebben voor het oecumenisch concilie zoals paus Joan nes XXIII dat heeft voorgesteld. „Voor uitgang in de richting van de eenheid wordt gemaakt als de kerken tezamenko- men op basis van wederzijdse eerbied", aldus wordt in de verklaring opgemerkt. „De meest vruchtbare eerste stappen op de weg naar interkerkelijke betrekkingen zijn feitelijke samenwerking, het streven naar een verantwoorde maatschappij, een rechtvaardige en duurzame vrede, in theologische discussies, en in het streven om alle volken geestelijke vrijheid te schenken", aldus de Wereldraad, die hier mee lijkt aan te geven welke gespreks onderwerpen naar zijn mening op de eer ste plaats dienen te komen. De verklaring werd uitgegeven door het dagelijks bestuur van de Wereldraad, dat tevens een eerder namens de raad afge legde verklaring, waarin de oproep van de Paus belangrijk werd genoemd, met algemene stemmen onderschreef. De We reldraad, zo verneemt UPI, wenst meer bijzonderheden over het voorstel van de Paus. Het bestuur stelt er, naar verluidt, prijs op te weten in welke mate deelne ming, als daar al aan gedacht is, aan zulk een concilie volgens het Vaticaan aan christelijke kerken buiten de rooms- katholieke kerk zou worden toegestaan. En als er van deelneming sprake was, wat zouden dan de voorwaarden zijn? Het is bekend, dat de leden van het hoofdbe stuur van de Wereldraad van wie er en kelen tot de hoogste kerkelijke leiders be horen, van mening zijn. dat het initiatief van de Paus zou kunnen leiden tot een grote verbetering van de betrekkingen met Rome.. Zij aarzelen echter met hun ver klaringen in het openbaar vrij ver te gaan, voordat de Paus zijn bedoelingen duide lijker heeft gemaakt Het Vaticaan heeft samenwerking met de Wereldraad totnu- toe steeds afgewezen. De moeilijkheden volgen duidelijk uit de vage bewoordingen van de voorstellen van de Paus. Een van de leden van het hoofd bestuur zei volgens UPI, tenminste vijf in terpretaties te kunnen bedenken van de aankondiging van de Paus. waarin werd gezegd dat zo'n concilie „een uitnodiging zou zijn voor afgescheiden godsdienstige gemeenschapcen om naar eenheid te zoe ken". VATICAANSTAD (AFP) De voorbe reiding van het aangekondigde oecume nisch concilie zal twee of misschien wel drie jaren vergen, aldus heeft paus Joan nes bij de ontvangst van een gezelschap Montfortanen verklaard. De gemeenteraad van Amsterdam heeft vandaag het voorstel van burgemeester en wethouders ontvangen de oprichting te bevorderen van een nieuw balletgezel schap van vijftig a vijfenvijftig dansers en danseressen, onder de leiding van een uit twee personen, te weten mevrouw Mascha ter Weeme en de heer Johan Ver- doner, bestaande artistieke leiding en van een zakelijke directeur, dat met ingang van het seizoen 1959-1960 zelfstandige voor stellingen zal geven en tevens, zonder or ganisatorisch te zijn verbonden met de Nederlandse Opera, voor balletten in ope ravoorstellingen van deze instelling zal worden gebruikt. B. en W. vragen voorts machtiging om tijdig de totstandkoming te bevorderen van een stichting tot beheer en exploita tie van het bedoelde gezelschap en om met spoed een voordracht in te dienen, waar in de subsidiëring van het nieuwe gezel schap wordt geregeld. Mr. B. A. van Schaik, die in deze een bemiddelende rol heeft gespeeld, is bereid gevonden gedu rende enige tijd het voorzitterschap op zich te nemen van een nader te forme ren bestuur. De nieuwe balletstichting zal met de Nederlandse Opera een overeen komst moeten aangaan voor de verzor ging der balletten in de operavoorstellin gen. „Het laat zich aanzien" aldus B. en W. „dat de exploitatie van het nieuwe gezelschap jaarlijks een tekort tussen drie honderdvijftig en vierhonderd duizend gul den, al naar gelang het aantal dansers, zal opleveren. Daarbij is reeds rekening ge houden met de honderd duizend gulden per jaar, die de Nederlandse Opera aan het balletensemble vergoedt (waarvan het rijk de helft voor zijn rekening neemt). Verwacht wordt dat het rijk een verzoek om een bijdrage in de subsidiëring zal in willigen. Van de in de voordracht genoemde lei ding van het nieuwe ballet vernemen wij, dat zij voornemens is terstond na de op richting der aangekondigde stichting me dedelingen te doen over haar plannen. Uitspraken rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 36-jarige groentehandelaar uit Velsen vrijgesproken van diefstal met braak in een huis in Velsen. De man werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. De groen tehandelaar had tijdens de behandeling van deze zaak zijn onschuld volgehouden. Een sorteerproef met de politiespeurhond Jim was mislukt en voetstappen in de tuin van de villa, waar ingebroken was, ble ken niet van de verdachte afkomstig te zijn. De officier van Justitie had tegen hem een jaar met aftrek geëist. Een 34-jarige gedetineerde Hoofddorper werd eveneens wegens diefstal met in klimming veroordeeld tot een gevangenis straf van tien maanden met aftrek. Veer tien dagen geleden was tegen hem acht maanden met aftrek geëist. Hij zou op de avond voor Kerstmis vorig jaar hebben in gebroken in een woning aan de Kruislaan in de Haarlemmermeer. Een 51-jarige koopman uit Beverwijk, die terecht had gestaan onder verdenking van verduistering van dekens of geld, werd veroordeeld tot diie maanden. De officier van Justitie had vijf maanden tegen hem geëist. Een 28-jarige inwoonster van Beverwijk die vijf keer had getracht brand te stich ten in haar woning te Beverwijk werd con form de eis ontslagen van rechtsvervol ging en ter beschikking van de regering gesteld. Eveneens conform de eis werd een 33-ja- rige walschipper uit Velsen vrijgesproken van meineed in een ontslagkwestie. Het merkwaardige van her inneringen is, dat zij geen constant leven leiden. Ze komen en gaan, en komen weer terug en in de periode des levens waarin zij afwezig zijn lijkt het, alsof zij nooit bestaan fhebben. En dan plotseling op een moment waarop zij geroepen worden zijn ze in levenden lijve aanwezig en leveren zij het beeld dat weliswaar uit het verleden stamt, doch in het heden op een of andere 'manier noodzakelijk is. Zo herinner ik mij nu pas een natuurkundeleraar van een kwart eeuw geleden. En niet zozeer zijn somber uiter lijk en zijn kapstokkerige ge stalte herleven op het ge- dachtenscherm, doch wel de tekst van zijn stereotiepe uit latingen, die hij ten beste gaf tussen de proeven en for mules door: en in het bijzon der deze: „De natuurkunde is een mooi vak, maar ik word er altijd zo sentimenteel van". Het is zeker, dat hij deze woorden indertijd volkomen nutteloos geuit heeft. Want onze jonge oren verstonden ze slechts als een excentrieke onzin van een excentriek man. Doch nu de herinnering deze zin herhaalt, krijgt zij plotse ling een scherp-omlijnde, exacte betekenis, die nog eens ontstellend nadrukkelijk on derstreept wordt door een op merking van Einstein vlak voor zijn dood: „Er blijft de natuurkundige tenslotte niets anders over dan poëet te worden en al dichtende te sterven". Ik weet niet of de natuur kundeleraar poëet geworden is en al dichtende de ogen heeft gesloten, danwel of hij zijn sentimentaliteit gericht heeft op het kweken van rozen in een gepensioneerdentuintje. Tenslotte leidt niet iedere sentimentaliteit tot een ge dicht of een dichter maar zeker is nu wel, dat de na tuurkunde door haar onthul lingen en uitkomsten de wetenschapsmens terugbuigt naar de trillingen van het ge moed. En dat stemt tot nadenken, omdat het dwingt naar hêt „waarom". Het is van het begin af geen gril geweest, die de mens ge bracht heeft tot bestudering en ontrafeling van natuurge heimen. Zijn besef, als mens te leven in een wereld die wonderwel voor hem gemaakt leek, moet hem al aanstonds nieuwsgierig hebben gemaakt naar de wijze waarop de om standigheden des levens pas klaar konden worden ge leverd volgens de eisen zijner biologische structuur. De wisselwerking tussen na tuur en mens is een impo nerend en intrigerend ver schijnsel, dat voor de natuur kundige imponerender en in trigerender wordt met iedere stap. die hij zet in het nie mandsland zijner wetenschap. De schakels tussen de leven de mens en alle andere vor men van leven, die rondom hem uit de aarde opschieten, zijn sinds de oudste tijden verhuld in de mystiek, doch de natuurkundige strekt er zijn menselijke, reële hand naar uit en iedere nieuwe ont dekking doet hem het bestaan en de vorm van die schakels nader betasten. Gaandeweg wordt zijn verwondering gro ter en vermindert zijn nuch- terheid. Hij ontdekt de fijn zinnige functie van het zicht bare en onzichtbare in de kleinste en grootste dimensies. Hij vindt steeds meer en steeds wezenlijker onderdelen van een apparatuur, die de mens onverbreekbaar ver bindt met alles wat om hem heen is. Hij komt steeds dich ter bij de verbazingwekkende slotsom, dat hij en zijn mede schepselen geen onafhankelijk bestaande, vrije wezens zijn, doch onderdelen van een rond en sluitend geheel, waarin het ene niet bestaan kan zonder het andere en waarin het an dere geschapen lijkt door het ene. Het klinkt als een goedkope, ethische gemeenplaats wan neer men zegt: Terug naar de natuur. En toch is dat feitelijk het enige, wat fysici doen: zij zoeken de weg terug naar de natuur, zich bedienend van de instrumenten en apparaten die de techniek hen verschaft: als ontdekkingsreizigers hak ken zij zich een baan door het oerwoud op weg naar de bron, waarin zij hun eigen naakte spiegelbeeld hopen te zien om te weten wat zij zijn. De ontdekking van al die klenie, gecompliceerde levens processen en bestaansfuncties, als een raderwerk gecon strueerd tussen wereld en mens, brengt de onderzoeker tenslotte aan de oever der sentimentaliteit, waar hij be schaamd stilstaat. Want op dat punt overvalt hem een verbluffende, absurde veronderstelling, die poëtische verten voor hem openvouwt: Is wellicht alles op de we reld een voortbrengsel van onszelf? Wat is het niet sentimen teel, te denken dat de bloemen in hun duizenden variëteiten, de sterren aan hun blauwflu- welen decor, de ijzel op de zwarte takken der dode bo men, de paarse berghellingen in hun nevelsluiers, de slanke paarden op de prairie, de vloeiende lijnen van jonge lichamen, de flonkerende dauwdruppels op rozenbla deren en alles wat mooi en weldadig op deze wereld is, de goede gedachten van men sen zijn die gestalte hebben gekregen om de schoonheid te vertolken die in mensenharten kan groeien. En is het niet even senti menteel, te menen dat wervel stormen en uitbarstingen van lava, vernietigende bliksems en brullende vloedgolven, brand en onheil uit losbre kende elementen de woeste waandenkbeelden van mensen zijn, die gestalte hebben ge kregen om de boosheid te ver tolken die in mensenharten kan ontstaan? En toch moet het déze over weging zijn, die een weten schapsmens sentimenteel kan maken en zelfs tot dichten brengen kan. Want hij stuit steeds weer op dat ene, ontstellend waar achtige feit: de mens is in de schepping de enige, die zijn gedachten een gestalte kan geven. Al het dode materiaal dat in onze werktuigen, vervoer middelen. gebruiksartikelen, kleren, genotmiddelen, kort om in alles wat met mensen handen is gevormd, met grote vaardigheid verwerkt is, heeft gestalte gekregen via de ge dachten der vervaardigers. De auto is een gedachte van Edison, het Paleis op de Dam een gedachte van Jacob van Campen, de guillotine een denkbeeld van dokter Guillot. De gedachte is voorwaarde tot gestalte. En treft het niet vaak zeer gevoelig, wanneer men merkt hoe het uiterlijk van een mens zijn innerlijk leven weer spiegelt, alsof hij zichzelf ge maakt heeft? Ik vraag mij af of de na tuurkundeleraar van vijfen twintig jaar geleden een ant woord gevonden heeft op het Drobleem, welke exacte waar neming hem zo sentimenteel gemaakt had. Doch wanneer hij thans die rozen in dat tuintje kweekt, zal het voor hem geen pro bleem meer zijn. Hij zal zich tevreden hebben gesteld met de overweging, dat hij zich misschien- wel dagelijks bezig houdt met de verzorging van een tot geurig sieraad ont loken, goede menselijke ge dachte en dat er goede, menselijke gedachten op de wereld zullen zijn zolang uit knoppen en loten welriekende, schone rozen ontluiken, wier doornen hij met sentimentele bereidwilligheid kan vergeven omdat de kleine boosheden ook in goede gedachten nu eenmaal onmisbaar zullen blijven. En zo ontdekt een geleerd man dag aan dag opnieuw de pure menselijkheid, alsof hij tóch gedichten maakt. J. L. De baksteen Het is 'n vaststaand feit dat je de mensheid op vele wijzen in tweeën kunt delen. Zwart en wit, goed en kwaad, knap en dom, enfin gaat u maar door. Maar een minder be kende wijze is ze te verdelen in poezo fielen en vogelofielen. De poezofielen zijn zij, die de poes ado reren in ieder denkbare gestalte, door dik en dun en tot de dood er op volgt. Ze ge nieten van het egocentrische in het dier, van zijn schoonheid, zijn intelligentie, zijn adel, rust en onafhankelijkheid. Ze wensen van niet één poes kwaad te horen en ze beschouwen iedere hond als een potentieel m.onster, dat het op het adelsdier voorzien heeft. Dan zijn er de vogelofielen. Die zijn (bijna) nog erger. Al wat vleugels heeft, met uitzondering van insecten en mis schien elfjes, heeft hun tedere toegenegen heid. Snoeperig, schattig en engelachtig zijn de woorden waarmee ze die zwevende diertjes betitelen. Ze kunnen wegzwijme- len voor een kanariepiet in een kooi en zien zelfs iets snoezigs in de glazige ogen van een kip. Hun liefde vindt pas een grens bij de struisvogel, die wat aan de grote kant is. Een diepe, niet te overbruggen kloof scheidt poezofielen en vogelofielen, plus nog een heel vreemd iets, dat beslist ten voordele van de poezofielen uitvaltDie poezofielen schenken namelijk slechts weinig aandacht aan vogels. Ze zien ze hippen en wippen en vliegen. Ze zien ze kleine insecten van het leven beroven met één felle pik. Wormen met wellust in tweeën trekken als zij niet goedschiks de grond uitkomen. Muizen op doorns prik ken als mondvoorraad voor later. Maar ze nemen dat met een breed gebaar voor kennisgeving aan en gaan zelfs zo ver hun nog kruimpjes te schenken ook. Ze vinden al die vogels best zoals ze zijn en daarmee uit'. Maar dan die vogelofielen! Noem tegenover hen nimmer het woord poes of het equivalent daarvan. Voor hen is de poes een walgelijk dier vol klauwen en tanden. Een monster dat die lieve vogel tjes belaagt, wat zeg ik, ze zelfs vangt en opeet! Geen stok is dik genoeg, geen baksteen zwaar genoeg om de poes, die zich aan een vogeltje vergrijpt, naar het misdadig hoofd te slingeren. Want voor die vogelofielen is een dier met vleugels een Beter Iets, zelfs beter dan zijzelf, en dus onaantastbaar. Tracht nimmer een vogelofiel aan het verstand te brengen dat dieren geen wreedheid kennen zoals wij die kennen, dat die poes het heus niet helpen kan omdat hij nu eenmaal geeste lijk en lichamelijk zo gebouwd is als hij is. Toch bestaat er één middel om de vogel ofielen tot bedaren te krijgen al lijkt dat misschien onbestaanbaar! wanneer hij een machtige baksteen opneemt om die de poes-met-de-vogel-in-zijn-bek naar het hoofd te gooien. „Meneer,'' zegt u dan met een ferme en indringende stem. „meneer, wat zou u ervan zeggen als ik u met een baksteen gooide wanneer u kip zit te eten?" Dan laten alle vogelofielen alle dikke bakstenen vallen en gaan ze schaamrood huns weegs. Probeert u het maar eens. Sporry De Rotterdamse rechtbank heeft een 25-jarige matroos op de grote vaart, P. J. van der G„ veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. De man heeft in de nacht van 27 op 28 september j.l. zijn 21-jarige echtgenote, M. L. W. B. in een bar in Rotterdam-Zuid met een mes doodgestoken. De rechtbank achtte doodslag bewezen en was het eens met de conclusie van het psychiatrisch rapport, dat concludeerde, dat de verdachte tijdens zijn misdaad ern stig in de war was. Niettemin achtte de rechtbank hem aansprakelijk. De terbeschikkingstelling is opgelegd In het belang van de openbare orde, omdat de rechtbank vreest dat verdachte na zijn straftijd in hoge mate onevenwichtig zal zijn. Deze overgang zal de terugkeer in de maatschappij te zijner tijd gemak kelijker maken. Maandag 16 februari zal op de Hage lingerweg nabij het Broekbergenplein in Santpoort een jeugdverkeersbrigade worden ingesteld ten behoeve van de leer lingen van vier scholen. De jeugdbriga- diertjes zijn gerecruteerd uit deze leerlin gen en ontvingen een opleiding op het hoofdbureau van politie in Velsen. De kinderen die aan de Oostelijke zijde van de Hagelingerweg wonen zullen met deze maatregel vooral gebaat zijn. Advertentie mm HAMCA-C ruw of schraal HAMFA.GFIPIlTub.95cl Op de weg Assen-Rolde ter hoogte van Deurze is een personenauto ten gevolge van de gladde weg met grote snelheid te gen een boom gereden. De bestuurder, de heer Chr. Bakker uit Smilde, overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Zijn moe der, mevrouw J. Bakker-Mulder, eveneens uit Smilde. was op slag dood. De Weer Bakker was gehuwd en vader van twee kinderen. Op de Rijksweg Venlo-Roermond onder Maasniel is een 39-jarige dame dodelijk aangereden door een personenwagen, waarin drie R.A.F.-militairen uit Duits land zaten. Het slachtoffer, mevrouw A. A. H.-D. uit Maasniel, moeder van zes kinderen, wilde in de nabijheid van haar woning van de fiets stappen, maar stak daarbij onvoorzichtig over van de ene weg helft naar de andere. De bestuurder van de auto kon haar bij deze manoeuvre niet ontwijken. Zij werd zo ernstig gewond, dat zij vrijwel pnmiddellijk overleed.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5