bedrijfsautomobielen VetikaJk Boele de Vries en Jantje Tienkamp provinciale Drentse kampioenen Teegelaar en Popeyus nog zonder verlies in titelstrijd driebanden Grote nederlaag van Typhoons tegen sterke DED-ploeg Kampioenskansen van VHS al weer kleiner geworden Gerard Maarse won de militaire schaatstitel Verrassende nederlaag van Henny de Ruyter tegen Heinsman 13 De vijfde testmatch Australische fastbowlers Engeland te machtig Zaterdag in Haarlem Judokampioenschappen in gewichtklassen NIEUW RUYTERKOEK De schaakcompetitie Standbeeld Nederlandse teams voor strijd tegen Belgen Utrechtenaar Van de Pijl op dreef donderdag Geen hockeywedstrijden tijdens weekeinde Geen zaterdagvoetbal in KNVB en HVB Zondag geen korfbal De Bruin Groenendaal) naar de hoofdklasse Wielrennen Koppel van Schulte won zesdaagse Antwerpen Om het wereldkampioen schap Jeugdkampioenschappen V R IJ D A G 13 FEBRUARI 1959 Advertentie 6 t/m 15 februari 10-17 u en 19.30-22.30 u zondag van 10-18 u entree f 2.50 Boclc de Vries uit Rolde en Jantje Ticn- amp uit Donderen hebben donderdag hun rovinciale Drentse titels korte baan ge- rolongeerd. Boele de Vries toonde zich in cn (bjj Assen), waar de wedstrijd voor ïannen werd georganiseerd door de ijs- lub „Houdtstreek", voor 1000 toeschou wers superieur aan zijn 14 tegenstanders. Iet was zijn vierde triomf in een provin- iaal kampioenschap. In de finalecompe- itie, waarin de vier rijders elkaar eenmaal ntmoetten, kwamen behalve De Vries uit: 3ppic Oosting, Athc Brink en Lucas Fid- der. De Vries won al zijn ritten hetgeen reeds voldoende was voor de titel en kwam bovendien tot de snelste totaaltijd. De uitslag was: 1. De Vries (Rolde), 'otaaltijd 47,60 sec., prijs 100,2. Athe Brink (Vries), totaaltijd' 47,35 sec., prijs i 60,—; 3. Eppie Oosting (Emmen), totaal- lijd 48.00 sec., prijs ƒ30,4. Lucas Fidder (Annen), totaaltijd 48.70 sec., prijs ƒ15,—. De vrouwen betwistten elkaar de titel in Zuidlaren. Jantje Tienkamp werd opnieuw kampioene doordat zij in uitermate span nende finaleritten haar drie tegenstand ers met fracties van seconden de baas leef. Het waren op het tamelijk goede ijs lucls. die de 2000 toeschouwers voortdu rend boeiden. Voor een verrassing zorgde de jeugdige Hennie Santing uit Wapser- veen, die tot de finalisten onder de 14 deelneemsters behoorde. De uitslag was: 1. Jantje Tienkamp -Donderen), totaaltijd 45,3 sec., prijs 100; '2. Arina Struik (Borger), totaaltijd 45,4 sec., prijs 60; 3. Jantje Badhoorn (Don deren), totaaltijd 45,5, prijs ƒ30; 4. Hennie Santing (Wapserveen), totaaltijd 48,3 sec., prijs 15,—. Maarse militair kampioen Op de banen van de ijsvereniging Zut- ohen zijn donderdag de schaatswedstrijden om het militair kampioenschap van Ne derland gehouden. In het eindklassement over 500 en 1500 meter bezette Gerard Maarse de eerste plaats met 101.700 pnt. De winnaar ontving een wisselbeker, die beschikbaar was gesteld door het gemeen tebestuur van Zutphen. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Maarse 48.5 sec.; 2. Pfrom- ner 49,2; 3. Wester 49,8; 4. Bazuin 51,1; 5. Besteman 51.8. 1500 meter: 1. Maarse 2.39.7; 2. Pfrommer 2.40.5; 3. Wester 2.41.8; 4. Besteman 2.47.3; 5. Bensink 2.47.8. Eindklassement: 1. Maarse 101.700; 2. Pfrommer 102.667; 3. Wester 103.700; 4. Bazuin 107.100 (kampioen van het eerste legerkorps); 5. Besteman 107.567. Riekje Tuinema-Ruben uit Engelbert heeft in Uithuizen het kortebaankampioen- schap van Groningen voor vrouwen ver overd. Haar totaaltijd voor de drie laat ste ritten was 49 seconden. De verdere Op de eerste dag van de vijfde cn laat ste testmatch tegen Australië scoorde Engeland op een levendige pitch 191 runs voor het verlies van 7 wickets. Australië, dat in drie van de vier vorige testmatches heeft gezegevierd en daarmee de „Ashes" heeft teruggewonnen, kwam met een vier tal fastbowlers het veld in. En deze stout moedige tactiek leidde tot succes op een pitch, die nog iets nat was van regen in de vroege morgen. Engeland verloor Trevor Bailey en Peter May terwijl het scorings- bord nog slechts 13 runs aanwees. En nog vijf andere wickets gingen verloren ter- vde score opkroop tot 128. ■pMpB uilslag luidde: 2. Grietje Dieterman- Schuur (Finsterwolde) tot tijd laatste drie ritten 49.2, 3. Anneke Veldhuis (Stadska naal) 49.39, 4. Ike Hoekstra-Seinstra (Gro ningen) 49.88. Het provinciaal kampioenschap korte baan van Friesland voor vrouwen, dat in Heerenveen is gehouden, is gewonnen door de titelhoudster, Martha Wieringa-De Vries uit Franeker. Zij won alle ritten van de finale. Het eindklassement luidde: 1. Martha Wieringa-De Vries (Franeker) 3 pnt., 2. Gooitske de Jong (Jubbega) 2 pnt. 3. Atje Deelstra (Irnsum) 1 pnt. 4. Annie van der Steeg-Van der Meer (Leeuwar den) 0 pnt. Arie Zee uit Hoogwoud heeft op de ijs baan in Midwolda de nationale langebaan- wedstrijd gewonnen. Hij zegevierde op alle drie afstanden. Winnaars geen kampioen Mej. A. Waayboer mag zich sinds don derdag kampioene schoonrijdcn van het district Noordholland-Utrecht van de KNSB noemen, ondanks het feit, dat zij bij de wedstrijden om het kampioenschap als tweede eindigde achter mevr. Rom- melaer-Timmerman uit Enschede. De winnares van deze wedstrijden mag zich namelijk volgens een „bepaling" van de KNSB geen kampioene noemen, aange zien zij dit seizoen reeds kampioene van een ander district is geworden. Hetzelfde geval deed zich voor bij de he ren, waar de heer Visser kampioen werd. hoewel de heer Hazelberg op de eerste plaats eindigde. In het concertgebouw in Haarlem zul len op zaterdag 14 februari de beste Ne derlandse judoka's strijden om de Neder landse titels in de drie gewichtsklassen. De deelnemers zijn de finalisten van de selectiewedstrijden in de vijf districten. In het zwaargewicht komt o.a. uit de vijfde dan Anton Geesink. kampioen van Europa en titelhouder alle categorieën. Ook de kampioen in het middengewicht Hein Essink (3e dan) zal weer van de par tij zijn. Hij krijgt onder meer concurren tie van de Amsterdammer Wagenaar, die vorig jaar tot de finale doordrong. Koos Bonte, die in 1957 Europees kam pioen in het lichtgewicht was. krijgt nu een kans de nationale titel op zijn naam te brengen. Vorig jaar werd hij verras send verslagen door de Amsterdammer Worm. die ook nu weer van de partij is. Jan de Waal, de lichtgewichtkampioen 1958, verdedigt zijn titel niet. Verder wordt de strijd interessant door dat in het zwaargewicht deelnemen W. Adema (Hilversum), J. Slijpen (F»óer- mond) en L. Ratten (Rotterdam). De bei de eersten kwamen uit in de Nederland se ploeg tegen Frankrijk, terwijl L. Rat ten wel gekozen was. maar toen door ziek te niet kon uitkomen. De wedstrijden zul len worden afgewisseld met judo- en jiu jitsu-demonstraties De aanvang is half acht. AI in de eerste partijen van het toernooi om het nationaal kampioenschap drie banden in Breda werd zeer behoorlijk spel geleverd. Teegelaar spande de kroon door zijn clubgenoot Heinsman in 64 beurten kansloos te verslaan (6040). Tot de veer tigste beurt had debutant Heinsman zijn voorzitter op de voet kunnen volgen (29— 28 in het voordeel van Teegelaar), maar toen Teegelaar in de volgende twintig beurten liefst drie series van vjjf scoorde was de tegenstand van de Hagenaar ge broken. Popeyus ondervond niet minder tegen stand van Van Bommel. Na zestig beurten was de strijd nog geheel open, want Po peyus leidde met 4445. Toen ging de enorme wedstrijdroutine van de Rotter dammer meespreken. Hij liet moeilijke ballen liggen en produceerde met zijn be kende harmonicastoten en knallende vier en vjjfbanders in de volgende veertien beurten de resterende vijftien caramboles. Van Bommel bleef op 49 staan. Henny de Ruyter kon zijn spel tqgen de stug verdedigende Baay alweer een clubgenoot van Teegelaar niet ont plooien. Pas in de 38ste beurt kon de Waal- wijker met een zes zijn werkelijke capaci teiten tonen. Baay bleef tot en met de 48ste beurt (3235 in het voordeel van Adrprtentie De bekende Verkade Ruyterkoek nu in een moderne, fleurige verpakking. Prijs 29 cent. Gebruikers van Verkade Beschuit ontvan gen deze koek voor slechts 10 ct. bij inleve ring van 5 koek-spaarbonnen van de be- schuitrol. Zie de bijzonderheden op de rol. 'Verkade is royaal met honing' Zoals te verwachten was, hebben de Ty phoons geen schijn van kans gekregen tegen het Amsterdamse DED, dat achter- speler Cupido lot coach had, nu zonder coach Aldenberg moest worden gespeeld. Cupido had het niet moeilijk, want hoewel hjj maar zes spelers lol zijn beschikking had, zijn discipelen schoten er lustig op los en behoudens de eerste twee minuten van de wedstrijd hadden zij de gehele wedstrijd een ruime voorsprong. Boot en De Jonge in de eerste helft en Smit in de tweede helft brachten de Amsterdammers dicht bij de honderd punten. Slechts door het spel te vertragen in dc laatste minuten konden de Typhoons DED op 95 punten houden. Bij de Haarlemmers was het al leen Halewijn, die zich met de DED-ers kon meten. De damcsontmocling AntilopenWhite Stars voor de districtsklasse leverde een verrassende uitslag op. De Antilopen- dames wonnen na verlenging met 4238, waardoor HOC weer een stapje dichter bij dc titel kwam. De Typhoons hebben twee minuten het unieke feit beleefd, dat ze tegen kam pioenspretendent DED de leiding hadden. Na enkele minuten spelen vroeg de Am sterdamse coach een time-out aan, omdat het in zijn aanval niet wilde vlotten. De Typhoons hadden toen een 10 voor sprong. Lang duurde deze illusie niet, want even later vonden Boot en De Jonge het juiste maatgevoel en met de regelmaat van een klok liep de score op. Even leek de strijd hard en onprettig te worden, maar goed ingrijpen van scheidsrechters Karei en Noë voorkwam dit. In de Haarlemse ploeg viel alleen de jeugd-internationaal Eef Halewijn op door produktief en tech nisch knap spel, terwijl Hans van Elk hem daartoe door knappe passes in staat stelde. Van Elk kon de juiste richting echter niet vinden en de overige Typhoons-spclcrs bleven ver beneden de maat. De oorzaak hiervan lag voor een belangrijk deel in de consequente manverdediging van DED. In de tweede helft van de wedstrijd kreeg het publiek een demonstratie bas ketbal voorgeschoteld en de Amsterdam mers wonnen uiteindelijk met groot ver schil. De cijfers zijn echter het belangrijkst in deze wedstrijd, die wel een zeer een zijdig karakter had. Scoreverloop: TyphoonsDED 1—0, 1—11, 14—23. 16—33. 20—48 (rust), 21—60, 33—72, 41—82, 41—92. 43—95 (eind). Top scorers: Typhoons: Halewijn (101), H. v. Elk (47). DED: De Jonge (1510), Smit (616), Boot (159). Fellinga (102). De Antilooen-dames namen in de wed strijd tegen het favoriete White Stars al snel een ruime voorsprong en bij rust be droeg deze 9 punten. Na de. hervatting kwam Jenny van der Hoeden goed op schot en het resultaat was, dat na het verstrij ken van de tijd beide ploegen op gelijke hoogte kwamen. In de uiterst spannende verlenging bleef Antilopen in de meerder heid vooral door afstandsschoten van mej. Van Deursen (15). Uitslag: 4238. Score verloop: AntilopenWhite Stars: 44, 13—7, 18—9 (rust), 22—14, 28—26, 34—34 (40 min.), 4238 (eind). De overige uitslagen zijn: Dames: Antilopen 3—HOC 3 14—22, White Stars 2—ZBVS 2—0 (regl.). Heren: HCK 2—HOC 4 22—28, White Stars 3SC Haarlem 4 4819, Rapiditas Exercitia 24—28. Teegelaar De Ruyter) dicht bij de Brabander, die echter allengs meer gewend raakte aan het goede maar voor hem vreemde Bel gische materiaal. Zijn klasse bewees De Ruyter met een serie van acht, waarmee hij in de 75ste beurt de partij uitmaakte. Baay kansloos op 38 achterlatend. Het debuut in de ereklasse van Cees van Oosterhout was geen succes. De vroegere kaderspecialist kreeg tegen de oude rot Broekhuizen geen kans en zag de Arnhem mer in dc 83ste beurt het eerst de zestig volmaken. Met een drietje in de nastoot bereikte Van Oosterhout 46 caramboles. Henny de Ruyter leed een onverwachte nederlaag tegen Heinsman. die enorme in zinkingen met briljante momenten afwis selde .In twaalf beurten had Heinsman dertien caramboles bijeen. De eerste in zinking manifesteerde zich toen in 15 poe dels op een rij Ook De Ruyter was maar matig op dreef en profiteerde hiervan niet. Na 39 beurten was de voorsprong van Heinsman (2419) nog lang niet beslissend. Dat leek zij wel te worden in de volgende 16 beurten, waar in De Ruyter slechts één punt scoorde, ter wijl Heinsman nu pas goed produktief werd en met onder meer 2 vijven en een vier tot 4120 uitliep. Nog was De Ruyter niet definitief verslagen. Want opnieuw wilde met Heinsman niets meer lukken. De rollen waren omgedraaid en plotseling had De Ruyter een aanzienlijke bres in dc voorsnrong van de Hagenaar geslagen (43—34 in 67 beurten). Voor de derde maal demarreerde Heins man en nu liet hij de winst niet meer glip pen. Er waren nog een vijf en twee drieën voor nodig om hem in de 89ste beurt in het zadel te helpen. De Ruyter miste de nastoot, bleef op 52 staan en zag zijn ge middelde zakken van 0.800 tot 0.682. Teegelaar en Popeyus kwamen als enigen zonder Duntenverlies uit de eerste dag van het ereklasse-kampioenschap driebanden. De derde serieuze gegadigde voor het kam pioenschap. de Brabander Henny de Ruy ter. verloor verrassend van debutant Heinsman. Dat de gemiddelden na deze eerste dag niet zo hoog waren, als men had verwacht, ligt toch wel voor een deel aan het verhogen van het aantal te maken ca ramboles van 55 tot 60. De uitslagen waren: Ray Lindwall Alleen het kundige defensieve batten van Peter Richardson (68) en een stand aan het achtste wicket van 63 de beste van de innings door John Mortimore (41 n.o.) en Freddy Truman (21 n.o.) be hoedde Engeland voor een volledig falen. De linkse Richardson bleek eindelijk weer in vorm. Hij bleef ruim drie en een half uur aan bat en sloeg vier vieren. Ook Mortimore leverde een goede prestatie alhoewel de fortuin hem welgezind was in zijn eerste tcstmatch. Ray Lindwall, de Australische pace- bowler, evenaarde Clarric Grimmitt's \ustralisch record van 216 wickets in •">a'ches toen hij Bailey met zijn eerste -< dc dag aan de kant zette. Het paard van Fritz Thiedeman, de 16-jarige „Wallach Meteor" zal een bij zondere eer te beurt vallen. Voor het nieuw te bouwen ministerie van Land- bouio en Voedselvoorziening in Kiel zal een levensgroot standbeeld van Meteor ivorden opgericht. Tijdens het inter nationaal concours hippiqice in Kiel wordt het beeld onthuld. Meteor is met 134 overwinningen het beste spring- oaard ter wereld. Tijdens de Olympische Spelen 1952 in Helsinki won Thiedeman met Meteor een bronzen medaille, vier jaar later in Stockholm maakte de com binatie deel uit van de Duitse equipe die een gouden medaille in de Prix des Nations veroverde. In 1958 werd de combinatie Europees kampioen. Met flrie invallers is het Verenigd Haar lems Schaakgenootschap er niet in ge slaagd de wedstrijd tegen de schaakclub Eindhoven tot een goed einde te bren gen. Om de kampioenskansen te behouden in de KNSB-competitie eerste klasse B was een overwinning dringend noodzake lijk. In Eindhoven kwamen de Haarlem mers echter niet verder dan 4'/t-4'/t. De afgebroken partij zal in het gunstigste ge val een remise voor VHS opleveren. Waar mee dan nog wel een theoretische kans aanwezig blijft, maar waar geen VHS'er meer in zal geloven Wegens ziekte van J. H. Marw'tz, P. A. van Driel en J. Blokker zag VHS zich ge noodzaakt een beroep te doen op een drie tal spelers uit het tweede team, hetgeen uiteraard de speelsterkte niet ten goede kwam. Toch zou het onredelijk zijn de oorzaak van het teleurstellende resultaat in de schoenen van H. A. v. d. Bogaard, mr. G. Snoeck Henkemans en W. Mazee te schuiven. Deze drie invallers hebben hun beste Krachten gegeven hetgeen bei de laatsten gehonoreerd zagen met een remise. De eerste partij die tot een beslissing kwam was de partij van Schneiders: re mise. Mr. Snoeck Henkemans kwam via een Nimzo-indisehe verdediging tot vrij goed spel. Een grootscheepse afruil le verde echter toch niet meer op dan een gelijk spel. Van de Bogaard kwam bij een ingewikkelde stelling op de onzalige ge dachte een pion weg te geven. (2-1). Brom mer bewaart zijn goede spel kennelijk voor de bondswedstrijden. Hij speelde een Indische opstelling met c5 (een soort Ben- oni)' en trachtte met b7-b5 tot tegenspel op de dcm^vleugel te komen. Het lukte hem wonderwel. Zijn rivaal raakte toen het spoor oijster hetgeen voor de VHS'er het teken was om de score weer in even wicht te brengen (2-2). Spinhoven had aan het eerste bord de eertijds zeer bekende dr. Stumpers te be strijden. Er kwam een Ben-oni partij ter tafel, waarbij de Eindhovenaar meteen het initiatief nam. Haarlems kampioen trof echter niet de juiste tegenmaatrege len (3-2). Duisenberg zag zijn konings opening Siciliaans beantwoord. Een agres sief spel liet hem geen gelegenheid tot de rochade te komen. De Eindhovenspeler kon door middel van afruil een spel met ongelijke lopers afdwingen, hetgeen uiter aard remise tot gevolg had (3!/j-2'/2). Ma- zee weerde zich aan hot achtste bord voor treffelijk en speelde remise. Een fraai winstpunt van Verhoeff bracht in de VHS- gclederen weer zelfvertrouwen (4-4). De tegenstander van v. d. Velde kwam met een Indische-verdediging voor de dag. Hij kreeg niettemin weldra beter po sitioneel spel. Er ontstond tenslotte een eindspel met lopers van ongelijke kleur, dal ook nu niet te winnen bleek (41/s-4'/:). De Ree moest in een Indisch-drie pionnen- spel erg omzichtig spelen. Toch wist hij de partij in evenwicht te houden tot het moment dat de tijd ging dringen. De Ree verloor in deze fase van dc strijd een pion en kan nu nog slechts hopen dat er een situatie ontstaat met mogelijkheden op eeuwig schaak. Winst zit er in elk geval niet in. Uit de ontmoeting VHSLSG (4-6) heeft VHS tegen twee partijen beroep aangete kend. Het verlangt uiteindelijk een 5-5 ge lijk spel. Hot beroep is thans in behande ling. Baay 38 75 4 0.506 Henny de Ruyter 60 75 8 0.800 Broekhuizen 60 83 5 0.722 Van Oosterhout 46 83 4 0.554 Teegelaar 60 64 5 0,937 Heinsman 40 64 4 0.625 Van Bommel 49 74 6 0.662 Popeyus 60 74 6 0.810 Heinsman 60 89 5 0.674 De Ruyter 52 89 5 0.584 Broekhuizen 55 85 7 0.647 Van Bommel 60 85 5 0.705 Van Oosterhout 52 80 4 0,650 Popeyus 60 80 8 0,750 Teegelaar 60 81 7 0.740 Baay 52 81 5 0.641 Voor de landenwedstrijden volleybal tussen de dames- en herenploegen van Nederland en België, die zaterdag 14 februari in Leeuwarden worden gespeeld, zijn de Nederlandse teams als volgt samen gesteld: Dames: Nel Smit—Barzilay en Anneke van Beelen (beiden Celebes, Den Haag), Corrie Blijleven en Gerda van Zweeden (beiden RVC, Rijswijk), Tilly Boei en Hetty Kok (beiden Boemerang, Amster dam), fne Hoff (Concordia, Rotterdam), Riet van den Heuvel (Befair, Groningen), Corrie van der Horst van Daalen (TOG, Hoorn), Toos Buchner (VC Den Bosch), en Bep den Hoed (ZVC, Rotterdam). Heren: Nico Zimmerman en Jelle Hoog land (beiden DES, Voorburg), Rinus Tuin man (RVC, Rijswijk), Hidde van der Ploeg en Herman Maas (beiden Revaden, Haag), Rudi en Hans van Wijnen (beiden SOS, Utrecht), Dinco van der Stoep (Sportcen trum, Hilversum) en Hans Jansen (AMVJ, Amsterdam). Na de eerste dag luidt de stand: l. Tee gelaar 4 matchpunten algemeen gemiddelde 0.827. 2. Popeyus 4—0.779. 3. Van Bommel 20.685. 4. Broekhuizen 20.684. 5. De Ruyter 2—0.682. 6. Heinsman 2—0.653. 7. Van Oosterhout 00.601. 8. Baay 00,576. In kadevtoernooi 3S/2 Donderdagavond werden de selectiewed strijden om het nationale kampioenschap 38'2 in restaurant Hof van Holland in Haarlem voortgezet. Het was ditmaal de dag van Van de Pijl (Utrecht). In zijn partij tegen Agema legde hij een serie van 129 op tafel en deed het daarna tegen Overdijk (Zaanstreek) nog beter. Na enig gezoek (vier beurten 20 caramboles) kwam hij los en produceerde achtereenvolgens series van 100. 52 en 147, tegen welk geweld Overdijk niet was opgewassen. De uitslagen waren: Van't Hoff350 30 88 11.66 2 Overdijk 288 30 47 9.?0 0 Van de Pijl350 12 129 29.16 2 Agema 224 12 87 18.66 0 Van de Pijl350 13 147 26.92 2 Overdijk 85 13 26 6.53 0 Doves 350 24 70 14.58 2 Van 't Hof 263 24 74 10.95 0 VOETBAL. In Luik heeft het Belgi sche B-voetbalelftal met 6—1 gewonnen van de Franse eerste divisieploeg Nancy. De ruststand van deze wedstrijd, die na 76 minuten wegens mist moest worden afgebroken, was 51. De Koninklijke Nederlandsche Hockey- bond heeft alle competitiewedstrijden voor zaterdag 14 en zondag 15 februari in ver band met de gesteldheid van de terreinen afgelast. Ook dc districthockeywedstrijd, die in Eindhoven zou worden gespeeld, gaat niet door. Het voctbalprogramma voor zater dagmiddag is in verband met de slechte toestand van de terreinen in zijn geheel afgelast. Alle wedstrijden, vastgesteld voor het programma van de Koninklijke Nederland se Korfbalbond zijn voor het aanstaande weekeinde afgelast. Dat geldt ook voor het programma van de IIKB. In restaurant Het Bolwerk in Haarlem zijn de voorvedstrijden om het kampioen schap van de eerste klasse libre district Haarlem K.N.B.B. geëindigd. De Bruin (Groenendaal) promoveerde naar de hoofd klasse. Dc eindstand werd: De Bruin (Groenend.) 1197 167 69 7.16 10 v. Kuppeveld (Brinkm.) 1187 174 48 6.82 10 Van Graas (Houtpoort) 1082 216 31 5.— 8 Copini (Suisse) 1080 217 34 4.97 6 Schulte (Suisse) 942 194 31 4.85 4 Geerts (OVS) 893 205 34 4.35 4 Houtkamp (Selecta) 779 177 38 4.40 0 De jubileumzesdaagse van Antwerpen is gewonnen door het Nederlands-Duitse koppel Gerrit S( hultc-Peter Post-KIaus Bugdahl. Het was de vierde zege van Schulte in de Antwerpse zesdaagse. Dc eerste behaalde hij in 1940 met Boeyen, de tweede in 1949 precies tien jaar ge leden dus met dezelfde partner en dc derde in 1954, toen hij Gerard Peters als ploeggenoot had. De beslissing viel in de vooravond tij dens de beide ritten achter Derny-moto- ren, elk over een half uur. In dc eerste kon het favoriete Belgische koppel Van Steen- bergen-Severeyns- Lauwcrs zich nog hand haven Van Steenbergen won voor Schulte, Arnold en Lykke, echter zon der belangrijke voorsprong maar in de tweede rit werd het definitief uitgescha keld. Reeds na 13 minuten kwam name lijk d grote sensatie van deze zesdaag se: Willy „Rupske" Lauwers staakte, oververmoeid, de strijd. Onmiddellijk verkreeg de Belgische for matie een fatale achterstand, ondanks de dappere pogingen van Severeyns om het kwaad te herstellen Peter Post, die om zeven uur reeds als tweede was geëindigd in een afvalrit (achter Terruzzi), buitte de tegenslag der Belgen volkomen uit en won met een ronde voorsprong op Proost, Depaepe en Wagtmans, drie ronden voorsprong op Van Est en Bover, ter wijl Severeyns vier ronden moest prijs geven. De slotfase werd daarna onverwacht toch nog spannend. T:jdens de sprints slaag den Van Steenbergen en Severeyns er in een ronde van hun achterstand weg te wer ken en in het laatste uur, achter Derny- motoren, hebben zij de Nederlands-Duit se formatie zelfs nog ernstig bedreigd. Binnen een half uur kwamen zij name lijk tot op een ronde van Sc hul te- Po s t-Bugdahl, welke formatie de ronde voorsprong op Arnold-Terruzzi-Depaepe kranig had verdedigd. Opgezweept dooi de 20.000 geestdriftige toeschouwers poog den de beide Belgen daarna ook hun laat ste ronde achterstand te nivelleren, maar toen verhoogde Schulte het tempo en was de strijd gestreden. De winnaars leg den in 145 uur 3249,605 km. af. De uitslag was: 1. Schulte-Post-Bugdahl (Ned./Ned./Dld.) 1298 punten.(Op een ron de) 2. Arnold-Terruzzi-Depaepe (Austr./ It./Belg.) 1571 punten; 3. Van Steenbergen- Svereyns (Belg.) 1261 pnt. (Op 2 ronden) 4. Derksen-Wagtmans-Voorting (Ned.) 866 pnt. (Op 3 ronden); 5. Debakker—Bran- kart-Proost (Belg.) 899 pnt. (Op 6 ronden) 6. Wim van Est-Plantaz-Damen (Ned.) 606 pnt. (Op 8 ronden) 7. Debaere-Decorte- Bcver (Belg./Belg.'Sp.) 465 pnt. (Op 13 ronden) 8. De Beuckelaer-Verachtert- Peeters (Belg.) 501 pnt. De navolgende koppels namen niet aan de finale-ritten achter Derny-motoren deel: 9. Nielsen-Lykke-Roth (Den./Den./Zwits.) 882 pnt. 10. Bucher-Plattner-Armin von Bueren (Zwits.) 733 pnt. 11. Forlini-Brun- Godeau (Fr 641 pnt. Aan het einde van de zesde dag van het negendaagse toernooi om het wereld kampioenschap leidde Italië met 147143 punten in de wedstrijd tegen Amerika en met 150118 in de match tegen Argentinië. De stand in de wedstrijd AmerikaAr gentinië is 175—121 in het voordeel van Amerika. Zwemmen Aanvankelijk waren de jeugdkampioen schappen van de kring Haarlem KNZB vastgesteld op zondag 5 april. Deze wed strijden zijn uitgesteld tot 19 juli; ze zul len nu in het zwembad „De Heerenduinen" in Velsen worden gehouden onder leiding van de Velser Zwemvereniging.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3